56'" laargang. V/oensdag 21 Mei 1902. No. 10856. De zaaiende hand. Transvaal en Oranje-Vrijstaat, ver coir 3$ BUITENLAND. 'V SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Yoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. Bureau s Boterstraat 68. Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy Pry's der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde k(«ia« md#«rtentiëM opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Mo. 123. ALGEMEEN OVEBXICllT. SCHIEDAM, 20 Mei 1902. Zuid. Afrika. Do Boeren-afgevaardigden hebben Don derdag en Vrijdag langdurige vergaderin gen gehouden. De „Times" verneemt uit Pretoria, dat er 160 Boeren to Voreeniging vergaderd zijn, bijna allen wolbekend. Wat ook het resul taat zij van de beraadslagingen der Boeren, liet einde van den oorlog is in ieder geval niet meer ver af. Do bijeenkomst te Ver- oeniging zal waarschijnlijk gevolgd worden door overgaven in massa op verschillende punten van bet oorlogsterrein en een zoo groot aantal manschappen zal aldus beschik baar komen, dat wij elk nog niet onderwor pen district op zijn beurt met troepen kun nen overstroomen. V* 'De „Times" verneemt later uit Pretoria De meerderheid der Boeren-afgevaardigden toonen goen besef van hun verplichtingen te genover ons in de tegenwoordige omstan digheden. Integendeel schijnt hun houding er op to wijzen, dat zij zullen stemmen voor voortzetting der vijandelijkheden. Bij een drijfjacht op de Beclmanaland- blokhuislinie zijn 400 Boeren, onder wie 100 rebellen, gevangen genomen. Commandant Pienaar en drie anderen werden den 12en op oen 40 Iv.M. ten zuiden van Carnarvon verrast. Een man werd ge- "vangen, een gedood en oen gewond. Pienaar ontsnapte in de duisternis. Uit do verlieslijst blijkt, dat drie man van de Imperial Yeomanry zijn gesneuveld, vier gewond en zeventien gevangen genomen zijn to Vleiplaats, op 12 Mei. Bijzonderheden omtrent het reeds vermel de gevecht bij Vrijjheid op 6 dezer tussclien do Boeren en de Zoeloes doen zien dat 69 Boeren zijn gesneuveld, terwijl do Zoeloes 40 gesneuvelden en 45 gewonden hadden. Laifan beweert to weten dat Jack Hin ten, do bekende treinvernieler, zich heeft overgegeven en gevankelijk te Pretoria is binnengebracht. Het bericht is nog niet be vestigd. Do Londensdie correspondent van het „'Hblü," schrijft Van middag had ik gelegenheid het oor deel te liooren van een Engalsdi soldaat over den toestand te volde in 'Zuid-Afrika. Zijn mededeelingcn dekken geheel do be- Hainan VAN IDA BOY—ED. 60) „Hiernaast?" fluisterde tante Louise, «hiernaast? God, hoe vreeselijk! 'De gedach te alleen, zoo dicht bij oen lijk te zijn, is me hl verschrikkelijk 1" En toen schoten haar plotseling duizend dingen te binnen. Zij zag hij iedere gebeur- fenis hoofdzakelijk altijd slechts de kleinig heden, nooit liet belangrijkste. Iedere om standigheid was voor haar zoo gewichtig, dat te voor de hoofdzaken geen blik over had. „Ach," zeide ze huiverend, „er behoorde Voor mij veel moed toe, me over liet plein to wagen. Daarom heb ik ook gewacht, tot hot donker was. Do menschen zouden me andei's zeker herkend hebben. En men weet, dat ik eigenlijk familie was van Kunowsky, en ook weet men, dat ik wat geld lieb. Zeker, zo zouden, me vastgegrepen 'hebben en van me fêëisclit hebben, dat ik hun verliezen zou dekken." „'Maar ik vraag u," zeide Andrec, „dat zo,a toch in niemands hoofd opkomen." Zegt u dat niet, zegt u dat nietDe men- Num hebben dikwijls zulk© naïeve godaeli- ''°3 Als men do eenige in de familie is, die *°ld heeft, dan moet men altijd! voor alles fdraaicn." Ebba stond voor de deur, die naar de zïe- Akamor leidde, met de linkerhand op den top, 'Ze scheen binnen te willen gaan, richten van mr. Vei- Loren van Tliemaat. De Boeren zijn goed gevoed' en bereden en meestal goed gekleed. Ilij had Botha te Klerksdorp gezien en die zag er best uit. Bij Tafelkop werden niet karrevrachten gewonde en gedoode Boeren wcggeredenz o o- als de Engelsche bladen melddenzo verlo ren daar precies 2 dooden en 17 gewonden. Hij prees overigens den moed en de volhar ding in liet gevecht der Boeren. Do Engelsche troepen zeggen dat ze hot nooit van do Boeren kunnen winnen, die kunnen nog wel 12 jaar doorvechten. 'De reusachtige opgaven van gevangenen verklaarde hij op twee wijzen. Vooreerst tol len vrouwen, kinderen en kaffers mee, doch bovendien als een colonne to weinig of geen gevangenen heeft, 'koopt ze er oen partij van een andere colonne, die do 'hare reeds aan lord Kitchener gerapporteerd heeft! De „Chicago Tribune" bevat een telegram uit Saint Joseph, meldende dat do aankoop van muilen op groote schaal in Missouri voor rekening van de Engelschcn, heeft op gehouden. Engelsche agenten hier hebben in do laatsto weken opdracht gekregen dat de groote menigte muilen van Latlirop uit moeten verscheept worden. Daarna zal het Engelsche verschepingsde-pot te Lathrop ge sloten worden. 8 p a n J e. Dc krontngsplcchtlghedcn. De inhuldiging van den jongen Spaan- schon konig heeft pl'aats gehad met al den oogverblindenden praal, waartoe in Europa slechts het Spaansche Hof in staat is. lil een zeldzaam rijken stoet ging het naar liet Parlementsgebouw. Do Koning werd daverend toegejuicht door do massa volk, die zich achter de afzet ting verdrong; hij groette onophoudelijk naar allo zijden. Voordat de Koning do zaal van het Parle ment binnentrad, bogaf de secretaris dei- Kamer zich naar den voorzitter cn fluister de hom iets in het oor. De voorzitter ver bleekte, maar zeide luideStelt u genist, liccrcn 1 Een gok of oen booswicht heeft een aanslag willen plegen op den Koning, maar gelukkig slaagdo hij niet in zijn poging. Na een levendige ontroering herstelde de kalmte zich. Toon de Koning binnentrad, was hij hot voorwerp van oen onbeschrijfe lijke hulde. D'e misdadiger is aangehouden. Ziehier de bijzonderheden. In den namid dag naderde een persoon in den stoet do Ko ninklijke 'karos, terwijl liiji zijh hoed! in do lucht wierp. Ilij werd dadelijk gearresteerd; men vond goen enkel wapen op hem, maar alleen een liefdesgedicht op de infante M.v ria Theresa. Bij het verhoor van bet individu consta- lecrdo men dat hij gek was. Hij heet José maar liicld liet gelaat naar do spreekster toegekeerd. „Wees gerust! Niemand zal aanspraken op u doen gelden. En dit ongeluk zal voor u geen lasten met zich voeren." „Ho 07, o o geen aanspraken Hoezoo geen lasten I'k ben geen onchristelijke vrouw, ik zal mijn hand niet dichtknijpen. Iets moet er toch voor Helene gedaan worden, als ze blijft loven. Hier zullen de scliuldcischers haar spoedig genoog uitzetten. En wie weet of er wol zooveel geld is, om den man te be graven I Natuurlijk zal ik helpen. Wat zou den de menschen anders van me denken En zo begon weer te 'huilen over al liet ongeluk, dat haar levensavond verduisterde. Toen sprak Ebba eu ze zeide het maar zoo bij' zichzelf, stil en eenvoudig, terwijl tranen haar over de wangen rolden en met een bit teren zoutsmaak haar lippen bevochtig den „Helene heeft het brood met mijl gedeeld in mijn jeugd. Er zal ook voorbaan vcor haar genoeg zijn. Al zal het soms wat droog zijn En voorde begrafenis van den armni Richard zal ik zorgen daarvoor heb ik ge noeg voor dc laatste rustplaats vau den armen, annen man En zachtjes ging ze de kamer binnen,waar de jonge vrouw zweefde tusschen leven en dood. 'De beide achtergeblevenen spraken lan gen tijd geen woord. D'e wouw weende stil voor zich heen. Do man hield de hand vcor de oogon. Hij was geschokt. En toch was het hem, al's vervulde een groote, 'heilige vreugde zijn hart. Eindelijk stond tante Louiso op. „Och toe," zeide ze, „breng me toch even Ruiz, geboren te Crevillente in de provincie Alicante, en is 23 jaar oud. Hij verklaard© van plan te zijn, de hand dor Infante te vra gen. Zoodra do vorstelijke personen versche nen, verhieven allo leden zich van hun ze tels en bleven staan totdat de Regentes bun zeide„zot u". Hierop deed de president mededecling van den vermelden aanslag op den Koning, welk beriebt aanleiding gaf tot een gloeiende be tooging. En nu ving do pleclitigbeid aan. Tussclien de beide oudste secretarissen trad do markies de Yega di Annys naar den troon en zeide tot don Koning „Schor, de Cortcz zijn door Uwe Majes teit bijeengeroepen cn zijn vergaderd om den eed te ontvangen dien Uwe Majesteit zal af leggen krachtens artikel 45 van de grond wet eu die aldus luidt „Ik zwoer bij God en heb Heilig Evango- lio dat ik de Grondwet en do wetten van do monarchie zal' handhaven en van anderen eerbied voor de wetten zal eisehen. Ik zweer mij in al mijn daden te laten leiden door heb wolzijn van het volk. „God moge miji beloonen, als ik zoo han del maar mocht ik niet aldus doen, dan moge de straf vau don hemel over mij' ko men," 'De president trad daarop met den bijbel ter rechterzijde van den koningde secreta rissen hielden den vorst het boek met het eedsformulier voor. De Koning stond op en met hem verhie ven zich alle aanwezigen. Hij legde de rech terhand op den bijbel cn legde met luide en vaste stem den eed af. NauwoLijiks had hij de laatste woorden ge zegd, of luid© jubelkreten weerklonken in de zaal. Do president keerde naar zijn zetel u ,ug en sprak van daar de volgende woorden „De Cortes hebben den eed ontvangen dien Uwe Majesteit heeft afgelegd om de Grondwet en de landswetten te handhaven." 1 'iemede was de plechtigheid afgeloopon De Koning werd met hetzelfde cciemome-1 ais hij de ontvangst uitgeleid naar de presi dentskamer, waar de voorzitters van ho.de huizen hem kwamen goluki -"schcn. Vervolgens trok do stoet i.aar de keik van den H. Franciscus In het portaal werd de Koning door drie kardinalen en dertig bis schoppen ontvangen. Zes geestelijken dToe- gen een baldakijn boven des Vorsten hoofd. Omstuwd door de bisschoppen, voorafgegaan door do kardmaleu, begaf de Koning zich naar liet altaar, waar de primaat van Span je, aartsbisschop van Toledo, kardinaal San- cba een „Te Deum" celebreerde. De kerk was met extra versierd, alleen was het aan tal e.lcctrisclie lampen vermeerderd tot dui zend. naar den overkant men kan hier toch niets doen maar men moet Ebba vandaag maar niets kwalijk nemen Mijn hemel, ik durf weer niet alleen door die woedende menigte 1" „Ik zal mot u meegaan", zeide hij kort. Ze gingen zwijgend do trap af. Op hot plein scheen de menschonmassa uiteen te zijn gegaan. De weituge gaslan taarns, die er stonden, verspreidden een on zeker licht, ieder oogenhlik scheen de storm er het leven te willen uitwaaien en dan flik kerden ze toch weer hoog op. Ook do stemming onder do menschen scheen veranderd, „Hij heeft de depóts niet aangeroerd," hoorde Androe iemand zeggen. „Ochdat is maar een los gerucht!" „Neen, neon, toen Nevcrmann buiten kwam, heeft hij het gezegd!" „Als het toch eens waar was!" Zoo gingen do praatjes. Gaarne had mevrouw Heldingen Andreo nog mee naar boven genomen. Er viel nog zooveel te hesprekenHet kalmeerde de zenu wen wat, als men eens rustig alles besprak Maar Andreo sloeg het af, om bij haar to blijVen. Hij nam hij de voordeur afscheid en zelfs zeer haastig. Door den bruisenden, suisenden lente storm keerde bij huiswaarts Hij vond zijn moeder iu do grootste opwinding op hem wachten. Zij zat in zijn werkkamer met eon kleine .Tamp voor 2ich, als verzonken in go- dachten, te opgewonden om zich ergens ge zellig neer to zotten. „Moeder, ik heb haar gezion. Zij was er. Ze heeft dat uur vol schrik meegemaakt. Zij waakte alleen bij den dooden man en do ster vende vrouw onder hot gevloekte dak. U hadt haar eens moeten zienl Moedig en ge- Db Koningin-Regentes richtte als af scheidsgroet aan het Spaansche volk don volgenden brief aan den minister-president: „Aan hot eind van het regentschap gevoel ik behoefte aan het Spaansche volk mijn dank to betuigen. Zonder de loyauteit en hot vertrouwen van het volk zou het mij onmogelijk zijn geweest mijn moeilijke taak to vervullen. Ik word daarvan te meer over tuigd, wanneer ik terugzie op hot langste re gentschap dat Spanje ooit gehad heeft en tij dens hetwelk do Voorzienigheid ons zulko zware beproevingen heeft opgelegd. Dank zij dezen gevoelens en eigenschappen van het volk kan men met kalm vertrouwen de toe komst te gemoot zien. „Ik hoop dat alle Spanjaarden zich zuilen scharen om dén jongen Koning om hem de vervulling van zijn taak te vergemakkelij ken Dit zou de belooning zijn voor een moe der die haar geheelo leven heeft gewijd aan do vervulling van haar plichten en thans Godo bidt dat hij Spanje wede en geluk moog' schonken. „Ik verzoek u, mijnheer de president, deze mijn gevoelens ter kennis van het Spaan sche volk te brengen Er is een samenzwering ontdekt van anar chisten tegen den Koning; 6 personen zijm in 'hechtenis genomen. Het plan was om hij' het voorbijtrekken van de 'koninklijkekoets met dynamietpatronen te werpen. De anar chisten hebben bekend. Setacngde EfcdedeclSngees. Du it s cb 2 a nd. Graaf Paid von ïloensbroech, liet gewe zen lid van de jezuïeten-orde, heeft van zijn uitgebreid werk„Das Papstthum in seiner sozial-kulturellen Wirksamkeit" hot tweede deel1 laten verschijnen. Evenals het ceistc deel, is ook dit tweede een arsenaal vol wa pens tot de bestrijding van hot ultramonta- nisme, welke de schrijver zooals liij in do voorrede herhaalt, als zijn levenstaak be schouwt. Op grond van vele uitspraken van ultramontaanscho theologen, meest jezuïe ten, richt hij zich in dït deel vooral tegen de probabihteilsleer van do roomscho kerk. Zweden. Het comité der arbeiderspartij! heeft be sloten de algemeeno staking Zaterdagavond een einde te doen nemen. Rusland. Ambtelijk wordt medegedeeld, dat Bal- masjef, de moordenaar van den minister Si- puaguine, den 9on werd veroordeeld tot den dood door middel vau de strop zijn verzoek om cassatie wercl den 12en geweigerd, cn 't vonnis den 16en voltrokken. dccideord als een mail. En toch geheel vrouw, één en al medelijden." Dat was het eerste, bet gewichtigste, wat bij te zeggen bad, Zijn moeder liet liem toen alles vertellen wat hij wist en wat hij vermoedde. Hij ein digde ermede, dat hij probcercn wilde, tot zaakwaarnemer benoemd te worden. Al kon liij in die hoedanigheid Helene ook niet meer voordeel aanbrengen dan een ander, bij kon haar toch zacht en ridderlijk monig pijnlijk oogenhlik besparen. „En," voegde zijn moeder erbij, „je kunt haar ook nog op do een of andere manier steunen, zonder dat ziji het ook maar ver moedt. Want wat weet die af van zaken en wetten V' Andreo trad op zijn moeder toe cn knsto haar op het voorhoofd. „Wij begrijpen elkaar, als altijd!" zeide hij- „Eu en zij? Hoe was zo?" vroeg de moeder nu aarzelend. „Ik meen, tegen jou?" Hij hield haar met beide handen van ach teren hol hoofd vast, zoodat ze zich niet omdraaien kon, 0111 hem in de oogen te zien. „Moedor," sprak hij zacht, „als ik haar nog eens vraag zoudt u haai- dan ook weer wolkom he-etcn?" Maar zijn moeder maakte zich vrij; van do haar omvattende handen. Zo sprong op en viol 'hem om den hals. Zo spraken geen woord. In zijn oogen blonk do hoop. Zij echter, do vrouw, deed haar best, haar angst te overmeesteren. Haar- vrouwelijk ge voel, dat de zwakheid van. heb vrouwelijk hart kont cn begrijpt, zeide haar er nog niet zoo vast op te rekenen, dat haar zoon gehoor zou vinden. Toen do gouverneur van Wilna, de luite nant-generaal Walil, Zondagavond! den cir cus verliet, vuurde een man, die den gouver neur van achteren naderde, twee revolver schoten op hem af, welke 'hem aan do lin kerhand en den rechtervoet verwondden. De misdadiger werd door de politie met behulp van bot publiek gegrepen. Toen kiji op den grond lag, vuurde hij een derde schot af. De gevangene geeft op Hirsch Lekert te booten cn een klein burgerman uit het gou vernement Kofno te zijn. Turkije. De grootvizier, beeft zijn ontslag ge vraagd. Hij bad onlangs met heel veel moei te het bedrag bijeengegaard voor een maand salaris voor de Staatsambtenaren en bad de uitbetaling reeds aangekondigd. Nauwelijks echter was de blijde tijding hekend of van Yildiz Kiosk kwam bevel om aan de loden van bot Keizerlijk Huis hun achterstallige jaargelden uit te betalen cn daarmede was dc geheel© bijeengebrachte som gemoeid. Na deze ervaring oordcolde Said-pacha het maar beter af te treden. Y e r. Stat en. Een telegram nit Washington zegt, dat of schoon Lord Paunccfote's toestand geen da delijk gevaar doet voorzien, hij toch zeer ernstig ziek is. "Venezuela. De krijgswet is afgekondigdde regcc- ring concentreert d'e beschikbare troepen te Cumana en Barcelona om nogmaals Caru- pano aan te vallen. China. Do „Times" verneemt uit Peking, dat Telling aan Satof beeft verzocht op 17 dezer, om in de herziening van de spoorwegover- eeiikomsb toe te stemmen om Rusland te be vredigen, maar een besliste weigering aan China zal doen blijken, dat de Engelschcn op hun recht zullen staan. Dr. Leyds is, volgens de „Ind. Beige", mot zijn familie van Brussel naar Utrecht verhuisd om meer in president Krugcr's na bijheid te zijnbij zal' echter, daar de zetel van het Zuid-Afrikaansche gezantschap te Brussel gevestigd blijft, dikwijls zich daar heen begeven. In do Boercnkringen te 's-Gravenhage is hiervan niets bekend' en wordt bet bericht zeer betwijfeld. Wel woont mevrouw Leyds met haar kinderen sedert gcruimen tijd te Utrecht, maar van een voornemen van dr. Leyds zelf om daar to gaan wonen is niets vernomen. Men kan den moed hebben, het leed te trotseeren, in tegenspoed het hoofd omhoog te houden, iodoren last, icderen arbeid op zich to nemen. Maar zichzelf overwinnen en vergeven, als men zich doodelijk beleedigd heeft gevoeld -dat is toch weer iets an ders. Dan kail do trots licht sterker zijn dan de liefde. En trots en ongeduld waren dat niet juist de vijanden in Ebba's groot, rein hart De gebeurtcniseu die nu volgden, waren van kalmer aard. De pathos van dat vreeselijk uur stierf weg, zooals het godruiseli van een veldslag wegsterft. En het ongeluk bleef over, slui- pend, belemmerend, drukkend, als de lucht cn de ketens van een kerker. Andreas AJteneck was tot zaakwaarnemer benoemd. En aTs zoodanig onderrichtte bij Ebba nauwkeurig over den stand van zaken. Niemand van de kleine luidjes, die van heinde en verre bet buis Kunowsky en Wil lem ami hun papieren liadden toevertrouwd, was benadeeld. Daardoor sloeg opeens do meening om. Richard werd daardoor tot een martelaar. Men kon zijn eerlijkheid niet go- oeg roemen. De volksopinie wendde zioli ge heel tegen Helene. Do man was het slacht offer van haar verkwisting, zij een vampyr, die hem bet levensbloed' uitgezogen had, een daemon, die hem. in den dood gejaagd had. AlTe medelijden was voor hem, ieder hard woord voor liaai". Bij, alleen scheen voor het volk do verantwoordelijke persoon, de schul dige: die vrouw kon alles van dien man maken zij maakte een ellendeling vau hem (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1