Transvaal en Oranje-Vrijstaat BINNENLAND, STADSNIEUWS. ring; oen aantal bisschoppen zou voorts van plan zijn, zich. direct tot president Loubet to wendenton einde het Staatshoofd to vij zen op het onwettige der getroffen maatre gelen de aartsbisschop van Parijs, mgr. Richard, heeft reeds zulk een brief van pro test geschreven, nadat hij eerst vergeefs ge probeerd had den heer Combes te vermur wen; eindelijk; 'kondigt, do katholieke sena tor Chamallard een interpellatie aan over dit onderworp van den dag. De regeerders in Frankrijk hebben Zon dag niet veel rust gehad. Zij' hebbeu den dag op de meer en meer gebruikelijke wijze, nuttig besteed met banketten en redevoerin gen. Minister-president Combcs trok naar Pons om liet feest van het comité agricole t© presideerende minister van marine Pelle- tan onthulde te Quiberon het gedenkreeken voor generaal Hocke; generaal André, mi nister van oorlog, onthulde een standbeeld voor generaal Dugueslin. Zij hielden daarbij elk een redevoering. Wij stippen slechts dio van minister Pelletan aan, om te vermelden dat dezo beslist verklaarde dat de beweerde verdeeldheid in het ministerie niet bestaat. Do heeren ministère strijden allen, zeide bij, voor eenzelfde doelde verdediging van do Republiek. En president Loubet bleef ook niet ver schoond van ecu gelegenheidsdiner. Hij heeft nl. oen feestmaal' gegeven ter eere van ras Makonnen. De afgevaardigde Etienne, voorzitter van de koloniale 'Kamergroep, hield een rede over de vriendschap van ras Makonnen voor Frankrijk waarop deze, heel diplomatiek, antwoordde dat Ethiopië even groote en even hartelijke vriendschap voor Frankrijk koestert als Frankrijk voor Ethiopië. Duitschland. In de raadsvergadering te Posen, waarin credieten moesten toegestaan worden voor de ontvangst van den Keizer, is geen enkel PooJsdh raadslid verschenen. De Polen lie ten weten dat zij, naar aanleiding van des Keizers rede te Mariënburg, 'het niet wen- echelijfc achtten dat de Poolsche bevolking deelnam aan de feesten ter eere van den Keizer. Zwiteerland. Men zegt dat Lucheni, de moordenaar van de keizerin van Oostenrijk, al sedert eenige dagen in een krankzinnigengesticht is opgesloten en dat men zeer geheimzinnig om trent zijn verpleging is. Turkije. "Vermoed wordt dat de grootvizier Saïd- pacha binnenkort niet meer die betrekking zal vervullen. De bevolking van Saloniki leeft in één voortdurende zenuwspanning na de jongste aardschokken. Toen gezegd werd dat er weer een aardbeving zou zijn, werd het station door een groote menigte, die per trein de vlneht nam, bestormd. Eum-eiië. Koning Carol1 zal den 3 en Augustus kei zer Frans Jozef een bezoek brengen op zijn zomerverblijf te Ischl. Zijn echtgenoot©, bo ter bekend als Carmen Sylva, blijft thuis. China. Een groote bende Tchoengoezen heeft bij Toun-Ohoean, Mandchoorije, een karavaan, behoorende aan twee kooplieden uit Port- Arthur, aangevallen en zich van de koop waar meester gemaakt. Drie van het convooi zijn gedood. De voorwaarden voor de teruggave van Tientsin zijn door de öhineesche regeering formeel aangenomen. De heer Emous ontving met de jongste mail een brief van mevrouw Steyn, gedateerd Krugersdorp 21 Juni 1902, waarin zij schrqft: sik kwam verleden week hier aan om mijnen echtgenoot te ontmoeten, die, zooals gq weet, zeer krank is, en wq zijn van plan de volgende maand naar Europa te vertrek ken voor geneeskundige hulp en behandeling". Mevrouw Steyn zeive was »voor een langen tijd ernstig ongesteld geweest". Het Middelburgsche Damescomité deelt mede dat het, in het geheel, voor de krijgs gevangen Boeren en de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen aan geld ontvan gen heeft 171,769.331/2. Het comité is ontbonden. Binnenkort zal een beknopt verslag van zijn werkzaamhe den openbaar worden. Hofbericht. _Z, K. H. de Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, heeft aanvaard het beschermheerschap van de vereeniging sHet Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres". Corps diplomatique. De Fransche gezant bij ons Hof, de heer de Mombei, heeft zich naar Pat ijs begeven. Onze oorlogsvloot. Blqkens bq het Dep. van Marine ontvan gen bericht is Hr. Ms. pantserschip Evert- sen, onder bevel van den kapt. ter zee J. Boliaan, 20 dezer van Antwerpen vertrokken en te Yiissingen aangekomen en bestond bij den kommandant het voornemen 21 dezer 's morgens vroeg van laatstgenoemde plaats te vertrekken en naar Willemsoord terug te keeren. Hr. Ms. pantsersdiip D oRuijterheeft bij de proeftochten ter reede van Texel aan de gestelde eisohon voldaan. Er werd een snelheid verkregen van 161 mijl. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal deze week niet plaats hebben. Do heer F. Coenen, lid der Eerste Kamer, heeft in het geslicht Calvarienburg te Maas tricht een operatie ondergaan. Naar men verneemt zou die operatie welgelukt zqn. Ongevallenwet. In Staatsblad no. 152 komt voor een Kon. Besluit van 7 dezer, waarbij een algemeene maatregel van bestuur als bedoeld bij art. S2 der Ongevallenwet wordt vastgesteld. Volgens dezen algem, maatregel van bestuur is het land in 9 agentschappen verdeeld en wel: le. Limburg en Noord-Brabant; 2e. Zeeland en Zuid-Holland bezuiden de Lek, de Nieuwe Maas, liet Scheur en den Nieuwen Waterweg beuevens Rotterdam3p. het overige van Zuid-Holland; 4e. Noord-Holland bezuiden het Noordzeekanaal en het IJ en het niet tot eenige provincie behoorende watergebied van het rqk; 5e. het overige van Noord-Holland6e. de provincie Utrecht 7e. Gelderland en Overqsel; 8e. Drenthe en Groningen; 9e. Friesland. Het toezicht van elk agentschap wordt door een of meer agenten der rijksverzekerings bank uitgeoefend, aan te wjjzen door het bestuur dier bank. De agenten zqn belast met de contróle van de loonlijsten in art, 45 der ongevallenwet bedoeld en moeten zooveel mogeiqk bekend worden en blijven met den toestand van de door een ongeval getroffenen, die vermoedelijk op schadeloos stelling van de bank aanspraak hebben. Wordt den agenten de toegang geweigerd tot eenige plaats waar zij ingevolge art. 104 der ongevallenwet bevoegd zijn binnen te treden, dan kunnen zq de hulp van den burgemeester of een anderen ter plaatse be voegden hulp-officier van justitie inroepen. Onteigening. In de Staatscouranten no, 143, 144 en 145 komen voor de wetten van 7 dezer, houden de verklaring van heb algemeen nut der ont eigening ten behoeve van: een nieuwe brug over hot Noordzeekanaal in den Staatsspoorweg Den HelderAm sterdam en voor verlegging van den spoor weg tusschen Zaandam en Amsterdam een zijtak van den locaalspoorweg Sxtiard Herzogenrath, van Heerlen naar de mijn Carl en verbreeding en verbetering van den Westlandschen stoomtramweg. Adres. Door de Bestuursleden van de Vereeniging tot Verbetering van den Maatschappeiqken en den Rechtstoestand der Vrouw in Neder land is een adres gericht aan den Minister van binnenlandsche zaken om in het ontwerp van wet tot uitvoering van art. 75 der Onge vallenwet zoodanige wijziging te brengen, dat ook vrouwen benoembaar zullen zijn tot leden der raden van beroep en van het administratief gerechtshof. In het adres wordt er o.a. de aandacht op gevestigd, dat in de wet op de Kamers van Arbeid zoowel mannelijke als vrouwelqke ingezetenen des rqks tot leden dier kamers en tot scheidsrechters benoem baar zijn. Vervoer van krijgsgevangenen. Aan een verzoek van den Nederlandsehen consul te Colombo aan de agenten te Batavia om gratis vervoer van 5fi krijgsgevangenen van Colombo naar Nederland, hebben de stoomvaart-maatschappijen Nederland en Rot- terdamsche Lloyd besloten voor gezamelijke rekening zoo goed en zoo spoedig mogelijk te voldoen. Het stoomschip Salsk van de Rotterdamsche Lloyd vertrok 20 Juli van Perim naar Batavia en zal Colombo aandoen, teneinde aldaar deze krijgsgevangenen aao booid te nemen, die bij tijdige aankomst te Padang op het stoomschip G e d van dezelfde maatschappij, overgescheept zullen worden, met bestemming naar Nederland. Bij niet tijdige aankomst zal de overtocht van Padang naar Nederland geschieden per stoomschip Prinses Amalia van de stoomvaart maatschappij Nederland. Dr. J. van Vliet, f Gistermiddag werd te Utrecht ter aarde besteld het stoffelijk overschot van prof. dr. J. van der Vliet, in levea hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Utrechtsche universiteit. Er was veel deelneming. Op de begraafplaats waren aanwezig de senaten van de universiteit en van het Utreehtsch studentencorps, de secretaris van het college van curatoren, tal van hoog leeraren en verschillende andere autoriteiten. Toespraken werden gehouden door prof. dr. Gallée namens den senaat der hoogeschool, die in zqn toespraak o. a. er aan herinnerde, dat prof. van der Vliet de schepper was geweest van het philologisch studiefonds. Door den heer van Everdingen werden namens den Senaat van het Utreehtsch stu dentencorps, door den heer van Esveld namens de faculteit der letteren en wijsbegeerte van het Utreehtsch Stud. Corps, door prof. D'Aulnis de Bourouill namens het bestuur van de Vereeniging tot verbetering van Armenzorg, waarvan de overledene secretaris was, en door dr. H. L. Oort namens het kerkbestuur der Remonstrantsche gemeente te Utrecht, werden woorden van hulde ge sproken. Een zwager van den overledene bedankte voor de betoonde deelneming. Ver. tot Veredel, r. h. Ambacht. Te Amsterdam had gisteren de vergadering der Vereeniging tot veredeling van het Am bacht plaats. Uit hel jaarverslag bleek dat de vereeniging 228 leden en 29 vereenigingen- leden sterk is. De technische commissie heeft bepalingen ontworpen voor het afleggen van proeven van bekwaamheid in het metselen en steenhou wer», aan welk concept het hoofdcomité zqn goedkeuring hechtte. De eerste proefaflegging, ook voor da andere vakken, zal plaats vinden te Utrecht in de maand December e.k. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een saldo beschikbaar is groot f 5550. Da heeren Peters en Knuttel, rijksbouw meesters te 's-Gravenhage, zijn als loden der vereeniging toegetreden. Handelsreizigers. Zondag werd te Arnhem de algemeene vergadering gehouden van den Ned, Bond van Handelsreizigers. Uit het verslag van den secretaris bleek o.a. dat het ledental thans 917 bedraagt. Aan den heer Krabbenbos, die het voor nemen te kennen had gegeven als secretaris te zullen aftreden, werd namens de ver schillende vereenigingen een fraai schrqf- bureau met stoel aangeboden. Door den heet' Van Reysen werden mede- deelingen gedaan omtrent de commissie van enquête inzake wettelijke regeling van de rechtspositie van den handelsreiziger. Aangenomen werd het voorstel van het bestuur om eventueele reorganisatie van den Bond in werking te doen treden 1 Januari 1903. Besloten werd aaa te dringen om bij het reizen op plaatskaarten meer dan eens ge legenheid te veikrqgen uit te stappen. In zake het vooistel om in het Noorden dubbel spoor te verkrijgen, werd besloten de adressen van de Kamer van Koophandel te Hoogeveen en Groningen te steunen. Ten slotte werd aangenomen een motie van Twente wasrbq aan het hoofdbestuur wordt opgedragen een reorganisatie van den bond voor te bereiden, zich voor de wijziging van statuten en regiem, een commissie van 3 leden te assumeeren en op de eerstvolgende bondsvergadering dienaangaande voorstellen te doen. In de gisteren voortgezette vergadering werd verworpen een voorstel Zutfen betref fende pogingen bij de regeering aan te wen den om handelsreizigers in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van het kiesrecht, door het stellen der verkiezingen op den Maandag. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Hillesum en Krabbebos, gekozen de heer De Wild. De volgende vergadering is te Amsterdam. Ned. Bond Tan Post- en Telegraaf beambten. Door het overlqden van den heer H, de Grqfl en het bedanken van deo heer II. M. Claes- sens was een tusschenlqdsche verkiezing voor het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Post- en Telegraaf beambten j> De Post" nood zakelijk gewordeD. Daarvoor zijn gekozen de heeren (vacalure-H. de Grqff) II. Klinger, postbode te Andqb, met 951 stemmen; (vacature-H. M. Claessens) I. Triestaro, brie venbesteller te Groningen, met 569 stemmen. Te Doorn en te Dokkum zijn afdeelingen opgericht van den Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten »De Post". De Bond be staat thans uit 84 afdeelingen. Te Rotterdam is van Southampton aange komen het Eng, stoomschip Manchester Corporation, een stoomschip van 430 X 48 x 30 Eng. voet en een registertonne- maat van 5473 tons, dat een lading van 5000 tons cokes zal innemen voor Mexico, zqnde de grootste lading cokes die ooit over Rotterdam is geëxporteerd. Finantieel Nieuws. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 Juli bedroeg: bij de Nederl. Bank. 3,636,759.63% bij de betaalmeesters. - 2,606.651.22 Te zamen f 6,243,410.851/2 Coöperatieve broodbakkerij. Gisteravond had in de groote zaal van Musis een openbare vergadering plaats, opge roepen door de commissie voor de stichting van een coöperatieve bakkerij, in welke ver gadering de heer F- Mol, bakkersgezel te 's-Gravenhage, als spreker optrad. De vergadering werd door den heer M. C. M. de Groot, voorzitter van het comité, met een woord van welkom geopend, terwql hij er aan toevoegde dat deze lezing is uit geschreven omdat in de laatste dagen was gebleken dat er zeer verkeerde begrippen hier bestonden over de coöperatie niet alleen, maar zelfs dat er een groot aantal Schiedammers was die daarvan in het geheel geen begrip hadden. Het comité had zich voorgesteld dat na zqn oproeping zeker wel een 200 personen zich dadelgk zouden hebben aangemeld, doch dit is tegengevallenslechts 100 personen hadden zich tot dat oogenblik eerst opgegeven om deel te nemen. Om nu voor hen die daarvan nog geen begrip of een verkeerd begrip hebben, de kwestie der coöperatie duidelijk te maken heeft het comité een der-voormannen in de arbeidersbeweging uitgenoodigd om die zaak duidelijk uiteen te zetten. Na deze inleiding geeft spr. het woord aan den heer Mol. Deze begint met mede te deelen de betee- kenis van het woord Coöperatie, n.l. samen werking, verbinding, en wel zulk een waar toe een ieder kan toetreden tot welke gods dienst of politieke party men behoort, omdat in de coöperatie deze kwesties niet thuis be hoor en. In de laatste jaren heeft zich de coöpe ratie vooral in het buitenland behalve op Engeland ook op Zwitserland als gun stig voorbeeld wijzende sterk uitgebreid meer en meer wordt overal begrepen hoe de coöperatie de ontwikkeling bevordert en financieele voordeelen verschalt. De coöperatie heeft echter niet ten doel winst te maken 'en hooge dividenden uit te keerenware dit het geval dan was het doel de geheele beweging niet waard. Neen, zq is in de eerste piaats het middel tot ver broedering, tot het verkrijgen Yan de sa menwerking tusschen de koopkrachligen en de min-koopkrachtigen, welke laatsten daar door worden opgeheven terwql dezen tevens profiteeren van de grootere koopkracht hun ner medeleden. Bij een goede coöperatie zou eigenlijk geen sprake moeten zijn van winst, omdat winst niets anders is dan wat te veel is betaald hetgeen de coöperatie levert, hier dus nu brood, moet geleverd worden tegen den kos- tenden prtjs. Dit behoeft echter niet en verdient ook naar sprekers oordeel geen aanbeveling. De coöperatie moet niet rechtstreeks indmisclien tegen de paiticuliero zaken, zq moet daar naast staan en leveren tegen ongeveer gelijke prqzen wanneer die billyk zqn, Uit de winsten kan worden tot stand ga- bracht wat anders nimmer zou zijn verkre gen. Spr. wijst daarbij op de groote volks bibliotheken in Engeland op het sMaison du peupie" te Brussel, waardoor gelegenheid wordt gegeven het intellect bij den arbeider te verhoogen. Met het tot stand brengen van zulke zaken wordt tevens het gevoel van zelfstandigheid, van eigenwaarde ontwikkeld en het gemeenschappelqk bezit vormt een band tusschen de werklieden ouderling die in den strijd der klassen Tan de grootste beteekenis is. De beschuldiging, dat door coöperatie de middenstand zal worden doodgedrukt zou kunnen worden beantwoord met de vraag of die stand wel het recht heeft te leven ten koste der verbruikers doch spr. kan de winkeliers voorloopig nog geruststellen om trent dit gevaar door te wijzen op Amster dam, een gemeente vau een halt millioen inwoners, waar een aantal coöperatiën werken gedurende jaren en waar hoogstens 2000 leden zijn. De kleinere bakkerijen worden bovendien niet liet meest bedreigd door coöperatieve bakkerijen maar door de broodfabriek, wier eenig doel het is om winst te maken. Een scherpe concurrentie wordt door deze gevoerd om wat haar voor het winslmaken in den weg staat te vernietigen. Dat zij slagen blijkt wel hieruit dat in Amsterdam het aan tal bakkerijen daardoor met 30 pet. is ver minderd en dat de fabrieken winsten maken van 16 17 pet., in Leiden zelfs 21 pet. en in den Haag een jaar 28 pet. Worden dus geen coöperaties opgericht waarbq de voordeelen van het bedrijf komen ten goede van den arbeidersstand, dan zullen er fabrieken verrijzen die de voordeelen wer pen in de zakken der kapitalisten, doch beide zullen het gevolg hebben dat de kleine bak kerqen verdwijnen. Voor hen die in dien strqd ten ondergaan bestaat echter gelegen heid om in de coöperatie te worden geplaatst. Het beginsel van coöperatie verspreidt zich meer en meer, het is de eisch des tqds, alle partijen zijn het daarover eens. Men kan daarbij in meening echter verschillen over de verdeeling der winst en de groepeeririg der leden. Er kunnen coöperaties worden gevormd uit een bepaalde partijgroep, maar aanbeveling verdient dit niet, vooral niet in een kleine gemeente, omdat dit de coöperatie verzwakt. Daarna gaat spr. de circulaire na die door het comité hier is verspreid om deelnemers voor de te stichten coöperatie op te roepen en bespreekt de punten die als basis voor deze coöperatie zullen gelden: lo.goed be taalde en goed behandelde gezellen2o, ge zonde en zindelijke bakkerqen3o. goed brood met vol gewicht tegen lagen prijs 4o. betaling k contant; 5o. bevordering van algemeen volksbelang. In een goed georganiseerde coöperatie be hoeft men niet bang te wezen dat deze voor waarden niet zuilen worden nagekomen de zaak wordt gedreven door de verbruikers zelf die er dus rechtstreeks belang bij hebben dat de prijzen laag, het brood goed, de bakkerij zindelijk zijn; als arbeiders zullen zq er voor waken dat hun aibeiders de bakkersge zellen in de coöperatie zullen hebben goed loon en goede behandeling, terwql een goede inrichting der werkplaats reeds zal geschieden bij de stichting. Ten slotte deelt spr. nog mede dat coöpe ratieve broodbakkerij sde Volharding" waar ook kruidenierswaren worden verkocht een jaarlqkschen omzet maakt van f SüO.OQO en een winst van f 86.000 ruim. Van zulk een een winst zegt spr. kon een heel aardig be drag beschikbaar worden gesteld tot de bevordering der algemeene volksbelangen, doch dit moet in de statuten worden neer gelegd en daar moet ook omschreven worden wat daaronder wordt verstaan. De heer de Groot deelt hierna mede dat een kwartier pauze zal worden gehouden, dat in dien tqd debaters zich kunnen opgeven, terwql bovendien gelegenheid zal worden gegeven om zich als iid der coöperatie te doen inschrijven. Na de pauze verkrijgt het woord do heer Lammens van Delft, die zich als brood bakkerspatroon en bestrijder der coöperatie aanmeldt en mededeelt dat hij is geweest directeur der coöperatie »Ons Belang" te 's-Gravenhage. Spr. beweert in tegenstelling van, den in leider dat het in elke coöperatie om de winst te doen is en dit erkennen de deelnemers algemeen en openlijk. De deelnemers moeten voelen, heeft de inleider gezegd, dat het bedrjjf door en voor hen zelf wordt gevoerd. Ja, roept spr. uit, dat hebben de leden gevoeld van de coöperatie die gefailleerd is, want toen werden zij bq deurwaarders- exploit gesommeerd om naar evenredigheid van hun aandeel te betalen in het tekort. Door den inleider werd beweerd dat de werkplaatsen in de coöperaties zijn ruim en zindelijk, maar spr. durft zeggen dat hij nergens zoo'n smerigen rommel en zoo'n dieveboel heeft gezien als in de coöperatieve broodbakkerij sOos belang" die na het failliet is voortgezet door 3 kapitalisten met het doel om de bakkersgezellen aan het werk te houden. De heer G. v. d. Most daarna het woord verkrijgend meent dat het verkeerd was van het Comité om te trachten in de pauze leden te werven, omdat toen de tegenstanders nog niet aan het woord waren geweest. Deze spr. verklaart zich ook voor coöperatie maar meent dat daarbij de arbeiders-belangen meer op den voorgrond moeten staan. De arbeider, zegt spr., is lo. staatsburger 2o. voortbrenger en 3o. verbruiker. Als staatsburger wordt hq echter onder drukt, als voortbrenger uitgebuit, en als verbruiker afgezet. De coöperatie moet een der middelen zqn die den arbeider steunt om aan dezen toestand een einde te makenzq moet zqn een strijd middel en met het oog daarop behoort naar sprekers oordeel tenminste de helft der winst voor dit doel te worden aangewezen. Uit de afwezigheid der vrouwen behou dens een enkele uitzondering die zoo uit- diukkelijk ter vergadering zqn opgeroepen concludeeit spr. dat het volk nog niet rjjp is voor de coöperatie. De heer de Groot antwoordt op do aanmeiking dal in de pauze gelegenheid is gegeven tot aanmelding van leden dat de tegenstanders in het begin der beweging voor coöperatie steeds gelegenheid hebben gehad hun opinie te doen hooren van welke gelegenheid door hen ook ruim gebruik is gemaakt. Hq ziet dus ook niets incorrects in deze handeling van het comité. De heer "W, v. d. M o s t P h z. verkrijgt vervolgens het woord. Deze erkent het goed recht van den werk man om zich te bevoordeelen door coöperatie maar verdedigt daartegenover evenzeer het recht van bestaan van den middenstand. Het gevaar dat de middenstand bedreigt door coöperatie kan bestreden worden door de winkeliers zelf wanneer die besluiten hun onderlingen najjver en broodnijd ter zijde te stellen en samen te werken bq het inkoopen der grondstoffen en winkelartikelen om daar door tegen de laagst mogeljjke prqzen te kunnen koopen. De heer Mol beantwoordt uitvoerig de verschillende debaters die hem zqn taak niet moeilijk hebben gemaakt omdat de beide heeren v. d. Most de coöperatie niet hebben aangevallen doch zelfs verdedigd. Waar zq aanmerkingen maakten op het door den spr. gezegde, licht hq dat gezegde toe en hand haaft hq zijn beweringen. Aan den heer Lam mens zegt hq dat hjj nimmer heeft gehoord van een sdirecteur" bij een coöperatie, om dat de leiding daarvan is bq een bestuur. Spr. noemt het een rechtstreeksche leugen waar door de heer L. wordt beweerd dat de wet de tekorten op het coöperatieve bedryf verhaalbaar stelt op de leden individueel; dat kan in de statuten worden neergelegd doch de wet eischt dit niet. Wat de inrichting van »Ons belang" geldt daarover heeft spr. niets willen zeggen, maar hij vindt het wel royaal van den gewezen jdirectaur" dat die mededeelt dat het onder zijn directie dan zoo'n smerige rommel was. Of die zaak is voortgezet door de drie kapitalisten, v:at volgens den spr. geen kapitalisten zijn, ten behoeve der gezellen, betwqfelt spr. Immers het brood dat »Oos belang" leverde bleef toch noodigdie menschen zullen toch hun brood niet vervangen hebben door ham en eieren of havermoutdie ge zellen zouden dan wel elders werk hebben gevonden. Ten slotte wekt spr, op om zich aan le sluiten tot de stichting van een coöperatieve broodbakkerq en spr. verklaart overtuigd te zqn dat de deelnemers daaraan niet zullen hebben wrange vruchten maar goed en goed koop brood. De heer de Groot dankt ten slotte den inleider voor zqn gloedvollo en duidelijke bespreking der coöperatie en wekt hen die thans de voordeelen der coöperatie erkennen op, om zich bij het comité aan te melden ais ledenhet getal is thans tot 130 geklom men, zoodat er nu nog slechts een gering getal ontbreekt om de zaak op touw te kun nen zetten. De vergadering wordt hierna gesloten. Door de Schiedamsche Brood-, Koek- en Banketbakkersvereeniging alhier is tegen morgen, Woensdagavond, een vergadering uitgeschreven waarin de heer Lammers van Delft zal spreken over: Waarom coöpera tie?" Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Diefstal. Hedennacht moeb een diefstal gepleegd zijn 'bijl den baas der vissclierij J. Putters, wonende Slop van Makkers, die wel als zeer brutaal' kan gekwalificeerd worden. Wij' zullen heb verhaal mededeelen zooals wij dib van juffrouw Puibors hebben verno men. Gisteravond zijn Rubbers en zijn vrouw omstreeks 10£ a 11 uur naar bed g°gaan,zij zeer vermoeid! van. de wasdh, zoodat zii nog al vast sliep. Heb jongste ffcind, dat voor de bedstede der echtelieden in de wieg lag, !S omstreeks 1.40 uur gaan builen, waardoor de vrouw wakker werd en bet kind liiélp. Zij boorde boen gestommel in de gang, zoo dat zijl baar man wekte en hem verzoent eens op te staan, aangezien zij' iemand ach ter boorde. Het lichtje, dat zij' brandende op den schoorsteen Üiadi gezet, waa echter uit en toen züj bet weer wilde aansteken, vond zq bet niet op die plaats. Na een lucifer ie li eb ben aangestoken, werd bet lampje gevonden en ontsteken, doch men begrijpt bun schrik, toen zij daar plotseling zooveel verwarring ontdekten.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2