No. 10896. Tweede Blad, 56*" Jaargang. Zondag 6 en Maandag 7 Juli 1902. Kennisgeving. De Erftante. IE3ezx los "VerTooixd. BINNENLAND. SCHIEDAMSCKE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Hoterstraat 88. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde mivmrtmmHB* opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latera, telefooi Mo. U3. Oproeping In activiteit van miliciens» verlofgangers «Ier lichtingen van 1S97, 1898, 1899 en 190O. De Buuqe meester van Schiedam, Gelet op de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland van 28 Juni j.l,, A no. 2328 (2de Afd Provinciaal blad no. 82; Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden lo, dat na te melden miliciens-verlofgangers van de lichtingen 1897, 1898.1899 en 1900 bohooiende tot de navolgende korpsen, dit jaar onder de wapenen worden geroepen gedurende den tijd hieronder aangegeven. Lichting 1899. Reg. Gren. en Jagers, le, 2e, 3e, 4e en 5e batj. van 13 Aug. tot en met 16 Sept. le Reg. Inf., Ie, 2e, 3e, 4e en 5e batj. van 6 Aug. tot en met 9 Sept. 2e Reg. Inf., le, 2e, 3e en 4e batj. van 20 Aug. tot en met 23 Sept, 5e batj. van 25 Juli tot en met 28 Aug. 3e Reg. Inf., 1e, 2e, 3e en 4e batj. van 9 Aug. toten met 12 Sept 5e batj» van 25 Juli tot en met 28 Aug. 4e Reg. Inf., le, 2e, 3e, 4e en 5e batj. van 13 Aug. tot en met 16 Sept. 5e Reg. Inf., le, 2e, 3e, 4e en 5e batj. van 20 Aug. tot en met 23 Sept Ce Eeg. Inf., le, 2e, 3e en 4e batj van 9 Aug. tot en met 12 Sept., 5e batj. van 25 Juli tot en met 28 Aug 7e Reg. Inf., 1e, 2o, 3e, 4a en 5e batj. van 13 Aug, tot en met 16 Sept. 8e Reg. Inf., le, 2e, 3e, 4e en 5e batj. van 13 Aug. tot en met 16 Sept. Lichting 1897. le Comp. Hospitaalsoldaten, van 28 Juli tot en met 29 Aug. 2e Comp. ilospvan 29 Aug. tot en met 30 Sept. 3e Comp. Ilosp,, van 29 Aug tot en met 30 Sept. Lichting 1899. le, 2e en 3e Comp Hospitaal soldaten, van 17 Aug. tot en met 20 Sept. Lichting 1899. le, 2e en 3e Reg. Huzaren, van 13 Aug. tot en met 16 Sept Lichting 1897, le Reg. Veld-Artillerie, H der 1e, der 2e, der 3e, der 4e, der 5e en der 6e batteiij van 20 Aug tot en met 9 Sept. 1/s dar le, der 2e, der 3e, der 4e, der 5e en der Ce batterij van 10 Sept. tot en met 30 Sept 2e Reg. Veld-Art, alle batterijen van 25 Juli tot en met 14 Aug. 3e Reg. Yeld-Art., alle batterijen van 4 Sept. tot en met 24 Sept Korps Rijdende Artillerie, b«ide batterijen van 12 Sept tot en met 3 Oct. Lichting 1899. 1e Reg Veld-Art. alle batterijen van 25 Juli tot en met 28 Aug. i/3 der treinafd. van 25 Juli tot en met 28 Aug. l/g der treinafd. van 27 Aug lot en met 30 Sept. 2e Reg. Veld-Art. Va der le, der 2e, der Se, der 4e, der 5e en der 6e batterij van 19 Aug tot en met 20 Sept. -,'f der le, der 2e, der 3e, der 4e. der 5e en der 6e batterij van 23 Sopt. tot en met 25 Oct. 3e Reg Veld-Art, Alle batterijen van 30 Juli tot en met 2 Sept Korps rijd. Art Beide batterijen van 25 Juli tot en met 28 Aug. Lichting 1897. Korps Pontonniers van 4 Aug. tot en met 3 Sept. Lichting 1897. le Reg Vest.-Art. Ie, 2e en 3o comp. van 16 Sept. tot en met 17 Oct., 4e, 5e, Ce, 7e en 8e comp. van 26 Ju'i tot en met 26 Aug,, 9e comp van 2 Sopt, tot en met 3 Oct., löe comp. van 30 Juli tot en met 30 Aug 2e Reg. Vest-Art. le, 3e, 5e, 8e en 9e comp. van 2 Sept. tot en met 3 Oct, 2e comp. van 26 Juii tot en met 26 Aug 4e comp. van 23 Sept tot en met 24 Oct., Ce ermp. van 6 Aug. tot en met 6 Sept., 7e comp. van 13 Aug. tot en met 13 Sept., 10e c mp van 19 Aug tot etv met 19 Sept. 3e Heg. VtSt-Art, le, 2e, 3e, 4e en 5e comp. van 19 Aug. tot en net 19 Sept., 6e, 7e, 9een lOecomp. van 3 Sept tot en met 4 Óct8e comp. van 5 Aug tot en mot 5 Sept. 4e Reg. Vest.-Art. 1 e, 2e, 4e, 5e, 6e, 7c, Se, 9e en 10e comp. van 26 Juh tot en met 26 Aug, 3e comp, van 5 Aug. tot en met 5 Sept. Korps Pants.-Art. 1e, 2e en 3e comp van 5 Aug tot en met 6 Sopt., 4e comp. van 12 Aug. tot en met 13 Sept. Lichting 1898. Korps Torpedisten van 8 Aug. tot en met 4 Sept. Naar het Fransch.) De jonge advocaat te Roulay-sur-Indre, mr. de Rhinoret, had in den cm trek dér stad een boel mooi kasteel, groot genoog om hem te veroorloven nu en dan een aantal gasten to ontvangen. In de maand September had hij nu eenige jaren geleden een vijftiental vrienden uitgenoodigd om biji liem den eer sten jachttijd door 'te brengen. Het waren eenigo grondeigenaars uit den omtrek en eenige officieren van het naast- bijzajpde gamizoon, bijna allen jongelieden, die in deze dagen zich geen ander doel- stel den, dan zooveel mogelijk pleizier te maken, op welke wijze dan ook. DeRhinorots verwachtten in dien tijd het bezoek van een tante, do weduwe van den .prefect. Zij heette mevrouw Da Boulin- grin eu was van plan de baden te gebruiken aan do Middellandsehe Zee. De heer en me vrouw De Rhinoret hadden haar in de tee- derste en dringendste bewoordingen geschrei ven om dan hij hen aan to komen en eenige dagen bij ben door te brengen. Lichting 1900. Korps Torpedisten van 8 Aug. tot en met 11 Sept. Lichting 1897. Korps Genietroepen, le, 2e, 3e, 4e, 5e, Ce, 7e en 8e comp. van 30 Juli tot en met 12 Aug. Van de 9e comp.: a. de milictens- vesting-telegrafisten die niet hebben voldaan aan liet bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884, no. 13 en de miliciens-adspirant-vestingtelegrafisten, van 30 Juli en met 12 Aug b. de miliciens, geen vesting-telegrafist, of adspirant-vestingteleg. zijnde van 30 Juli tot en met 12 Aug. Lichting 1900. Korps Genietroepen, Van de 9e comp.de miliciens-vesting-telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van liet Koninklijk besluit van 29 Fe bruari 1884, no. 13 van 28 Aug. tot en met 6 Sept. 2o. d.it, aangezien blijkens bovenstaande opgave, de verlofganger*, behoorende tot het 1e Regiment Veld-Aitillerie en, voor xoo veel de lichting van 1899 betieft, ook bij het 2e Regiment Veld- Artillerie, en de Telegraaf-Compagnie van het korps Genietroepen bij gedeelten en op ver schillende datums onder de wapenen moeten komen bij nadere bekendmaking, ter kennis van die miliciens zal worden gebracht op welke dagen ieder hunner gehouden zal zijn onder de wapenen te komen 3o. dat de verlofgangers, voor wie de opkomst op eenen Maandag is gesteld, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in éen dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op marsch behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij het korps zullen moeten aankomen 4o. dat de Isrnëlietische verlofgangers voor wie de dag van opkomst op eenen Zaterdag is gesteld, zich eerst den Maandag daaiaanvolgende naar hun korps behoeven te begeven 5o, dat de miliciens zullen gehouden zyn zich op don dag hunner opkomst, vóór des namiddags vier uren bij hun korps aan te melden, met uit zondering van de miliciens-vesting-telegralisten, die zich, voor zoover zulks bij vertrek uit hunne woonplaats op den dag van opkomst mogelijk is vóór 1 uur des namiddags bij hun korps hebben te vervoegen. De betrokken verlofgangers voor zoover zij niet begrepen zijn, onder die, vermeid sub 2 hierboven worden mitsdien verwittigd, dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van Meeding en uitrusting door iien bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten bevindendat zij zich vooraf ter gemeente-secretarie moeten ver voegen, zoowel tot het afteekenen van hun verlof pas als tot het ontvangen van hun daggelden en zoo zij daarop aanspraak hebben van de vereischte passagobiljottendat de verlofgangers, die nalatig blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst worden gehouden en zij, die aan de oproe ping niet voldoen, als deserteur zullen worden be handeld dat zij, die wegens ziekte of gebreken aan de opioeping niet kunnen voldoen, daarvan moeten doen blijken door eene ter gemeente-secretarie over te leggen geneeskundige verklaring, en dat die verlofgangers voorts verplicht zijn, zich na hun herstel onmiddellijk bij hunne korpsen te vervoegen. En dat, na deze openbare kennisgeving, ieder millicien hierin betrokken, geaclrt wordt van zijne verplichting kennis te dragen, waardoor hij gehou den is, zonder verdere oproeping, aan de voorschre ven opkomst te voldoen en derhalve later geene onwetendheid ten deze zal kunnen voorwenden. Schiedam, den 5den Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Nauwelijks is de reis, dio de Koning van Italië zal ondernemen om de lioven te Pe tersburg en te Berlijn te bezoeken, aange kondigd, of or worden tal van beschouwin gen aan gewijd. Déze 'bezoeken waren al sedert de troons bestijging van Emanuel III beloofd en zij zijn slechts uitgesteld ten gevolge van zui ver bijzondere omstandigheden. Men zou misschien aneenen, omdat de ad vocaat en zijn vrouw zoo op deze visite aan drongen, dat de weduwe van den prefect een dier bekoorlijke oude vrouwen was, zooals men zoo vaak; aantreft, vooral in romans, vol geest en goedheid en dat de ervaringen des levens wel verre van haai- te verbitte ren, haar edeler van ziel en rijper van oor- doel hadden gemaakt. Maar dat was met deze tante" niet het geval. Zij' maakte gaar ne bittere aanmerkingen, bad elk oogeublik een beleedigend gezegde gereed, werd boos om niets, eischte den grootst mogelijken eer bied en hield zich zelf voor een d'er belang rijkste vrouwen in de Franscbe republiek. Maar zij was rij'k, zijl bad een vermo gen, waarvan zij' jaarlijks een inkomen trok van 60,000 francs. Zij' was veeüeisokend en onbescheiden van natuur, zij bad overal wat op aan te merken, scbold iedereen uit baar neef bad baai- niet weergezien sinds bij den gelukkigen leeftijd van vijf -jaren telde, maar zij bad oen jaarlijksdh inkomen van 60,000 francs, en dat deed aan de Rhino- rets veol vergeten van de onaangonaarribc- den die baar eigen waren. Men had' voor de oude dame de mooiste 'kamer van bet kasteel in orde gemaakt. Men 'had er nieuwe kleed'en gelegd, nieuwe gor dijnen opgehangen. De fraaiste meubelen, Dadelijk valt bierbij in bet oog, dab de Koning zijn trouwen bondgenoot Frans Jo zef niet zal gaan zien en men besluit bier- uit, dab bet Drievoudig Verbond de betrek kingen tussohon Rome en Weenen niet heeft kunnen verbeteren. Frans Jozef heeft or nooit in toegestemd naar Rome te gaan, omdat zijn eerste be zoek dan natuurlijk zijn bondgenoot had moeten gelden en dit den Paus van hem vervreemd zou hebben. De vrees nu om Leo XIII te ontstem men heeft bet Wcensche bof al meer dan één onhandigheid doen begaan; zoo zalmen zich nog herinneren hoe de Italiaanscbe pers eenige maanden geleden de houding van den aartshertog-troonopvolger besprak, die in Italië reisde, maar er angstvallig voor waak te zich niet te Rome op te houden, om niet verplicht te zijn een beleefdheidsbezoek af to leggen bij' den opvolger van Humbert I. Het is e oh ter niet alleen de vrees om don Paus te mishagen, die Frans Jozef terug houdt van een bezoek aau de Italiaanscbe koninklijke familie, hetwelk bijl eigenlijk wel verschuldigd is. Men moet niet verge ten dat bet Kabinet te Rome bet, om Oos- tenrijk-Hongarije, dat er op bedacht was Ita lië aan te vallen on diens optreden in mid den-Europa tegen te werken, te verlammen, verstandig oordeelde tob den Driebond' toe te treden, dio Italië tegen Frankrijk en O ostenri jk-ITongarija moest beschermen. Nu nog zegt men, dat Italië er slechts in beeft toegestemd het bondgenootschap mot Duitschland to hernieuwen, ton einde een optreden van Oostenrijk aan den kant van Albanië te voorkomen, waarop het zelf rech ten wil doen golden. Het Oostenrijksch-Italiaansche verbond is dus in het oog van het Kabinet te Rome een politieke noodzakelijkheid, maar het zal nooit dat hartelijke karakter hebben, dat er moest zijn bij tweo staten, dio dezelfde ge meenschappelijke belangen hebben. Vervolgens dient men or bij' do reis van den koning vau Italië op te letten, dat zijn eerste bezoek zal zijn aau don Czaar en d.at hij eerst op zijn terugreis van Petersburg te Berlijn zal vertoeven. In Duitschland verbergt men zijn spijt hierover niet, en men tracht het zoo te ver klaren, dat Victor Emanuel niet eerst aan Wilhelm. II een bezoek heeft kunnen bren gen, omdat deze voor„de maand Juli al ge heel en al bezet was. Het excuus is echter onhandig, want er is nog niets bepaald, dat den Keizer zou kunnen verhinderen, zich ge heel aan een zoo belangrijke gebeurtenis als het eerste bezoek van zijn bondgenoot, den koning van Italië, te wijden. Men moot dus wél toegeven, dat men te Rome deze reisroute heeft vastgesteld eu dat men, onmiddellijk na het vernieuwen van 't verbond, heeft willen toonen, dat het bond genootschap met Duitschland en Oostenrijk- Hongarije van de zijde van Italië geenszins een bedreiging tegenover het Fransch-Rus- sisehe Verbond beteek ent. D'e ontvangst te Petersburg zal zeker on eindig hartelijker zijn dan die te Berlijn, want tusschen Italië en Rusland bestaat niet die 'belangenstrijd die er tusschen Italië en Duitsehlandi bestaat, een sbrijid, die tenge volge van de protectionistische politiek van Von Bülow duidelijker zal' worden. Reeds heeft een conservatief blad, „Dio de kostbaarste snuisterijen, de 'beste schilde rijen werden in haar kamer geplaatst, in de kamer der goede „tante". Alle bedienden op het kasteel hadden een lesje gekregen. Als mevrouw de Boulingrin er was, hadden zij aan deze te gehoorzamen en aan niemand anders. Van de moeder van mevr. de Eli nor et hadi men vernomen wat de oude vrouw graag lustte, en men had ver nomen, dat dj, wilde men haar niet vreese- lijk woedend maken, eiken dag kalfsvleescli en kippesoep moest hebben, dat was goed voor haar maag en was haar voorge schreven door den dokter. En zoo werd er dan, sedert tante had ge antwoord. dat zij kwam, eiken dag opnieuw kippesoep gekookt en kalfsvleescli gebraden in de keuken van het kasteel, en zag men er tevens patrijzen toebereiden, waarvan zij een liefhebster moest zijn. En tlken dag op. nieuw moest men weer een kip slachten en kalfsvleesch uit de naaste stad halen laten, want tante liet dag aan dag op zich wach ten. Bb heer en mevrouw Do Rhinoret waren daarover zeer- ongerust en konden er haast niet van slapen, de gasten daarentegen ver heugden er zich over en sliepen des te beter. Op zekeren morgen zaten vier der gatten te babbelen op het terras voor het kasteel, Deutsche Tageszeitung", verklaard, dat de koning van Italië zich heélemaal vergiste, als hij geloofde, dat zijn bezoek aan den Keizer er de Duitscho agrariërs toe zou brengen in het nieuwe handelsverdrag, dat heb volgend jaar gesloten zal worden, aan Italië concessies te doen. Hit een zuiver politiek oogpuut heeft men aan de overzijde van den Rijn nooit de toe nadering van Frankrijk en Italië met een goed oog aangezien omdat men heel goed begrijpt dat Italië voortaan Duitschland niet blindelings zal volgen in al d'e avontu ren, waarin het Kabinet te Berlijn zioh zon willen begeven. Hoewel nu dus het Drievoudig Verbond hernieuwd is, is er toch iets veranderd in Europa, en meer en meer blijkt, dat de vol keren zich grocpeeren naai* hun gemeen schappelijke economische belangen. omtrent vrijstelling van invoerrecht voor aether sulturieus, benoodigd bij de vervaardi ging van cocaïne. Te Utrecht is gisteren de vorst van Monaco gearriveerd. De „Evertsen". Naar de »N. C." verneemt is de verlen ging van het verblijf van de »Evertsen" te Antwerpentot het medevieren van den 71-jarigen gedenkdag van de troonsbestijging der Belgische dynastie, iogetrokken. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen berichten is lo. Hr. Ms, pantser- dekschip Holland, onder bevel van den kapt. ter zee J. Wentholt, den 3n dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter voort zetting van den oefeningstocht2o. Hr. Ms. pantserdeksehip F r i e s 1 a n d, onder bevel van den kapt. ter zee J. B. M. Jansen, den 4den dezer van Colombo vertrokken ter voort zetting van de reis naar Nederland. V Hr. Ms. pantserschip Koningin-Re- geotes en Hr. Ms. pantseidekschip Hol land zullen omstreeks 1 November a. s. naar Oost Indië vertrekken ter aflossing van Hr. Ms. pantserschip P i e t H e i n en Hr. Ms. Koningin Wilhelmina der N e d e ra-n d e n. Hr, Ms. pantserschip De Ruiter wordt October a.s. in dienst gesteld om tegen November d, a. v. naar de West te vertrekken. Audiënties, De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal aanst. Dinsdag 8 Juli niet plaats hebben. Gedelegeerden. Bij Kon. besluit is benoemd tot gedele geerde der Ned. regeering bij het Intern, Americanistencongres van 20—25 Oct. 1902, te houden te New-York, dr. J. D. E. Schmeltz, directeur van 's rijks Ethnographisch Museum te Leiden. Bij Kon. besluit zijn, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerden der Ned. regeering bij hei Orientalisten- congres te Hamburg in 1902, dr. M. J, de Goeje, hoogleeraar aan de R.-Universiteit te Leiden, en dr. J. S. Speijer, hoogleeraar aan de R.-Universiteit te Groningen. By Kon. besluit zyn vastgesteld bepalingen waar men een prachtig geziobt had over do vlakte. „Ja," zei een van hen, een zekere Guynée, een kléine, heel leelijlko man, met een gelaat vol rimpels, ofschoon hij nog jong was. „Ja, men kan hier uitkijken en men ziet niets ko men, evenmin als zuster Anna. De dierbare tante komt nog niet aan. „En de tiende 'kip is vanmorgen in den pot gedaan en heb tiende kalf is geslacht, in afwachting van de verheven tanden, die het zullen kauwen," riep de heer Pastouret uit. „Men kan niet ontkennen," hernam op vroolijken toon een dorde, „dat onze gast heer en zijn vrouw veel van deze tante hou den, zoo teedor hebben zij baar uitgenoo digd, zoo verlangen zij naar haar komst." „Wat zal er gejuicht worden als zij uit 't rijtuig stapt „Ja, het zal een wonderlijk schouwspel zijn." „Heb is gemakkelijk, mij.no hoeren," zeide de heer Guynée, „om van. dat schouwspel te genieten." „Hoe dan? Het is nog niet zeker dat ze komt „Maar men kan haar Jalten komen," her nam de leelij'ke jonge man. „Zeg eens „Vindt u niet, dat mijn kop heel veel Verklozingon Eerste Kauior. Dinsdag overeenkomstig de kieswet den tweeden Dinsdag in Juli zullen over het geheele land verkiezingen plaats hebben voor de Eerste Kamer. De volgende leden, dia volgens rooster den derden Dinsdag in Sep tember aftreden, moeten vervangen worden. Noord-HollandJ. Breebaart Kzn. (1892), M. du Jong (1893) en jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (1898), Zuid-Holland: J. P. Havelaar (1902), mr. J. G. S. Bevers (1902) en mr. G. Pijnacker Hordjjk (1894). Zeeland: Jhr. mr. IC. H. Godin de Beau fort (1893). Noord-Brabant: Mr. A, M. Sassen (1892) en mr. J, W. van den Biesen (1896). GelderlandMr. W. C. J. J. Cremers (1893) en mr, P. C. 't Hooft (1899). Utrecht: Jhr. mr. H. P. G. Bosch van Drakestein (1901). Friesland: Jhr. mr. J. H.F.K.van Swin- deren (1879), (overl. 15 Mei j.l). OverijselMr. A, J, Dyckmeester (1900), GroningenMr, J. Fl. Geertsema Cz. (1894), DrenteMr. H. van Lier (1888). Limburg: H. G. L. Regout (1881). De jaarcyfers achter de namen duiden aan, wanneer het lid voor het eerst zitting heeft genomen. f, - Onze vestiging op Nieuw Guinea. Onlangs behelsden de Duitscho bladen de mededeeling, dat Nederland op Nieuw-Gui nea een strafkolonie had gevestigd, welk be richt toen van Nederlandsclie zijde werd te gengesproken, waarbij er twens de aan dacht op gevestigd werd, dab het systeem, van deportatie van misdadigers naar eon of ander verwijderd oord van onzo koloniën bij' ons niet bestaat. Die tegenspraak heeft ech ter niet geholpen. In een bericht uit Adelaide aan do „Voa- sische Ztg." komt die qualificarie van slraf- kolonie voor onze, thans verlaten, nederzet ting Merauko op Nieuw-Guinea wederom opduiken. Ditzelfde bericht van den 2Sn Mei is ook overigens niot zeer vleiend. Het luidt als volgt „De Hollanders doen onaangename erva ringen op met hun nieuwgestichte ntd« zet ting Merauko aan de woeste Zuid-Westkust van Nieuw-Guinea. Wijl voor deze van God verlatene streek geen ander mensclien-male- riaal to krijgen was, zond men er eerst 200 tot gevangenisstraf veroordeelden keen cn maakte om hun kamp een sterke versper ring van prikkeldraad. In een donkeren nacht braken dertien go- vangenen door do versperring heen. De vluchtelingen kwamen evenwel niet ver. Zij vielen in handen van don Tugari-stam, den meest beruchben stam van inlanders, die in woestheid en wreedheid nog de inboorlingen van do Salomons-eilanden overtref fen. AI den vluchtelingen werd het hoofd afgesneden en die bloedige koppen werden als overs',in- ningsbropeëen in de but van het stamopper- koofd op staken gezet. D'e bevelhebber van do Hollanders zag van een vervolging af, zijn macht was daartoe trouwens ook niet toereikend." Dir. BelImroerr. on Accijnzen. Bij de Rijks directe belastingen enz., is O heeft van dien van een oude eerbiedwaardi ge dame?" „Bravo," riep Pastouret uit met oen scha terenden lach, „dat is het eerste goede woord, dat je vanmorgen nog hebt gezegd." „En vindt n niet," vervolgde Guynée, „dab onzo beste Pastouret, ondanks zijn uit dagend uiterlijk, heel veel weg heeft in zijn gelaat van een jonge dame wordt daar nn maar niet hoos om, Pastouret van oen kameniertje bijvoorbeeld?" „O jawel, ja zeker Maar?" „Maar in dit linis," ging de spreker voort, „zijn or zeker oude dameskleeren ge noeg op den een of anderen zolder Be grijpt u nu mijn. idee? Wij vermommen ons in stilte, we trékken vrouwenrokken aan,we 'komen in een ouderwetsch rijtuig en. dan ■ben ik mevrouw de weduwe van den prefect De Boulingrin met haar kamermeisje. Wij worden heel teeder ontvangon, wij stellen eon roerend familietafereel voor. Eerst hen ik heel goed on lief met mijn nicht en laat me kussen, maar na verloop van eenige oogeribli'kken word ik ongeduldig eu roep uit, dat ik sterf van honger, dan word ik binnengeleid en krijg ik de heerlijkste kipDesoep, kalfscoteletten, pratrijzen enz., en ik zal. er van smullen „En ik dan?" zeide Pastouret.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5