li Transvaal en Oranje-Vrijstaat. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Staten-Generaal. V verschillende' dorpen in hot noorden geplun derd en vernield zouden zijn. Groote opge wondenheid heerscht onder do Yimnan-Ciu- neczen. Voorzorgsmaatregelen zijn gononnn 0111 oen uitbreiding van den opstand over de grenzen tegen tc gaan. Volgens bericht uit l'eking zal het oogen- blik spoedig daar zijn, dat het beheer over Tien-tsin weder aan de Chineezen wordt overgedragen. Do hoofdvoorwaarden zijn door de Chi- ncesclio ambtenaren aanvaard. Slechts een bepaling, nl. dat China maar één oorlogs schip te Takoe mag hebben, stuit nog op te genkanting. Waarschijnlijk zal echter ook dit geschil spoedig uit, den weg geruimd zijn. Aan de conferentie, welke gisteren te Utrecht door President Kruger en de Boe renleiders werd gehouden, werd deelgenomen door dr. Leyds en door de heeren Grobler, Van Boesehoten en Da Bruyn. De heeren Wolmarans en Wessels vertrok - ken gisteravond weer naar Den Haag. Aangaande het verhandelde op deze bijeen komst is niets bekend, daar geene mede- deelingen daaromtrent aan de pers werden verstrekt. Dr, Leyds verklaarde aan een vertegen woordiger van de pers, volstrekt niets te weten en daarom niets te kunnen mededeelen. De heer Fischer kwam heden uit Utrecht te 's-Gravenhage nan en had in het hotel de Tweede Steden een Korte ontmoeting met de heeren Wolmarans, Wessels, Grobler en den secretaris der deputatie, den heer De Bruijn. Na.ii" de »N. R, Ct." verneemt is het be richt, dat geneiaal Louis Botha met zijn zoon naar Europa komt, juist. Mevrouw Botha, die te Brussel woont, heeft gisteren een telegram van haar echtgenoot uit Pretoria ontvangen, meldende dat hij binnenkort overkomt. Het Middelburgsch Dames-Comité heeftin de maand Mei ontvangen aan geldelijke giften voor de concentratiekampen en de krijgsge vangenen f 2801.781,'o. Totaal tot 30 April f 07,438.57. Totaal tot 31 Mei 1 70.240.3ol/o. Geldzendingen geschiedden den 29en Mei naar Kaapstad 100 pond sterling en den 29en Mei naar Durban I 775, beide remises aan de Ned. consuls ter plaatse en bestemd voor de con centratiekampen in Zuid-Alrikn. De waarde der in Mei verscheepte goederen naar Kaap stad, St. Helena en Ceylon bedraagt (2510 EmENL^~ Hofberichten. Men meldt aan de r>N. R. C." uit Apeldoorn: Met het prachtige weder vertoeft H. M. de Koningin thans meermalen in het koninklijk park. De geneesheer Pot zal II. M. naar het bui tenland vergezellen en zal tijdelijk in de om geving van H. M. verblijf houden. Uit het Loo wordt gemeld Woensdag-avond zal voor het eerst na het herstel van H. M. de Koningin een feeste lijkheid ten Paleiz? plaats hebben. De Prins geeft alsdan een garden-partij op het Aard- huis, waaraan hof fignitarissen en genoodigden uit den omtrek zullen deelnemen. Door H. M. de Koningin-Moeder is f 200 gezonden aan den burgemeester van Hellen- doorn voor de algerneene armen aldaar. PHds Hendrik heeft aan de redactie der sSoidatenkrant" te Breda doen toekomen een bedrag van 150 als bijdrage voor de aan de behoeftige oudstrijders uit te reiken feestgave op G December. Consuls. Bij Kon. beslust is de heer W. F. H. van Peski erkend en toegelaten als consul van Paraguay te Rotterdam. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van binnen!, zaken, van marine, van ooi log en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Gezondheidswet. Bij het Departement van Binnenlandsche Zaken is een wetsontwerp in bewerking tot herziening der Gezondheidswet, inzonderheid voor zoover betreft de ontsmetting en ver nietiging van besmette voorwerpen. Ongevallenwet. In »St.-Ct." no, 128 is opgenomen het formulier van aangifte, bedoeld in art. 40 der Ongevallenwet 1901, vast te stellen over eenkomstig het bij deze beschikking gevoegde model, en de bepaling, dat de aangifte, be- daeld in art. 40 der Ongevallenwet 1901, moet geschieden binnen 14 dagen, te rekeoen van den dag volgende op dien der staking van het bedrijf. Tweede Kamer. Kiijgsluchtwet. De hoofdinhoud van de voorgestelde wij zigingen na art. 65 is als volgt: De gestrafte heeft een termijn van 4 dagen om in beklag te komen, aanvangend den 2n dag nadat de oplegging der sir af te zijner kennis is gekomen. Bevindt hij zich in arrest dan kan hij indien de commandeerende offi cier dit niet or raadzaam acht, zich omtrent reclame met hoogstens 3 personen beraden. De meerdere die over het in te dienen beklag heeft te beslissen kan indien en voor zoover daarioe termen rijn, de verdere uit voering der straf schorsen. Maakt hij van die bevoegdheid gebruik dan is de gestrafte ge durende den tijd dier schorsing van rechts wege in arrest. De straf van verlaging wordt niet ten uitvoer gelegd binnen den reclametermijn voordat de gestrafte afMami heeft gedaan van zjjn recht van beklag. Totdat de straf tegen hem ten uitvoer is gelegd is hij van rechtswege in arrest. Iu een tuchtklasse wordt de gestrafte niet geplaatst voor den 3den dag nadat de beslissing op het beklag ter kennis van den gestrafte is gekomen en, heeft doze inmiddels de eindbeslissing ingeroepen, niet voordat hjj daarvan kennis draagt. Beschikbaarstelling van gelden wegens door het dep. van oorlog gedane verstrekkingen voor den dienst v:\ti 1902. Gedurende 1901 zijn door dit departement aan 's rijks koloniën, aan gemeente- en andere besturen en aan bijzondere personen of bij zondere inlichtingen, verstrekkingen gedaan tot een gezamenlijk bediagvan f lö"2,5SLS2ï/«j, terwijl de daarvoor ontvangen sommen in 's rijks schatkist zijn gestort. Ter voorziening in de beboetten van den dienst van 1902, is het wenschelijk, dat de beschikking worde verkregen over het boven genoemde bedrag. Te dien einde is een daartoe strekkend wetsontwerp door den minister van oorlog ingediend. Verhooging Hoofdstuk VI. (Nieuw schip.) Over het wetsontweip voor een nieuw schip is een zeer ooguustig verslag uitge bracht. Met nadruk wenschte men den minister de vraag te stellen, of hij de verantwoordelijk heid aanvaardt voor bestendiging van den ook door hem als onvoldoenden geconstateerden toestand ten aanzien van het drijvend mate rieel voor de binnenland-che verdediging, zonder voorstellen te doen om daarin ver- belering te brengen. Wat zal zal, zoo vroeg men, met liet geheel veiottderde materieel worlen gedaan? Zal men het ten koste van aanzienlijke uitgaven zoogenaamd voor deu dienst bruikbaar houden? De vraag of er goede redenen bestaan, nu in de behoefte aan defensieschepen voorshands niet wordt voorzien, inmiddels voort te gaan met den aanbouw van materieel voorlndischen en algemeenen dienst en daarvoor reeds rm gelden beschikbaar te stellen, werd door velen ontkennend beantwoord. Verschillende leden hadden voorts tegen den aanbouw bezwaar met het oog op den onbevredigenden toestand, waarin het per soneel der marine zich bevindt. Sommige leden deden de pertinente vraag of hij bewilliging van deze suppletoire be grooting, er voor voldoende personeel voor het nieuwe schip zal gezorgd worden. Bij een ontkennend antwoord zouden zij hun stem aan dit wetsontwerp niet kunnen geven. Gevraagd werd nog of het nu aangevraagde schip van gelijke grootte zal zijn als zijn voorgangers. Ook wenschte men te weten hoeveel het ^chip in het geheel zou kosten. Van verschillende zijden werd nog aange drongen op krachtige voortzetting van den aanbouw van torpedomateriaal. Technisch Onderwijs. Er gaat een bericht door de bladen als zou door den Minister een gedetailleerd plan beti effende het technisch onderwijs zijn op gemaakt en daarvoor eigenlijk slechts pro forma aan den inspecteur van het ambachts- onderwijs advies zijn gevraagd. Wij kunnen, zegt het aSchoolblad", met zekerheid mede deelen dat dit bericht in hoofdzaak o n- juist is. Sat. Werkgevers-Verzekeringsbank. Te Utrecht werd gisteren een algerneene vergadering gehouden der Nationale Werk gevers-Verzekeringsbank. De balans, winst en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend bepaald op f12 50 per aandeel. De baten van het afgeloopen jaar bepalen zich lot gekweekte rente. Uit den aard der zaak zijn in het eerste boekjaar nog geen contracten afgesloten, daar het io de bedoeling lag ge-:: contracten af te sluiten voor art. 1 der on gevallenwet in werking is getreden. De voor gestelde statutenwijziging werd goedgekeuid. Mij. van Weldadigheid. Bij den aanvang der jaarvergadering van de Mij. van Weldadigheid, wijdde de voor zitter. graaf van Limburg Stirum, warme woorden van hulde aan de nagedachtenis van de heeren Naamen van Eemncs en. Quar- les van TJfford, die vele jaren als commissa rissen aan de Mij. onberekenbare diensten bewezen en aan zijn eigen zoon, die de Mij. veel liefde toedroeg. Uit het jaarverslag bleek dat de toestand over het algemeen gunstig was; het werd goedgekeurd, evenals de rekening en begroo ting. Do vergadering machtigde het bestuur tot den verkoop van de landbouwschool en her koos graaf van Limburg Stirum als com missaris en koos voor de vacature Van Naa men jhr. mr. D. Tj. Teixeira de Mattos, te 's-Gravenhago. Verder werden beaioemd tot leden der fi- naneieele commissie de heeren C. v. Erpc- curn, alhier, jhr. Rutgers van Rozenburg to Utrecht en mr. Rooyaards te Arnhem. Finnnlieel Nieuws. Do Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen deelt over het jaar 1901 43/.j pCt. uitover 71.825 aandt-elen van f 250, makende een som van f 852.957.50, waarna een onverdeeld saldo van f 1920,771/2 over blijft. y r j y y S S ~y OVERSCHIE, 4 Juni. Aan het Galgen veld aan den straatweg tusschen Rotterdam en Ovorschio ontstond gisteravond om half t:cn, door kwaadwilligheid van con aantal opgeschoten jongens, brand in de mestdrogo- rij van do firma P. v. Holst. De brandweer van Rotterdam was met vier spuiten ter plaatse, doch mocht geen hulp verlccnen. Na cón uur kwam do eorslo spuit van Overschie onder veel vertraging, doordat ecu paar mannen eraf gevallen wa ren on onder do spuit terecht kwamen. Bij den brand werd op last van den burgemees ter van Overschio door do Overschiescbo brandweerlieden een charge gemaakt om de bende kwaad wil ligo jongens met stokslagen te verdrijven. Het was een algerneene klop partij, waarhij do Oversclnoseho brandweer meester van het terrein bleef. Do brand veroorzaakte hoog opgaande vlammen oir een ondragolijken stank. Ge vaar voor de omgeving bestond er niet, ge lukkig 1 want van eigenlijk brandblusschen kwam niet veel. Gelijk wij in het grootste gedeelte van onze vorige oplage reeds konden melden slaagde de heer D. van Meurs gisteren te Delft voor het examen voor onderwijzer L. O. Uitgaan. Een veertigtal leerlingen der Schiedamsche Huishoudschool is hedenmorgen te 61 /g uur onder geleide van een vijftal dames dier school naar Utrecht vertrokken. Zij zullen de bezienswaardige punten daar in oogen- schouw gaan nemen en vervolgens naar Zeist doorgaan om daar te profiteeren van de heerlijke natuur. Terugkeerende zullen ze te5 uur in Utrecht gaan eten om vervolgens tegen 7 uur hier weer terug te keeren. V De oudere verpleegden van het Diaconie huis zijn hedenmorgen in rjjtuigen en be geleid door den binnen regent en regentes naar Hiüegersberg gegaan, waar zij zeker een recht prettigen uitspanningsdag zullen hebben gehad. Aan de Appelmarklbrug zijn gisteren en heden nieuwe kleppen aangebracht. Deze zijn aan de Hooikade gemaakt en op vlotten naai de plaats hunner bestemming gebracht. Een man, die reeds herhaaldelijk op de Hoogstraat door de politie was gewaarschuwd om niet te loopeo schreeuwen, en ten slotte weigerde om zich bij de aanmaning daartoe door de politie uit een volksoploop te ver wijderen, zou worden gearresteerd om naar het politiebureau te worden gebracht. De man verzette zich daartegen echter krachtdadig en de politie werd bovendien nog bemoeilijkt door het opdringen van het publiek. Toen zij dan ook 's mans woning passeer den en de vrouw geen bezwaar bleek te hebben om haar lieven echtvriend te ont vangen, werd hij daar naar binnengebracht. 'Heden middag 1l/o uur liep het iogger- schip Cornelis Albertus Tuit met goed gevolg van de werf van den heer Figee, te water. Het schip is gebouwd voor reke ning van den heer D. Zuurmond. Het andere loggerschip gebouwd op de werf van den heer Figee, zal a. s. Vrijdag omstreeks 3 uur van stapel loopen. 'Al duurt de kermis nog maar 4 dagen, zij is toch ook dezen keer vrij groot. Er komt weder een stoomcaroussel van G. Vinke en wel op de oude plaats aan de Waal. Verder komt er een gewone caroussel van Janvier. Er zal door E. Slibus een reus en reuzin worden vertoond en door A. Huntjes een wonderkoe. Ook komt er een velocipèdedraai- molen van G. Randoifie. Verder zullen er tal van poffertjes-, wafelen-, oliebollen-, koek en galanteriekramen komen. 'Door het warme weder was de spooibiug gisteren zoo uitgezet, dat zij niet open kon, waardoor de scheepvaart geruimeo tijd ge stremd was. Eindelijk toen er een sleepboot tegen stootte, ging zij open. 'De in ons vorig nummer vermelde wieler wedstrijd zal aan het Zwarie pad onderden Maassluischen dijk te 3 uur plaats hebben. 'Hedenmorgen zou schipper Ver keulen met zjjn schip VI. 56 zee kiezen, toen een Rot ter damsche matroos deserteerde. Terstond werd een ander aangemonsterd, waarop het schip uitvoer. Tegen den deserteur is proces verbaal opgemaakt. 'Zekere L. B., wonende in de Landstraat, die gisteren op de tram van Rotterdam Beijerland stond, had de onvoorzichtigheid er uit te willen springen, tengevolge waarvan hij viel. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar hier overgebracht. 'Heden heelt zich alhier een geval van dyphtheritis voorgedaan. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan onderstaande adressen Bij M.» Bot Callenburgstraat 39 een geel hondje, brj Pieter Spruyt Willemstraat een sportkar, Bij C. A. Marion, Waalsteeg een zilveren veiligheidsspeld. Lpt van brieven en briefkaarten over de 2e helft der maand Mei, geadresseerd aan onbekenden Brieven: L. Kouwet-, Hansweerd. K. H. Spaujj, 's-Gravenhage. Seelen, Cargadoor, Rotterdam. Briefkaarten. 0. v. Groezen, Roodevaart. J. de Jong, Rotterdam. A. v. Fessem, idem. Gevonden voorwerpen. Aan liet politic-bureau alhier is als ge vonden gedeponeerd Een gouden oorknopje; een witto zak doek; een gummi band van sport- of kinder wagen een witte kussensloopecu wit kiu- derzakje; een huissleutel en een notitie boekje. To bevragen een gouden broche en zes witto geruite handdoeken. Bij Kon. besluit van 29 Mei is een com missie van advies ingesteld, betreffende 's Rijks Ethnographisch Museum en bepaald dat deze haar instructie van den Ministn" van Binnenlandsche Zaken zal ontvangen, en zijn in dio commissie benoemd tob lid cn voorzitter dr. J. J. M. do Groot, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit to Leidentot lid en secretaris J. A. Roijer, referendaris bij1 't Dep. van Binnen], Zaken; tot loden: dr. M. J. de Goojo, .hoogl. aan de Rijlks-Univ. te LeidenA. L. van Hasselt, oud-koogl. aan de Ind, instelling te Delft; dr. A. E. J. Holwerda, hoogl. aan de Rijks-Univ. te Lei den; dr. W. Pieylo, directeur van 's Rijks Museum van oudheden te LeidenE. von Salrer, directeur van het Museum van (kumt- nijverlr. to Haarlemdr. J. D. E. Sclimolfz, dir. van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden; J. W. IJzerman, voorz. van het Kou. Ned. Aardrijkskundig Gen. te Amster dam. Naar wij vernemen, is er sprake van een verbintenis vnn den heer Anton II. Tierie als dirigent van de Nederlandsche Opera, (Echo.) Het O. M. by de rechtbank te Rotterdam eischte gisteren tegen J. de V. te "Vlaardingen wegens het maken van nachtrumoer, waar door hij de orde en rust verstoorde, en verzet tegen de politie 14 dagen gevangenisstraf. Tegen J. A. te Vlaardingen werd f15. boete subs. 15 dagen hechtenis geëischt wegens het toevoegen van scheldwoorden en mis handeling. Geschorst werd de behandeling der zaak tegen F. S., 22 jaar, timmerman te Schiedam, die op den avond van dsn 27n April in be schonken toestand een glasruit zou hebben stukgeslagen ten huize van den kleermaker J. V. De behandeling werd voor onbepaalden tfjd geschorst omdat een der getuigen niet was verschenen. Bij do voortgezette behandeling voor den Haagse-hen kantonrechter van de zaak van het 'hazardspel te Scheveningen, verklaarde de commissaris van politie te Scheveningen, dat niet goed was uit te maken, of hot spel hazardspel is. Luitenant Schaap werd opgedragen een rapport uit to brengen over technische aan gelegenheden en dr. Bakker tc 's-Gravenlia- ge over de berekening van mechanisch© in vloeden bij het spel', de afwerking van den bal enz. Een rechercheur van politie zeide iemand to kennen, een oud-inspecteur van politie, die het spel kende, die tegen Zaterdag a.s. gedagvaard zal worden. Uit het door prof. Einthoven uitgebrach te rapport bleek o. a. dat bij verschil lende proeven, genomen op personen in allerlei standen, microscopisch klein© afwijkingen geconstateerd zijn. De professor gaf op het biljard een aan schouwelijke voorstelling, en verklaarde daarna, in aar sluiting met zijii rapport, dat hij een zeer slechten indruk heeft bekomen van de berekenbaarheid van het spel. Do mogelijkheid blijft echter bestaan, dat de speler een zoodanigen stand aanneemt, dat hij den bal in een bepaalde richting kan sturen. A priori zo-u de professor niet dur ven zeggen, dit spel is hazardspel. D'e zitting word. tot Zaterdag verdaagd. In het hooger beroep der zaak tegen Noëls van Wageningen heeft de procureur-generaal van het gerechtshof te Amsterdam bevestiging van het vonnis der rechtbank gevraagd. Aangenomen het beroep te Slochteren (toez.) door ds. H. R. Meeuwenberg te Ap pelscha. Bedankt voor het beroep te Wadenoyen door den heer "W. Hamilton of Silverton Hill, cand. te Dedemsvaart; voor het beroep te Ankeveen door den heer G. A. Swart cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Roodeschool de heer A. J. de Boer, cand. te Drachten, die voor Hou werzijl heeft bedankt. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeffc benoeft d tot kapelaan te Rotterdam den heer AI. A. Pieper; tot kapelaan te Pui-merend. Jen keer B. F. dc Jong; tot kapolaan te Bovei- wijk den heer J. G. van Galen, en tot assis tent t© Sehagen deu heer A. J. Hendriks, kapelaan te Westwoud. De bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot vicaris-generaal van het bisdom den heer J. Pompentot deken en pastoor van Eind hoven den heer A. Damentot pastoor te Meerveld'lioven den heer A. II. M. Goos- sens; tot pastoor to Lage Mierde den heer J. Timmer; tot secretaris van het bisdom van 's-Bosch den hoer N. H. J. van Riel tob assistent te Wamel don heer W. A. J. van lerseltot rector van het Liefdege sticht te Moergestel den heer A, C. Bcricns; tob kapelaan te Tilburg den heer G. AT. Thijssen; tot kapolaan te AJfen den lieer J. H. P. van Enschob; tot kapelaan tc Stra tum den lieer E. J. G. de Quay; tot kape laan te Dussen deu licor A. P. Ilamers, tob kapelaan te Waalwijk den heer P. J. Kluijt- mans; tot kapelaan te Volkel deu heer A. J. M. van Erp; tob kapelaan te Millingen deu heer C. A. J. Gerris, en tot assistent to Moerdijk don heer J. W. M. van Moorsel, de laatste twee priesers van 'het Semmarie. De bisschop van Breda heeft benoemd tot assistent te Woensdrecht den heer J. Midde- laitot rector te Hoogcrhoide den heer C, Oomen; tot 'kapelaan te Klein Dongen den heer J. Lazerums; tot conrector te Huiber gen den heer P. Ropsd'e twee laatste pries ters van het Seminarie. Lager Onderwijs. Door AI. Zwaagdijfc is aan H. AI. do Ko ningin verzocht vernietiging van liet besluit van Ged. Staten van Gelderland, waarhij is goedgekeurd het besluit van den raad der gemeente Apeldoorn, houdende zijn eervol ontslag als onderwijzer, op grond' van onbe hoorlijk gedrag jegens het hoofd der school. EERSTE KAMER. Ve-rgadering van Woensdag 4 Juni Het nieuwbenoemde lid mr. 't Hooft heeft na eedsaflegging zitting genomen. Verdaagd worden tot de volgende verga dering de wijziging der faillissementswet en de wijziging der Marine-begiooting. Zonder discussie of stemming werden aan genomen de wetsontwerpen: lo. tot verhooging en wijziging begrooting Binnenlandsche Zaken 1902 (in werking treding gezondheids- en woningwet) 2e. tol wijziging der grens tusschen Bus- sum en Hilversum. 3o. tot goedkeuring van internationale overeenkomsten tot bescherming van den industrieelen eigendom; 4o. tot naturalisatie van J. M. Masselingc. s. 5e tot regeling van pensioen der ambte naren 's Rijksmunt. 6e. (tot goedkeuring eener overeenkomst met de Koninkl. West-Indische Maildienst"; 7o. tot onteigening voor spoorweg Assen Stadskanaal en ten 8o. tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Exploitatie-Mij. betref fende vroeger Rhynspoorpersoneel. Bij de behandeling der verhooging van de waterstaatsbegrooting (proefvelden, boeren leenbanken, veeartsenijscholen enz.) meende de heer VAN VELZEN dat de verhouding tusschen het rijks- en provinciaal subsidie te veel verschilt. H(j wilde alleen meer rijksgeld geven, wanneer de provincie en andere corporaties daarin voorgaan, 't Stelsel van den heer Van Velzcn een ge zond stelsel achtende, deed de MIN. VAN WATERSTAAT do toezegging dat hij be reid is bij de Staten van Gelderland op ver hooging aan te dringen. Op verzoek van den heer Bultman beant woordde de Min. vervolgens verschillende vragen, gedaan in liet Voorl. Verslag. De Min., ontkennendo dat het bewijs is gele- j verd dat het hengstveulendepot te Borgen op Zoom is mislukt, meende dab in geen ge- j val belangrijke schade aan liet landbouwbe- j drijf is toegebracht. Betwistendo dat de landbouw geheel huiten do zaak gelaten is, meende do Alinister dat do afkeuring van paarden niet kan gelden als argument -gen hot depót. TWEEDE KAMER. Voor het verslag van de zrtlting van giste ren verwijzen wij naar d'e 4e pagina. Vergadering van Woensdag 4 Juni. Krijgstucht. By de voortgezette behandeling der artike len 65 a— c betoogde de heer TYDEMAN dat de nieuwe rogeeringswijziging, volgens welke do meerdere by schorsing der straf de bevoegdheid fieeft al dan niet arrest op te leggen, eon onherstelbaren knak zal toe brengen aan de militaire discipline, De heer DE VISSER verklaarde zich vol daan over de regeeringswyzigingen, waardoor z. i. de oplegging van arrest by schorsing der straf een exceptie zal worden. De heer STAALMAN verklaarde dat door de stemming van gisteren, een tooneel,alles overtreflend wat hij ooit had bijgewoond, de antirevolutionaire party en de Christelijke pariyen hun fiere vaandel waren ontrouw geworden en zich kalm bjj bet onrecht had den neergelegd. De lieer De Waal M ah fijt maakte een poovert erbarmelyk figuur door de stem van 't geweten te smoren. De be haalde overwinning achtte spr. een succes met een vraagteeken. Het recht van beklag, zooals dit nu geregeld wordt, geeft schijn voor wezen. Spr. betoogde, dat de aangebrachte wijzi gingen geen waarborgen geven tegen wille keurige strafschorsing en nrrestoplegging terwijl omgekeerd ten aanzien der degradatie de schorsing der straf een bakzeilhalen beleetend van den Minister van Oorlog. De christelijke partijen hebben gisteren een nederlaag geleden die diepe sporen zei nalaten in de harten van duizenden kiezers. De heer HUGENHOLTZ achtte eveneens de facultatieve schorsiog der straf en facul tatieve arrestoplegging een gevaar in geval men te doen heeft met onrechtvaardige meer deren. De stemming van Vrydag j.l. bewees dat de antirevolutionairen inzagen dat het recht behoort te zegevieren boven de doctri naire opvatting van den Minister van Oorlog. Toen toonden de antirevolutionairen ïicb goede antirevolutionairen, voor wie geen snoodzakelyk kwaad" bestaatgisteren wareri het trouwe soldaten van den Minister van Oorlog.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2