t Donderdag 15 Mei 1902. No. 10852. i56Jaargang. De zaaiende hand. slaan 4 ES; BUITENLAND. 11 M, /OS 0,6 ber, f 0.3 BINNENLAND. SCHIEDAMSCHE COURIIIT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, pr^js per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fi. 1.25. Franco per post tl. l.t>5. Pr^'s per weck: Voor Schiedam en Vlaardi ngen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. A-bonnem enten worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur iaan het bureau bezorgd zjjn. Bureau Bolerstrast 68, Advertentiën: Van 16 regels fl, 0,92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote lettèrs naar de plaats die zy Prjjs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bg abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde feleiso» adavtantiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Sfo. 183. tui 30. JLLCSEffïEESI OVEKKIC11T. SCHIEDAM, 14 Mei 1902, Suld.ilfrlka. Ongetwijfeld, wanneer wij op dit moment een blik op de wereld slaan, staan wij ver- isteldde klacht der Antillen, vanwaar de (echo van den plotselingen doodstrijd van 40.000 slachtoffers tot ons komtde ver wonderlijke toman der schimachtige 100 mil- dioen der familie Humbert tussclien twee 'kroningsfeesten en het bezoek van den Presi dent eener republiek aan een Czaar, dat alles jvorrat een buitengewone schilderij van mis- idaden, ellende ol schittering, wel waardig de jsandacht te trekken. Maar wij, voor ons, kunnen onze oogen Jniet aftrekken van het heldhaftige en heer lijke schouwspel der Boeren, die nu nog na 31 maanden den snijd volhouden tegen het almachtige Engeland le midden van alle gebeurtenissen, die de wereld omverwerpen of vermaken, aan zich zelf overgelaten op dit uur, dat misschien een beslissend uur is in hun bewonderenswaardigen strijd tegen de overmacht. Beslissend uur, want óf zullen wij binnen eenige dagen vernemen, dat zij, door het ge tal en het gebrek overweldigd, zich tijdelijk hebben moeten buigen voor den overweldiger en terugkeeren naar hun oude hoeven, die puinhoopen zijn geworden, óf wel, dat de Engebche geruchten va!~ch eD onbetrouwbaar zijn geweest en dat een nieuwe en roemrijke periode van weerstand, die door zijn duur alleen bestemd is te tiiompheeren, geopend is En het nieuwe week rapport van lord Kitchener is niet in staat om bij ons den indruk weg te nemen, dat Engeland slechts sen comedie van vrede speelt. De opperbevel- lebber beioemt zich 836 man io het N. en en W. van Transvaal en in liet 0. van den Vrijstaat buiten gevecht gesteld te hebben. Dat zou. een zeer hoog cijler zijn indien het waar was, maar de ddtails (zie de telegram men van gisteravond slechts 400 paarden zijn buitgemaakt) bewijzen de leugenachtigheid dse ieder in het oog moeten springen. Zooals men zich herinneren zal, heeft lord Kitchener in Juli 4901 beweerd, dat er toen hoogstens 13.500 strijdende Boeren over waren, sedet t then lijd heeft hij er volgens eigen zeggen 17.250 buiten gevecht gesteld wat een aantal Boeien geeft van 3.750! Nemen wij de nf. Eer opgaven van Brodrick, in December gedaan, l -jdan zijn er nog 59! Wij hebben iedere week ukt. iplein. nschte vore jegkim /l.K pi onke - 2.75 - O.lt - 0.05 verent IJ an fei 9.30,1: meest1 ƒ0.61, 09. tenlsti 0.25 0UILL i sucre; f 1.50 mgstul tin u^een nieuw bewijs van Eugelsche leugen nchtigheid in die weekrapporten. En indien de Engelschen zoo dikwyls reeds gelogen hebben, dan mogen wy verwachten, dat zij ook nu ons in hun voorspellingen bedriegen. De diplomaten zullen misschien zeggen, dat, hier van leugen geen sprake kan ?yn, maar van dwaling. Het zy zoo Roberts heeft ge dwaald toen hij in Juni 1900 verklaarde, dat de Boeren het nog eenige weken konden volhouden, hjj dwaalde nogmaals in Decem- Zon e f O.Cf ndariji toen hij den oorlog voor »uit" ver klaarde, Kitchener dwaalde toen hg in Juli jl. het aantal Boeren op 13,500 schatte, Bro drick dwaalde, toen hij in December het getal 10,000 noemde. Dat verandert aan de zaak niets. Wij hebben alle redpn, om voor de Boerenhelden te hopen, dat de Engelschen nu weer dwalen, wanneer zjj ons verzeke ren dat de strjjders voor hun onafhankelijk heid gereed zijn om te capituleeren, teneinde Engeland in staat te stellen, rustig de vol gende maand de kroningsfeesten te kunnen vieren. Uit een brief d.d. 12 April uit Johannes burg vei zonden, deelt de z>N. R. Ct." het volgende mede sYVe zijn allen vol van 'de bijeenkomst der Boeren-regeeringen en Boeren-generaals te Klerksdorp. De wildste geruchten doen de ronde. Ik neem aan, dat er van beide zijden een ernstig streven bestaat om er een eind aan te krijgen, maar hoe kan men tot overeenstemming komen Engeland wil van onafhankelijkheid niet weten. Wat zouden de koloniën, die goed en bloed hebben op geofferd, er van zeggen Zij zouden onmid dellijk de federatie onderste boven wei ken. De Boeren willen niets dan rnet onafhanke lijkheid en amnestie voor de Knap. Dat zijn twee punten die men niet veranderen kan. Ik voorzie dus voortzetting van den oorlog. Ik kwam een paar dagen geleden van het station en nam een rickshaw. Ik kreeg een invalieden majoor, die mij vroeg inede te rijden, als reisgenoot. Hij begon eerst te razen op zijn beentoen op da vele col lega's die invaliede warentoen op den oorlog, waaraan geen eind zou komen. En toen zeide hij: hij had de Trans/aabche regeering voorbij zien gaan, Zondag een week. Hij vroeg wie een hunner was. Men zei Lukas Meijer. Hij ging hem aanspraken, en deze generaal zeide hem, dat de Tiansvaalsche regeering wel voorwaarden wil aannemen, maar zouden Steijn en De Wet dat willen? Of de majoor loog of Lukas Meijer heeft zich tegenover een wild vreemden Engelschen officier raar voorbij gepraat. Louis Botha en de la Reij, dat zijn de mannen die voor ons spreken moeten. Met belangstelling of liever met ergernis lazen we de verklaring van Brodrick in het Parlement, dat de Kaffers geen deel hoege naamd uitmaken van het Britsche legpr. Dat is een vreeselijke onwaarheid. E»*n ieder dn- van de Kaap kornt, ziel dat lunchen Beau fort "We-t en Springfontein alle blokhuizen door Kaffers zijn bewoond, die het saluut geven aan den trein, daaronder Kaffers, van die wilden, niets aan hebbende dan hun staartriem, maar allen met bandelier en ge weer. De menschen, die meegegaan zijn naar Pietersburg, kunnen getuigen dat overal hoopen gewapende Kaffers waren, niet enke len, maar honderalen. In de conferentie tus°chen Louis Botha en Lord Kitchener te Middelburg heeft Kitchener het ook eikend doch van Engelsche zijde is dat voorzichtig heidshalve nooit medegedeeld. Het is erg zooveel als er verzwegen wordt Dat generaal Maxwell in Klerksdorp in 't hospitaal ligt met een kogel in zijn been, dal moeten wij uitvinden, want daarvan is nooit Roman VAN EDA BOYED. .6) r<*#» Do le April tkwam. Een sterke voorjaars- 'torrn gierde over de 'heide. 'Donkere wolken jVlögeii door de lucht, zwaar van den regen, ïoor den achtergrond van een blauwen he mel, waartegen ieder oogen'blik andere vor men afstaken, vlogon de jagende wolken voorbij. Op de daken klapperden de dak pannen, af en toe geraakte er een los en viel ut scherven op do straat neer. Door de kale boomtoppen floot de wind mot een klank als jvan snorpepde zweepslagen. De rook, die uit [NG. l^6 dunne schoorsteenpijpen der fabriek op- jwaarts wilde stijgen, word door den wind -poovgeslagen, zoodat hij' zijwaarts den weg Paar boven zooken moest, irtet. I Het riviertje, dat van do hoido kwam on Rustangs het Biirgorparic naar de fabrieken roerde, golfdo en deed alsof hef een groote room was. Raven vlogen mot den storm lioidowaarts f Ebba had er pleizier in to zien, hoe die vogels hoon on, weer geslingerd wer- ;'f'1 Zij kampte tegen den wind. Zij gaf er om. Als kind van het land was ze ge- "'®d tegen hem te vcohten. Wanneer blies XC- 11'°k Slechts op treurige regendagen J\r '"'oriiiji geheel liggen. .31/jUf wilde Hel ene opzoeken en haar goed 'tëuvvs brengen, ofschoon Hel en o er wel geen jli l5c'61' antwoord op zou. weten to geven dan 0ü8*ï' hondfft] pelen. I ID'1 e act. een moo „Zoo Maar in Ebba's hart was eon onwrikbaar geloof aan do trouw van haar pleegzuster cn ook een blijvende be hoefte, haar alles wat ze beleefde mede to declcn. Het was juist P aasch va can ti e. Toen had Ebba haar balans eens opgemaakt cn oen overzicht gekregen van do geldelijke zaken. „Is mevrouw al' op V' vroeg zo, Liji de Km nowsky's aangekomen, aan deu bediende die do deur opende. Het was al twaalf uur, maar Helene bleef dikwijls nog langer to bed. „Mevrouw is voor in de salon." „Goed." Ebba werd niet aangediend, op haar ver zoek, als Helene alleen was. Zij vond haa- pleegzuster in eon kamer die aan de straat gelegen was, en beschouwd kon worden als de pronkkamer van het huis En toch scheen al die pracht slechts omlijs ting voor de schilderij, dio eerst voor een paar weken van haar tentoonstellingsreis bij den bezitter aangeland was. Ze 11am het midden van den muur rechts van de ramen in. Klcedon, tapijten en meubelen hadden een blauwachtig groene tint. Op eon étagcro tegenover le schilderij stond een verzameling moderne pronkglazen van Tiffany, Gallé en Ivöpping. Het onrustige daglicht, dat door de aan den hemel voorhij jagende wolken dikwijls verduisterd was, terwijl nu en dan de zon doorbrak, werkto wonderlijk op hot beold dor stille vrouw 011 scheen het met spookach tig leven te bezielen. Daar tegenover op het 'kastje 'hadden de diep-fonkelende glazen lichtende puntjes. Er was een geluidlooze rust in de kamer. Helene zat op een leuningstoel bij het raam iets gemeld. Van de geheeie groote expeditie tegen de la Reij ni Metliuen's nederlaag hooren wy niets. Alleen zouden pl. m. 100 boeren zijn gevangen. Wat beteekent dat als er minstens 40.000 troepen zyn uitgezonden om het land daar schoon te vegen. Rhodes is dood. Er ging eene rilling door Zuid-Afrikn, zoo schreven de couranten, toen zijn aanslaand- einde kon worden voorzien. Dat was waar. Verder zouden vriend en vij and zich vereenigen in het gebed om hem weer beter te doen worden. Dat was niet waar. Ik behoor tot zyn vijanden, en heb niemand van mijne kleur gesproken die hem niet dood wenschte, soliede en goed dood. Onzin is het om tegenover den dood te veinzen. Hg is dood en werd gisteren begra ven daar in Rhodesië met alle lawaai die denkbaar was. Als mensch zwijgen we verder over hem. Hij heeft goede en minder goede eigenschappen gehad, zelfs heeft de aarts bisschop te Kaapstad nn zijn dood ontdekt dut hij een zeer leiigieus man was, wat men bij zijn leven nooit heeft bespeurd en wat vermoedelijk Rhodes zelf nog niet wist. Maar laien we hem rusten als mensch. Als staats man is bet wat anders en ik heb behoefte om tegenover zoovele uitingen van betaalde pnsorganen hier en tegenover ook welge meende uitingen van droefheid en vereering, van onzen kant te doen hooren dat hij onzen vloek meeneemt. Wij, wij kunnen de bewondering van een rooverbende voor hun hoofdman begrijpen, maar wie er onder lijdt juicht als die hoofd man dood is. Ais verpersoonlijking van het imperialisme in den uitersten jingovorm heeft hij terecht den treurstoet van al wat jingo is achter zich. Zijne buitengewoon groote eigenschappen stempelden hem ook als een man van buitengewone beteekenis, en het geeft aanleiding tot gemis en droef heid als zoo iemand weg is. Maar om hier over niet door te gaan, hij blijft voor ons de rooverhoofdman en wij juichen in zijn dood. Al de bewijzen van vereering hem gebracht door de imperialisten, zullen geen brief vau Olive Schreiuer uitwissdien, zullen niet be letten dat een zucht van vei lichting en vol doening opgaat uit "(een groot verdrukt en verat md volk, een zucht diej teu slotte ai liet rumoer door Zuid-Afrikaansche Liga's gemaakt zal overstemmen. fly is voor ons een strijder van eene gemeene zaak, een aanvoei der eener gewetenlooze bende, die het toegelegd heelt op het nemen der vrij heid van een volk dat vrij wil wezen, met middelen een christelijk en eeilyk volk on waardig. Hg is dood, maar zijn naam in Zuid-Afrika zal door honderdduizenden nooit anders ge noemd worden tenzij met afschuw, met haat, met verachting, en dit zal niet belet worden al schrijven duizenden betaalde couranten en duizenden eerlijk meenende menschen hoe groot, hoe edol, hoe verheven hij was. Groot was hij, groot was zijn streven, maar zijne middelen waren laag, want zij waren be rekend op de lage haiistochlen van het Brit sche volk, zij gingen gepaard met petsoonlijke eerzucht en persoonlijke wraakzucht. in ecu witte japon, en had een bode op haar schoot, waarin zo echter niet las. Zo was gelicol verdiept in baar eigen beel tenis tegenover haai-. Het was nog zoo nieuw voor baar. Acht weken waren nog niet voldoende geweest, haar van den aanblik te verzadigen. Ze zat dikwijls liior en keek 011 keek, en zou zelf nauwelijks 'hebben kunnen zeggen wat ze dacht. Maar bet wenkte harmonisch in haar, als iets volkomen schoons. E11 toch zag ze goed, dat de schilder meer gegeven had dan zij was. Jïr was iéts geheimzinnigs in dat portret, een raadselachtig leven, een sluime rende of zich opzettelijk verbergende ziel. Alsof het niet genoeg ware, alleen maar mooi te zijn, dacht ze. Ebba kwam binnen en het was, alsof ze in haar kleerou iets van de frischlioid van den lentestorm meebracht. Zij' kuste 'Helene op het voorhoofd, nam een stoel en ging tegenover haar zitten. „Ilcb je nu eens vijf minuteu tijd voor iets anders dan voor jezelf „Op die vraag zou ik neen moeten zoggen, maar omdat jij het bent, zeg ik ja." Daarbij ging Helene achterover liggen en vouwde haar lange dunne vingers op liet boek in 'haar schoot. „Denk eens aandoctor Eberhardt wordt directeur in Frankcnhausen," begon Ebba. „Wio is dat' Wat gaal dat jou en mij aan?" „Lieve hemel!" zeide Ebba met een wan hopiger» blik naar bet plafond, „ik hob je toch verteld, dat doctor Eberhardt de groot ste kracht is bij juffrouw Drews en dat juf frouw Drews al toespelingen maakte op mo gelijke veranderingen, want Eberhardt had Hg is dood, verzorgd in de laatste dagen door dr. Jameson, die door lankmoedigheid der Boeren nog leeft. Zijne handlangers zullen treuren, maar wij juichen omdat de man gevallen is die de hoofdoorzaak is van al onze ellende, die nu belet is om zyn werk voort te zetten. Nogmaals onze vloek, de vloek van honderd duizenden is met hem meegegaan, en dit zij ook eens geuit van een kant, die nu geheel belet is om een stem te doen hooren. Mesncngde McdcdeeUngen. Engeland. Na een langdurige beraadslaging is sir "W. Harcourt's amendement oji de begrooting van financiën met 296 tegen '188 stemmen ver worpen. Een paar unionisten bestreden het voorstel om graanrechten te heffen. De volksvei tegenwoordiging op Malta heelt geweigerd geld toe te staan om de kroning van koning Eduard te vieren. Malta verkeert in slavernij, zoo heette het bg dat besluit, en heeft meer reden tot treuren dan tot vreugde betoon. F r a n k ir ij k. De afgevaardigde Görault-Richard heeft tot den heer Waldeck-Rousseau een brief gericht, waarin hg den premier meedeelt, dat bij de heropening der Kamer hg inter viewen zal over de parlementaire gevolgen der vei kiezingen. De laatste statistiek van het ministerie van binnenlandsche zaken geelt als defmitieven uitslag der verkiezingen en herstemmingen 385 ministrieeleu, waarvan 426 republikei nen, 428 radicalen, 85 radicaal socialisten en 46 socialisten en 200 nnti-ministrieelen, waarvan: 49nationali-teii, 77 anti miriistiieele republikeinen, 7-2 consei vatieven en '2 socia listen. Spanj e. Uit Madrid wordt gemeld dat de Koningin- Regentes afscheid heeft genomen van hare ministers en de Laak ricer lie; ft gelegd, d'e zij ze-dien jaren lang tiouw heeft vervuld, Het regentschap is nu feitelijk uit, ofschoon zij nog tot Zaterdag, wanneer de jonge Ko ning den eed za! afleggen, in naam regentes blijft. Hare laatste regeeringsdaad was de onderteekening van een besluit, waarbij de orde van het Gulden Vlies wordt verleend aan den hertog van Cumberland. Denemarken. Naar Ritzau's Bureau meldt, is het bericht, dat president Loubet op zyn terugreis van Petersburg het hof te Kopenhagen een kort bezoek zou brengen niet uit ambtelijke bron afkomstig. Rusland. In zeevarende kringen te St. Petersburg vreest men, dat, door den ijsgang die met haar zijn kans op de dircctoursplaals op bob gymnasium in zijn geboortestad natuurlijk toevertrouwd. Nu is het een feit en ben ik voor vast bij juffrouw Drews aangesteld. Een deel van do uren van doctor Eberhardt gaat op mij over." „Arm kind!" merkte Helene op. „Sla je dan die kinderen van ongeduld niet om de ooreu, als zo dom zijn 1 Zoo'11 impulsief menscli als jij „Nu ja, dat is mijn zwakke zijde. Het kost mo soms razend veel moeite, niet uit te vallen. Maar juffrouw Drews zegt, dat 't 'haar in het begin ook moeite kostte. Anders gaat liet prachtig. Juffrouw D'mvs zegt, dat ik don jongen, frisschcn toon lieb, dien zo graag liceffc, cn zeer aanschouwelijk kan on derwijzen." Ebba nam haar portcmonnaie uit den zak cn haalde een papiertje uit het van ouder dom zwart geworden ding. „Denk eens aan, Helene, ik lick sedert Februari tot begin April vier honderd ze ventien mark verdiend." Ilelene sperde de oogen wijd. open. „Jij?' zeide zo, „jiji? Ach, hoe grappig!" „Ja," las Ebba trots van baar briefje af, „ik heb honderd en drie lessen bij juffrouw Drews gegeven denk eens aan, dio anno juffrouw Külm is nog niet van haar longont steking genezen gemiddeld' drio mark por les. E11 op mijn litteratunrcursus heb ik zes jonge meisjes. Ieder betaalt een mark vijf tig per avond. Twaalf maal is het al ge weest, dat maakt honderd acht mark. Op do leesavonden over natuurwetenschap is nie mand ingegaan." Ze stak liaar portenionnaie met liet briefje weer bij zich. het aanhoudende koude weer nog steeds in de Finsche zeegolf heerscht, de ontvangst van President Loubet niet in Kioonslad, maar reeds in Reval zal moeten plaats hebben. President Loubet zou dan met den trein naar St. Petersburg moeten komen, in plaats van uit Kroonstad over water daarheen te gaan. Dit zou een leelijke streep geven door het programma. Naar de Pelevsburgsche correspondent van de »Lokal Anzeiger" seint, verwacht de Tsa- ritsa in September hare bevalling. Te Poltawa zijn twee slulenten door op hanging terechtgesteld, omdat zij de makers van den vervalschten oekas van den Tsaar waren, waarin de boeren tot geweld tegen de grondeigenaars werden aangespoord, die zich, naar 't heette, tegen den wil des Keizers groote landerijen hadden toegeëigend, welke eigenlijk aan de boeren toebehoorden. Door deze op groote schaal verspreide valsche manifesten van den Tsaar werden in den laatsten tijd, evenals na '80 en nog vroeger, ernstige boerenonlusten in 't leven geroepen. De Russische regeering heeft besloten tot lo. Opheffing van de tot dusver bestaande verplichte gaiantie der boerengemeenteu ten aanzien der belastingen en de inuing van deze. 2o, Kwijtschelding te veileenen van 120,000,000 roebel achterstallige belastingen van boeren over geheel Rusland. De correspondent van het mBerliner Tage- blalt" merkt hierbij op, dat deze buitengewone achterstalligheid m liet betalen van belas tingen eenig is in de geschiedenis van het Russische geldwez-n en er op wijst, »dat er werkelijk van de boeren niets meer te halen valt." T u r k ij De berichten over den op-tand in Yemen zijn zeer ernstig. Sanaa wordt nog altijd be- legeid. Het rebellenhoofd heeft verscheiden duizenden mannen, gewapend met Martini- Henri's en kanonnen, op de Turken veroverd, Hofberichten. De toestand van II. M. de Koningin HET LOO, 44 Mei liet bulletin van heden luidt De toestand van II. M. de Koningin blijft geheel naar wenseh. Van heden af zullen de bulletins niet meer geregeld verschijnen. w, g. Dn. Rocssingh. L. Pot, Arts. De correspondent van het »iibid." schrijft De 9e dag na de teleurstellende gebeur tenis op den 4en Mei ten Paleize is gelukk'g verstreken zonder stoornis te biengen in de herstelling van H, M, de Koningin. Te ver wachten is dat 11. M.'s jeugd, de zorgvuldige verpleging en de levenskracht verwekkende natuur van dit schoone deel der Veluwe het overige zullen doen om H. M. weder geheel op krachten le brengen. „Bij juffrouw Drews 'krijg ik vijftienhon derd mark per jaar, na tnvee jaren stijgt liet lot achttienhonderd. En met privaatlessen kan ik nog wat bij verdienen, alsook met dien cursus! Wat zeg jo ervan schat? Wat zeg jo wel Zo sprong op en gaf Helene een kus. „Ben je werkelijk lieel gelukkig?" vroeg Ilelene. „Ja, dat ben ik." „"Volkomen gelukkig?" vroeg zo op oen 'bijzonderen toon. Ebba kreeg een kleur. Tranen sclioten baar in de oogon. „Laten we daar als 't je belieft niet over spreken. Ik moet er overheen. Weet je dapper blijven1 Maar dit een© wil ik je wel bekennenals i'k zoo 111 de Schoolkamer sta. en do meisjes inpomp dat de Peloponesisdie oorlog van 431404 voor Christus geduurd heeft 011 dat bij drie perioden had, wat ze nooit onthouden, of wanneer ik haar de po litieke aardrijkskunde van Buitschland dui delijk tracht to maken, en liet aantal vor ston- en hertogdommen wil niet in haar hoofd blijven hangen, dan denk ik dikwijls Heb ik daarvoor mijn schepen verbrand Ze glimlachte onder liaar tranen, voegde haar oogen met haar zakdoek af en besloot „Dat was het tooli eigenlijk niet, wat ik wilde, alle jaren een nieuwe klasse deu Pe- loponesischen oorlog en zoo voorts inpom pen." „Ja, .wat wilde je dan?" vroeg Helene. Ebba keek lang voor zich uit. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1