BINNENLAND. STADSNIEUWS. V voor de behandeling van een interpellatie over de sluiting van 1500 geestelijke scholen, voor welke interpellatie de onmiddellijke behandeling werd verlangd. Minister-president Combes verlangde dat de interpellatie onder aan de agenda zou worden geplaatst. Hierop ontstond een verschrikkelijk rumoer. Allerlei uitroepen noodzaakten den presideut de zitting op te heffen. De afgevaardigde Baudry d'Asson liep dreigend op de ministerbank toe. Hg werd met moeite teruggehouden. De afgevaardig den schreeuwden heftig dooreen eo dreigden handgemeen te worden. De voorzitter liet de tribunes ontruimen. Bij de hervatting der zitting werd de cen suur uitgesproken over den afgevaardigde Auffray, die geroepen had: »Weg met den minister-vogel vrij verklaarder 1" Onder rumoer verzekerde de minister Com bes, dat hg de wet op -te congregatiën zal doen eerbiedigen, ondanks geschreeuw en dreigementen. De Kamer besloot met 328 tegen 218 stemmen, de interpellatie van Aynard onder aan op de agenda te zetten. Vervolgens werd da discussie over de suppletoire kredieten hervat. Ter gelegenheid van de nationale feesten op 14 Juli heeft president Leoribet gratie geschonken aan 644 veroordeelden, naar Nieuw Caledonië, Fiansche guyana gezonden en in verschillende gevangenissen in Frank rijk en Algiers opgesloten. Den«ma,rken. De koniog is van zijn kuur te Gmunden naar Kopenhagen teruggekeerd. Duitscihland. Nu is ook de reis van Victor Emmanuel naar Berlijn vastgesteld en wel op het laatst van Augustus. De Keizer heeft lastgegeven met het oog op het bezoek, dat du groote wapenschouwing van de garde, die anders plaats heeft op Sedansdag, 2 Sept., nu plaats zal hebben 30 Augustus. Zou dit een beleefd heid tegen Italie's bondgenoot,Frankrijk, zijn? Uit Odde in Zweden werd gisteren geseiud dat de keizer den heer Waldeck-Rousseau, die den vorigen avond aan boord van de Ariadne daar aangekomen was, ontvan gen had. O o a t e n r ij k-H o n g a, r ij e.- Men maakt te Pest uit de omstandigheid, dat de Hongaarsche minister van koophandel Lang en de minister van landbouw Daranyi aan de onderhandelingen over den Ausgleich deelnemen, op, dat de principieele meenings- verschillen tusschen Vod Koeiber en Szell opgeheven zijn of weidia opgeheven zullen worden. In elk geval hecht men een gunstige beteekenis aan de hervatting der onderhan delingen, die men aan de bemoeiing van Frans Jozef zelf toeschrijft. R li 3 La n d. De Petersburgsche correspondent van het »Berl. Tageblatt" wijdt een uitvoerig schryven aan de jongste onlusten in Rusland. Hy be vestigt daarin dat de onlusten zijn verwekt door republikeinsche agitatoren, voor het meerendeel weggejaagde studenten, die zich uitgaven als boden van den keizer. Veertig van hen z'gn thans in voorariest. Verder vertelt hij dat op voorstel van minister Von Plehwe de keizer heeft goed gevonden dat de aangerichte schade zal worden vergoed door den staat, Zy wordt geraamd op 800,000 roebel, maar zal waarschijnlijk het dubbele bedragen. Bepaald is dat de boeren die zich tot de onlusten lieten verleiden dit bedrag aan de schatkist zullen moeten opbiengen, doch deze bepaling is louter een bedreiging en een waarschuwing die in Augustus zal worden gevolgd door een daad van genade. Ten slotte spreekt de correspondent de geruchten tegen dat de keizer tegen denzin van zijn ministers zich door personen uit het volk zal laten voorlichten over den toestand. Daarvan is, beweert hg, geen woord waar. V o r. Stat en. De onderhandelingen tusschen de Veree- nigde Staten en Columbia omtrent het graven van het Panamakanaal zyn afgeloopen. Heden, Zaterdag, zou het gesloten tractaat geteekend worden. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor om Zater dag 19 Juli u.s. naar Het Loo terug te keeren. H. M. de Koningin-Moeder gaat van Schaumburg rechtstreeks naar Soestdyk, waar zij den terderen zomer zal doorbrengen. Aan de ïKölnische Zeitang" wordt uit Neuwied gemeld, dat de Koningin-moeder der Nederlanden voor een bezoek aan de *orste- Igke familie Von IVied aldaar is aangekomen. H. M. werd op het station door de Vorstin, den Erfprins en de Prinses verwelkomd. Voor eenigen tyd heeft zich Jhr. Mr. Schorer, vice-president van den Raad van State, naar Duitschland begeven. Tentoonstelling te Schevenlngen. De tentoonstelling te Scheveningen der werken, voor de Internationale Kunstver loting geschonken, zal Maandagmiddag a.s. na 12 uur voor het publiek gesloten zyo met het oog op bet bezoek, ter gelegenheid van den Franschen nationaleri feestdag, ten 3 ure aan de tentoonstelling te brengen door den eere-voorzitter van het Parjjsche comité der Pro-Boer Vereeniging, staatsraad Herbette, en een aantal Fransche kunste naars, die Zondagochtend te 'sGiavenhage zullen aankomen om de bezienswaardigheden te bezichiigen. Maandagochtend bezoeken zij het Maurits- huis, 's avonds het Kurhaus. Ter tentoonstelling is nu de schilderyen- bezending uit Amerika, ruim 50 stukken, aangekomen en nog een 11-tal nagekomen doeken uit Finland. Spanje zond 54 stukken, en van Italiaansche kunstenaars kwamen nog 20 stukken in. Deze nabezendingen vormen op zichzelf reeds een tentoonstelling. Uitbreiding Infanterie, Naar wjj vernemen, bestaat het voornemen om, nu art. 2 der Militiewet 1901 toelaat 6500 man meer in te lijven dan onder de werking der oude militiewet, het wapen der infanterie in 1902 met een regiment te ver meerderen. (»Hbld.") Woensdag 23 Juli e.k. wordt het gemeen schappelijk bezoek van Nederlandsche Inge nieurs aan de Dusseldorfsche Tentoonstelling gebracht. Adres. Naar aanleiding van. heb feit, dat in het jaar 1903 te Rome een Internationaal Posb- congres zal worden gehouden en de verschil lende regeenngen. reeds dit jaar de wijzigin gen zullen opgeven, die zij in sommige be palingen wenschen gebracht te zien, heeft de Nedorlandsclie 'Uitgeversbond te Amster dam een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, Handel' en Nijverheid. Wat het binnenlandsch verkeer betreft, meent hij te mogen herinneren, dat hij reeds twaalf jaar geleden zich tot de Tweede Ka mer heeft gewend, met het verzoek, voor de gedrukte stukken hetzelfde tarief vast te stellen als voor de nieuwsbladen. Hiji wijst er daarbij op, dab elke verlaging van tarief steeds gevolgd werd door verbete ring van de financieel© uitkomsten, en er dus geen reden bestaat voor bevoorrechting van nieuwsbladen boven andere gedrukte stukken. Eveneens zou hij gaarne verandering ge bracht zien in de bepalingen omtrent het gewicht en de tarieven der postpakketten, en wel m dier voege, dat het tarief van. 15 cents worde uitgestrekt tot zendingen van 2 kilo; van 20 cents voor zendingen van 5 kilo, terwijl ook zendingen tot een maxi mum gewicht van 10 kilo mogen worden toegelaten, waarvoor dan het tarief op 25 cents 'kon worden vastgesteld. Wat het verkeer met onze koloniën in Oost-Indië aangaat, wijste de Uitgeversbond er op, dat de tarieven tusschen Nederland en zijn 'koloniën nog steeds te hoog zijp, zoo dat de verzending niet rechtstreeks met de zeeschepen plaats heeft. Waar de eisdh des tijds medebrengt, dat steeds de kortste weg worde genomen en dus gewoonlijk de ver zending per zeeschepen onmogelijk is, schijnt het hem rwenschedijfc toe, de tarieven Voor verzending naar d'e koloniën, thans geheven voor rechtstreeks verkeer, uit te breiden tot de verzending over Genua en Marseille, en verder per Nederlandscbe zeeschepen. Met betrekking tot hot internationaal ver keer vraagt d© uitgeversbond met aandrang le. dab het port voor gedrukte stukken (thans 2-4 cent per 50 gram) proportioneel verminder©, b.v. van 1 tot 30 gram 24 cent van 30 tot 20O gram 5 cent, van 200 tot 500 gram 74 cent, enz.; 2e. dat het maximum van de zendingen van gedrukte stukken naar het buitenland, dat thans 2 kilo bedraagt, tot 3 kilo worde verhoogd, terwijl 3e. bij de steeds toenemende handelsbetrekingen van ons land' mot Spanje, Brazilië en Perzië, heb hem wonsclielijk voorkomt, om het maxi mum gewicht van postpaketten, ook naar di© landen, van 3 op 5 kilo te brengen. Ten slotte vraagt hij zoodanige wijzigin gen te treffen, dat voortaan postpaketten naar de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika, hetzij rechtstreeks, hetzij) over Enge land worden geëxpedieerd, ©n dus niet meer over Dditsclri'and en Zwitserland. Snellere expeditie en wellicht ook verlaging der ta rieven zoude daarvan het gevolg kunnen zijn. Leermiddelen voor aardrijkskunde. Men schrijft ons uit Amsterdam In eenige zalen van hei Stedelijk Museum is door de Vereeniging van leeraren bij hol middelbaar onderwgs een groot aantal leer middelen voor het onderw'gs in de aardrijks kunde aan wanden en op legtafels tot eene zeer leerryke tentoonstelling bijeengebracht, welke expositie een duidelijk denkbeeld geeft, dat dit deel van het onderwgs in 't algemeen thans veel meer onderwezen wordt dan in onze jeugd, en ook heel wat begrypelyker wordt gemaakt, dan toen wij nog op de schoolbanken zaten. Deze Tentoonstelling werd hedenmiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal school-autoriteiten benevens den burgemees ter en den commissaris der Ktningin, ge opend met toespraken van dr. T. G. Gro- neman, voorzitter van de vereeniging van leeraren by het Middelb. onderwgs. H. Zon dervan, voorzitter der hoofd- en J. IJierman, voorz. der regelingscommissie, in welke rede voering allereerst dank werd gebracht aan het Gemeentebestuur van Amsterdam dat bereidwillig het stedelijk (ook wel Suasso- Museum) voor expositie afstond, en voorts aan alle inzenders die haar tot zulk een goed geheel maakten. Onder hen, wien de heer Groneman dank betuigde, waren ook de ministers van binnenlandsche zaken, koloniën, financiën en waterstaat, voor hun financieelen steun of de inzendingen. Prof. Lehman uit München voerde ook nog het woord. Dat voorts gewezen werd op de grootere beteekenis en het nut van het onderwgs in M—MMMM1—W—M—W— de aardrijkskunde in onze dagen, behoeft wel niet gezegd. Het zou ons ook te ver voeren om van deze redevoeringen hier ook maar een beknopt verslag te geven. Het aantal kanrten en globes is uit den aard der Tentoonstelling zeer aanzienlijk. In de eerste zalen treft men o.a, de z.g. blinde kaarten, waarop wel de steden en dorpen aangeduid doch de namen niet vermeld worden. Voorts velschillende kaarten van Nederland en zijn provinciën, en der polder landen tusschen Maas en IJ en in Noord- Holland. Ook treft men er geheel zwarte kaarten, waarop dan de leerling met krijt de door den onderwijzer verlangde steden, dorpen, hoogte, rivieren enz. moet teekenen. Verder ontwaart men reliëfkaarten, waarop de heu vels in Nederland en dus ook het laag-land zijn aangegeven, alsmede modellen van slui zen voor de afwatering van groote binneu- en polder wateren. Dat de kaarten van ooze overzeesche be zittingen niet ontbreken behoeft nanweljjks gezegd, evenmin dat men er groote kaarten van de verschillende landen van Europa en wereldkaarten in overvloed aantreft. Op een Engelsehe wereldkaart zijn Transvaal en Oranje-Vr'gstaat reeds door de roode kleur van h«t grootsche Britsche rjjk ingeljjfd, en grillige tegenstelling met de kaarten dezer beide landen in eene andere zaai. Vermoe delijk komen wij na een tweede bezoek nog wel eens op deze hoogst belangrijke tentoon stelling teiug. V. V. V. 'Het bestuur van den Wereldbond voor Vrede en Vrijl internationaal Verkeer (V. V. V.), hield Woensdag j.l. te 's-Gravenhsge zijn gewone jaarlijiksche vergadering. Sedert de laatste vergadering (1901) zijn tot den bond toegetreden 362 nieuwe leden, 36 nieuwe adherenten en 2 nieuwe dona teurs; 48 leden 'bedankten voor hun lid maatschap, terwijl 21 leden overleden. De sterkte van deoi bond ia nu 745 contribu eer ende leden, 88 adherenten tn 3 dona teurs, te zamon 836. De gezamenlijke ontvangsten, met inbe grip van het voordeelig saldo van 't vorige jaar ad f 170.744, hebbeen bedragen f 682.99 Jaan contributie moet nog ontvan gen worden f 3.50. De uitgaven beliepen f 528.58, zoodat er een batig saldo van f 157.914 restte. De bond telt in 180 .plaatsen leden. De Koningin en de Koningin-Moeder, als mede Pxins Hendrik, .gaven schriftelijk, hun belangstelling met 'het streven van den hond te kennen. Er werd besloten rechtspersoonlijkheid aan te vragen en eerstdaags opnieuw brochu res te doen drukken en verspreiden. Wegens drukke ambtsbezigheden trad als bestuurslid af de heer 3". van Andel t© 's-Gravenhage en werden tot nieuwe be stuursleden gekozen de hoeren B. W. L03, notaris te Uitgeest, en J. J. Rommel, make laar te Heilo. Tot adjunct-secretaris werdi benoemd de heer J. J. Rommel te Heilo. „Tesselschade". Verschenen is het dertigste jaarverslag der Algemeene Nederlandsche Vrouwen-Vereoni- ging Tesselschade", loopende van 1 April 1904 tot 31 Maart 1902. Opgericht werd een Centraal Bemiddelings- Bureau de correspondente voor de Zaan streek, mevrouw VisDuyvis, trad het eerst als directrice op. Hoewel de tijd nog te kort is voor een oordeel, valt nu reeds te zeggen, dat de deelneming zoo goed als algemeen i*. Het aantal correspondentschappen is met éen, het aantal leden met 144 toegenomen. Aan de opleiding van 38 candidaten v*or onder scheidene vakken, werd door de Fondskas f 1717.50, door de afdeeiingen en correspon denten f 1804.75, samen 13522.25 besteed. Op 1 April telde n Tesselschade" 5133 leden over 29 afdeeiingen en 25 correspondentschap pen, verdeeld. De afdeeiingen en correspondentschappen ontvingen f3898.17 aan giften en legaten, en schonken op hunne beurt f276.06 aan de Fondskas-rente, en f 50aan het kapitaal dezer kas. Het Zeegers-Veeckens-Fonds steunde 19 dames tot een bedrug van f2085 en schonk aan 5 dames eene gift voor eens, makende f260. Aan werkloon weid betaald f21 407, iets minder dan verleden jaar. Üaaionder is niet begrepen bijna f3800 verdiend door 12 depót houdsters, in den vorm van va«t salaris, procenten, terwijl enkelen vrije woning en (of) vergoeding voor tuur en licht genoten. Aan zieke werksters werd 1574 geschonken. De Bemiddelingsbureaus plaatsten 544 can didaten, n.l. Amsterdam 207, Den Haag 94. Haailem 52, Rotterdam 21, Groningen 16, Utrecht 12, Delft 10, terwgl de overigen beneden 10 bleven. De totaal-omzet aan goederen en bestelwerk bedroeg f43.454.12. Het Bemiddelingsbureau te Amsterdam behandelde 671 aanvragen, n.l. 280 om eene kinderjuffrouw, 237 voor huishouding, ge zelschap enz.90 om buitenlandsche candi daten en 64 voor externe-betrekkingen. Na verkregen gunstige informaties werden 526 candidaten ingeschreven; 267 harer werden gpplaatst. Voor kamers-verhuren en pensions kwamen 49 aanvragen in, waarvan 20 vervuld werden. De cursus tot opleiding van kinderjuffrou wen werd aanvankelijk gevolgd door 18 meis jes langzamerhand vielen er 5 af. Het aantal leden der afdeeling Aawurdam nam met 67 toe en bedraagt 748. Het aan tal werksters is '104. De begrooting 1902—1903 der Vereeniging sluit met f 3461,94%. De rekening en ver antwoording geeft een ootvangstc'yfer van f 3035.131/2 en een voor uitg. van f 2814,881/2, zoodat er een batig saldo van f 220,25 is De bsJtonlamUche mededinging' in het Znld- Afrlkannsche handelsverkeer en de voor naamste artikelen van invoer. De Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export te 's-Gravenhage schrijft ons in verband hiermede Het ligt voor de hand, dat, zoodra het Engelsehe Gouvernement de vroegere Boe renrepublieken voor het buitenlandsche han delsverkeer openstelt, eene levendige con currentie zal ontstaan tusschen de fabrikanten en exporteurs van verschillende nationaliteit. De Duitschers vindt men dan vooraan Zy hebben van te voren het terrein verkend en kunnen zich daardoor onmiddellijk den vrede ten nutte te maken. De Association austro-hongroise d'expor- tation" vormt syndicaten van Oostenrijksche fabrikanten om Commissies uit te zenden naar Zuid-Afrika ten einde er eventueele dëbouchés te bestudeeren. De Oostenrijksche Lloya zal, gesteund door de regeering, eene directe lyn op Zuid-Afrika lot stand brengen, waardoor de Oostenrijksche exporteurs onafhankelijk worden van Hamburg en van de Duitsche en Engelsehe schepen, waarop zy ihaos nog hunne waren te Aden moeten overladen. Ook is te Londen een comité gevormd met het doel drie specialiteiten uit te zenden, die Kaapland, Natal, alsmede de Transvaal- en Oranje-districten uit een commercieel oogpunt moeten bestudeeren. In dit comité hebben vele personen zitting, die op handels- en industrieel gebied op den voorgrond treden. De kosten dezer uitzending zullen gedragen worden door een vermogenden reerier te New- castle-on-Tyoe, president van eene Engelsehe industrieele vereeniging. E"n der drie specialiteiten zal zich in het bgzonder bezighouden met metaalproducten en machinerieën, een ander met geweven stoffen, en de derde zal zgne aandacht aan de minder belangrijke branche-i wijden. Deze onderneming wordt gesteund door het ministerie van koloniën. Met betiekking tot den invoer in Zuid- Afrika verdient het volgende de aandacht De viaag naar ry wielen is vr'g groot, en ook het gebruik van schrijfmachines alge meen verspreid. Het schoeisel werd tot vóór konen tijd voornamelijk uit Engeland geïmporteerd, doch thans vinden Amerikaansche artikelen op dit gebied mede goeden afzet. Ook Oostenrijk leveit eemg speciaal dames schoeisel en pantoffels. Het Engelsehe model heeft echter nog steeds den boventoon. De inboorlingen beginnen nu ook schoeisel te gebruiken, hetgeen den handel in deze branche slechts ten goede kan komen. Zacht winterkoren wordt aangevoerd uit Australië, Oregon, Argentinië en Nieuw-Zee- land, en een weinig hard koren om te mengen. Meel komt uit Nieuw-Zeeland, Australië en de Vereenigde Staten. Het graan moet in stevige jute-zakken worden vervoerd, hou dende 280 Eng, pondenhet meel komt gewoonlgk aan in zakken van natuurlijk- gebleekte jute, solider genaaid, en met een inhoud van 49, 88 en 140 Eng. Ponden. Een loonend débouché vinden biscuits, en alle soorten koek. Erwten en geparelde gerst worden veel gevraagd, maar moeten, in pakken verzegeld, in zinken kisten of dubbele zakken worden ingevoerd. Veel boter komt uit Australië. In Zuid-Afrika verbruikt men groote hoe veelheden geconserveerd ossenvieesch en spek, minder tong, kippenvleesch, kaikoen, zalm, stokvisch en kreeft. Gecondenseerde melk wordt zeer veel inge voerd, terwgl veel eieren uit Austialië en van Madeira komeo. Eene groote hoeveelheid versch vleesch wordt geregeld aangevoerd uit Australië, Nieuw-Zeeiand en Zuid-Amerika. Kleinere hoeveelheden geconserveerde groen ten worden eveneens geïmporteerd. De handel in appelen, aardappelen en uien levert in bepaalde jaurgetyden wel eens voor deden op, maar de vruchten mogen hoege naamd geene sporen van bederf vertoonen. Gedroogde appelen worden veel gevraagd, meer dan dan eenige andere ingevoelde vrucht. Opvoeding in het huisgezin. Het, verslag over 1991 der Vereeniging tot opvoeding van half-verweesde, verwaarloos de of verlaten kinderen, in heb huisgezin, ge vestigd te Amsterdam, zet weer don wensch voorop naar spoedige invoering van de web op de ontheffing uit d'e, ouderlijk© macht, waar tob nu toe door de verandering in de Regeering ontstaan, omtrent het tijdstip der invoering nog niet de minste zekerheid is verkregen. Het verslag betoogt uit dien hoofde des te krachtiger de noodzakettijikheid der invoe ring voor den arbeid der Vereeniging. Zoo lang de wet toch, zegt het verslag, de kin deren niet beschermt tegen ouders, die uit gebrek aan begrip van den plicht, dien zij tegenover hun kinderen bobben, deze kin dereu verwaarkioi.eu naar ziel1 en lichaam, ja hen zelfs opleiden tot dronkaards, spelers, bedelaars of dieven, zoolang kan de arbeid der Vereeniging niet; zóó vruchtdragend zijn ala zij wal zoude wenschen. Opnieuw doet de Vereeniging een beroep op dei Regeering en op allen, die in staat zijn mede te wer ken om aan dezen toestand een einde te ma ken, door invoering der kinderwetten. „Afgescheiden van dezen toesband", zegt het verslag, „die een voortdurende bron'van zorg en kommer is voor het bestuur, kunnen wij tevreden zijn over de verkregen resul taten. .Zorg blijft het immerwant .het mee>- rende©! der 'kinderen is afkomstig uit een omgeving, waar zelden of nooit een licht straal doordrong in. hun leven." Over ihet geheel geven do pleegkinderen geen reden tot H'agen. Afdeeiingen zijn reeds opgericht te Alk maar, Amsterdam. Dordrecht, 's-Graven hage, Groningen, NaardenBusstun, Rij. megon en Utrecht. Heb ibestuur blijft dringend om stem vragen. In 1901 werden 37 jongens en 13 meisjes door de vereeniging verpleegd', van 1—-20 l jaar en van alle gezindten. j De rekening en verantwoording over 1901 sluit met een bedrag van /'8930.17. Aan giften werd' ontvangen f 2668.37J voor bepaald aangewezen! kiaderea f 2626.75. Aan verpleegkoaten enz. werd: uitgegeven f 6675.25J. De Commissie van toezicht op het Lager Onderwgs, roept op hen die wenschen deel te nemen aan den op 2 September a. s. te 1 openen volledigen cursus tot opleiding voor f het examen van hoofdonderwijzer of hoofd onderwijzeres. Men wordt verzocht zich vóór 1 Augustus e. k. schriftelijk op te geven bij den voor zitter der genoemde commissie, dr. C. J, Vinkesteyn. Wij verwijzen naar vorenstaande kennis geving volgens welke de datum van opkomst voor de verlofgangers der lichting 1899 be- hoorende tot de compagniën Hospitaal-sol daten niet is 17 Augustus, gelijk vermeld is m de publicatie van 5 dezer, doch dat Ut moet zijn 18 Augustus e. k. Gjminailum. De uitslag van de toelatingsexamens is de volgende Toegelaten tot kl. IJ. H. Aleva, P. de Bruy'n, J. J. L. Dug vendak, W, K. Versteeg en J. M. Wittichafgewezen 2 aspiranten, Afgewezen voor kl. III, maar toegelaten tot kl. II één aspirant. Adralssle-examen H. B. S. Bij de gehouden admissie-examen aan de H. B. School alhier zjjn toegelaten: Voor de eerste klasseA. Bjjloo, H. den Blinker, A. van Buijsen, H. A. Ennov. Gel der, J. L. B. Gribling, J. J. v, Hage, C, Harting, Ta. Tha Hoogenboom, Na. Hoogen- dyk, M. Katari, C. Kudders, N. A. v. Luik, H, Oranje, W. H. Reterink, C. A. v. Rhjjn, G. v. Rhijn, C. H. C. Ris, H. G. A. v. Swieten, J. Waisvisz, G. A. v. d. Schalk. Toegelaten 20, herexamen 1, afgewezen 12. Voor de tweede klasse: P. W. v. Driel, M. F. Faure, J, F, van Hees. Toegelaten 3, herexamen 1. Voor de derde klasseA. Scheijgrond, Voor de vierde klasseHerexamen 1, afgewezen 2. De Kermis In d'en Officierenbuin. In het gebouw der Officierenvereeniging is gisteravond weer heel wat afgelachen.Na een stukje in een bedrijf van Dudwig Fulda vOnder vier oogen" door Mej. Wertwgn en den heer Mulder gegeven, ging weer een een echt lachstuk van nonsens en echtschei dingen aan elkaar hangend, maar uitstekend voor den lever, tenminste ais het waar is dat het gezond is den lever eens van het lachen te laten schudden. Mevr. de la MarKleij,^was een beul van een schoonmoeder en typeerde uitstekend. Het was zooals gezegd een laeh-succes en inet de kermis viel het, te oordeelen nnar het gelach van het publiek, zeer in den smaak, Op het kermisterrein. In den vooravond was het op het kermis ten ein tamelijk druk, doch langzamerhand zakte die drukte af en toen het een beetje later werd was het terrein ais verlaten, behalve Wolffs' caroussel, die zich toen nog in een redelijk bezoek mocht verheugen. Aan de verpleegden uit het R. C. weeshuis werd gisteren een aangenamen kermisdag bezorgd. Des middags werd een achttiental ouderen en even zoo groot aantal jongeren getracieerd op poffertjes in de gelegenheid van Koolsbergen op de Lange Haven. Doch het waren niet alleen de poffertjes, die hen daar eenigszins in kermisstemming brachten. Herhaalde malen klonk applaus of een kreet van verbazing bij de muzikale, balan ceer- en goocheltoeren van den heer* 8clieurs, die ook nu weer op bizondere wy® ieders aandacht wist te trekken, zeker niet liet minst door zijn goocheltoeren waarbij hem twee der jongens bijstonden en die hij besloot door de personen die hem geld had den geleend door zyn vingervlugheid tijdelijk met het teruggeven voor het lapje te houden. Na een potpourri van vroolyke deuntjes, die door de verpleegden veelal werden meege zongen, werd de geheele schaar naar de caroussel gelsid, alwaar nog een uurtje lustig werd rondgedraaid. Heden den laatsten avond zal zeker nog door menigeen die niet naar den Officieren- tuin gaat om daar verschillende bekends specialiteiten te hooren enz., een bezoek gebracht worden ten eerste aan het Palais lumineux. dat men toch even moet gaat zien en vei der aan het panopticum, de ver schillende natuurwonderen en de geheimzin nige wonderbaarlijke vertooningeD als b.v. die waar Daphne in een boom verandert, benevens de verdere kijk-, schiet- enz. tentjes. Ter herinnering. Hedenavond te 7 uur zal er in de Officieren" Vereeniging een buitengewone voorstelling van specialiteiten en excentriciteiten gegeven worden, waaraan verbonden is vauxhallme vuurwerk. Maandagavond te 8 uur zal door de vereeniging Tivoii-sehouwburg te Rotter dam in de Officieren-Vereenïging worden opgevoerd iHet Suikeroompje", blijspel 3 bedrijvea van Gustaaf von Moser en Philip von Trotow.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2