Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. wensch heeft te kennen gegeven, datzijn ranste verwanten in zijn nabijheid zullen blijven. Zooals de decoraties welke Edward ter eere der kroning had bevolen zijn doorgegaan, zijn ook de voorgenomen eerbewijzen van buitenlandsche vorsten niet opge-chort, waar door zij eenigszins den indruk gevf-n of het pleisters moeten zijn voor de ziekte, doch deze heeft er natuurlijk niets mee te maken. De Keizer van Duitschland heeft den Ko ning tot admiraal a la suite by de Duitsche marine benoemd. De in de haven liggende oorlogsschepen gaven op bevel des Keizers terstond 21 saluutschoten en de manschappen hieven drie hoera's aan, terwijl de sultan van Turkije aan koning Edwaui den keten van de orde van Hanednni Aii-Osman toe gekend heeft en aan koningin Alexandra de insignia van de orde van Ladakat. Tot dusver ■waren de Duitsche Keizer en zijn gemalin, benevens de Czaar en de C/atitta, de eenige buitenlandsche vorsten, die deze onderschei dingen bezaten. Zooals bleek uit den biief van onzen bij zonderen verslaggever te Londen hebben zich de groote winkels bij de LI >yd veuekerd. Die verzekering-maatschappij behomt dan ook tot die welke de zwaarste verliezen lijden door het afbestellen der Engelsche Kronings feesten, daar /ij leusachtige bedingen heeft uit te betalen. De meeste tribunes toch waren tot einde Juni tegen het eventueel niet door gaan van het kroningsfeest van 70 tot 000 gulden verzekerd. Het leven van den Koning was van den aanvang van dit jaar tot het einde Juli voor •42 per duizend verzekerd, na de ziekte des Konings te Aldershot steeg de premie tot 119 toen de Koning de rennen in Ascot niet bywoonde tot 105, en 200. Toi n echter de Koning Maandag naar Londen kwam, daal den de premies over tot 00. Dinsdagmiddag werden 315 tot 1200 gulden per week betaald. tJfasengdc B3 etï «tïeel 5n gen Engeland als zeer innig, Iheeft men de rnee- ningen der groote mogendheden gepolst wat •betreft Italië's plannen met Tripoli, on is de regeling met Engeland, wat aangaat de grensbepaling der koloniale Eritrea en Soe dan, en het gebrui'k van de Italiaansche baal op Malta, zoo geschikt als men sleohts zou kunnen wenscihen. Am erika. De commissie uit liet Huis van Volksver tegenwoordigers heeft liet kanaal-ontwerp van don Senaat goedgekeurd, bepalende dat de President gemachtigd is, 40 millioen dol lars voor den oigendomstitol van 'bet kanaal van Panama te betalen en, zoo die hier niet voor te verkrijgen is, last kan geven tot het graven van het interoceaniscih kanaal door Nicaragua. Dus lukt de 'koop, dan zal toch nog het kanaal van Panama, dat zoovolen ellende heeft bezorgd, gemaakt worden. Duitschland. KoniMgin Karol'a vau Saksen schijnt zich te veel vermoeid te hebben bij het ziekbed van haar man. 'Zij is nu ten prooi aan ner- veuse depressie. De Ivonig vermaakte driekwart van zijn vermogen en zijn kasteden aan zijn gemalin en beeft, aan het personeel van zijn hofhou ding legaten besproken tot een bedrag van 500,000 Mark. De Polen treffen nu reeds maatregelen om 'bij de verkiezingen van 1903 in enkele "Westfaalsdie kiesdistricten wraak te nemen op de Polen-wet door een zetel te bezorgen. .Zij rekenen op het groote aantal der ge- emigreerde Poolsohe arbeiders, maar vooral ook op den nadrukkelijken steun van de ka tholieken. Zij bet-oogen, dat bij. zoovele ge legenheden de candidaten van het Centrum vast konden vertrouwen op de stemmen der Polen, zoodat zij nu een wederdienst vragen voor hun Poolsch Katholieken candidaat. Evenmin twijfelen de Polen er aan, dat wanneer op deze wijze do Poolsche candi daat in herstemming komt met den natio- uaal-liberalen, zij de zege zullen behalen door de medewerking van de sociaal-demo craten. eigen afgevaardigden China. De „Kölnische Ztg." verneemt uit Shang hai, dat tegen het einde van dit jaar of bij liet begin van het volgend jaar nog acht of tien steden voor het internationale verkeer zullen worden geopend, o. a. Peking, Tsjang- sja, de hoofdstad van Hu-nan en Tsjeng-tu, de hoofdstad van d'e groote en welvarende provincie Szet-sjuan. meer, dat hij vrijgesteld is van directe belas tingen (grondbelasting niet). Hij behoort evenwel erkend te zijn. ate Staatshoofd, heeft die erkenning opgehouden, dan treedt het territoriaal recht weer in vollen omvang op en wordt dus het gewezen Staatshoofd belastingplichtig evenals alle andere onder danen van den verblijfstaat. Yan Kol op reis. Aan een schrijven van Van Kol, dd. 16 Mei, ojitleonb „Het Vo-Tk" de volgende mede deel! ''gen over zijn reis „I'k ben nu op Bali, doch ga wegens de slechte bootgelegenheid ditmaal niet diep 't binnenland in. Maar over twee maanden kom ik hier terug, om aille Radja's op te zooken, ook den Djilantik van Karang- As sem, bekend uit de Lom'bdk-expeditie. „Van hier 18 Mei naar Maikasser. 219 handteekeningen voorzien adres gezou- den waarbiji adressanten de vrijheid nomen Hr. Ms. aandacht er op te vestigen dat de belangen der ambtenaren in 'b algemeen en der jongste ambtenaren in 't bizonder drin gend voorziening behoeven zoo wat betreft de bedragen der aan hunne range verbonden bezoldigingen als wat betreft heb s t e 1 s el, waarnaar zijl rangs- en traktementsverhoo- ging erlangen; en in welk adres derhalve eerbiedig aan H. M. de 'Koningin verzocht wordt in welwillende overweging te willen nemen op welke wijze verbeteringen zou den zijn te brengen in de financieel© positie van bedoelde ambtenaren Yolkshoml. Te Oude-Pekela is een afdeeling opgericht van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik. Znid-Afrikaansch Museum Do opening van dit museum, gesticht te Dordrecht door den heer Ilidde N ijl and en waarvan hot Transvaalpaviljoen dat op de Parijsehe tentoonstelling aller aandacht trok, de kern vormt, is vastgesteld op Dins dag 1 Juli a.s. De bekende firma Schneider «k Cie, te Creusof, die aan de Boeren hun Long-Torns leverde, zal door 'n inzending van wapenen de belangrijkheid van dit museum verheo- sren. Hofbericht De opper-ceremoniomeester maakt bekend dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den t-ijd van drie weken, in gaande op Vrijdag 27 Juni 1902, wegens 't overlijden van Zijne Majesteit Koning Al- bert van Saksen. 's-Gravenhage, 26 Juni 1902. De opper-ceremoniemeester van Hare Majesteit de Koningin, A. van Pallandb-Neerijnen. Buitengewone ambassade. Gisteravond is de buitengewone missie die H. M. de Koningin zou vertegenwooidigen bij de kroning te Londen, vandaar naar 's-Gravenhage teruggekeerd. Passtoors. De sMnasbode" schrijft liet volgende ïDe uNieuwe Tilburgsche Courant" scheen het zaak te achten, de zoogenaamde quaestie Passtoors, die reeds sluimeieiul was, weder wakker te stooten, en wel op een wyze, die ietwat verwondert in kringen, welke met ons parlementair gedoe geen geregelde voeling houden. Immers liet orgaan van den heer Aits neemt het voor onze toch niet gansch vlek- kelooze club-organisatie op meteen toon van ovei luigiging. Met zekere hartstochtelijkheid zelfs, die bijoa een terugstoot schijnt op het onlangs verspreid bericht, als zou ook Til- buig's afgevaardigde in den aanvang geneigd zijn geweest het voorbeeld van zijn Bever- wijkschen co'lega te volgen. Intusschen geeft het blad een goeden raad Wanneer eenheid onder de Kamerleden in hoofdbeweging, voeling en beraad ge- wemcht is, wat belet dan die Kaïnerclub om te spreken, en al de onware berichten die wij weten dat de ror.dte deden, den kop in te di ukken flet Katholieke kiezersvolk zou daarbij toch wei belang hebben en belangstelling toonen Zeer juist. Maar dan naast het negatieve nok het positieve communiqué. Door de volle waar heid en een zuivere schifting vau de onware en de ware berichten die de rondte deden. De kiezers verlangen niet beter. Wat er niet van do zaak is, mag mogelijk zeer interessant zijn wat er wel van is, wordt met meer belangstelling vei beid. Flnantleel Nieuws. De gisteren geliouden vergadering van crediteuren van de N.-Brabantsche BanK, daartoe opgeroepen door de rechtbank te 's Hertogenboscli, stemde met groote meer derheid voor de verlengnig van de surséance. De rechtbank te 's-Hertogenboscb ver klaarde 'heden de Noord-Brabantscbe bank failliet. 'KETHEL EN SPALAND, 27 Juni. Giste ren >s een gedeelte der leerlingen van de openbare school alhier een reisje wezen maken naar Den Haag en Scheveningen, be geleid door liet onderwijzend personeel. Zij hadden het geheele jaar gespaard om daartoe de benoodigde gelden byeen te brengen. Eenige merkwaardigheden in Den Haag en de vuurtoren te Scheveningen werden o. m. btzocht. In opgewekte stemming keerden allen te 93/.! uur in de gemeente terug. Italië. Hit Rome is naar Parijs geseind dat op het eind dezer week de hernieuwing van den Driebond een feit zal zijn. De minis ters Prinetti, Colnchowski en Yon Biilow zouden elkaar te Karlsbad ontmoeten. Aan boord van de Duco d'e Gallie- r a, welk stoomschip met zeven honderd pas sagiers uit Buenos Ayres te Genua is aan gekomen, zijn twee verdachte ziektegevallen waargenomen. Schip en opvarenden zijin in quarantaine gesteld. De onderhandelingen tussdhen d'e Ameri- kaansohe regeering en het Vaticaan over do positie der Roomsahen op de Philippij'nen .hokken. De Paus verlangt, dat de Roomsche Kerk er als Staatskerk worde erkend en de heer Taft, die voor de Amerikaanselie regee ring de onderhandelingen voert, adviseert •haar dit te weigeren en slechts te bewilli gen in volkomen gelijkheid ten. van alle gezind- Om in het Russo-Amerikaansche geschil betreffende do robbenvangst in de Behringzee te worden gehoord, zyn in het Hötei des Indes, te 's-Gravenhage, aangekomen A. Kroupsky, Staatsraad en professor aan het technologisch instituut van den Russischen keizer en Eduard Michalovitch Gtünwald, handePraad, van St.-Petersbuig. Spoonregcon ferentte. Gisteren zijn te 's-Gravenhage in heb Ho tel de Twee Steden aangevangen de bespre kingen tusschen de vertegenwoordigers van verschillende buitenlandsche spoorwegmaat schappijen over regeling van. tarieven. n spoorwegdiensten. Een dertigtal gedelegeer den nemen aan de conferentie deel. Na afloop van de vergadering bi zochten de lieeren Scheveningen, waarna zij zich vcr- eenigden aan een diner. Ncd. Slagershond. Te Nijmegen hield' de 'Nederl, Slagershond Woensdag zijn algemeene vergadering. Bij den aanvang der vergadering waren 21 af- deelingen vertegenwoordigd. Uit heb jaiu- verslag bleek, dat de aangesloten verecni- giugen in het geheel 1003 leden tellen. Di rekening over 't afgeloopen jaar had een batig saldo van f730; die betrekkelijk; liet vakblad' van f 345.32, welk blad jaarlijks aan abonné's wint. Voor 't hondsjaar 1902/3 werd de begrooting van ontvangsten en uit gaven vastgesteld op f 1825. Besloten werd voor elke der in 1903 te Rotterdam en Alkmaar te houden Paasch- tentoonstellingen een subsidie beschikbaar te stellen van 75, voor de rubriek runde ren. Aan de afdeeling 'Deventer c. a. werd een subsidie van f 100 verleend, om in de IJsel- streken bet gebruik van den Yorksliire-beer te bevorderen. Voorts werd een subsidie van f 10G ver leend voor een te Groningen te houden ten toonstelling, zoomede een aan de commissie in zalke onderzoek tot verbetering van het var'kensras in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal een spoedeischende vergadering houden op Maandag 30 dezer, des namiddags te 2 uur. Te behandelen zijn 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. dd. 26 Juni '1902 A no. 34, betreffende een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken in zake eene verhooging van het Rijkssubsidie ten behoeve der Hoogere Burgerschool. Corps diplomatique D'e beer Stanislaz Gutowski, dezer dage n te 's-Gravenhage aangekomen in het haul dés Indes, blijkt benoemd te zij'n tor secre taris der Russische legatie. De Italiaansche politieke hemel vertoont zich, na de behandeling der beide begroo tingen van binnen- en buitenlandsche za ken, zonder één wolkje. D'e minister van "buitenlandsche zaken Prinetti mag zich geluk wenschen met de wijze waarop zijn begrooting in Kamer cn Senaat is ontvangen. Met voldoening kon de minister wijzen op het behoud van het DrioVoudig Verbond, op het versterken der goede betrekkingen met Frankrijk, zoodat de politieke horizon zidh rooskleurig ver toonde. Maar ook de Italiaansche minister-presi dent Zanardolli en de minister van binnenl. zaken Giolitti hebben hun aandeel' in bet politieke succes gehad en hun positie aan merkelijk zien ver-sterken door de laatste be- grootingbehandelingen. Het beste bewijs voor den vasteren grondslag waarop dit mi nisterie staat, is misschien wel, dat de vroe ger zoo heftig bestreden politiek van Giolet- ti nu bijna geheel geen tegenstand meer heeft gevonden. Zoo gaat Italië dan een voor het land on gekend lichte toekomst te gemoet. De bin nenlandsche aangelegenheden geven niet al te veel aanleiding tob zorgen, zien er zelfs hoopvoller uit dan sedert lange jaren. Maar- het meest naar buiten verheugt Italië zich in zijn welgeslaagde staatkunde. Behalve 't Drievoudig Verbond en de toenadering tot Frankrijk rekent men de betrekkingen tot Consuls. Bij Kon. besluit is de heer M. J. C. Th. Clan erkend en toegelaten als consul-gene raal van Denemarken te Rotterdam, voor- Nederland. Onze oorlogsvloot. Hr. Ms. Holland, het pantserschip dat onze marine bij de Londensche kroning zou vertegenwoordigen, gaat vandaag of morgen naar Nieuwediep terug. Ki-nger belastingplichtig. Ter motiveering van 'haar bericht, dat president Kruger door zijn aanslag in de be lasting te Utrecht blijkbaar niet meer als Staatshoofd maar als gewoon burger be schouwd word't, merkt het „N. v. d. D." het volgende op: In de artikelen 256 der Gemeentewet en 34 der web op de Personeels Belasting en art. 11 der wet op de Vermogensbelasting, wordt aan bepaalde personen gezanten en andere vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, consuls, enz. uitdrukkelijk vrijstelling verleend. Deze vrijdom berust op volkenrechtelijke regels en is een uitvloeisel van de fictie der exterritorialiteit, 'krachtens wélke de repro sentanten van Staten niet onderworpen zijn aan het gezag van een vreemden Staat, waar in zij zich ophouden. Bevindt zich het hoofd der Rogeering op het gebied van een ande ren Staat, dan -wordt bijl beschouwd als ont trokken aan het daar heersdbende territo riaal recht. Een gevolg daarvan ia onder Voorbereidende Werkzaamheden. In verband met de beschuldiging van wer keloosheid van het huidige ministerie in verschillende bladen geuit, schrijft de Haag- sahe Kroniekschrijver van de „Nieuwe Gro- ningsche Courant" o. m, „Vooral op politiek terrein is het stil en rustig hetgeen niet bdteekent, dat er in de ministeriele bureaux niet wordt gewerkt het tegendeel is waaraan bijna alle depar tementen is men druk in de weer om het volgend parlementair jaar met groote din gen voor den dag te komen. Bij financiën wordt aan de herziene tariefwet de laatste hand gelegdbij justitie zijn onderscheide ne partieele 'herzieningen op het gebied van burgerlijk recht in bewerking en het sche ma voor een administratieve rechtsmacht moet gereed zijnbij oorlog is het rapport van de 14-ton commissie, dat als een donder slag in sommige bureaux is ingeslagen, het onderwerp van aller bemoeiingen en men scbijnt daar reeds nu in de richting van dat zeldzame rapport (zeldzaam door degelijk heid van inhoud en onbeschroomdheid van uitingen) zich op de insteling eener nieuwe afdeeling „'Comptabiliteit'' voor te berei den; bij Waterstaat heeft men de handen vol met de organisatie van de landbouw-ver- tegenwoordiging en met het in werking brengen van de Staats-mijn-exploitatie in Limburg. En zoo is het 'bij alle ministeries druk werk, van allerlei aard. Vooral ook bij Binnenlandsche Zaken, iwaar, behalve de onderwijs-, vaccine-, gemeente- en armen wetten en de Zondagswetgeving heel wat te doen valt voor de uitvoering van de gezond heids- en woningwetten en zeer veel is voor .te bereiden voor het na do regeling van het beroep in werking treden van de on gevallenverzekering." Ingevolge d'e uitnoodiging van den Raad tot bet college van B. en W. 'bij de behan deling der begroeting van inkomsten en uit gaven der gemeente, dienst 1902, gericht, hebben B. en W. zich tob den Min. van Bin nenl'. Zaken gewend met verzoek om of over name van do H. B. S. alhier door het Rijk, of verhooging van heb Rijkssubsidie ten be hoeve dier inrichting. In antwoord' hierop heeft het college een schrijden ontvangen dd. 24 dezer, waarin do Minister zich bereid verklaart om op de Staatsbegrooting voor 1903 de vereisckto gelden aan te vragen ten einde (ten behoeve dor II. B. S.) heb jaarlijiksch subsidie hij K. B. van 20 Maart 1900 bepaald' op 8000 to verhoogen tot f 10,000, mits met den aan vang van den cursus 1902/1903 tot splitsing vande 2e en 3e 'klasse dim school in paral- 'Ic-1-afdï.-elin.gen worde, overgegaan. Boven dien moet als voorwaarde voor kostél'ooze toelating niet alleen buitengewone ijlver, maar ook „aanleg" gesteld worden. D'e Minister verzoekt te mogen vernemen of de Raad de voorwaarden aanvaardt. Ten aanzien van do voorwaarde- van split sing verwijzen B. on W. naar betgeen zij betoogd hebben in hun schrijven van 19 Juli 1901. ÏB. en W. stellen nu voor, de door den Minister aan d'e verhoogimg van het Rijks subsidie te verbinden voorwaarden te aan vaarden en hun te machtigen daarvan aan den 'Minister kennis te geven. B. en "W. deeien mede het proces-vei baai van de opneming dei' boeken en kas van den gemeente-ontvanger. in plaats van schooi F het beste voorkwam. Tevens beval zy aan opheffing van het verschil in soort van de scholen voor gewoon lager onderwijs, waardoor de geheele school bevolking over de voorhanden ruimte zou kunnen worden verdeeld. School A. (hoofd de heer A. II. E. Tijl). Op 31 December telde de school 130 leer lingen. De le en 2e klasse waren in één lokaal, omdat wegens het groote aantal leer- i lingoii het 4e jaar gesplitst moest worden. School B. (hoofd mej. A. Kimmijser). Op 31 December waren er 132 leerlingen over 10 klossen en 7 lokalen verdeeld. School C. (hoofd de heer C. Kerdel). Op 31 December waren er 549 leerlingen over 6 leetjaren en 42 klassen verdeeld. Scheiding der lokalen, een tweede school- gang en verbetering en vermeerdering der privaten en urinoirs wordt steeds meer noodig. De heer Kerdel constateert, dat school C met de slechtste inrichting de grootste klas sen telt. Voor één leerjaar, tellende 90 leerlingen zijn geen privaten of urinoirs. Een ander weer groot leerjaar heeft 1 privaat en 1 urinoir. School D. (hoofd de heer W. Vaandrager.) De commissie geeft een staaltje van het aantal leeilingen en hun verdeeling over klassen en leerjaren loopend van 18871895 waarby zij komt tot totalen van 268 jongens en 255 meisjes. School E, (hoofd de heer J, Hage.) Op 31 December telde deze school 479 leerlingen verdeeld over 6 leerjaren. Herinnerd wordt aan het ontslag van den heer Brouwer. Tengevolge van de werkzaamheden aan de gasfabriek moest de groote vacantia met een week veilengd worden, daarna was het geven van onderwijs door hetzelfde bezwaar nog onmogelijk, zoodat het 5e leerjaar in het schoolgebouw aan de Broersvest gehuisvest werd, terwijl de overige leerlingen slechts eenmaal per dag gedurende 4 uur les kre gen. In het midden van November kon we iier geregeld in het schoolgebouw les gegeven worden. School F. (hoofd de heer J. C. Sander). Op het eind van het jaar werd de school bezocht door 374 leerlingen (219 jongens en 155 meisjes) over 6 leerjaren verdeeld. Het 3e en 't 6de leerjaar is gespiilst. Het hoofl was langen t'yd door ziekte ver hinderd de school te leidendoor het vertrek van den heer Ooms naar Maassluis Was er geen onderwijzer aan deze school, die als hoofd kon fungeeren, eerst den ln Januari 1902 werd de heer J. Valkenburg met de leiding der zakin belast. School G. (hoofd de heer J. van der Hout), De schooi telde 225 leerlingen (111 meisjes en 114 jongens). Herhalingsschool voor meisjes. (hoofd de heer C. Kerdel). De cursus 1900/1901 eindigde 29 Maait met 150 leerlingen 23 leerlingen vertiokken in den loop van den cursus. Het schoolver zuim bedroeg 6.6 pCt. De nieuwe cuisus begon met 17'2 leer lingen, verdeeld over 6 klassen. Ue 2a klasse bevat slechts leerlingen die de lagere school doorloopen hebben, de 5e en 6e klasse gedeeltelijk. Voor de overige klassen is het inhalings- orideiwijs. Voor de 6e klassen is liet koken er hij gekomen, dat met veel belangstelling gevolgd woidt; het lokaal waarin het gegeveu wordt, komt de commissie hygiënisch onge schikt voor. Eiede December telde de school nog 150 leerlingen. Het schoolverzuim be droeg 7 pCt. Mej. A. van Vlaardingen werd vervangen door mej. J. F. van Wamelen. Tot tijdelijk onderwijzeres werden benoemd de dames J. A. van der Hout en C. H. Flohil. Herhalingsschool voor jongens, (hoofd de heer C. Kerdel). De cuisus begon 2 October met 47 jongens verdeeld in 2 klassen. Einde December telde de school nog slechts 40 jongens. Het schooi- Adres. Door ambtenaren van onderscheidene klassen, bij' de Hooge colleges van Staat en de departementen van Algemeen bestuur is aan Hare Majesteit de Koningin een vani lager Onderwijs. Vervolg cn Slot.) Het openbaar ondeiwijs. By de invoering der leerplichtwet deed zich het gebrek aan plaats op de openbaie scholen nog meer gevoelen 1 Aan school D kon slechts 1 klasse nieuwe leei liegen wor den aangenomen, terwijl de hoofden van scholen C, F en G voortdurend in strijd met art. 7 van het K. B. van 4 Mei 1883 moes ten handelen. 1 Daarom wendde de districtsschoolopziener zich tot B. en W. met veizoek in dit gebrek te vooizien. De opmeiking van den schoolopziener moert door de commissie van toezicht als juist worden eikend, terwijl zij nog op een tweede bezwaar wees nl. dat kinderen niet in een hoogere klasse geplaatst konden worden, die het toch wel vei dienden, zoodat de ver plichting tot schoolbezoek onnoodig een jaar werd verlengd. Om terstond aan het bezwaar van den schoolopziener tegemoet te komen zouden ettelyke kinderen van elke school verwijderd rnoeten zijn, waartoe de commissie niet wilde adviseeren, zoodat zij B. en W. in overweging gaven den bestaanden toestand voorloopigle bestendigen, doch zoo spoedig mogelijk maat regelen te nemen, waardoor aan het plaats gebrek een einde zou worden gemaakt. Hiertoe beval zij aan het vaststellen van den zesjarigen leefiyd voor de toelating op de scholen en het uitbreiden van het aantal lokalen, voor welk laatste punt haar het bouwen van een nieuwe twaalfklassige school verzuim bedroeg pi. m. 10 pCt, voornamelijk tengevolge van den weinig beschikbaren tijd, dien de jongens door hun arbeid hebben. Benoemd werden als onderwijzer de heeren Joh. A. Boer, C. de Haan en C, Ruiter. Herhalingsschool verbonden aan school A (hoofd de heer A. H. E. Tijl). Door verhuizing moesten 2 leerlingen het bezoeken der lessen aan den cursus 1900/1901 staken; evens 2 door diukke werkzaamheden en een wegens ziekte. Eén bleef weg uit on vei schilligheid. Op het eind van den cursus waren er nog a 49 leerlingen. a Jj Voör den nieuwen cursus gaven zich 1» y. leerlingen aan, waarvan er 13 geplaats werden. Aan het einde van 1901 telde de scnoo 48 leerlingen, waarvan 15 voor alle va®D®a' j Aan het einde van 1901 genoten 24 kinderen lager onderwijs tegen 2336 op he eind van 1900. Bijzonder onderwijs. St. Jozefsschool. le sectie. -i (Hoofd de lieer H. L. Hakkenberg.) I Op het einde van 1901 telde de scltoo 287 leerlingen. 2e sectie. I (Hoofd de heer L. P. Mallaat.) j Het hoofd de heer J, J. J- Lambert we vervangen door den heer Mallant. Het aantal leerlingen bedroeg einde Decern ber 141. f 3e sectie. (hoofd de heer W, A. Kersten). De leerlingen zijn verdeeld in 6 lee'jaien en 7 klassen. Door huisvesting van een aan - in het gebouw van den R. K. Volksbond j

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2