STADSNIEUWS. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. venhage aangekomen om dezer dagen door den Arbiter in de quaestie der vissclvrij in de Behringzee te worden gehooid Ook is aldaar aangekomen de heer J. Zénil, buiteng. gezant ea gevolin. Minister van Mexico, met den secretaris dier legatie. Yr'ydag en Zaterdag e.k. houdt staatsraad tor, T. M. C. Asser als scheidsrechter in de geschillen tusschen Rusland en de Vcreenigde Staten van Noord-Amerika over de robben vangst in de BehriDgzeezitting tot het kiezen van de landslieden der partijen en >au des kundigen. Op verzoek van den arbiter en van pariyen heeft de administratieve Raad van het Permauent Hof van Arbitrage, ofschoon deze zaken niet ter beslissing zijn opgedinaen aan dat Hof, dat b\j het sluiten van het compromis nog niet bestond, de lokalen van het Hof op de Prinsengracht te 's-Gravenhage tot het houden der zittingen beschikbaar ge steld. De zittingen zullen niet toegankelyk zijn voor het publiek, doch alleen worden bijge woond door mr. Ruyssenaers, secretaris generaal van het flof van Arhitiage, jhr. mr, "W. Roëll, die als particulier secretaris optreedt van mr. Asser en de Ameiikaansche en Russische gezanten. Onder de gedelegeerden en deskundigen van Russische zij ie bevindt zich de heer Komarofï, een der hooge beambten aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te St.- Petersburg, terwijl van Amerikaansche zyde o.a. komen de heeren Pierce, werkzaam aan het Kabinet van Buitenlandsche Zaken te "Washington, Clifford, voornaam advocaat te Boston en Baker, zeekapitein. Heden ochtend keerden Prins Min, de Koreaansche gezant en zijn secretaris naar hun standplaats te Parijs uit 's Giavenhage terug. Conanis. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer E. P. de Monchy erkend en toegelaten als consul van Rusland te Rotterdam. De kroning In Engeland. De Engelsche zaakgelastigde, de lieer Leveson Gower, ontving gistermiddag van den gezant Sir Howard, die zooals men weet, op dit oogenblik te Londen vertoeft, eerst een telegram, bevattende dat Koning Eduard lijdende was aan perityphlitis en later een depêche dat de kroning was uitgesteld en de dienst in de Engelsche kerk, welke Donder dag n, s. te 's-Gravenhage zou gehouden worden, niet moest plaats hebben. De heer Leveson Gower, die eerst niet het voornemen had naar Londen te gaari, zou zich juist hedenavond daarheen begeven heb ben op ontvangst van een uitnoodiging tot bijwoning der plechtigheid. Postunie. In het begin van Juli zal de Utiechtsche Kamer van Koophandel vergaderen, ter be handeling van het concept-adres aan de regee ring, dat door den secretaris der Kamer, mr. A. R. Vogelsang, is opgesteld en ook aan de leden der Kamer zal worden gezonden. De Duitsche afgevaardigden hebben over het algemeen een optimistische opvatting in deze zaak en zijn van oordeel, dat indien de unie in Nederland wordt aangenomen, Duitschiand wel zal volgen. JTr. .J. P. Huyser. -j- In den ouderdom van 62 jaar is te's Gra- venhage overleden mr. J. P. Huyser, griffier bij het kantongerecht aidaar. Geboren te Leiden den 22 Februari 1840, benoemd tot griffier van het kantongerecht teMedemblik den 17 Febr. 1866, werd hij griffier van het kantongerecht te Zaandam 11 October "1867, keerde naar Medeniblik ais kantonrechter terug om den 1 Mei 1877 tot kantonrechter in het le kanton te Amsterdam benoemd te worden. Den 5 October '1883 volgde z|jn benoeming tot griffiier van het kantongerecht te 's Gravenhage, waar hij sedert onafgebro ken werkzaam bleef. Erangellfche Uliantie. Men deelt aan sDe Nederlander", mede. dat het bestaande comité van den Neder- landschea tak der Evangelische Alliantie zich heeft outbonden en daaivsn heeft ken nis gegeven aan het Engelsche hoofdbestuur. Als natuuilijk gevolg van den ooriog in Transvaal ontbreekt by het Comité die Clui telijke overeenstemming, welke noodig is voor vruchtbare samenwetking, (althanszou kort na den oorlog) op een gebied waarop Engeland de leiding heeft. Tweede Kamer. Brug over 'het Noordzeekanaal. Blijkens het Yoorloopig Verslag van het Wetsontwerp houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening voor het ma ken van een nieuwe brug over het Noord- zedkanaail in den Staatsspoorweg Den Hel derAmsterdam en voor verlegging van den spoorweg tussdhen Zaandam en Alk maar betreurden vele leden dat een ver nieuwd onderzoek omtrent de hoogte waar op de brug zal gebouwd worden, alsnog noo dig wordt geacht. Naar hun oordeel was door al hetgeen voor deze zaak is gezegd en geschreven, voldoende gebleken dat een doorvaarthoogte van 12 !M. verre de voor keur verdient hoven een van slechts 8 M. 'Hiertegenover brachten sommigen leden den minister hulde, dat hij niet onmiddel lijk aan den drang tot verhooging had toeges- geven. Van de zijde der Staten-Generaai wordt zoo menigmaal aangedrongen op be zuiniging, dat men zich geheel kon vereeni gen met het gevoelen van den minister nieit zonder nader onderzoek tot die meerdere uitgaven over te gaan. Deze leden wezen voorts op de onzekerheid bij de raming der kosten. Bovendien meenden vele leden dat hij verhooging der uitgaven Amsterdam meer dan 10 pc. daarin zou moeten bijdra gen. De \vonsc'h werd ui tgesproken dat do com missie van onderzoek zooveel mogelijk uit niet redhtst.reaks bij de zaak betrokken zou worden samengesteld. Velen achtten het bezwaar van de kosten overschat en achtten den maatstaf, "bij de subsidieering van andere werken aangelegd, niet toepasselijk. Hier toch is sprake van een Rijkswerf, in Rijksbelieer blijvend. De groote meerderheid hoopte dab de oom missie die den Minister van nader advies zal dienen, in 'haar rapport de nuttigheid of do noodzakelijkheid van een brug op 12 M. hoogte zal uitspreken en verklaarde gaarne te zullen medewerken tot het tob stand ko men dier verhooging. Door enkele leden werd ten slotte gewe zen op de 'Wenschelijldheid, aan (bedoeld rap port ten spoedigste openbaarheid te verlee- uen. Kustverlichting te Kijkduin. Algemeen 'betuigde men ingenomenheid met de voorgenomen verbetering der kust verlichting te Kijkduin. D'at als lichtbron aan petroleum-gloeilicht boven eledbriscih licht of gasgloeilicht de voorkeur weid ge geven, werd door verschillende leden met waardeering gezien, op grond der in Frank rijk opgedane ondervinding. Hij. tot Nut van Israëlieten. Zondag had te Amersfoort de al gem, ver gadering plaats van deze Mij., waarop alle afdeeJingen behalve Den Haag en Dordrecht aanwezig waren. Dr. I. Teixeira de Mattos heeft als lid ontslag genomen en is vervangen door pr. mr. 'D- Simons. Herkozen werden de heeren mr. B. Si mons en Van Amerongen. Dr. Texeira de Mattos werd tot eerelid benoemd. Voor onderwijs werd f 6003 beschikbaar gesteld, tegen f 5675 in 1900, henevens f 400 voor 7 studeerende jongelieden, zoodat aan aubsidién tot vorming van nuttige leden in de maatschappij ruim f 6400 werd besteed. De algemeen© kas wijst een totaal in ont vangst aan van f 2755.85 en sluit met een batig saldo van f 2592.10. Het algemeen schoolfonds bezat aan mid delen f 237.61, Het Abraham W Litem. Jacohson-fonds had aan ontvangsten f 568.45. Het aantal afdeelingen is stationnair ge bleven en bedraagt 8, met 295 leden en 298 donateurs, tegen 226 leden en 226 donateurs in 1900. Zij beschikken, afgescheiden van de subsidiën uit de fondsen door het hoofdbe stuur toegestaan, over ƒ5064.461. Amersfoort stelde 1 meisje in de gelegen heid om de Fransclïe taal te leeren en liet 1 meisje de Normaallessen volgen; Amster dam steunde 44 jongelieden van beiderlei kunne, bij hun studiën aan verschillende in richtingen van onderwijs, Dordrecht 2, Den Haag 31, Groningen 60, TJtrecht 4, Veen- dam 23, Winschoten 38, enz. Gedrag en vlijt laten evenmin als de vor deringen te wenschen. Ook de verrichtingen tot bevordering van den maatschappelijken welstand van volwas senen gaven reden tot groote tevredenheid. Den Haag gaf 202 voorschotten tot een bedrag van f 12,885heb kapitaal van het fonds steeg tot f 5791 de jongste rekening en Verantwoording loopt over een bediag van f 14,448.72. 'De rekening werd goedgekeurd. Hierna werden de heeren mr. W. Binger. dr. A. Teixeira de Mattos en M. Warendorf, die periodiek aftraden, herkozen tob lid van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur werd opgedragen do Mijl. meerdere bekendheid te verschaffen. De volgende vergadering zal te Amster dam gehouden worden. Tereen. tot Ber. Tan Yakopl. van handwerkslieden in Nederland. Te Zwolle had Zondag de algemeens ver gadering plaats. Tot bestuurslid werd geko zen de Iheer W. Boot, te Arnhem. De heer H. J. C. Haver, werktuigkundige te Am sterdam, hield een voordracht over het on derwijs in de electrotechniek, waarbij hij tot een 7-tal conclusies kwam, bedoelende opleiding op technisch gebied en het aanne men van een uitgewerkt leerplan, als waar voor dat door den Bond. van directeuren van ambachtsscholen opgemaakt, aanbeveling verdient. Alle 7 conclusies werden aangeno men. Na de pauze werd het ten toonstellings rapport aan een scherpe critiek onderwor pen. Archivarissen. De jaarvergadering der Ver. van Archiva rissen in Nedeiland zal gehouden worden te Groningen op 5 Juli. Door de heeren dr. M. Schoengen en P. G, Bos zullen er mededeelingen omtrent het zapon worden gedaan. Schoenfabrikanten. Te Oisterwijk zal de congres-vergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabri kanten worden gehouden. Uit den boezem der aldaar bestaande afdeeling werd reeds een commissie gekozen, aan wie de regeling der voorbereidende werkzaamheden werd opgedragen. Groene Krnis. Te Wonseradeel is een afdeeling van de vereeniging Het Groene Kruis tot stand ge komen. Krankzinnigengesticht te Zutphen. Maandag had in het hotel Ponsen, te Dor drecht een onderhoud plaats in zake het gesticht te Zutfen tusschen de inspecteurs van het staatstoezicht op krankzinnigen, dr. Van Andel en dr. Schuurmans Stekhoven, en den voormalig ve» pleegde J. B. N. Geboren, theol, stud., wonende te Strijen. Exportslachthuis. Op verzoek der firma Iludig en Pieters te Rotterdam, dd. Februari j!., tot het stichten van een compleet slachthuis voor export te Iloek van Holland, is gisteren nadat de beslissing daarop in April jl, was verdaagd door het gemeentebestuur van s-Gravenzande gunstig beschikt. Finantieel Nieuws. De buitengewone algemeene vergadering van leden der Yereenigiog voor den Effec tenhandel te Amsterdam heeft met nagenoeg algemeene stemmen goedgekeurd, om Zater dag 28 Juni te beschouwen als beursvacantie- dag. OVERSCHIE, 25 Juni Een hittewagen met hit, die sedert Zondag vermist werd door den verhuurder de K. uit de Raamstraat te Rotterdam is in deze gemeente teruggevonden. Lager Onderwijs. Aan het beredeneerd verslag van den toe stand van liet lager onderwijs in deze ge meente over het jaar 1901 ontleenen wy het volgende Algemeene Beschouwingen. Vooreerst wordt gememoreerd, dat de wet op den leerplicht op 1 Januari 1901 is inge voerd. Omtrent de werking dezer wet valt nog niet veel te meldende uitvoering toch is opgedragen deels aan het rijksschooltoe- zicht, deels aan de plaatselijke öommi=sie tot wering van schoolverzuim. Met het eerste had de plaatselijke commissie van toezicht weinig voeling, terwjjl met de laatste commissie geen gedachtenwisseling plaats vindt. Slechts wordt officieus vernomen, dat in deze gemeente wei nig vervolgingen krachtens genoemde wet plaats vonden. In het begin van het jaar werd op de vergaderingen van de commissie van toezicht onderzocht welke onderwerpen krachtens de leerplichtwet tot een regeling bij plaatselijke verordening konden aanleiding geven en welke regelingen noodig waren. Hieromtrent werd een uitvoerig rapport aan B. en W. uitge bracht. Het voornaamste punt was zeker wel de verplichting om gelegenheid te geven tot het genot van herhalingsonderwjjs. Aan de bestaande bloeiende herhaliugsschool voor mehjes werd naast handwerken het koken ingevoerd. Herhalingsonderwjjs voor meisjes buiten de avonduren werd niet ingevoerd en de noodige vrijstelling daarvoor door de regee ring veiïeend. Aan een dagherhalingsschool bestaat hier geen behoefte. Gelegenheid voor herhalingsonderwys voor jongens (in den zin der leerplichtwet) be stond hier niet. De herhalingsschool verbonden aan school A is meer bestemd voor opleiding voor den handel en bovendien voldoet dit onderwijs niet aan de vereischten voor her halingsonderwys in de wet gesteld. Aan het hoofd der herhalingsschool voor jongens, die dus in het leven geroepen werd, werd gesteid de heer C. Kerdel, tevens hoofd der herhalingsschool voor meisjes. Verordeningen. Hierop volgen de verordeningen, die beide inrichtingen regelen. Die voor het herhalings onderwys voor meisjes (van 3 September 1901) geeft aan als leervakken o. de Nederlandsche taal. h. het rekenen. c. het zingen. d. de nuttige handwerken. e. het kokeD, De cursus duurt 3 jaren van 1 October tot 31 Maart. Aan alle klassen wordt behalve in de weken van Kerstmis en Nieuwjaar des avonds van 7—9 uur les gegeven op Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Viijdag en voor de hoogste klassen bovendien op Maandag. Behalve in het koken wordt hoogstens 96 uur per jaar les gegeven. De bezoldiging is voor het hoofd f250. per cursus, voor de ondei wijzers of onder wijzeressen f21,eo voor de vakonderwij zers f 16 per wekelijksch lesuur. De verordening tot regeling van het ge woon herhalingsonderwijs voor jongens (even eens van 3 September 1901) geeft als leer vakken aan a. de Nederlandsche taal b. het rekenen; c. de natuurkunde; d. het handteekenen. De duur van den cursus en de lesuren zijn gelijk aan die in de verordening voor meisjes aangegeven. De onderwijzers moeten met uitzondering van die in het handteekenen evenals de onder wijzeressen (behalve die in handwerken en koken) allen in het bezit zijn van de hoofd- acte. Het hoofd krygt f100 per jaar, de onder wijzers f 21 en de vakonderwijzers f 16 per wekelijksch lesuur. In de zitting van 26 Maart 1901 besloot de gemeenteraad ter bevordering van het schoolbezoek voeding en kleeding te ver strekken aan schoolgaande kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat, of met dat doel subsidie te verleenen. Salarisregeling. Door de wet van 24 Juni 1901 tot wijzi ging en aanvulling van enkele bepalingen der wet tot regeling van het lager onderwijs werd het noodig de verordening tot regeling der jaarwedden der onderwijzers te herzien, welke herziening door de verhoogde rijks bijdrage niet weinig vergemakkelijkt werd. Noch in de memorie behoorende by het later door B. en W. aan den raad ingediende ontwerp, noch by de openbare behandeling in den raad werd zelfs met een enkel woord van het advies der commissie van toezicht gerept, ofschoon dit op verschillende punten principieel van het ontwerp van B. en W. afweek. Van de verschillende bezoldiging van den onderwijzer met hoofdacte, naar gelang van zjjn tegenwoordigheid op school al of niet volgens de wet verplicht is, gelyk die in de vastgestelde salarisregeling is geregeld, vreest de commissie nadeelen uit een prac- tisch oogpunt voor het onderwijs. Aan de beide scholen met uitgebreid leer plan zijn volgens de bepalingen der wet met het oog op het aantal leerlingen geen onder wijzers met verplichte hoofdacte; wel bepaalde de gemeenteraad (20 December) dat ook aan deze scholen minstens één onderwijzer met hoofdacte naast het hoofd der school moest zyn, maar deze onderwijzer kan niet de jaar wedde genieten aan de scholen voor gewoon lager onderwijs aan zijn collega's met ver plichte hoofdacte toegekend. Hoewel dus den hoofdonderwijzers aan scholen A. en -B. hoogere eischen van ontwikkeling worden gesteld, dan aan die der overige scholen, worden zij minder beloond, waardoor het by eventueels vacatures allicht moeilijk zal zyn geschikte onderwijskrachten voor de scholen te vinden. Volgens de verordening hieromtrent be dragen de jaarwedden der hoofden s. voor het hoofd (onderwijzer) f 1200. 6. (onderwijzeres) f 1100, te verhoogen met f 100. na 5-jarigen en met f 100.nogmaals na 10-jarigen dienst tijd als hoofd hier of elders; voorts f75.— voor elke vereischte akte Franseh, Duitsch, Engelsch of wiskunde (letters 1, m, n en p.) De jaarwedde der «nderwijzers en onder wijzeressen bedraagt f 550.—, le verhoogen met f50.telkens na 3, 6, 9 en 12 jarigen dienst hier of eldersmet f 100.voor hoofdacte; met flOÖ,voor hen die23 jaar zijn en volgens art. 24 der onderwijswet aanwezig moeten zijn: met f50.voor acte handteekenen (letter q) en zoo zij in die vakken les geven met f 25.— voor nuttige handwerken (letter k) of viye- en ordeoefe ningen (letter j) of gymnastiek (letter s); met £75.voor Franseh, Duitsch, Engelsch of wiskunde (letters 1, m, n en p); met f50.— telkens na 15,18 en 21-jarigen dienst, uitsluitend voor bezitters der hoofdacte. Voorts krygt iedere mannelijke onderwij zer van 28 jaar een tegemoetkoming van f 75 aan huishuur, zoo hij gehuwd is. Voor de vakonder wijzeressen in de nuttige handwerken bedraagt de jaarwedde f 300.— De vakonderwijzer in de gymnastiek aan scholen A en B krijgen f40,— per wekelijksch lesuur. Deze verordening is op 1 Januari 1902 in werking getreden. Afgeschaft zyn door deze verordening de plaatsvervangende hoofden als een afzonder lijke rang met daaraan verbonden hooger salaris. Voor degenen, die by het in werking treden der verordening een hooger jaarwedde geno ten, dan waarop zij volgens die verordening recht hadden, bleef het hoogere salaris. Instructie onderwijzend personeel. Noodzakelijk was nu een wijziging dei- instructie voor de onderw'yzers en onder wijzeressen aan de openbare lagere scholen, welke wyziging werd vastgesteld bij raads besluit van 12 November j.l. Jaarlijks worden thans in December door 0. en VV. aangewezen de onderwijzers, die aan de verschillende scholen de hoofden by ontstentenis zullen vervangen. Voor het jaar 1902 werden als zoodanig aangewezen allen, die den rang van plaats vervangend hoofd hadden, terwijl aan school F de heer J. Valkenburg by vertrek van den titularis werd aangewezen. De commissie had gunstig geadviseerd voor die afschaffing, meenende, dat daojnlle bezitters der hoofdacte op gelyke wijze zouden worden gesalarieerd, doch nu dat niet zoo is, vreest zjj dat de afschaffing niet in het belang der openbare scholen zal blyken te zyn. De keuze van onderwijzers geschikt om het hoofd te vervangen is hierdoor zeer be perkt en op het meerendeel der scholen komt deze regeling hierop neer, dat in het vervolg de onderwijzer met verplichte hoofd acte tevens plaatsvervangend hoofd zal zyn. Aantal. Bij raadsbesluit van 20 December werd ook de verordening regelende het aantal onderwijzeressen en onderwijzers aan de open bare lagere scholen gewyzigd. Aan de school met uitgebreid leerplan voor rnei-jes zijn thans niet meer 2 onderwijzeressen met hoofdacte vereischt, doch aan iedere schooi moet een onderwijzer met hoofdacte zijn. In de zitting van den Raad van 29 October werd besloten de toelagen aan kweekelingen af te schaffen door te bepalen, dat geen nieuwe bezoldigden zouden worden aange steld. De toelagen aan hoofden van scholen voor het schoonhouden der lokalen werden in ver band daarmede bepaald op f 145 voor school A. -190 d B. - 275 s C. - 275 s 1). - 275 j E. - 200 F. -135 G. Wordt vervolgd. De pacht van het Pontveer aan de Buiten haven (Slop van Makkers) is voor den Ijjd van 5 jaren, ingaande 1 Juli a.s., toegewezen aan den inschrijver Johannes Yerhoekx alhier. Naar wij vernemen is door de heeren Gebr. Hoek de bediening van de paarden tram, voor zoover dit betreft de koetsiers en paarden, aangenomen. Een twintigtal paarden is door hen voor dit doel aangekocht. De collecte Maandag en Dinsdag jl. ge houden voor de Vereeniging „Het Vaderland getrouw" in deze gemeente heeft opgebracht f 101.66s, Ter herinnering. Morgenavond zal de slafmuziek van de d.d. schutterij te Rotterdam een concert geven in den tuin der Officieren-Verecniging, Aanvang 8 uur. Een melkwagentje van den melkverkooper Van Dorp, dat van morgen óm 11 uur uabjj de stallen der firma Hoek aan den Buiten havenweg stond, werd door den veehouder J. Boogaards met een beladen hooiwagen omvergereden, zoodat de inhoud der over den grond rollende kannen zich over de straat uitstortte. Door Boogaards is toegezegd de schade te zullen vergoeden. Hedenmorgen omstreeks 10 uur viel met het keeren een wagen, beladen met keldertjes op de Nieuwe Haven omver. Dit ongeval is als door een wonder zonder belangrijke schade afgeloopen. Een paard gespannen voor een wagen van de vrachtrijder J. Kooyman viel hedenmorgen ongeveer 11 uur op de Westvest waarby het lemoen van den wagen hrak. Nadat het paard weer op de been was geholpen is het gebroken iemoen zoo goed mogelijk gemaakt zoodat het weer voor een oogenblik dienst kon doen. Door onze stadgenooten, de heeren J. H. L. van Ree en- A. Maas is aan de Univer siteit te Leiden met gunstig gevolg het tweede natuurkundig examen afgelegd. Het stoomschip A l g i e b a, van Kroon stad, is lydens hoogwater beneden deze ge meente aan den gtond eeraakt, Sleenbnotm hebben tevergeefs getracht het schip' vlot te brengen. Te Florence is een gedenktedken voor Ros sini onthuld in diet. Patilieon van Santa Cro- ce. Hét orkest uit Pesaro, onder Mascagni speelde een onuitgegeven stuk van Rossini, het gebed uit Mozes (in de Paganini-zetting) met 30 violen, ©n de tenor Marconi zong een solo uit het Stabat maiter. In de zitting van heden wijdde de Oaagsche Kantonrechter mr. van Raalte eenige wan-- deerende woorden aan de nagedachtenis van den overleden griffier mr, J, P, Huyser. Voor de Rechtbank te Amsterdam stonden gisteien terecht J. G, van Doorn, oud 32 jaar, glaznnwasscher, en F. Djjkstra, ou1 27 jaar, dienstbode aan den Zeedijk, ter zake dat zy te Amsterdam samen vereenigd in den nacht van 10 op 11 Mei jl., in o( nabij de Nieuwe Brugsteeg, moedwillig en geweld dadig B. Dikhout hebben aangegrepen, op den grond geworpen, geslagen, gestompt en met het ijzeren gedeelte, bevestigd aan een deurkruk, althans met eenig ander hard voorwerp, op het hoofd geslagen hebben, daarbij den schedel bij de slaapsu eek hebben gebroken en dooi boord en de groote hersenen hebben getroffen en verbrijzeld, waardoor een hersenvliesontsteking ontstaan is, ten gevolge waarvan genoemde Dikhout den lln Mei jl. is overleden. In deze zaak zyn vijf deskundigen, tien getuigen i\ charge en drie a décharge ge dagvaard. Toegevoegde verdedigeis zyn mrs. J. A. Levy en Lamb rts Hurrelbrink, De heeren dr. G. Waller en J. W. Jacobi hadden een rapport uitgebracht over de toe gebrachte verwonding en de ontsteking. Zij verklaarden dat de wonde moet zijn toege bracht door een voorwerp van den vorm als de hun getoonde deurknop. De overledene moet daarmee gestompt zijn en daar dit gebeurde op het dunste gedeelte van den schedel is de verwonding ontstaan. Tengevolge van den graad van vuilheid van het voorwerp, waarmee geslagen is, is kort daarop een infectie ontstaan, waarvan de dood het gevolg moest zyn. Was het voorwerp chi- iurgisch zuiver geweest, dan zou wel de wonde, maar niet de ontsteking ontstaan zijn. Gevrnagd of de ver»lagene alcohol gebruikt had, zeiden de deskundigen, dat de maag bij het onderzoek reeds te ver in staat van ont binding verkeerde om dit uit te maken, Het gebruik maken of het gebruikt hebben van alcohol kon h. i. geen invloed van bij zonderen aard op de gevolgen der verwon ding gehad hebben. Iemand, die geen alcohol gebruikt had, of niet gewend was dien te gebruiken, zou wellicht een dag of een halven dag langer geleefd hebben, maar de ontste king was bepaald doodelyk. Óp vragen van de verdedigers antwoord den de deskundigen, dat zy niet verder kon den gaan dan verklaren, dat de wonde kan zyn toegebracht met een soortgelijk voor werp als de deurkruk is. In het proces-ver baal van den rechter-commissaris heeftgestaan dat zy het s waarschijnlijk" achtten. Zy hebben hiervoor jmogeljjk" in de plaats doen stellen. Volgens het verhaal der beklaagden moet er al den geheelen avond een ruzieachtigs stemming op den Zeedyk geheersclit hebben. Beide beklaagden waren te zamen uit en ontmoetten in een herberg zekeren P.Went met diens meisje. Nu had Went vroeger met Fokke Dykstra samengeleefd, en daarom maakte Fokke ruzie met het meisje. Er werd gedreigd met stoelkrukjes en sleutels te zullen slaan, maar het bleef by dreigen. De be klaagden gingen toen weg naar het tegenover gelegen zuurhuis, en daar kwamen later Dikhout en Went ook. Beide personen dreigden Van Doorn, maar verlieten toch weldra het lokaal. Van Doorn sloeg de deur achter hen dicht, en toen sloeg een van beide mannen een deurruit in. Daarop

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2