Ka. 10891. BUITENLAND. Frans Doring. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per "weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. 1 Afzonderlijke nummer» 2 cent. Abonnementen worden dageljjlós aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. Prigs der Advertentien: tan 1b iegels fl. U.fl'2; leaere regei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zp* innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, women zoogenaamde Uleime opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 133. ALGEMEEN OYEKXICUT. SCHIEDAM, 30 Juni 1002. Zuld»Af rl ka. Generaal Lyttelton heeft in twaalf mili taire districten commandanten benoemd; bet zijtn de volgende: te Pretoria kolonel Clements (de man van Nooitgedacht)tc Marico kolonel Kekewich (bekend door Moedwil en ander© ongelukkige gevechten) te Elandsfontein kolonel Oliphant; te Klerksdorp kolonel Thomoycroft (de man van Spioon'kop en SprinkhaansneSk)te Mid delburg kolonel Bullockte Harrismith ko lonel' Bloomfield; te Stand ei-ton kolonel Bum-Murdochto Bloemfontein kolonel Stevensonte Kroonstad kolonel Barker to Vrijburg kolonel Rochmort; Kan.pko.lo' nie ton zuiden van de Oranjerivier 'kolonel Settle (van Settle's Imperial Circus); Natal generaal Fctlierstonhaug'h. Zoolang als de militaire bezetting duurt, zullen cr ten minste 75,000 man in Zuid- Afrika blijven. Zoodra zelfbestuur is inge voerd, wordt do bezetting waarschijnlijk in gekrompen tot 50,000 man. Voor het oogenblik leven de Boeren mee- rendeels in de steden of in den omtrek er van, el aar bijna al hun hoeven verbrand of verwoest zijn. Ondanks de pogingen van de Engelsche overheid, is de ellende vrij groot en zal' zij) ongetwijfeld voortduren tot men d© burgers terug zal kunnen zenden met het noodige geld om bun huizen weer op te bou wen en hun 'kudden te hernieuwen, wat waarschijnlijk tamelijk lang zal duren. Dit wordt nil van Engelsche zijde eindelijk ook ingezien, of, misschien beter, erkend. Do koloniale troepen welke in Zuid-Afri- ka gestreden hebben, koeren reeds naar bun landen terug. Zaterdag zijn uit Durban 1400 Australiërs en 1500 Canadeezen vertrokken. Den 2en Juli gaan nog 2000 Canadeezen weg. Botha heeft den 13©n door tusschenkomst van den bevelvoerenden generaal te Kaap stad aan generaal Pienaar te Lissabon het volgende telegram verzonden„De vrede is geteékend. Deel alle vluchtelingen, di© bij u zijn, mede dat ik bun aanraad, de voor waaiden aan te nomen, die zijn vastgesteld. Zoodra zij' dit hébben gedaa.n, kunnen zij naar Transvaal teruggaan. Sein antwoord." Waar blijft dat antwoord Voor de plechtige ontvangst, wel'k© hem te Southampton wordt bereid, beeft lord Kitchener beleefd bedankt. VAU ERNST ECKSTEIN. 6) IV. Dén volgenden dag bracht Frans Döriag thuis door. Hij) wilde in geen geval den brief van dr. Alkott -misloopen. Op zijn laatst tocih zou het met zooveel verlangen verbeide epistel in den namiddag 'bezorgd worden. Maar het kon best gebeuren, dat 't veel' vroeger kwam, en. daarom wilde Frans Döring in geen geval' uitgaan. Hij liet d'o kachel aanmaken, ontbeet en nam toen tamelijk verstrooid hot laatste hoek ter hand, dat nog in zij'n bezit wasde reclame-uitgaaf van Bellamy's „Terugblik uit het jaar 2000". Hij bladerde, las -en paar regels en bladerde dan opnieuw. Bij ieder geruisch op de trap of op het portaal sprong hij op, vloog naar de deur en luister de. Wél zes of achtmaal) helde hij bet vrien delijke dienstmeisje en vroeg haar telkens of er niets voor hem gekomen was. Toen de klok. drie uur sloeg en het meisje nog steeds „neen" ten antwoord gaf, sprak hij haar bijna barsch toe. Hij' dreigde baar, dc juf frouw voor jalle gevolgen verantwoordelijk te stellen in geval er beneden op het bureau iets verloren, ging. „Dab gebeurt nooit," zeide bet dienst meisje, „want mevrouw zorgt voor de gróótst mogelijk© stiptheid. Maar voor alle zeker heid zal ik nog wel eens gaan kijken," „Ja, doe dab!"-bromd© de jonge man. Dultschland, De driebond. Db verdragon tusschen Duitscliland, Ocs- tenrij'k-Hongarije en Italië zijn hernieuwd, bot voortduren van het Drievoudig Verbond is opnieuw verzekerd. In het bericht, dat deze tijding Zaterdag tob ons bracht, stond ook„Dé Driebond is onveranderd in vorm hernieuwd." Na de uitingen van den Hongaarschon premier was to verwachten dat er van die zijde tegen een verlenging van den Driebond zou worden geprotesteerd, ook Italië was er oorspronkelijk niet geheel voor, zelfs was de tegenwoordige minister van buiteulandsone zaken Prinetti er vroeger hevig tegen ge kant. Te verwachten is dus dat, al is de vorm niet veranderd, door Duitscliland con cessies zijtn gedaan aan zijn beide bondge- nooten, aan Italië vooral in hot belang van zijn uitvoerhandel in wijnen, planten en bloemen, aan de oostelijke monarchie ten aanzien van de graanrechten. In elk geval zal de Duitscho regeering de- agrariërs nu zeker geen verhooging van de 'belangrijke posten in het tarief-ontwerp meer kunnen toestaan. In Parijs heeft de hernieuwing van den Bond in sommige 'kringen wel eenige teleur stelling gewekt. Men had heb wol voorzien, maar men had gehoopt, dat met het oog op de Fransch-Italiaansch© toenadering, met 't oog op het handelsverdrag tusséhea beide landen, waardoor een einde gekomen is aan de Middéllandsclie Zeoquaesties, met het oog ook op do bedreigingen, die men in de Duitscho wetsontweipen op de toltarieven togen Oostenrijk en Italië wil zien, en de verkoeling, die er tusschen keizers Wilhelm en Frans Jozef zou ontstaan zijn, doch we der wordt tegengesproken, dat de hernieu wing van den Driebond van dien aard zou zijn, dat men er niet meer, zooals vroeger, een anti-Fransche bcteokenis aan zou kun nen hechten. Daar nu het Verbond geheel hetzelfde is gebleven, verklaren reeds vele Franseben, dat de zoogenaamd© „vriend schap van Italië" niets is, en dat aan het geschreeuw te Turijn, ter oere der Fransclie gasten, door de Italiaansohe menigte aange heven, hoegenaamd geen betóekonis gehecht kan worden. Aan de andere zijde moet Dd- cassé, de minister van Buitoni. Zaken, ver klaard hebben, dat bijl noch verwonderd, noch teleurgesteld was over d© hernieuwing. Er bestaat geen enkel ernstig streven, heeft hij gezegd, voor Frankrijik, dan om zoo goed en zoo kwaad als dat mogelijk is, te behou den wat het heeft, en er is geen reden om naijVerig to zijp. op -mogendheden, die zich economisch en politiek naar buiten ontwik- kelten. Van de zijde der verbondenen wordt in- bussch'en ten stelligste ontkend, dat de Drie bond tegen ©enige mogendheid gericht zou zijn. De „Kölnische Zeibung" wijst hier nog eens met nadruk op. „Do onderleokcmng," zegt het blad, „van do onveranderde verlen ging van den Driebond zal door alle vrien den van den vredo met oprechte voldoening begroet worden. Over bet karakter van den Driebond' heeft zich onlangs in den Rijks dag graaf von Bülow nog uitgesproken, en na hem in de Huizen van Afgvaardigden graaf Goluehowsky en minister Prinetti, op zoo ondubbelzinnige wijze, dat een valsche uitlegging uitgesloten is: De Driebond is een zuiver defensief verbondbijl vereenigt de drie groote Midden-Europeesch© mach ten, niet ter wille van de een of andere on derneming, die een aanval op het verwerven van grondgebied op eenige wijze ten doel heeft, maar hij heoft veeleer het behoud vaii hot tegenwoordig bezit van de drie machten ten doel. Iedere vijandigheid tegen een bui- tenlandscbe macht is aan den Bond vreemd hij wapent zich togen mogelijke gevallen, die echter des te zekerder zullen uitblijven naarmate de drie machten vaster aaneenge sloten zijn, en dit een lange reeks van jaren blijVen. Db Bond dient niet do bijzondere belangen van één der drie machten, maar houdt alleen 'het gezamenlijk belang van alle drie in het oog. Derhalve zal hij ook zio lang van kracht blijven, als dit gezamenlijk belang in do gezamenlijke bewaring en i er- zelkering van den Europcescbeu vrede be staat." Toch zijn Frankrijk en Rusland de eenige staten, tegen welke men meent in staat van tegenweer te moeten zijn. Doch de beteekenis van do vernieuwing van liet Drievoudig Verbond behoeft men niet te overschatten, daar zijn stichter, Bis marck, het zalf niet gedaan heeft. Het toeft met andere verdragen ook dit gemeen, dat het herroepen en verbroken zal worden, zoo dra de Staatsraison heb noodig maakt. Ofschoon een groot deel der inwoners van Engeland het zich meer aantrekt dat de feesten niet doorgaan, dan dat db koning ziek is, was er nog groote ongerustheid die nu na al de geruststellende bullitins sterk ver mindert. Hiertoe draagt ook veel bij het feit dat prins Heinrich van Pruisen toch naar Duitscliland is vertrokken. Nu de oorlog voorbij! is, komt een groot aantal aanvragen om ontslag tegelijk in van officieren, die gedurende don oorlog geen ontslag mochten vragen. Men raamt hun totaal op 1200, onder wie, naar verhouding, zeer veel cavalerieofficieren zijn. De -klank van haar stem had iets zachts en geduldigs, zoodat Frans Döring er geheel door 'geprikkeld werd, on toen ze hem een oogenblik later met roerende bedeesdheid zeide, dat mevrouw nog eens alles had na gezien, maar dat er tob haar leedwezen niets, totaal niets voor hem gekomen was, ontviel aan den altijd- zoo vormelijiken edelman een woedende tandenknarsende vloek. Do aureool waarmede zijn dankbare fantasie 't vriendelijke, lachende gelaat van dr. Alkott omgeven had, begon sterk te verbleckei.Het was toch niet beleefd om een geheelen dag te laten voorbijgaan, zonder hem zijn be sluit mede te deelen, dat toch zeker al lang genomen was. De man wist toch hoe het met hem, Frans Döring, gesteld was. Ver beeldde dr. Alkott zich misschien oo-k dat het prettig was, zoo tusschen hangen en worgen te verkoeren? Ja zeker, de particu lier, die in alle gemoedsrust van zijn cou pons leefde, de rentenier, de rijkaard had geen haast! 'Hij, had misschien zeer dringen de beletsels; een sportdiner of een rendez vous met een of andere ballet-danseres. Dat ging zeker vóór. D'aardoor vergat hij) wat gedurende een anderhalf uur zoo breedvoe rig besproken en zoo goed) als besloten was geworden. Tegen half negen vroeg het dienstmeisje of mijnheer in 'tgeheel niet uitging, want de kamer moest toch gedaan worden. •Zonder iets te antwoorden, trék hij zijn jas aan, zette zijn hoed op en liep do trap af. Hoofdschuddend 'keek het meisje hem na. Jammer van dezen jongen man, hij had zoo iets goeds en fatsoenlijks over zich. Frans Döring zwierf twee uren lang doel loos door de eenzaamste straten rond. Zijn hoofd brandde, zijn maag schokte. Langzar Engeland. De 'Koning, luiden de beriohten, gaat voortdurend vooruit. Zaterdagavond is geen bulletin uitgegeven. Van nu af aan zullen slechts bulletins worden uitgegeven om 10 uur 's morgens en om 7 uur s' avonds. De wonde veroorzaakt nu en dan nog pijn. De Koningin met haar dochter, den prins on de prinses van Wales, en andere leden der koninklijke familie woonden gisteren de godsdienstoefening in Marlboroughkapel bij. D© menigte groette de Koningin eerbiedig bij haar eerste verschijnen in hét openbaar sedert de ziekte des Konings. Ook in de St. Pauls Cathedral werd een plechtige gods dienstoefening gehouden, waarbij een gebod voor de genezing des Konings werd uitge sproken. De hertog en do hertogin van Cou- naught, lord en lady Landsdowno en vele voorname personen uit verschillende doelen des rijks woonden don dienst bij. merhand was hij! steeds meer verbitterd ge worden. Deze ergelijke onattentkeid. Het grensde bijna aan onbeschoftheid In de Matrozenstraat 'koclit hij eenige wa terbroodjes, die hij van uit den zak van zijn overjas, broksgewijze, onopgemerkt naar zijn mond bracht. Mot gramschap dacht hiji nu terug aan zijn heerlijk diner van gisteren in het Noord-Duitsch© ITof_ want indien bij had kunnen vermoeden dat d.eze Alkott zulk een verbazende bedrieger was, dan zou liij wat zuiniger hebben rondgesprongen met zijn tien mark. De nacht, die op dezen onrustigen dag volgde, had lang niet zulke heerlijke droo- men als de vorige, maar Döring trachtte na 'grooten zielestrijd zich nog steeds in zijn po sitie te schikken. Eigenlijk was alles van 't standpunt van den doctor gezien, nog wel te verklaren Uit een oogpunt van gerust stelling wilde hij vermoedelijk nog twee of drio andere sollicitanten in oogenschouw ne men, om dan met een gerust geweten te kunnen zeggen dat hij ze allen getoetst had. Dat zou dan heden geschied zijn, en morgen zou hoogstwaarschijnlijk de blijde bood schap hem in den vroegen morgen reeds worden gebracht Maar als dit eens niet gebeurde? BahonzinMen moet niet altijd het ergste vreezen. En voor de dertigste maal herhaalde Döring bijl zich zelf alle bijzon- derbeden van zijn gesprek mot dr. Alkott en trachtte andermaal te gcloovon dat deze ware, hartelijke menschlievendheid, deze le vendige sympathie onmogelijk zou 'kunnen bedriegen. En eindolij'k sliop hij in en droomde niet als onlangs van zomie- en hemelglans, maar evenmin van iets bitters of pijnlijks. Frankrijik. Terwijl president Loubet, gisteren bij de concours national' de l'instruction militaire, antwoordde op do bedankjes van den voorzit ter van de soeiété do gymnastique en zijn belangstelling voor die vereenïgingen uit sprak, riep iemand op de officieele tribune, achter don president: „Als ge zoo veel ge voelt voor de gymnastiek-veroenigmgeu, laat dan Deroulèdo terug komen." Die uitroep met luider stemme werd van drie nabijjgelegen tribunes gehoord. Terstond hebben personen die op de officieele tribune waren d'cn manifestant omringd en hem verdreven, terwijl generaal Bailloud de mu ziek order gaf om te spelen.. De menigte juichte don heer Loubet toe. De Bey van Tunis, die pas zijn vader is opgevolgd, blijkt do Fransche gezindheid mede overgenomen te hebben. Verschillen de betrekkingen worden aan Franscken op gedragen. re" zone te verkoopen aan de stad voor 98,000,000 Mark. De Landdag van Saksen is tegen Donder dag in buitengewone zitting bijeengeroepen Spanje. Koning Alpkonso XIII heeft geweigerd aan Perez Galdos, den schrijver van het veelbesproken anti-clericale drama „Elcc- tra", een onderscheiding te verleenen, wel ke het ministerie hem bad toegedacht. Zwedien. Nadat alle leden van het Kabinet-Otter bun portefeuilles ter beschikking hadden gesteld, verzocht de Koning don oud-m-nis- ter-president Boströem om zich met de vor ming van een Kabinet te belasten. Boströem heeft daarin toegestemd. Duitsobland. Keizer Wilhelm houdt zich druk bezig mot de studio van do Poolsche quaestie en maakt een groote program-redevoering ge reed voor den 2en September, bij gelegenheid van zijn bezoek aan Polen. De Keizer heeft den opperburgemeester van Keulen laten weten, dat hij het voorne men koestert om do fortificaties dier stad to doen verdwijnen en do terreinen der militai- V. Ook de volgende dag ging voorbij, zonder dat de „raadselachtige particulier" iets van zich liet hooren. Frans Döring zat steeds te wachten op zijn zolderkamertje, evenals gis- teien, alleen met dit onderscheid, dat zijn toom moer en meer veranderde in angst en moedeloosheid. Eindelijk, den derden dag, hosl'oot bij' niet langer werkeloos te blijven zitten wachten, maar dr. Alkott nog eens persoonlijk te gaan bezoeken. Misschien berustte alles slechts op een misverstand. Even vóór elven ging hij op weg naar de Parkstraat. Dezelfde bediende van den vo- rigeu keer deed hom open. Frans Döring vroeg met glimlachende onverschilligheid „Ivan ik dootor Alkott even spreken?" „Neen," 'klonk het ijskoude antwoord, „mijnheer is niet thuis." „Dat spijt mij', wanneer komt hij terug?" Db bediende trok mot een uitdrukking van korzeligheid dc schouders op. „Het spijt me, maar de doctor heeft geen vaste spreekuren. Misschien vanavond Dóriug 'ging weg. De onverwaente teleur stelling en evenzeer het eigenaardig imper tinent lachen, waarmee de bediende hom afscheepte, deed 'hem pijn. Een enkel oogen blik bleef hij staan boven op het terras ai keek met angstigeu, mismoedigen blik naar do Gothische voordeur, die men zooeven zoo onvriendelijk achter hem had gesloten. EonSklaps ging de deur weder open en een jong meisje met een kostbaren pelsmantel om en een breedgerandcdn hoed met veeren op het hoofd, trad naar huiten, bleef even stilstaan, en ging hean toen haastig en vlug voorbij. Onwillekeurig had Frans Doling Rusland. D'o regeering heeft den Emir van Afgha nistan vergunning gevraagd om een vertegen woordiger te Kaboel te vestigen. De Emir zou zeer geneigd zijn dit verzoek toe tp staan, trots het verzet van zijn moedor, die sterk op dc hand van Engeland is. Inmid dels heeft do jonge vorst zich gozelligjes ge ïnstalleerd". Hij trouwde op een dag vijf becldsohoono jonge vrouwen, onder wie de dochter van den opperbevelhebler zijner troepen. Amerika. Heb Amerikaausehc Kabinet heeft am nestie verleend aan do Pbilippino's, met in begrip van Aguinaldo. Argentinië. De Senaat keurde .Zaterdag met al gom er ne stemmende internationale tractatcn q jed die met Chili zijn gesloten en voorloopig reeds waren geteekend. Men verzekert, dat liet Huis van Afgevaardigden d© volgende week eveneens met een groote meerderheid de Lractaten zal goedkeuren. China. De gebouwen van de Britsclie en Ameri- kaansche zendelingen te Tjen-koe-tsjao zijn door Chincezen vernield. Een der zendelin gen werd vennoord Er zijn 50,000 gewapende Boxers in op stand. Onder vele andere belangwekkende zaken zal vooial meikwaaidig zjju in liet morgen geopende Zuid-Afiikaansch Mesrum de zaal met de internationale geschenken uit Frank rijk, België, Duitscliland en Rusland aan Kruger, De Wet, Omrijd en ziju dapperen, Lpyds enz. Daaronder zijn kunstwerken van hooge waarde en buitengewone kostbaaiheid: vooral de Russische B r i t i n a (ncoups de fraiernité", een geschenk van 70,000 Russen) een meesterstuk van graniet, massief zilver en goud en edelgesteenten. "Voorts is er o. a. te bezichtigen een prach tig model van een vliegende ambulance voor pl.no. 50 lijders, zooals zij in den oorlog in Zuid-Afrika door de Nederlandsehe vereeni- ging »Het Rooiie Kiuis" vanaf 1899 tot 1902 in gebruik is gesteld, samengesteld met een geheel nieuw vervoer-, verband-, verpleg'mgs- en beschuttingsmateiieel, uitgedacht en zelf vervaardigd door den beer C. de Mooy, ge pensioneerd dirigeerend officier van gezond heid der 1e klasse te 's-Gravenhage. Het model omvat een groot aantal teuten, bian- cards enz. enz. den 'hoed voor liaar afgenomen. Zij had hem toruggogroet, vluchtig," maar toch met die vriendelijkheid die het bewijs is van een goed1, liefdevol hart. De geheelc verschijning waa evenals 'fc beeld va.n een tooverlantaarn plotseling te voorschijn gekomen en weder verdwenen. En toch geloofde Frans Döring dat hij nooit een vrouwengelaat bij den eer sten oogopslag zoo nauwkeurig had opgeno men als deze voornaam-liefelijk, wonderlijk" sehoone verschijning. Uit heb standpunt van den critiseercnden kunstenaar, was ze eigen lijk niet bepaald mooi maar zoo zacht- harmonisch, zoo vrouwelijik-schrander en toch weder zoo meisjesachtig-] ieftallig, dat men haar in plotselinge verrukking aau het hart zou willen drukken Frans Döring stond nog-altijd tegen de vergulde borstwering der trappen geleund. Hij gevoelde zich verlaten en troosteloos. Dit lieve schepseltje was zeker -de vrouw van dr. Alkott. De benijdenswaardige parti culier bezat niet alleen een groot vermogen cn een vorstelijk ingerichte woning, maar daarenboven nog de bekoorlijkste levensge zellin. Hij evenwel, Frans Döring, bewan delde eenzaam het pad van ontbering. Geen medegevoelend hart klopte voor het zijne, geen gezellig tehuis wachtte hem als hij ver moeid terugkeerde. In plaats van liefde niets dan het duistere spookbeeld van hon ger en 'koude. Want plotseling, hij wist zelf niet waarom, voelde hij nu zijn reeds wan kelende hoop ineens geheel vervliegen. Al les bedroog, bespotte en hoonde hom. Waar lijk, het noodlot was onrechtvaardig (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1