BINNENLAND. zÜn- STADSNIEUWS. geestesstormger is dus geen sprako van een spionnagogoval. De man was reeds we gens zielsziekte op non-activiteit gesteld. Rusland. De Czaar en de konig van Italië kwamen gistermorgen om 11 uur aan onder de sa luutschoten van de Russische en Italiaan- sehe schepen en bezochten het pantsersdiip Carlo Alberto, waar Marconi den Czaar zijn toestellen verklaarde en in wer king liob zien, en ook eenige van Kaap Li- zard overgeseinde vonkentelegranimen voor legde. Tu den salon van admiraal Miraballo toostte d'e Czaar op den admiraal, het prach tige pantserschip en op de geheelo Italiaan- sche marine. Na oen bezoek aan het keizerlijke jacht, de Poolster, gingen Hunne Majesteiten terug naar Peterhof. Op het oogenblik dat de koning van Ita lië op het punt staat Rusland te verlaten, beweert men dat het resultaat vau de ont moeting is geweest dat do grondslagen zijn vastgesteld voor een handelsverdrag ten gunste van Itaüaansclio wijnen en vruch ten en Eussische petroleum. Of dit beweren juist is, zal moeten blij ken, maar onmogelijk is het niet en dan zou Italië met Rusland! en Frankrijk heide han delsverdragen hebben die deze drie landen nauwer zullen verbinden dan de bepalingen van den driehond. Turkije. Uit Koustantinopel seint men aan de .Frankfurter Ztg."De Russische gezant heeft aan de Porte een nota aangeboden, waarbij uit naam van verschillende Russi sche onderdanen gevraagd wordt om een som van 932,000 Turksche ponden als scha devergoeding en intrest voor het lange uit stel in da afbetaling der bedragen die de Russische onderdanen het recht hebben to eischen voor de door hen geleden schade in den Russisoh-Turksehen oorlog. Sedert eenige dagen verscheen de minister van financiën niet op zijn bureau. Dit wordt algemeen beschouwd als bewijs van ongena de bij' den Sultan. Zelfs wordt zijn opvolger al genoemd. Het schijnt zeker te zijn, dat een ernstige financieele crisis op handen is. Y enezuela. Volgens een telegram uit Willemstad heeft de regeering van Venezuela Puerto- CabelTo iu staat van tegenweer gebracht, om de stad te beschermen, tegen 900 opstan delingen, die op de stad aanmarcheeren. en haar waarschijnlijk spoedig zullen aanval len. Een Duitsche en een Nederlandsen© oorlogsbodem zijn van La Guayra naar Puer- to-Cabello vertrokken. China. De pest blijft te Hongkong heerschen. In de vorige week kwamen er 27 sterfgevallen aan die ziekte voor, en 28 nieuwe gevallen. De gezanten te Peking hebben nu be paald, dat Tientsin binnen vier weken aan de Chineezen teruggegeven zal worden. Hofberichten. Naar wij vernemen zal de extra trein, waar mede H. M. de Koningin te Het Loo terug keert, Zaterdag 3.51 Greenwichtyd aldaar arriveeren. V De Beriijnsche correspondent van de ïN, R. Ct." seint Naar uit Balduinstein gemeld wordt, heeft Koningin Wilhelmina dezer dagen, vergezeld door prins Hendrik, van het kasteel Schaum- burg uit een bezoek gebracht aan de Lauren- burg-mijn brj Balduinstein. De vorstelijke bezoekers daalden in de groeve Holzapfel tot op een diepte van ongeveer 600 meter af, en bleven bijna een half uur in de mjjn. Voor hun vertrek schonken de Koningin en de Prins-Gemaal 100 Mark aan het onder steuningsfonds. V Prins Hendrik heeft aanvaard het bescherm heerschap van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te VGravenhage. Koninginnedag. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft aan heeren burgemeesters der gemeenten in die provincie de volgende cir culaire gericht: sin verband met het door Hare Majesteit de Koningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering van den ver jaardag van Hare Majesteit, die ditmaal op een Zondag invalt, niet op dezen dag, maar op den daarop volgenden Maandag te doen plaats hebben, wordt er door den Minister van Binnenlandsche Zaken, ter bevordering van eenparigheid en ter voorkoming van misverstand, op gewezen, dat de openbare eerbewijzen onder de feestviering begrepen Daar nu uit dien hoofde noch parade bij het leger, noch vlagvertoon op de schepen van oorlog den 31 Augustus zal plaats heb ben, wordt het wenscbelyk geacht, dat ook het vlaggen van de publieke gebouwen niet op Zondagmaar op Maandag plaats hebbe. De Minister verzocht mij daarop uwe aan dacht te vestigen, in het vertrouwen dat door u wel gelegenheid zal worden gevonden om de iogezetenen uwer gemeenten niet on kundig te laten van het feit, dat de openbare gebouwen op 31 Augustus de vlag niet uit steken." naar hot bivak tcrugkoeronde, verrast door eon 'klewang.vauval' op de voor- en achter hoede. Luitenant de Bruijn. en elf mind oren sneuvelden, controleur Krul en. kapitein Nijpcls werden gewond. De vijand kreeg 24 dooden. Toen heb transport met de gewon den door Seunangan trok, had men opnieuw eon aanval te doorstaan, waarbij do voor hoede uiteengedreven werd. Het blad toekent hierbij aan Do laatste zin van dit telegram is ondui- dclijtk overgeseindmisschien moet men het zoo opvatten, dat do vijland bij1 een ver nieuwden aanval op onze voorhoede uiteen gedreven weid. Do kol'onno onder majoor H. J. Matthea was den 7en Juni op weg gegaan met de op dracht, in Boven-Souuangau en daarna in Boven-Meulaboh (Bentong) de ons vijandige hoofden on hun benden onschadelijk, te ma ken; de commandant had de bevoegdheid dia hoofden (waaronder Tjob N ja Dien, Teungkoe di Krocëng Tjoeb en Tenkoo Keu- niagan) te vervolgen waarheen zij ook moch ten uitwijfken, en ook om den. pretendent- sultan of Pangiima Polem in de Gajoe.ln.n- den op te zoeken, indien inlichtingen dat ge wen scht deden voorkomen. Majoor H. J. Matfches had onder zijn be velen twee Amboineesche compagnieën van het 3o bat. inf., en een officier van den staf was hem toegevoegd. Dö tocht zou ongeveer twee maanden du ren. Het werd niet onwaarschijnlijk geacht dat dö marechaussee van Samalanga zou op treden in samenwerking met de van de westkust oprukkende kolonue. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee J. H. M. Jansen, 16 dezer te Aden aangekomen. Krijgsgevangenen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens uit Aden ontvangen telegraphisch bericht van den kommandeerenden officier van Hr. Ms. pant serdekschip Friesland, de namen van de tien door het Engelsche gouvernement vrij gelaten krijgsgevangenen, die met gemelden bodem naar Nederland worden overgevoerd, zijn Haverkamp, Van Straaten, Padberg, De Vries, Wicherlink, Selle, Van Muylwqk, Dingier, Van Pietersen en Uitenhoudt, Congres over reddingsvrezen. Volgens bjj de regeering ontvangen mede- deeling zal er te Nantes onder de bescher ming van den Franschen minister van marine, van 31 Juli—4 Augustus e. k., vanwege de jSoeiété des Hospitallers Sauveteurs Bretons", een internationaal congres gehouden worden op het gebied van het reddingswezen, van de hygiëne, van veiligheid ter zee en van de visscherij. Van het congres is algemeen voorzitter de heer Boucher Cadart. Alle mededeelingen be treffende het congres moeten gericht worden tot den heer Léon Berthaut, algemeen secre taris, rue de l'Horloge 7, te Eennes (Ille-et- Vilaine). Het programma bevat de volgende alge- meene indeeling lste afdeeling, Eeddingswezen. 2de Veiligheid ter zee. 3de Hygiëne. 4de Visschery. 5de Reddingsmiddelen. Inlichtingen gevraagd. Een particulier telegram aan de sN. R. Ct." uit Berlyn meldt, dat men daar zegt, dal de Nederlandsche regeering nadere inlich tingen verlangt over de in Pruisen bestaande wettelyke bepalingen betreffende de universi teiten en gymnasiën, omdat zij hervormingen dienaangaande overweegt, in 't bijzonder met het oog op het niet van staats- ef overheids wege gegeven universitair en gymnasiaal onderwys. Vooral schijnt minister Kuyper, zoo zegt het telegram er op gesteld, te weten of de graden of titels in Pruisen door openbare of bijzondere inrichtingen van hooger onderwys toegekend, slechts een wetenschappelijke be- teekenis bezitten, dan wel zekere rechten en bevoegdheden meebrengen, of het bezit van deze giaden en titels vereischt wordt voor het bekleeden van bepaalde burgerlijke be trekkingen en het uitoefenen van bepaalde burgerlijke beroepen, bjjv. dat van arts, of alle universiteiten staatsinstellingen zijn, of dat er ook universiteiten bestaan aP zelf standige stiehtmgen met eigen fondsen, en of er te Berlijn ook universiteiten zijn die haar aangelegenheden, met inbegrip der toe kenning van graden en titels, geheel op eigen gezag mogen regelen. In 't bijzonder schijnt minister Kuyper er belang in te stellen, welke houding indertijd in professorale kringen in Pruisen aange nomen werd bq de instelling der verschil lende staatsexamens, waardoor de doctors titel noch slechts wetenschappelijke betee- kenis behouden heeft; of men toen mopperde of instemming betuigde. De correspondent acht het waarschijnlijk, dat behalve de Pruisische ook de departemen ten van onderwijs in andere Duitsche bonds staten tot het geven van iulichtingen uitge- noodigd zijn. Voorts deelt de correspondent nog mede, dat voor zoover hem bekend alle hoog leeraren en leeraren de rechten en verplich tingen van staatsambtenaren hebben en alle leeraren en directeuren van gymnasiën van staatswege geëxamineerd en benoemd zyn. Van een zoogenaamde vrjje universiteit heeft de correspondent in Pruisen nooit gehoord. ifjeb. De corresp. van de „N. R. Ct." seint: Een gedeelte van Matthea' kolonne is, Stoomvaart JavaChina—Japan. Wjj vernemen uit goede bron dat de aanbesteding van waarschijnlijk 4 stoom schepen voor de Java-China-Japanlijn deze week zal plaats hebben. (»Ned.") Gezondheidscommissies. Bij Koninklijk besluit is bepaald, op ver zoek van de raden der gemeenten Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Amsterdam en Haar lem, dat de van gemeentewege volgens de thans daaromtrent vastgestelde plaatselijke verordening ingerichte gezondheidscommissiën in die gemeenten voor het toezicht op de volksgezondheid in zijn geheelen omvang voor den tyd van twee jaren, ingaande 1 Augustus 1902, in de plaats zullen treden van eene volgens de gezondheidswet in te stellen ge zondheidscommissie. De Evcrtscn. Dinsdagmiddag brachten de officieren van de Evertsen een bezoek aan de tentoon stelling. Gistermorgen werden zjj opgewacht op het raadhuis. Het ïHimdelsblad van Antwerpen"schrijft over deze ontvangst het volgende: ïEene aangename veriassing wachtte daal de genoodigdeo. Op een vei hoog zat de Maagd van Antwerpen met aan de beoedentrede twee paadjes in middeleeuwsch kostuum. Schepen Desguin verwelkomde de bezoekers namens de stad Antwerpen en verzocht hen uit de handen der Maagd van Antwerpen de roode en witte rozen te ontvangen, naar aloud gebruik. Achtereenvolgens bood zjj nu den gezant, den legatieraadsheer, den gezagvoerder en de officieren de zinnebeeldige rozen aan. Om half een nam het ontbjjt een aanvang. De dischkaart en het program van het concert wareo uitsluitend in het Nederlandsch opgesteld. Mej. Jeanne Flaraent en mevr. Soe- tens Flament, zangeressen, vertolkten Een zaam", van F. YV. NicolaïLief Kuapelyn", van Em. Wambach >Hoe keizer Karei zong", van De "Vleeschhouwerde serenade uit »Mi- lenka" en Moederlied" uit Heibergprinses" van Blockx en »M'yn Moederspraak", van Peter Benoit. De liederen van Wambach, Blockx en P. Benoit vooral werden geestdriftig toegejuicht. Bjj het nagerecht sprak de dd. burgemeester Des Desguin in het Nederlandsch den volgen den heildronk uit: »Ik heb de eer u eenen heildronk voor te stellen aan H. M. de Koningin der Neder landen, »De Koningin Wilhelmina, die zeer jong den troon beklom, en vorstin is van een land, met hetwelk wij de meest uitgestrekte en de vriendschappelijkste betrekkingen hebben, heeft zeer spoedig de algemeene genegenheid onzer Belgische bevolking gewonnen. >Te Antwerpen vooral, heeft zij aller harten veroverd. »Ook ben ik overtuigd da tolk der gevoe lens van gansch onze bevolking te wezen, wanneer ik haar mijne eerbiedige hulde breng. »De Koningin der Nederlanden bekoorde van eerst af door haren jeugdigen ouderdom en hare bevalligheid. Doch spoedig werd men gewaar dat in dit tengere, vrouwelijke om hulsel, een mannelijk hart schuilde, met eenen vurigen wil om het goede te doen. »En deze wil heeft zich veropenbaard door men8chlievende daden, die de bewondering van heel de wereld verwekten. »Yoor eenige maanden vernamen wij dat het leven der doorluchtige vorstin in gevaar was groot, zeer groot was de onrust tusschen onze medeburgers. ïMaar bovenmate groot was de blijdschap die allen bezielde, toen zjj vernamen dat het laven der Koningin niet meer bedreigd was, en zjj behouden bleef aan de liefde van haar volk, waardoor zjj aanbeden wordt. aMoge de Koningin Wilhelmina lang den troon harer roemrijke voorvaderen bekleeden! Moge zjj een voortdurend geluk genieten, dat zjj zoo ruimschoots verdient, door hare groote hoedanigheden. »Ik drink op de gezondheid van de Ko ningin der Nederlanden. Leve de Koningin f" Een dronk op de officieren van de E v e r t- s e n volgde. Jhr. van Pestel beantwoordde den dronk op de Koningin met een dronk op Koning Leopold, den kundigen vorst, wiens helderzienden blik zoozeer de belangen van Antwerpen behartigt. Kapitein Bollaan stelde een dronk in op de stad Antwerpen. Tweede Kamer. Yesrliooging van de Vestingbegrooting dienst 1901. Ten gevolge van vertraging in de opleve ring van eenige werken ter verbetering van de Stelling van 'Amsterdam is daarvoor niet zooveel ten. laste van het dienstjaar 1900 be taald kunnen. worden als waarop bij bet slui ten van de desbetreffende contracten van aanneming betrekkelijk die werken, gere kend werd, en is een gedeelte van het be drag van die werken uit de begrooting voor den dienst van 1901 moeten worden gekwe ten, en wel tot een totaal bedrag van f 18,820. Voorts zal' ten laste van 1901 f 51,200 meer moeten word'en uitgegeven dan bij de Vestingbegrooting van dat jaar werd! toege staan. Op grond biervan is een verhooging van f 70,000 noodig. Koloniaal Verslag Curasao van 1902. IJit h.et verslag betreffende de kolonie Cura9ao blijkt, dat de bevolking dezer kolo nie op 1 Jan. 1902 bestond uit 52,977 zie len. Op 1 Jan. 1901 'bedroeg zij' 52,301, zoo dat zij' met 676 zielen is vermeerderd. Orde en rust bleven in 1901 in de kolonie onge stoord. De milde regens kwamen den. oogst ten goede. De gezondh eidstoestand van. bet garnizoen was tot de maand September zeer gunstig te noemen; toen trad do influenza epidemisch op en werd! meer dan d'e helft der cp Curasao garnizoen houdende com pagnie door die ziekte aangetast. Ook de gele koorts brak uit onder oen. detachement nieuw aangekomen militairen, waarvan twee overleden. In den landbouw is oen gelukkige veran- doring gekomen, ten gevolge van d'e veelvul dige regens, die in een ongelooflijk 'korten tijd den veelal' dorren bodem van Curayao in één groen veld herschiepen. Dta bewerking en beplanting van verhuurde laadsgronden laat over hot algemeen zeer voel te wen- sclieai over. Middelen worden voorbereid om te trachten hierin v'ea-hetorimg te brengen. Ten gevolge van de folio droogte in bet eer ste gedeelte van het jaar 1901 ging do vee teelt op Curajao niet vooruit. In het twee de gedeelte! mag zij' over het algemeen gun- stig genoemd worden. De visscherij' levert nog altijd een niet onbelangrijk middel' van bestaan op. Dir. BelInvoerr. en Accijnzen. Bij Kon. besluit is de benoeming van den ontvanger der dir. bel. on acc. O. Verhagen te Loenon c. a. tot ontvanger derzolfdo mid delen te Oudenbosch c. a. ingetrokken en is hij benoemd tot ontvanger der acc. te Rot terdam (Oud-Dolfsluiven)en zijn benoemd tot ontv. d'er dir. bel', en acc. te Tornaard c. a. J .Fokkens, ontv. derz. midd. te Wol- vega a a.tot ontv. dor dir. bel. en acc. to Bergeijk c, a. A. C. Hartjens, ontv. derz. midd. te Duiven, residentie Westcrvoort. Voorts ia bij Kon. besluit: opgeheven, het ontvangkantoor d'er dir. bol. en acc. te Am ei- de c. a.afgescheidenvan liet ontvang kantoor der d'ir. bel. en acc. to Alblasser- dam c. a. do gemeenten Molenaarsgraaf, Bleskensgraaf en Hofwegen, Brandwijk en Streefkerkvan het ontvangkantoor dezelf de midd'elem te Slicdrecht c. a. de gemeen ten Giessen-Niouwkork en Peursum, en van het ontvangkantoor der dir. bel., invoerr. en acc. te Gormchem c. a. de gemeenten Ar- kel, Hoornaar, Sohelluinen en Hoogblok- land1; toegevoegd': aan het ontvangkantoor der dir. bel. en ace. te Sliedrecht c. a. de ge meenten Molenaarsgraaf, Bleskensgraaf en Hofwegen en Brandwijk aan het ontvang kantoor derz. midd. te Lekkerkerk o. a. de gemeente Streefkerk; ingesteld: een ont vangkantoor dor dir. bel. en acc. te Gorin- cliem, buitengemeenten, met standplaats Go- rinchem, voor de gemeenten Arkel, Hoor naar, Schelluinen, 'Hoogblokland, Noorde loos, Meerkerk, Gicssen-Nieuwkerk en Peur sum eu dit kantoor ingedeeld in de inspec tie Gorinchemeen ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Nieuwpoort c. a. voor de ge meenten Ameid'e, Tienhoven, Langerak, Nieuwpoort, Groot-Ammers, Ottoland en Goudriaam; en is verder bepaald: dat het gewijzigd ontvangkantoor der dir. 'bel., in voerr. en acc. te Gorinchem blijft onder voortdurend beheer van den ontvanger J. H. H. Eelsingh; dat der dir. bel. en acc. te Sliedrecht onder voortdurend beheer van den ontvanger F. H. van S loo ten, en dat der dir. bel. en acc. te Lekkerkerk c. a. on der voortdurend beheer van den ontvanger J. J. van Heel; en is benoemd tot ontvan ger van. het ingestelde ontvangkantoor der dir. bel. en acc. to Nieuwpoort c, a. A. W. G. van der Hardt Aberson, thans ontvan ger te Ameide c. a. Sociaal-democr. Arbeiderspartij. In de jongste vergadering van het bestuur der Sociaal-dein oer. Arbeiderspartij werd, blykens nHet Volk", medegedeeld, dat het dagelijksch bestuur vertegenwoordigd was geweest "op een vergadering, uitgeschreven door het centraal bestuur van het Alg.Ned. Werkliedenverbond, gehouden den 5en Juli, Op deze bijeenkomst waren behalve ver tegenwoordigers van eenige vakbonden, ook aanwezig gedelegeerden van Patrimonium en van den Ned. R.-K. Volksbond. De bijeenkomst had ten doel voorloopige besprekingen te houden betreffende een even tueels samenwerking, ten einde te bevorderen, dat wettelijke bepalingen in hel leven worden geroepen, waarby provinciale, gemeente-, polder- en waterschapsbesturen verplicht wor den in bestekken van uit te voeren werken bepalingen op te nemen omtrent nrnimum- loon en maxunum-aibeidsduur. In de voorloopige bijeenkomst wa« het gebleken, dat het niet de bedoeling was, alweder een comité in bet leven te toepen; er werd niets meer bedoeld dan een tijdelijke samenweiking van de hoofdbesturen van verschillende organisaties ter bereiking van het hierboven aangegeven doel. Het partij bestuur besloot het centraal bestuur van het Algem. Ned. Werkliedenverbond te berichten, dat het zyn medewerking zou verleeneri. Voorts bleek uit de mededeelingen van den part ij-secretaris, dat de financieele toestand der ïSociaal-dem. Arbeiderspartij" zeer on gunstig is. In het begin van dit jaar werd, teneinde de verschillende verkiezingsschulden te kunnen dekken, bij een partijgenoot een leening gesloten van f 3000, terug te betalen in drie jaren, in driemaandeiijksche termijnen van f 250ieder; de eerste termijn vervallende 1 Juli 1.1. Deze leening was aangenaam in de verondeistelling, dat de vrijwillige bij dragen voor de partjjkas dit jaar niet minder zouden zijn dan in andere jaren. Het blykt echter, dat deze gedurende dit half jaar aanzienlijk minder zijn geweest en uit ontvangen mededeelingen van enkele personen bleek, dat er ook inde tweede helft veel kans bestaat dat de inkomsten ver bene den de raming zullen blijven. De oorzaak daarvan is, dat vele partijgenooten, die zicb reeds aanzienlijke opofferingen getroosten voor »Het Volk", nu tengevolge van de sta king te Enschedé enz., niet in staat zyn de partijkas te gedenken. Deze stand van zaken heeft tengevolge ge had, dat de le termijn van de aflossing «iet kan worden gestort an bovendien aan voor schotten van diversen is moeten worden op genomen een bedrag van f 560, teneinde in de loopende uitgaven te kunnen blij ven voor zien, Binnenkort zullen de afdeelingen, de kiesvereenigingen en de verspreide leden worden uitgenoodigd »een uur loon" te stor ten. Het partijbestuur vertrouwt, dat alle leden daaraan zullen voldoen. Het uur loon heeft in 1900 een bedrag opgeleverd van pl. m. f 400, met de uitbreiding der partij kan dit zeker nu wel stijgen tot f 600, Vereenfging „De Stoers". In de gisteren te VGravenhage gehouden jaarvergadering van de Nederl, vereeniginp »De Sluers" tot het uitreiken van kunstlede maten aan behoeftige verminkten werd het verslag over het afgeloopen jaar goedgekeurd, De voorzitter de heer H. van Lokhorst werd als zoodanig herkozen. In de plaats van den heer Van Hogendorp die zyn mandaat van penningmeester niet verlengd wenschte te zien, werd gekozen de heer mr. J. A. N. Patyn. Aan den heer Van Hogendorp werd hulde gebracht voor hetgeen hjj in het belang der Vereeniging heeft verricht en deze ook ver der in zjjn steun aanbevolen. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd en de penningmeester gedechareeerd onder dank betuiging voor zijn beheer. De Feesten in de Haarlemmermeer, Gisteren werd het leest ter eere van het feit, dut het 1 Juli 1.1. 50 jaar geleden was, dat de Haarlemmermeer droog was, geopend met een toespraak van den burgemeester. Tegen 12 uur begon de optocht voorstel- lende de Haarlemmermeer voorheen en thans. Voorop de iniddeneeuwsche cavalerie. Daarna het fanfarekorps sExcelsior". De vischvangst op het meer werd ge- allegoriseerd door een botter, voortgetrokken door drie paarden. Een deftige groep vormden de heeren Jan Adriaense Leeghwater, Nico- laas Samuel Crucquius en Frederik Godard baron van Lynden van Hemmen. >In de vrolijke polderjongens" hingen de vertooners een welgeiykend beeld op van het keetleven. De stoet werd afgewisseld door ruiters, flinke kDapen, gezeten op ferme paarden. Het iyluig der raadsleden werd mei ge- pasten eerbied begroet. Daarna volgde de zangveieeniging nHalleluja," Vervolgens de zegewagen en de Wilhelminawageo. Op den zegewagen stond de Hollandsche Maagd; de Wilhelmioawagen ontleende zyn naam aan een buste van H. M. de Koningin, Daarna kwamen de landbouwmachines, Vooral trokken de aandacht de berlin-dorsch- maebine met treemolen (Landré Glinder- man), de dorschmachine zonder treemolen (Spaans te Hoofddorp). Een boekdrukkerij leverde in 't voorbij, gaan exemplaren van de »Nieuwe Meerbode" (optochtnummer). Wagemakers, grof- en hoef smeden, metselaars, schoorsteenvegers, klae- dermakers, kuipers, huisschilders enz. enz, Alle hoeden gingen af voor de vereeniging het Oranjekruis, Met smaakvolle petten en blauwe linten opgeluisterde Meerbevvoners te paard sloten den stoet, In Hoofddorp werden 's middags kinder spelen gegeven. Verder stond op het programma voor gis teren een concert, een roeiwedstryd en illu minatie van Hoofddorp. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De minister van justitie heeft aan den rijksveldwachter W. Koudijs te 's Gravenhage alsmede aan den agent van politie tevens onbezoldigd rijksveldwachter B. Schoei te Schiedam, zyne bjjzondere tevredenheid le kennen gegeven over het door hen betoonde beleid bij het achterhalen en In arrest nemen van eenige op 18 Juni jl. uit het huis van bewaring te 's Gravenhage ontvluchte ge vangenen. Van deze tevredenheidsbetuiging is eervolle vermelding geschied in het Alge meen Politieblad, Steenbeschermer. Voor eenige dagen kwam in ons blad voor een advertentie betreffende j>Steenbejcher- meri', een middel legen vochtige muren. Die advertentie heelt onze nieuwsgierigheid, en wij gelooven wel van zeer velen, zeer hoog gespannen en daarom hebben wy ook gaarne gebruik gemaakt van de gelegenheid om eens een kijkje le gaan nemen nu dit artikel hier ter stede voor de eerste maal wordt aangewend. De speelschool der Alida-bewaarschool leed aan vochtige muren en nu worden deze aan >1e binnen- zoowel als aan de buitenzyde met dozen Steenbeschermer behandeld. Het is algemeen bekend dat men reeds jaren lang heeft gezocht naar een deugdeiyk middel om het doorslaan van vocht door da muren te beletten en zij die aan hunne pan den zulke uitslaande" muren hebben, weten ook wat ellende daaraan verbonden is. Be hang, verf, kalk, alles ziet er steeds onooge- lyk door uit en dit niettegenstaandejaariyk- sche groote uitgaven. Bevinden zich zulke muren dan Dog aan pakhuizen of magazijnen dan maakt die uitslaande vocht en z.g.n. salpetermuren het opstapelen daar tegenaan onmogelijk. Is er dus een middel gevonden dat wer- kelyk met succes op de muren kan worden aangebracht ter wering van deze kwaal dan zou dat een werkelyk zeer nuttige uitvin ding zyn. "Wy hebben den bestreken muur bezich tigd en het is ons gebleken dat, waar water, tegen een gewonen muur geworpen, onmid- delyk in de steenen dringt en een vochtige plaats achterlaat, by den besmeerden muur in parelen langs den muur wegliep zonder een spoor op de steenen achter te laten» Waar wij dus nu de ervaring hebben op gedaan dat dadelyk na de behandeling het vocht geen vat meer heeft op dea muur, daar moeten wij, wat betreft de voortduring dier nuttige eigenschap, afgaan op de verklaring van anderen, die het middel reeds vroeger hebben toegepast. Wij hebben voor ons liggen attesten reeds gedateerd ^Augustus 1889". Daaronder zjjn

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2