Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. zelig, schichtig maakt. Oak moei hom de te genstelling treffen 'kinnen en buiten Buc kingham Pal ace. Bus tig, "biji het eind van Piccadilly, ligt liet groote paleiseen massa mensdien staan voor het hek, vragend of het erg, héél erg is, docih het lick geeft geen antwoord en de Bulletins buiten opgehangen, zeggen zoo weinig; het is een ra-adsol. Dus maar verder. (Hyd'e Park loktdich te rijen equipages, dichter rijen menschen, keurig igetoilettecrd zitten er, gaan er, on der de fraaie hoornen, langs de prachtige rhododendrons die met donkerrood© en licht- bianke bloemen stralen en allen spreken al weer van leven, van gezond, feestelijk zo merleven. Wat wordt het alles'! Wie zal 't zeggen Zal hij sterven, of zal de dokter hem zoo ver opknappen, dat het gevaar geweken mag verklaard worden? Zoo neen, dan waoht ons de begrafenis een rouwfeest. Zoo ja, dan zullen we echt feestvieren, een dankfeest, nu niet met den koning, doch om den koning. Dit laatste is evenwel bijzaak, als het feest maar 'kan komen; daar is 't om te doen. Want duizenden winkeliers hebben mas sa's ingeslagen; de zeer grooten hebben zich verzekez-d bij „Lloyd" en polissen genomen tegen mogelijke scha, voortvloeiend uit af stel der feestelijkheden dooh duizenden, neen tienduizenden kleineren gaan ten on der, als er geen feest komt en zij hun waren zien bedelven of moeten behouden. Het -dreigt, een nationale ramp te wor den in vele steden heeft men daarom het besluit genomen, maar voort te gaan en Donderdag on Vrijdag pret te maken, kro ning of geen kroning, ziekte of geen ziekte. In Londen timmert, verft en decoreert ■men ook maar door; als de koning buiten gevaar is, zijn wij het ook. En dat is toch pleizieriger dan een ander voorwendsel te vieren voor dit feest tegen wil en dank. De Honing xlefe. Het verhaal gaat dat nu ongeveer twin tig jaar geleden de toenmalige prins van Wales ziah bij een der beroemdste Fransche waarzegsters liet aandienen, en haar zonder veel omslag uitnoodigde bom de toekomst uit de 'hand te lezen. „Uwe Hoogheid zal eens 'koning worden," verklaarde de profetes, „maar gij zult geen kroon dragen." Een week geleden maakte de Koning zelf een toespeling op die anecdote en toen dr. Bariow een medisch onderzoek had inge steld, zei de aouverein, half lachend, half ernstig „W&lnu! over een week zullen wij de waarzegster logenstraffen." „Er zijn negen-en-negentig kansen tegen honderd, sire," antwoordde de geneesheer, „dat zij reeds op dit. uur gelogenstraft is." En nu, op het oogeublik zelf dat do voor spelling zou worden gelogenstraft, ligt de koning ziek te bed en heeft een ernstige ope ratie ondergaan; hij zal zich vermoedelijk aan een tweede moeften onderwerpen, want wel is het gevolg van de operatie geweest dat een aanzienlijke .hoeveelheid etter uit het abces verwijderd is, doch het is niet ze ker dat de geneesheeren meer hebeben kun nen doen en men weet in het bijzonder niet of het hun mogelijk is geweest om den blin den darm zelf weg te nemen met de weefsels die andere kiemen van gevaar bevatten. De laatste telegrammen over den toestand luiden nog al geruststellend, doch geven zij de werkelijkheid getrouw weer? Heb lijkt haast van niet, ze zijn zoo gunstig. Gisteren wezen wij er al op dat zooveel schade wordt geleden door het plotseling uitstellen der feesten -te Londen. Een der slachtoffers, een grootleverancier van diners enz. heeft zich tegen iemand van de „Daily Express" als volgt nigelaten „Binnen enkele minuten nadat de jobstij ding bekend was geworden, kwamen onze koks naar de kantoren om instructies. "Wild en gevogelte stoofden in de ovens, stukken vleesch werden aan het spit gebraden, aan taarten en pasteien werd de laatste hand ge legd Wat moesten wij' doen „Men liet ons niet lang in twijfel. 'Wa gens die vroeg in den odhtend waren uitge zonden met tafelgerei, glaswerk enz., kwa men vol' terug. De menschen voor wie ze be stemd waren, weigerden ze te accepteeren. „Spoedig regende het telegrammen, waar bij bestellingen wei-den afgelast. Expresse- brieven. volgden, en de meeste ervan waren zeer despobisdh gesteld. „Wij zitten met een ontzaglijke hoeveel heid etenswaren, die nu niet noodig zijn." Een andeT leverancier bleef zitten met duizend kilogram zalm. Tusschen verhuurders en huurders van zitplaatsen op de tribunes zijn zeer onver kwikkelijke geschillen gerezen. De gebruikelijke benoemingen tot ridder, commandeur enz. ter gelegenheid van de -kroning, die niet geschiedt, gaan natuurlijk door, daar de besluiten tijdig waren getee- kend. De lijst van de eer-bewijzen, gister avond gepubliceerd, vermeldt, dat de Ko ning een nieuwe orde van verdienste heeft ingesteld, waarvan de 12 eerste leden wor den genoemd; hiertoe behooren Jord Ro berts, lord Kitchener, lord Wolseley, de ge neesheer lord Lister. Andere eerbewijzen vie len ten deel aan lord Milner, die verheven is tot viscount; generaal Grenfell tot pair; ïord Rotschild tot privy-councillor en de doctoren Treves en Lahing, die tot baron zijn verheven. In een toevoegsel aan de „Staatscourant" iHNMMQMNMMMBNMUHMHHttKMDIMjUMMUNMMtiMMMMMMMME&MM •wordt gemeld, dat de Duiko of Connaught tot veldmaarschalk is bevorderd. Voor de drukte waren do meeste winkels geslotendeze toestand schijnt een einde ge nomen te hebben blijkens een telegram aan de „N. R, Ct." verzonden, ook de schouw burgen zijn open. ■Bij Lloyds, waar natuurlijk door het uit stel van de feestelijkheden en do vlootsöhou- wing grooto verliezen geleden zijn, werd zwaar gedobbeld. Zoo wedde anen of de ko ning einde Juli nog loven zou. Do verzeke ring daarop werd grifweg met 35 premie betaald. Ook het leven van den kroonprins en zijn kans om 'koning te worden werden gedaan, alsmede hot leven van de koningin en andere leden van 'het koninklijke huis. Do „D'aily Mail" verheugt zich in een cor respondent 'te Amsterdamhoe deze zijn blad o}> do hoogte houdt, blijkt uit het vol gende bericht: Nederlanders van fatsoenlijken stand ziju 1 oprecht bedroefd over 's Konings ziekte. Zij meenen zijn hand te herkennen in de groot moedige vredesvooi waarden. De lager soort Leyds-pers wijst daarente gen juichend op God's hand" en ,,'t schrift op den muur", en legt onverholen vreugde aan den dag. ^\s~ J do «tesuieagde Mededcellngeo. Engeland. Het financieele wetsontwerp is gisteren in derde lezing met 286 tegen 181 item men goedgekeurd. Frankrijk. In politieke kringen gaat het geiudhtdat de socialistenleider Jaurès'binnen kort deel zal uitmaken van heb ministerie-Combes. P or tug al. De bladen te Lissabon maken zich zeer ongerust over de toekomst van de Portugee- scbe 'koloniën. Niettegenstaande de officiee- le tegenspraak, gelooft men toch algemeen aan de mogelijkheid van den afstand van Lorengo Marquez aan Engeland. De toestand in de Portugecsohe kolonie Angola is in de laatste tijden kritiek. De „Tempo" zegt, dat wanneer het zoo door gaat, Portugal spoedig zijn koloniën kwijt zal zijn. Oos tenrijk-Hongar ij e. De Oostenrijksche Premier Von Körber heeft een beslissenden stap gedaan hij heeft de Hongaarsche regeering kennis gegeven van zyn plan om de handelstractaten op te zeggeo. Volgens de overeenkomsten tusschen Oos tenrijk en Hongarije, is die verklaring vóór 30 Juni noodig om de opzegging van de handelsverdragen op 31 December 1902 door Oostenrijk alleen, zonder de toestemming van Hongarije, mogelijk te maken. Een nieuw compromis tusschen Oostenrijk en Hongarije zal moeten gemaakt worden, anders heeft Oostenrijk het recht zich, onaf hankelijk van Hongarije, met de naburige staten te verstaan, en is de scheiding tusschen Oostenrijk en Hongarije een fait accompli. De sPetit Bleu" wijst er op dat de keizers van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije bij hunne ontmoeting te Dresden erg koel tegen elkander waren. Zij gist dat dit is om de Polenquae-tio of dat de oude keizer geen zin heeft in de hernieuwing van den driebond. Turkij YoussoufT Izzedin, oudste zoon van sultan Abdoel Aziz, is ge rangen genomen en onder beschuldiging van samenzwering naar het paleis overgebracht. Een Turksch politieagent heeft den chef der politie Dervich-Effendi, in het gebouw ran het Russische consulaat te Ueskueb ver moord. Gisteravond zijn de herren Wessels en Grobier uit Londen te 's-Gravenhage terug gekeerd. Naar men verneemt, heeft de Mexicaan- sche regeering aan dr. Hendrik -Muller, die zioh in Mexico bevindt en daar eenige rede voeringen heeft gehouden, zeer gunstige aanbiedingen gedaan voor Boerengezinnen die zioh in Mexico willen vestigen. De Pre sident, de regeoring en het volk hebben hem op allerlei wijpen hun vriendschap en be wondering voor de Boeren getoond. Zij zul len Bóeren-emigranten zooveel slechts moge lijk is, ter zijde staan. Een oud-spoorwegbeambte uit Transvaal, thans in Nederland, ontving van het Britsch Consulaat het volgende schrijven ïVan mijne Regeering heb ik heden mede- deeling ontvangen, dat voorioopig er geen waarschijnlijkheid bestaat, dat er verandering zal komen in het systeem van uitreiking van geleibrieven, om in Zuid-Afrika te landen. »Voor het verkrijgen van een geleibrief moeten bewijzen worden vertoond, dat men óf eene vaste betrekking heeft in Zuid-Afrika óf eene som van 100 p. st. bezit. Personen, die naar Zuid Afnka wenschen te gaan, om daar op goed geluk af eene betrekking of werk te zoekenkunnen geen geleibrief krijgen. Personen, die Burgers waren (of Burger rechten hadden verkregen) der Z.-A. Repu bliek of Oranje-Vrijstraat, of die uit Z.-Afrika gedeporteerd z(jn of op kosten der Engelsche regeering naar Europa zyn gekomen, moeten eerst speciale toestemming aanvragen bij 't Ministerie van Oorlog te Londen, om terug mr «flH WMMIHB—BHÉMïWMftliailMfclMM,!—ju» te mogen keeren, alvorens ik hun een gelei brief mag geven. ïVoor het uitreiken van een geleibrief is het ook een vereischte, dat men den nanm van het schip en de klasse, waarmede men voornemens is te reizen, kan opgeven. Ook moet men persoonlijk op dit consulaat komen tusschen 10 en 2 uur." (»N,v. d. D.") Hofberichten. Men meldt uit Schaumburg dat, hoewel de gezondheidstoestand van H, M.de Koningin zeer bevredigend blijft en de kiacliten vooit- dureud toenemen, het toch noodig is dat II. M. zich goed ia acht blijft nemen. De kleine wandelingen en rijtoeren die H. M. reeds sedert het begin van Hoogstderzelver verblijf te Schaumburg maakte, worden dan ook eerst langzamerhand verder uitgestrekt, gelukkig zonder dat deze H. M. te zeer ver moeien. H. M. de Koningin is volgens een bericht in de »Lokalanzeiger" van plan nog een kuur te doen te Langerschwalbaeh bij Wies- baden. Buitengewone ambassade. De missie, welke H. M. de Koningin by de kroningsplechtigheid te Londen zou veitegen- woordigeo, althans de buitengewone ambas sadeur baton Sirtema van Grovestins, wordt hedenavond uit Engeland te 's Gravenhage terugverwacht. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is de heer E. Th. A. Beijet', vice-consiul der -Nederlanden te Har- burg, benoemd tot ridder in de oidi van Oranje-N assau. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij' het Dep. van «Marine ontvan gen bericht is Hr. 'Ma. panLserdökschip Holland op 24 de-zer te Portsmouth, aan gekomen. Registers van Doateemlng. Op een register in de vestibule van het gebouw der Engelsche legatie ter teekening -gelegd, hebben van 'bun deelnoming in de ziekte van koning Edward doen 'blijken jhr. Van We-ede, hofmaarschalk van H. M. de Koningin; baron Mol vil Van Lijnden, Min. van Buitenl. Zaken, en de zaakgelas tigden van België en Frankrijk. -Een telegram van lord Landsdowne, mi nister van buitenl. zaken in Engeland, over den aard der ziekte des Konings en liet uit stel van de kroningsplechtigheid en feeste lijkheden, ligt tevens -ter lezing voor de be langstellenden. Opleiding van Indische ambtenaren, Thans is bij schrijven van 23 Juni door den Minister van Koloniën, krachtens mach tiging der Koningin, ingetrokken het wets ontwerp tot verhooging der Indische Begroo ting (opleiding van Indische bestuurs- en bureau-ambt enaren). Aan wal gezet. Aan den steiger van het Wandelhoofd ïKoningin Wilhelmina" te Scheveningen werd gisteravond aangelegd door het Duitsclie Oorlogs-depêche-torpedo-vaartuig ïS 1 e i p- ner", hetwelk o. a. den Duitschen gezant bij ons Hof, Graaf de Pourtaiès en gemalin aan land zette. Het Paviljoen was gepavoi- seerd. Do S 1 e i p n e r vertrok verder in de richting naar IJmuiden. Voorts ankerde ongeveer ter zdfder tijd op korten afstand van het Wandelhoofd het Nederlandsehe Politievaartuig op de visscherjj Argus, welks commandant met een sloep naar da Pier werd geroeid en daaina weer naar boord terugkeerde. Congres ran Kamers van Arbeid. Naar men verneemt, hebben zich tot dus verre 45 Kamera van. Arbeid bereid ver klaard aan het morgen te Utrecht te houden congres door middel van drie afgevaardig den (een patroon-lid, een werkman-lid en den secretaris) deel 'te nemen, tor-wijl zioh hierbij waarschijnlijk nog enkele zullen voe gen. "Veertien. Kamera berichtten, dat zij niet konden vertegenwoordigd zijneen 18- ta-1 zond geen bericht op de uitnoodiging tot deelneming. Tisselierfj tentoonstelling. De 'Ned. visscherijtentoonstell'ing te Kat wijk aan Zee wordt 3 Ju-li half twee daar feestelijk igeopend. Zeemanshuis. Gistermiddag -werd te Rotterdam gehou den de jaarvergadering van het Zeemanshuis aan de Westerfhavert aldaar. "Volgens het uitgebrachte verslag werd van deze nuttige inrichting door 1407 zeelieden -gebruik go- maakt van verschillenden, lang en nationali teit, terwijl enkelen ook nog hun spaarpen ningen aldaar in bewaring lieten, tot een be drag van f 9480.94. Het totaal der spaar penningen bedraagt f 54,44-5.95. De directeur, de -heer D'e-ddes, de maga zijn meester, de- heer Olthof, en het overige personeel waren met ijver werkzaam voor 't Zeemanshuis, dat meerdere 'belangstelling verdient, daar de zeelieden aldaar een veilig tehuis hebben. ■Het Zeemanshuis onderging eeni-go ver bouwing, en cla vereeniging werd verblijd- met enkele geschenken. Gekozen werden tot bestuursleden de hee- ren C. 'M. de Wijs, J. C. Veder en Rh. Mees. Krankzinnigengesticht ie Zutfen. Uit Zutfen meldt men aan de N. R. C.: Gelijk men weet, heeft de heer Meister eene brochure uitgegeven, waarin hij zijne grieven tegen het krankzinnigengesticht alhier openbaar maakt, en heeft jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck in de laatst gehouden vergadering der Staten van Gelderland de Gedeputeerde Staten over den inhoud van die brochure geïnterpelleerd. Naaraanlei ding daarvan heeft hedenmiddag eene com missie uit laatstgenoemd college ons krank zinnigengesticht bezocht, om een onderzoek in te stellen. Groene Krnis. Ook te Bodegraven ia, in vereeniging met Zwammerdam, een afdeeling van het Groene Kiuis opgeiicht met aanvankelijk GO leden. Flnantieel Nieuws. De directeur van het Londensehe kantoor der Nationale Bank van de Zuid-Afriknan- sche Republiek heeft de ontvangst uit Pre toria bekend gemaakt van een telegram, behelzende, dat de uitbetaling is aangekon digd van een interim-dividend naar den maatstaf van 5 pCt. per jaar over het met Juni eindigende halfjaar. De buitenwone vergadering van aandeel houders, den 23n dezer gehouden, heeft be sloten dat, met ingang van 1 Juli, denaam der instelling zal luiden The National Bank of South Africa (Limited). Lager Onderwijs. Vervolg.) Cursus hoofdacte. De cursus ter opleiding van hoofdonder wijzer of onderwijzeres werd opgericht bij raadsbesluit van 1 Mei 1900, geplaatst onder beheer en toezicht van de plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs en geopend op 1 September 1900 met 31 leerlingen. Ais leeraren tiaden toe de heeren dr, G. Engels, Ned. taal en letterkunde J, P. Koppenhagen, rekenen; A. A. Beek man, aardrijkskundedr. J. van Leeuwen, geschiedenisdr. G. Bakker, natuurkunde dr. W. J. Steenhuis, nat. historie en schei kunde; J. A. Hiugrnan, handteekenen J. S. Verburg, methode van opvoeding en onder- wijs. Tot haar spijt moet de commissie melden, dat de uitkomsten van het ©eiste jaar dezer inrichting bedroevend zijn geweest. Al aan stonds gaf een verschil tus«chen den voor zitter en dr. Van Leeuwen aangaande den rooster en het aanbrengen van eenige wijzi gingen in dien rooster dr. v. L. aanleiding voor zijn beirekking te bedanken. Toen daarop eenige deelnemers aan den cursus trachtten dr. v. L. op zijn besluit terug te doen ko men, vond vie commissie daarvoor in 't geheel geen termen. Een verzoek aan de deelnemers tot inzen ding eener voordracht ter voorziening in deze vacature bleef onbeantwoord, waarop de commissie zelf optrad en den heer M. J. H. Büeseken voordroeg, die dan ook den 29n November benoemd werd. Reeds 27 April nam deze, wegens zijn benoeming aan de H. B. S. te Sappemeer, ontslag, waarop de commissie besloot de vacature voor dezen cursus maar te laten voortduren. De heer Böeseken was ook opgedragen het onderwijs in de aardrijkskunde, daar deheer Beekman in >ie houding en handelwijze der curiisten aanleiding had gevonden voor zyn betrekking te bedunken; pogingen orn hem op zijn besluit te doen terugkomen stuitten af op zijn besluit onder zulke omstandig heden niet langer te willen medewerken. Het bezoek van den cursus daalde nu gaandeweg tot elf deelnemers. Het meereudee! der leeraren klaagt over gebiek aan belangstelling en wei klust, over gebrekkige kennis van verscheidene deel nemers, zóo zelfs dat twee leeraren verklaar den niet meer voor een benoeming in ann- merkïng te willen komen. Twee leerlingen moesten ten slotte van den cursus verwijderd worden, omdat zij weigerden te gehoorzamen aan de vastgestelde regelen van orde. Aan het einde van den cursus verklaarden 3 leeraren niet meer een herbenoeming te zullen aannemen. Het algemeene gevóel der leeraren was, dat het aantal lesuren aan den cuisus moest worden uitgebreid, wilde men er goede resultaten van verwachten, omdat aan eigen studie van de leerlingen wegens de algemeene geringe ontwikkeling van het gros hunner, weinig overgelaten kon worden. Daaiom stelde de commissie B. en VV. voor het aantal lesuren met 4 te vermeer deren en f 80 per wekelijksch lesuur aan de leeraren toe te kennen. De raad wijzigde daarop de verordening tot regeling van den cuisus in zijn vergade ring van 24 Juli in dezen zin. Niettegenstaande den verlengden termijn van aangifte tot 1 September j.l. meldden zich slechts 9 onderwijzers voor den nieuwen cursus aan waaronder geen uit deze gemeente, zoodat de cursus krachtens ait. '11 der ver ordening wegens gebrek aan voldoende deel neming dit jaar niet gegeven werd. Vrye- en ordeoefeningen. Ged. Staten verleenden bij besluit van 844 Juni 4897 vrijstelling van de verplich ting tot het geven van onderwijs in de vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek aan de openbare lagere scholen behalve op school C en F en wel voor 5 jaar. Op voorstel van de commissie van toezicht, die het belang van dit onderwys niet gelyk stelde met de financieele offers aan den bouw van de rioodige lokaliteiten verbonden, werd wederom vrijstelling gevraagd en van Ged. Staten verkregen voor de jaren 1902 en 1903. De commissie wees op het gebrek aan een speelplaats op sommige scholen, waardoor het onmogelyk was de kinderen, tusschen iederen schoohyd zich te laten vertreden en drong op toevoeging van een speelplaats, zoo mogelyk overdekt, aan. Leerplan. In het leerplan der school met uitgebreid leerplan voor meisjes werd de regeling der vacanties gewyzigd en bepaald, dat in de 7e klasse niet met Duitsch doch met Engelsch zal worden begonnen. De hoofden der scholen voor gewoon lager onderwys ontwierpen nieuwe leerplannen, die in handen van de commissie van toezicht werden gestold om prae-advies. De commissie meende, dat kinderen bene den de 41 jaar niet langer dan hoogstens 18 uur per week de school moesten bezoeken, doch hiertegen schijnen zich practische be zwaren te verzetten. Uitbreiding van scholen. Verschillende scholen voor bijzonder onder wijs ondergingen aanzienlijke uitbreiding - door verplaatsing der bewaarschool van de vereeniging voor Christelijk onderwijs werden de 3 vrijkomende lokalen in gebruik genomen voor de lagere school dier vereeniging, welke school thans 7 lokalen telt, terwijl het perso neel met een onderwijzer en een onderwijzeres werd uitgebreid. Aon de school voor gereformeerd onderwijs werden 2 lokalen bijgebouwd. Ten behoeve der St. Jozefsschool 3e sectie werd in de Warande een nieuw gebouw opgerichthet aantal onderwijzers werd met 1 uitgebreid. Mutaties. De volgende mutaties hadden plaats: Aan school B. werd mej. F. A. Bohrns "vervangen door mej, A. Pfeiffer. Aan school C vertrokken de dames A. van Viaardingen en A. J. Vaandrager, terwijl in dienst traden mej. A, Heykoop en de heer W. Bioek; mej. J. F. van Wamelen werd tyrlelyk benoemd. Aan school D vertrokken de heeren M. Broersen, J. G. van Viaardingen, R. P. g'. Hamee'nian, P. Visser en mej. A. J. Vaan drager, respectievelijk vervangen door de hee ren H. van Diggelen, P. Visser, P. J, Hobbel en J. P. Leenheer en mej. J. F. van Wame len tijdelijk. Aan sc-ioo! E vertrokken mej. W. J. El- berg en de heeren S. Houtman en A. M. van der Wel en traden in dienst mej. Eijs- berg en de heeren J. G. Vaandrager en M. Berck. Aan het hoofd, den heer W. Brouwer, werd op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend en in zjjn plaats werd benoemd de heer J. Hage. School F. Vertrokken is de heer D. Ooms als hoofd naar Maassluis. Mej. C. A. Verboom werd tot tijdelijke opvolgster benoemd, doch latei- vervangen door den heer A. Kruis. School G. 'De heer J. C. Timmers ovetleed, terwijl de heer P. Schippers en mej. J. Jonkman vertrokken, in wier plaats kwamen de heer S, Houtman (tijdelijk) en de heeren 11. J. J. Disselkoen en M. de Kok. Een onderwijzer werd wegens onbehoorlijk optreden tegen het hoofd voor een maand in zyn betrekking geschorst. Bijzonder onderwijs. Aan de St. Jozefsschool werd aan de le sectie de heer Th. H. A. Brune vervangen door den heer P. J. Sanders aan de 2o sectie werd het hoofd, de heer J. J. J. Lambert, vervangen door den heer L. P. Mailant; aan de 3e sectie vertrokken de heerer. J. L. Leciair, J. J. van Oss en P. J. Sanders, en kwamen in hun plaats de heeren A. Limbach, J. M. A. Beek en Th. H. A. Brusse. Het personeel werd met éen onderwijzer uitgebreid, ni. den heer F. Th. A. Cedée. Aan de St. Jansschool legde mej A. M. C. Nivard hare functie neder en werd vervangen door mej. H. M. C. Snijders. School voor Christelijk onderwijs. Vertrokken zyn mej. A. van der Vlies en de heer 0. J. Dekker, terwijl in dienst traden de dames M. K. van der Zee, K. M. van der Zee en C. S. van der Vlies en de heer C. J. Dekker. Verhooging van jaarwedde. De jaarwedde van 14 onderwijzers werd gedurende het jaar 1901 met f50 verhoogd. Schoolbezoek. Aan 9 kinderen verleende de arrond.- schoolopziener vrijstelling van de leerplichtwet. In het afgeloopen jaar vei lieten de school zonder die geheel te hebben afgeloopen Aan school A. 0 9 C. 6 9 9 D. 0 E. 0 9 F. 0 G. 1 St,Jozelfschoo! ie sectie 0 s 2e 7> 0 3e 2 Wilbbroi'dussehool 1 St. Jansschool 1 Mariasshool 7 School voor christ, onderw. 0 r 9 geref. 2 Totaal 20 In de jaren 1896—-1900 waren deze getal len: 222, 157, 131, 165 en 196, zoodat een groote vermindering valt te constateeren, waarschijnlijk wel tengevolge van de leer plichtwet. De school werd geheel doorloopen door 359, in dezelfde volgorde als hierboven aan geduid, als volgt verdeeld over de scholen 15, 62, 47, 32, 26, 19, 20, 12, 26, 6, 15, 52, 9, 18. Hiervan gingen er nog 104 verder onder wijs genieten, waarvan 4 aan het gymnasium, 15 de H. B. S. 7 normaalschool. 2 s school voor m. u. 1. o. 14 9 burgeravondschool. 2 herhalingschool van den heer Tyl. 3d® ambachtsschool. 1 9 industrieschool voor meisjes. 16 s herhalingsschool voor jongens. 29 x> herhalingsschool voor meisjes. 5 een kostschool. 6 seminarie. Acht leerlingen verlieten de meisjesschool zonder die geheel doorloopen te hebben, zon-

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2