jaargang. Dinsdag 22 Juli 1902. No. 10909. NI VEERTIG JAREN. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BUITENLAMP. BINNENLAND. V SCHIEDAMSCHE COUlftAUT Déze courant verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prq's per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Moterstraat 6§. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere reget meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zq innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen.' In de nummers, die Dinsdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ftïefae mesSvarimSiëts. opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 133. ALGEMEEN OVERZICHT. SCHIEDAM, 21 Juli 1902. Zuid-Afrik a. Kitchener's laatste verslag over do krijgs verrichtingen stond in de „London Gazette" van Vrijdagavond. Het is gedateerd 1 Juni en loopt van 8 April tob het einde ,-an den oorlog. Het behandelt dus de groot© drijf jachten in het Zuidoosten van Transvaal en die van Mei in don Vrijstaat, heb beleg van Ookiep en andere bekende gebeurtenissen. Aan liet einde van zijn rappo-rt zegt Kit chener: „Ik gevoel dat men een eerbiedige hulde verschuldigd is aan die Boelenaan voerders die, tot het laatste oogenblik ont beringen en gevaren trotseerende aaa het hoofd van hun commando's, eindelijk man nelijk genoeg zijn geweest om voor hot on vermijdelijke* te zwichten, en genoeg vooruit ziende om de edelmoedige Voorwaarden hun door do Britscho regeering toegestaan, aan te nemen." Negen honderd Boeren, uit verschillende deolen van Portugal vertrokken Zaterdag naar Kaapstad per stoomschip Bavarian. Do buitenlanders zulten worden gerepa trieerd door hun consuls. D'e „Times" bespreekt in een hoofdartikel een telegram van zij'n correspondent uit Kaapstad cn zegt in verband met de quacs- tie dei- grondwetschorsing, dat de sclici- singspartiji Chamberlains raad volgt, door aan te dringen op een wet tegen verrader lijke handelingen en op wijziging der kies districten. Als d'e bondsleden deze verwer pen, vellen zij liun eigen vonnis, naar Cham berlain duidelijk te kenneu gaf. In Duitscliland zijn berichten uit Trans vaal ontvangen en daarmee is een der voor naamste redenen bekend geworden, waarom dc Boeren verplicht waren den Engefechcn vrede te teekencn. Met een onkel woord is do reden reeds opgegeven in. de verklaring van de Booronvergadoring te Vereeniging do vrees voor nitroeiing der Boeren door do Kaffers, onder Engelsoh toezicht, zou men er bij kunnen voegen. Bedoeld wordt do inval van de Kaffers. De Zoeloes, ten getal© van ettelijke duizen den goed .gewapende mannen, zijn onder aan voering van Engefeche officieren in het dis trict Vrijheid gevallen en trokken van 'hoe ve tot hoove, do Boeren vermoordend, hun vrouwen verkrachtend en daarna de onge lukkige wezens naakt de bossdhen injagend. 6 Mei was do hoofdplaats Vrijheid aan de beurt. Bij liet bericht is gevoegd oen lijst van 50 mannen, die alten zijn vermoord cn verminkt. Ver-der nog 6 Boeren uit andere districten, terwijl er 4 Boeren vermist wor den. Is het niet begrijpelijk, dat een aan voerder der Boeren te Kaapstad zich na liet E. DEBANS. 15) iMaar het naar huiten stormen der ge vangenen geschiedde zoo ongeregeldi dat zij elkander daarbij in den weg liepen en den uitgang versperden. Toen ziji niet fluisterden naar het bevel' der gendarmen, schoot oen hunner zijn revolver af, waardoor Ttani, die liet dichtst bij' hem stond, getroffen ter aar de stortte, wat de arrestanten deed terug wijken. Sampi en nog een, die met hem te ruggekomen was, vuurden eveneens, maar de sohoten misten. In 't volgende oogenhlik kregen de gen darmen reeds versterking, en daarna geluk te hot, de gevangenen weder in hot lokaal terug te brengen. Slechts drie hunner waren in de eerst© verwarring ontsnapt en met Sampi en zijh helpers, die zoo spoedig mo gelijk rechts om keer hadden gemaakt, ont vlucht. Een vervolging was niet mogelijk, men! moest -het aan da bevoegde overheid! van don omtrek overlaten om dn. do volgen de dagen den gebeden troep mackt/ig te wor den. Do anderen werden opnieuw geboeid en ditmaal nog steviger dan te voren. Mem plaatste een sterkeren wachtpost voer den nacht, om tegen verdere overrompelingen beveiligd to wezen. 'Het lijjk van Ranï ward in het brandspuitehbui'sje gebracht. Dbor al dit lawaai varen do bewoners yan hej hoerenhuis oveneens opgeschrikt, teekenen van den vrede om zulke redenen uitliet: Indien wiji mannen ons at lieten ver zoenen, onze wouwen zullen 't nooit, nooit! Engeland. De premier Balfour met al zijn titels schijnt niet bepaald met hart en ziel zyn betrekking waar te nemen want de politiek trekt hera klaarblykeiyk niet aan. Karakteristiek voor Balfour is de volgende uitlating, waarmede hy eens een redevoering eindigde »Wnrmeer ik voor een kind, dat ik liefhad, van een fee een aardsch geschenk kon vragen, zou myn eerste wenseh zijn, dat het kind nooit neiging zou gevoelen om politicus te worden. Dat zou myn negatieve wensch zijn. Ik zou echter van de fee ook vragen het kind een alles verslindenden, onverzadelijken dorst naar kennis te geven, een begeerte om alles te weten, wat men kan leeren, opdat het 't verwerven van kennis ais de grootste vreugde van zijn leven zou beschouwen, want dit is een genoegen, dat langer dan ieder ander genoegen duurt. Deze dorst wordt nooit ge- lescht en is onafhankelijk van veranderingen en omstandigheden, van liefde of afkeer van medemenschen. Ieder verstandig man moet dien dus bij zich zeiven aankweeken." Zyn rede als premier Zaterdag gehouden is anders brutaal genoeg, er zit iets Cham- berlains-achtig in. Hij zeide in een rede te Fulham, dat het rijk ten deele verrast, ten deele verontwaardigd is geweest over het oordeel van het vasteland over het Britsehe volk en de Britsehe troepen. Hij hoopte dat de onvriendelijke gezindheid niet zal toenemen en dat zy, dia Engeland beschuldigen een vrij volk zonder reden aangevallen te heb ben, gelegenheid zullen hebben om te zien wat Britsehe denkbeelden van vrijheid en zelfregeering van vlekkeloos bestuur kunnen uitwerken om Zuid-Afrika te maken tot een herhaling van de vrije instellingen vau En geland. De heer Balfour hoopte dat Engeland thans staat op den drempel vnn een langdurig tijdperk van internationalen goeden wilhij geloofde een versterking van de goede be trekkingen met vaslelandstaten te mogen verwachtten en dank zij de persoon en de staatkunde van Chamberlain zjjn de betrek kingen met de koloniën nooit zoo bevredigend geweest. Sprekende van de conferentie der Itolonische premiers zeide hij, dat deze, ai leidde zij ook niet tot een formeele over eenkomst., toch slechts leiden kon tot nauwer aaneensluiting van het ryk. Naar aanleiding van de mogelijkheid, dat bij het aftreden van minister Hicks-Beach in Engeland, de heer Austen Chamberlain als zijtn opvolger zou optreden, ©n dat daar door d© tolverbond-denkbeelden van Joseph Chamberlain Ikans van slagen zouden krij gen, is het niet zonder belang na te gaan hoo de denkbeelden, der koloniale premiers op dat punt zijn. Het ideaal van Chamberlain zou zijtn een vrijhandel-stelsel binnen 'het Britscli© Rijlk, met vergunning voor de afzonderlijk© doelen van hot Rijk om vreemde koopwa ren met zooveel rechten te balasten ,'ls voor maar to gelijker tijd verzekerde men hun, dab hot niets te bettekenen, had. Jacques 'Villcfraneho begaf zich eerst laat ter rus te. Mevrouw Vasselin kon niet slapen ten gevolge van de pijnlijke zorgen en den han gen twijfel die haar ovenncestmlen, en haar dochter Sabine ging het niet veel' beter. De dood van haar grootvader, dien zo innig liefhad, had hot jonge measjo diiop getroffen en niet minder datgene, wat zij den dood steek harer liefde noemde. Voortdhrend moest ze aan de vreeselijlke woorden harer moeder donken en ofschoon za niet vermocht haar liefde voor George Lancemont geheel' te dooden, was de twijfel tooli haar hart bin nengedrongen en deze was nog grievender en pijnlijker dan d'e zekerheid zelve. Ook George Lancemont deed dien nqcht geen oog toe. Hoe had! Sahine toch zoo koel en verachtelijk hem den rug kunnen toe- keerenHet was wel is waar ellendig ge noeg dat hij! in zulk een netelige positie ge raakt was, maar zo moest toch wél' gelmqrd hebben, dat dit alleen het gevolg was van een ongelukkig 'toeval en van een onbedacht zaamheid Van zijn zijde. Dat Mj van p'n was geweest d'en ongéhikkigen idioot te ver moorden, zon zo toch zeker wel niet geloo- ven. Had dan reeds de eersto beproeving, die zijl moest ondergaan, haar liefde voor, en haar geloof in hem, vernietigd? Neen, neen, dat kon niet waar zijn, daartoe was Sabine te edelmoedig. D'at het de jaloezie was, dïe het jonge meisje folterde, dab zij kon vermoeden dat er een intieme verhou ding bestond tusschen hem on Johanna, kwam. in 't geheel! niet in hem op. de staatsinkomsten noodzakelijk wordt ge acht. "Wat hierover in de conferentie met de ko loniale premiers is gezegd, ibleof tot dusver geheim. Maar aan .het feestmaal' hebben de koloniale ministers gelegenheid gezocht en gevonden zich over die quaestie in het open baar uit te spreken. Sir Wilfried Laurier, de cerstc-minister van Canad'a, meende dat bet stelsel) van vrij handel binnen bet rijk niet uitvoerbaar zou zijn; hij kon onmogelijk aannemen, dat in een zoo geweldige organisatie als liet Brit sehe rij'k de plaatselijke belangen overal ge lijk zouden zijn. Hij zou een algemeene en gelijk© handelspolitiek ecu zegen achten, maar hij' betwijfelt of die zou voldoen, daar er t© vee® ongelijksoortige belangen op bet spel staan. De heer Barton, de Australische premier, zeide „Het is mogelijk, dat eens de tijd aan breekt, waarin de politieke en handelseen- heid zou kunnen worden ingevoerd; maar die tij'd is thans nog niet gekomen. Austra lië meet invoerrechten heffen om zijn uit gaven te 'kunnen bestrijden; en zoo door de invoering van het tolverbond die rechten niet meer vloeien, dam zal Australië tegen over zes millioen pond aan uitgaven, slechts anderhalf millioen pond aan 'inkomsten heb ben. „Ik üioop, dat wijl woldra een wat minder kindcrachtigen naam zullen hebben dan die van koloniën. Australië verlangt geen verte genwoordiging in bot Britsehe Parlement; zijn kusten kan Australië best alleen verde digen maar ik enken den plicht van Austra lië om bij' te dragen voor de verdediging der zuidelijke koloniën. „En wat nu de Koloniale Conferentie aangaat, die zal', naar ik meen, slechts zulke resultaten hebben, als in overeenstemming zijh met de erkenning der autonome rechten, die, nadat zij eens aan de Engelschen aan de andere zijde van don oceaan zijn geschon ken, door dezen nooit weder zullen worden opgegeven, en naar ik hoop ook door de be volking van Groot-Britannië nooit weder zullen worden beknibbeld." D'e laatste woorden, die meer in het bijr zonder gericht waren tegen do mislukte po- gngen om do Grondwet in do Kaapkolono in te trekken, werden door de aanzittenden luide toegejuicht. Seasengeïe JScöedeelSnge». Engeland. Koning Leopold van België, die met zijn jacht op de Solent is, heeft Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan Koning Edward aan boord van de Victoria and Albert. De hooge bezoeker bleef een half uur. De kennisgeving van den hertog van Nor folk betreffende de kroning van koning Eduard bevat ook de mededeeling dat hoewel de uitnoodigingen voor de Westminster-abdij, vroeger rondgezonden, voor 9 Augustus geldig D!em Volgenden morgen, heel vroeg, kwa men er nog zes gendarmen op Montsombre aan, behalve dei wagons voor hc't overbren gen der gewonden, die eveneens door p-rtihe begeleid werden. Spoedig d'aarna zette de goheéte stoet zich in beweging, waai bij George Lancemont zich ook, met een Mel dend liart, aansloot. Jacques ViLtefranche liet eveneens bij tijds zij'n rijtuig voorkomen om naar St. Etienne terug te keeren. Door Noel, wien •hij, evenals d'en andoren bedienden, 'n goedo fooi gaf, had bijl den dames zijn afscheids groeten doen boekomon, daarbij zijn verlan gen te kennen gevende, liaar in Parijs te mogen ontmoeten. In dan loop van den dag had er een ge rechtelijk' onderzoek op Montsombrc plaats om op do plaats zélve de noodige bevindin gen en bescheiden in orde te maken. De ge neesheer verrichtte da sectie op heb lijk, waarbij dr. Bruiner, di© ook derwaarts ge komen was, hem hielp. Op verlangen van mevrouw Vasselin zou het l'ijik van haar va der daarna gebalsemd wordenmen had te legrafisch een driedubbele 'kist voor 't over brengen naar Parijs laten maken, alwaar de begrafenis zon plaats hebben. Toen deze pijnlijke preparatieven geëindigd waren, liet Bertha Vasselin d'r. Brunier bij zich ont- bicden, om liem een en ander betreffende de lijkschouwing te vragen. „Ik weet, doktor," zoide ze, „dat mijn arme vader sedert eenige jaren ziekelijk ner veus was. Ik vroeg hem meermalen drin gend u eons t© consulteeren, maar liij wei gerde het mij steeds zoo beslist, dat ik niet blijven, de toegangskaarten op de dagen vóór 26 Juni beschikbaar gesteld, nu niet meer geldig zullen zijn. De officieele kennisgevingen hebben overi gens bewerkt, dat men overal met nieuwen ijver de toebereidselen voor de versieringen en andere voorbereiding der feestelijkheden hervat heeft. Er is nog eens een groote repetitie gehouden, langs den nu vastgestelden korteren weg. Minister Chamberlain zal tot verder herstel een zeetochtje maken aan boord vau het admiraliteitsjacht Enchantress. Men zegt, dat er sprake is van het aftreden van lord Cranborne, den zoon van lord Salis bury en onder-secretaris van buitenlandsche zaken. Als reden wordt opgenoemd zijn jongste onhandige uitlating ten opzichte van Japan. Frankr ijik. Waldeck-Rousseau is geïniervieuwt over zjjn ontmoeting met keizer "Wilhelm. Hy zeide dat de ontmoeting geheel toevallig was ge weest. Het onderhoud was in hoofdzaak een pi aatje geweest, en politieke vraagstukken waren slechts vluchtig aangeroerd. nDe Keizer is, zeide Waldeck-Rousseau nog, een schit terend causeur, levendig, vol gedachten en invallen. Wij spraken over allerlei dingen, over Noorwegen, de natuur en onze reisin drukken van land en volk." De commissie door den gouverneur van Martinique benoemd om een berekening te maken van de verliezen veroorzaakt door de jongste ramp, zoowel te St. Pierre als in de andere plaatsen, komt tot een totaal van 200 millioen francs. Er zullen 2500 scholen van congregaties op last der regeering gesloten worden. Italië. De sTribuna" kondigt voor de lente van het volgend jaar een bezoek van den keizer van Rusland aan Italië aan. Bjj het afscheid nemen zou de keizer den koning een hartelijk »tot weerziens te Rome" hebben toegeroepen, wat door dezen met bientól" werd beantwoord. Heel spoedig is dat toch niet. Ook gaat het gerucht dat Frankrijk en Italië bezoeken zullen wisselen. De »Osservatore romnno" deelt mede, dat de onderhandelingen tusschen het Vatikaan en de regeering te Washington, betreffende de godsdienstige kwesliön op de Filippijnen, tot een bevredigend resultaat geleid hebben. Duits ch'l and.. Omtrent een Engelsche bericht van onder handelingen, die tusschen Nederland en Duitscliland gevoerd zouden worden over den afstand van een kolenstation in Neder- landsch-Oost-Indië, verzekert het »Berl. Tage- blatt" dat in wei ingelichte kringen te Berljjn niet het minste bekend is van zulk een voor nemen van Duitschiand, verder durfde aandringen. Maar in den laat- stcn tijd was rijn toestand zelfs angstig. Zijn oude kamerdienaar Nod, die altijd bij hem was, 'kan bevestigen, dat hij! soms aan zins verbijstering leed, waaraan zich bij wijlen een ware vervolgingswaanzin jtaardo. Nog op zijh. sterfbed nadat u miji op mijn ver zoek mot hem alleen gelaten liadt, werd mijn vader gemarteld! door sombere, waan zinnige schrikbeelden. ILiji beschuldigde zich zolf van dingen, die volgens mijn overtu;- ging nooit voorgevallen zijn." „Ik deel in deze geheel en al uw overtui ging, mevrouw," gaf dr. Brunier deelne mend ten. antwoord. „Iedereen weet toch dat de beer Moutliior een edel mensoli was, bijzonder edelmoedig en rechtvaardig, zijn geheele leven lieeft dat bewezen, en bet is juist zij'n overdreven, goedheid geweest die hem door de band van een misdadiger den dood in de armen voerde." Bertha droogde haar tranen af en ver volgde toen „IJit verscheiden zijner uitdrukkingen moot ik opmaken dat mijn vader ook schrif telijke aanteekeningen heeft gemaakt, wel ke zulke zelfbeschuldigingen bevatten, en dat hijl die aan een vreemd, mij' onbekend persoon lieeft toevertrouwd. Maar de moge lijkheid blijft bestaan, dab men pogingen in het werk zal stellen om daarvan misbruik te maken, en in dat geval zou ik voor de eer van don naam gedwongen zijp. daartegen te protcsteeren en te verklaren dat die schrif turen opgesteld werden toen liet verstand van niïjïn vader al' in de war was. Om iuij'- zelf dienaangaande zekerheid te verschaffen Turkije. De Belgische gezant le Konslantinopel heeft den Duitschen gezant verzocht, hem te steu nen by zijn pogingen om de bestraffing te verkrijgen van drie Turksche officieren, die een Belgische dame van Duitsche afkomst beleedigd zouden hebben. Daarop heeft de Duitsche gezant de aandacht der Porto op deze zaak gevestigd. Zanzibar. Seyyid Ali is gisteren tot Sultan uitgeroe pen. De eerste minister Rogers zal als regent optreden, totdat Seyyid 21 jaar is. Alles is rustig. Dr. Leyds vertrok Zaterdag uit Lissabon naar Nederland, Hofberichten. Men meldt van Het Loo: Op den bepaalden Ijjd arriveerde Zaterdag de koninklijke trein. Ter ontvangst waren tegenwoordig de opperstalmeester baron Ben- tinck, de jagermeester Loudon, de hofarts Pot en de burgemeester, die namens de ge meente de Koningin een ruiker orchideeën aanbood. Het overtalryk publiek juichte II, M. hartelijk toe. De Koningin was in een lichtgrijs costuum zag er gezond en opgewekt uit. In een open rijtuig reed zy met Prins Hendrik naar het Paleis. H. M. de Koningin-Moeder kwam Zater- middag omstreeks kwartier over vyf aan het Centraal-Stalion te Utrecht aan en vertrok per rijtuig naar Soestdyk. Opgeheven. In de ïSt.-Ct." wordt medegedeeld, dat de beperkende bepalingen in het telegraaf- verkeer met Zuid- en Oost-Afrika óók opge heven zyn ten opzichte van de telegrammen van en voor Rhodesia, Biitsch Oentraal- Afrika, den Oranje-Vrijstaat, Transvaal, de Kaapkolonie, Natal en St. Helena. Onze oorlogsvloot. De verzending van brieven en andere slak ken voor het oorlogsschip Koningin- Regentes, te Curasao, is na 18 Juli gestaakt. De Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, is voornemens zich den 24en dezer, met een maand verlof naar het buiten land te begeven. Mr. C. van Bijlandt. Zeer velen hadden zich hedenvoormiddag in het Lange Voorhoudt te 's-Gravenhage geschaard om getuige te zijn van het vertrek der begrafenis van rar, 0. J. E. Graaf van Bylandt. Na een rouwdienst in het sterfhuis, geleid door ds. Bourlier verliet de stoet ten half twaalf ure de woning. Vooraf reed een rijtuig beladen met prachtige bloemstukken terwijl wensohte ik van u to vernemen of cle sectie u in dit opzicht nog een of ander heeft aan getoond, dat mij! later van gewicht zou kun nen zijn." „Ja zeker," verklaarde de geneesheer. „In dien heb ooit noodig mocht zijn, beroep u dan op mijn verklaring en op die van mijn collega Boniiemain', dio 'het protocol van onzo bevindingen van liet lijk beeft opge maakt. Dez© gaf daarin op, dat, behalve bet schot in do longen, die hot ©inde van uw on gel uKkïgen vader verhaastte, er eon chroni sche ontsteking van het hersenvlies, bene vens sterke zwelling en verdikking daarvan, te gelijkertijd' met een gedeeltelijke verkai- kind der middelbare en groot© slagaderen der hersenen bestond. Dat zijn alle syrnp- tomon die de door ui opgesomde verschijnse len voldoende verklaren en ons buiten fcwijh fel zekerheid schenken, dat op zijn rainst, althans tijdelijke, afwijikingen plaats gre pen." Mevrouw Vasselin bedankt© den genees heer die daarop afsöheid nam, In één op zicht voelde ze zich verlicht, want ze kon nu toch wel overtuigd zijn, dat Bernard Mou- thier de misdaad waarvan hij! zich zelf be schuldigde, niet bedreven had. Het kwam er nu in d© eerste' plaats op aan, om na te gaan, aan wien hij' zijn bekentenis hadi toe vertrouwd. Wat zijl dan verder t© doen had, hing van verschillend© omstandigheden af en was thans nog niet te bepalen. Maar wel was z© het zich duidelijk bewust, dat haar een ontzettend zware last" op de schouders was gelegd. (Wordt vcrvolgd-l

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1