BINNENLAND. STADSNIEUWS. vafce belangen aan zekere Boeren in Europa te richten. Deze telegrammen bevatten geen enkele aanwijzing mot betrekking tob do kansen op vrede. Als men iniddelijk iets zou mogen afleiden nit zekere bewoordingen er van, dan zoudo dio afleiding eerder op do waarschijnlijkheid van het tegendeel van succes der onderhandelingen wijzen. Do ge adresseerden willen echter liever geen ge- volgtrekkingen maken. Zij weten niets van wat er gebeurd tusschen de onderhandelende partijen, zoo goed heeft Engeland zijn voor zorgen geuomoti om allo wisseling van me- dedeelingen te verhinderen. Volgens de verliezenlijst zijn een officier en vijf man gewond ïu een gevecht tusschen Al i wal-Noord on Jamestown op 25 dezer. Naar het heet zal de advocaat Atherlev Jones, een bekend Engelsch parlementslid, in het Lagerhuis do veroordeoling van Scheepers nog eens tor sprake -brengen, nu hem na bestudecring van het geding, in het laatste blauwboek opgenomen, gebleken is, dat het vonnis een onrecht was. Mc NeiLl heeft, in liet Lagerhuis aange drongen op bekendmaking nu ook van het geding van ELritzinger. Maar de minister van oorlog vond het onnoodig. Luitenant Von YTiukler deelt bijzonder heden mede over do Kafferstammen, die ten Westen van Transvaal en den Vrijstaat in Ovambo wonen. Daaraan is bet volgende ontleend Dit land kent nog geen Europeesche weel- de-artikelen. Het versmaadt koffio en geeft aan zijn eigen bier do voorkeur boven alle andere dranken. Toch is het lokaas van Eu ropeesche beschaving hier reeds uitgelegd. De Ovambo is dankbaar voor het kleinste stnkje tabak en do Portugeesehe invloed is reeds bij de noordelijkste stammen merkbaar De zware Portugeesehe wijn wordt door de hoofdmannen zeer begeerd. Een neutrale zone van ongeveer 80 K.M., waar struik- eu grassteppen met zand afwis selen, scheidt Damara-land van Ovambo-land. En al strekt ook in naam de Duitsche heer schappij over laatstgenoemd gebied zich uit, in werkelijkheid heeft zij de zone nog niet overschreden en de trotsche Ovambo-hoofd- maxt gevoelt zich op zijn gepalissadeerd erf zeer machtig. Men kan zich geen denkbeeld vormen van heb gezag, waarmee een hoofd man tegenover zijn inboorlingen is bekleed. Er heerscht de strengste autocratie. De hoofdman is heer over leven en dood en over alle eigendommen. Niemand mag op eigen houtje iets koopen of verkoopen. De hoofdman Nechale, die met zijn broo der Kam-Konde van den Ondongo-stam in vijandschap leeft, schijnt zijn onderdanen zeer streng te behandelen. Aleer dan 100 mensclien moet hij eigenhandig in zijn raadsvertrek gedood hebben. Zijn gezicht draagt het stempel van de brutaalste wreed heid. Men kan hem een zekere waardigheid in houding en manier van spreken intus- schen niet ontzeggen. Op zijn arf, dat hon derden menschen bergt, heerscht de stilte van den dood. De geheele kleeding van de mannen bestaat uit een klein schootsvel, dat met een lederen gordel om de heupen is vast-gegespt. Bijna ieder bezit een geweer, benevens een baviaansbuks; in den gordel bevinden zicb talrijke patronen. De kleine jongens dragen pijl en boog. Een zeer geliefd handelsartikel, dat ech ter alleen voor hoofdmannen verkrijgbaar is, zijn gezouten paarden, die tegen de tsetse- vlieg zijn bestand. Enorme prijzen worden daarvoor betaald gemiddeld 40 ossen voor een paard! De Ovambo's laten de zendelin gen met rust. Bij Kombonde is de Finsche missio sedert 30 jaren werkzaam. Bij Ujuku heeft de Bijnlandsche missie zich gevestigd. Het christendom schijnt echter slechts lang zaam vorderingen te maken. De hoofdman nen moeten nl. om politieke redenen aan t heidendom vasthouden. De Ovambo's zijn natuurlijk zeer bijgeloo- vig. Bij don dood' van een inboorling wor den anderen gezocht, die den overledene heb ben betooverd en nu ook moeten stern-en. Ook de vrouwen van den afgestorvene wor den gedood. De stammen tellen to zamen 130,000 zie len, met ongeveer 31,000 man, die de wape nen kunnen dragen. ©«mengde Hededeeüngea. den 26sten Juli op do roede van Reval wordt verwacht en vier dagen lang als gast van don Tsaar bij de grooto marine-manoeuvres tegenwoordig zal zijn, zonder aan wal to gaan. Een dergelijk bezoek dus als de Tsaar verleden jaar ter reede van Dantzig aan Wil helm heeft gebracht. D'o Sjah kwam gisteren to Potsdam aan en werd ontvangen door den Keizer, de prin sen, den groot-en staf en den staatssecretaris voor buitenlandsche zaken. Nadat do mili taire eerbewijzen hadden plaats geliad be gaven de Keizer en de Sjah zich naar de Oranjerie. Ru slan d. De bijzondere politio voor de bewaking van het Keizerlijk paleis to Zarskojc Solo beeft Maandag een jonge wouw iu hechtenis genomen die, in een zakdoek geknoopt, een helsche machine droeg. Het gebeurde wordt officieel strikt geheim gehouden. Z u i d-A f r i k a. Dr. Smartt. do Kaapselie minister van openbare werken, heeft ontslag gevraagd. loopig de eenige publicatie van het Interna tionale Arbeitsambt te Bazel zal zijn, wat Nederland betreft een zoo mogelijk belang- wekkenden inheud te geven, heeft zich het bestuur dezer afdeeling tot de besturen van een aantal arbeidersveeeenigingen gewend met het verzoek, zich met bedoeld Arbeits ambt in betrekking te stellen, waaraan door enkele vereenigingen is voldaan. Het aantal der leden der Nederlandsclie Vereeniging bedroeg op 1 Januari 1902 174. Sinds dien traden nog twee toe. De heer II. W. E. Struve heeft zich genoodzaakt ge zien als bestuurslid te bedanken. In zijn plaats werd gekozen mr. J. W. S. A. Versteeg, die echter de benoeming niet heelt aange- men. De heer mr. A. Kerd'gk werd herkozen. Hofberichten. I-I. M. de Koningin heeft gisteren op Het Loo haar gewone vertrekken betrokken. II. AI. de Koningin-Moeder zal Maandag te 11.48 spoortijd van het Loo in dt Resi dentie terugkeeren, om waarschijnlijk eeni ge dagen daar te verblijven. Omtrent liet kasteel Scbaumburg, aan den Lalin-spoorweg (CoblenzGiessen), waar II. AI. de Koningin eenigen tijd zal doorbrengen schrijft het ,,Hbld." ,,De afstand van heb station tot liet kasteel bedraagt langs den rijweg 45 minuten. Langs een pad kan men in 25 minuten boven zijn. In 1194 wordt Sehaumburg voor 't eerst iu de geschiedenis vermeld. Heb behoorde toen aan do lieeren Aten Isenbvrg. Na in den loop der eeuwen van hand tob hand te zijn gekomen, werd liet slot door erfenis eigendom van den aartshertog Stephan van Oostenrijk en werd na diens dood (1867) na een langdurig proces tusschen Oldenburg en Waldeck, aan den vorst van Waldeck toe gewezen. Het hoog gelegen kasteel is een prachtig gebouw, in zuiver middeleeuwscben stijl door aartshertog- Stephan gerestaureerd. Van den toren beeft men een heerlijk uit zicht naar het omliggende bergland. H. AI. de Koningin-Moeder heeft aan de redactie der Soldatenkrant" te Breda doen toekomen een bedrag van f 100 als bijdrage voor de feestgave, uit te reiken aan de be hoeftige oud-strijders op 6 Dec. Heden vertrekt Hr. Als. hofmaarschalk baron Clifford van het Loo naar Ems, tot voorbereiding van een verblijf gedurende eenigen tijd voor H. M. aldaar, tot liet on dergaan van een badkuur, waartoe H. M. de Koningin vermoedelijk 10 Juni van in t Loo vertrekt. Koffleoogst. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, van 29 Afei, wordt de gou- vemements koffio-oogst op Java voor dit jaar thans weder geraamd op 197.000 pikols. Union interparlementaire. In do 's-Gravcuhago gehouden vergade ring van de Ncdorlandsclie groep dor Union Interparlementaire, is tot voorzitter geko zendo hoer mr. E. N. Rahusen, .lid der Eerste Kamertot bestuursleden uit de Eer ste Kamer werden gekozen do lieerenH. Fenna en mr. E. van Zinnicq Bergmann en tot bestuiu-sleden uit de Tweedo Kamer: do lieeren nir. Af. Tijdeman Jr. en jhr. mr. L. van Asck van Wijok (Ede). De conferentie der Union te Weenen zal gehouden wordon op 10, 11 en 12 Septem ber. Voor ontvangst van do deelnemers is gevoteerd 40,000 kronen. De leden krijgen vrij vervoer van de Oostenrijlf'-he grenzen tot Weenen en terug. „N. R. Ct." te De correspondent van de Batavia seinde gisteren Bij een ontploffing in de suikerfabriek Ketanggoengan West in Tegal zijn de 2de machinist Launay en de scheikundige AA est- hoff gedood en de administrateur P. J. H. Neujpan en de le machinist Greve zwaar gewond. Spanje. In den Ministerraad, die Dinsdagavond te Madrid is gehouden, heeft Sagasta te ver geefs beproefd om de toestemming van Ca- nalejas te verkrijgen voor bet uitstellen van de bijeenroeping der Cortes. Canaiejas ver zekerde, dat hij met een zitting van drie da gen tevreden zou. zijn om aan het land be kend te maken, dat het hoofd van den staat een besluit getcekend had, waarbij de in diening van bet wetsontwerp op de vereeni- o-in°-en werd toegestaan en om openbaar te maken, dat een liberale regeering voor de eischen van bet "Vatikaan bezweek. Kreeg bij dio voldoening niet, dan zou Canalejas in elk geval bedanken wat geschied is. Puigc&rver zal nu de opvolger van Cana lejas worden. De congregaties zullen nu wel niet ter sprake komen voor Octo-ber, als de Cortes bijeen zullen komen. Duitschl and. Uit Petersburg wordt aan de „Berlijnsche Post" gemeld, dat keizer Wilhelm, terugko mende van zijn tocht in Noorsche wateren, Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Alari- ne ontvangen bericht is Hr. Als. Pantser- dekschïp Holland, onder bevel van den kapt. ter zee J. AVentholt, 28 dezer van Port- Alabon vertrokken ter voortzetting van den kruistocht. Blijkens bij bet Departement van Alari- bp ontvangen telegrafisch bericht, heeft Hr. Als. pantserschip Koningin Regen- te s, onder bevel van den kapt. ter zee A. AV. F. C. van AYoerden, den stationsdienst in de AVesb-Indische wateren hervat. AYegens een herinneringsdag in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika in ver band met den burgeroorlog (decoration day) was heden de Unie-vlag ontplooid uit het gebouw der Amerikaansche legatie te 's Gra- venhage. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsont werp tot onteigening voor uitbreiding van het station IJsselmonde, de heerenVan Nispen tot Sevenaer, Marchant, Van Asch van Wgck (Amersfoort), Van Vliet en Fokker. De heer Den Heitog, lid van de T\ eede Kamer voor Amsterdam, woonde heden voor het eerst na zijne langdurige ziekte weder de Kamerzitting bij. Bescherming der arbeider». Aan het verslag over het jaar 4901 en de eerste maanden van 1902 van de Nederiand- sche Vereeniging voor wettelijke bescherming der Arbeiders is o,a. ontleend: Teneinde aan het Bulletin, hetwelk voor- Sanatorlmn to Ilelleudoorn. Het Volkssanatorium te Hellendoorn, een liefdewerk van hooge beteekenis, had lied'-n op den openingsdog, het voorrecht Hare Majesteit de Koningin-Moeder, zelve stichtster van een dergelijke inrichting, te begroeten om door Haar komst en Haar woord hoogere w'gding te geven aan deze stichting. De komst van de Koningin-Moeder heef' het stille Nijverdnl tot vreugde en levendig heid gewekt. Aan het station een onaekende bedrijvigheid, nu al de genoodigden,450dames en hoeren uit alle oorden des lands waren saamgekomen. H. M. kwam 1.10 aan het station Nijverdal aan, en begaf zich over het perron tusschen groene gewassen naar een fraai salon. Tot het gevolg behoorden jhr. De Ranitz, intendant, de beide hofdames baronesse Van Ittersum en jonkvr. Van de Poll en de kamerheeren jkr. Aran Tets en ridder Pauw. Een achttal meisjes uit alle standen van Nijverdal hegroette H. M. op het perron en Marie Ulfman, een jeugdige fabrieksarbeidster, had de eer H. M. een bloemruiker te over handigen. De burgemeester, de heer De Jonckheere, hield een korte toespraak om hulde en welkom uittespreken, dank tevens dat de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, het Hare Moeder veroorloofd had te komen en de gevoelens van blijdschap over het herstel van de geliefde Koningin. Hg herinnerde daarbij aan de liefde en verknochtheid der ingezetenen ten allen tijde aan het Huis van Oranje en sprak de dank baarheid uit dat H. M. thans opnieuw een bewijs wilde geven dat Haar Koninklijk hart klopt voor de nooden des volks. Toen H. M. na voor deze toespraak vrien delijk dank te hebben gezegd, naar buiten trad, werd zij toegezongen door een 300 kleinen der openbare en bijzondere scholen en uil hun naam bood jongejuffrouw Stam H. M. een bloemtuil aan. In een tweespan, voor een daags te voreD aangevoerd hofrijtuig, werd nu naar het Sana torium geredeu door Nijverdal heen, dat feestelijk getooid en met eerepoorlen ver sierd een aangenamer, indruk maakte en waar vooral de fraaie eereboog in Moorschen stijl werd opgemerkt door directeur en arbei ders der Koninklijke stoomweverij als hulde opgericht. Zoo kwam men op het gebied tan Hel lendoorn, en aan het gemeentehuis, waai de kleuren van Waldeck-Pyrmonten Mecklen burg prijkten, biod jongejuffrouw Van Riems dijk ook een bloemiuker aan, in tegen woordigheid van de leden van den Raad. Toen ging liet weer in draf naar het Sa natorium, waar een eereboog opgericht was en mej. Vening Meinesz, dochter van den heer van het landgoed, den oud-Amsterdain- bchen burgemeester, een bloemstuk aanbood. Langs het pad ouderlangs bei eik te H. M. den voorgevel, waar H M. onder een balde- quia afstapte om door een met fluweel be- kieede gang naar een vestibule te worden geleid, ingericht tot een elegante ontvang kamer. Nauwelijks w-s H. M. aangekomen of de driekleur werd van h<-t gebouw gehe- scben en een oikest uit het fabrieksperso neel der Kon. Stoomweverij te Nijverdal hief het Wilhelmus aan. Aan den ingang werd H. M. begroet door de leden van het dagelijksch bestuur de hee ren ds. J. J. Hornoet, dr. M. W. Pijnappel, dr. R. de Josselin de Jong, dr. Herman de Jong en P. F. van AVieringhen Borskimevr. Boelen, eehtgenoote van den geneesheer- directeur bood H. M. een bloemstuk aan. Na voorstelling der dames en heeren bood mej. Kitty van Prehn uit den Haag namens het hoofdbestuur een bloemruiker aan. Jonge juffrouw Pijnappel mocht H, M. een pro gramma aanbieden, terwijl dr. Boelen een door hem vervaardigde beschrijving van het Sanatorium aan H. M. ter hand stelde. De groots zaal met verandah van bet Sanatorium bestemd voor dagverblijf der mannelijke lijders was voor heden voor feest zaal ingericht. Ongeveer 200 plaatsen waren er. De zetel der Koninklijke Vrouwe was geplaatst voor ten halven cirkel van stoelen voor de hofdignitarissen en recht tegenover de zitpiaatsen van het hoofdbestuur. Tot de aanwezigen behoorden de ministers v. binnen!, ep buitenl. zaken de voorzitters der subcommissies van de vereeniging, de Com missaris der Koningin in Overijssel met de leden van Ged, Staten, B. en W. van Hellen doorn, de burgemeester van Zwolle, tal van geneeskundige inspecteurs, dr. Donath van Oranje-Nassau's oor d, leden van Eerste en Tweede Kamer in Overijssel, prof. llosen- stein, dr. Roessingh, mej. Begnen, directrice van het ziekenhuis van het Roode Kiuis. Alle aanwezigen verhieven zicli bij de binnenkomst van 11. M. en het zangkoor van dames onder leiding van den lieer A. H. C. van Riemsdijk te Zwolle, in een nevenzaal staande, zong: »Hoe groot, o lieer", van Valerius naar de beweiking van Caih, van Rennes. Toen trad de grijze dr. Flomoeth naar en en hield zijne belangwekkende openingsrede waaraan wij het volgende ontleenen Een plan van dr. Nord, officier van ge zondheid, reeds in 1890 geopperd om een soort sanatorium, een wintertuin, in het leven te roepen, kwam wegens gebrek aan deel neming niet tot uitvoering. Eerst in de ver gadering van den Geneeskundigen Raad van Gelderland en Utrecht, den 4en December 1896, sprak prol Ilaibertsma den wensch uit in Nederland sanatoria voor teringlijders op te richten. Een commissie, bestaande uit prof. Talma, dr. C. v. Wicheren en prof. Halhertsma, aan wie het nader onderzoek dezer zaak werd opgedragen, bracht in de vergadering van 4 Juni 1897 roppoit uit. Naar aanleiding van het verzoek van dr. R. de Josselin de Jong te 's-Gravenhnge aan deD Geneeskundigen Raad om zich aan te sluiten bij een comité dat zich reeds te 's-Graven- liage gevestigd had met het doel in ons- vader land een sanatorium voor minvermo gende borstljjders op te richten, werd besloten tot medewerking van den Geneeskundigen Raad tot de oprichting van sanatoria voor onbemiddelde leringlgders en tot aansluiting b\j het genoemd comité. Op 27 Juni 1897 kwam te Utrecht een voorloopig comité tot het oprichten van Sanatoria voor on- en minvermogende borst- lijders tot stand, bestaande uit de heeren Prof. Talma, Prof. Ilaibertsma, Dr. C. van AVrcheren, Dr. J. J. Homoet, Dr. G. II. Roe- singh; Dr. R. de Josselin de Jong, Dr. Herman de Jong, waarbij zich aansloten de klinische Hoogleeren Pi of. Rosenslein, Prof. Nolen, Prof. Stokvis, Prof, AVinkler, Pr of. Pel, Prof. Kooijker en de heeren J. A. Wijnhoff. ge neesheer-directeur van het Utrechlsch stede lijk ziekenhuis en Dr. vau Tienhoven te 's-Gravenhnge, Op 3 October 1897 vormde men zich te Utrecht tot een definitief centraal-comité, waarbij zich nog hebben aangesloten de heereu mr. JE baron Mackay, mr. De Nerée van Babbeiich, jhr. mr. E. O. de Casembroot jhr. mr. C. J. OenTex, P. J, van Wieringhen Borski en dr. AV. Strijbosch. Het centraal- comilé constitueerde zich tot een Vereeni ging, goedgekeurd bij K. B. van 30 Juni 1898, na eene circulaire aan alle geneeskundigen te hebben verzonden om hen met tiet doel %an zijn streven bekend te maken en bij het publiek belangstelling op te wekken. Alom werd groole c/mpathie ondervonden, zoedat reeds spoedig 69 Sub-Commissies waien opgericht ten einde gelden voor de stichting der Sanatoria bijeen te brengen. In de eerste Algemeene Vergadering te Utrecht den 28 April 1899 werd het Oen traal Comité, dat als voorloopig Hoofdbestuur was opgetreden, tot definitief Hoofdbestuur ge kozen en lot nieuwe leden benoemd dr. M. W. Pynappel, te Zwolle; dr. A. H. de Boer, te Assen en dr. J. G. Driessen, te Joure. Later nog jhr. mr. Schorer te Middelburg Na uitvoerige beraadslaging of het eerste sanatorium een land- of een zeesanatorium zou zijn, werd aan liet eerste de voorkeur gegeven en als plaats daarvoor Hellendoorn aangewezen, op een terrein, gelegen tegen een heuvel, beschut tegen den N. en N. O wind, verwijderd van fabrieken, omringd door uitgestrekte dermenbossehen. Voor de uitvoering van het aanvankelijk voornemen, het sanatorium voor 106 lijders te bestemmen, bleken de beschikbare gelden niet voldoende zoodat een sanatorium voor 54 lijders moest worden gebouwd. De plan nen waren opgemaakt door den heer R. Kuipers, die in het buitenland velschillende volkssanatoria nauwkeurig had ondei zocht Het gewijzigd plan werd op 13 Juni 1900 door het hoofdbestuur aanbesteed en toege wezen aan de gebr. de Vries te Oldeholtpade, Het gebouw is thans geheel gereed en droog daar de centrale verwarming gedurende den winter in werking was zoodat reeds half Juni de patiënten kunnen worden op genomen. De prijs voor de betalende zieken is f 2 per dag, terwijl dit jaar reeds 7 lijder kosteloos kunnen verpleegd worden, en spv -prak hier de verwachting uit dat doorver- ineerd-rde jaailijksche bijdragen de helft der lijders ko-telooze verpleging kunnen genieten. Vervolgens richtte spr. zich lot H. M. de Koningin-Moeder, die hij dank zegde voor den steun van Uaai' ontvangen, sedert Zij a's Berchermvrouw optrad (16 Aug. 1898), alsmede voor Hare bereidwilligheid om het Sanatorim te komen openen. sMat groole erkentelijkheid vernam onze vereeniging dan ook het heuglijke bericht, dat het Hare M. behaagd had, het bij het nederleggen der taak als Regentes, van de Natie ontvangen Huldeblijk, benevens het Koninklijk landgoed Oranje Nassau's Oord voor een Sanatorium voor longlijders te be te Utrecht georganiseerd, werd f42000 bij. eeDgebraeht. Do dames Mevr. van Tets— Fransen van de Putte te Zeist, die de schil derijen bijeenbracht en Mevr. Limpsing van der VeldeGravin van den Bosch, te Utrecht Preddente der fancy fair, zijn tot eere-leden der Vereeniging benoemd. De heer mr. S. A. Veuing Meinesz, HJ der Eerste Kamer, oud burgemeester van Amsterdam, heeft bereidwillig het verzoek der Vereeniging toegestaan, om den verpleeg, den in het Sanatorium de vrije wandelingte verleenen in de bosschen van zijn landgoed Elersberg, voorts kosteloos den noodigen grond van zijn terrein afgestaan voor den aanleg van een nieuwen weg naar het Sana torium en tevens vergunning verleend gebruik te maken van den hem toebehoorenden weg van den ouden TweoLchen weg naar zijn landgoed. Aan allo bovengenoemde personen bracht pr. bijzonderen dank, zoomede aan het ge meentebestuur van Hellendoorn voor den verleenden geldel(jken steun en voor de medewerking, in vele opzichten verleend, in het bijzonder aan den burgemeester den heer De Joncheere, voor diens voorlichting en raad- voorts aan do leden van het Hoofdbestuur die door hun ijver en invloed de Vereeniging tot stand hebben gebracht, aan de sub-com missies, die zich aller wege met groole bereid willigheid gevormd hebben eu op welker krachtige medewerking spr. ook in de toe komst verklaarde te rekenen. Den geneesheer-directeur wensehte spr. toe dat zijn werk, met dat van de adjunct directrice en het geheele personeel in ruims mate gezegend zal worden; met de voltooiing van het werk wensehte spr. den ingenieur- architect, den heer Roelof Kuipers, die de plannen volgens de nieusvste eischen der iiygiène heeft ontworpen, geluk, ook zijn opzichters en de verschillende aannemers, Groolen dank eindelijk bracht spr. aan de dames van het zangkoor en haar directeur voor de opluistering van deze plechtigheids- het bijzonder aan mevr. Pijnappel die daar toe het initiatief heeft genomen. Ten slotte schetste spr. het plan van wer ken en velerlei wat buiten Sanatoria kan worden aangevoerd tot bestiijding dertuber- culoes. Spr. eindigde met een hartelijken wensch voor zegen op den at bied van liet Sanatorium. Op zeer verdienstelijke wjjze zong toen het dameszangkoor een Psalm van Schubert. Alsnu verzocht de Voorzitter, H. M. eer biedig het Sanatoi ium voor geopend te willen verklaren. H. M. deed dit in een korte toespraak, waarin zjj Haar ingenomenheid met deze stich ting te kennen gaf. Onder de jubeltonen «an het Wilhel mus" klonken de toejuichingen der aanwe zigen, waarna ds. L. de Vries, predikant te Hellendoorn de plechtigheid eindigde met een treffend gebed, een daokwooid voor het aanvankelijk herstel der Koningin en een bede voor Haar, voor Haar Koninklijke Moe der en den Prins. Ook dankte hij God dat bij deze stichting geen der arbeiders aan het gebouw door een onheil was getroffen. Nu werd een waudelmg door het gebouw ondernomen. H. M werd rondgeleid door de medici, leden van het hoofdbestuur en den geneesheer-directeur dr. Boelen. Op hel feestterrein speelde het muziekkorps der Kon. Stoomweverij inmiddels vroolijke nummers. Ten slotte werd de eerewijn aangeboden, De terugtocht naar het station ging op dezelfde wijze als de heenreis. In den loop van den dag had de burge meester, de heer de Joncheere, telegianimen namens den Raad verzonden aan II. M. de Koningin en aan den Prins. Er heerschte groots vreugde onder de bevolking. A lier wege vlaggen en groenver- siering en op de borst werden oranjestrikken gedragen. Een rijtoer door Nijverdal en een gezellij diner besloot deze schoone dag, waarop zoo veel goeds was tot stand gekomen. 1 t i 1 O O li P t g d d cl la ja Y? tc v< to m «he stt ce on stemmen en verheugde het ons dat dit den 26sten October 1901 plechtig geopend werd." Spr. herinnerde er aan welk een angstige dagen ons volk tijdens de ziekte van II. M. de Koningin had dooileefd en drukte zijn spijt uit, dat zij verhinderd was thans hier aanwezig te zjjn, terwijl hij H. M. de Ko ningin-Moeder tevens van zijn innige deelne ming verzekerde en de beste wenschen voor het herstel der Koningin uitte. Vervolgens deelde de redenaar mede, hoe de Vereeniging door de vorstelijke gift van Mevr. de AVed. Hoog, geb. Enschedé, (die, den 2 November I960 te Noordwijkerhout overleden, de Vereeniging tot haar univer seel eifgenaam benoemde, waardoor de Ver eeniging terstond over ruim f 85000 kon beschikken) in staat i3 gesteld het Sanatorium te voltooien, Door een fancy-fair met daaraan verbonden schiideryenvetloting, door dames Fonds der korenmeters-wegers. Zooals wij gisteren gemeld liobben, is door B. en AV. eon voorstel' ingediend om to track- ten verbetering te brengen in den toestand van liet fonds der koronmoters-vvegers. Zij meonen een verbetering te -kunuen aanbren gen door middel van de volgend© verande ringen cn aanvullingen in de tegenwoordig geldende verordening: In art. 1 vervallen de woorden„cn ter meerdere zekerheid voaï de regelmatige in vordering van bestaande of in to voeren rechten en belastingen". n In art. 2 wordt gelezen voor „veertig „vijf on dertig". Art. 3 wordt gelezen„Do meters-wegers worden verdeeld in tweo klassenvier nie terswegers eerste klasse cn vier meters-we gers tweede klasse. Bij ziekte of afwezigheid van een tot work aangewezen meter wordt de ontbrekend3 door oen volgenden meter-weger vervangen. De eerst beschikbare meter-weger lo klassS vormt met den eerst beschikbaren metev-vto ger 2e klasse een ploeg." „Bij loting voor iedere klasse afzonderlijk wordt bepaald in. welke volgorde zij rich voor het werk beschikbaar moeten stollen „De loting moet minstens eens in liet jaar plaats bobben, doch kan tolken drie maan den worden vernieuwd." Art. 6 wordt gelezen„Zoodra de bohocf- te zicli doet gevoelen, worden geen ploeg® gevormd, doch naar mate zij volgens art. in verband mot art. 14 aan do beurt aormii om te werken, aan iederen meter-weger een inlegger toegevoegd'." „Do aanwijzing der inleggers geschied door B. en AV., op voordracht van na to no<-- men Commissaris en Hoofdlieden." Art, 7 wordt gelezen; „Bij gebrek aan werkende xneters-wegors of inleggers, rijn He als v lo. ford van 1 iet I iet drage leeld 2o, iïeord

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2