56"" Jaargang. Dinsdag 15 Juli 1902. IMo. 10903. NA VEERTIG JAREN. BUITENLAND. V SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelqks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prqs per -weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau i Botcrstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 45 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zu innemen, Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- eri Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jeieima mdvmrtmntiëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Imterc. telefoon So. 123. AlitSfSMfSES OVEKXICHT. SCHIEDAM, 14 Juli 1902. Zuid-Afrik a. Volgens Engelsohe bladen zouden de Boe- ron thans weten dat de Engelsche regeering voornemens is de Wakkersbroomscho distric ten van de Transvaal bij Nabal te voegen. De generaals Bobba en Luk as Meijer, wier hoeven, gelegen zijn in het Wakkerstroom- sclie, zouden er over denken zich candid'aab bo sbellen als leden van heb Nabalscho Par lement 'Heb spreekt van zelf, dat alle dezo berich ten van Britsehe zijld'e meb heb noodige voor behoud moeten aanvaard worden. De Engel sche berichtgevers kunnen voorl'oopig, onge controleerd' als ze zijn, er naar believen cp los fantaseeren. Wij vermoeden, dat Botha en Meijer voorloopig wel wat anders te doen hebben dan plannen te maken voor toekom stige caudidaturcn voor het Natalsche Par lement. Het Router-telegram over de weigering van vele Boeren om den eed van trouw af te leggen, wordt door meerdere berichten be vestigd. De bewoordingen, waarin liet besluit, ge nomen op liet Volkscongres te Vereoniging, op Zaterdag den 3Ion 'Mei 1902, vervat was, luiden aldus: Dezo vergadering van volksvertegenwoor digers voor beido, de Zuld-Afrikaansche Re publiek en den Oranje-Vrijstaat, gehouden te Vereeniging, van 15 tot 31 Mei 1902, heeft met leedwezen .kennis genomen van heb voorstel, d'oor Zr. 'Ms. xegeering gedaan, in verband met liet beëindigen van de bestaan de vijandelijkheden en van haar mededee- ling, dat dit voorstel onveranderd moet goed- of afgekeurd worden. Zijl betreurt het, dab Zr. Als. gouvernement absoluut gewei- gord heeft met de regcoringen dei- Republie ken te onderhandelen op de basis onzer on afhankelijkheid of onze regeeringen toe te laten, met onze deputatie in communicatie te komen. Ons volk toch heeft steeds ge meend, dat niet alken op grond van recht, maar ook van de groote stoffelijke en per soonlijke opofferingen voor zijn onafhanke lijkheid gebracht, het een gegronde aan spraak op die onafhankelijkheid heeft. Dezo vergadering heeft den toestand van ons land en volk ernstig overwogen en heeft vooral op do volgend'e feiten gelet le. dat do krijgspolitiek, door de Britsehe militaire autoriteiten gevolgd, geleid heeft tot algeheelo verwoesting van heb grondge bied dor beide republieken, met afbranding van plaatsen en dbrpen, vernieling van alle middelen van bestaan on uitputting van alle hulpbronnen, noodig voor het onderhoud on- E. DEBANS. 9) Ofschoon Cabus en Barbazeille slechts met hun beiden tegen vijftien waren, had den zo zich toch geen oogenblik bedacht om als een bliksemschicht tusschen hen in te springen. De reusachtige opzichter liet zijn knuppel naar allo kanten met zulk een kracht nederdalen, dat ieder dien liij raakte, huiben twijfel onschadelijk werd gemaakt. Barbazeill© had zich eveneens met een sbe- vigen knuppel' gewapend en deelde zijn sla gen niet minder zeker uit. Echter hadden de brandstichters over geen vuurwapens te beschikken; wel poogden ecnigen hunner de aanvallers met een mes of dólk te lijf te gaan, maar dat bekwam hun slecht. Cabus en Barbazeille sloegen nu nog verw-oeder om zich heen, en na een kort gevecht liet het zich reeds aanzien, dab zij de overwinning zouden behalen op de oproe rige vreemdelingen, wien liet ontbrak aan de ware eenheid. Eindelijk gelukte .liet den hoofdopzichter om door dringende en energieke toespraken do Fransche arbeiders, die nog steeds tal mend en' afwachtend stonden toe te zien, de handen eveneens te doen uitsteken en dat op oen andere manier dan do vreemdelingen gehoopt hadden. .Zijl waren blijkbaar bang, eveneens ontslagen te worden, indien zij Cabus niet gehoorzaamden en dat mochten zo toch niet wagenze wisten te goed hoe moeilijk het zou wezen om ergens anders •work te vinden. Zij hielpen dus niet alleen zer families, het bestaan onzer legermach ten en het voortzetten van den oorlog. 2o. dat het plaatsen onzer gevangen fami lies in de concentratiekampen geleid heeft tot een ongchoorden toestand! van lijden en ziekte, zoocfab in betrekkelijk korten tijd ongeveer 20,000 onzer dierbaren aldaar ge storven zijn, on liet afgrijselijk ooruiizicht ontstaan is, dat 'bij voortzetting van den oorlog ons gansclie geslacht op die wijze zal .kunnen uitsterven. 3e. dab de Kafferstammen buiten cn Irn- ïien de grenzen van 'het grondgebied der beide Republieken meest allo gewapend' zijn en deelnemen in den strij'd tegen ons ©n door het plegen van moorden en liet aan richten van allerlei gruweldaden een cnbe- staanbaren toestand in vete districten der beido Republieken veroorzaken, zooais nog onlangs gebeurd' is in het district Vrijheid, alwaar 56 burgers op gruwelijke wijze bij dezelfde gelegenheid vermoord en verminkt worden. 4e. dat door proclamaties van den vijand, waaraan hij' reeds 'begonnen is uitvoering te geven, de nog vochtende burgers bedreigd worden met het verlies van al hun los en vast eigendom,en dus met totalen stoffolij- ken ondergang. 5e. dat liet door de omstandigheden van den krijg voor ons reodö lang onmogelijk is geworden, do vele duizenden krijgsgevange nen door onze krijgsmachten genomen, aan te houden eu dat wijl dus betrekkelijk wei nig schade aan de Britsehe legermachten .kunnen toebrengen, terwijl de burgers, die gevangen genomen worden, door de Britsehe legermachten 'buitenslands gezonden wor de, en dat na 't woeden van den oorlog van bijna drie jaren er slechts een gering gedeel te overblijft, van de strijdbiachten, waarme de wij den oorlog zij!n begonnen. 6e. dat dit strijdend overblijfsel, hetwelk maar een 'kleine minderheid van ons geheele volk vormt, te vechten heeft tegen een over weldigende overmacht des vijiands, en boven dien in een feiteliijiken toestand van hon gersnood en ontbering van noodzakelijke le vensbehoeften verkeert en dat niettegen staande het aanwenden onzer uiterste pogin gen en het opofferen van alles wat ons lief en dierbaar was, wij niet redelijker wijze op een evcntuealo overwinning kunnen uitzien. Deze vergadering is dus van meening, dat er met geen redelijken grond is te verwach ten, dat door 't voortzetten van den oorlog 't vólk zijn onafhankelijkheid zal blijven be houden, en beschouwd dat onder de omstan digheden het volk niet gerechtigd is met den oorlog voort to gaan, daar zulks alleen kan strekkon tot den maatschappelijken en stoffelijiken ondergang, niet alleen van ons, maar ook van ons nageslacht. Gedrongen door bovenstaande omstandig heden en beweegredenen draagt deze verga dering beiden regeeringen op, het voorstel om do brandspuit voor den dag te haten cn in werking te .brengen, om het verder voortwoeden van den brand te beletten, maar een gedeelte van hen hielp ook mede om 'kun voormalige kameraden, die nu maar zwak meer weerstand boden en die al zoo veel kwaad hadden gesticht, ton onder te brengen. Cabus en Barbazeille herademden. Op hetzelfde oogonblik echter kwam de magere Carcagneux buiten adem toegesneld en riep hun toe„Om Godswil, waar blijft ge tocli? Dit is alles slechts bijzaak. Zarap, Sampi en hun vrienden zijn bezig het hoe renhuis te bestormen t" Hieraan had nog niemand gedacht. Zij be speurden nu eerst dat onder de vreemdelin gen dio zooeven in verzekerde bewaring op do fabriek waren opgesloten geworden, de door Carcagneux opgenoomden met hun aanhang ontbrakenjuist die elementen, van wie men liet allerergste te vrcezen had. Toen dit gedeelte) der uitlanders onder leiding van 'Zarap en Sampi naar het hee- rcuhuis ging, rokenden ze, op buit belust, daar in te dringen on dadolijik te beginnen met plunderen. Maar een toeval had alles verijdeld. D'o oude Noel stond juist voor de deur toen ze aankwamen. Met een voor ziju leeftijjd bewonderenswaardige tegenwoordig heid van geest, was hij. gauw naar binnen geloopen, bad de stevige voordeur gesloten en gegrendeld en door een luid geroep den koetsier ©n de twee andere mannelijke be dienden te keunon gegeven d'at zij' even spoe dig do achterdeur moesten dichtdoen en deze laatste door stevige blinden afsui- ten. En daarna pas gingen ze het Bernard Mouthier en den zijpen mededeedon. Bernard Mouthier nam het bericht van den opstand der vreemd© arbeiders met ver van Zr. Ms. regeering aan te nemen, en nar mens het volk der beide republieken te on- derleokenen. Deze vergadering van afgevaardigden drukt haar vertrouwen uit, dat de toestan den, thans in hot leven geroepen door de aanname van het voorstel van Zr. Ms. regeo ring, spoedig op die wijze mogen verbeterd worden, dat ons volk daardbor zal geraken tot het genieten van die voorrechten, waar op het op grond niet alleen van zijti verte deal, maar ook van xijii opofferingon in do zen oorlog, rechtmatig aanspraak meent te nyoeten maken» D'eze vergadering hoeft met groot genoe gen kennis genomen van het besluit van Zr. 'Ms. regeering, om een groote mate van am nestie toe te kennen aan die Britsclie onder danen die d'e wapens aan onzen kant heb ben opgenomen, en aan wie wij door banden van bloed en eer verbondon zijn, en drakt den 'wensch uit, dat liet Z. M. moge beha gen deze amnestie nog verder uit te brei den. De eerste-minister in de Kaapkolonie, Sir Gordon Sprigg, heeft zich aldus uitgelaten over de verhouding met do Basuto's: „Ik ben niet verwonderd over de wending, wel ke de zaak .genomen heeft, voor zoover Joël aangaat. Ik ken hem moer dan 20 jaar en hij is altijd lastig geweest. Joël heeft oen ze keren aanhang in het land en alles zal af hangen van do houding, die Lerothodi, de hoofdkapitein, zal' aannemen. Als deze trouw blijft, kan Joël alleen niet vee! doen. Basutoland is een zeer moeilijk terrein voor militaire operaties." Engeland. Ter wille van de feestelijkheid heeft men een handje gelicht met da maatregelen tegen het binnenkomen van schepen in welke be smettelijke ziekte voorkomen en heeft, zooals Zaterdag in de telegrammen werd mede gedeeld, Lord Kitchener en zijn staf aan land laten koinen, niettegenstaande op het schip de pokken heerschte. De ontvangst te Southampton was natuur lijk zeer hartelijk, evenals die te Londen, waar de tribunes nu gebtuikt werden om het publiek den «overwinnaar" te laten bewonderen en toejuichen. Na afloop van de aangekondigde lunch werd Kitchener door den zieken Koning ontvangen, die hem de nieuwe »orde van verdienste" verleende. De Koning schynt dus werkelijk te herstellen, doch blijkbaar durft men niet veel vau zijn krachten te vergen en evenmin de kroning uit te stellen. Het kroninsfeest zal tot éón dag worden ingekrompen, de kroning zelf zal door het achterwege blijven van de preek tot een uur worden bekort. Ook het bezoek aan de City onmiddellijk na de kroning komt te vervallen. Overigens zal aan den luister van de plech tigheid niets worden veranderd. wonderlijke 'kalmte en koelbloedigheid op. Ziju oerslo voorzorg was om zijn dochter en zijn kleindochter te gelasten zich met de vrouwelijke dienstboden op de bovenverdie ping terug te trekken. Mevrouw Vasselin, die zeer geschrikt was, deed hot ook, doch Sabine weigerde beslist haar grootvader te verlaten. Daarop voorzag Mouthier zijn per soneel van geladen geweren uit zijn wapen- kast en drukte hen nog op hot liart alleen in het uiterste geval' er gebruik van ie ma- kon. Maar dit oogenblik scheen niet ver meri te ziju. Verscheidene arbeiders bewerkten al met bijlslagen do voordeur dusdanig dat de splin ters er af vlogen. Sampi vuurde zijn mak kers met luider stemme aan. Hij' zeide hun dab het ontslag dat hun aangekondigd was, geheel' in strijd was met Moutliier's vroege re belofte en daarom onrechtvaardig was. Zulk een brutaio onrechtvaardigheid moch ten ze zich niet laten ivolgovallcn, wane ze waren, toch geen slaven. „De oude" moest het wederrechtelijk ontslag dadelijk wex.- in trokken en hun daarenboven als boetedoe ning nog ccn iloonsverhooging schenken. In dien hij', hiertoe niet bereid was, dan zou men met den uitzuiger 'korte metten maken, zou zouden dan zelf nemen wat deze gierige schrokker hun niet geven wilde. D'eze verklaringen werden met luid s.' joel en bijvalsbetuigingen aangehoorden oen blik op de woeste gelaatstrekken van deze monsöhen liet geen twijfel meer over dat zij tot alles in staat en besloten waren. (Het duurde hun te lang om een bres in de dikke eiken planken te hakkene-enige breekijzers werden voor den dag gehaald en de deur daarmede zoo duchtig gebeukt dat de gevolgen zich niet lang lieten wachten Het vertrek van den koning van Backing- hampaleis is op Dinsdag bepaald. Het uur, het station van vertrek en de plaats van inscheping op het jacht zullen streng geheim worden gehouden, teneinde betoogingen te vermyden. Polenon Prutsen. Dat de Polen nog niet goed te spreken zjjn over den koning van Pruisen na zijn beruchte rede te Mariënburg, bewijst wel het volgende bericht aan den «N. R. Crt," uit Berlijn: De politie te Piaag kreeg dezer dagen, uit een Pruisisch-Poolsche gemeente aan de Rus sische grens, een briefkaart, waarin verzocht werd, om opneming van een signalement met last tot inhechtenisneming. De politie te Praag drukte de bekendma king af in hnar ambtelijk orgaan en werd pas na de verschijning gewaar dat het sig nalement sloeg op den Duitschen Keizer en de ernstigste beleedigingen bevatte, naar aanleiding van diens Maiienburgsche rede. Dadelijk is telegrafisch aan alle autoriteiten die het ambtelijke blad krijgen, het nummer in kwestie teruggevraagd en een onderzoek naar de bewerkeis van de mystificatie inge steld. Merkwaardig, dat de strekking van het stuk pas zoo laat is ontdekt. Van ernstiger aard is echter de wyze waarop de Polen die in krijgsdienst zjjn aan hun onteviedenheid lucht geven. De iiKuryr Poznansky" zegt, dat verschei den Poolsche soldaten, in Pruisischen dienst, deserleeren. Zes dezer deserteurs schreven de vorige week aan de Piuisisrhe autoiiteiten, nadat zij de Russische grens waren overgetrokken «Wij zenden u onze uniformen terug, die wij niet langer willen dingenwij bewaren onze geweien voor u, om ons later daarvan tegen u te bedienen". Ook is teekenend dat de Polen in Krakau gisteren een optocht gehouden hebben ter herdenking van den slag van Tunnenberg, waarin in de 15e eeuw de Pruisen geheel door de Polen werden verslagen. De politie had dezen optocht verboden. De leiders van den optocht hebben echter een adres aan de politie gericht, waarin zij verklaarden, dat de optocht in ieder geval zou doorgaan, zelfs indien er geschoten werd. Incidenten zijn niet voorgevallen. Er was eea vei bazend groote menigte bijeen. Semengde üfededcelSngen. Engeland,. Officieel is bekend1 gemaakt, dat lord Sa lisbury zijn portefeuille liecft neergelegd,en dat lord Balfour tot minister-president is benoemd. Zooals men weet, was deze leider van heb Lagerhuis en een neef van. Salisbury, die tob driemalen den grooten Gladstone als minis ter opvolgde. Een deur werd geliecl uit haar hengsels ge licht en viel 'krakend naar binnen. Do weg tot het hoerenhuis stond nu voor de aanval lers geheel open. Evenwel waagden ze zich nog slechts aarzelend daarin, want het ge zicht van de bedienden die, tob schieten ge reed, in de gang hadden post gevat, ontze nuwde hun moed. Sampi drong voorwaarts en richtte tot Bernard Moufchic-r, die naast zijn 'kleindochter in een moedige houding bij zijm onderhoorigen stond, de eischcn, die hij te voren met zijn 'kameraden had opge steld. Mouthier wees deze eischen kalm van de zijn beido helpers de bende in den rug aan door zinsbedrog gekweld worden, lafhartig was hij echter in geen geval. Op dit oogenblik nam de zaak een andere wending, want cenerzijds vielen Cahus en zijn beide helpers de bende in den rug aen en begelijkerijd riep mevrouw Vasselin, die uit het raam gekeken had, met luider stem me: „D'e gendarmen komen!" Alen hoorde buiten ook reeds liet geklep per van de hoeven der paarden. Onder de aanvallers ontstond nu oen achtcrwaartsche beweging, die to vergeefs door hun voorman nen werden aangespoord tot een vlug en fl'ink voorwaarts .gaan. Van de buiten op de stoop staandeu waren vcrscheidenen ten gevolge van de slagen van den hoofdopzich ter en zijn volgelingen op den grond geval len. Degenen, die het huis waren binnenge drongen, weken verschrikt op zijde toen do gendarmen kwamen en om zich een uitweg te banen, maakten twee hunner dio ovor een revolver te beschikken liaddeai, daarvan ge bruik en vuurden. Carcagneux, dien vol gens zij'n theorie het ongeluk altijd vervolg de, kroeg van Sampi een schot in den linker schouder en uitte een verwooden schreeuw. Hoe Engeland met Indië omspringt be wijst wel de wijze waarop in hot Lagerhuis door den staatssecretaris voor Iudië is ge antwoord op d'e vraag of het waar was dat heb diner aan de Indische vorsten gegeven door Indië moest betaald' worden. Lord G. Hamilton antwoordde, dab d'o kosten ten las te van Indië zouden komen, daar de recep tie een Staatspleehtigheid was, ter gelegen heid van liet feit, dat de Koning bij zijn kroning voor do eerste maal den rang be kleedde van Oppersten neer van Indië. Ge vraagd of de Indische regooring do kosten goed bad gekeurd antwoordde do minister, dab de Indische Raad1 dio to Londen ge vestigd is daarin te 'beslissen had, waar op Redmond zeide„Aangezien dezo Indi sche keeren de gasten waren van den ko ning bij do kroning hoop ik, dat men niet zal goedvinden de uitgaven te l'aten vallen op Indië. 't Is te min Frankrijik. Zaterdag is de zitting der 'kamer gesloten. Zwitserland. 'Alen schrijft uit Zurich aan heb „Hbld." Naar aanleiding van hot aan den „Stan dard" ontleend bericht" dat heb bestaande geschil) tusschen Zwitserland en Italië zou zijn opgelost, kan ik u mededcolen, dab dit vermoeden want moer is het niet ver re van juist is. Het ballonnetje werd oorspronkelijk opge laten door de „Perseveranza" uit Milaan. D'o „Rcvuo" in Lausanne informeerde ter stond in Bern, doch ontving het volgende of- ficiecle telegram„D'e Bondsraad deelt aan de Pers mede, dat geen onkel© onderhande ling tusschen Zwitserland en Italië betref fende hot bestaand politiek geschil is aan geknoopt." De officieuso „Tribuna", heb bericht van har-en confrater in Milaan besprekend, zegt dan ook „Er zou met zulk een vriend schappelijke bemiddeling niets bereikt zijn, zoolang van Zwitsersche zijde daaraan met voorafging een meer juiste opvatting van zij'n international© verplichtingen tegenover het anarchisme." Oos tenrij k-Hongarij o. Over de behandeling in derde en laatste lezing van het toltarief zijn do Oostenrijk- sche en de Hongaarseke deskundigen het ie Weenen eens geword'en. Daarmee, is echter niet gezegd, dat alle moeilijkheden uit den weg geruimd zijn men verwacht zelfs, dat do dex-de lezing ge- ruimen tijd in beslag zal nomen. Rusland. De koning van Italië is goed en wol te Petersburg aangekomen on door den Czaa.r hartelijk ontvangen. Onmiddellijk daarna knalde nog een schot, dat Sampi andermaal, in dó verbit tering dat zijn aanslag mislukt was, op den fabrikant had afgeschoten. Een luiden gil weerklonk in do gang on Bernard Afonthier zonk neder in de armen zijner kleindochter. Na dezo evenzeer roekelooze als onuutte misdaad, gingen da boosdoeners op de vlucht, nu de bedienden de geweren op hen aanlegdenmaar buiten vicd' hun een war me ontvangst ton deel. De sabels der gen dennen vielen even doeltreffend op hen n^, der als de knuppels van den hoofdopzichter cn do twee anderen. Badende in zijn bloed viel Zarap neder, de ovei-igcn werden vast gegrepen. Enkelen hunner gelukte het te. ontvluchten en onder hen bevonden zich Sampi en Raui. Cabus telde cr elf ond'er do gevangenen die zwaar gewond waren, doch men boeide hen niettemin om hen oveneens in de fa briek achter sl'ot en grendel to zetten. Geor ge Lancemont kwam nn ook eensklaps te voorschijn, te laat echter om deel te nemen aan het gevecht, maar toch nog vroeg ge noeg om twee der misdadigers te beletten om ie vluchten, In het hoerenhuis •heerschte de grootste opgewondenheid. De kogel uit Sampi's revol ver had Bernard Alouthior maar al' te goed getroffen. Hij' liad het bewustzijn verloren en werd door do bedienden, onder het snik ken van zijn dochter en kleindochter, naar hoven, naar zijn slaapkamer godragen. Op bevel sprong een knecht dadelijk daarna op ecu inderhaast gezadeld paard, om den dok ter te gaan ilialeu. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1