56'" Jaargang. Zondag 20 en Maandag 21 Juli 1902. No. 10908 m 0 Eerste Blad Ni VEERTIG JAREN. gès.4 Volledige Cursus tor opleiding voor liet Examen van Hoofdonderwijzer of Hoofdonderwijzeres. BUITENLAND. België. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags^vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureaus Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ho. 123. 5» Aantal wekelijksche le-uien 15. (Maandag avond, Dinsdagavond, Zalerdngrmmiddag), Schoolgeld f25. Zij die weosehen deel te nemen aan dezen cursus, die den 2n September a.s. geopend wordt, worden verzocht zich vóór 1 Aug. a.s. schriftelijk op te geven aan Dr. 0. J. VINKESTEYN, Voorzitter der PI. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Schiedam, Juli 1902. ALCJKMEKK! WfiSnZIGflT. SCHIEDAM, 19 Juli 1902. Zuid-Afrik a. Do Engefecko bladen bevatten don tekst van een afscheidsbrief, door generaal I>o Web op 17 Juni be Bloemfontein aan zijn stafofficieren gericht. Zij voegen er echter bij, dat de tekst een vrije vertaling is. Hot is dus niet onmogelijk, dat conigo gezegden, die voor hot Engélsoke publiek minder ge schikt geacht worden, zijn weggelaten. De brief, zooals hij weergegeven wordt, luidt aldus „Vaarwel aan de loden van mijn staf ge durende den oorlog van 18991902. Geliefde Broederhlct is mij oen zeer aan gename plicht u in druk deze weinige rege len to doen toekomen, welke uiting geven aan mijn grooto waardecring; en de eonig© vergoeding, dio ik u kan geven voor uw dapperheid en uitmuntende diensten, aan mij, onze regeoring, land en volk, is, n mijn hartelijke dank aan te bieden. Wanneer wij ook alt niet gekregen heb ben, waai-voor wij streden, wij zijn ons nog volkomen bewust, dat wijl onzen plichb de- don, totdat allo middelen van verweer waren uitgeput, en dat dient u~ als bewijs, dat uw bevelhebber, uw regoering en volk uw dien sten hoogelijk op prijs stellen. Uw afstam melingen kunnen niet en zullen niet op uw graven neerzien met een ander gevoel dam van trots en zeggen: „Hier ligt een held." Laat mij u zeggen, dat ik en iedere bur ger het hart van onze nieuwe regeoring kan winnen door ons toekomstig goed gedrag, waaraan ik niet in het minst twijfel. U nog eens allen voorspoed toewenschen- de, verblijf ik uw dienstwillige dionaai, C. DE WET, Iloofdcomniandanb van de strijdmacht van den gewezen Oranje-Vrijstaat. Generaal A. P. Cronjé, "Vessels, Steyn, eon broeder van don vroegeren president van den Oranje-Vrijstaat, en 19 andere Booron- officderon, zijn op bun terugreis van dc Ber muda-eilanden, waar zij gevangen zaten, to New-York aangekomen.Bij hen bevindt zich ook een 12-jarige jongen, De Wet goheeten, een neef van Qhristiaan dc Wet. In bet ge heel bestond bet gezelschap uit 82 krijgsge vangenen. V Over den terugkeer van Dhitsclie gevan genen uit den Boeren-oorlog, deolt de „Nord- deutsclic Allg. Ztg," bet volgende mede Nadat de Engeïbclie regeering het terug- keeren der zicli in krijgsgevangenschap be vindende Dnitschers uit do kampen heeft toegestaan en de Duitsche „Burem-Hilf- bund" voor bet transport der zonder mid delen zijnde gevangenen een som van 60,000 Mark heeft beschikbaar gesteld, heeft hot bestuur overeenkomsten met Duilsche ree- dorijen gemaakt, ten einde zoo mogelijk oen spóedigcn en goedkoopen overtocht te be werken. Van de op Ccylon gevangen gehou den 110 Dhntschcrs, zijn 7 officieren en 48 man reeds den 8en dezer maand met het stoomschip Oldenburg van de Nord- deutscho Llöyd, van Colombo vertrokken. Het stoomschip moet, volgens de dienstrege ling, don 8en Augustus to Bremerhaven aankom en. Acht man zijn den 9en detzer maand met bet stoomschip Sultan van de Duitscbo OostAfrika Linie, van Colom bo den overtocht naar Oost-Afrika begon nen. Aan do overige gevangenen zal waar schijnlijk den 12en Augustus met het Noord- Duitscko stoomschip Cera, dat den 19en Soptember te Bremerhaven zal aankomen, gelegenheid gegeven worden om Colombo te verlaten. Van de D'uitscho gevangenen op 't eiland Bermuda zijn 13 man met de trans- portstoomboot Roland, van de Norddcut- sclio Lloyd, don llen dezer maand naar Europa vertrokken. Het stoomschip wordt tegen den 24en dezer maand te Bremer ha ven verwacht. De terugzending der gevan genen op Sb. Helena zal waarschijnlijk in de eerste helft der komende maand met het stoomschip II er z o g van de Duitsche Oost Afrika Linie kunnen plaas bobben. Voor den terugkeer der gevangenen in In'dië wordt eveneens de bemiddeling van de D'uitsdho Oost-Afrika Linie in 't vooruitzicht gesteld, daarbij zal misschien een omweg over Duitsch Oost-Afrika gemaakt worden. Voor zoover de gevangenen zonder middelen van bestaan zijn, krijgen zij op do terugreis, be halve vrije verpleging, nog een dagelijksch zakgeld, en bij eventueel aan land gaan in een vreemde haven, krijgen zijn, als 't noo- dig is, zekeren geMelijken steun. Do censuuur op telegrammen uit Kaap stad, roet uitzondering evenwol voor porste legrammen, is opgeheven. Men is in Engelscbo Jingo-kringon in de E. DEBANS. 14) De jonge vrouw gaf den kamerdienaar ver schillende hevelen, waarop deze zich ander maal naar den heer Villefranche begaf. Hij bracht hem den dank van zijn gebiedster over voor de baar betoonde deelneming, en voegde er biji dat mevrouw Vasselin. hem dringend liet verzoeken om voor den nacht de gastvrijheid van haar woning aan te ne men de avoud begon reeds ta vallen en in het naburige dorp was geen hem passend logies te krijgeu. Een logeerkamer was ge heel1 dn orde om boni te ontvangen en zijn koetsier en diens paarden konden ook ge makkelijk onder dak gebracht worden. Do heer Villefrauoho behoefde ailzoo geen vrees te koesteren bun last te veroorzaken, inte gendeel zou movrouw Vasselin bot aanne men van haar uitnoodiging beschouwen als een bevestiging zijlner vriendschappelijke gevoelens. Zij hoopte hem te Parijs, waar de overledene begraven zou wonden, daarvoor mondeling haar dank te betuigen. Aangenaam getroffen d'oor zooveel 'harte lijkheid, zeid© Vill ef ran oho d'at hij, onder deze omstandigheden, gaarne wilde blijven Noel bracht hem naar zijn kamer on zorgde als een voortreffelijk onderricht kamerdie naar, uitstekend voor zijn gemak en liet het zich zelfs niet uit de banden nemen, om den vriend! van zijn overleden meester bij| het souper persoonlijk te bedienen, Nadat dit afgoloopen was, ging Villefran- clio nog even naar buiten om een sigaar te rooken cn eens rond te zien. Het was intus- sclien reeds lang donker geworden, maar de heldere, volle maau verlichtte alles zooda nig alsof heb dag was. Mevrouw Vasselin, die boven voor hot raam stond, vermocht de trekken van haar gast duidelijk te herkennen. In angstige spanning keek zij naar den man, wiens naam ze eenige uren geleden voor 't eerst verno men had en die toen plo'tselig zulk een over wegenden invloed op haar gemoedsrust had uitgeoefend. Met zijn slanke figuur en zijn langen, zwaren baard maakte Villefranche dadelijk een overweldigenden indruk op haar. Als de bekentenis van haar vader ten slotte niet ontsproten was uit de verbijster de zinucn van oen niet meer normaal brein maar afschuwelijke waarheid behelsde en zij bleef natuurlijk in dezen twijfel verkee- ren dan zou se in Villefranche zeker een geduchton tegenstander hebben. Zoodra men dozen man aanzag, kon men er geen oogenblik meer aan twijfelen dab zijp toom en zijn verzet ontzettend zouden wezen in dien hij eenmaal te weten kwam welk een schande men hom berokkend had, zo-ndcr dat hij er tot nu toe iets van vermoed had En even duidelijk was het haar dab Ville franche baar zonder genade zou verplette ren, zoodra bij in kennis werd gestéld, dat ze hem den waren toestand had kunnen mede deel en <m dit niet had gedaan. En nochtans was Bertlia Vasselin vast besloten de aan haar stervenden vader ge dane bol'ofte niet na te komen. De gronden waarop zij dit voor haar geweten veront- Kaapko-lonie nog steeds zeer ontevreden over het besluit, dat in Londen is genomen, dat de grondwet der kolonie niet zou wor den geschorst. Dr. Sraavtt, de groote voor tander voor de schorsing, is van een rond reis door de kolonie, om reclame voor de zaak te maken, te Kaapstad teruggekeerd. Hij verklaarde bij zijn terugkeer, dat de loyale kolonisten, en voornamelijk ook de loyale Hollanders, er nog inniger van over tuigd waren, dat het bevel uit Londen ver keerd is, dan hij zelf had verwacht. Do loya listen golooven, volgens Smartb, dat Cham berlain een verkeerde voorstolling van dm toestand in Kaapland hoeft. Anders had hij nooit dit bevel kunnen geven. Overigons be staat er geen twijfel, seint do correspondent van de „Tim-es", waaraan dit nieuws ont leend is, of de progressisten zijn vast beslo ten hun steun aan den tegemvoordigon pre mier, Sir Gordon Sprigg, to verkenen, waar het geldt dé behartiging van Britscho belan gen terwijl zij: tevens geen enkelen maatre gel, die den Afrikaander Bond ten goede zou kunnen komen, zullen helpen doorvoe- n. Het „waakzaamheids-comité" te Kaapstad heeft Donderdag wem- oen bijeenkomst ge houden, onder voorzitterschap van Sir Hen ry Juta. Db aanwezigen meenden dat het Kaapsdie parlement de loyale bevolking dei- kolonie niet behoorlijk vertegenwoordigde, en dat men niet bang behoefde te zijn voor tweedracht indien de grondwet gesehorst wei-d. Do benoeming van sir Arthur Lawlcy, die als administrateur van MatabeJ.cla.nd in de gelegenheid geweest is zich met de toestan den in Zuid-Afrika vertrouwd te maken, heeft klaarblijkelijk geen andere böteekenis, dan om lord Milner voor Transvaal een medewerker te geven, zooals hij in majoor Goold Adams voor de Oranje-kolonie gevon den heeft. Op de vraag van Lord Camperdown, reeds in het Iluis der Lords gedaan, of ei- maatregelen waicn genomen of nog zouden genomen worden, om de Nederlaudsche Znid-Afrikaansohe Spoorweg-Maatschappij to straffen voor krijgsoperaties gedurende den Zuid-Afri kaanschen oorlog, antwoord de Lord Onslow, dat bet duidelijk was, dat or verschil1 bestond tussclien houders van schuldbekentenissen en houders van aandeo- len. Hij zeid'e, dat de houders van schuld bekentenissen niet bob-oorden te lijden voor daden, waarover zij geen controle kouden uitoefenen, maar wat do aandeelhouders be treft, de maatregelen, omtrent heil te ne men, lagen geheel in banden der regeering, welke nog bezig was to overwegen, wat ge daan zou worden in het geval van peiscmen, die bona fide hun geld in do maatschappij haddon gestoken. De schade, gedurende den oorlog aangericht, zou in rekening gebracht worden, bij oen mogelijke beschikking, die uit gunstbetoon mot d© aandeelhouders zou worden getroffen. De kapitein Jool Mo-lapo heeft Donderdag terecht gestaan wegens hoogverraad voor den resident-commissioner. Hij werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 500 runderen. Reuters correspondent te Pretoria lokt do Engelschcn niet bijzonder aan om zich iu Transvaal te vestigen, wegens de hoog© kos ten van het leven daar. Hij zegt dat een goed huis, voor iemand die geen hoogo eischen stolt, 3600 gulden huur por jaar doeteen keukenmeid kost 84 tot 100 gld. per maand'; een Kafferjongen, als huis knecht, 48 tot 72 gld. per maand; het on derhoud van een paard 720 gld. per jaar, enz. Officieren, die geen eigen vermogen bobben, zegt hij1, kunnen er in Transvaal van liun tractement niet komen. tüesncngde ISetiedecïingea. schuldigdc, waren in de eerste plaats do om standigheid, dat zjji de belofte alleen gege ven had om den stervende to kalmooren, en ten tweede dat het telkens weder hij: haar opkwam dat het onmogelijk waar Icon we zen, wat haar vader baar bad medegedeeld maar dat het alleen een fictie was geweest, die hem misschien al jaren lang gekweld had. Als Bernard Moutluer do som niet ver duisterd had die destijds uit d'e kas der fir ma Marreau en Cite, to Havre ontvreemd was, dan zouden Villefranche cn Berger dit zeker gedaan hebben, cn volkomen recht vaardig veroordeeld zijn geworden. Toen la ter db gesetvormogens van Mouthier in do war raakten en hij! ia een soort van vervol gingswaanzin verviel, had hij zich verbeeld dat bijl zelf de misdaad begaan had, die zijn vrienden destijds pleegden. Maar toch kon de door hem geschreven bekentenis, zelfs dan wanneer Bertha bewijzen kon, dat bet opgesteld was door iemand die niet meer beider bij1 zijn hoofd was, de ergste gevol gen na zich sleepen. Villefranche en Berger zonden natuurlijk zoodra bet bekend werd alles aanwenden om bet te bunnen gunste te doen uitleggen. Iloogst waarschijnlijk zou Viltefi-ancko dus, ua korter of -langer tijd haar tegenstander worden, indien 'heb haar niet gelukte hem voor dien tijd tot haar vriend te maken, en dan nog tot een vriend die haar zelfs onder alle omstandigheden goedgezind en trouw bleef. Ondertusscben was haar gast- over de brug heen naar de binnenplaats der fabriek ge gaan. Hij ontmoette daar don wachtmeester der gendarmen, aan wien hij zich bekend maakte en, -wien hij een sigaar presenteerde, geen land is, waarmede Engeland meer wenscht op vriendschnppelijker voet te slaan dan Italië. Er is ook geen land, waarmede het op dit oogenblik op meer vriendschap- pelijken voet staat dan Italië. Er is volstrekt geen reden waarom de Fransch-Itaiiaansche entente wantrouwen zou wekken in Engeland. In antwoord op eene vraag verklaarde lord Lansdowne nog, dat de hartelijkste betrekkingen bestaan met Italië. Er is geen bondgenootschap, maar er was een nentente" over het handhaven van den sstatus quo" in de Middellandsche Zee, welke sentente" een samenwerking tot dat doel medebracht. Kleine wolken ten opzichte van Erythrea en Tripoli zijn weggevaagd door de verzekering, dat Frankrjjk en Engeland geen verandering in de Middellandsche Zeo beoogden. Engeland wenscht zichzelven geluk met deltaiiuansch- Fransche overeenkomst, die de internationale positie van Italië verbetert. Engeland. Uit Cowes wordt gemeld dat het mooie, warme weer de genezing van den Koning in ua hand werkt. De Koning zal den Ssten Augustus van Cowes vertrekken en na de kroning daar terug keeren Men noemt als mogelijke opvolgers van den afgetreden onderkoning, graat Dudley en den hertog van Marlborough. De Sord-kanselier van Ierland, lord Ash bourne, zal wellicht vervangen worden door sir Edward Carson, den solicitor-general. ïCential News" meldt dat Sir Michael Hicks Beach er in heeft toegestemd kanselier van de schatkist te blijven tot het eind van de tegenwoordige Parlemeritszittiug. In den Donderdag om halt twaalf voor het eerst door Baltour gepresideerde minis terraad waren alle ministers tegenwoordig, ook Clmmberlain. Hij zag bleekjes en was door zijn vrouw naar het departement van buitenlandsche zaken gebracht, waar de ka- binetsiaad plaats had. Hij achtte het vermoedelijk niet geraden do eerste byeenkomsl van het kabinet onder Balfoui's leiding buiten zijn persoon om te doen plaats hebben. In antwoord op een reeks vragen in bet Hoogerliuis over de buitenlandsche staat kunde der Regeering verklaarde lord Lans downe dat in China Engelands politiek is alle maatregelen te vermjjden die zouden kunnen leiden tot een verdeeling van China of dit ('ijk zouden brengen onder de voogdij van een vreemde mogendheidvoorts een grootere vrijheid te verkrijgen voor den handel en overigens samen te werken met de andere mogendheden. Sprekende over de betrekkingen tusschen Engeland en Italië zeide de minister dat er In de gisieren gehouden zitting van het Pan-Armenisch congres te Brussel stelde de voorzitter namens de commissie voor een voorloopig internationaal comité te benoemen, ten einde eenheid te brengen in het werken van de reeds in do beschaafde landen be staande comités, door dezen samen te brengen. Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Voor Nederland zijn tot leden van dit comité benoemd de heeren Troelstra, Lief- tinck, De Waal Malefijt, Van der Vlugt en Schaepman. Het congres nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin, otuler teiugwijzing van eiken aanslag op de integriteit van bet Turkscbe rijk, aan het pennanente inter nationale comilé wordt opgediagen bij de pailomenten, de persen de openbaie me-mng piopagandu te maken voor ili' volledige toe passing van art. Cl van liet verdiag van Bei lijn. Ook werd een tweede motie aangenomen, waarin den bladen van Euiopa woidt aan bevolen de grootst mogelijke opmbiarlmid te geven aan betichten uit Armenië. Als zetel van liet permanent comité werd Brussel aangewezen, Dmr zal ook aanstaand jaar het volgend congres vergaderen, De zitting werd daaiop gesloten. Hierdoor spraakzaam geworden, vertelde doze hom alles wat er rvas voorgeval!on. Een zijner manschappen liep op en neer voor 't lokaal waarin men do misdadigers had op gesloten, do andere zat op hot bureau; hij sprak met Georgo Lancemont, dien Ville franche door liet raam met belangstelling gadesloeg, nadat zijn geleider liem eenige bijzonderheden betreffend© den jongen man had medegedeeld. In een daarnaast gelogen vertrek rustte Carcagneux op een bod dat men daar liad opgeslagen. Nadat hiji gewond was gewoaxlen, was deze naar d© pomp gegaan, die op de plaats stond, om het bloed wat af to wasschem. De gendarmen hadden hem daar gevonden, en eveneens willen boeion, omdat zo 'hem voor eon der aanvallers van het heerenhuis hiel den. Cahus en Barbazeille helderden het misverstand op, dat zonder de bijkomende omstandigheden heel komisch zou geweest zijn, maar Valentijn Carcagneux had nu au- dermaal een onwcderlegbaar bewijs voor zijn theorie d'at zijn ongelukkig uiterlijk hem voortdurend verdacht maakte. Zijn verwon ding was overigens niet levensgevaarlijk. Dr. Brunier had hem verbonden voor hij Montsombre verliet en geneesmiddelen voor hom achtergelaten; ook de gewond© gevan genen waren aan zijn zorgen toevertrouwd geworden. Do wachtmeester der gendarmen had tele grafisch de bcnoodigde rijtuigen ontboden, om do gevaugonen naar Rouaan over te brengen. Eveneens had hij ten spoedigste versterkingen gerequireord, omdat men. op de mogelijkheid moest bedacht zijn dat de ontvluchte misdadigers onderweg, waar de F r a n k r ij k. Nadat de gewe/en Fransclie minister-pre sident Wahleck-Rous'eau op zijn Noorweeg- scho reis eerst al lmt genoegen heeft mogen smaken Keizer Wilhelin's gast te zijn, is hij bij zyn aankomst te Christians met mevrouw Waideck-Rousseau aan een dejeuner by Koning Oscar genoodigd. Aan het dejeuner zaten, behalve mevrouw Waideck-Rousseau, ook de Noorsclie minister-president Blehr, en verschillende andere hooge dignitarissen aan. De Koning verleende "Waideck-Rousseau het grootlint van de orde van Sint Olof. Spanje. Es-koningin Isabella II zal zich voorgoed in Frankrijk metterwoon vestigen; zij heeft landstreek daarvoor zoozeer geschikt was, een poging zouden aanwenden om hun ka meraden te bevrijden. Maar de stoutmoe digheid van deze lieden, die tot alles in staat waren, was nog grooter dan hij gedacht had, Terwijl de wachtmeester in gesprek met Yilltefrancho op de ruime opeu plaats der fabriek op en neer liep, hoorde men opeens een geweldig loven in het lokaal waar men de gevangenen had opgesloten. Dadelijk daarop vernam mon een vervaarlijk ge schreeuw en vielen er verscheidene schoten. Terwijl hij dcu. revolver uit zijn gordel voor den dag haalde, begaf de wachtmeester zich in allerijl naar de plaats, waar nieuwe onheilen dreigden. Viüefrancho volgde hem mot vlugge schreden. De tweede gendarme en George Lancemont waren al voor hen op de plaats des onheils en insgelijks Cabus, Barbazoil'le en nog eenige iidandsehe arbei ders, die men ten volle vertrouwde, on daar om daar 'had gehouden. Zoodoend© gelukte het om de met groote bekwaamheid in het wak gestelde poging tot ontvluchting der gevangenen te verijdelen. Het scheen dat de ontvluchte misdadigers zidh met hun gevangen genomen kameraden in verbinding haddon gesteld. Van de laat- sten gelukt© het enkelen hun boeien te ver breken, en daarna maakten ze ook die van de overigen los. De vluchtelingen waren on gemerkt bmneiigealoopenSampi cn Rani gaven de opgeslotencn een afgesproken tee- ken en openden toen, terwijl de wacht hou dende gendarme met don rug naar hun toe stond, behendig dé van buiten dichtgegren delde deur. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1