s; Vrijdag 13 Juni 1902. No. 10876. m- Dt tater va» Jan MMrar. F. 56'" Jaargang. rs ,t. Kennisgevin g. LI 8, ua's aar BUITENLAND. .37. ?/A 2. V* V >8. SCHIEOAMSCIlil COURAHT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prqs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Fiance per post D. 1.65. Prijs per wetkVoor Schiedam en Yiaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Prq's der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, won'en zoogenaamde tsteies« at&®ev3e»ti8m opgenomen tot den' prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Helefooa lo. 12S3. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven Stennis aan de ingezetenen, da op iioden de navolgende vergunningen zijn verleun! ■lo. aan A. JORDAANS en zijne rechtver krijgenden tot uitbreiding zijner imv.anmaherij en smederijstaande aan de West vest no 4, kadaster sectie G no. 488, met oen gasmotoi van 21/s paardenkiacht, t >t het in beweging brengen van velschillende werktuigen; 2o. aan de DIRECTIE van de GLASFABRIEK jBE SCHIE" en hare rechtverki ijgendon tot uitbreiding dier fabriek, staande aan den Bni lenhav nweg no. 140, kadaster sectie L no. 1703, met een 3de glasfabriek. Schiedam, den 12den Juni 1909, Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJ TEM A AlitiffiSIEBN OVEttSïCïlT. SCHIEDAM, 12 Juni 1902. Zuid -Afrika. Een telegram van gisteren luidt Mac Neill vroeg in het Lageihuis, welke voorzorgen waren gegeven om te waarbor gen, dat de Engeisehe iegeering de viedes- voorwaarden zou nakomen. Balfour ant woordde dat geen voorzorgen waren genomen en dat ze niet noodig bleken. (Toejuichingen), Nu, 't zou een vreemden indruk hebben gemaakt als Balfour had gezegd, dat de uit voerders var, het vredescontract het noodig vonden dit eeüjoogjeop hen werd gehouden. Maar of er veel bewoners op de aarde zijn, die de bewering die Balfour nu uitte, onder- schiijven zullen, zijn v.ij zoo vtij te betwij felen. Stel u voor dat gij in eea bosch door roovers wordt overvallen, het is een steike bende, en gij wordt met uw gezelschap ge vangen genomen, dan zegt de rooverhoofd- raan; ziet u ik ben zoo eerlijk als goud, en daarom zullen wij samen verdeelen wat u bij u hebt. Hjj geeft order om u te bewaken en gaat op eenigen afstand bij uw eigen dom staan om te deelen. Zooals de bekende leeuw met het schaap deed zegt hijZie wij verdeelen dit alles in vier deelen. Dit deel is voor mij omdat ik niets heb, dat tweede deel komt mij toe omdat ik het be machtigd heb, het derde deel zou aan u komen als ik er niet meer recht op had als kooing vanj dit woud. ,Gij strekt uw hand reeds naar het vierde deel uit om ten minste Naar heb Fransch van ANATOLE LE BRAZ. E illle. jan», en jue» ure. r 6» 10) VIII. Ik bozat den moed noch om me uit ce kke- den, noch om naax bed te gaan, en toen ik den volgenden morgen bij bet aanbreken van den dag ontwaakte, zat ik nog altijd op dezelfde plaats, de beide ellebogen gekruist onder het hoofd, de borst gebogen, de len denen smartelijk vermoeid, „Wat is er gebeurd?" stamelde ik. ,,Wnt is er dan gebeurd Ik had van den vorigen dag niets dan zeer verwarde indrukken ever- gehouden, nog omfloersd door den slaap, en welke ik, uit een soort van vx-ees, niet wensclita opgehelderd te zieu. Ik had mij- ®lf wel willen wijsmaken, dat ik, vonder meer, den boozen droom van don voorlaat- d®n nacht voortzette en ik trachtte dezen toestand van half-bewust zijn to verlengen, daar ik mij de werkelijkheid nog duizend- Waal erger voorstelde dan deze afschuwelij- ka nachtmerrie. Helaas, wijl kunnen niet saar willekeur het mechaniek van onze her senen. veranderen. Het onverbiddelijke liebt drong reeds tot mij' door, evenals heb ook daarbuiten licht werd. Hot eerste wat mijn oogen ontmoetten, was heb groote gele con tort en werktuigelijk las ik „Aan den kapitein der douanen Het scheen alsöf deze woorden vlam vat ton, als een loopend vuur door den nevel' fö'jner herinneringen heemnelden. Een dit te behoudende helft van het u volgens afspraak toekomende, doch de looverhoofd man geeft order u buiten het bosch te brengen en geeft de waarschuwing mee abgeteiug komt schiet ik u neer. Toch heeft de roover gezegd: »ik ben zoo eerlijk als goud." Doch omdat gij de macht mislet om den uitvoerder aan zijn afspraak t,e binden doet en laat hij precies wat hij wil ge krijgt niets terug. Dat is de toestaud dat de woorden van Balfour waar zijn ah er geen voorzorgen zijn gegeven om te waai borgen dat de Engelschen de vredesvoorwaarden nakomen en het ge volg zal hetzelfde zijn. Immers wij hebben Engeland leeren kennen als een roover die beweert eeilijk te zijn maar zich een ge- wetenlooze heeft getoond in den sliijd tegen de Boeren, waar het mogelijk was naar zich toeiekenend, Het begon den oorlog onder een val-cbe leuze, het voerde den 001 log met valsche middelen en nu er vrede is zou op eens dat geweten wel spreken, zou billijkheid eo rechtvaardigheid worden betracht.... Engeland zelf heeft het onmogelijk gemaakt te gelooven dat szij ook niet noodig zijn." Wij twijfelen dan ook sterk aan de vvaaiheid van de woorden van Balfour. Het zou een weinig al te naif van de Boeien zijn er op te vertrouwen dat zij gerust de uitvoering van de vredesvoorwaarden aan Engeland konden overlaten. En hoe de regeeiing die uitvoering opvat blijkt ten duidelijkste uit do proclamatie, tegen de rebellen, die zegt, dat anderen, dan veldkornelten en vrederechters, die zich vóór 10 Juli overgeven, gestiaft zullen worden, door hun voor hun leven 't stemrecht te ontnemen, terwijl de vekikornetten en viedeiechteis, aan elke straf, behalve de doodstraf, onder worpen zijn, mits in beide gevallen de re bellen niet schuldig zijn aan moord en andoie daden, die in strijd ziju met hel ooilogs- gebruik. De rebellen, die zich niet voor 10 Juli overgeven, zullen met de uiterste ge strengheid der wet gestiaft worden. De minister van koloniën, Chamberlain, die te Londen aan een diner van ambtenaren van het departement van koloniën voorzat, zeide, éat de vrede eervol voor beide partijen was. De Engelschen waren verzekeid van alle*, waai voor zij gevochten hebben. Wij zijn, zei de de minister, edelmoedig gewpe-t' jegens onze tegen stander*, in alles, wat per soon eri eigendom betreftmam h-bben niets van de hoofdzaak piijsgogeven, en mets gedaan, wat de definitieve oplossing van de Zuid-Afnkaansche kwestie kan benadeelen. De manier, waarop de Boeren de voorwaarden hebben aangenomen, is een goed teelten voor de toekomst. Wij hebben veel gedaan om het lijk hechter te giondveslen, In een Witboek, aan het parlement mee gedeeld, worden de sommen opgegeven, die nog noodig zijn om de militaire uituaven in Zuid-Afrika voor de jaren 19021903 te dekken. Behalve de 145,625,000 gulder, die in April en Met zijn uitgegeven, moet nog 350 unl- kreefc ontsnapte miji, dio heel mijn ziel van één scheurde „Er helpt niets aan, ziji is de dochter van een smokkelaar!" Te vergeefs stelde mijn hart tegen de verpletterende waarheid der feiten een re deneering, des te vuriger naarmate zij wanhopiger was. Hei onvermijdelijke be stond nu eenmaal; het overmeesterde mij op een ruwe, onweerstaanbare wijze, en ik kon er niets tegen doen, niets, niets Had de man in liet sous terrein hem niet zijn „broer Bartliel" genoemd? Hoe bad lnj duidelijker kunnen getuigen dat liij één was met den burgemeester van Treguigncc, niet den eige naar van Treztèl, met den vader van Vefa? Een punt slechts ééu bleef nog aan twijfel onderhevig,«totdat men nader geïn formeerd had. De bewuste persoon liad zijn voornemen te kennen gegeven 0111 een week op reis te gaan, en het was waarschijnlijk op liet oogenbhk van heengaan, dat hij met zijn werktuig een samenkomst had gehad, ver van lederen onbescheiden luisteraar, om liem zijn laatste bevelen te geven. Als Gonéry Lózangar nu maar zoo ver standig was om 111 deze Augustusmaand niet op reis to gaan. Zonder mijzelf af tc vragen wat zulk 'n bewijs feitelijk afdoende zou be wijzen, besloot ik nog dicnzelfdcn dag de proef op de som tc nemen. Do schipbreuke ling dioden dood voor oogen ziet, klemt zich krampachtig vast aan liet eersto het beste stuk vermolmd hout dat hij grijpen kan, al ware het dan ook slechts om het beslissende oogenblik van zinkeu één enkele minuut te vertragen. Gedurende den nacht scheen de wind op gestoken te zijn; liet was nu, zooals de Bul ten het noemen, blank weder. Melkwitte lioen betaald worden, 0. a. '108,125,000 gul den aan soldijen en gratificatiën, 53,750,000 gulden aan onkosten van vervoer over zee, 53 millioen aari onkosten van spoorwegver voer in de kolonies, terwijl 90 millioen be stemd zijn voor den proviandeeringsdienst. Generaal Pierson, de welbekende Boeren- afgevaardigde te New-York, wil zich als Arae- rikaansch burger laten natura!iseeren,alvoiens naar Zuid-Afrika terug te gaan, waar hij in den handel denkt te gaan. De generaal meent, dat Engeland zich in liet geheim verbonden heelt aan de Afiikaan- ders de onafhankelijkheid toe te staan, eu alleen de suzereiniteit over het land te be houden. Koning Edward zou zulks bij gelegen heid van zijne kroning bekend maken. Generaal Pierson zegt niet, waarop hij zijne meening grondt; zeker niet op een grondige kennis van het Engelsch karakter. De Duitsche consul te Pretoria, Biermann, is van zijn verlof terug en heeft de zaken van het Duitsche consulaat weer opgevat. Te Bloemfontein heeft een conferentie «an alle magistraatspersonen uit den Vrijstaat plaats gehad om te beraadslagen over de beste maatregelen in verband met den teiug- keer van de krijgsgevangen Boeren naar hun land. De premier van Nieuw-Zuid-Wales, heeft aan Lord Milner geseind, dat luj namens zichzelf en de burgers van den Australisehen staat het welkom wensclue toe te roepen als medeburgers aan de dappere mannen die nog onlangs oorlog voerden, en als zgn diepe oveituiging uitsprak dal wie tot het Britsche rijk behoort een altijddureriden waai borg van vrijheid bezit. Kolonel Arthur Lynch, vergereld van zijn vrouw, werd bij zijn komst in Engeland tei stond door een geheimen ogent herkend, die hem naar den trein volgde en in dezelfde coupé plaats nam. Eerst aan hit station Victoria" weid hij gearresteeid, 's Middags werd hij voor den rechter in Bowstreet gebracht. Deze zeide hem dat hjj he chuldigd werd van hoogverraad en hem vroeg of hij vragen had ie stellen. De dappere Tersche afgevaardigde, die met d* Bieren heeft gestreden, anhvoordde ont kennend. De zaak is tot Zaterdag uitgesteld. Tusschen al de dwaze berichten van En- gehche correspondenten aan hun bladen over de .sympathie van de Boeren voor Engeland, hun afkeer van de Hoilandeis enz. schittert een ander bericht da'ons geloofwaardiger en aang-ummer klinkt. Een correspondent \no de dWestminster Gazette", die zoolang de oorlog duurde de Kaap doorkruiste, schiijftAls de Engelschen <!e Nederlandsche elementen konden uilroeien zou alles beter zijn, maar de geschiedenis der laatste jaren en vooral de allerlaatste, dampen hingen tusschen lucht en aarde. Het was als zach'to watten, die de ruwheid der kust wegdoezelden, terwijl ziji den stillen, helderen waterspiegel verdoofden. Ik liep langzaam, met den onzekeren gang van. een. vermoeiden straatslijper. Toen ik het smalle kiezelpad verliet om den weg naar bet booge geboomte van Treztèl in te slaan, hoorde ik plotseling iemand op bloot© voeten achter mij Joopen. „Ik wed, dat jij het weer bent, Treid- Noaz," zeid'e ik, zonder mij om te kecren. Hij' was heb inderdaad „Ai bent u luitenant der douanen, toch zult 11 wel niet durven beweren, dat de we gen niet toegankelijk zijn voor iedereen," zei de hij op zijn gewonen onbeschaafden, onbe- sclioften toon. Ik ging er niet op door, maar op den pot met verf wijzende, dien hij in de hand hield, zeide ik,: „Je bent dus ook een kladschilder, als 't te pas komt?" „Ik ken van alles u lieht onlangs de karren van Treztèl gezien? Welnu, ik hen het die ze met mortel en steengruis bestrijkt, tweemaal per jaar: met Kerstmis en tegen den 15en Augustus „Weet ge of do burgemeester thuis is?" vroeg iik. Hij haalde de schouders op. „Ik bon aangesteld om zijn karren te schilderen, niet om zijn gangen na te gaan." En om een einde aan liet gesprek te ma ken, begon hij eensklaps, bij wijze van ont spanning, op een zeer bedreven manier het korte gefluit na te bootsen van den wulp tegen dat er onweer opkomt. 'Dit signaal waarin ik mij nu niet meer vergissen kon bespaarde mij de moeite van mij zélf aan te toont duidelijk aan dat dit uitroeien onmo gelijk is. Integendeel, de vernederlandsching (dutckification) breidt zich zonder einde in enkele districten uit. Gemeagiie Mededeellnge». Engeland. Bij de behandeling van de wet op de mid delen werd aangenomen oen clausule, waar bij spiritualiën, te gebruiken in fabrieken, worden vrijgesteld van rechten. Het doel van deze bepaling is de Britsche fabrikanten in de gelegenheid te stellen mede te dingen met heb buitenlaud in het vervaardigen van zekere soorten van ontplofbare stoffen en andere artikel en. Blijkens een telegram uit Londen aan de „Indépendance", zullen buitenlandsche ar- tisten die in Engeland in het publiek op treden, volgons bevel van den kanselier van do schatkist moeten opgeven wat zij ver dienen. De maatregel dient om hen in de inkomstenbelasting aan te slaan. Duitschl<a nd. Bij' de bijeenkomst der Keizers tijdens de zeemanoeuvres bij Beval, zullen ook Von Bulow en graaf Lamsdorff tegenwoordig zijn, zegt de Scliles. Ztg.". Prins Eitel Fritz, de tweede zoon van den Keizer, zal evenals de kroonprins, ook een tijdje in Bonn gaan studeeren. De toestand van den koning van Saksen blijft vrijwel hetzelfde met een tendenz tot verbetering. Dinsdag kon de 'koning enkele regeeringszaken afdoen en onder moer hon derd gratie-verzoeken teokenen. D1© Brusselscke conventie werd gisteren met 209 tegen 103 stemmen in den Rijksdag aangenomen. Verder werd in de derde lezing aangenomen het ontwerp op de brandewijn- belasting. Daarop ging de Rijksdag tot 14 October uiteen. Twee officieren van het Duitsclie leger zijn to New-York aangekomen om zes weken lang de Amerikaansche militaire instellin gen te besbudeereu van West Point tot aan de kust van den Grooien Oceaan. Dit is de eerste maal dab DUitsdhland ?,ulk een offi cieel© commissie naar Amerika zendt. Zwitserland. Met groote meerderheid heeft de Standen- Raad te Bern goedgekeurd gehecht aan hot besluit van den Nationalen Raad om dc tol rechten op koeien tot 50 frs. te veikoogen, een der voornaamste eisohen der agrariërs. Deze uitslag werd met eenige,verbazing ver nomen, daar men dit Huis niet voor bescher mend© rechten gezind dacht. dienen. Een dakvenstertje van hot kasteel werd' eensklaps geopend, en toen ik de tre den van den stoep opging, wachtte 'n groote helleveeg van oen meid mij op aan de voor deur. „Is de heer Lézangar thuis Zij antwoordde kortaf „Ga maar mede." Ik volgde haar. Zij' ging de keuken door, duwde een tweede deur open die op de ach tergang van het (kasteel uitkwam, en ging mij ,voor door de zandige lanen van een tuin, die met hooge muren afgesloten was, even als de binnenplaats van een klooster. Vijge- boomen met reusachtige stammen, ^00als men niet zou denken er hier to vinden, spreidden htm onmetelijke takken uit over het lichte groen der grasperken. Aan den voet van een hunner zat een jong meisje te borduren. Haar klecding was van een fletse kleur, maar haar goudblonde haren hingen als een stralenkrans rondom liaar tenger ge laat Vóórdat ik haar trekken kon onder scheiden, ilag haar naam reeds op mijn lip pen. Ik bleef als versteend op eenige passen afstands staan, met mijn hoed in de 1 and. Zij was dadelijk met een bevallige beweging opgestaan en zij' was het ook, die de eerste woorden uitte: „Het doet mij leed, mijnheer, maar mijn vader is op reis. Het heeft hem zeer gespe ten, dat hij vergeten heeft om u, tijdens uw laatste bezoek, zijn excuses aan te bieden, dat hij het niet zoo spoedig zal beantwoor den, als bij heb gaarne zou willen doen." Ik had 3iaar wel willen, toeroepen „Uw vader? O laat mijl vergeten dat gij er een hebt, en nog wel zoo eenIk kom hier alleen om u, Vefa, en om niemand an ders Dat het géheéle heelal verzinke, Oostenrij'k-Hongarij e. Door den radicalen Czechischen afgevaar digde Klofac is een rede gehouden, waarin liij den Duitsclien keizer krachtig aanvalt om hetgeen hij te Mariënhnrg tegen de Po len gezegd lieefb. Hij verzocht den voorzit ter der Kamer bij den minister-president op een antwooid aan te dringen. Klofac werd tweemaal tot de orde geroepen. Bij' do opening dor zitting van gisteren sprak de ministor-presidon't zijn leedwezen over hot gebeurde nil, waardoor de waardig heid der Kamer ernstig bedreigd was gewor den. Hij wil niet in herinnering brengen, dat beleedigingen werden gericht tegen een vorst, die een trouw bondgenoot van Oosten rijk is cn weigert te anwoorden op de in terpellatie. Daverende toejuichingen, ru moerig protest van do .Czeoheu 11 alië. De Senaat nam met 70 tegen 7 stommen het wetsontwerp aan 0111 een nieuwe gecon solideerde 31 leemng in het leven te roe pon, en maatregelen te nemen, betrekking hebbende op aflosbare schulden. Rusland. De Czaar heeft in bet paleis van Peterhof liet bezoek van den vorst van Bulgarije be antwoord. Daarna is do vorst oen bezoek gaan brengen aan de keizerin-weduwe, aan de grootvoisten Konstautijn Konstantino- witch en Michael Nikolajewitch. Bij den maaltijd ton paleiz© zat voist Ferdinand mede aan. Servië. Bij gelegenheid van het voorgenomen be zoek iaan Rusland zal koning Alexander via Constantmopel reizen. D'it schijnt 't gevolg te zijn van «en benoeming van een Serviër en niet van een Bulgaar, tot metropoliet van Uskub. China. De coirespondent der „Times" te Shang hai meldt dat het door den Tao-tai Clieng Voorgedragen voorstel betreffende do zen- diugs-quaestie, hoewel blijk gevende van ver draagzaamheid en in gematigde termen ver vat, oen beschuldiging inhoudt tegen tie missionarissen. Zij worden beschuldigd van onrust te zaaien, cn deloyale gedragingen. J a p a n. De regeering denkt aan liet uitbreiden dei- vloot om den vrede in de oostelijke wateren te verzekeren. Ilct plan bestaat aan te schaf fen do kleinigheid van vier pantsorschepon van 15,000 ton waterverplaatsing, twee ge pantserde kruisers van 9900 ton, vier ge pantserde kruisers van 5000 ton, vijftien tor pedo-jagers en 50 torpedoboobon. I11 hot ge heel zal dan do vloot met 100,000 ton ver mits de liefkozing uwer heldere oogen altijd voor mij zij, zooals nu." Maar in plaats daarvan stolde ik mij' te vreden met een buiging te maken, zonder een enkel woord te spreken. Ziji hernam „Wellicht hadt u liem noodrg?" „Slechts oven een handtcekening, juf frouw. Niets van beteekenrs. Ik zal mij nu maar tot den adjunct wenden." Do meid was verdwenen. Wij bleven al leen tegenover elkander, Genoveva Lézan gar cn ik, zonder andere getuigen dan de hooge boomen, die hun groote bladertrossen over ons lieenbogen. Do lichte dagvlinders fladderden om onze hoofden, en men adem de in dezen kloosterlijikon tuin een gevoel van zachtheid en weemoed in, die liet hart week maakte. Heb jonge meisje stond op om mij terug te geleiden. Toen zij' de laan in ging, zag ik dat zij den draad van haar hor- duurwerk medesleepte en ik haastte mij om hem op te rapen. Zij wild'e mij voorkomen 011 boog ziel) voorover, zoodat zij mijl bijna aanraakte. Toen ik haar het werk overreik te, nam ze het met bevende banden aan en het gefluisterd „dank u" waarmee ze mij, be loonde, werd op zulk een zochten t.0011 ge uit, dab ik liet nauwelijks verstond. Wij lie pen eenige oogenblilaken zwijgend naast el kander. Zij keek naar heb zand voor haar voetenhaar oogleden vielen neder op de hemelsblauwe oogappels, wier kleur eens klaps verflauwd! was; ik gevoelde dat zo evenzeer verward was als ik. Een vreemde bekoring rustte op ons en op alles wat 011s omgaf. (Wordt ver vul gd.) Uil' I

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1