56'" Jaargang. Donderdag 3 Juli 1902. No. 10893, Frans Doring-. BUITENLAND. V SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 4,25. Franco per. post fl. 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Botexstraat 68. Advertentiën: Van 1b regels fl. 0.92iedere regel Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde m&mtrÊmmïtëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere, telefoon Ho. 183. ALGJBWEKM OVERZICHT. SCHIEDAM, 2 Juli 1902. Zafd-Afrfkn. De correspondent van. d'e „Standard" meldt, uit Durban, dab d'e generaals Botha, De Web en D'e la Rey deze week in Durban zullen aankomen, op weg naar Europa. Db correspondent van dat blad in Brus sel verneemt, dat de heer Kruger bericht 'heeft gekregen, dat 's heeren Steyn's toe stand volkomen hopeloos is en hij geheel verlamd moet zijn. Een aantal 'krijgsgevangenen op St. Hele na meet den eed van trouw hebben afge legd'; onder hun namen komt die van ge neraal Cronjé voor. De stadswacht van Ladysmith is ontbon den en een deel der Natalsche vrijwilligers is teruggekeerd. Het gemengde regiment blijft voorloopig nog te velde. De coiT3S] ondent der „Times" te Kaap stad mold't d'at het verzoekschifh tob schor sing dei- Grondwet alleen in Kaapstad en omgeving reeds door meer dam 15,009 per sonen onderteekend is. Naai- de „National Ztg." verneemt, heeft Ricktkofen, de (Pruisische) staatssecretaris van 'buitenlandsche zaken, in do laatst© da gen herhaalde malen gesproken met den En- gelsoken zaakgelastigde over de spoedig© te rugzending van 'krijgsgevangenen, van Duit- scho nationaliteit. Er zijn er op Ceylon, St. Helena, de (Bermuda's en in da buurt van. Bombay. Da Engelsche regeering schijnt ge zind te zijn om da gevangenen spoedig vrij te laten, mits zijl niet naar Zuid-Afrika te rugkeer on. Daar diensvolgens da kwestie voorname lijk een geldkwestie zal) zijn, heeft Ridhtho- fen zich in verbinding gesteld' met Duitsche kringen, om zoo mogelijk een deed, van het geld dat voor do Boeranzaafc hijeen is ge bracht, te besteden ten gunste van de .Duit sche krijgsgevangenen. Eveneens heeft de minister raad gepleegd met 'Duitsche roede- rijen om suelle scheepsgelegenheid tegen verlaagde prijzen te verkrijgen. Do heeren Jenkins en Morgan, die van Engelsclie zijde naar Zuid-Afrika zijn afge vaardigd, om. te zien wat daar voor den Britsoken handel en industrie te doen valt bij den nieuwen staat van zaken, hebben te Kaapstod een zeer hartelijke ontvangst go- had van de regeerhigsambtenaren en d'e Ka mer van Koophandel. Ieder staat klaar om ben te helpen mot inlichtingen, dia de En- gelsohe fabrikanten in staat kunnen stellen bun .handel' ginds uit te breiden. Die bereidwilligheid Vmdt haar grond hierin, dat zij D'uitschland willen tegenwer ken. Want do toonaangevende lieden in Kaapstad hebben den beiden commissiele den te verstaan gegeven, dat zij voor geheel Zuid-Afrika preferentieel© tarieven ten gun ste van Engeland wensobelijk achten. Het feit toch, dat de Duitschers er mot de uiter- VAN ERNST ECKSTEIN. 8) VI. 'Hoe Verder Frans Döring zich van de Parkstraat verwij'derde, des ta wanhopiger en radél'oozer werd hij, Hij[ liep voort als een waanzinnige. Het noodlot had hem overal in den steek gelaten, het scheen hem juist thans voor 't eetrsb te zullen begunstigen, en nu bleek het dat deze blinkende ster slechte een valsoh dwaallicht was. De ongelukkige moest ervaren, dat afschuwelijke zelfzucht en' harteloosheid zijn lijden als oen weten schappelijk iets exploiteerde, zooals een. ge voelloos natuuronderzoeker liet gefolterde dier martelt. Dit ging hoven zijn krachten,, on was 'bijl al de verbrijzeld© plannen nog be lachelijk op den koop toe. Zijn trots verhief zich, maai- zijn vertrouwen in d'e mensehbeid was voor altijd, verloren. Als een slaapwandelaar 'liep hij, langs de prachtige huizen van de Wil'helminastraat, altijd door bezield met d© gedacht©Nu is ste krachtsinspanning naar streven zich van den handel meester te maken, heeft den wensch doen ontstaan, dat d'e rijiksregeering de gelegenheid nu zond© aangrijpen om den Britscheu .handel door preferentieel© tarie ven it© hulp te komen. De commissieleden gaan rweldra naar Johannesburg, waar men hun wel iets dergelijks zal vertellen. De burgemeester der stad (Kingston aan de Theems beeft door een uit Euid-Afrika teruggekeerden Engelsoheai soldaat een oor logssouvenir gekregen, dab juist, nu de be- kend'o Ierscbe overste: Lynch zich wegens landvel-raad voor een Londonscbe rechtbank te verantwoorden lie-eft, een zekere geschied kundige waarde heeft. 'Het is namelijk d'e vl'ag van de tweede Iers olie brigade, die aan de zijde der Boeren, onder den afgevaardig de van Galway tegen de Engelschen streed. Deze vierkleur draagt het opscbirft„Voor Vrijheid" en onder do woorden: „Tweede Iersche Brigade"„Denk aan bet jaar 1798". Vóór 104 jaar werd zooals 'bekend is do opstand van het Iersche volk in bloed gestikt. D'e vlag van overste Lynch kwam onder zeer dramatische omstandigheden in hand'en der Engelschen. Na het laatste ge recht,' waaraan de Iersche brigade deelnam, vond men het lijk, vaa een Boerenstrijder op het veld. De vlag was om zijn. lichaam ge wikkeld en op het met bloed gedrenkt doek was het voorste blad' uit een 'bijbel beves tigd, waarop met bloed geschreven stond Zend deze vlag naar Dublin en bid voor de ziel van Patrick Moonoy. Vaarwel! In bet doek was oen oude looden kogel genaaid, die in een stuk papier gewikkeld was, waarop nog het volgende te lezen, stond Deze kogel werd uit het lijk van een Ierschou patriot gebaald, genaamd (Patrick 0'More, die in 1798, strijdend voor zijin vaderland, viel, De> Engelscbe Tommy, die dit merkwaar dig overblijfsel vond, werd spoedig daarna in een gevecht doodelij'k gewond. Hij, gaf de vlag aan een strijdmakker over, mot bet ver zoek deze bij zijp terugkeer aam den burge meester van Kingston te overhandigen. Engeland. De koloniale vergadering. Zooals gisteren, werd medegedeeld, is de conferentie der Engelsoho koloniale Pre miers te Londen geopend. Volgens de „Pal! Mall Gazette" worden er de volgende kwes ties besproken Vooreerst de punten, welke door bet En- gelsche ministerie van Koloniën ter tafel ge bracht worden le. Het politiek verband tussclien het moederland en de 'koloniën2o De rijiksverdediging3e. D'o handelsbetrek kingen van het wereldrijk4e Da verhou ding van Australië en. N'ieuv-Zeeland tot do eilanden van den Stillen Oceaan. Nieuw-Zeeland brengt in. bespreking: le. Begunstigingstarieven door verlaging van rechten voor Engelsoho en in Engelscbe sclie pen vervoerdo artikelen, en verlaging van liet recht op koloniale waren, voor zoover die tegenwoordig nog door het moederland belast worden; 2e Vorming van. een rijks- resarvetroep, die in geval van nood, ook bui ten de kolonie, waarin hij opgericht is, ter beschikking staat; 3e. Versterking van het alles voorbij. Iliji was geheel verpletterd. Nu nogmaals op goed geluk pogingon in het werk te stellen, nadat dezo laatste zoo, in alle opzichten, mislukt was, daartoo ontbrak 'hem tot zelfs de laatste vonk van zelfver trouwen Alleen verlangde hij nog maar naar rust en vrede na de woelingen van de zen wauhopigen strijd, dien hij nu al weken achtereen voerde. Niet meer te behoeven te twijfelen, te hopen, te ontberen Hij boorde of zag niets van alJ.es wat om hem hoon voorviel. Tegen half twee ging hij naar huis. 'Hij wist zelf niet hoe hij den we. gevonden, de trap opgeklommen en de leöi- go, ongezellige 'kamear binnengekomen was. Maar- eensklaps zette hij! zich neder aan het kleine tafeltje,nam een vel papier ear schreef. 'Het was hem alsof ihjji nu pas ontwaakte, en nu ook zag hij' voor 't eerst sedert ven- scheiden dagen, dat d'e zon in zijnkamertje scheen. Ja, di.e heldere, hemelsche zon kwam ook tot hem, de eenige groet dien. do buiten wereld hem zond, hier op zijn stervensspon de, Hij schreef een brief aan dr. Alkott. Niet zonder verbittering toonde hij hem het Verkeerde van zijtn handelwijze, hot kome diantachtige van zijn geheels idee. Ten uot- te schreef bijl „Ov schandelijke manier van doen heeft mij derhalve in de armen van den dood ge dreven, 'Zonder dw ontgoocheling had ik Australisch eskader, op grond van de be staande 'bepalingen4c, Subsidies aan mail diensten tusschcn Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Engeland, onder voorwaarde, dat de stcombooten Engelsch eigendom on zoo ingericht -zijtn, dat zij in geval van oorlog als hulp-kruisers 'kunnen worden gebruikt; 5e. Vergunning aan leden uit den geleerden stand van Canada, Australië en Nieuw-Zee land), om bun beroep in Zuid-Afrika uit to oefenen; 6e. Hot houden van conferenties, die alio drie jaar tusschen den staatssecre taris, den minister van Koloniën on de Pre miers der koloniën zullen plaats hebbon. Natal en de Kaapkolonie stellen voor, de naturalisatie) in oen gedeelte van het Engel scbe wereldrijk als voldoende voor het g-e- heole rijk te erkennen. Australië heeft het volgende programma le. Bevoorrechting van koloniën door con tracten voor leger en marine; 2e. De aanleg van oceaankabols en de aankoop daarvan 3e. Instelling Van een rij'ksrechtbank vaoi ap pèl; 4e. Wederzijdsche patentbescherming; 5e. Opheffing van de bevoorrechting van landen, zoodra oen Engelseb bevoorrecli- tingstari'ef wordt aangenomen. De voorstellen van Canada moeten slechts van lokaal-Canadeeschen aard zijn. Do Balkan Staten. Een nieuw verbond. De practisehe resultaten van de reis van vorst Ferdinand van Bulgarije naar St. Peters burg zijn thans bekend gewoiden.Zij zijn van militairen aard en van groot belang voor beide staten. Er is een verdrag tusschen Rusland en Bulgarije geteekend, waarvan de tekst onmiddelijk na de inauguratie van 't monument te Sofia, tei eere van Czaar Alexan der II, den bevrijder van Bulgarije, opgericht, zal bekend gemaakt worden. Czaar Nicolaasis door vorst Ferdinand uit- genoodigd, de inauguratie van dit monument bij te wonen, maar hy zal zich waarschijnlijk door een der grootvorsten laten vertegen woordigen. De inhoud van het verdrag is intusschen bekend geworden. Rusland ver bindt ziel» hierbij te land en ter zee aan Bulgarjje hulp te verleenen, indien door eenige mogendheid de integriteit van het gebied van het vorstendom wordt aangetast of de ont wikkeling van het land wordt tegengewerkt. Daartegenover zal Bulgarije zijn gansche legermacht in geval van complicaties in hel Oosten ter beschikking van Rusland stellen, zal het de havens Bourgas en Varna in tyd van vrede voor de Russische vloot openstellen, en zal het aan Ruriaml aan zijn kust een kolenstation afstaan op een plaats, ter keuze van Rusland. Dit vei drag is dus niet maar een simpele overeenkomst, maar een volledig bondgenootschap van het hoogste belang, met een offensief en een defensief karakter. Wederom heeft Rusland een grooten stap vooruit gedaan in het Balkan schiereiland, door zich hier een bevriende natie te ver werven. Zou het koningschap nu ook niet loskomen? De bondgenoot van Rusland kan toch maar niet gewoon vorst" blijven. De be richten dat deze verheffing na de inaugaratie van het monument en manouvres zou plaats hebben, verdienen dan ook wel eenig ver trouwen. De Czaar schijnt het plan te hebben een voor een de heeren uit den Balkan bij zich te laten komen. De Russische minister van misschien nog do kracht gevonden tot een laatste poging. Uit naam van toekomstige lotgenooten protesteor ik tegen, de manier waarop gij) oen bedriegelij;ko hoop bij mij hebt opgewekt om mij dan, met hartólooze brutaliteit weder te doen zinken. Dit was een teleurstelling, giootcr dan de andere, omdat ge mv slachtoffer nog "bovendien met den vlóék der bespotting helasttet." Nadab liijl dit schrijven, aan hot dienst meisje overhandigd 'had, om hot in de bus 1 e wei-pen, sloot hij de deur. Hij gevoolde zicïi nu vrijer en 'kalmei-. Toen hij naar de zonne stralen zag die over de commode hecngledcn on de gordijnen, in vlammend fil' de grain© veranderden, overviel hem gedurende eeni ge seconden een ontzettende angst, ou op nieuw ontwakende levenslust. Maar da.t ging spoedig voorbij. De aardo mot haar veriei- delijken tooverglans wilde niets meer van hem weten. De wereld stootte hem uit. Slechts één ding bleef hem nog over. De barmhartige kogel I Met stomme onverschilligheid opende hij den kleinen handkoffer, nam den revolver or uit en strekte zich toen languit op liet bed, alsof hij zich te ruste wilde leggen. Hij 'keerdo zij'n gelaat naar het raam toe, en zonderling genoeg was het hoe in deze vree- selijike oogonblikken zij'n waarnemingsver mogen zelfs .de geringste kleinigheden, om- Buitenlandsche Zaken, graaf Lamsdorfï, heeft ten minste den Russisclieo gezant te Bel grado de mededeeiing doen toekomen, dat de Czaar niet van gevoelen veranderd is wat betreft de reis van Koning Alexander en Koningin Drnga naar Rusland en de ont vangst aan het Petersburgsche hof. Het Servische Koningspaar wordt dus nog steeds in den aanstaanden herfst verwacht. Door dat bezoek zal Rusland dan ook -wel weer een of ander voordeeltje weten te be halen. tieoieogife SSededeelIngera. Engeland.'"" Het bulletin van gisteravond luidt: Do Koning houdt zich goed. Zjjn eetlust gaat vooruit. Da verbinding der wond is minder pijnlijk. De minste krachtsinspanning vermoeit den Koning echter nog steeds. Koningin Alexandra heeft de Deensche huzaren, die voor de kroning waren overge komen, voor hun terugkeer naar Denemarken uitgenoodigd einde September terug te komen. Dus dan zou de kroning kunnen doorgaan; ook dat men de koloniale troepen verzocht heeft voorloopig in Engeland te blijven, wordt beschouwd als een aanwijzing dat de kroning veel vroeger zal zjjn dan men eerst ver wachtte, doch of de doktoren in werkelijkheid zoo optimistisch zijn wordt wyselyk niet ge meld. Het rapport van de Koninklijke Engelsche commissie over de h iven van Londen is even zwart gekleurd als voorspeld was dat het luiden zou. Zoowel de bestaande reglementen als verschillende groote lichamen worden emstig gecritiseerd en op verbeteringen ge wezen. Indien geen nieuwe methoden worden ingevoerd, zegt het rapport, zal Londen ge vaar loopen haar plaats als groote haven te verliezen. De kanaalwerken en dokken worden als vaak onvoldoende beschreven, terwijl van hettegenwoordige havenbestuur gezegd wordt, dnt het niet bij machte is de gesvenschte hervormingen in te voeren. Aangeraden wordt het havenbestuur te requireeren uit de London County Council, van welk lichaam, dat uit veertig ledeu bestaat, elf zouden moeten worden aangewezen als havencollege zitting te nemen. Er au kir ijk. Gauthier Clagny stelde gisteren in de Kamer een motie voor tot algemeene am nestie, en vroeg urgentie aan. De president der Kamer bestreed de urgentie, die werd verworpen. Het voorstel der amnestie werd verwezen naar de eerste commissie. Spanje. De jmge Koning heeft aan den wensch van minister Sagasta toegegeven en de deco ratie van den schrijver van ïElectra" be krachtigd. Italië. De Koning heeft zjjn voornemen le kennen gegeven om in den loop van Juli de hoven van Berlijn en Petersburg te bezoeken. Op verlangen van Keizer Wilhelm is het bezoek aan Berlijn tot Augustus uitgesteld. Het be zoek aan Petersburg zal waarschijnlijk mid den Juni plaats hebben. vatte. Hij bespeurde links in do onderste ruit een sierlijk monogram, dat eon der vo rige bewoners van hot kamertje zeker met een diamant daarin, gegraveerd moest bob ben. Frans Döring had tot nu toe de beide, iceds bijna uitgewischte lettere nooit opgo- merkt. Nu evenwel zag hij zo duidelijk en was vea-baasd over zich zelf. Ook dit verwon derde hem, dat do gedachte hom nu kwelde, dat dit toch niet met een diamant was ge daan, want -wie op zulk oen zolderkaanertj zijn introk nam, had zeker goen diamanten meer Op do plaats hoorde men 'kinderen spe len. Frans Poring had hot smartol'ijik-bango gevoel, alsof die kinderen vlak bij hem, wa len, ais was het zijn eigen lang vervlogen jeugd diez icli hier over zijn laatste sponde heenhoog, en hem den afscheidsgroet in de ziel fluisterde. Hiji zag nog met oen eigen- aai-dige aandoening, hoe fladderend© vogels om gindsche torenspits heen vlogen, hoe de zachte winterzon scheen, als een sym'bo-ol van gelhik en zorgeloosheid. Do woorden van de heilige schrift vielen hem inWie niet zaait, zal ook niet oogsten. En met zachte, bevende hand zette hij den mond van. zij'n revolver juist op zijn hart, haalde nog eens diep adem en loste toen het schot. DuitscihHand. Op den terugkeer van Londen, aan boord van de Czaritza, is gisteren te Eckern- förde aangekomen de grootvorst-troonopvolger van Rusland. Hij begaf zich, na door prins Heinrich begroet te zijn, naar de feestelijke bijeenkomst (zonder dames) van de keizerlijke jachtclub in Maria-Louisabad. Hier werd hij door den Keizer begroet, aan wiens zijde hij plaats nam. Eenige bladen melden, dat de Keizer tijdens zijn verbljjf in Ruhrort bevel zou hebben gegeven, dat twee torpedobooten voorgoed op die hoogte van den Rrjo zouden worden gestationneerd, de eene zou Ruhrort tot vaste standplaats krijgen, de andere tusschen Emmerik en Bonn als vliegend wachtschip dienst doen. Ooatenrij k-H on gaar ij e. Maandag vergaderde te Weenen de Kroon raad van Oostenrijk en Hongarije, en als reeds zoovele malen wist de grijze Keizer- IConing Frans Jozef, door zjjn persoonlijken invloed, bijgestaan door minister Goluchowski, tusschen de beide premiers Körber en Szell een toenadering tot stand te brengen, zoodat verwacht mag worden, dat de volgende on derhandelingen tusschen beide regeeringen beter van stapel zullen loopen dan tot dusver. Na een langdurig onderhoud met den Koning keerde de Hongaarsche premier Yon Szell 's avonds r.aar Budapeslh terug. De sFrankf. Ztg," verneemt echter uit Weenen, dat men daar in toonaangevende kriDgen zeer sceptisch tegenover deze be weerde toenadering staat. Oolumbia. Het Reuter-agentschap heeft van zjjn be richtgever in Columbia de volgende mede- deeling gekregen: De berichten omtrent het sluiten van den vrede in Columbia zyn thans bevestigd. De regeering van Senor Marro- quins, wiens verdraagzaamheid tegenover inboorlingen en uitlanders algemeen bekend was, heeft thans een algemeene amnestie voor politieke misdadigers afgekondigd. Alle bur gers, die schuldig zijn, maar thans nog onder de wapenen staan, zullen vrij verklaard wor den, indien zij de wapens neerleggen. Kortom allerlei bepalingen, die op een toestand van vrede wjjzen, zijn in Columbia algekondigd. Intern. Arbitrage. In strjjd met de verwachting, is het ge tuigenverhoor in zake het Russisch-Ameri- kaansche visscherij verschil in hel Arbitragehof nog niet afgeloopen, maar werd dit gistervoor middag en zal het waarschijnlijk ook Yrjjdag worden voortgezet. De verhooren hebben plaats in het Fransch, behalve die van sommige Amerikaansehe experts, die door den arbiter in het Engelsch worden gehoord, terwijl daarna hun verkla ringen in het Fransch worden vertaald. Corps diplomatique. De gezantschapsraad te Parijs, baron van Weideren Rengers, is met verlof hier te lande aangekomen. De Ilaliaansche gezant bij ons hof, ridder Tugini, is uit Luxemburg, waar hy den groot hertog zijn geloofsbrieven als gezant bij diens YH. Het was eon prachtige, eeuwenoude beuk wier ontelbare takken en takjes tot aan do fijbste toppen toe in ijzd waren gehuld; op don achtergrond van de duistere Dscember- lucht een gezicht als uit de sprookjes der ijskoninginkristal aan kristal in onuitput telijke, zach(Monkelende lichtbeelden, een blauwachtige chaos van grotten en holen en stammen en oorspronkelijke woud-lianen, die aan de verbeeldingskracht een bijna ein- delooze speling schonken. Na langdurige wondkoortsen weder tob bewustzij,n gekomen, had Frans Döring, nog te vermoeid om diep door te denken, zich zelf weder teruggevonden in al die phantas- tische pracht van een wereld, die hij' onder den banvloék zijner ontgoochelingen zoo plotseling had willen verlaten. Langzamer hand en bijna alsof hij droomde, was hem liet bewustzijn van zijn toestand' en het voorafgegane duidelijk geworden. Frans Döring bevond zich in een ruime, goed ingerichte kamer van het ziekenhuis der heilige Afra. (Slot votgt.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1