Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V* STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. KtKfaBKsanasraaaa e3eaaeng«ic tfvuJedieeJIngCK. Ei n g o 1 a n d. Koningin Alexandra heefi wederom het bewijs gegeven, dat zij de kroning ook tot een feest voor deu minderen man wi! maken. Zij heeft thans besloten 10000 van de dienst meisjes van Londen op een afternoon tea te onthalen. De bisschop van Londen heeft eer gisteren, bij gelegenheid van do inzegening van het hospitaalschip Koningin Alex a n d r a, voor de Koninklijke Nationale Mi=sie aan Diepzeevisscbers deze mPileilet-ling ge daan, er aan toevoegende dat het Har er Mnjesteits wensch is dat iedere klasse zal deelnemen aan de kroning'feesten. Drie welbekende liefdadigheids-instellingen zijn belast met het organiseernn van dit feest. Londen za! worden verdeeld in districten. By de gioote revue op de reede van Spithead zulleu de mogendheden bijna zonder uitzon dering zich doen vertegenwoordigen. Alleen Oostenrijk-Hongarije, hoewel een viij aan zienlijke vloot bezittende, schittert door af wezigheid. In een of twee gevallen zijn, hoewel slechts een schip was uitgenordigd, twee of diie gezonden. Behalve de 11 1 i n o i s zullen de A 1 b a n y en de Chicago bijvoorbeeld de Vereenigde Staten vertegenwoordigen. Niet minder dan 22 admiraals zullen bij de revue tegenwoordig zijn, waaronder de prins van Wales. liet kroningskleed van kon ngin Alexandra is thans gereed en eenige weinige uitverko renen hebben liet te Paijjs voor het vei trek naar Engeland mogen aanschouwen. De japon is alleen te Parijs gemaakt, al liet materieel werd geleverd door Engeland en de koloniën. Prachtige kant isbeweiktin Indië, waarin rozen, klaver blaadjes enz. kun stig gestikt zijn in goud en zilver. De japon zelf is van goudlaken vervaar digd, overdekt met crerne-zilveren tulle. De sleep is van rood fluweel, twintig yards lang, omzoomd mot hermelijn rn versierd met de koninklijke wapenen in goud geborduurd. Italië. De Italiaarrsche regeering heeft bij de Poi te geprotesteeid tegen de bepalingen, die vreem delingen beletten in Tiipoli grondbezit te verwerven. China. Uit Petersburg wordt geseind dat 30000 Boksers de geregelde troepen hebben ver slagen. Tunis. De opvolger van Sidi Ali, Mohammed-el- Hadi is Woensdag in liet paleis te Marsa uitgeroepen tot Bey van Tunis. Vergezeld door den Fi anschen resident Picbon begaf de nieuwe voist zich naar het paleis, waar hij door dezer», namens de Fran- sche Republiek, die liet piotectoraat over Tunis beeft, gi'ünesteerd werd, waarbij hij hem verzekerde van Frankryk's bescherming. Mohammed zeide dank voor de toegezeg de hulp en bescherming vat» Frankrijk, en verklaarde de .staatkunde van ziju vader te zullen voortzetten. Vervolgens werd de prin« in de troonzaal door den overste der herau ten, in de Tuik«ehe taal, tot Bey geprocla meerd. Het lijk van Sidi Ali zou hedenmorgen overgebracht woiden naar Tunis, eri vandaar naar Totirbet-el-Bey, waar de graven der Bay's zijn. De heeren Wessels en Wolmarans zijn naar Utrecht vertrokken tot het houden eener bijeenkomst ten huize van President Kruger, met de heeren Fischer en Dr. Leyds. Intern, privaatrecht. In eene, ook door de in de Residentie aan wezige buiterdandsche leden der flaagsche coriferenliën bijgewoonde vergadering der Staatscommissiën voor hel lutein. Privaat recht heeft men zich hoofdzakelijk bezigge houden met de vaststelling van iiet piogramma voor de waarschijnlijk in het najaar van 1903 te houden vierdo conferentie. Onze oorlogsvloot liet pantserscbip Do Ru v ter van de werf te Fijenoord, gaat de volgende maand proefvaren. De Koningin- Regentes keert einde van dit jaar uit West-Indië naar Nederland terug. Audiënties. De minister van marine vei leende heden audiëntie aan eenige tot hooger rang bevor derde zeeofficieren o. a. aan den vice-admiraal Zegers Veeckens en den schout-bij-nacht Ellis. De Minister van BuitenlancLche Zaken heeft gisteravond aan de gevolmachtigden, die de drie tiae' n betreffende het inter nationaal famd Ut onderteekenden, een feestmaal aangeboden. Dr, Kuyper. De minister Kuyper was gisteren nog in zijn departement weikzaam. Het bericht in Engelsche bladen dat de minister naar Gains borough is gekomen, kan dus niet juist zijn. Nader meldt men ons hieromtrent We! veire van naar Gainsborough te gaan, gelijk de EngePche bladen dr. Kuyper lieten doen, had, vernemen wij nader, de minister leeds geruimen tijd geleden het plan daartoe opgegeven. Secretarissen Generaal. Door de vergadeting van Secretarissen- Generaal zijn aan de verschillende Ministers voorstellen gedaan betreffende een regeling der salarissen en diensttijden van de beambten aan de departementen. Van een plan om voor de rangen boven die van adjunct-eom- mies voortaan een ncademischen graad als vereischte te stellen, is niets bekend. De inllitniro weltcnv Prof. Van der Hoeven is, naar wjj ver nemen, voornemens zelf een uitgaaf met aan de stukken ontleende toelichting te bezorgen van de door hem als Regeerings-commissaris verdedigde militaire straf- en tuchtwetten. (»Vad.") Gezondheids- oa Woningwetten. Naar wij vernemen zullen de Gezondheids ei! de Woningwet niet, zooals eerst liet voornemen was, op 1 Juli, maar lo. Augus tus worden ingevoerd. (sN. R. C.") Verkiezing Eersto Kamer. Gelijk wij nog in een deel van onze vorige oplage Iconden melden, hebben de Prov. Staten van Friesland tot hd van de Eeiste Kamer ter vervulling van de vacature-Van Swindeien gekozen inr. J. Sikkenga te Wolvega (lib.) met 25 stemmen tegen 21 op pi of. Nooidzij (anti-rev.) te Kampen. Verkiezing Prov. Staten. Dondei dagavond trad ter gelegenheid der Statenverkiezing te Ridderkerk de heer II. Ch. Vegtel uit 's-Uravenhagfi te Darendrecht op in het belang der candidatuur van jhr. mr. de Geer. De socialist Bergmeijer uit Dord recht trad met spr. in debat. Examen adelborst. Voor het in Juli te houden adelborst-examen hebben zich 93 candidaten aangemeld (op 30 plaatsen) en voor liet examen voor machi nist-leerling 60 (evenzeer voor 30 plaatsen) Yolkssanatorinni. Gisteren heeft de overdracht plaatsgehad van de terreinen op Craailoo, welke van den heer Langerhuizeu gekocht zijn door de com missie voor liet Volkssanatoi ium dat bij Laten- berg wordt opgericht. De heer Eduard Cuypers is er de bouwmeester van. Leger des Ileils. Vanwege het Leger des Ileils zullen dit jaar in alle Nedeilandsche korpsen bloem leesten plaats hebben op 28, 29 en 30 Juni. Lichtingen 1895 '96 '97. Het comitié der lichtingen '95 '96 en '97 te Rotterdam heeft zich ontbonden verklaard. Pinantleel Jileuws, De Minister van Financiën brengt ter ken nis, dat gedurende 1901 aan 's Rijks munt vervaardigd en afgeleverd zynr a. voor rekening van den Staatlo. Ne derland2,000,000 guldens; 1,250,000 l/g guldens; 1,600,000 25-cenlstukken; 4,000,000 10-eentslukken 20,000,000 een-centstuk- ken6,000,000 l/o-centstukken2o. Overzee- sche bezittingena. Nederlandsch-Indië 2,000,000 1/j guldens; 5,000,000 Vio guldens; 15,000,000 een-ccntstukdenb, Kolonie Curapao 300,000 '/io guldens b. voor rekening van particulieren 99.239 10-guldenstukken 29.284 dukaten, uitmaken de een nominale waarde van f 5.827.390. Gedurende 1901 zijn ingetrokken en aan 's Rijks Munt versmolten een bedrag van f3.164.040 aan rijksdaalders; f126523.25 aan 25 centstukken en 41.737.20 aan 10- centstukken. Aan het verslag over het boekjaar 1901 der levensverzekering-maatsch'j. sPiëtas", ge vestigd te Utrecht, is hel volgende ontleend In het afgrioopen jaar werden 8 aandeelen overgeschrevenhet aantal aandeelhouders op 3! December 1901 bedroeg 107. Ver zekerd kapitaal op 31 Dec. 1901 f 13,953,126, verzekerde rente op 31 December 1900 f22,195, iu 1901 verzekerd f 6,468, te samen f 28,663. Vervallen door verschillende oor zaken f813, verzekerde rente op 31 Decem ber 1901 f27,850. Herverzekerd was op 31 December 1901 f331,672 verzekerd kapitaal en f100 rente. De premiënreserve werd verhoogd met een bedrag vari f239.798 93 en is thans gestegen tot f 1,802,182,52. De effecten gaven dit jaar epne winst op den koers van f 14,006,13, welke geheel heeft gediend tot vorming der reserve voor beleg gingen, die, na door de dalingen der laatste jaren verdwenen te zijn, thans dus weder op de balans verschijnt. Dooi' Burgemeester en Wethouders is tot conti oleur der gemeente-belastingen benoemd de heer W. F. H Eckenbausen, alhier. B. en W. stellen voor de snppleloire be grooting voor liet jaar 1902 in verband met de voorgenomen uitbreiding van het binnen- hofje, aangeboden door regenten van de Hofjes van Belois, niet goed te keuren. Het destijds door regenten ingediende plan van verbouwing kon als in strijd met de bouwverordening de goedkeuring van B. en W. niet verwerven. Toen nu dezer dagen die regenten ver gunning vroegen om eenige panden aan de Raam aan te koopen ten behoeve der uit breiding meenden B, en W. dit niet te kunnen toestaan omdat het ingediende plan voor verbouwing niet kon worden uitgevoerd en hun geen ander plan bekend was. bevorderen dat de huur van dezen grond na 1 Juli van jaar tot jaar zal worden verlengd, tenzij een der pariyen 3 maanden van te voren schriftelijk deze opzegt, in ie willigen en den grond te verhuren voor den prijs van f 52 per jaar ingaande op 1 Juli e.k. Bij raadsbesluit van 15 April LI. werd de grond, waarop het wachthuisje van de R. T, M. is gevestigd aan deze Mij. verhuurd tot 1 Juli. B. en W. stellen nu voor, het verzoek van de directie der R. T. M. om te willen In de raadsvergadering *nn 20 Mei 1.1. werd door den heer A. Ris tot B. en W. de vraag herhaald, waarom het teerwerk der gemeente van het loopende jaar niet aan den laagsten inschrijver gegund was met de uitnoodigiug nadere inlichtingen te ver strekken. B. en W. deelen thans mede, dat zij in den aanvang van dit jaar spoedshalve en ter tegemoetkoming aan de heerschende werke loosheid de gunning van het teerwerk aan de commissie voor de gemeentewerken heb ben opgedragen, tot welke commissie zy zich thans evenals tot den directeur van de ge meentewei ken om inlichtingen ge werid hebben. De Commissie voor de gemeentewei ken bericht, dat op het voorstel van den directeur om het werk aan den laagsten inschrijver op te dragen, door een der leden geklaagd werd, dat in den loop van het jaar gebleken was, dat het ten vorigen jare verrichtte teerwerk niet standhoudend was en dat, hoezeer hem bekend was, dat de teer vóór het gebruik op de wei! gekeurd werd, hij niettemin voor stelde het werk aan den tweeden inschrijver op te dragen, met welk voorstel de commissie zich vereenigd heeft. De diiecteur van gemeentewei ken deelt mede, dat toen den 12n Maart 1 I. de inschrij vingen in zijn bezit waren, om de werkver schaffing zonder tijdverlies te doen plaats hebben, OoMerholt vooiloopig werd medege deeld. dat hij minste inschrijver was, waarby de opmeiking gevoegd werd, dat het werk nog uiet was gegund en dus aanschaffing van materieel niet raadzaam was. In de eerstvolgende zitting der Commissie weid echter het werk aan den daaropvolgeu- den inschrijver, Joh. Verhoeckx, toegewezen op grond van de mededeeling van eenige leden der commissie, dat het vorige jaar door den broeder van den laagsten inschrij ver ondeugdelijke teer was gebezigd en we gens de waarschijnlijkheid, dat hier dezelfde personen zouden werkzaam zijn. Hoewel de directeur kon opmerken, dat de teer het vorige jaar op de gemeentewei f of in een ander door de directie anngewezen gemeentegebouw was geleverd, dat zij was goedgekeurd en dat de teerpotten aldaar werden gevuld, terwijl de opzichter Bubber- man met het toezicht op de uitvoering van dit werk belast, verklaart geen onregel matigheden te hebben geconstateerd, kon de mogelijkheid van vermenging van goede teer met minderwaardige bestanddeelen tijdens het vervoer, gelijk van zelf spreekt, niet bestreden worden. Den volgenden dag had de directeur G. A. Osterholt persoonlijk medegedeeld, dat bet werk niet aan hem gegund was, zonder dat hij echter zeide, door wie de gunning was geschied. In hare gisteravond gehouden vergadering heeft de Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven besloten tot deelneming aan het Congres voor de Kamers van Arbeid te houden in het gebouw »Tivoli" te Utrecht op 27 Juni a.s. Tot hare afgevaardigden kooszy de heeren A. Bubberman, lid-patroon, ,T. Stegman, lid- werkman en H, de Vringer Hz., secretaris. Pastoor Daniels, f liet stoffeljjk overschot van deken-pastoor J. M. Daniels is heden aan den schoot der aarde toeveitiouwd. Te 91/2 uur hedenmorgen had een plechtige requiem-mis plaats in de kerk van den H. Joannes den Dooper, die werd opgedragen door pater Van den Elzen, vicaris van de Dominicanen provirijaai, daarbij geassisteerd door de paters Huysman en Braun. Door het koor van de kerk var. den H. Joannes den Dooper en van de Onze-Lieve- Vrouwe-Visitatiekeik werd onder leiding van den heer A. den Draak de Requiem-mis van J. Verhuist gezongen, welke op indrukwek kende wijze werd uitgevoerd. Dan betrad prior Verhey den kansel. Spr. wees er op hoe de dood van deken Daniels we! plotseling was maar gelukkig niet on voorbereid, Aan deze baar staat m- n niet troosteloos, immers heeft de Heer gezegd ndie in mij gelooft zal leven, ook al wa e bij gestorven." De overledene was bemind bij zijn God, maar ook bij de menschen. Uit brave ouders geboren is in hein aR in alle hunne kinderen het zaad dur gods dienst reeds vroegtijdig gezaaid God heeft dat zaad gezegend. Op 16-jarigen leeftijd werd hij omhangen met het witte kleed van den H. Dominicus. Spr. wyst er op wat een priester moet zijn en op de vele verplichtingen die op deze rusten, en pastoor Daniels was een priester in de volle beteekenis van het woord. Spr. bracht vervolgens warme hulde aan het oprecht broederlijk en gevoelig hart van den overledene die onder alle leden der orde hartelijk geliefd was. Toen het dekanaat van Schiedam werd ingesteld en deze functie voor de eerste maal werd opgedragen aan pastoor Daniels was een ieder daarmede tevieden. En de Deken was niet alleen geëerbiedigd maar ook be mind. Die liefde, hij had ze ook weten te verwerven bij zijn parochianen en de armen kunnen het getuigen, hoezeer zij liefde en goedheid van hem mochten ondervinden. Neen, eindigt spr., wij zullen pastoor Daniëls nooit vergetenhij is voor allen een voorbeeld geweest en wij roepen hem bij zyn heengaan een vaarwel" toe in de hoop dat het een swederzien" moge zyn tut in eeuwig heid. Hij ruste in vrede 1 Dan had de lijkdienst plaats, geleid door den deken van Delft, pastoor Spoorman, daarbij geassisteerd door de paters van den Heuvel en Janssen. De kerkdienst was daarmede afgeloopen en nu werd de stoet samengesteld die het stoffelijk overschot van den beminden pries ter naar het R. K. kerkhof zou begeleiden. Drie en twintig rijtuigen bevatten de familie, priesters, colleges, enz., die aan den stoel deelnamen, terwijl de rij van' rjjiuigen werd onderbroken door de beide koorgezeRchappr-n, de collectanten, de koorknapen, bestuursle den van den N. R. K. Volksbond, afd. Schie dam, enz, enz, In den stoet merkten wij o. m. op mgr. Lans, den fungeerend provinciaal der Domi nicanen, prof. de Groot, priesters uil de gemeente die tot het dekanaat belmoren, velen die vroeger hun standplaats in Schiedam hebben gehad. Voorts liet college van cura toren van het Gymnasium, in welk college de overledene slechts korten tijd zitting had, enz. enz. Dat de gemeentenaren, katholieke zoowel als niet-ka'holieke, deelnamen in deze droeve plechtigheid bleek wel daaruit, dat, waar de stoet passeerde, Lange Haven, Hoogstraat, Dam, Vlaardingerstraat, bij bijna allen de huizen waren gesloten ten teeken van rouw. Op het kerkhof aangekomen werd de baar, gedekt dom' de stola, het teeken der priester lijke waardigheid onder het zingen van het koor naar de kapel gedragen waar opnieuw het Libera, met de gebruikelijke ceremoniën, weid gehouden. Dezelfde priesters, die dit in de kerk reeds deden, vervulden ook hiel den dienst, waarna de kist naar het graf werd gedragen, en, onder de kerkelijke plech tigheden in het graf werd neergelaten. Dari keerde de stoet opnieuw naar de kapel teiug, waar de kooren liet de pro- fundis zongen, vierstemmig gezet door den hepr de Leur, en dan was de plechtigheid geëindigd. Langs den weg dien de stoet volgde hadden zich duizenden geschaard, terwijl op het kerkhof het aantal belangstellenden niet minder groot was. Toch heerschte onder al die dl "zenden een volmaakte orde, gedeeltelijk zeer zeker dooi de goede regeling der politiemaatregelen, maar zeker voor niet minder groot gedeelte door den indiuk die deze plechtigheid op alle aanwezigen maakte. De Geneeskundige Staatscommissie te Leiden bevorderde heden tot arts den lieer W. P. Wolffensperger, alhier. Het werk der uitvoering van den aanleg van den Schiedamschen tramweg is thans aan gevangen. De eeiste rails zyn heden gelegd op de Koemarkt, terwijl men in den omtrek niet anders ziet dan de rood-en-witte stokken die in den grond zijn geslagen of worden vastgehouden om de baan te trekken in welke de rails zullen worden gelegd. Het eerste avond-concert in den Tuin der Officieren-Vereenigirig werd gisteren aanvan kelijk begunstigd door heerlijk weer, doch teD slotte viel de regen met groote druppels neer, zoodat het niet-talryke publiek een schuilplaats onder de veranda's moest zoeken. De uitvoering der verschillende muziek nummers was zeer goed, wat het prettig zitje in den Tuin nog aangenamer mankte. Verwondering wekt het dan ook zeker dat tal van leden niet van de gelegenheid profiteerden. Hedenmorgen is de •14-jiirige Lena Poot, wonende in de Laan ons Genoegen bij de politie beklag wezen doen dat zij, lerwyl zij in een bleekje achter de ouderlijke woning zich bevond, door een kogeltje in den arm werd getroffen. Iemand, wonende aan den Vlaardingerdijk, had met een flobertgeweer op katten geschoten en daarbij het meisje getroffen. Zij heeft zich door een dokter doen behandelen. Door den baas der beistelling liggende in de Maas nabij het Oosterhavenboofd, is bij de politie aangifte gedaan dat in den afgeioopen nacht is ontvreemd een 30 meter nieuw touw. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd schol, tong, griet, rog, paling en voorn. De pry zon waren voor schol vanaf f 0.35 tot f 1.571/2, tong vanaf f 0.35 tot f 2.821/2. griet f '1.75, rog vanaf f 0.60 tot f 0.90, paling vanaf f 0.20 tot f 0.35, voorn vanaf f 0-15 tot f 0.40, alles per koop. 'Gisteren had de 2e opvoeiing der Toonee! vereeriiging »Kunst na den Aibeid" plaats iu den Volksbond. Er werd opgevoerd nJoris Knoopenschaar", meer bekend onder den naam van sliet bankbiljet van flOOO"'. Het stuk werd goed gepeeld en hel zeer talrijke publiek ging zeer voldaan huiswaarts. 'De topstand van den overreden J. de Korte is tot lieden toe zeer zorgwekkend. Er komen wondkoortsen bij. 'Heden werden alhier ter kaasmarkt aange voerd 30 stapels kaas, wegende 12944 K.G, Prijs '2432 cent. Handel gewoon. Woensdag word te Leiden de 36e algemee ns vergadering van de Mij', der Ned. Letter kunde geopend. B'iji de lierdeniking der in liet afgel-oopen jaar gestorven leden, brengt spr. in bet bij zonder lrulde aan. prof. dr. Jan ten Brink, prof. dr. C. P. .Tiele en dr. H. G. Hagen, die in zeer nauwe betrekking tot de Maatschap pij -hebben gestaan, Daarna, overgaande tot de vermelding van ■hetgeen heb afgeloopen jaar aan de Maat schappij heeft gebracht, spreekt hij over de droeve teleurstelling die allen, die de recht vaardigheid liefhebben, in de laatste week hebben ondervonden, en brengt warme hul de aan de Boeren, dio zedelijk de overwin- naars in den strijd zijn .geweest, iliji gewaagt van de vreugde, die alle leden vervult over het gelukkig herstel van de Hoogo Be schermvrouw dor Maatschappij, 011 wijdt -oordon van groote dankbaarheid aan Z. K. Prins Hendrik der Nederlanden, dia aan e boekerij' een verzameling kostbare fra». mouten van rniddelnedor]andsche handschnf. ten ten geschenke heeft gegeven. Met eenige woorden van groote waardec- ring aan den secretaris, die ook weer dit jaar (vooral door zijn 'bemoeiingen naar- aanlei- ding van de collectie-Hartkamp) do Maat schappij zoozeer aan zich beeft verplicht sluit liij zijn verslag. Daarna doet spr. nog eenige mededeelin- gen uit do geschiedenis der Maatschappij of op haar betrekking hebbende; o. a. de strijd tegen het gebruik van vreemde woorden in onze taal, welko strijd echter tot geen uit. komst heeft geleid. XJifc heb jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het bestuur iu zijn .pogingen om de Vonddlverzarrrcling voor ons land te be- houden bij don Minister stuitte op financi- eele bezwaren, doch «liet bestuur meende te mogen steunen de poging van den heer dr. P. Leendertz Jr. e. a. tot aankoop van die verzameling als kern voor een te Amsterdam to stichten Vondel-nruseum on stelde da-ar- oor f 100 beschikbaar. Na mededeeling van hetgeen op do maan- delijkscho vergaderingen was verhandeld, besluit het verslag met de mededeelhwen dat 14 gewone en 3 buitenlandsclre leden door den dood zijn verloren, en tolt de Maat schappij 4 e ereleden, 452 gewone leden in. Nederland', 10 in de koloniën, 5 in het bui tenland en 163 buiten! andstfhc, te zamen 634, tegen 639 in hot vorig jaar. Tot nieuwe leden werden gekozen in het binnenlanddr. P. A. A. Boeser, concervator bij 's Rijks Museum van Oud heden te Leiden; N. J. A. P. H. van Es, te Arnhem, gepens. majoor der artillerie; G. J. van der Iïocve, predikant te Zomeren; Jonkvr. Anna van Hogendorp, te 's-Gr&ven- hagodr. H. T. Karsten, hooglceraar te Amsterdam<L. W. B. Kristcnson, hoog lceraar te Leiden; dr. W. Martin, onder directeur van heb Maurit-slruis te 's-Graven- hage; mej. Top Naeff, te Dordrecht; dr. A. W. Nieuwenbuis, officier van gezondheid to Deventerdr. H. L. Ooit predikant te Utrecht; G. P. Rouffaer, te 's-Gravenhage; W. Royaaxds, tooneelspeler te Amsterdam; dr. N. J,. Singels, rector van he Gymnasium to Utrecht; dr. Jobs. Schrijnen, leeaar te .Roermond, en dr. C. G. N. de Vooys, te As sen in het buitenlandR. G. Anthonisz, ass, registrar-generaal te Colombo (Ccylon); Loop. Bizio, Nederl. consul tc Venetië; dr. H. CJaeys, pastoor te Gent; II. Gaidoz, boogleeraar aan de Ecole pratique des kau- tcs E'tudes te Parijs; L. Goemans, lecraar aan diet Kon. Athenaeum te Leuven; dr. I. H. Gore, professor aan do Columbian Uni versity te Washingtonmr. Flor. Heuvel, mans, te AntwerpenA. M. Lowjagin, do cent aan heb Gymnasium bij het Keizeri. Ilist. Philol. Instituut to St. Petersburg; dr. G. Prh. von der Ropp, itooglecraar tc Marburg. Prof. A. .G. van Hamel van Grouingen, hield daarop zijn aangekondigde voordraclil over „Victor Hugo in Nederland." Moord ie Tilburg. Gisteren werd het getuigenverhoor voort gezet. De eerste getuige, dio gehooid werd, was het meisje Schilders, dat verklaart Woensdagmorgen omstreeks half elf zeven korte akelige .gillen gdlioord te hebben. Bekl. verklaart den heelon ochtend in den tuin van 'den pastoor gewerkt ea geen gillen gehoord te. hebben. De proc.-gen. Vindt dit bijzonder vreemd, waarop bekl. zegt er geen acht op geslagen te hebben. Genoemde getuige deelt ook nog mee, dat Mutsaers Vrijdag in de week van de verdwij ning van hat (kind tegen gat. zeide: „Waar- Voor moet jij komen?" Get. had gezegd: „Om te verklaren van 'het gillen." Toeu had bekl. gezegd„Dab is Voor jou niets, maar voor mij erg; ik heb de kleertjes gevonden. Beklaagde zegt zich niet te herimiereu deze getuige gesproken ite hebben. Do president vraagt uitdrukkelijk aante kening van bedoelde verklaring. De oude brievenbesteller Jongbloeds, de volgende en oen der voornaamste getuigen is na heit gebeurde in de kerk een gebroken man, ook nu erg zenuwachtig en onvast. D'oor den president op zijn gemalk gezet verhaalt hij weer hoe hij naar de kerk gin®, er h'oorde bidden en kreunen en iemand va» hot koor zag Ikomen. Dëze man, wiens gelaat hij zich ook n» niet aneer weet te herinneren, kwam md een dreigend gezicht op hem toe, waarop Dj van schrik de kerk verliet en in „Pb Zwai« Ruiter" een borrel' ging drinken. Geconfronteerd met Van Istei'dael drift hij nu niet zijn stellige verklaring van vroe ger herhalen, dab deze d'e bedoelde man Hij weet heb niet meer, herhaalt M steeds. Juffrouw Bijnen, die nn aan de beurt i-> vertelt dat zij. in de kerk den schilder zag an later Mutsaers in het poortje van d® toren, met de hand aan den sleutel. Zij verklaart beslist, Gat de man kerk de koster is geweest, waarop de lede» van fliet B3of hun verbazing te kennen g®®"1 dat get. zoo laat met haar verklaring kwa't hoewel de pastoor van den .preekstoel n« aangemaand te vertellen wat bekend W3'

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2