~^™™mIÏsslïïisI iümsfc en Wetenschap. Rechtzaken. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAHD1NGEN. openbare, bassen worden bekostigd ter eire van koninklijke personages. O o s t e n r ij k. Na een woelige zitting, waarin Ivlofac do regcering en zijn medeleden verweet dat zij te veel Pruissiseb waren, is de Rijksraad met vueantio "uiteengegaan. Tengevolge van do Los-van-Roine-bewe- ging en door andere oorzaken zijn volgens opgave van bot Evangelisch Opperkcrkbz- stmu- in de laatste drie jaren in Oostenrijk 1S,0S2 personen van liet. katholicisme tel bot protestantisme overgegaan. B u 1 g a r ij Te Serres in Macedonië bobben Turksehe overheidspersonen een Biilgaaxsck wapen schild van bet Bulgaarsch liandclsagent- seliap doen neerhalen en vernielen. Do Bul- gaarsclie regeering beeft bij de Porte kraob- tig geprotesteerd tegen deze handeling en genoegdoening geëischt. Natuurlijk is er direct een boodschap aan voogd Rusland gestuurd. Amerika. Officeel is medegedeeld dat de uitnoodi- giug van Duitsrihland om Amerikaanse iie officieren de manoeuvres in Duitschlaud te laten bijwonen, wordt, aangenomen. „De uitnoodiging is bijzonder aangenaam, omdat zij bowijst dat de Keizer in de gevoe lens van persoonlijke achting en vriendschap deelt die ziedt tijdous bet bezoek van prins Heinriclx ontwikkeld hebben,'* zegt de mi nister van buitenlaudsche zaken Hay, in zijn schrijven aan den Duitsohen minister van oorlog. Hofbericht H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder hebben ieder f 100.geschonken als bijdrage in de oprichtingskosten van het monument voor mgr, Hamers, die in China vermoord werd. Op het Duitsche gezantschapsgebouw te 's-Gravenhage is ten teeken van rouw over den dood van den Koning van Saksen de Duitsche Rijksvlag halfstok geheseheo, terwijl aaa alle vensters de luiken gesloten of de gordijnen neergelaten zijn. Corps diplomatique. De legatiesecretaris le kl. Graaf van Lim burg Stirum, chef van het Kabinet van den Minister van Cuitenl. Zaken, is eenigen tijd met vei lof van 's-Giavenhage vertrokken. Zijn fu: etien als Kabinetschtf worden waar genomen door den gemntschapsattaché Mr. Bngaaids, V Uedenaiond komt de Duitsche gezant, graaf de Pouitaiè-, die eenige dagen te Bonn ver toefde ter deelneming aan de feesten gedu rende de Keizerweek, in den Haag terug. •K Het Koreaansehe gezantschap bezocht heden Amsteidarn. Onze oorlogsvloot. Het vertrek van Hr. Ms. pantserdek-chip Holland naar Spithead en pantserschip Evert sen riaar xAntwerpen is bepaald op 21 Juni en 14 Juli a.s. Een deel van de Mariaekapel zal met beide schepen de reis meemaken. Mr. J. B. L. JYentholt f. In allen eenvoud werd gisteren op de alge- nieene begraafplaats te Utrecht ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van den oud raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. J. B. L. Wentholt, Er werden geen toe spraken gehouden. Mr. J. G. Brouwer Nyhoff bedankte namens de familie voor de betoonde deelneming. It. K. Eauierciub. In de zaak der ontslagname van deri heer Passtoors uit de R. K. Kamerclub blijft süet Centrum", ondanks de tegenspraak van andere katholieke bladen, de juistheid van zijn be licht, dat de quaestie In der minne geschikt is, handhaven. Voorts wordt nog gemeld, dat in de jZon dag gehouden vergadering der afdeelmg Am sterdam vau den Ned. R. K. Volksbond de indiening van het ontslag van den heer Pas- stoors, centraal bond-president, ais lid dei- katholieke Kamerclub, het onderwerp eeuer bespreking heeft uitgemaakt. Gedenktcelicu Mincklers. Bij den penningmeester der commissie tot oprichting van een monument voor Jan Pinter Minekelers te Maastricht, zijn nader uog inge komen, o. a. de volgende bijdragen Rheinisch-Westliüisches Kohlen-Syndicat te Essen o/d, Ruhr f1000; gasfabriek der ge meente Venlo f25; Sociëteit Mornus, Maas tricht f 25 Ilarrenstein en Mijnssen, Amster dam HO; EersleNederl.lJzerertsMaatsehappij, Rotterdam, f 10 mr. Lamberts Hurrelbrinck, Amsterdam, f10; George Wilson, Den Haag, f 10 Gronemeijer en Banck Brackwede, 20 markdr. H. Bunte, Karlsruhe, 20 mark N. W, v. Doesburgh, directeur gasfabriek Leiden, f10; mr. Beerenbroeck, Roermond, f 10 Armaturen en Machinenfabrik vorm. J. A. Hiipert, Weenen, flO; Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij, Rotterdam, f 00 dr. P. Cuypers, Roermond, f 10 Aug. Klönne, Dortrnund, f lOO. Eene blijvende Tentoonstelling van Nederlamlsche Artikelen in Zuid-Afrika. De Voreeniging tot Bevordering van den Ncderlaridscthcn Export to 's-Gravenhage deolb mede, dat zij ter uitvoering van heb vroeger genomen besluit wensdkfc over to gaan tot do oprichting van eon blijvende monsterkamer in een dor voornaamste plaat sen van Zuid-Afrika, waaraan do Neder- landsche handel zal kunnen deelnemen. De redenen, welko lnertoo goleid hebben, zijn de volgende 1. De wonsehclijkheid om do belangstel ling voor Nedorlandsche artikelen bij de kooplieden in Zuid-Afrika op to wekken en hun tevens eon denkbeeld to geven van den aard der producten, de wijze van verpak king enz. 2. In den beginne althans zooveel moge lijk te voorzien in clc moeilijkheden, welke verbonden zijn aan de introductie van arti kelen, die tot dusver in Zuid-Afrika nog wei nig bekend waren. 3. De besparing van bijzondere onkosten verbonden aan de uitzending van reiziger, die in vele gevallen mot de toestanden en handelsgebruiken niet voldoende vertrouwd zijn. 4. De gunstige gelegenheid voor iederon koopman om zonder bepaalde verbintenis de proef te nemen met oen kleine expositie, on het voordeel om, door adviezen of tegenmon- sters van do zijdo der beheerders, zelf een oordeel te kunnen vellen omtrent de moge lijkheid tot invoor van zijn artikel. Do Vereeniging heeft reeds de instemming en medewerking van vertrouwde personen in Zuid-Afrika, en noodigt derhalve 'belang stellenden uit zich met een enkel woord bij het Centraal-bureau voor eventueelo deel name aan te melden. Reeds nu kan gezegd worden, dat de on kosten voor iedere firma afzonderlijk betrek kelijk gering zullen zijn. Kamers vau Arbeid. De heeren J. H. van Zanten, J. H.Th.O. Kettlitz eu J. Ouizinga deelen in de»Kamer van Ai beid" rnedo Het comité der vergadering van secreta rissen heeft de eer mede Le deelen, dat het op Zaterdag 31 Mei jl. ingevolge het besluit, genomen op de vergadering der secretarissen van 19 April jl. op audiëntie is geweest bij den Minister van Binnenlaudsche Zaken, teneinde hem onze belangen ten opzichte van de bezoldiging voor te dragen. De minister deelde mede, dat naar zijn meening met de tegenwoordige wet salariee- nng tier secretarissen onmogelijk is, rnaar dat hij gaarne zal overwegen, of er niet een middel bestaat om aan ons verzoek te vol doen. De minister meende, dat een gedeel telijke wijziging der wet niet wenschelijk zou zijn, doch dat zij eeu radicale wijziging be- hooit te ondergaan. Once indruk was, dat de minister de billijkheid onzer wenschen erkent, en wel bereid is al het mogelijke te doen om daaraan tegemoet te komen, Dir. BelInvoerr. cn Accijnzen. Bij Kon. besluit van IS Juni is benoemd tot controleur van den waarborg en de belas ting der gouden en zilveren werken te Am sterdam, mr. A. van Lier, thans in gelijke betiekking te Utrecht. Bij Kon. be.-iuit van 18 Juni is benoemd tot inspecteur der dir. beiast., invoerr. en acc. te Zwoiie J. J. G. van "Wieheren, in specteur derzelfde middelen te Harlingen is aan den ontvanger der dir. belast, te Rotterdam 3e afd. W. F. R. P. deSolengre op zijn verzoek eervol ontslag verleend; en zijo verder benoemd: tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Oudenbosch c. a., O. Verhagen, ontvanger derzellde middelen te Loenen c. a.; tot ontvanger iter dir. belast., invoerr. en acc. te Vaals, J. J. van Lornmel, oritv. der dir. belast, en acc. te Berge ijk c. u. tot outv. der dir. bel. en acc. en van den waai borg en de belasting der gouden en zil veren werken te Schoonhoven, J. G. Tn-le- nius KruijthofF, ontv. der dir. bel. en acc, te Goor c. a. tot ontv. der dir. bel. en acc. te Joure c.a,, W. P. C, van Heuven, ontvanger derzelfde middelen te Dongen c. a. tot ontv. der dir. bel., invoeir. en acc. te Valkenswaaid, J. W. G. Staal, ontv. der invoeir. en acc. te Vloodrop (station); tot ontv. der dir. be!., invoerr. en acc. te Helder P. R. Leopold, ontv. der dir. bel. en acc. te Hoogezand. l'olitic-vereeniging. In de hed.-n in Diligeritia" te'sGraven- hage gehouden 4e algemeene vergadering der »Rijkvpo!itievereeriiging" gewaagde de president, de heer Jos. van Waning, burge rmester van Ouderkerk a/d. IJsel, in zijn openingsrede van het aanvankelijk succes der vereenigïng die in haar II/2 jarig bestaan reeds pl. m. 500 gewone en ongeveer 100 buitengewone leden en begunstigers telt. Met erkentelijkheid werd herinnerd aan het optreden van velschillende Kamerleden ten gunste der Rijksveldwacht en de toe zegging van den Minister van Justitie, om wettelijk de zoo diingend noodige tracte- mentsverhooging bij het korps in te voeren. Uitvoerig stond spr. siil bij de noodlottige gevolgen van 't uitblijven der politiewet en spiak de hoop uit dat de openbare meeriing zich kiacluiger moge uitspreken teri gunste eener degelijke poiitie-organisatie, waartoe spr. ook een beroep deed op de pers. De heer D. W. Piersma werd herbenoemd als hoofdbestuurslid. Christ, philanthropic. Van den Centralen Bond van christelijk- philanthropische inrichtingen in Nederland, welks doe! is de behartiging van den ai beid op christelyk-philanthropisch gebied, en die tot bereiking van dit doel 0. a, trachten zal eene voldoende opleiding van hulppeisoneel in het leven te roppen en eene onderlinge inspectie te houden, heeft het bestuur zich thans als volgt geconstitueerd dr. J. Th. de Visser, voorzitter, A. J. da Costa, secretaris, mr. W. IJ. J. baron van Heemstra, penning meester, dr. L. Heldring en VV. Uovy, In de commissie van advies hebben zitting de hteren ds. H. Pierson, J. L. Zegers en C. Geel, allen directeuren van aangesloten in richtingen. Tot den hond zij 11 reeds toegetreden de Martini-stichting te Alphen a/d. Rijn, de Heldring-gestichten te Zeuen, de Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, de Zendings- stiehting, Huizen van barmhartigheid te Ermelo, de Weesinrichting »Neeiboseh" le Nijmegen, de Johannessticfiting te Nieuw- veen, het üoorgaugshuis voor verwaarloosde knapen te Hoenderloo, de Vereeniging tot christelijke verpleging van bedelaars en land- loopers »het Hoogeland" bij Beekbergen, de Inlichting voor havelooze kindoren te Amster dam en het Doorgangshuis te Arnhem. Gereformeerde Ziekenverpleging. Gisteren werd Se Arnhem de algemeene vergadeiing gehouden van de Vereeniging tot bevordering van gereformeerde zieken- vi rzorgiug in Nederland. De voorzitter bracht in zijn openingswoord in herinnering de taak der vereeniging be staande in verspreiding van kennis aangaande de verpleging van kt anken en in de tweede plaats in de practische opleiding van ver pleegsters, en zoo mogelijk de oprichting van ziekenhuizen. In het jaarverslag woidt herinnerd aan de ernstige pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een 'Ziekenhuis. De ontvangsten der veieeniging bedroegen f3594.005, de uitgaven f3753.02, er werd f900 minder ontvangen dan het vorige jaar. Ds. J. Ilulseboseh en de heei C. W, Linde boom werden als bestuursleden hei kozen; gekozen werden de heeren dr. Scbünnan Stekhoven, van der Vlugt, J. II. Bering» en ds. A. Doorn. Geheelonthouders. De' Aigem. Nederl. Geheel Onthouders Bond houdt zijn 5de algemeene vergadering op Zondag 22 Juüi 1902, des voorm. te 11 ure, le Utrecht in een nader bekend te maken gebouw. Krankzinnigenverpleging. Men sch 1 ij ft aan »De Nederlander": Ten huize van den heer E. J. A. Meister, te Enschedé, schrijver van de brochure »Mis- Imndelingen, ondervonden in het Oude en Nieuwe Gasthuis, Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen, te Zutphen", bad voor den tweeden keer een onderhoud plaats tusschen hem en de doctoren Van Andel en Schuur- mans Steekhoven, beiden inspecteurs van hel Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten. FInantieel Nieuws, Uit het verslag der Stoomvaartmaat schappij Zeeland over het boekjaar 1901 blijkt, dat er in liet afgeloopen jaar eene zuivere winst is gemaakt van f'107,186,18, welk be drag voor afschrijving op de stoomschepen is bestemd. Aangezien dit bedrag niet toerei kende is voor de aflossing van f140,000 op de hypotheekschuld aan de M. tot Exploitatie van S.S., is er, zegt het verslag, ook geen uitloting van obligatiën der 3 pet. leening van 1886 te verwachten. In de op 19 Juni gehouden jaailijksche algemeene vergadering van aandeelhoudeis in de verzekeringsbank »Victoria" te Amster dam bracht de Directie verslag uit over het achttiende boekjaar, eindigende 31 December '1901. Hieruit bleek dat in de afdeeling Levens verzekering het aantal verzekeringen toenam met 7.037 en het verzekerd bedrag met f600.382.80 zoodat op uit. December van kracht waren 28107 verzekeringen met een verzekerd bedrag van f2.263.081.40. In de afdeeling ziekteverzekering bedroeg het aantal verzekerden 570 voor eene uit- keering van f414.10 per dag, Voor geneeskundige behandeling, welke afdeeling bpperkt is tot Amsterdam, waren ingeschreven *18822 personen. Aan premiën werd in de verschillende aldeeüngen ontvangen f 133 155.021/g, wat tegenover het vorige jaar eene vermeerderiug aanwijst van f 18.354.92. Op voorstel van commissarissen werd de balans en winst- en veiliesrekening goed gekeurd en besloten om op de onkosten- rekening 123.321.691/2 af te schrijven en een dividend uit te keeren van 3 percent. De heer A. van Eik, die aan de beurt van aftreding was, werd als Commissaris her kozen. Uit het jaarverslag over 1901 van de Utrechtsche levensverzekering-maatschappij te Utrecht blykt, dat op 1 Januari 1901 ver zekerd was aan kapitaal f 11.143.250 en aan rente f79.348.54, waarvan in den loop des jaars verviel aan kapitaal f 986.994 en aan rente f 2424.21, zoodat in stand bleef f 10,156.256 aan kapitaal- en f76.924.33 aan renteverzekering. In den loop van 1901 kwam hierbij f3.332,146 aan kapitaal en (51.687.18 aan rente, waarvan op het einde van het jaar nog van kiacht was f 2.842.247 aan kapitaal en f 45.739 16 aan rente, zoodat het verzekerd bedrag op 31 December 1901 bedroeg f'12.998.503 aan kapitaal en (43.314 95 aan rente. Gedurende het afgeloopen jaar werd her verzekerd op 25 polissen een bedrag van 1193.000 kapitaal cn f3.100 rente, zoodat onder aftrek vari 10 herverzekeringen tot een gezamenlijk bedrag van f 36.452 kapitaal, welke vervielen, op 31 December 1901 in het geheel was herverzekerd op 161 polissen f938.598 kapitaal en f4 600 reDte. De premie-ontvangst bedroeg in haar geheel f 028.641.82. De reserve bedraagt in totaal f 1.271.566.72de waarborgkas heeft het vastgestelde maximum van 125.000 bereikt. De post reserve voor geldbelegging komt op de balans voor tot een bedrag van f 11,286.99. Door Buig-'meoster en Wethoudeis is met ingang van 1 Juli a.s. ber.oemd tot naeht- teiefonist, voorioopig voor 6 maanden, Th. lleezen, thans arbeider aan den watei toren. Gistermiddag werd door Burgemeester en Wethoudeis bij inschrijving verpacht voor den tijd van 5 jaar, het pontveer aan de Buitenhaven naar liet Slop van Makkers, met ingang van 1 Juli a.s. Hiervoor was slechts éen inschryvingsbiljet ingekomen en wel van J. Verhoeckx die als pachtsom gaf f52.— per jaar; liet werd hem toegewezen. De vorige pachter betaalde per jaai f201. Blykens een aan liet hoofd van dit blad voorkomende annonce woiden oudeis of voogden die leerlingen voor de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplan wen schen aan te geven, vei zocht zicli voor '10 Juli e.k. aan te melden bij den heer A. H. E. Tij 1 voor de jongensschool en bij inej.A. Kimmjser voor de meisjesschool. De leerlingen moeten geboreu zijn vóór 1 Januari 1897. Voor den cursus der herhalingsschool, ver bonden aan de openbare school met uitge breid leerplan voor jongens beginnende 1 September e.k. bestaat tot 10 Juli a s. da gelijks van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur gelegenheid zich aan te melden b\j het hoofd den heer A. H. E. Tij!, Wj ontvingen het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier 01 er den toestand van nijverheid, handel en scheep vaart in het jaar 1901, waarop wij morgen uitvoerig hopen terug te komen. Uit Lorwiek. Men meldt ons Wij ontvingen uit Lerwick een schrijven van ds. Gosliuga, waarin hij zijne behouden aankomst en die van ds. Van der Valk meldt. Nog weinig valt van hun vei blijf te zeggen. De reis was niet zeer aangenaam, want de wind was erg onstuimig. Hebben wij hier regenachtige dagen gehad, ook daar bleven zij er niet van verschoond, en liet is er zoo bitier koud, dat de schrijver bijna zijne pen niet tusschen de vingeren kan houden. Zaterdagavond hield Ds. Goslinga bijbel lezing in de shall". Zondagsmorgen zon Ds, Valk optreden en in de avondbeurt weër Ds. Goslinga. De zieken ontbreken er ook nu niet. Reeds ligt er een Scheveninger in het hospitaal, gekweld door rheumatische koortsen, terwijl een ander uit dezelfde plaats eveneens ge neeskundige hulp nootlig had. De haringvangst leverde nog niet veel op. Wat gevangen werd was klein vao stuk, terwijl de hoeveelheid gering was. Het is echter nog maar een begin. Wellicht dat zachter weer ook rijker vangst veischafl. Gisteravond werd uit den trein die van Rotterdam hier aankwam verwijderd een persoon die in beschonken toestand verkeerde. Hij werd aan de politie overgegeven, die hem tot ontnuchtering ia bewaring stelde. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 3 schokkers met tong, griet, rog, schol en schar. De prijzen waren voor tong van af f 0,25 tot f 2.30, griet van af f 0 80 tot f2.10, rog van af f 0.371/2 tot f 0.65, schol van af f 0.30 tot f '1.55, schar vanaf f 0.05 tot f 0.40, alles per koop. 'Ter voorziening in de vacatureDs. Van Haseleu, werd gisteravond door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente het volgende zestal opgemaakt: Ds. Oorthuis, te RotierdamDs, Ten Have, te Eeinnes-Buitei)Dr. Los, te Barneveld; Ds. Engelberts, te Den HamDs. Draaisma, te Zuid-Beyerland; Ds, Schokking, te Giezen- veen, 'Hedenmiddag werd van de werf van de heeren v. d. Wendt met goed gevolg te water gelaten de stoornloeger J anette II voor rekening van de Maatschappij, onder directie van den heer L. J. v. Gelderen. Het schip zal gevoerd worden door schipper A. v. d. Zwan. 'Gisteren arriveeide alhier de Hek la uit St. Ubes met 800 ton zout voor de firma Kikkeit alhier. 'Op de heden gehouden paardenmarkt waren 225 paarden aanwezig. Kermis. 'Gisteravond gaf do Harmonie-voreeniging sConcordia" een uitvoeiing in den tuin van de zaal nllarmonie. Na afloop hield een ge animeerd bal de aanwezigen nug lang gezellig bijeen, Gisteren werd in den schouwburg-Bakker opgevoerd »Op Uoop van Zegen", dat zeer vele toeschouwers lokte. Hedenavond »De voddenraper van Parys". Ook de cafe-houders hebben gisteren niet te klagen gehad, daar hun café ehaiHants nu heel wat beter bezocht waren. 'Gisteravond tegen 12 uur ontstond onder de plankenvloer van de stoomcarouse! van den heer G. Vinke een begin van brand, die echter dadelijk gestuit werd. 'De collecte voor het fonds tot aanmoe- 55 diging en ondersteuning van den gewapenden dienst, in de Nederlanden heeft in deze ge- meente opgebracht (35 351/g. "Heden werd alhier ter kaasmaikt aan gevoerd 20 stapels kaas, wegende S671 KG. Prys 2832 cent. Handel gewoon. Bij Kon. besluit van 21 Maart is de eere- pennïrig, wegens verdiensten ten opzichte van 's rijks verzamelingen van wetenschap en kunst, in goud, toegekend aan P. W. T. Bell, directeur der staatsdrukkerij in de Z.-Afr." Republiek, tijdelijk in Nederland verblijf hou dende, ter zake van zijn aan 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden gedane schenkingen, bestaande uit belangrijke ver zamelingen coleopteio, lepidoptera, hemiptera heterocei a, hy menoptera, dipteraen 01 thoptera', Dr. J. Bergsma te Groningen is bezig een Dren'tsch "Woordenboek samen te stellen, waarvan de uitgave komt ten voordeele van hut Weduwen- en Weezenfonds van Drent- sclie ondei wijzers. Aan de woordenlijst zal voorafgaan een inleiding ter toelichting van eenigegrammatisehe verschijnselen en gevokd worden door een etymologische verklaring der behandelde woorden. Hij roept den steun voor dit Dreatsch woordenboek in van de Provinciale Staten van Drenthe. Gedeputeerde Staten adviseeren omtrent dit verzoek gunstig, daar het college van oordeel is, dat de totstandkoming van bedoeld Woordenboek ook rnet liet oog op het doel der uitgave, wel wenschelijk is te ach ten en daarom een ondersteuning van pro vincie wege tot een gering bedrag we! gewettigd schijnt. Zij geven de Staten derhalve in overweging om voor do uitgave van dat woordenboek een subsidie van f 500 uit de provinciale fondsen beschikbaar te stellen, uit te be talen wanneer dat weik gereed en uitge geven is. Wij ontvingen de volgende circulaire be treffende heb XXVIIo Nederlandsoh Taai en Letterkundig Congres, to houden te "Korbrij'k, va.11 2024 Aug. 1902 Op 'Maandag 17 Juni, vergaderde voordo tweede maal', op liet Stadhuis te Kortrijk, liet bestuur der regelingscommissie, ondar voorzitterschap van den lieor Julius Sabbe. Door 'eeue krachtigo en onverpoosds werkzaamheid zal ei- in gelukt worden, in den betrekkelijk -korten tijd die nog over blijft, heb welslagen van öieb Congres te ver zekeren. Alles voorspelt zelfs eenen onveAooptcu bijval. Reeds is de oproep rondgestuurd tot de samenstelling der buitengewoon talrijke rc- gelingscom-missie, waarin het puik, niofc al leen van taal- en letterkundigen, maar ook van do vertegenwoordigers der kunstwereld in al iliare sdhakeermgen optreden zal. Op 'bet oogenblolk dat aller aandacht getrokken wordt op do onwaardeerbare tentoonstellin gen van do oude Y-laaimsehe Kunst te Brug ge, zal dit ook wel eene warme belangstel ling voor bet Kortrijksche Congres verwek ken. D'ö onder-commissies van huisvesting, fees ten, banket en gezellige bijeenkomsten zijn samengesteld en op 21 Juni wordt op 5000 ex. cen algemeene oproep de- wereld inge zonden. Volgons ingewonnen berichten zouden wel op het Kortrijksch Congres Nederlan ders kunnen verschijnen die op het wereld- toon cel groot figuur maken. Een prachtig verbroederingsfeest zal hit eens te meer wezen op intellectueel gebied tusschen do leden van den krarihligen Ne- derlandschon stam over de -wereld verspreid. Een Fransche geneeskundige, de heer Car rier, heeft Dinsdag aan het slachthuis te Parijs zich op den onderarm doen inenten rnet stof van een tuberculeuse koe. liet doel is uit te jmaken of prof. Koch gelijk Beeft met de bewering dat de mensch niet vatbaar is voor besmetting door tuberculose bij rund vee. De inenting heeft tusschen de huid plaats gehad met vermijding van bloedvaten. Blijft de heer G. gezond, dan is lijj voor nemens zich nog eens aan een zijner vingers diep »te laten inenten en zoo noodig dien vinger te laten afsnijden. De kantourechter te 's-Gravenhage beeft den ondernemer van het spel op het wandel- hoofd te Schêveningen vrijgesproken daar het niet bewezen is, dat het een hazardspel is. Noëls van Wapeningen. Gisteren heeft de Rechtbank te Amster dam in Raadkamer een beslissing genomen aangaande het requisitoir van den Officiei van Justitie, waarbij de buïtenvervolgit'g- sleüing verzocht werd van Noëls van Wage- ningen teu opzichte van hèt hem ten Imte gelegde in zake de Maatschappij voor handel in Verbandmiddelen en Verpleging-3" artikelen »Hygièa". De rechtbank heeft conform het requisitoir beslist, dat geen genoegzame bezwaien tot verdere vervolging aanwezig waren, en dus de buiten vervolgingstelling gelast. Naar 't schijnt beslaat het voornemen me in een der andere ondernemingen, waarin Noëls van Wngoningen betrokken was, tegen hem te gaan ageereri. De viijspraak van Mutsaers wordt als zeker beschouwd.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2