56"* jaargang. Zaterdag 19 Juli 1902. No. 10907. Directeur fier Geieentewrten NA VEERTIG JAREN. BUITENLAND. Turkij STADSNIEUWS. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prigs per kwartaal"Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prjjs per weck"Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. BureauBotcrstraat OS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zgn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde klein* mdrnrnrtmnHSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Knterc. Telefoon No. 123. SOLLICITANTEN naar de betrekking van te Schiedam (annvangsjaarwedde 12500. met twee vijfjaarlijksche verhoogingen van f250.genot van vrije woning en een be drag van 160.per jaar als tegemoetkoming in de personeeie belasting en in de kosten van vuur en licht voor het kantoor) woiden uitgenoodigd hunne stukken iri te zenden bij den Burgemeester vóór 9 Augustus e.k. Gelegenheid tot persoonlijke kennismaking zal alleen wordeu gegeven aan hen die daar toe worden opgeroepen. AI.GEIEUEM OVERZICHT. SCHIEDAM, 18 Juli 1902. Suld'Alrlka. Bennet Burleigh seinde aan de s Daily Telegraph", dat ex-piesident Steyn Dinsdag op een draagbaar aan boord gebracht werd van de Carisbrook Castle. Ter zijner beschikking heeft hij een dekhut, Hjj is ver gezeld door zijn vrouw, vijf kinderen, dr. Van Reenen en commandant Kempf. De heer Steyn draagt nog een oogklep en is niet in staat te loopen. Overigens ziet hij er even sterk en Irisch uit als voor den oorlog. Vele vrienden deden hem op zeer sympa thieke wjjze uitgeleide. President Steyn reist wel met een Engelsche boot, maar zal zich niet in Engeland ophouden, IIgaat terstond naar Nederland door om zich toe te vertrouwen aan onze professoren. Behalve het verzoek om Boeren tot lid van den Welgevenden Raad te benoemen is ook het verzoek tot de Engelsche autori teiten in Zuul-Afrika gericht, Boeren zitting te laten nemen in de Central» Commissie voor repatrieering, opdat zij als tusschenper- sonen zullen kunnen optreden tusschen de terugkeerende Boeren en de administratie. Te Pietoria zijn 480 krijgsgevangenen van St. Helena aangekomen, die ten spoedigste naar hun woonsteden zullen wotden door gezonden. Volgens Reuter gewagen zij met grooten lof van hun behandeling op het eiland. Sir Albert de Rutzen, de eerste magistraat van Londen, heeft een brief ontvangen waarin hij met den dood wordt bedieïgd voor het geval hij de zaak van kolonel Lynch opnieuw zonder meer mocht uitstellen. Toch is 't nog weer eens geschied. De politie houdt ter be veiliging van den bedreigden hoofdiechtei een oog in 't zeil. Bij de behandeling van de begroeting van oorlog stelde de heer Grey voor de begrooting te verlagen als piotest tegen de behandeling generaal Bulier aangedaanhij verlangde de 13) E. DEBARS. VI. In ectn klein, onmiddellijk aan den straat weg gelegen buisje, zalen Ca.bus en ziju doel iter Johanna met den kloeken Barba- zeille, druk pratende bij elkander. Hot stond vast dat Johanna zich bepaald den volgenden morgen naar St. Etienno begeven moest om daar voor den rechter van instruc tie getuigenis af te leggen van do onschuld van George, die haar zoo ridderlijk was te hulp gesneld en om harentwille in zijn hui- digen, pijnlijken toestand geraakt was. Onder do tegenwoordige omstandigheden durfdet de hoofdopzichter Montsombro na tuurlijk niet verlaten, en daarom spraken zo af dat Barbazei 11e het jonge meisje gelei den zou. Hij! wilde in het naast bijgelegen dorp een rijtuig bostellen om Johanna, daar mede naar St. lit i en no te brengen. De le vensgevaar! ijpco verwonding va,n den heer Mouthior had hen allo drie met diepe smart vervuld, waaraan zich oolc nog do bezorgd heid' over hun cigon toekomst paarde. Toen do deur nu eensklaps geopend werd en Noel, de oude kamerdienaar, met een somher ge laat op den drempel verscheen, hadden ze reeds een voorgevoel van wat hij! liuu kwam mededeel en. openbaarmaking van alle stukken betreffende de zaak. Minister- Brodrik antwoordde dat geen openbaarmaking van stukken iets kan ver- andeien aan het feit dat naar liet oordeel van alle militaire critici de aanval op Colenso slecht was beraamd en slecht doorgezetnoch zou zij het pgniijlce gevoel kunnen wegnemen, gewekt door het voorstel om Ladysmith over te geven, evenmin kan ze de fouten bij Spionkop gemo»kt, verontschuldigen. De minister vermeldde Buller's heliogram aan generaal White, en deed daarbij uit komen dat de raad tot overgave zoo buiten gewoon was, dat men te Ladysmith geloofde dat het telegram door de Boeren was afg.e- zunden. De redevoering van sir Redvers Bulier te Westminster tengevolge waarvan deze werd ontheven van het bevel te Aldershot noemde de minister een ernstig vergrijp tegen de wetten van het leger en toonde een gebrek aan oordeel, dat twijfel deed rijzen aan Buller's geschiktheid om bevel te voeren. Er zal een onderzoek naar den oorlog worden ingesteld door een commissie, welke ook deze aangelegenheden zal kunnen naspo ren, maar de minister hoople dat zaken betreffende het gedrag van de generaals met gesloten deuren besproken zou worden. De regeering zal niet meer stukken publioeeren. Na verdere discussie, waarbij ook verschil lende conservatieven de houding van het departement van oorlog afkeurden, werd de motie-Grey met 236 tegen 98 jstemmen ver worpen. ®e«cngde HedotfeeMn.gca, Emg-eland. Chamberlain zal op raad van zijn genees- heeren naar buiten gaan. De woud is geheeld. Lord Cadogam, de vice-koning van Ierland, heeft zijn ontslag ingediend, dat door den Koning is aangenomen. Officieel wordt medegedeeld dat den Hen Augustus een concentratie vait Britsche oor logsschepen op de reede van Spithead zal plaats hebben, ten einde enkele dagen later een viootschouw te doen plaats hebben. België, De Koningin mankte gisteren opnieuw een kleinen rit in een rolwagen en ontving eenige menschen een poos in gehoor. Het Pan-Armenisch Congres is gisteren te Brussel geopend onder voorzitterschap van senator Huzeau üelahaie in tegenwoordigheid van den minister van staat Le Jeune, ver schillende Belgische en Fiansche senatoren en afgevaardigden enz. De voorzitter wees er op, dat uit alle lan den eminente mttnnen van alle partijen naar liet congres zijn gekomen en 2000 betuigin gen van instemming zijn ontvangen. Hij sprak de hoop uit, dat liet congres den regee ringen aanleiding zal geven zich het lot van de verdiukte Armeniërs aan te trekken. De heer John Briee sprak in ecu brief aan het congres dezelfde fioop uit. „Onze goeds mijnheer is zooeven gestor ven," zcide do trouwe dienaar, die over zijn geheels lichaam beefde. „Dan is er eon edel' mensch minder op do wereld," zeide> Cahus met aangedane stem. „Wat ik hom to danken .heb, zal ik nooit vergeten," voe-gdo BarbazeiJle or aan toe. „Ja, hij liecft oneindig vcol goeds ge daan," meende Nood, „maar helaas, ook aan velen die zulks niet verdienden. Dat is de dank, dien hij' ingeoogst heeft. In ieder ge val zal zijn dood hier groote veranderingen te woog brengen." „Zonder twijfel," verklaarde Cabus be zorgd. „Na hetgeen heden is voorgevallen, kan men niet meer veronderstellen dat de fabriek nog zal blijven doorwerken." Men oppoido allerlei vermoedens wat me vrouw Vasselin ten opzichte van de fabriek zou besluiten, totdat het geluid van eeu na derend rijtuig hun onderhoud plotseling af brak. Voor de> dour hield een huurrijtuig uit St. Etiomio stil, waarvan do niet.zweet bedekte paarden tamelijk vermoeid' schenen te zijn. Hot rijtuig had Jacques Villefran- clte naar Montsombro gebracht; zoodra Noel het portier naderde, hoog de oudeheer zioh daaruit en zeido: „Ik kom mijn vriend Moutliier een. be zoek brengen, bij wien ik mijzelf schriftelijk heb aangediend. Ilot is helaas later gewor den dan ik veronderstelde, d'aar mijn. koet sier in de bergen verdwaald is. Zoudt u zoo goed willen wezen mij even aan to dienen?" I „Tot mijn leedwezen moet ik u mededee- lon, mijnheer," gaf do kamerdienaar hem Nadat tot vice-presidenten waren benoemd mevrouw Waszklewics van Schilfgaarde voor Nederland, Hetraings voor Denemarken, De Pressensé voor Frankrijk, gaf de heer Guil- lard, redacteur van »Pro Armenia", een over zicht van de misdaden, waarvan de Armeniërs de slachtoffers worden. Er is een afdoend middel, zeide Guillard, om een eind to maken aan de verdrukking en dat is de benoeming van een gouverneur van een onzijdige Europeesche natioliteit, ge kozen onder toestemming van de mogendhe den en de oprichting van een plaatselijke niet-Turksche milite. Alleen de Sultan kan deze oplossing verwezenlijken, hy alleen is verantwoordelijk voor wat geschied is, maar Europa moet het willen. Men behoeft niet. meer voor een oorlog le vreezen dan tijdens de Kretenzer-quaestie. Het congres verdeelde zich daarop in secties. Alvorens uiteen te gaan besloot het congres een commissie van vijf gedelegeerden van elke nationaliteit te benoemen, met de opdracht aan het congres practlsche besluiten voor te leggen. Duits chl and.. Het anti-duel-verbond heeft een vergade ring gehouden te Oassel ouder voorzitter schap van zijn stichter, vorst Löwenstein. Het besloot de vcreeniging te reorganiseeren op wijjdoren basis, oil den steun in te roepen van allo regecrenda vorston in het algemeen, van keizer Wilhelm in hot bijzonder. Oostenrij' 'k-H o n g a r ij e Volgens den Wecnscihen correspondent van do „Köln. Ztg." wordt er een opvallen de bewoging merkbaar in do Teliecliisch-cle- ricale pers om te geraken tot opheffing van het coehbaat voor dc Roomsch-katholieke priesters. Rusland. Do Czaar en de Koning kwamen, door de lijfwacht geëscorteerd, gisteren te samen aan het station aan. D'e Koning nam af scheid van zijn betrekkingen en van de grootvorsten, en sprak deu troonopvolger en graaf Lamsdorff persoonlijk aan, terwijl do Keizer zich met Princtti onderhield. Daar na namen do monarchen afscheid van elkan der. De Koning wenkte nog uit den trein, loon deze reeds in beweging was. D'o Czaar van Rusland beeft het aantal dienstplichtigen, dat dit jaar gerecrutcerd zal worden, vastgesteld op 318,645 man. Grootvorst Nikolaas Nikolajewitoh van Rusland zal deelnemen aan het herinne ringsfeest dat de Bulgaren van plan zijn te vieren in de Chipka-pas. D'e grootvorst zal vergezeld worden door den Russischen mi nister van oorlog, den chef van deu genera- lon staf, 73 generaals on een aantal andere officieren. Onderscheidene kloosters van de Derwi- schcn-oi'de in Turkije zijn gesloten en de deftig ten antwoord, „dat mijn gebieder, de heer Bernard Moutliier, ons zooeven dooi den dood ontnomen werd." „Wat, is Moutliier dood V' riep Villefran- che vol' ontzetting uit. „Ja, mijnheer. Nauwelijks een uur gele den trof hem de kogel van eeu sluipmoorde naar." „Groote God, dat is verschrikkelijk!" Met enkele woorden deelde Noel den in spanning luisterende de gebeurtenissen van de laatst verloopou uren mede. Jacques Villefranche zeido diep ontroerd „Gelooft go dat ik mevrouw Vasselin en liaar dochter met een of ander behulpzaam zal kmmen zijn Ik hoop toch dat de dames niet meer in gevaar zijn „Neon, mijnheer. Men heeft de misdadi gers allen geboeid en gevangen genomen. Op eenigen na, die ontvlucht zijn, bevinden zij zich allen onder bewaking der gendar men, die er borg voor blijven dat ze niet kunnen ontsnappen." „Dab is althans oen geluk. Weet ge ook of clo afgestorvene zijn familie val mijn komst verwittigd bod?" „Neen, daar weet ik niets van." „Nu, hoe het ook zij, onder deze omstan digheden kan ik er natuuerlijk niet aan den ken om mijn opwachting te maken bij me vrouw Vasselin. Maai- wees zoo goed liaai- althans mijin deelneming te vertolken cn haar dit kaartje te overhandigen. Mijn r.aam is Jacques Villefranche; ik was heel lang geleden zeer bevriend met Bernard Mou tliier en heb sedert dien tijd steeds met ge- monnUcon gevangen gezet. Men noemt als oorzaak voor dien maatregel dat or ontplof bare stoffen zouden zijn geborgen, maar ver moedelijk is de ware reden alleen dat deze orden zeer vrijzinnig en daarom de Turkseke rcgccring in den weg zijn. Do Fransohe gezant te Konstantinopel, do heer Constans, heeft weer eens ©en con flict mot Turkijp. Een gebeurtenis die on langs to Smyrna voorviel heeft daartoe aan leiding gegeven. Een Armeniër, die onder bescherming van Frankrijk stond, was ge vlucht aan boord van con stoomboot der „Messagcries Maritimes". Door een list was hij vau boord gelokt en door Turksoke poli- tie-agenten gevankelijk naar deu wal ge bracht. Op verzoek vau den kapitein werd de Armeniër door deu vali wel is waar in vrijheid gesteld, maar deze weigerde elke verdere genoegdoening. Do heer Constans trok woedend naar de Grootvizier cn eisohte de afzetting van den prefect van politie te Smyrna, het aanbie den van oen officinale verontschuldiging, en. een schadeloosstelling van 5000 francs voor ieder uur vertraging, dat de Fransohe stoom boot had ondervonden. Heb antwoord dor Turksche regocring hierop is niet bekend. D'e lieer Constans heeft nog een appeltje met do Porto to schillen. Uit Konstantino pel toch wordt gemeld, dat de vierde ter mijn van do schadeloosstelling aan Lorando en Tubini, verleden jaar zoo kras door Con stans doorgezet, niet door de Porte betaald is. Dat kan weder aanleiding geven tot nieu we represailles! Rapport betreffende liet nadere onderzoek dor werkloosheid. Verschenen is thans het rapport van de commissie, die zich gevormd hoeft om een nieuwe enquête in te stellen, Waaruit de werkelijke toestand dei- werkeloosheid in deze gemeente zou "blijken. Wij achten, dit rapport van zoo algemeen belang, dat wij het onzen lezers in zijn ge heel1 hier medcdeeleu. Het rapport luidt dan als volgt In het laatst van 'D.je: riber van het jaar 1901 verzocht minister 'Kuyper den Gedepu teerden Staten om inlichbiugen omtrent den omvang en den aard der werkloosheid. Deze lichamen wendden zich weder tot do ge meentebesturen om van genoemde zaak, zoo veel als mogelijk was, op de hoogte le ko men. B. en W. te dezer stede zonden daarom aan verschillende vercenigingon de uiluooJi- ging oen 7-tal vragen te beantwoorden cn liun voor deu Isten Januari 1902 verdere gegevens in zake werkloosheid te verstrek ken, welke konden dienon voor het uitbren gen van een beredeneerd verslag. Dc organi saties waren echter niet bij machte in enke le d'agcn aan B. en W. degelijke rapporten, die toch moeten berusten op een grondig on derzoek, uit te brongen. negenheid aan hom gedacht, on toen ik na na een lange afwezigheid in hot vaderland was teruggekeerd, hoopte ik licm eindelijk weder terug te zien en d'e oude vriendschap te kunnen vernieuwen. Het heeft helaas niet mogen zijn, en deze onverwachte Jobs tijding heeft me meer aangegrepen d'an ik zeggen kan. Wees zoo goed, aan mevrouw Vasselin te zeggen dat ik innig deelneem in haar droefheid en dat zij zich ten allen tijde tot miji kan wouden, indien zij den eon of anderen trouwen vriend noodig heeft." „Ik zal niet mankeeren uw opdracht te vervullen, mijnheer Villefranche," zeido de dienaar. „Er is zeker wol gelegenheid om te stallen hier ergens in do buurt?" iinfonneerde Ville franche. „Mijn paarden kunnen bijna niet meer verder." „Ik weet, mijnheer Villefranche, dab ik in den geest van mevrouw Vasselin handel door u te verzoeken uit te laten spannen en zelf iets te gebruiken, totdat do dieren wat uit gerust zullen zijn. Het naastbijgelegen dorp is nog tamelijk ver af en do weg 'daarheen is slecht. U kunt verzekerd zijn dat het vol strekt geen moeite veroorzaakt." „Indien dit werkelijk niet heb geval is, dan neem ik uw aanbod gaarne aan," zeide Villefranche. Noel wees den koetsier den weg, om tot voor het heerenhuis te rijden, en bracht den vreemdeling in een kamer gelijjksvloers, waarna hij zicli naar-de tegenwoordige ge biedsters begaf, om haar dit alles med'e te deel'en. Toen 'hij bij de jonge vrouw in de Naar aanleiding van de klacht, dat de tijd Voor het onderzoek te kort was, besloot do gemeenteraad den 28en Januari op advies van B. en W. een ni'euwe enquête! te doen instellen, waaruit do werkelijke toestand der werkloosheid zou blijken. Voor dion arbeid zou aan de plaatselijke vereenigingen meer tijd worden gelaten, terwijl de inlichtingen eventueel' zouden kunnen leiden om. maat regelen van gemeentewege te nemen, terwijl zo bij een mogelijko nieuwe aanvrage van den Minister ook dienst konden doen. B. en W. zonden don llen Februari aan de organisaties, wolken zij vroeger inlichtin gen gevraagd hadden, een schrijven, zich met elkaar in contact te stellen en oen cen traal comité te benoemen. Een lokaal stel den zij gaarne voor baar beschikbaar. Hier op riep de Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Genotmiddelen den 26sten Februa- ri in Musis de besturen bijeen van d!e Ka mers van Arbeid voor dc Bouwbedrijven en de Alcoholinduslrie, van do afdeelingen van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, de Soc.- Dem. Arbeiderspartij!, den Roomsch-Katili. Volksbond Patrimonium, van den Typogra fenbond, Ned. Bakkersbond, de Typografen- vorccn. „Adelplrismus", schildorsvereen. „Voorzorg" en den Brandersbond. B. en W. hadden ook nog dc hoofdlieden van het St. Anthony's Gilde der zakkendragers, de cor poraties Graan- on Kolenmoters, -wegers, als mede liet bestuur van den Bcstuurdersbond uitgenooflig'1 naar aanleiding van een be leefd sc wijven ,an andere organisaties. Al leen h c. laatste lichaam kon zich op pas ge noemde vergadering niet laten vertegen woordigen, omdat liet do uitnoodiging niet andere dan na die bijeenkomst kon ontvan gen wegens het lato indienen van oen ver zoek tot toelating. Uit de volledige besturen werd een comité gevormd, waarin voor elke vereoniging één persoon zitting nam. Het comité, waarvan voorloopig G. W. Snol', voorzitter, J. Koorengevel, secretaris en T. J. II. Mouwens algemeen bestuurslid was, bestond verder nit L. M. Luitwieler, J. Steg- man, B. van der Mark, A. M. D'aalmeicr, C. L. Moerman, J. H, Jacob, A. Bubber- mau, B. do Goederen, II. Duimcl, F. J. Smit on G. J. van Wurmond. Later werd 't aangevuld door A. Godschalk voor F. J. Smit, die wegens ziekte geen zitting in het comité kon nemen, door Hei-man Jansen, die niet op dc vergadering tegenwoordig was cn G. van der Most. Besloten werd aan het Dagolijkscli Bestuur der gemeente te vragen welk lokaal voor liet comité disponibel was cn welke dagen cn uren het er kon verga deren, alsmede uit welke fondsen de kosten van het nieuwe onderzoek (port, druk-, loop werk, etc.) konden bestreden worden. Hoe wel liet comité B. en W. niet wilde verzoe ken den Bcstuurdersbond tot medewerking voor een grondiger onderzoek uit te noodi- gen, nam deze corporatie binnen enkele da gen op verlangen van het Dagelijksék Be stuur toch zitting in het Centrale comité. Een voorstel tot het oproepen der werkloo- zon door aanplak- cn strooibiljetten voor commissies, die hier en daar in gemeentege- kamer kwam, had zij eerst nauwelijks aan dacht geschonken aan zijn woorden, en al leen werktuigelijk een blik geworpen op het kaartje dat hij haar overhandigde. De naam Jacques Villefranche had.op haar do uit werking van een bliksemstraal1. Haar knieën knikten cn het koude zweet parelde op haar voorhoofd. „Jacques Villefranche," mompelde ze, geheel ontsteld'. Noel bracht haar intussclien zoo nauwkeu rig mogelijk; de woorden van den vreemde ling over en dank zij haar bijzondere geest kracht, wist Bertha zich in zooverre te hei- heerschen, dat zij verstond wat er eigenlijk gebeurd was. Opeens schoot het haar weder te binnen wat haar vader gezegd had toen hij op sterveu lag„Indien het den afge storvenen vergund wordt, invloed, uit te oefenen op do levenden, dan zat ik u of bij- staan om uw belofte na to komen of andere indien heb noodig mocht wezen jo daartoe dwingen." En d'e rilling, die haar bevangen had, toen zij' deze vreeselijke woor den vernam, overmeesterds baar opnieuw, liet scheen haar toe alsof het haar vader was, die haar dadelijk na zijn overlijden één der slachtoffers toezond, opdat zijl hem zou kuunon mcdodecleu, wat zij d'en stervende beloofd had te zullen doen. Maar dat duur de slechts één oogenblik' en teen gaf haar trots haar de geestkracht terug om do zaken koelbloedig onder de oogen te zien. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1