d 1. 56 Jaargang, 1. Be teller van iee Snirttelaar. Dinsdag 10 Juni 1902. No. 10873. 0 BUITENLAND. Koes, Deze courant -verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prg's per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl, 1.25. Franco per post fl, 1.65. Prqs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar <le plaats die innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wor'en zoogenaamde bteime opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere, telefoon 38©, 1SS, AL.«EMKKM «VJËBSXCïïir. SCHIEDAM, 9 Juni 1902. Suid'Afrika, Inliet vorig nummer deelden, wij onder de telgrammen mede .hoe Balfour in een eon-, servatieve voreeniging over Krager en de af gevaardigden sprak. Dat dit laster is, belioe-' von wijl niet meer te betoogen, immers ieder een weet hetKruger is op verzoek en om dat hij' niet mee heen en weer kon trekken, naar bier gekomen en de afgevaardigden hadden opdracht in Europa en Amerika te vertoeven. Maar wat vooral de woorden van Balfour tot laster stempelt, is dat Balfour keel goed weet dat Kruger cn do afgevaar digden op verlangen der republieken hier waren on dat, had een hunner na Volbrachte zending, naar Afrika willen teruggegaan, hij' liierin door do regeering van Balfour zou zijn verhinderd. V Betreffend® de overgave wordt uit "Wol- venhoek eld. 5 Juni geseind De commando's van Van Niekork en Van der Wervo gaven zich heden aan generaal Elliot over, die hen op liet open veld met zijn staf bij Vredefortroad-statiou tegemoet ging. De generaal sprak de Boeren toe en maakte hun de schikkingen bekend, die ge troffen waren, om lien en hunne gezinnen voorloopig to helpen. D'aama reed hij, ver gezeld door D'e Wet, naar liet station, waar do Boeren, die te paard volgden, hunne wa penen neerlegden, te zamen 185 man en 157 geweren van verschillende soort. De gene raal las e&n telegram voor van den Koning, 'waarin dezen den burgers een voorspoedige toekomst tocwenschte, hetgeen met hartelij ke toejuichingen ontvangen werd. Do gevoe lens waren tijdens den göhceden gang van za- iken van weerskanten uitmuntend. Er was weinig militair vertoon, en geen gepocli. D© beste kameraadschap heersebte tusschon En- golschen en burgers. En van gisteren wordt bericht Do geheels staf van de gewezen Trans- vaiusolio regeering, die onlangs haar zetel te Bhenosterkop bad, heeft zich overgegeven met een lijfwacht van 50 man. De overgave te Stande>rton op 5 en 6 Juni, onder toezicht van Louis Botha, werd in de volmaaktste en militaire nauwkeurigheid ten uitvoer ge bracht. In een korte speech wees generaal Hamilton op de bewondering, die door liet gelie&le Engolsche volk voor de groote wor steling is gevoeld, die door de Boeren was geroeid, en drukte de hoop uit, dat de bur gers loyale onderdanen van don Koning zou den worden. Mevrouw de Wet werd Vrijdag uit Pie- termaritzburg te Vredefort verwacht, en zou eenig© dagen daar in het kamp blijven. Naar het Fransch van ANATOLE LE BRAZ. 1) VI. Ooit Ooit' zitlb Toen ik Tomé als einddoel van mijn tocht bad genoemd, 'had ik onwillekeurig toegege ven aan het geheime verlangen om, zij het dan ook slechts van 'verre, het landschap van Trcztèl terug to zien, en in de tweede plaats was mijn plan, althans ten deolc, het spook beeld van onze lieve Vrouw van de smokke larij uit te dagen, door 'haar te tarten op de plaats zelve, die haar vroeger toegewijd "was geweest. Ik verheugde er mijl bij voorbaat kinderachtig op, om do herinnering aan haar afschuwelijke zedelij'ko overmacht met voe- 'tenta treden, op de plaats zelf van haar verwoeste kapel maar sedert de verhalen van mijn beide matrozen, was al mijn vreug- 'de verdwenen. Ik was nu bijtna weder' even zeer ontdaan ais ik het 's morgens was go- ■weesb, toen ifc uit mijh. nachtmerrie ont waakte. Allerlei verwarde gedachten be stormden mij. Ik werd geslingerd tusschen den angst van het onbekende en het vorl'an- gen om het te leeren kennen. Want «dl zag het eiland er nu bijl zonlicht zeer vroolijik tit, toch scheen het mij als door een tragisch licht bestraald te worden. Hot maakte op Wij den indruk alsof eenig vreeselijk geheim ,het omgaf, en dat ik, indien ik het wilds •oplossen, mijn teven zou wagen, ja wellicht MrrfK'WMii' >,i Lord Methuen vertrekt binnenkort uit Zuid-Afrikahij wordt in de eerste helft, van Juli in Engeland verwacht. Volgens een Reutor-bericht uit Heilbron hebben alle kolonnes bevel ontvangen, in hun tegenwoordige kantonnen) en ten te blij-' ven totdat de overgaaf afgeloopen is. De verdachte Natallers hebben verlof ge kregen naar hun hoeven terug te keeren, op voorwaarde dat zij, als zij op reis willen gaan, dit meedeelen aan don commandant van het district. Uit Londen komen berichten over den dankdag; in Zuid-Afrika is er een ge houden waarbij 6000 man troepen, Lord Kitchener en vale burgers tegenwoordig wa ren, Kitchener riep om toejuichingen voor den Koning, waaraan hartelijk voldaan werd. In Londen was het een war© optocht. Men seint hieromtrent: D'e dankdienst in de St. Paulus Kathe draal was heden zeer grootsch en indrukwek kend. Hunne majesteiten reden, voorzien met al' de teekenen van de koninklijke waar digheid afzonderlijk in open rijtuigen, en niet geëscorteerd, alleen door voorrijders, naar de kathedraal, waar zij' bijl de groote deur opgewacht werden door den Lord-ma yor, de vrederechters, de geestelijkheid en al het personeel van den bevolen dankdienst voor don vrede. Voorafgegaan door trompetters, werden de vorstelijke personen naar hun plaatsen begeleid, terwijl het koor het gezang„On ward, Christian soldierszong. De dienst was gebed' ingericht als dank dienst voor den vrede; Sullivan's „Peace Te D'euin" vormde er heb voornaamste on derdeel van. De bischop van Londen hield den preek, die handelde over de zegeningen des vredes. Hij, legde bijzondere® nadruk op het feit dat de 'kroon, die staat geplaatst te worden op heb hoofd des Konings, er een zal zijn van een vreedzaam Rijk, en zijn schep- ter een van rechtvaardigheid en vrede. D'e dienst eindigde met hot zingen Van het ko raal': „'Dankt allen God den Heer", en van het volkslied. Hunne Majesteiton werden hartelijk toe gejuicht door de menigte op straat. Het weer was triestig en koud, maar het regende niet. Nu, in hoever die kroon van Edward VII er eon zal zijri ven een vreedzaam rijk en zijn, schep ter een van rechtvaardigheid en vrede, zullen we maar afwachten. De jongste histo rie pleit er niet voor. De motie van dank aan de Britsclie troe pen, door het parlement eergisteren aange nomen, wijkt in zooverre af van den gebrui- kelijken vorm dab geen enkele aanvoerder met/name is genoemd. D'e motie brengt dank en hulde aan de Britsohe geregelde troepen, zelfs wat mij nog veel' dierbaarder was het noodlot van mijn ontluikende liefde. Maar toch dreef 'n onweerstaanbaar verlan gen mij tot ontdekking. Ik was als de speur hond, dien men op het voetspoor zet, en die rechtstreeks gaat waarheen zijn reuk hem leidt. Al -voerde de mijne mij ook ten doode, in godsnaam, mijn besluit was genomen. In nam dus niet het begroeide voetpad, dat langs de steile kust omhoog liep tot bij het onttroonde heiligdom. Het sousterrein strekte zijn gapenden muil uit tot bij den vlakken oever, die omgeven was door wild© rozenstruiken en willde pruimeboomen. Ik weet niet welke betooveronde, geheimzinnige macht mij derwaarts lokte. Ik ging „In godsnaam 1" mompelde ik, gelijk de zeelui, als zo zich prijs geven aan de duistere machten der woedende elementen. En ik ging er in. De plotselinge overgang van heb heldere licht van buiten tob de duisternis van deze spelonk, belette mij eerst iets te ouderschei den, maar na eenige minuten zag ik voldoen de om den omtrek nauwkeurig te onder scheiden. Wat mij heb eerst trof, was de bij zondere hechtheid van het werk. Men zon gezegd hebben dab het een voorwereldlijk metselwerk was. Het was vervaardigd uit reusachtige rotsblokken, door onvernieibaar cemoub aan elkander bevestigd, zoodat, in dien eenige hunner van het gewelf waren losgeraakt, dit zeker door de hulp vau men- selialijke wezens moest zijn geschied. Een dier steenen had de afmeting van een graf zerk op onze kerkhoven. Daar .hij1 blijkbaar mot voorbedachten rade tegen den linker muur was geschoven, en heb kruis waarover de koloniale hulptroepen, de Yeomen en de militie, in het algemeen. De „Birmingham Post" en de „Liverpool Post" melden, dat ikeizer Wilhelm van plan is, den Duitschen 'kroonprins naar Zuid- Afrika te zenden, in gezelschap van een ge neraal en een 'kleinen staf, om de slagvelden te bestudeeren. Als do kroonprins moet dienen om het do Engolsche regeering moeilijk te maken aan een gezelschap Duitsche officieren het verlof te weigeren om don oorlog ter plaatste te be studeeren, is_ het middel niet onaardig be dacht. Misschien brengt de prins dan ook nog een bezoek aan Doornkop, waar de Jameson-bon- do gevangen werd 'genomen, en zendt hij vandaar een telegram aan president Kruger-, wordt er ondeugend door de „N. R. Ct.", die liet bericht ook opneemt, aan toegevoegd. FraiibryU. Do'heer Rouvier heeft do portefeuille van financiën aangenomen blijkens de officieele lijst van ministers. Hierop vinden wiji van heb minsfcerie Waldeck-Rousseau overgeno men de hoeren Delcassé, buitenlandsche za ken, Mougeot, (Landbouw en André, oorlog. En geen wonder dat eenige krachten zijn ge bleven, want de verkiezingen hadden het ministerie sterker gemaakt dan voorheen. Doch de premier meende heb zijne gedaan te hebben en ging heen. D'e ontvangst die door de verschillende partij-organen aan het ministerie-Combes was bereid, getuigt van vertrouwen en res pect, bebalve die welke uitgesproken wordt in de nationalistische en reactionnaire bla den, die het ministerie afschilderen als eon verzameling van radicale onbeduidendheden. Natuurlijk wordt getracht op alle mogoliij- ke manieren het nieuwe ministerie zwart te maken, waarbij persoonlijke kwesties een eerste rol spelen. Maar een dergelijke oppo sitie had elk republikeinsch ministerie te wachten. Onder de republikeinen zijn er die Del cassé niet erg vertrouwen, hetgeen zijn oor zaak hierin vindt dab hij tijdens den Z.-Afri- kaanschen oorlog niet rechtstreeks genoeg tegen Engeland is opgetreden. Maar is er buiten Frankrijk eenig keizer- of koninkrijk of republiek, waar men, do groote „men", niet heb zelfde van zijn minister van buiten landsche zaken zegt? De uiterste gematigden en de uiterste ra dicalen loepen in hun meening natuurlijk nog al sterk uiteen, maai- over bet algemeen wordt het nieuwe minsterie goed ontvangen. Morgen zal het antwoorden op de interpel latie van den heer Firmiu Faure, betroffen- de de algemeene politiekdan zullen wij be ter over de nieuwe ministers kunnen oordee- len dan door een reeks veronderstellingen over bun inzichten. 'Dat is zeker, dat al l'aat Waldeck-Rous- seau de verdere uitvoering van zijn regee- de matroos mij gesproken, had, daarboven was bevestigd, veronderstelde ik dat het de zelfde was die mijn voorlaatsten voorganger had verpletterd en in een bloedige massa had herschapen. Een opschrift in letters, die eertijds wit waren geweest, was in den muur gegrift. Er stond op PIERRE LOUIS MATHOREL, Luitenant der douanen,- Is hier overleden den 17en Maart 1844. Vrede ziji zijner assche. Mathorel? Ik herinnerde mij dat ik te Perras een brigadier van dien naam gekend had, met wien mijn vader, rustend kapitein van de groote vaart, gaarne praatte. Het was een douane-beambte van de oude school, streng voor zich zelf en streng voor anderen. Hij vertoonde gaarne een oud dienst-pistool, waarmede hij, volgens zijn zeggen, vijftien smokkelaars had „uit de wereld geholpen". Men kon hem op zijn woord gëloovenvan zwetsen hield hij niet. Hij leefde in den vol- steu zin des woords alleen voor zijn betrek king en hij nam die waar met een waren hartstocht, een soort van dolle woede. Men kon hem. gedurende de duisterste, stonnach- tigsto nachten op zijn post vinden, verbor gen achter een of andere rots. Als die Mathorel dezelfde was, als degene wiens grafschrift ik zooeven gelezen had, en ik betwijfelde dit geen oogeublik hoe kon men dan aannemn dat ©en zoo berekend persoon zich zoo onvoorzichtig zou terugge trokken hebben dn deze schuilplaats,- als een konijn in zijn hol, onder voorwendsel' dat h-t ring aan Combes over, zijn geest toch in hot kabinet zal blijven heerschen. De minister-president Combes, die tot nog toe weinig op den voorgrond trad, is 67 jaar oud en doctor in de geneeskunde. In 1875 werd hij burgemeester van Pons, en in 1885 lid van den Senaat. Na den val van het kabinet-Ribot in No vember 1895 werd hijidoor Bourgeois als mi nister van onderwijs in het radicale kabinet opgenomen, doch heb ministerie-Bourgeois hield het toen niet lang. In April 1896 moest Bourgeois aftreden, wegens oen votum van afkeuring in den Senaat over de leiding der buitenland'schc staatkunde, die in han den was van den bekenden scheikundige Ber- thelüt. Cojnbes hernam zijn plaats in den Se naat Melme kwam aan het bewind, en het kabinet dat in de Ureyfus-zaak zulk een ont zettende rol spelen zou, werd gevormd. De President der Republiek, die Zaterdag van don premier de mededeeling ontving dat hij in het vormen van het ministerie ge slaagd was, heeft zich op den verjaardag van het schandaal te Auteuïl, nu drie jaar gele den, or weder heen begeven en alle republi keinen hebben hem luide toegejuicht, wel ceu bewijs dat de populariteit van Loubet steeds grooter is geworden. iSftea«sï®d© K'c<te«l«eïinge:s. Frankrijk. Volgens de „Matin" wordt Waldeck-Rous- seau te Kopenhagen verwacht als gast des Konings. Bij de behandeling der zaak-Reinaeh-Hen- ï-y zeide de advocaat van Reinach dat een der punten die door den aangeklaagde kun nen bewezen worden, is het vinden van het borderel. Een werkvrouw, in dienst bij graaf Mun ster, doorsnuffelde de papiermanden van do bureau's der ambassade, en vond in de prul- lenmaud van Schwarzkoppen in September 1894 een brief aan diens adres, dien zij aan Bruoker ter hand stelde. Bracket- gaf het stuik aan Henry; dit is het borderel. Eerst hechtte Henry volstrekt geen waardo aan 't stuk en begon het aanstonds te verscheuren, de beide scheuren van 'het bord wol. Tijdens bet proces vau Rennes was vrouw Bastien verdwenen, zo was weggestopt; dat zou ze later zelf hebben verteld aan de Duit sche ambassade. Heb was een leugen van Henry, teen hij zeide, dat Schwarzkoppen 't borderel verscheurd had. Schwarzkoppen heeft het stuk nooit onder de oogen gehad, dan in fac-simi'le. Schwarzkoppen zou het schrift aanstonds herkend hebben en gezegd hebbenDreyfus is voor de misdaad van een ander veroordeeld. Aan hot slot van zijki pleidooi zeide de ad vocaat: „Indien gij' 't onderzoek toestaat, zal dit 't nieuwe feit zijn, dab de revisie van heb pro ces van Rennes zal reroorlooven. Het nood lot wil, dat het de erfgenamen van oen mis dadiger zijn, die onwillekeurig de hulp van Dreyfus zijn en do bewerkois van zijn eer herstel. Wat de onschuld van Dreyfus be treft, zij zal den een of anderen dag aan het licht komen." stormde? Een schuilplaats zoeken, hij? Hoe nu? Koos hij niet juist altijd heb slecht ste weder om den oever op te loopen Toen men ham eens verweet dat hij' zulk een vei- sfcokt coeli'batah- was, gaf hij immers ten antwoord: „Trouwen? Ik ben immers ge trouwd. Mijn vrouw heet: 'de storm Hoe meer ik er over nadacht, hoe onwaar schijnlijker en leugenachtiger mij het alge meen verspreide verhaal van zijn dood toe scheen. D'at liet) graniet kon spreken zeide ik tot mijzelf, terwijl ik mek de vlakke hand op den moorddadigen steen sloeg, heb nog altijd met bloed bevlekte rotsblok waarop ik gi ze- ten was. Iu gedachten sprak ik dit toe „Neen, go hebt niet 'bij toeval gedood, ge zij'b het werktuig geweest van oen wil. Men heeft rich van u bediend om iemand dien mijn kwijt wilde wezen, uit den weg te rui men Wie zou hem kwijt willen w<zon? En wat zou zijlu beweegreden zjjn geweest om in dien nacht hierheen te gaan? "Wat had hij vernomen, wat had hij vermoed Doze vragen bestormden mij, toen plotse ling een licht gedruiseh van uit de verte, en als voortgeplant door de dikke muren, mijn aandacht trok. Ik luisterde. Het was buiten twijfel een geluid van menschel ij ke stem men, en het kwam niet van buiten, maar uit heb inwendige van het sousterrein. De woor den van den jongen Paranbhoën kwamen mij weer in het geheugen. En ik dacht „Ik zal' dus ook op mijn beurt bet he) uch- te „Miserere" hoeren! Ik ben nieuwsgierig op welke wijis ze zingen zullen." Voorzichtig klom ik naar boven, in de Duitscibla nd. Keizer Wilhelm heeft aan een correspon dent van e&n Engelsch blad verlof gegeven aan boord te gaan van een D'uitsch oorlogs schip om daarop studie to maken van de Duitsche marine. Verschillende bladen laten zich ongunstig nit over deze nog nimmer ge geven vergunning. De laatste berichten omtrent den toe stand van don grijzen koning van Saksen lui den ongunstig. Volgens het bulletin van Za terdagochtend had do Koning een onrusti- gen nacht gehad, met aslhmatischc aanval len ofschoon de lijder geen koorts had, liet de algemeene toestand zeer veel to wcnschou. Bij de beraadslaging in den Rijksdag over heb wetsontwerp betreffende de opheffing van de dictatuur-paragraaf, zeide de rijks kanselier Von Biilow Toen Duitschland 30 jaar geleden het Rijkstand inlijfde, was do meerderheid van de bevolking afkeerig van de inlijving; men hoopte op een spoedige herceniging met Frankrijk. De gelijkstelling van het Rijks- land met het overige Duitschland volgde daarom stap voor stap; ongeveer in dezelfde verhouding, zooals d© rijksrogeering waar nam, dat de tevredenheid toenam, werd ook de belangstelling voor het Keizerrijk groo ter. Om storende inwerkingen van binnen en van buiten te onderdrukken, was de.dicta tuurparagraaf noodig. D'e Keizer en de ver bonden regeoringen zijn tot de overtuiging gekomen, dat de buitengewone maatregelen van de d ictafcuu rparagraaf buiten werking kan gesteld worden. Door deze opheffing wordt erkend, dat het gelukt is, de bevol king van liet Rijksland met den nieuwen stand van zaken te verzoenen, hun vol ver trouwen in te boezemen. De verhuizing naar Frankrijk bleef in de laatste jaren achter wege. 'D'e houding van de landolijiko com missies is steeds loyaler geworden en de be weging, die op losscheuring van Duitschland doelt, vindt geen weerklank bij de bevol king. De rijksregeoring lieefb vertrouwen met vertrouwen willen vergelden. Duitsch land zal niet vrijwillig iu een nieuwen af stand van het Rijksland toestemmen. Het is overtuigd, dat Elzas-Lotharingon heb ge schenk met dezelfde gezindheid zal opnemen, als het overige D'uitschland, ril, met Duit sche trouw. (Toejuichingen van rille kanten.) B u 1 g a r ij Vorst Ferdinand van wien weer eens ver teld wordt dat hij zich tot koning zal doen uitroepen na zijn terugkeer van het bezoek aan den Czaar, vertrekt morgen van het slot richting der stemmen, totdat een ophooping van materialen, waarschijnlijk daar geko men door een vroegere uitbarsting, miji den weg versperde. Een laag nog vochtige va rens, dus bijgevolg pas versch geplukt, be dekte den grond voor dit puin. Toen ik niet mijn vingers er in woelde, vond ik een stuk steen, dab ik aan de fijriheid en do gepolijste nerven voor leisteen hield. Ik nam den steen weg en terwijl ik op mijn buik ging liggen, hield ik mijn oor boven do gemaakte ope ning. Ik had goed geraden; de stemmen kwamen juist van daar beneden. Het waren or twee de ééne ernstig, met een ruwen tongval de andere, veeleer krijsckend. En ziellier wat ik opving van hun gesprek Ja," zeide de eerste, „dit jaar zal' het mijn broeder Barthel zijn, die de zaak ten uitvoer moet brengen. Ik heb hem geschre ven dat hij zich met een sloep moet laten afzetten, terwijl zijn sclup 'blijft kruisen ill de volle zee dor Sept-iles. Jij moet hier wach ten totdat hiji den steen aanraakt, zooals ge woonlijk." „Uitstekend, drie stooteu met den hiel en het wachtwoord Miserere mei, Domino, mi serere mei „Wat liet signalement betreft, hetzelfde als van mijn broer Thos: de matrozeribee- zeroen, de laarzen, do zuidwester, de zak doek van rood katoen „En gemaskerd, zooals altijd?" „Maar zorg vooral hem ons zonder letsel mee te brengen, en vergeet niet om allebei te brullen gedurende den over- miserc-re bocht," (ÏFordf vervolgd

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1