Transvaal en Oranje-Vrijstaat. 21BINNEN LAX 1). V STADSNIEUWS. zü slag doet gevoelen op den handel in Tonkin, het, tenzij die opstond voor Juli gedempt was, stappen zou moeten nemen om zijn be langen te beschermen. Bij het comité van het Br oekhnizenfonds penningmeesteres mevr. "YVasklewicz Den Haag is uit Holland Michigan ingekomen f 385 en f 132,60, opbrengst van een Tinnsvaalavond te Kollum en bovendien eenige kleine giften. Hofberichten. Prins Hendrik zal tijdens de afwezigheid van 11. M. de Koningin in 't buitenland, nadat bij H. M. heelt weggebracht, nog een tijd op 't Loo dooi brengen. (»Z. D.") Corps diplomatique. De secretaris der Oostenrijksche legatie graaf Forgack is lieden te 's-Gravenhage teruggekeerd van buitonlandsch verlof. Ouzo oorlogsvloot. Hr, Ms. pantserschip Holland, thans tot oefening van de eerste afdeeling der adel borsten 2e kl. van de Koninklijke Neder- landsclie marine in de Middellandsehe Zee kruisende, zal onder bevel van den kapitein ter zee J. Wentholt, aan de Spithead-vloot revue, ter gelegenheid van de kroning van koning Eduard VII, deelnemen. V Blijkens bij iiet dept. van marine ontvan gen beiicht is Hr. Ms. instructiescbip N a u- t i 1 u s, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. O. Swaan, 27 dezer te Las Palmas aangekomen. Da Panther is gistpren naar Dussekloif vertiokken. van Rotterdam Tweede Kamer. Stoomvaartdienst Java, China en Japan. De minister verklaait in zijn memorie van antwoord, dat het doel waarvoor deze lijn wordt opgericht in de eerste plaats is om het bestaande vei keer nailer tot ontwikkeling te brengen. Er bestaat gegronde verwachting, dat een belangrijk deel van hel suikervervoer aan de nieuwe onderneming ten goede zal komen. Bovendien is in deze van belang liet feit, dat Japansche impoiteurs reeds het ver langen hebben te kennen gegeven om, zoo da geregelde lijn tot stand komt, contiacten voor suikerafvoer af te sluiten. Dat Shanghai niet in het vaste vaaiplan der nieuwe lijn is opge nomen, vindt hierin veiklating, dat liet ver keer van Java naar Shanghai nog van meet af moet worden opgewerkt. Een verplichting tot liet geregeld aandoen van deze haven is tlmns nog niet in de overeenkomst, op hare plaats en zou de jonge onderneming in den aanvang op ncodelooze kosten jagen. Aan bet opnemen van Kiautschau in de nieuwe lijn kan niet worden gedacht. De Regeering besnijdt de meening, dat liet tot stand komen eener snelvaartverbin- ding van China en Japan èn met Indië én met Neder land boven een stoomvaart, welke •zich bepaalt tot liet verkeer tusschen Indië en Oost-Azië. de voorkeur verdient. De weg voert over rland n kan van Nede niet e Indië. Met het oog lijn Nederland gelekeu bij de naar China en Japan niet gevoerd worden torium, het bureau der adjunct-directrice en de eetzaal der verpleegsters. Boven zijn de slaapkamers van 't verplegend personeel en nog twee zalen voor ernstige zieken, benevens de wooing van den adsistent-geneesheer, welke woning een afzonderlijken opgang bezit. De vleugels, die geheel gelijkvloers zijn, zijn volkomen geljjk aan elkaar. De oostelijke is voor 24 vrouwen, de westelijke voor 30 mannen. De ziekenzalen, die op 't zuiden liggen, zijn beuitelings voor 4 en voor 6 per&onen ingericht. Het merkwaardigste van een sanatorium is de zoogenaamde sLïegehalle" of iigveranda. Ilior is er nan eiken vleugel den, gelegen op 't Zuiden en aan de noordzijde voorzien van openslaande raampjes, welke bij gioote warmte geopend worden, en zoodoende steeds een aangename tempeiatuur doeu heerschen. De patiënten rusten hier op ligstoelen, voorzien van paardenharen matrassen, welke gedesinfecteerd^ kunnen worden. Op elke afdeeling heeft men een isoleer- kamertje voor patiënten, die niet op de alge- tneetie ziekenzalen moeten vei pleegd worden. Het gebouw voor het bijbetlrijf bevat in de eerste plaats liet administratie-kantoor, onmiddellijk gierizende aan de kamer voor liet hoofd der huishouding. Aan de andere zijde is de eetkamer voor 't personeel en van daaruit komt men in de keuken, waar vier groote ketels voor het. bereiden van soep, melk, groenten en aardappelen zijn. Op de verdieping zijn de vertrekken van het personeel en een groote droogzolder, terwijl onder het gebouw ruime kelders zijn. De wasselierij, die electriscli gedreven wordt, is zeer practisch ingericht, en bevat een desinfeetieoven, een kamer voor het vuile goed, dan een wasclikamer, een strijkkamer en een mangelkamer. Het di ogen van't goed gaat geheel machinaal. Een voornaam punt in een inrichting als deze is wel goed drinkwater. Men is er hier op allergelukkigste wijze in geslaagd zich daarvan te voorzien. Van da op eenigen af stand gelegen prise d'eau pompt men het water op naar 't op den berg g-maakte reservoir, waarin een drijver door electrische vei binding op een schaal in de machineka mer aangeeft, tot hoever !t reservoir gevuld is. Is dit geheel vol, dan geeft een electrische schel hiervan keunis. Behalve de reeds opgenoemde gebouwen, worden er op 't terrein nog gevonden de woning van den geneesheer-directeur, van den boekhouder en den machinist, een koets huis met stal en woning voor den koetsier, de barak voor besmettelijke ziekten, en 't gebouw waarin de keuken voor 't bereiden van spijzen voor de Israëlieten. De geheele inrichting is prachtig gelegen in booge dennebosschen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de inrichting telefonisch vei'bonden is met het dorp Hellendoorn. In de laatste helft van Juni zal de opneming van patiënten eerst kunnen plaats hebben. Verschillende autoriteiten, waaronder een drietal ministers en leden van de Eerste Kamer zullen de opening morgen bijwonen. Op den door de Koningin-Moeder te volgen weg zijn twee eerepoorten opgericht. Na aankomst van II. M. zullen twee psal men van Valerius gezongen worden, na de rede van den heer dr. J. J. Uomoet een psalm vao Schubert, en na het gebed van ds. De Vries het Wilhelmus van Nassauen. In den loop der vergadering zegde de voorzitter een onderzoek toe naar het gebrek aan verplegend personeel tjjderis het heer schen van vlektyphus te Zaandam. Tot eerelid werd benoemd jonkvr. J. de Bosch Kemper. Algem, Ned. Bond van Mineraalwaterfabri- kauton on Bierhandelaren. Gisteren had te Utrecht plaats de eerste algemeene vergadering van den Aig, Ned. Bond van Mineraalwaterfabrikanten en Bier handelaren. Zij was goed bezocht; ISafdee- lingen waren vertegenwoordigd. De Bond telt thans 435 leden. Besloten werd den Bond te doen deelnemen aan het in September te Amsterdam te houden congres van den middenstand. Tot leden van het bestuur wer den herkozen de heeren C. Visser, P. Mesch en gekozen J. N. Kriek, te Rotterdam. De volgende jaarvergadering zal te Utrecht bijeen komen. Voorts werd besloten het vakblad niet op te heften. Tot redacteur van dat vakblad werd benoemd de heer C. Visser, te Groningen. Vereeniging tot bescherming van Vogels. In een gisteren te's-Gravenhage gehouden jaarhjksche bijeenkomst der Ned. Ver. tot bescherming van vogels, is verslag uitgebracht en gewezen op het doelbestrijding der mode de dameshoeden met veeren en vogels te dragen. Verder werd gewezen op het nog steeds bestaan van vinkenbaoen en met veront waardiging gewaagd van het gebruikeu van lijsterstrikken. De Vereeniging verheugt zich in grooten bloei. Vele afdeeüngen werden gesticht. Uit de ornithologische vereenigiugen ge zamenlijk zal een ontwerp van een nieuwe vogelwet gemaakt worden, terwijl aange- diongen zal worden op aansluiting bij in ternationale overeenkomst ter bescherming van nuttige vogels. De leden van het bestuur werden benoemd tot leden van het thans gevormde hoofdbe stuur. op den omweg, welken een -Indië - China—Japan, ver- directe lijn op beide laatst genoemde landen zou veroorzaken en de kostenvermeerdering aan overlading verbon den, moet ook geen gioote verwachting worden gekoesterd van het vervoer naar Oost- Az'ë op dourviacht langs de Nederlandsche lijnen (Mij. Nederland en Rotterdamsehe Lloyd) in aansluiting aan de JavaChina- lijn. Van groot belang zal echter, meent de regeering, worden aansluiting van de Java- China-Japan-iijn aan de lijnen vandePaket- vaart-Mnatschappij. Het ligt in de bedoeling aanvankelijk sche pen te doen bouwen van 5000 ton draag vermogen. In de overeenkomst zal worden bepaald dat wanneer de vennootschap den te snbsi- dieeren dienst niet meer onderhoudt, de Regeering bevoegd zal zijn de overeenkomst te ontbinden en terug te vorderen wat de vennootschap wegens subsidie genoten heeft, voor zoover het nog niet uit de overwinst is terugbetaald. In het gewijzigd ontwerp van wet is be paald dat Soerabaja, Semarang, Batavia, Hong kong ook op de terugreis zullen moeten wor den aangedaan. Bepaald is dat de op te richten vennootschap haar zetei en bestuur in Indië zal kunnen ves tigen. Sanalorinm le Hellendoorn. Gelijk men weet zal het sanatotium te Hellendoorn morgen door H. M. de Koningin- Moeder worden geopend. De nZwolsche Courant" bevat eenige bij zonderheden omtrent deze inlichting, waar aan wij het volgende ontlennen: Het hoofdgebouw is b-5- «rul voor de ver pleging en huisvesting van het verplegend personeel. Hel verplegirigsgebouw is met bet front op het Zuiden gelegen en slechts in 't rnidden twee verdiepingen hoog, overigens is alles gelijkvloers, wat groote voordeden beeft en in geen enkel ander sanatorium wordt aangetroffen. Ter zij-'e van den hoofd ingang, die door een kleinen corridor in ver binding staat met de vestibule, zijn een paar vertrekjes, waar de patiënt-n na de wande ling zich van hun schoeisel enz ontdoen, oin dat voor ander te verwisselen, een hy giënische maatregel. In 't middengedeelte vindt men de kamers voor den geneesheer directeur, het vertrek waar nieuw aangekomen patiënten onder zocht worden, de badinrichting rnet een bad- douche- en kleedkamer, en verder het labora- Ned. Bond voor Ziekenverpleging. De '10e algemeene vergadering van den Nederlaudschen Bond voor Ziekenverpleging werd gisteren te 's-Gravenhage gehouden onder voorzitterschap van dr. A. Couvae, op wiens voorstel een telegram van gelukwen- sching naar H. M. de Koningin werd ver zonden. Spreker constateerde in zijn openings woord dat de waarde var, een goede ziekenverpleging meer en meer wordt ge waardeerd. Prof. B. J. Kouvver uit Utrecht hield een vooidiacht over de toekomst der particuliere verpleegster. Spreker ried aan aan het hoofd bestuur te verzoeken aan de afdeeüngen op te diagen een ernstig onderzoek naar de mogelijkheid en uitvoerbaarheid eener rege ling waarbij de particuliere verpleegster in de gelegenheid wordt gesteld tijdelijk werk zaam te zijn in een ziekenhuis en in de par ticuliere verpleging tijdelijk zal worden ver vangen door eene verpleegster uit zulk een ziekenhuis. Het hoofdbestuur zal dat voorstel -over wegen Uit bet jaarverslag van de secretaresse Jonkvr, Jeltje de Bosch Kemper bleek dal bet 'e lental vooruit gaat en afdeelingeu in ver schillende plaatsen tot stand kwamen. Ook de financiën zijn gunstig. Aangenomen werd een voorstel-Amsterdam strekkende tot vergemakkelijking van de toe treding van het lidmaatschap. Besloten werd op voorstel van Utrecht eene commissie te benoemen tot onderzoek van de mogelijkheid van samen wei king tus- schen de verschillende vereenigingen die particuliere verplegers en verpleegsters uit zenden. Aangenomen werd een voorstel-Bloemen- daal orn de uitgave te bevorderen van een gids voor ziekenverpleging voor Nederland en verworpen een voorstel derzelfde afdeeling om een onderzoek in te stellen naar den omvang en de redenen der mutatiën van de verplegenden in de ziekeninrichtingen. Besloten werd op voorstel der afdeeling Amsterdam een bibliotheek op te richten van werken betrekking hebbende op ziekenver pleging. Deze zal op voorstel van Den Haag te Amsterdam gevestigd worden. Tot hoofdbestuursleden werden gekozen prof. Kouwer te Utrecht, dr. Van Deventer te Bloemendaal, dr. Couvee te Amsterdam, dr. Sehreve te Rotterdam, dr. van Eden te Leeuwarden, mr. Calkoen te Edam en mej. M. des Amorie van der Hoeven te Rotterdam. Vervolgens hield mej. C. Manden een voordracht over waarde van kook- en huis- hön 'kennis en na de pauze dr. Bollaan eene le§ ng over X-stra!en. Export naar Australië. De Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen export te 's-Gravenhage, die voornemens is aan bereids te Melbourne, Sydney, Brisbane, Freemantle, Adelaide en Pert gevestigd agentuurfirraa's de vertegen woordiging aan te bieden van de fabrikan ten, die prijs stellen op een verlevendiging hunner handelsbetrekkingen met Australië, biengt ter algemeene kennis, dat de navol gende artikelen daar te lande geregeld inge voerd worden Cacao, chocolade, emailwaren, jenever, sui ker, tabak, sigaren, cigaretten, bier, vee, zak ken, ry wielen, dekens, schoenen, laarzen, ce ment, kaas, steenkolen, copra, messen, scha ren, draperieën, aardewerk, porselein, mode artikelen, visch, meubelen, behangsel, glas, glaswerk, vruchten, handschoenen, grenen, hooi, muziekinstrumenten, ijzer, staal, bijou terieën, edel-gesteente, kapok, lood, leder, machinerieën, mout, vieeseh, melk, kerosine, verfwaren, papier, aardappelen, spoor- en tiamwegmateriaal, zadels, paardentuig, zaden, zijde, huiden en vellen, brandewijn, whisky, stijfsel, schrijf- en teekenbehoeften, talk, thee, hout, tin, wijn, wol, zout, gereedschap pen, koffie, katoenen stukgoederen, katoenen manufacturen, drogerijen en chemicaliën, ge weven goederen, linnen stukgoederen en manufacturen, oliën, wollen artikelen en stukgoederen, zeep, jams, biscuits, geconser veerde groenten, enz. f 3,653,778,291/2 - 4,332,915.99 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 88), ge wijzigd en aangevuld bjj de wet van 20 Juli 1895 (Stbl. no. 135), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand April 1902 zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagen. Terugbetalingen (waar onder 120,515.071/3 we gens aankoop van inschrij vingen in een Grootboek, obligatiün of certificaten van inschrijving) Minder ingelegd dan terugbetaaldf 679,137.691/2 Aan het einde der maand Maart 1902 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven - 95,347,170.831/2 zoodat het tegoed op uit, April 1902 bedroeg In den loop der maand zijn 8179 .nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 4300 geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand nog 922,210 boekjes in omloop waren. Tot ultimo April is voor een bedrag van f 954,028.831/a aan inschrijvingen in een Groot boek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van in schrijving ten behoeve van 1239 inleggers aangekocht. (nSt.-Ct.") 94,668,033.14 B. en "VV. .hebben in druk doen verschiji- nen een voorstel, om verbetering te brengen in heb fonds der korenmeters-wegers, vergo- zeld van een voorstel' van het raadslid, den heer Smit, en verdere bijlagen, waarop wij morgen, met heb oog op het belang der zaak, uitvoeriger zullen terugkomen. De heer G. W. B. Ingenhoes, leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan het gymnasium en de H. B. S. alhier, is als zoodanig benoemd aan een 11. B. S. te Amsterdam. De heer F. J. Poelhekke, pastoor der 0. L. Vrouwe Visilatiekerk, gisteravond te dezer stede teiuggekeerd, heeft heden-ochtend weder het H. Misoffer in zijne parochiekerk opgedra gen. (N.S.C.") Zaterdag 31 Mei a.s. herdenkt do machi nist aan heb stoomgemaal bij de begraaf plaats, J. van den Berg, den dag waarop bij als zoodanig vóór 25 jaren, in dienst der ge meente trad. Wel was hij reeds 1 Mei tevoren benoemdi, maar kon eerst 31 Mei d.a.v. in functie tre den Rotterdamse!! sanatorium. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering werd het jaarverslag uitgebracht waaruit bleek, dat er op 1 December 1900 '1 patiënt in behandeling was gebleven en er in 1901 werden opgenomen 70 mannen, 116 vrouwen en 71 kinderen, iu het geheel 257 patiënten, in de verschillende klassen te zamen hadden zjj 2894 verpleegdagen. Onder de patiënten waren 33 inwendige, 144 chirurgische, gynaecologische, 70 oor- of keellijders, 3 lijders aan huidziekten. Over leden zijn 5 patiënten 4 mannelijke en 1 vrouwelijke. Bij operatiën A domicile werd 20 malen door de zusters geassisteerd, terwijl de twee buitenzusters, ten behoeve van 25 patiënten in doorloopende verpleging met 293 dagen, bij 10 patiënten in dagverpleging met 146 dagen, bij 12 in nachtverplegirg met 73 nachten hare diensten hebben verleend. In de inrichting werden gegeven: 39 baden le klasse, 25 baden 2 klasse, 122 badeo 3e klasse, 77 zwavelbaden, 31 stijfselbaden en werden door bemiddeling der inrichting ver licht: 37 onderzoekingen van urine, 14 onder zoekingen van sputa, 1 onderzoek van faeces, beoevens onderzoekingen van pathologische praeparaten. De exploitatie-rekening wijst over het afge- loopen boekjaar een nadeeüg saldo aan van f 1021.32, voornamelijk een gevolg van min der ontvangen verpleeggelden, verminderde jaarliiksche bijdragen door bedanken en over lijden, en mindere giften inééns. Deze laatste vermindering is zeker toe te schrijven aan de in het verslag vermelde donatiën ten behoeve van het Bouwfonds, die anders als giften inééns op de exploitatie-rekening zou den zijn voorgekomen, terwijl door gebrek aan ruimte of gebreken der inrichting, waarin niet was te voorzien, aan verschillende aan- vtagen tot opname van patiënten niet kon worden voldaan, bleven de verpleeggelden onder het voor de inrichting bereikbare. Dr. van Moll aan de beurt van aftreden is hei kozen. In plaats van dr. Klinkert, die bedankt heeft, is gekozen dr. Rombacb m plaats van den lieer Franpois, die eveneens niet langer wenscht te fungeeren, de heer M, Burgerhout. In Flnanlieel Nieuws. Rijks- Postspaarbank, verband met het bepaalde by art. 21 iConstantla." Gisteren avond had in nConstantia" een vergadering plaats, waarin dr. H. Gorter als spreker zou optreden. De voorzitter der afd. Schiedam van de S. D. A. P., de heer D e W i t opende de vergadering met een woord van welkom, daarbij wijzende op de verandering die gekomen is in de wijze van vergaderen vroeger en nu. Vroeger eindigde de couranten verslagen steeds met de woordensde vergadering was rumoerig" later veranderd in nde ver gadering had een rustig verloop" als iets heel merkwaardigs, en steeds was politie in de zaal. Maar, zegt spr., wij hebben sedert het vergaderen geleerd. Releveerende dat de heer Gorter bij vele partijgenooten geen vreemde zal zjjn, hij die voor drie jaren een cursus over het socia lisme leidde in het Volkshuis, gaf hij het woord aan den spreker van den avond. De heer Gorter zal de vraag beantwoorden: jIs de overwinning van het Socialisme zeker." Spr. begint met er op te wijzen hoe overal waar het socialisme zich vertoonde dezelfde strijd te strijden is geweest als in deze ge meente, een stryd, onvermijdelijk, nu de arbeiders, na 20 eeuwen van onderdrukking, tot het bewustzijn van hun kracht zijo ge komen en de overtuiging hebben gekregen dat zij best zonder patroon kunnen arbeiden en leven. Dat begrip woekert vooit, zoodat de vraag van den dag is geworden »Hoe zal die sociale kwestie woiden opgelost", m. e. w. hoe zal men een nieuwe, beteie ver houding verkrijgen tusschen arbeid en ka pitaal. Vraagt men dat antwoord aan de libet alen dan staan deze met bun mor.d vol tanden, zij hebben geen antwoord op die vraag; zij hebben het gezicht op de groote vraagstukken van den tijd verloren. De geloovigen Katholieken en Calvi nisten zeggen dat èn kapitaal èu arbeid zullen blyven, alle eeuwen door, want God zelf heeft het privaatbezit ingesteld eu zal dat ook handhaven. Vooral de A. R. hebben op dit punt een krachtig wapen in hun bijbel en staan daardoor het steikst tegenover het socialisme. Het gevolg daarvan is dat die party zich uitbreidt. De liberalen in hun hulpbehoevendheid moeten zich aansluiten by de geloovigen om kracht te kunnen uit oefenen. De radicalen, als in alle punten ook hierin tweeslachtig, zeggenhet kan best mogelijk weze.n dat de socialistische maatschappij komt, hoewel dit niet zeker is; in elk geval zal die niet komen in de eerste 4 of 5 eeuwen, zooals prof. Treub heelt gezegd. De socialisten weten niet wanneer de socialistische maatschappij zal komendat komen zal, daarvan zijn zjj zeker, en ook dat die komt in veel, véél korteren tijd dan de heer Treub meent. Moge dus hier het verschil tusschen radl calen en socialisten slechts lijken te zjjneen verschil omtrent tijd, in werkelijkheid is het verschil van meer belang dan men denken zou. Immers, de socialisten doen alles om den tyd, die ons scheidt van de toekomststaat, te bekoiten, genen om dien te verlengen, De socialistische maatschappy, zegt spr. heeft in de eerste plaats ten doel om in handen der gemeenschap te brengen alle trans- poitmiddelen, allen grond, alle fabrieken en andere productiemiddelen. Om de vraag te kunnen beantwoorden die spr. zich ter beantwoording heeft gesteld >Is de overwinning zeker", dient hij eerst de volgende vijf vragen te hebben besproken: lo. Zyn de menschen er die ons de socia listische maatschappy kunnen en moeten brengen. 2o. Is de toestand dier menschen zoo dat zy de verandering der kapitalistische maat schappij in een socialistische moeten wen- schen. 3o Z'tjn de belangen van die menschen de zeilde, 4o. Zyn de middelen er om het socialisme mogelijk te maken. 5o. Wordt er reeds gestreden voor het socialisme en hoe ver is die strijd. Spr. zal die 5 vragen achtereenvolgens beantwoorden. ISerste vraag. De menschen, de arbeiders, die het soci alisme moeten brengen zyn er, en hun getal breidt zich meer en meer uit. De maatschappij staat niet onveranderd stil, maar slechts schijnbaar, als de knop aan den boom inde maand Januaribeschouwt men die dan ziet men van den eenen dag in den anderen geen verschil, toch werken daar krachten die ten gevolge zulleD hebben dat in het vroege voorjaar de knop zich ontsluit en heerlijke bladen of bloemen daaruit te voorschijn komen. Op de vraag is het aantal arbeiders vol doende, kan men antwoorden: door de wer king in de maatschappij, door den groei van het kapitalisme zelf, door den concurrentie strijd tusschen groote kapitalen en kleine, waarb'ij de laatste het onderspit delven, wordt het proletariaat uitgebreid. Een statistiek uit Duitschland leert dat in de jaren van 1882 tot 1895, alzoo in een tijdperk van 13 jaren, het aantal industrieelen, bezitters van machines was afgenomen met 180,000, terwijl het aantal proletariërs was vermeerderd met 2 millioen. Het aantal inwoners van Duitschland be draagt 50 millioen, en daarvan behoorener 14 millioen tot de proletariërs; uit deze cyfers blijkt dus de groote invloed van het veranderde vehoudingscyfer tusschen indu strieelen en proletariërs. Het doel der socialisten is de vereeniging van alle proletariërs, om door haar macht de macht van den staat in handen te krij gen en zoodoende uitvoering tc geven aan haar wensch: de onteigening der vervoer en productiemiddelen. Het beletsel voor die vereeniging noemt spr. op het oogenbük het vooroordeel van het proletariaat zelf. En daarmede komt spr. op de Tweede vraag. De beantwoording dezer vraag is hier in Schiedam, meent spr., zeer eenvoudig.'Lage loonen, lange aibeidstydende arbeiders kunnen niet anders dan verlangen naar verandering. En daarbij stuiten de socialisten op de vrij zinnig-democraten, die leeren dat wat de arbeiders noodig hebben druppelsgewijze moet wotden toegestaan; zy dringen aan om te bewandelen den geleidelijken maar daardoor zoo langzamen weg. Zij spreken van de tempering van den klassestrjjd. Zij gelooven dat de kapitalistische maatschappy is goed te maken door lapmid delen de socialisten daarentegen zeggen dat aan die maatschappy kwalen verbonden zijn, die niet kunnen verdwijnen zoolang die j maatschappij bestaat. Spr. wijst daartoe slechts op den tharszoo onteerend werkenden vrouwenarbeid, kinder arbeid. overwerk, stukwerk, alle kleine kwa len vergeleken by de alles overheerschende kwaal der werkeloosheid. Zij is het middel voor de patroons om den werkman te kunnen uitbuiten; zij is da oorzaak der verlaging in het ioonzij alleen maakt het mogelijk om de concurrentie der patroons onderling te laten betalen door den arbeider. Lapmiddelen kunnen de maatschap pij niet verbeteren. De concurreerende maat schappij moet vervangen worden door een samenwerkende maatschappy. Derde vraag. Hoewel deze vraag natuurlijk bevestigend moet beantwoord worden, betreurt spr. het dat de overtuiging daarvan nog zoo weinig - doorgedrongen by de arbeiders zelf en daarvan wordt de schuld geweten aan de ouvoldoende ontwikkeling der proletariërs. De kapitalistische maatschappy geeft het kind sleclus gelegenheid om school te gaan tot het J2e jaar, het oogenbük waarop dit eerst zal gaan profiteeren van onderwijs. Dat is naar spr.'s oordeel het middel ge weest orn den arbeider dom te houden en daardoor minder gevaarlijk in deu strijd van arbeid en kapitaal. Een tweede redt) ziet spr. in het feit dat uit de brooze armpjes eri beentjes van het 13 jarig kind voor den kapitalist winst is te halen. Alle arbeiders hebben dezelfde belangen', de wevers en de timmerlieden, de smeden de schilders, de stad- en landarbeiders. g( di st in lo lo er di br dr ge zij Tin oir en Hollandsche, Duitsche en alle andere aroer ders, allen hebben één en hetzelfde belang. Daarom steunen zij en moeten zjj steunen elkander in den strydgaat het den een goed, de ander wordt daardoor beter. Het eigenbelang brengt het praktisch resultaa van de broederliefde der christelijke leeh die wel in de kerk wordt geleerd maar daar binnen noch daarbuiten uit christelijke liet® wordt toegepast. De Christelijke liefde in toepassing brengt kan eerst dan wanneer de belangen gemeen schappelijk zyn en de menschen niet meet tengevolge der concurrentie als vijanden tegenover elkander staan. De verdeeling in verschillende vereeni gingen van de arbeiders wordt door patroons en priesters bevorderd, omdat o;« weten dat verdeelen beheerschen niogehj maakt. doi me tei be pol gre dei W gr, de bel tot de voo 1 ben bet libe mei I sch ond te Kar vrij; geg< van D jfin f in I alzoi wor, D de 1 D kadi rich Daai die 'spr. Vrjj Den D aan lukk enz., D het .ook gewi Jen wijst mijn Ai Wens kapii schai die ;ze n Hi socia leere invlo ïjn.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2