56'" jaargang. No. 10902. Tweede Blad. Het bezoet van Emanuel III aan Rislanfl. Zondag 13 en Maandag 14 Juli 1902. 13. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. UIT DE PEES. BINNENLAND. 5CHIEDAMSCUE OURANT Deze courant verschijnt d agelqks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prjjs per weck.Voor Schiedam en Vlaardingen 10* cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Burcïö s Etoterstraat Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. Ö.92; iedere regel meer 45 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bq abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde feïetf*sa aduzr-tenitiëra opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooniitbetaling aan het Bureau te voldoen. Istcrc. ïelefoon So. 123. De Koning van Italië heeft zich op reis begeven naar Petersburg om het aangekon digde bezoek aan den Czaar aller Russen te brengen. Zooals men weet hecht men veel belang aan dit bezoek, omdat het plaats heeft nog voordat Emanuel III zijn beide bondgenoolen bezocht heeft. De Russische pers begroet deze demon stratie met een waar enthousiasme, want zij ziet in Emanuel III een vorst, bij wien de vredelievende bedoelingen de overhand hebben en die aan zijn land goede betrekkingen wil verzekeren met alle volken wier economische belangen oveieenstemmen met die van Itqlië. De St, Petersburgsche 5>Rörsenzeitung"ziet in deze reis het bewijs, dat Italië, toen het bet verbond met Duitschlnnd en Oostenrijk- Hongarije hernieuwde, niet geleid weed door eenige vijandige gedachte jegens Frankrijk en Rusland, maar dat liet integendeel ge neigd is te voorkomen dal zijn bondgenoolen op een gegeven oogenblik gewelddadig tegen het Fransch-Russische verbond zullen op treden. Deze verklaring is daarom zoo belangrijk, omdat de officieuse i»Stampa" de heftige polemieken tusscbmdellaliaanscheen Oosten- rijksclie dagbladen betreffende de vraag of liet verdrag met of zonder wijzigingen is hernieuwd, beantwoordt. De nStampa" nu verklaart, dat er geen enkele werkelijke wijzi ging in het verdrag is gebracht en dat al de contiacteerende partijen jegens elkaar dezelfde veiplichlingen op zich hebben genomen die baar ook vroeger opgelegd waren. Het is vrij zeker, dat Italië Frankrijk nooit den oorlog zal aandoen, maar indien de ïepubliek eens een veldtocht tegen Duitscbland zou ondernemen, zou Italië Duitschlnnd rinar zijn beste krachten te land en te water moeten helpen, evenals het Oostenrijk-Hongarije zou moeten steunen, wanneer dit door een irival van de zijde van Rusland bedreigd werd. Indien dit zoo is dan is het ook duidelijk dat Italië, alvorens in de hernieuwing van liet verbond toe to stemmen, van Duitscbland lormeele ver zekeringen heeft moeten ontvangen, betref fende zijn goede gezindheid ten opzichte van Frankrijk en deze verzokeringeu zijn waar schijnlijk aan Delcassé den Franschen minis- ter van buitenlandsche zaken, medegedeeld, terwijl zij dezen gerustgesteld hebben omtrent de hernieuwing van bet drievoudig verbond. Zoolang men den tekst van het verdrag niet gepubliceerd heeft, zullen allerlei be- chouwingen en meeningen deze quaestie slechts duisterder en ingewikkelder komen maken, maar het is zeker, dat de verklaring van Delcassé, in de Fransche Kamer, dat de hartelijkheid, waarmede men Victor Ema nuel in Petersburg zal ontvangen, bewijst, dat Italië gerust tot Frankrijk en Rusland kan toenaderen, en dat de Driebond goen directe bedreiging meer is tegen den Twee- bond. Overigens zullen de redevoeringen, die te Petersburg uilgesproken zullen worden, ge tuigen van de oprechtheid van deze toena dering en daardoor zal men er zich reken schap van kunnen geven, dat dit bezoek meer is dan een internationale beleefdheid. Wij hebben in ons buitenlandsch overzicht reeds melding gemaakt van het geiucht, volgens hetwelk Victor Emanuel zijn reis tevens zou gebruiken om de diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Zwitserland, die sedert het incident met het anarchistische blad afgebroken zijn, weder te herstellen. Van weerszijden is deze breuk betreurd, omdat beide landen velo gemeenschappelijke belangen hebben. Met het oog op het beticht, dat de be trekkingen tusschen beide landen zeer spoedig hersteld zouden zijn moethetdusgeenszins ver wondering baren als de koning van Italië op zijn doorreis door de Zwitsersche republiek het voor werp van een betooging van sympathie is, en de vrienden van Italië zullen zich oprecht ver heugen over die verzoening. Mevrouw tlrllo, do vrouw van den officier van justitie, nam het langsteelige vergroot- glas onderzoekond voor bot gezicht en gin, langzaam om de uitgedoste gestalte van baar dochter heen. „Ik weet niet, (Paula, maar je bevalt mij van daag in. 't geheel' niet! Do lichtblauwe zijdo maakt je nog maar blocker om niet te zoggen ouder. En juist vandaag vandaag, waar zooveel op het spol staat. Doe liever de roodo aan, of Do dochter onderbrak haar met een spot tend schouderophalen. „U beeft oo'lc altijd' wat op mij aan to merken, mama! Maar dat doet er niet toe Ik beval cr mijzelf te beter om En dr. Won dol i a houdt ook van blceko vrouwen, zoo als hij mij! onlangs verzekerd heeft. Waar toe dus die opgewondenboid Mevrouw zuchtte voornaam. „O ja, dir. Wendeli'n! G-oloof je, dat hij zich vandaag eindelijk verklaren zal, Paula Om bom is toch deze uitgelezen kring van daag bijl ons veroenigd. Ben jij. eerst ge trouwd, dan zullen al'le soiree's bij mij op houden, dat staat vast. En voor Lisa en Dit ty zoo ver zijn Paula lachte. „Nu ja, i,k begrijp het reedsDan stelt u haar val' vertrouwen onder mijn hoede, ma ma. Misschien behoeft u dan niet zoolang op een man te wachten," voegde zij de moe der veebbeteekoneud' toe. Deze liep geërgerd de kamer van haar dochter op en neer. „Alsof het mijn schuld i's, dat nog nie mand' 'n aanzoek gedaan heeftEen genot is het Waai-lijk niet, van bet eene feest naar andere te loopon en naar een vrijer voor je om te zien. Breng ik niet offer op offer, Paul al Geven wijl al! d'ie partijtjes niet om jou? Zo-u ik vandaag papa's werkkamer op Eerste Kamer. Onder het hoofd „Geen gemakkelijke taak" schrijft de „Standaard»" „De nieuwo meerderheid in do Staten van Zuid-Holland stond dezo week voor een gansch niet gemakkelijke taak. Aan de beurt van aftreden voor do Eerste Kamer was ook do heer mr. C. Pijnacker Hordijk, een liberaal man; bekend en alom geacht om zij'n ruimon blik, om zijn veelal onpartijdige opvattingen. D'aarvan gaf bij blijk gedurende zijn kortstondig Minister schap, toen liij in 1882 voor het eerst van liberale» zijde do stelling bepleittede vrije schooli regel, do openbare uitzondering. Blijk ook gedurende de jaren van zijn landvoogd? geruimd en met ali die duro bloemen èn pal men tot een wintertuin hebben ingericht, als ik daarbij1 niet gedacht had», jou en den dokter een stil plaatsje voor een verklaring te kunnen geven, opdat het niet al' te zeer bij do anderen zou opvallen?" „Ja, mama. Naar ik hoop, gelukt liet plan ook. Poëzie heeft u, dat moet men u toege ven. Mij zou reeds een brief van zijn hand voldoende zijn geweest, als het anders niet ging. Als men maar niet als oud, maar niet achter den rug door do goede vriendinnen bespot wordt, dat men niet begeerd' wordt, onopgemerkt, kort-om, een oude jongejuf frouw blijft!" „Nu beval jo mij ook," meende do moe der, toen zij het opgewonden gezicht van haai- oudste zag. „Als jijl je maar vaker voor iets warm kondt ma'ken, dat staat je nog eens goed." „Wat is er?" aldus wendde ziji zich tot binnentredende dienstmeisje. „Een brief is zoooven nog afgegeven, me vrouw." Het was een afzeggen van een ouden pro fessor voor do soiree, dio op bet laatste oogenblik d'oor een ongesteldheid overvallen was. „Ik dacht al, dat de doctor niet zou ko men," meende Paula opademend. D'e moeder stond! nadenkend midden in do kamer en scheen iets op haar vingers uit to rekenen. Daarop schudde zij verschrikt het hoofd. „Het is mij echter zeer onaangenaam, dat d'e oude lieer heeft afgeschreven. Nu zijn wij met ons dertienen aan tafel. Neen, dat kan in geen geval 1" „Och wat, dat is immers net gelijk, ma ma 1 Hoe minder hoe beter." „Maar lie't ongeluksgetal, bedenk dat toch, PaulaPrecies 13Als mevrouw von Bending dat meukt, bederft zij ons den ge- "heelen avond' met kaar zwartgallige voor spellingen. Je kent immers het bijgeloof van do oude tante»En juist zij», in wier buis je over ouze Koloniën in den Archipel, toen hij, geheel naar de» 'bedoeling van minister Keuchcnius, onder wien hij was benoemd, al het mogelijke deed om den tegenzin, die bij de Indische ambtenaren togen do zending en tegen alles wat met de kerstening van do in- landscbe» bevolking in verband stond, te bre ken. Zulk oen man, één der bökwaamsten van de» Eerste 'Kamer, welke zeker niet buitenge woon rijk is aan talenten van superieuren rang, niet te herkiezen bet is zeker goen gemakkelijke taak voor een ieder, die prijs stolt op bekwaamheid on op welwillendheid jegens andersdenkenden. Gelukkig, d'at de» nieuwe meerderheid van Zuid-Hollands Stat-cn met een candidaat kwam, die stellig in persoonlijke qualiteitcn voor d'en heer Pijjiacker Hordijk niet be hoeft onder te doen. Prof. Woltjer staat bij „vriend» en vijand" hoog aangeschreven om zijn geleerdheid' on scherpzinnigheid. Voor d'e Eerste Kamer, vroeger zoo rijk aan 'koloniale specialiteiten Van Gen- nip, Flansen van de Putte en Pijnacker Hordijk ware heb zeker niet ongowensebt geweest, indien de» 'laatste dier kundige man nen behouden liad kunnen worden. En wij' verstaan bet dan ook wet, dat de Staten van Groningen of dio van Noord-Holland! don heer Pijnacker Hordijk niet bot lid der Eer ste E amer verkozen. Voor de nieuwo meerd'crheid in Zuid-Hol lands Staten was dit niet mogelijk. Steeds werden de vertegenwoordigers dor Christe lijke partijen uit alle» colleges, ook dus uit de Eerste Kamer, geweerd. Re liberale Sta ten van Groningen en Noord-Holland wis ten alzoo, dat de beer Pijnacker niet herko- zon zou worden. Wij' hopen infcusschen, d'at een 'koloniale specialiteit als de» heer Pijnacker spoedig weor in de» Eerste» Kamer zal zitting nemen. Doch al ware dit niob liet geval, wat ons leed zou doen, zoo mag toch cr op gewezen worden, dat do Eerste Kamer niet minder dan koloniale specialiteiten noodig heeft mannen, Ibij uitnemendheid bekend met al lies wat in betrekking staat tot het onder wijl-vraagstuk. En aangezien dit vraagstuk zokor binnen niet al to langen tijd aan de orde zal wor den gesteld, mag worden gezegd dat do Sta ten van Zuid-Holland een voortreffelijke keuze deden in de verkiezing van prof. Woltjer. Deze overtuiging beeft zonder twijfel or too medegewerkt bij» de Christelijke partijen in deze staten om,Mm 'het stond tegenover een algemeen geacht aftredend lid, den band van samenwerking c-ven sterk te ma- het meeste genoegen hc'bt gehad, juist haar moeten we warm houden." Paula plukte misnoegd aan haar langen gouden hoi-logeketting. „Nu, wiji 'kunnen nu 'toch r.icmand meer uilnoodi'gcn, mama. Over 'n half uur komen de gasten. Of wilt u iemand van dc straat ophalen en hem smecken met ons te eten Mevrouw had nadenkend don vinger aan het voorhoofd gelegd. „Ha, ik heb het," meend'e zij) verstrooid „Waartoe hebben wij; dan do juffrouw bo ven De meisjes moeten vandaag vroeg naar bed. En juffrouw Helene is een handig meis je, uit goede familie bovendien. Men kan in d'eze omstandigheid' immers ccn oogje dicht doen. Wat meen je, Paula?" Minacliteud krulden haar lippen. „Mijn hemel, waarom een storm in 'n glas water! Doe wat u wilt, mama. Men moest haar aan tafel haar plaats daarnaar aanwij zen. Een kinderjuffrouw blijft altijd een kinderjuffrouw „Of zijl er zich niet over zal verwonderen zoo plotseling in onzen kring te worden ge trokken?" voordode moeder daartegen aan „Laat u niet uitlachen, mamaZij zal» het met beid'e» banden aannemen. Die doet alleen maar- zoo achterhoudend. IJ hoeft haar im mers niet dadelijk te vertellen, dat zij als noodhulp moet dienen. Of zal ik het haar zeggen „Neen, neen 1" De kleine vrouw was reeds aan de deur-. „Ik wilde nog even d'e kinderen zien." En weg was zij'. Om d'e ronde tafel onder de met een groe ne -kap omhulde hanglamp zaten Lisa en D'itty aan baar schoolwerk. De eerste sloeg juist mot een verlicht „ein delijk" baar Engolscho leesboek dicht ch keek slaperig naar de juffrouw, die mot een handwerkje bezig was, kon. Immers alle aanwezige nieb-libe»raleu stemden op prof. Woltjer. Een schitterend bewijs voorwaar van de deugdelijke organisatie der niet-liborale roepen in Zuid-Hollands Staten. Nu zij deze zware proef glansrijk hebben doorstaau, mag wel worden gezegd, dat het mot de heerschappij van hot liberalisme in do groot ste en riikste provincie van ons Vaderland uit is." Het „Handelsblad" schrijft naar aanlei ding van de pas gehouden verkiezingen voor de Eerste Kamer: „De liberale meerderheid! in de Eerste Kamer, wel'ke ccn jaar geleden nog 12 stem men bedroog, is thans tot 4. geslonken. Deze belangrijke wijziging in de getalst-eik- te in onzen Senaat, is een gevolg van de ver kiezingen des vorigen jaars, die in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland de libera len in de minderheid hebben gebracht. Drie zotals zijn juist voor die prov-neie tussehentijfds opgevallen twee wegens het overlijden der lieercn Fransen van de Putto en V i r u 1 y de derde reeds in September jl„ omdat dc heer mr. R o i 1 het 'lidmaatschap der Tweede Kamer mor Utrecht had aanvaard. D'eze drie plaatsen zijn door twee anti-revolutionairen (de hee- ren Van V e 1 z e 11 en II a v e 1 a a r) en een katholiek (mr. Bevers) bezet. Twee van dezo nieuwe leden moesten mot Septem ber e.'k. aftreden, maar zijn deze week her kozen. Dc derde aftredende, dc oud-eJtiver- neur-gcnciaal van Ncd.-ïndië, mr. C. P ij n- ackor Hord ij'k, is nu mede vervangen door een anti-revolutionair, dir. J. Wolt jer, de ceuigo boagleeraar in do faculteit dor letteren aan do zoogenaamde „Vrije Universiteit" alhier (op gereformeerden grondslag). In geen der andere provinciën licbbon do vekiezingen van deze week wijziging ge bracht in de» politieke samenstelling dcr Ecrsto Kamer. Do toestand! is dus deze dat naast een Tweede Kamer mot aanzienlijke anti-libera- lo meerderheid (58 van do rechterzijde) een Eerste Kamer staat, waar de liberalen nog over 4 stemmen meer beschikken dan do an dere partijen te zamen. Dit verschil tusschen beide Kamers kan voor de politieke geschiedenis van ons land in de cersLvo'lgende drie jaren van grooto belcekenis zijn. De Eerste Kamer is nog niet „om". Zij kan derhalve tegenhouden wat haar in wetsvoorstellen, dio door do Tweede Kamer mochten worden aangeno men, schadelijk voor 's»]'ands belangen voor komt. Wel staat 't dan in de macht van het Mi nisterie om dien tegenstand te breken door de Eerste Kamer te ontbinden, indien H. M. de Koningin daartoe machtiging verleent. Waarvan dan het gevolg zou zijn, dat dc zes liberalen dio op 16 September nog voor Zuid-Holland zitting zullen hebben, ook al len worden uitgedreven en do Kamer een anti-liberale meerderheid van 29 tegen 21 verkrijgt. Wij achten liet echter niet waarschijnlijk dat het Ministerie het hierop zal aanleggen. Zulk een conflict lokt een regeering niet licht uit. Vceleci verwachten wij» van don toestand, zooals die nu is, een temperende werking, een streven om ook rekening te houden met de tegenwoordige samenstelling der Eeisto Kamer. Do beslissende strijd, zal dan eerst in 1905 komen. In dat jaar tocli heeft dc poriodieko vernieuwing van beide Kamers plaats. Do Tweede Kamer lieedt dan in haar geheel af; de Eerste weder voor oen derde deel. Een jaar ie voren, in 1904, zullen re-eds.de Provinciale Staten eveneens voor een derde kunnen worden gewijzigd. Vooral de twee nu volgende jaren zullen dus voor hot ministerie en zijn meerderheid in do Tweede Kamer do kritieke jaren rijm, waarin zal b'ijkcn of zij al' dan mot beant woorden aan dc verwachtingen der -kiezers, wien zij hun bestaan te danken hebben." „En u is ook zoo verschrikkelijk moe, juf frouw!" De aangesprokene hief het blonde hoofd glimlachend» tot de veertienjarige op. „Dat zeg je mij nu reeds voor do dcrd'e maal, Lisa. Neen, ik ben niet moe." En toch l'ag in de diepe, weoke stem iets, dat van een droomachtige herinnering uit een stil door naclit omgeven rijk vcrtelde.- De tienjarige Ditty hiddi don penhouder nad'enkend' tegen do lippen. „Ik bemin, is „j'aime", niet waar juf frouw Toen dezo 'liet bevestigde, schreef zij, een poosje in haar schrijfboek om dadelijk daar op weer aaizelcnd op te zien. „En wat is het in d'en toekomenden tijd, juffrouw „J'aimerai." klonk het bedaard terug. „En, ik heb bemind Een oogenblik was het heel stil na dc laatste vraag van het 'kind. Diep had het blonde- hoofd zich over het handwerkje ge bogen. ,,J'ai...aimé," kwam liet toen langzaam, heel langzaam over Helene's lippen. Lisa giebelde en nam nieuwsgierig hot bleeke, smalle gezicht Van haar vis-k-vis cp. „Is het al lang geleden, juffrouw?" Zij' kreeg geen antwoord. Toch trof een blik uit de ernstige, grijze oogen haar zoo smcekend', dat het ba'kvisohje zich behoor lijk van schuld bewust gevoelde. „Eigenlijk is u toch nog heel jong, niet waar juffrouw?" Helene la-cbte reed's weer. „Zesentwintig jaar, Lisa." Zij stond op en. boog zich over d'e kleine D'itty om haar werk na te zien. In tusschen trad mevrouw de kamer bin nen. Ha?,i blik nam onderzoekend de slanke meisjesgestalte aan de tafel op, boven wel ker donker, eenvoudig wollen kleed bet lichte liaar in verwarde krullen het fijn be sneden gel'aat omlijstte. „Gij- zultvanavond' zonder de juffrouw Bij het comité van liet Broekhuizenfonds kwam voor de wee/.en der Boeren in 1850 van den heer Verselewel de Witt llamor te Haarlem als opbrengst van een tentoonstel ling met verkoop, te Ap'idoorn, van door krijgsgevangenen vervaardigde voorwerpen enz. en 1143,55 als opbieugst eerier collecte der Landbouwvereenigir.g Harkstede en Scharnier in de provincie Groningen. Koninginnedag. In vei baud met hel door H. M. de Ko ningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering van deri veijaardag van II. M. op Maandag te doen plaats hebben, heeft de munster van Binnenl. Zaken ter bevordering van eenparigheid en ter voor koming van misverstand er op gewezen, dat de openbare eet bewijzen onder de feestviering begrepen zijn. Daar nu uit dien hoofde noch parade by het leger, noch vlagvertoon op de oorlogs schepen op 31 Augs. zal plaats iiebben is het gewenscht, dut ook het vlaggen van de eten," zeide zij tob haai- beide kinderon, ter wijl zij onrustig cenige» repen papier van do tafel in de hand frommelde. Drie paar oogen keken vragend tob haar op. Mevrouw toonde haar meest welwillend lachje. Toch durfde zij het jonge meisje niet flink aanzien. „Wij hebben vandaag een klein gemoede lijk partijtje beneden, mijn lieve juffrouw. Wilt u ons ook niet hot genoegen doen?" Zoo geheel zonder baperen kwam hot cr ech ter niet uit. Dc 'kleino vrouw betreurde liet zelfs reeds,deze gedwongen inleiding niet aan haar oudsbo tc hebben overgelaten. Do grijze oogen daar voor haar schenen immers tot op den bod'cm wan haar ziel door te dringen. Helene stond onbcwegolij'k. Het schrift van Ditty in haar band Imwoog zelfs niet. „ITeel lief van u, mevrouw- Maar ik meen ...ik meen, dat het beter is u niet door mij' te laten storen. liet is vandaag de eerste maal Mevrouw hief afwerend do hand op. In hevigen angst voor het ongeluksgetal, dat haar misschien den geheclen, zoo mooi be dachten avond kou bed'crven, vergat zij de „kinderjuffrouw". D'at de woorden „bet is vandaag de eerste maal" bijna als een aan klacht waren geweest, had zij' in 't geheel' niet opgemerkt. „Noen, neen, juffrouw Iielene, u moet toch ook eens wat van heb leven hebben Heel ongedwongen en gemoedelijk zal het worden. Een lichte, vroolijko blouse beeft u zeker toch? Eerst een klein souper, dan wat muziek,noen, u zult mij' ernstig boos ma ken, als u altijd zoo terughoudend) blijft! En jullie, kinderon, stuur ik wat lokkers, weest eens verstandig vandaag.Maakt u zich dus dadelijk maar klaar, juffrouw," en zon der een antwoord af te wachten, was zij do deur alweer uit. „U, gelukkige," zuchtte Lisa.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5