et l 56"" jaargang. Woensdag 28 Mei 1902. No. 10862. F. ide er DB STRIK. ng 3oen toe- HO- JN am. na's ,t. iaar Z,1 BUITENLAND. V m* PS P ara. .31. BINNENLAND. Iaaö. u Btt, Iftftrr- "O hoek SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck"Foor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenoipgn. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 08. AJrtSKilKKA' OVERZICHT. SCHIEDAM, 27 Mei 1902. Zuid-Afrik n. In het Lagerhuis heeft Balfour gezegd n»els te kunnen voorspellen ten aanzien van den dag waarop hij in staat zou zijn eene verklaring af te leggen (er zake van de vre desonderhandelingen. Reuter seint het volgende uit Pretoiia, dat wel in staat is om den vrede als niet aan staande te beschouwen. Het heerscben in Zuid-Atnka van een opti- mististlsche mcening omtrent de tegenwoor dige onderhandelingen maakt het noodzakelijk er op te wijzen, dat deze meening nauwelijks gebaseerd is op gegronde feiten. Het lekken der conferentie behoeft niet bepaald een hoopvol teeken te zijn. De gedelegeerden hebben, ofschoon zij alle hoop op het verkrijgen van onafhankelijkheid hebben laten varen, nog vele punten van geschil met de Regeering. Er blijft steeds een hardnekkige minderheid, die weikelijk het hervatten der vijandelijkheden als de beste oplossing in den tegenwoordigen toe stand beschouwde. Ieder oogenbhk kunnen deze punten van geschil verscherpt worden tot een weigering om de onderhandelingen voort te zetten. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de voor standers van den vrede den strijd zullen opgeven, zoo lang er een flinke minderheid is die den strijd wenscht voort te zetten. Al deze dissoneerendo elementen moeten daarom in aanmerking worden genomen vóór het mogelijk is in eeriig opzicht iets te voor spellen omtrent den afloop der onderhande lingen. Tegen heden is een kabinetsraad bijeen geroepen naar men gelooft ter overweging van het uit Pretoria ontvangen antwoord. De »Echo" verzekert uit de beste parle mentaire bron vernomen te hebben dat de graanrechten niet geheven zullen worden de opeenten op de inkomstenbelasting waar schijnlijk evenmin. Het blad voegt er bij dit wijst er op, dat de vrede zoo goed als vaststaat. Seddon, de eerste-minister van Nieuw- Zeeland, zeide gisteren, een toespraak van den burgemeester van Kaapstad beantwoor dende, dat hij voelde dat de vrede niet ver meer af was. Uit Durban (via Pretoria) dd. 21 Mei: De kans op vrede wordt hier grooter ge acht, Er is meer opgewektheid in zaken. Het heeft een geruststellenden indruk gemaakt dat de militaire maatregelen aanmerkelijk verzacht zijnmen hecht waarde aan de onlangs uitgevaardigde kennisgevingen be treffende de toelating, in de nieuwe koloniën, van niet-uitlandersdaarin ziet men een eersten stap naar het herstel van het persoons- en goederenverkeer tusschen Durban enden Rand gelijk het was vóór den oorlog; er mogen al meer en meer goederen per spoor over de grens vervoerd worden. Naar hot Duitsch. I'm ett. il. trie Mot die joviale frischueid, die hem bij heb j publiek evenals bij) zijin collega's den naam van. een bijzonder humaan en beminnelijk menseh had doem verwerven, beantwoordde ,mr, Gerstenberg, bij1 het binnentreden van iet bureau den bescboiden groet van den jongen griffier. „Goeden morgen, waarde collega, heb doet ino genoegen, d'at ge al op- uw post zijb. Je ziet er eoliter nog niet goed uitgeslapen uit." „Het was inderdaad gisteren een tamelijk late bijeenkomst in den Gouden Leeuw, mijnheer," antwoordde de jonge jurist met een zweem van Verlegenheid, terwijll hij zich over een stapel akteu boog. Do rechter klopte hem vertrouwelijk op Ion schouder. Geeft niets, hoor; de jeugd moet uit lazen. En te midden der verveling van onze eerbiedwaardige districtshoofdplaats is een goed glas wijin soms de laatste toevlucht. Hot spijt me alleen, dat ge het van morgen 'Waarschijnlijk weder heel druk zult hebben. Onze Rasecke verstaat de kunst om een rech ter van instructie het leven zuur te maken. Zooals ik de zaab inzie, zullen we vandaag vf morgen don slimmen vogel nog niet tot ten bekentenis brengen." De vSunday Special" bevat een telegiam uit Johannesburg met de volgende mededee- iing over den vrede De beraadslagingen over den vrede gaan rustig voort. Drie vragen der Boeren afge vaardigden werden in den Kabinetsraad te berde gebrachtten eerste, welke tyd ge rekend wordt voor het vei leenen der autono mie ten tweede, hoe men denkt te handelen met het Nederlandsch in de scholenten derde, hoe lang de Kaapsche rebellen van het stemrecht verstoken zullen bljjven. Het blad voegt er aan top, dat veronder steld wordt, dat op de drie punten een overeenkomst zal worden getroffen; doch de beslissende vrede 2ou laDger op zich laten wachten dan algemeen wordt aangenomen. De jongste verliestlijst wijst uit, dat de En- gelschen in het gevecht bij Ooikiep G dooden en 13 gewonden, waaronder luitenant YVat- kinson, verloren. Men za! zich herinneren, dat lord Kitchener in zyn rapporten te verstaan gaf dat de Engeischen bij die gelegenheid geen verliezen hadden geleden! Men verzekert, dat generaal sir Redvers Buller een rechtequaestie zal maken van de »Times"-publicatie der geschiedenis van den Zuid-Afrikaanscben oorlog, waarin hij zoo hevig wordt aangevallen. Men zegt, dat de auteur dezer geschiede nis, de heer Amery, zich om redenen van persoonlijken aard op generaal Buller wilde wreken. De ^Manchester Guardian" geeft een artikel over de krijgswet in de Kaapkolonie. Daaruit blijkt, dat de Engelsche militaire overheid voortgaat de Afrikaanders die nog niet in opstand gekomen zijn te plagen en te prik kelen. rBrieven, in den laatsten tjjd uit de Kaapkolonie ontvangen", zoo begint het ar tikel, »toonen dat er geen verslapping is in de strikte wijze, waarop de voorschriften van de militaire overheid toegepast worden." Een voos beeld, dat de schryver aanhaalt is dat van Raubenheimer, voormalig lid van de wetgevende vergadering voor Oudlshoorn, die zijn ontslag genomen en verklaard heeft geen lid van de Bondspartij meer te wezen, een man die nooit krachtig kleur bekend heeft en bij de Engeischen in zijn district in aanzien stond, maar toch op de aanklacht van een ontslagen Kafferbediende in hechtenis is genomen, onder beschuldiging gewapende rebellen geheibergd te hebben, ,'t Is niet bekend of Raubenheimer nog in de gevangenis zit, maar in elk geval is de behandeling van zijn zaak achterwege gebleven. Erger is het volgende. De levensverzeke ringsmaatschappijen, die in de Kaapkolonie werken, hebben aanzegging gekregen, dat zg de verzekering van rebellen, die op commando het leven hebben gelaten of die terecht ge steld zijn, niet mogen uitbetalen. En hel is het plan van de Engelsche regeering om, in gevallen waar het noodig mocht blgken, dat geld te gebruiken als schadevergoeding voor menschen, die door de daden van rebellen in het algemeen geleden hebben. Dat geld wordt dus in beslag genomen zooals in de republie ken boeven verbeurd werden verklaard om de kosten van de concentratiekampen te dekken. „D'o man maakt door zijn eenvoud en kalmte zul'k een sympathicken indruk, dat liet werkelijk moeilijk is hem vo-or een sluip moordenaar te houden." De rechter lachte. „A'l'les comedie, waarde heer, niets dan goed volgehouden comedie. Deze soort van oprechtheid' ken ilc, maar ik versta ook do kunst om ze te behandelen. Mee ruwheid en geweld kan men niets win nen, men moet veeleer door geduld en door schijnbaar geloof to slaan aan bun woorden, hen zoo lang in slaap wiegen, totdat ze be ginnen met onvoorzichtig te worden, en zich zelf den strop om den hals te halen. Een rechter van instructie kan bijna geen groo ter fout begaan, dan een verdachte dadelijk op iedere kleine leugen of op elke onbeteeke- nende tegenspraak vast te houden. Hij moet veeleer don schijn aannemen zulke kleinig heden in 't geheel1 niet op te merken, moet do meest tastbare leugen, voor zoover ze niet tot overtuiging leidt, met het vriendelijkste gezicht voor zuivere waarheid aannemen, en den misd'adigor op een eigenaardige manier heel zacht in het net zijner eigon verdicht sels pogen te verstrikken. Er bestaat, vol gens mijn overtuiging, geen enkele booswicht die bij een doeltreffende behandeling niet vroeger of later zijn hoofd zelf in den strik steekt, en de kunst der geheime politie be staat alleen daarin, zich het rechte oogenblik ton nutte te maken." De rechter had gedurende deze leerrijke bespiegeling plaats genomen midden voor de Deze maatregel is vooral hierom van zoo ingrijpenden aard, omdat de levensverzekering onder de Afrikaanders diep is doorgedrongen. Van alle Kaapsche boeren op commando zegt de schrijver zijn er zeker acht op de twaalf, wier leven verzekerd is voor som men uiteenloopende tusschen de f2400 en f 60,000. Tot nog toe hebban de maatschap pijen geen bezwaar gemaakt de verzekerde som uit te keeren, als de dood voldoende bewezen was. Maar nu wordt dat geld ver beurd verklaard, terwijl er in de Kaapsche wet geen verbeurdvei klaring bestaat. De militaire overheid heeft echter de wet op dat stuk al gebroken met feitelijke verbeurdver klaringen door middel van hooge boeien. En nu weer dit. Een andere, kinderachtiger toepassing van de krjjgswet is het verbod om op de scho len in de districten Oost-Londen en Koning- Willemstad de Glimpses into Colonial Histo ry en Hofmejjer, een broer van Adriaan, te gebruiken. Fan het begin van den oorlog af heeft men moeite gedaan dr. Muir, den su perintendent vnn onderwijs, te krijgen tot verbod van het onderwijs van Hoüandsch en het gebruik van de Glimpses en dergelijke boeken. Dr. Muir, ofschoon lang geen vriend van de Bondsparty, kon niets rebellisch of gevaarlijks in de gewraakte boeken vinden. (Het ondeiwjjs in Hoüandsch schrijft de wel voor,) De Glimpses is weinig rpeer dan een dor relaas van feiten, en het is met de schuld van het boek zegt de schrijver in de M. G. dat die feiten niet altyd vleiend zijn voor Engeland. Nu dr, Muir niet wil, is de militaire overheid er by te pas gekomen. Het handboek is verboden en de leermeesters en leerlingen moeten hun exemplaar op liet bureau van den censor brengen ter vernietiging. Zal hei nu ook tot het verbod komen om Hoüandsch te onderwazen? Kapitein Llewellyn comman dant van het district Somerset-Oost, liet al indertyd de schoolcommissie voor hem ver schijnen om hem uit te leggen, waarom er op school les in het Hoüandsch werd gegeven. (Jetacngde Rededeellngea. EngelAnd. De City van Londen biedt den Koning als inhuldigingsgeschenk 5000 gouden sovereigns aan. België. Volgens den volledigen uitslag der verkie zingen zal de nieuwe Kamer bestaande uit 96 katholieken, 34 Jiberaleu, 3-4 socialisten, 2 christen-democraten. Du katholieke regee- ririgsmeerderhtid is 26 stemmen, terwijl zy in de oude Kamer 20 was. De Senaat zal tellen 62 kalholieken, 41 liberalen en pro gressisten en 6 socialisten, hier za! de regee-" ringsmeerdeiheid 15 zijn tegen 14 in den ouden Senaat, Frankrijk. In de Staatscourant komt het regeerings- besluit voor, dat de Kamer Zondag 1 Juni en den Senaat 3 Juni byeenroept. Morgen zuüen naar alle waarschijnlijkheid de pleidooien beginnen in de zaak wed. Henry—Joseph Reinacli. Zou daaruit het met groen bekleed© tafel, om zijn akten te doorbladeren. „Togen hoe laat is do houtvester Wcrden- fels gedagvaard V' „Tegen half tien." „Dan moest hij eigenlijk al twintig minu ten. hier ziju. D'e houtvesterswoning Vierlni- den is toch in goon geval meer dan drie kwartier van hier. Eoo'n jonge man kan (och om acht uur wel uit de veeren zijn." „Hij mag misschien aanspraak maken op cenigo toegeeflijkheid, mijnheer, indien hij zich wat verlaat. Toen ik om één uur don Gouden Leenw verliet, scheen de houtvester nog aan geen naar liuis gaan te denken." „Zoo, is hij zoo'n plakker? Ken je Imm van nabij)]" „Slechts zeer oppervlakkig. Ik ontmoet hem soms hier en daar in gezelschappen of in 't Casino, waarvan we beiden lid zijn. Gisteravond ontmoette ik hem toevallig op straat eu hij noodigde me uit mede te gaan naar den Gouden Leeuw, waar hij, zooals iK later vernam, gedurende de laatste week allo nachten tot aan den morgen toe door brengt." „Heb verwondert mij dat zulk een levens wijze verecnigbaar is met zijn dienstplich ten. Overigens ds bijl niet een groote, don kere heer, met opvallend zwarte oogen Elt meen me hem te herinneren van het laatste bal in bet Casino. Het viel me toen op dat hij bijlna onafgebroken met de jonge me vrouw Heijdebrandb danste. Men vertelde Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters uaar de plaats die zg Prys der meer 15 cents innemen. Advertentiën bg abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven lner van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-en Zaterdagavond verschijnen, war'en zoogenaamde ftfsfo* opgenomen tot den prgs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau ta voldoen. latere. Telefoon Wo. 123. nieuwe feit kunnen voortkomen, waardoor revisie van het proces Dreyfus mogelijk wordt? Italië. De Koning en de Koningin kwamen Zondag avond om 7 uur te Napels aan, op weg naar Palermo om de landbouwtentoonstelling te openen. Terwijl de koninklyke trein stilhield aan het arsenaal, wierp een man tweesteenen naar den trein. Hjj werd onmiddellijk ge arresteerd. De man heet Vincenzo Guerriero en is reeds vroeger veroordeeld wegens dief stal. Terwyl hij werd gearresteerd, hield het publiek een indrukwekkende manifestatie voor de souvereinen. Ter eere van den Shall Werd Zaterdag op het Quirinaal een gala-diuer gegeven, waaraan behalve de Souvereinen aanzaten de Giaaf \an Turijn, de Ministers, de Hofdignitarissen, de voorzitters van Kamer en Senaat, deGioot- vizier en de Perzische Ministers. Midden onder het diner stond de Shah van taiel opde Koning volgde hem en zoo werd het diner beëindigd. Men vormde reeds een cercle toen plotseling de Shah zich weer kalm in zijn vertrekken terugtrok. Zondagmorgen is de Shah uit Rome naar Florence vertrokken, tot aan het station uit geleide gedaan door den Koning en den Graaf van Turijn. Denemarken. Voordat de krgiser Cassini de reede verliet, sprak president Loubet bg den af scheidsdronk de volgende woorden lot den Koning: Ik hef mijn glas op ter eere van Uwe Majesteit, met dank voor de zoo hai teiyke ontvangst. De heunnering daaraan zal in mijn hart gegrift bljjven Ik drink op de geheele koninklijke familie, wier talrijke en gi eerde leden op zoo waardige wijze in geheel Eui opa de function vervullen waai toe het de Voor zienigheid en de keuze des volks behaagd heeft, hen te roepen. Ik drink op Denemarken, waarmede wij door banden van ware toege negenheid verbonden zijnhet oude Dene marken, klpin van grondgebied en aantal bewoners, gioot door zijn gecchiedenis, zijn dapperheid en den glans waarmede h"t in de eerste rij der beschaafde volkeren den weg van den vooruitgang bewandelt. Ik drink op Uwe Majesteit en op het flinke Deen°che volk. Noor w egen. Het Storting heeft met algemeens stemmen het voorstel van de onzgdigheidscommissie aangenomen, nadat Blehr zich voor het voor stel veiklaard had. De regeering is dus uit- genoodigd, de kwestie der voortdurende onzijdigheid van Zweden en Noorwegen te bestudeeren, en die zoo mogelijk optelossen op een wgze waarbij de vrgheid en onaf hankelgkheid van beide landen gewaarboi gd big ven. Bulgatfij-ë. Donderdag jl. moet er ernstig gevochten zijn op deTurksche grens, tusschen Radovisjta en Mnlesj Pianira. De Bulgaren verloren vijf dooden en zeven gewonden ook de Turksche soldaten leden verlies. toen dat hij zoo iets van een huisvriend op Gioot-Rischdorf was," „Het 'Risckdorfer hoerenhuis is slechts oen kwartier van de houtvesterswoning Yierlin- den af, cn do heer Heijdebrandt was een oude kennis van den houtvester. Voor zoo ver ik weet, rust er bij dezen omgang mot de geringste smet op den naam der jonge viouw." „Ik wilde hiermede ook niets te haren na- deele zeggen, on bekommer me daarenboven in liet minst niet over do privé-zaken van den houtvester. Wat moest hij tocli eigenlijk hier komen doen O ja, nu herinner ik het mij. Hij moet er hij' geweest zijn toen Heij debrandt den noodlottigen twist met zijn opzichter heeft gehad, en ik avilde van hem een "beschrijving van heb veiloop hebben. Nu, bijzonder gewichtig is liet juist niet. En indien zijn baarpijp hem belet vandaag te verschijnen, dan is het morgen ook nog vroeg genoeg. Wat is er Nitsclike? Is de ge tuige er?" Dozo vraag werd gericht tot den ouden gerechtsdienaar, die stil de deur was binnen gekomen. „Hij, die gedagvaard is, niet, mijnheer de rechter. Maar mevrouw Heijdebrandt zou u gaarne een oogenbhk spreken." „Verzoek haar binnen te komen." Na eenig dralen ten gevolge van verlegen- beid, trad de geheel in ronw gekleed© jeug dige vrouw over den drempel. De dichte, lang afhangende weduwsluier verborg baar Turkije. De correspondent van de sBei 1. Lolt. Anz." te Gonslantinopel, beweert, dat ernstige be richten uit Tripolis groote ontsteltenis te Yildiz Kiosk hebben gewekt. De Sultan heeft den geheelen dag aan de telegraaf van het paleis doorgebracht en depêches met het bestuur van Tripolis ge wisseld. Men beweert, dat de geheele bevolking van de provincie is opgestaan. De Porte vreest voor een interventie van een vreemde mogendheid. v^r Stat cn. President Roosevelt heeft de nieuwe wet op de toelating van Chineezen geteekend. Deze wet wijkt niet veel af van haar voorgangster. Den Chineezen blijft de toegang in de Vereenig- de Staten geweigerd, behalve voor handels lieden en studenten. Hofberichten. De regeerer.de Vorst van Waldeck heeft aan H. M. de Koningin-Moeder de beschikking gegeven over zyn kasteel te Schnumburg. H. M. zal tegen half Juni daarheen ver trekken om er eenige weken te verblijven, Heden is vastgesteld dat H. M. de Koningin- Moeder het Sanatorium te Heliendoorn zal openen, daar de toestand van H. M. de Ko ning zulks toelaat. Op do boerderij in het Koninklijk Park is men nog druk bezig met verbeteringen nan te brengen. Behalve den nieuwen sta! za! de melkkntner thans worden ingericht op een wyze dat zij aan de strengste eischen der hygiëne voldoet, Zoodra dit gereed is zal 't vee, na voorafgaand onderzoek op tuberculose worden aang-kocht. Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers van Financiën en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Na geruimen tijd door ongesteldheid ler- hinderd te zyn geweest aan de werkzaamhe den in de Tweede Kamer deel te nemen, woonde de afgevaardigde van Verilo, dr. Nolens heden weder de Kamerzitting bij. Hulp aan Martinique. Voorbereid onder bescheiming van mevrouw De Monbel, echtgenoote van den Franschen gezant en met medewerking van dames uit de hoogste kringen der residentie is een bazaar tot stand gekomen, die hedenochtend in Villa Boschoord aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage werd geopend en waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de slaeht- offeis van de ramp op Maitinique. De keurig ingerichte tentoonstelling met tentjes met van allerhande artikelen door dames uit de aristocratische kringen zelfs door de eehtgenooten van enkele onzer Ministers ten verkoop aangeboden, mocht zich reeds heden in veler belangstelling ver heugen. Verschillende kunstenaars o.a. Mesdag en Toorop stonden schildergen af. gelaatstrekken, en haar stem was tot ecu nauwelijks verstaanbaar fluisteren gedaald, toen zijl de beide hoeren begroette. Do rech ter, di© zijn gelaat in een ernstige plooi ge bracht had, boog togen haar met de voor komendheid van den wclopgcvoeden mail. „Mag ik u verzoeken, plaats te nomen, mevrouw? Hebt u ons iets nieuws mede to deelen „Dat eigenlijk niet," antwoordde zo even zacht als te voren. „Ik moest voor een ande re zaak in de stad zijn, en nu meende nu wilde ik „IJ wildet eens komen booron of liet on derzoek nog niet tot een bepaalden uitslag heeft geleid," hielp do rechter liaar vriende lijk voort, toen zo verlegen ophield. „Helaas, kmi iik ji hierop nog niet met een bepaald „ja" antwoorden, omdat opzichter Rascckc nog altijd halsstarrig ontkent. Maai- u kruit verzekerd zijn, mevrouw, dat de misdaad niet ongestraft zal blijven. We zullen dcu verstokten knaap wel tot bekentenis bren gen. En zelfs indien dit ons niet mocht ge lukken, zullen de bezwarende omstandighe den voor iedere rechtbank voldoende blij ken, om hem schuldig te verklaren." De jonge vrouw had den sluier op rijde ge schoven, om haar zakdoek aan de oogen le kunnen brengen. Het smalle, jonge gezichtje dat nu te voorschijn kwam, was zeer bleek, maar bad een bijna nog kinderlijke bevallig heid en zachtheid van uitdrukking. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1