V Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. die toen droigdo zijn opperbevel neer te leg- gn. Volgens do „Daily Mail", weten, de mi nisters dat de vrede met do Boeren, vast staat, daar de Boeren to Vereeniging de grondslagen van do to Pretoria opgemaakte schikking zullen bekrachtigen. Balfour zou alleen het fait accompli hebben willen af wachten alvorens zich uit te spreken, we gens do onvastheid van hot karakter van de Boereu. Rosebery heeft gisteren to Leeds gespro ken. Hij zei dat het land voor drie kwesties stond. Do core te was: zal er vrede zijn. Hij geloofde dat 'hij binnen enkele dagen zou worden aangekondigd. Hij hoopte dat allen in staat zouden zijn om de regeering te steu nen in do staatkunde van pacificatie. Wij sluiten geen vrede met een verpletterden vij and, maar wij moeten beproeven onzo dap pere vijanden te veranderen in dappere vrienden. Dit moet geschieden op liberale beginselen, niet op den grondslag, door Sa lisbury aangeduid, toen hij zeide dat nog ge slachten lang een resoluut bestuur zou noo- dig wezen. Sir Edward Grey, een van Rosebery's voornaamste aanhangers, heeft gisteren op een liberale vergadering te Alnwick bet woord voerende, verklaard, dat hij de Boe ren gaarao op edelmoedige wijze zou gehol pen zien om hun hoeven tc herstellen en 't land weer op orde to brengen. Hij hoopte, dat de regeering, wanneer do vrede zou zijn verklaard, den weg bereiden zou tot kolonia le zelfregeering in Zuid-Afrika. Hij pleitte voor een groote federatieve Zuid-Afrika-ko- lonie. En hij geloofde dat noch de tegen woordige Engelsche regeeriug noch een an dere met mogelijkheid de politiek kan vol gen van onvoorwaardelijk© overgaaf. Voorts verklaarde de spreker zich tegen een graan- belasting, die leiden zou tot de instelling van preferentieele rechten tusschen onze ko loniën en vreemde landen. Volgens de „Messager de Bruxelles" zou dr. Leyds hebben verklaard, aat de vredes onderhandelingen hoogstens zu-llen leiden tot een wapenstilstand van twee of drie maanden. Kitchener zou Maandag vertrekken, om bij de Kroningsfeesten te zijn. Het is mogelijk, dat do Boeren reeds mor gen den uitslag doen weten van de beraad slagingen betreffende de onafhankelijkheid. Gemengde Sfededecllngea. Engeland. De parade in St. Jamespark, ter eere van 's Konings verjaardag, bracht een ruesajh- tige menigte op de been. Behalve over den oorlog (zie buitenl. over zicht) heeft Rosebery nog gesproken ov- r wat hij noemde het tweede groote en meest dringende van onze vraagstukken, de op voeding. Na het beleid der regeering in de zen aan een breedvoerige kritiek te 'hebben onderworpen, kwam Rosebery over de graan rechten te spreken, welke men zei hij van plan was in te voeren als voorspel tot, een soort van Zollverein door het Engel sche rijk. Do voordeden moeten wel zeer groot zijn om zulk 'n stap te rechtvaardigen, die het opgeven zou beteekenen van bet toe zicht van ons fiskale stelsel op de koloniën. Rosebery wekte de liberalen ernstig op zich te verzetten tegen de plannen der regeering. Frankrijk. De groep van de radicale linkerzijde in de Kamer heef tden heer Bourgeois candidaat gesteld voor het voorzitterschap der Ka mer. Spanje. De „Staatscourant" bevat een decreet, waarbij de vergaderingen van het parlement in de tegenwoordige zitting worden gestaakt. D'e liberalen zijn over de laatste gebeur tenissen en vooral over de houding van Sa- gasta zeer somber gestemd. De „Liberal" zegt, dat het ministerie na de verandering, •die het bedanken van Canalejas noodig maakt, niet meer het ministerie zal zijn van den Koning of van de natie, maar het mi nisterie van den paus. De ministerraad is Donderdag nog eens bijeen geweest. Canalejas woonde hem slechts enkele minuten bij, om te herhalen dat zijn ontslag onherroepelijk was, daar zijn ambtgenooten weigerden een wetsont werp tegen de geestelijke vereenigiugcn in te dienen. Men geloofde dat Sagasta vandaag den Koning de quaestie van vertrouwen zou stellen. "Waarschijnlijk zal de crisis een groo- tere afmeting aannemen. De politie te Barcelona heeft overtuigde Carlisten en menschen die men ervan ver denkt, het Carlisme aan te hangen, in hech tenis genomen. Onder de gearresteerden zijn een paar priesters. Duitschland. Naar men verzekert, heeft het „Centrum" uit den Pruisischen Landdag dat zich een tegenstander verklaard heeft van het nieuwe wetsontwerp ter "bevordering van de ontwik keling van bet Duitsche element in de ooste lijke provincies beslist geweigerd gebruik te maken van zijn recht om in de commissie, ter bestudeering van genoemd ontwerp het voorzitterschap door een zijner partijgenoo- ten te doen innemen. Nu zijn de conservatieven daarvoor aan de beurt. Denemarken. Ritzau'a bureau logenstraft een gerucht in buitenlandsclio bladen, volgens hetwelk koning Christiaan aan president Loubet een tegenbezoek beloofd zou bobben en dit reeds vastgesteld zou zijn. Bij het "bezoek van Lou- •bot is zoo iets niet ter spreke gekomen, zoo dat eeu dergelijk bezoek als onwaarschijn lijk beschouwd wordt. B u 1 g a r ij Vorst Ferdinand zal heden zijn naamdag vieren in Weenen en daarna met eon groot gevolg, waaronder zijn Minister-President Danew, naar St. Petersburg gaan om het zoo vurig gewenschte bezoek aan den Czaar te brengen. Dat de Czaar den Bulgaren bijzonder ge zind is, leidt men ook af uit het feit dat voortaan iu Sofia een afzonderlijke militaire attaché van Rusland geaccrediteerd wordt. De invloed van Rusland in de Balkan-Staten neemt dus steeds meer toe. R, n m e n i Bij gelegenheid van den 25en jaardag van de beschieting van Calafat, waarbij do Ko ning zich bijzonder onderscheidde door per soonlijke dapperheid eu moed werd! door bet geheelo korps artillerie-officieren van bet leger in Bucharest een groot banket gege ven. De Koning en do Koningin, do troonop volger en diens gemalin waren do gasten der officieren, die tevens den Koning aanboden een zeer smaakvol bewerkt brons, de Carol- batterij weergevende, waar de Koning zich tijdens het bombardement van Calafat op hield. V er. S t a t en. Do begrafenis van Lord Pauncefote te Washington had met groote praal plaats. Zestienhonderd man troepen zetten den weg af van de ambassade naar de St. Jolms-kerk. waar de kerkelijke plechtigheid plaats had. Da Staatssecretaris voor Buitenl. Zaken, de gezanten van Duitschland, Frankrijk, Rus land, Mexico en Italië en de voorzitters der beide huizen der Volksvertegenwoordiging droegen de slippen van het lijkkleed. Roose velt was in de kerk. 1 Juli zal het stoffelijk overschot aan boord van den kruiser Brooklyn naar Engeland worden overgebracht. De tentoonstelling van kunstwerken, ge zonden door Beeldende Kunstenaars aan de Haagsche Pro Boer Vereeniging wordt geopend 1 Juli a.s. des namiddags 3 uur, alleen toe gankelijk voor genoodigden. Nog steeds stroomen de bijdragen toe. Het ontwerp van het tentoonstellingsgebouw is met smaak belangeloos vervaardigd door architect Mutters. Hofberichten. De referendaris van het kabinet der Koningin, baron De Vos van Steenwijk, wordt gedurende Juni bij den dienst van H. M. geplaatst. Corps diplomatique. Jhr, mr. de Marees van Swinderen, Hr. Ms. nbuw benoemd ministerresident te Bucarest, is in zijn standplaats aangekomen. De FraDSche gezant bij ons Hof, de heer Monbel, heelt zich heden voor geruimen tijd naar Parijs begeven. De secretaris der Italiaansche legatie, graaf De Bosdari, wordt morgen te 's-Gra- venhage terugverwacht van zijn langdurig buitenlandsch verlof. De Spaansche gezant vertrok hedenochtend naar het buitenland. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 4 Juni niet plaats hebben. Oranje-Kassau-oord. Uit Renkum wordt geschreven dat sedert een paar dagen hot nieuwe gedeelte van hei Sanatorium Oraoje-Nassau's Oord geopend is waardoor gelegenheid bestaat 40 a 50 patiënten op te hemen. Reeds 60 patiënten zijn verpleegd sedert de opening der inrichting, waarvan 20 zijn vertrokken die meereodeels met succes zijn behandeld. Gedeeltelijk voor rekening van het Emma- fonds worden 3 h 4 personen in de inrichting verpleegd. Sanatorium te Helleudoorn. Nader vernemen wij nog; H. M, de Koningin-Moeder, die bij haar bezoek ook den uitzichttoren beklom, van waar een schoon uitzicht, over de omgeving valt te genieten, vertrok kwart voor vijf uur van het Sanatorium, levendig toegejuicht door het publiek. Bij het vertrek uit Nyverdal betuigde de vorstelijke bezoekster aan den burgemeester Hare bijzondere voldoening over de fraaie ver siering langs den weg en verzocht den burge meester Haar dank aan de bevolking van Hellendoorn en Nijverdal over te brengen. Aan het diner na afloop van de openings plechtigheid in het Verenigingslokaal te Nijverdal zaten o. a. de ministers Kuyper en Mei vil van Lynden en de Commissaris der Koningin in Overijsel aan. Laudbouweomité. De commissie van het Nederlandsche Land- bouwcomitó in zake Tiendrecht heeft in deze maand haar eindvergadering gehouden, waarin haar rapport werd vastgestelddat gaat vergi-zeld van een volledig ontwerp van wet met Memorie van Toelichting, welke stukken onder rechtstreeksche bemoeienis van de sub-commissie zonder verwyl worden afge drukt. Het hooge belang van deze aangelegenheid heelt het Dageljjksch Bestuur doen besluiten de zoogenaamde Mei-vergadering ook ditmaal eenigen tyd te verschuiven. Eveneens is het rapport der commissie ter zake den Termynhandel in granen tot afdruk ken gereed, terwijl de gegronde hoop bestaat dat ook de commissie in zake vleesch-export- handel en vleeschkeur haar rapport nog tydig voor de aanslaande vergadering zal gereed hebben. Nat. Bond y. vreemdelingenverkeer. Naar wy vernemen, is de vergadering van den Nationalen Bond voor vreemdelingen verkeer, te Middelburg te houden, bepaald op 7 September a.s. In verband daarmede zullen de étalage-wedstrijd en de reclame-ten toonstelling, door de Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenveikeer te Mid delburg uitgeschreven, gehouden worden in de eerste dagen van September. (x>M. Ct."> Directe belastingen. Uit het verslag der commissie voor de plaatselijlke belastingen over de werking en uitkomsten der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1900/1901 blijkt, .dat werden uitgereikt 2264 beschrijivingsbil- jetten tegen 2423 in het vorige jaar. Hier van werden vrijgesteld 129 wegens te gerin ge inkomsten en 2108 ten colliere gebracht, en wel volgens eigen aangifte 1307, zonder aangifte 432, met wijziging der aangifte 369. Voorts werden 460 personen door B. en W. in de gelegenheid gesteld hun aangifte na der toe te lichten, van welke gelegenheid 300 personen gebruik maakten. Behandeld wer den 121 reclames, waarvan 24 door B. en W. gehoord waren. De cohieren werden vastge steld tot een belastbaar bedrag van 1,860,886. De eindcijfers der cohieren werden gewij zigd als volgt 2095 aangeslagenen (er waren 13 vrijstel lingen) en een belastbaar bedrag van 1,806,389 1,860,886 min ƒ54,497 aan verlagingen). De staat van oninvorderbare posten be droeg 3626.85 en was gesplitst als volgt: Overlijden tot een bedrag van ƒ592.96J; verlaten der gemeente tot een bedr. van 1140.14; faillissement tot een bedrag van 284.681-; onvermogen tot eeu bedrag van 294.64ingediende reclames tot een be drag van 1314.42. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat Dinsdag 3 Juni a, s. des voormiddags ten halflien ure, in het Doelengebouw alhier, de inspectie zal worden gehouden over dein deze gemeente gevestigde miliciens-verlofgangers. Wy herinneren er nogmaals aan, dat te beginnen met Maandag a. s. de Appelmarkt- brug gedurende 3 dagen voor het voet- en njtuigverkeer gesloten zal zyn. De zwemschool zal Maandag weder voor het publiek worden opengesteld. Nleuwsticht. Aan het verslag van het bestuur der ver eeniging tot het verschaffen van goede wo ningen aan minvermogenden to Schiedam, over 19011902, gisteren in de algemeene vergadering uitgebracht, ontleenen wij, het volgende Het afgeloopen jaar heeft zich onderschei den door oen gunstig verloop, zoodat kan worden voorgesteld 5 als dividend uit te koeren en 500 in reserve te houden. De maximum huuropbrengst is ƒ9001.20. Door leegstaan van eenige woningen is minder ontvangen 314.95 of 3.5 en door wanbe taling 135.60 of 1.5 van dat maximum. De werkelijke huuropbrengst is geweest 8550.65. Dit bedrag gevoegd bijl het bedrag der gekweekte rente ad 64.17 en het saldo der vorige jaarrekening ad 0.78, vormt een totaal van 8615.60, waarover dit jaar be schikt'kon worden. Het totaal der bevolking in Nieuwstieht en Hagastraat bestond op 1 Januari IJ, uit 231 mannen en 273 vrouwen, tezamen 504 personen, tegen 490 en 524 in de beide voorafgaande jaren Het opziebt over de wo ningen bleef toevertrouwd aan M. C. Plooy, terwijl het bestuur evenals het vorige jaar- was samengesteld1 uit de hoeren: dr. C. J. Vailiant, voorzitter, P. Brillenburg, pen ningmeester, J. M. van der Schalk, dr. P. J. Jansen, H. A. M. Roolants, P. Loopuyt en Willem Beukere, secretaris. De huurprijs der woningen bedraagt 1 woning (bakkerij) 4.60's weeks 1 (dubbele) 2.60 5 woningen (dubbele) ƒ2.10 55 (enkele) 1.60 50 1.40 Do balans sluit met een bedrag van 62,602.624, met een saldo op nieuwe reke ning van 190.124. Besteed werd aan: reparaties ƒ2940.45 assurantie 91.22 erfpacht en belasting 906.77^ waterleiding 686. Heden herdacht, d'e machinist van het stoomgemaal aan dc Broorsvost, J. van den Berg, don dag waar-op hij vóór 25 jaren hij de gemeente als zoodanig in functie trad. Daar hij steeds meende dat do datum 17 Juni was, word hem, toen hij Jied'enmorgen, als naar gewoonte, op de stadstimrnerwerf kwam, namens zijn medewerklieden vaa do gemeente op dien dr.g een cadeau toegezegd, nadat allen hem hadden gelukgewenscht met dezen dag. "Man zijn ondergeschikten ontving bijl hedenmorgen geschenken. Tegen elf uur was hij ontboden om ton Raadhuize voor do commissie van gomeente- werken te verschijnen; daar- werd hijf, hij, mondo varr den wethouder, den heer G. Vis ser Bzu,, gelukgewenscht en hom ter herin nering daaraan oen couvert aangeboden. D'eu 17en Juni Jioopt hij dit feest huise lijk met zijn m ode-gemccn tewcrkli eden te herdenken. Naar wij vernemen zal Ds. S. Goslinga den 9 Juni a. s. zijn gemeente voor een maand verlaten om als prediker op te treden te Lerwick, Den Ssten Juli hoopt hij weder in de gemeente terug te keeren. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. IJ. Feltzer, die te Berlyn zjjne studiën voltooide onder leiding van den beroemden violist Joachim, is met ingang van morgen benoemd tot eersten vtoolleeraar aan het ïGharlotten- burger Conservatorium fiir Musik", aldaar. Wij vestigen de aandacht onzer lezers nog eens op het Maiinée, morgenmiddag te U/2 uur in de Officieren-vereeniging, ter opening van het seizoen, waartoe de leden van beide afdeelingen toegang hebben. De visschersvloot die hier havent en over winterd, heeft te samen ongeveer 50 loggers eo bommen en ligt thans in de buitenhaven gemeerd, keurig geschilderd en getuigd, gereed om weder ter visschery te gaan varen om het zoo gezochte zeebonket voor de talrijke liefhebbers aan te voeren. Van morgen te 81/2 uur werd op de Broersvest door een melkwagen overreden de 5-jarige J. Beijl, woneude aan den Rot- terdamschen dijk. Hoewel den wagen hem over een der beentjes is gegaan, schijnt het ventje er toch weinig letsel door bekomen te hebben, want hij liep naar huis. Vanmorgen werd door een der booten aan het havenhoofd alhier aangevoerd een zak, die volgens het adres kalfsvellen zou bevatten. Bij onderzoek bleek echter dat die een ge slacht kalf bevatte. Noch de geadresseerde noch de expediteur alhier wilde zich met het verdere vervoer belasten, waarop de politie het in beslag nam. Het vleesch Z3l door den keurmeester gekeurd en zeer waar schijnlijk we! afgekeurd worden. Gierenden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: Een witte kindershaudschoen; een sleu tel een Fransch leerboekeen speeneen portemomiaie met geld; een broche; een steekbeitdtje; een R.-K. gebedenboekje. b. Terug te bekomen aan de volgende adi-essen Een gouden oorknopje bijt A. C. Wei], Laan ons Genoegen 24een guttapercha wielband bij' W. Koevermans, Grofbaan 19-5een rij-wielslcutcl bij H. Markestijji, Oosterstraat 105 een vrouwenzak met zak doek bij D. Hameier, Kreupelstraat 45; een geel-zijden insigne met wapen bij «T, van Waas, Zijlstraat 62, Heden wappert de vlag van bet laatste huis der in aanleg zijnde Prins Hendrik straat. De bouw dezer serie woningen is een on derneming van de bouwondernemers A. Bag- gus en J. Vogel' en verdient daarom vermel ding, omdat daarbij gebroken is met de ge woonte om steeds enkel benedenhuizen aan to bouwende straat bevat zoowol geheelo huizen als die in boven- en benedenwoning worden betrokken. Alle bevatten de_ gemakken dio in dezen tijd; als voreischten mogen beschouwd wor den. Alle huizen zijn, naar men ons mededeelt, reeds verhuurd, zoodat het wel te wenschen is dat do Prins Hendrikstraat spoedig zal doorloopen tot d'e P ar all el'straat, zooals het plan is. Woensdag a. s. ongeveer 3 uur zal van de werf van den scheepsbouwmeester J, S. Figee het loggerschip Cornells Albertus te water worden gelaten. Door den lieer -M. Groen, eveld, organist van de Groote Kerk alhier, zal morgenmid dag het nieuwe orgel in de Herv. Kerk te Zwartewaal worden ingewijd. De heer G. is daartoe uitgenoodigd door lieeren kerkvoog den van die gemeente. Dit orgel', een ge schenk van do dames Hofkes te 's-Graven- hage, ambachtsvrouwen van Zwartowaal, is verwaardigd door do firma Bakker en Tim- minga, te Leeuwarden, en heeft twee klavie ren met vrij pedaal. 'Morgenavond zal in Vriendschap" aan de Markgraaflaan een soirée musicale, dan sante et declamatoire plaats hebben met medewerking van den heer en mevrouw Andrée en mej. Catharina Lambert, soubrette. 'De politie heeft ondanks alle y verige naspo- ringen nog niets kunnen ontdekken van de ten nadeele van vrouw v. d. W. ontvreemde trommel gevuld met gouden en zilveren voor werpen ter waarde van f300. Zondag zal vrouw v. d. W. met een bloedverwant de zwarte spiegel in Amsterdam gaan bezoeken en nu zal (volgeos hare meening) de dief gevonden moeten worden. Maandag deoien wy den uitslag mede beuevens een volledige lijst der gestolen goederen. JIATINÉE door de muziek der Schiedamsche Schuttery, op Zondag 1 Juni, des nam. ten 11/2 ure, in de Officieren-Vereeniging. PROGRAMMA. Ie afdeeling. 1. Koningsdochter, marsch, F. Beerman. 2. Fransösisehe lustspiel, ouverture, Kéler Béla, -- 3. Sommerabend, walzer, E. Wald- teufel. 4. Potpourriausder ïVogelhUndler", C. Zeiler. 2e afdeeling. 5, Jubelouverture, O. M. v. Weber. 6. Ulanenruf, R. Eilenberg. 7. La Czarine, L. Ganne. 8. Fantaisie »Faust", Oh, Gounod. Qötterddmmerung. Met een gevoel van piëteit en zeker veel schoons te genieten gaan we tweemaal per jaar naar Amsterdam om ons naar ons be scheiden plaatsje in den Stads-schouwburg te begeven en mede te maken de uitvoering der Wagner-Vereeniging. De groote meester, ja de grootmeester van den hedendaagschen instrumentaal en vocaal dramatische kunst, Richard Wagner, is by allen bekend door zijn ook dikwijls te Rot terdam gegeven opera's sTanhauser" en ïLobengrin". Aan betrekkelijk weinig Neder landers is het echter gegeven dezen compo nist te leeren kennen in zijn gioote werk »Der Ring des Nibelungen", terwyl het ge tal van hen die sParsifai" van alle zijden hebben leeren kennen nog geringer is. Don derdag woonden wy een gedeelte uit »Der Ring des Nibelungen" by, dat, zijnde het laatste gedeelte musikaai is saamgeweven uit de motieven, geboren uit de andere gedeelten »Rheingold", "Walkure" en ïSiegfried". Onmogelijk is het in zyn volle breedte den inhoud weer te geven van genoemd meesterwerk en een ieder in te wyden in hetgeen een misterie lijkt aan hen die het werk niet kennen. De draad echter van het f gedicht is in minder woorden te zeggen. Zy is dezeDe macht der Germaamche goden zinkt in het niet, door dat het eenmaal ingesteld evenwicht in het heelal waarin de Goden, Reuzen, Aard- en Watergeesten zijn gebracht, verbroken wordt. Dit verbreken j van bet evenwicht ontstaat daardoor dat Albericb, de koning der in de aarde wonende - nevelen, het goud van de dochters van den Rijn steelt, aan welk goud, gesmeed tot een j ring, ongekende macht is verbonden. Wotan, de opperste der goden zoekt de dreigende onheilen te voorkomen. De godenwereld zal blijven als aan hem de ring toebehoort. Om f dit te kunnen bereiken schept hij een ge- j slacht waar uit Siegfried geboren wordt, een j held die de eenmaal door Wolan gestrafte Brunhiida tot zijn vrouw maakt, nadat hij door de vlammenzee is gebroken die den berg omgeeft waar zy te siuimeren ligt, Het laatste gedeelte van sder Ring des Nibelungen" later omdat het sluit met den ondergang der godenwereld, i>GöUerdilmme-" t rung" geheeten, doch oorspronkelijk getiteld ^Siegfried's Tod" vertoont ons Siegfried, dien wij in liet geiyknamig gedeelte ais jongeling allerlei heldendaden hebben zien verrichten, gehuwd met Brunhilde en de wereld intrek kend voor nieuwe daden. Hij komt bij koning Gunther, wiens zuster op hem verliefd ge worden op aanstoken van Hagen, een zoon van Alberich, hem een tooverdrank ingeeft, waardoor hy zyn verhouding tot Brunhilde vergeet en deze van haar met vlammen om geven rots haalt voor Gunther, om daarna met Getrude, de zuster, te huwen. Brunhilde merkt echter dat er verraad in het spel is en niettegenstaande hij zich bij den roof had vermomd herkent zy hem ais de roover door den ïring" die hij aan haar ontwrong, terwyl hy dezen, in het drama ïSiegfried" door hem veroverd, ais pand van zijn trouw aan haar gegeven had. Hagen, uit begeerte naar den sring", Brun- bilde en Gunther meenende met opzet door hem bedrogen te zijn, zweren samen en Hagen weet Siegfried op de jacht te dooden. liet wordt Brunhilde duidelijk wat er is geschied, met de woede van de walkure, zooals zij vóór haar straf was, stort zij zich met haar paard op den brandstapel], die Siegfrieds l'yk verteeit. "Voor dien had zy den ïring" weder aan haar vinger gestoken als de brandstapel instort wil Hagen uit de asch het kleinood zoeken, maar de Rijn treedt buiten zijn oevers en de dochters van den Rijn be machtigen het goud weder, terwyl Hagen, het nazwemmend verdrinkt. Nu is de macht der Goden gebroken en het "Walhal!, hun woonplaats, wordt door de vlammen verteerd. Uit dezen zeer verkorten inhoud blijkt eenigszins met welken breeden en diepen gedachtengang men kennis mankt als men het geheele drama bestudeert. En nog groot- scher is hel musicale gedeelte. Elke gedachte, elk gevoelen, elk begeeren van de goden en menschen is een motief, dat telket male by dezelfde gedachte terugkeert. Het orkest w alles, moet alles zyn ten minste, en ornaat het niet alles kan zyn daarom wordt he geoiale denken van "Wagner uitgebeeld dooi orkest en zingende en acteerende personen en verschillende tooneelen, tervvtjl deze fac* toren alle in de hoogste mate verzorg" moeten zyn om het majestueusche geheel te verkrijgen, En dit mBjestueusche geheel is Donderdag' avond van zes tot half twaalf uur te AK*

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2