56*" jaargang. Zondag 6 en Maandag 7 Jufs 1902. No. 10896. Eersle Blad NA VEERTIG JAREN. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. a BUITENLAND. V V V C3 -a o cn IQ o s s w se 4) «5 SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Bofcrstraaf BS. Prijjs der Advertentiën: Van 16 regels fl, 0.92iedere vege) meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde IMm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 123. AliGKMEKNf «VËKZICUT. SCHIEDAM, 5 Juli 1902. Kuld> Afrika. Dé regeering van Transvaal heeft nu de finitief het reeds aangekondigde landontgin- ningsontwerp aangenomen. Zij zal men- schen, die verstand van boeren hebben, op boerenplaatsen vestigen zonder te letten op het bedrag aan kapitaal, dat zij bezitten. De regeering leent bet noodige vee, gereedschap pen en zadenzoo noodig verstrekt zij rant soenen. Do boor en staan daarvoor de helft van hun winst af. 'Men stelt alles in het werk om de 'lieden, die zich reeds gevestigd hebben, te nopen zich voor goed aan het land te verbinden, d. w. z. als zijl Enged- schen zijn. Dinsdag hebben bijna alle onderwijzers uit Transvaal en Oranjerivierkolonie een. bij eenkomst te Johannesburg gehad met den directeur van onderwijs om algemeen© be sprekingen over zaken, hun vak rakende, te houden. Er moeten over de 500 onderwijzers tegenwoordig zijn geweest. D'o spoorwegen, zijn aan 'het burgerlijk be wind overgedragen. Het tegenwoordige per soneel, dat bijna uitsluitend uit burgerlijke personen bestaat, blijft gehandhaafd. Op 29 Mei begaven zich verscheidene poli tic-agenten naar het terrein Geldenhuis, om eenigo kafferhoofden in hechtenis te nemen, van wie er een werd verdacht, dat hij' de in boorlingen trachtte over te halen tot het nederleggen van den arbeid en tot den te rugkeer naar hun kraals. Terwijl d© in hech tenis genomen gevangenen werden wegge- voerd, deden eenigo inboorlingen-arbeiders een poging om hen te bevrijden. De politie nam evenwel den geheel en troep gevangen. D'o aanvoerder bevindt zich nog in gevan genschap de and'eren wei-den met geldboe ten gestraft. D'us zoo verschaft, zich Engeland werk krachten Uit Lorengo Marque,z wordt gemeld c'al 12,000 Kaffers onder Kanga, van den stam der Baroeë in Zambesia, in opstand zijn. Duizend blanke en gekleurde soldaten zijn uit Lorenzo Marquez naar Ohinde vertrok ken. Daar zullen zich 3000 inlandsche solda ten uit Zambesi bij ben. aansluiten. De ex peditie neemt 10,000 dragers mee. E. DEBANS. 2) Jacques Vil'lefranche had deze woorden hoofdschuddend aangehoord1. Hij bedankte evenwel den hotelhouder beleefd' voor zijn inlichtingen, die 'hem. blijkbaar tot naden ken stemden. Terwijl hij mot 'Robert en Edith doorwandelde, vertelde hij hen uit voerig van zij'n vriendschap met Bernard1 Moutliier, di© dateerde van den tijld', toen hij nog te Havre als commies heel zuinig moest rondscharrelen, totdat hij eindelijk 't besluit nam, zijn zuinig opgespaard geld te gebruiken om naar de nieuwe wereld te emi- greeren en daar zij'n geluk te beproeven. „Onder andere omstandigheden zou ik geen oogenblik aarzelen om morgen met je mijn ouden vriend te gaan bezoeken, maar wat do heer .Dubois vertelde doet mij aar zelen. Het zal beter zijiu als ik bem eeist schrijf om mij, aan te dienen. En dan zal ik eerst alleen gaan om te zien wat er na ver loop van jaren van dien goeden Bernard1 is terecht gekomen." Het was al "bijna duister toen het rijtuig met mevrouw Vasselin en Sabine, haar dochter, de kleindochter van don heer Mou tliier, haar huis naderde. Yóór dat de straat weg van de begroeide hoogten naai- het dal afliep, waarin die fabrieksgebouwen van Montsombre .gelegen waren, zag men aan den rechterkant op een open plaats tusschen het hout een klein huisje, waarin licht brandld©. Het was een in kwaden reuk staan de en deswege door fatsoenlijk© measchcn Do „Norddeutsche Algsmeine Zeatung" meldtDe Engelsohe regeering heeft aan de plaatselijke koloniale autoriteiten bevél ge geven om aan de keizerlijke consuls te Co lombo, St. Helena en op de Bermuda-eilan- d-en die Duitsche krijgsgevangenen ter be schikking te stellen, die op eigen kosten wenachen terug te koeren naar Iran vader land. Dit geldt voor ongeveer 250 D'uit- schers. Buiten deze consulaire gebieden be vinden zich geen Duitsche gevangenen. De Duitsche Burenhülfsbimd heeft nu be sloten de 250,000 Mark, die hij nog in kas heeft, aldus te besteden60,000 Mark voor de reiskosten en de verzorging van onvermo gende Duitsche) s; 80,000 Mark voor onder steuning van invalide, zieke en nooddruftige Boerenstrijders en hun gezinnen en voor de terugreis van Behoeftige Boerengezinnen; 30,000 -Mark voor ondersteuning van wedu wen en weezen. Een commissie zai liet over blijvende naar behoefte ook voor een of meer der drie genoemde rubrieken besteden. D'a B-oeren-krijgsgevangenen, die zich in Peniche bevinden en den eed van trouw aan Engeland hebben afgelegd, zullen 10 Juli Lissabon aan boord van een Engelsck trans portschip verlaten, met bestemming naar Kaapstad. 'Kolonel Ricchiardi zal eenige Boerenfamilies naar Argentinië begeleiden, met het doel- om kolonies in Patagonië te stichten. Ricchiardi zal ook een bezoek aan d'e Boeren in 'Nederland brengen, v» Dinsdagavond' is er brand ontstaan op de Nederlandsche aanlegplaats te Lorengo Mar quez. Materiaal voor het Engelsohe leger, ter waarde van meer dan een -half mülioen pond Sterling, is geheel vernield. Een aantal houbwerven grenzen aan die Nederl. aanlegplaats liepen gevaar; de be lendende werf van Wilcken Ackerman was op het oogenblik dat geseind werd, reeds aangetasthet lot van andere werven hing af van den wind. Indien deze naar het Zui den liep, werden alle door het vuur ver nield. 'De „Magdeb. Ztg." bevat een telegram uit Brussel, volgens hetwelk mevrouw Bo tha een telegram heeft ontvangen, dat ge neraal Botha -6 Augustus daar zal aanko men. Uit een brief van lord Metbuen's schoon broeder, aan, het comité tob voorbereiding van zijia ontvangst, blijkt dat de generaal niet geheel van zijn wonde hersteld is on hij een operatie aan de bil zal moeten ender gaan. Het stoomschip Monarch is te South ampton aangekomen met 500 paarden, oor spronkelijk voor Zuid-Afrika bestemd, n aar die nu in Engeland voor den militairen dienst zullen worden gébruikt. In de Kaapkolonie wordt de agitatie voor de schorsing van de Grondwet nog teeds krachtig voortgezet. Te Kaapstad hebben 20,000 inwoners een verzoekschrift tot schorsing onderteekend. Semcngde iededeclIngCB. niet gezochte heiberg, die het meest br zocht werd door de uitlanders van Montsombre en hun kameraden. Toen d'e equipage voorbij rolde, wierp me vrouw Yasselin een triomfeerenden blik in clie richting. De pliilantropische handelin gen van haar vader waren haar van diu be ginne af een doorn in 'het oog geweest. Voor- al de ontslagen misdadigers uit den verin- de wekten haar achterdocht en angst op, omdat zij niet geloofde dat zij berouwvol en tot 'beterschap gestemd! waren, maar hen veeleer alle mogelijke slechte eigenschappen toekende. Zij had daarom geen rust gehad voor dial haai' vader voortdurend liet infor- meeren, wat die memsehen 's avonds uitvoer den. 'Hij, die op dezen avond een blik,wierp in de herberg „Dé roode haan", zoo heette de kroeg in het bosoh, zou zulke angsten als mevrouw Vasselin voortdurend 'koesterde, niet als overdreven beschouwd hébben. De mannen omstreeks twintig in getal die daar bij! het licht van een slechte lamp neer zaten in d'e met rook gevulde kleine ruimte, maakten in 't geheel geen gunstigen indruk. Zij hadden bijjna allen ruwe, door allerlei ondeugden ge teekend© .gel au tsfcrek'kön 'Dé meest» bezoekers waren uitlanders, slechts een paar bewoners van deze streken waa-en er bij. De eersten spraken over bet algemeen slechts gebroken Franscii, maar 't wederzijds verstaan werd! zeer vergemakke lijkt door 't veelvuldig gebruik maken van de gauw'dieventaal, wier uitdrukkingen al thans gedeeltelijk internationale waarde ver kregen hebben. Eenigen speelden kaart, an deren bespraken de laatste verordeningen en gaven in nijdige bewoordingen uiting aan bun misnoegen daarover. Terwijl de waardin die 'gasten bediende, niet zonder voor ieder glas van den .vergif- Engeland. Het bulletin van gisteravond luidde De 'Koning bracht den dag kalm door. Zijn. lichaamstoestand is bevredigend. De wonde toont -een merkbare verbetering. Frankrijk. In de Kamer interpelleerde de afgevaar digde Dënys Cochin over het verleden week geteekende besluit iot opheffing van 135 geestelijke scholen. Minister-president Combes, tevens minis ter van biunenlandsche zaken, beantwoord de de interpellatie met een. 'lange redevoe ring, waarin bijl de maatregelen der re-gec- ring verdedigde. Spr. deed uitkomen dat de regeering vast besloten is eiken tegenstand te breken en zich sterk gevoelt door de meerderheid ïn de Kamer die den geest der Fransobe om wenteling wil doen zegevieren. „Men zal on ze mecrd'erheid niet doen uiteenvallen door spitsvondige commentaren op den tekst van de wet. D'eze vo-rmt een geheel waaraan wij niet zullen laten tomen. Zoo is de onwrik bare wil van de republikeinsck© parcij. „Wij hebben do wet toegepast met gi ma- tigdheid, doch met den vasten wil om een iegelijk te doen begrijpen dat wij voor on zen plicht niet zullen terugdeinzen." De Kamer-voorzitter Bourgeois deelde mede dat een voorstel is ingekomen, om de rede van den minister-president te doen aan plakken. De Kamer besloot daartoe met 3(9 tegen 218 stemmen. Yervolgens deelde de voorzitter mede dat hij drie moties had ontvangen. Voor de mo- tie-Ribot, waarvan de strekking is de oplos sing van de zaak toe te vertrouwen aan do justitie, werd de prioriteit gevraagd. Zij werd evenwel door de Kamer geweigerd met 321 tegen 216 stemmen. De rogeoring verklaarde zich to vereeni gen met de motie-Dhbief en geen van do andere mo-ties te kunnen aanvaarden. D'e motie-Dubief, luidende „De Kamer, goedkeurende de verklaring van de regeering en rekenende op haar vas ten wil' om de tenuitvoerlegging van de wet op de verecnigingen en de noodzakelijke ver dediging van den wereldlijken staat te ver zekeren..." enz., werd met 333 tegen 210 stemmen aangenomen. De vergadering werd daarop gesloten. De „Matin" verneemt dat een der verle den week opgeheven geestelijk© scholen bij den Rate van State in verzot is gekomoo tegen -het besluit der Fransobe regrering. De pateuoi van Bon, de abt Russai q, lieert den Vssekop van Orleaos ontslag gevraagd uit zijn bediening omdat de geestelijkheid zich te veel inlaat met de Staatkunde en dit zelfs van haar loden verwacht. Reed's in do Dreyfus-zaak, schrijft hij den bisschop, stuitto hem de inmenging van de geestelijkheid tegen de borst. Hij' heeft zich toen onthouden en ook bij de laatste ver kiezingen alle tegemoetkomingen van candi- daten en propaganda-aanbiedingen van co mités geweigerd. Yast besloten om het hei lig priesterambt niet te compromitteren door de politiek, heeft hij zelfs niet gestemd. Dan schrijft hij verder: „'Het schijnt echter dat deze houding een fout is wélke de meerderheid van mijn con fraters mij niet kan vergeven. Zijl omgeven mij met een atmospheer van wantrouwen en vijandschap, waarin ik niet langer kan le ven. Ik 'heb daarom de eer u mijh ontslag aan te bieden als pastoor van Bon." tigen foezel dien ze dronken, dadelijk beta ling te eischen, stond haar man achter de toonbank. Daarvoor stond een vreemd we zen op hot lichaam van een jongen stond een misvormd, groot hoofd, met gespleten gelaatstrekken, wiens oogen oogenschijrilijk stompzinnig rondkeken, maar tegelijkertijd boosaardig flikkerden als de kastelein hem, zooals daareven, weigerdb een tweede glas te geven. „Maalk dat je weg komt, Krielkip," riep de eigenaar van do kroeg kwaad, „of ik gooi je er uit." D'e ongelukkige mismaakte, die in heel den omtrek zoo .genoemd- werd, heette eigen lijk Jail Dblamare en was omtrent -twintig jaar oud. Hij' had als klein kind. zijn ouders reeds verloren zijn vader was aan delirium ges to wen en zijn moeder aan de tering. De Krielkip hoedde het vee, bakte hout en ver leende meer dergelijke kleine diensten bij de boeren in den omtrek, voor een karige bezoldiging, maar het liofst van alles bedel de hij. Hij was overigens geen volslagen idioot, maar kon zich gemakkelijk verstaan baar maken en verstond) ook alles wat men hem zeide. Als hiji geld had, kocht hij er het liefst brandewijin. voor, maar als hij ge dronken had, werd hij dadelijk kwaad en ge vaarlijk; dikwijls viel hij ook meisjes en vrouwen lastig, zoodat allen hem, angstig en bevreesd, ontliepen. Toen de kastelein liem niets meer geven wilde, gmg hij naar iemand toe en op diens glas wijzende, zei'd'e hij: „Laat mij drin ken." Dé aangesprokene, Paul Matthias Zarap geheeten, gaf hem verachtelijk geen ant woord. Toen werd' de Krielkip kwaad en riep „Ik .wil mijin geld terug hebben. Geef mij de franken terug, die ik je geleend heb." hervormingen tot verbetering van den toe stand. De Keizer zou ongerust zijh geworden door do véle staatkundige moorden en aan slagen in den laalsten tijd. De Keizerin moet hem aangespoord hébben, zicb persoonlijk op de hoogte te stellen. Aan de „Morning Post" wordt .geseand dat de Keizer den geestelijken heeft voorge schreven hun gemeenteleden te waarschu wen tegen do zonden van het socialisme tn hun te preeken over liet goddelijk recht van do alleenheerschappij des Keizers. Duii'tsohla nd. De Tweede Kamer van de Volksvertegen woordiging in het Groothertogdom Hessen heeft, na dikwijls zeer opgewonden bespre kingen, in tweede lezing ten einde gebracht do behandeling van het wetsontwerp voor de verkiezingen van den Landdag. Het artikel dat voorziet in de invoering van het algemeene, directe en geheime stem recht, werd goedgekeurd met 38 tegen 2 stemmen. D'e bij' de eerste lezing besloten kiesplicht echter werd met 20 tegen 18 stem men verworpen. Daar over de nieuwe samenstelling dei- Tweede Kamer geen vergelijk getroffen kon worden, keurde de Kamer met groote meer- derliedcl van stemmen een voorstel goed om de nu nog geldende kieswet nog tot 31 De cember 1907 van kracht te doen zijn. Bij de eindstemming werd de nieuwe kies wet aangenomen met 32 tegen 4 stemmen. Rusland. Naar Laffan seint, zou keizer Nicolaas, ondanks het verzet van zijn ministers, beslo ten hebben ruim twee honderd personen uit alle standen, hoogleeraren, redacteuren, publicisten en zelfs politieke gevangenen en verdachten in particuliere audiëntie te ontvangen om met hen van gedachten te wis selen over den no-od en de ontevredenheid onder het Russische volk en over geschikte In plaats van hem antwoord te geven, gaf Zarap hem een schop, waarop de Knalkip de vuisten balde en op hem wilde toevliegen, 'Maar de ander gaf hem. een stomp, zoodat hij viel', pakte hem toen beet en sleepte lmm naar de deur, om het 'logge lichaam van den Krielkip met geweld buiten te gooien, zoo dat alles buiten dreunde, (en daarna ging hij weer zitten alsof er niets gebeurd was. Men hoorde hoe de Krielkip, nadat hij met moei te weer overeind gekomen was, luid huilend wegliep, maar niemand lette er op. Niet lang daarna kwamen er weer audcie menschon in de kroeg. Het waren cwee Ita lianen. De eerste, Silvio Rani, zag men zijn zuidelijken landaard dadelijk aan, terwijl de andere, Domenico Sampi, evengoed voor een Franschman of een Duitscher kou dooi- gaan. Deze laatste was nog een jonge man, met niet onaangename gelaatatrekktn, en zag er in 't geheel niet uit als een ccds meermalen gestrafte misdadiger; zijn hféle uiterlijk toonde aan dat hij een beteie op voeding genoten lia'd'; hij sprak ook niet al leen ItaKaansck, maar ook vloeiend Fransch, al was het dan ook met een vreemd accent. Toen ze beiden bij de kroeg gekomen wa ren, keek Sampi door de beslagen ruiten naar binnen. Daarna, hield hij zijn makker, die reeds naar de deurklink greep, terug, door hem bij den arm te vatten. „Wat wil je?" vroeg deze hem. „D'ie verwenschte Caragneux zit er weer bij. Ik vertrouw dien vent niet, hij is zeker een spion." „Maar we behoeven toch niets te zeggen wat hij niet hoeren mag?" „Ja, dat is waar, we hebben toch niets meer t© hespreken. Dat we ons niet laten wegjagen als honden, daar hebben we toch 't recht toe. We zullen wel gaan, maai- niet voor dat de geldbuidel van den heer Mou- Ver. S t a ten. Presi'dent Roosevelt heeft in een redevoe ring stilgestaan hij de moeilijkheid van han delen ten opzichte van de vraagstukken, die worden verwekt door liet toenemen van groote persoonlijke en verzamelde rijkdom men, dio voor do belangen van het rijk on eindig zullen zijn wanneer er een goed ge bruik van wordt gemaakt, doch die, worden zij verkeerd aangewend, een ernstig drei gend gevaar worden. Er bestaat behoefte aan een nieuwe wetgeving, die noch in radi calen noch in revolutionairen geest wordt samengesteld, doch in den geest van het ge zond verstand, eerlijkheid en liet vaste ver langen do feiten onder de oogen te zien zoo als zij' zijn. De waarnemende gouverneur van de Phi- lippijnen heeft uit Manilla geseind dat het provinciaal bestuur den len Juli te Lagu- na was geïnstalleerd, zoodat tbans over den geheelen archipel het burgerlijk bestuur was ingevoerd. Uit Washington wordt gemeld dat de re- gecring het noodig acht,, ten einde een on- botwistharen en onbolasten rechtstitel op t kanaal-eigendom van de Panama-maatschap pij te krijgen, dat de Fransche Kamers den eigendomstitel van do maatschappij bij af zonderlijke wet bevestigen. Ondertussclien heeft Knox, de Ameri- kaansclio attomey-genoral, den heer Russell naar Parijs gezonden, om hem de stukken met betrekking tot den rechtstitel van do Panama-maatschappij te laten onderzoeken. Het Christelijk Nationaal Boerencomité heeft gisteren uit Lissabon het volgende te legram ontvangen»Uitgewekenen gaan heden terug". Ter gelegenheid van den verjaardag van 'H. K. H. Prinses van Wied was lieden van den toren, van openbare gebouwen en uit thier Wat lichter is geworden. Dat is een schadeloosstelling die hij ons schuldig is.Wij zijn nu de twee eenigen. Met Zarap héb ik al gesproken, en een paar andere kamera den heb ik reeds in vertrouwen genomen, en als wij1 nu den toon aangeven, zullen do an deren zeker mee instemmen." ,,'t Is te hopen dat de inlanders geen streep door onze rekening halen." „Och wat, dat kunnen hoogstens zij pro- beeren die den oude onvoorwaardelijk trouw blijven, zooals Cabus, Barbazeille en Lance- mont, dio modeljongen, waar Moutkier zoo op verzot is. In het ergste geval zullen we lien door een paar revolverschoten uit den weg ruimen. Je zult zien, dat al de anderen me'thet grootste genoegen zullen deelnemen aan de groote manoeuvre." „D'euk je dat we veel geld zullen vinden in de brandkast van den oude?" „Wees gerust, ik wec-t er genoeg van; we zullen heb spoedig genoeg in handen heb ben om heb daarna in veiligheid te bren gen. Als men te Rouaan of te St. Etienne onze geniale daad verneemt, dan zijn wij al lang do grenzen over." „Goed dus. Maak jij alles maar in orde, want jij bent de slimste van ons allen," ant woordde Rani. „Ik verheug mij al verbazond op de geschiedenis. De oude en zijn trotsche dochter, die hem tegen ons ophitst, zullen ondervinden dat wij ons niet ongestraft met de voeten laten treden 1" 'Hij balde middelerwijl de vuist, in de richting waar Montsombre lag. Sampi klopte hem goedkeurend op den schouder, daarna gingen zo samen de her berg binnen. (Wordt vtrvolgd.\

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1