Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. V Denemarken. Do Koningin is to Vccnen aangekomen en zal over eenigo dagen naar Petersburg gaan. Prins Cliristophe.l, de jongste, verge zelt baar. (Prins Andi'é van Griekenland is gisteren to Kopenhagen aangekomen, alwaar prins Gcorgo reeds was. Vermoedelijk zal er dus weer een van de bekende huiselijke familie bijeenkomsten plaats hebben, waaraan ook do -Russische tak deel neemt. Duitscihla, nd. De Holieiuollern is Maandagoch tend te Trondhjem bimiegeloopen. Evenals andere jaren, heeft keizer Wilhelm weer duizend tronen gegeven voor de restauratie van do domkerk aldaar. China. De „Times" verneemt uit Tokio, dat Ja- pan er do voorkeur aan geeft, dat China do schadeloosstelling in zilver betaalt, daar grooto goud-aankoop en door China liet zil ver zullen deprocieeren, wat zeer nadeelig voor de Japansdia en Engelscho imponears zou zijn, hoewel het voor Rusland, Duitsch- land en Frankrijk zonder belaug is. Haïti. De overheid to Cap Haltien heofz aan do consuls laten weten dat zij niet langer kon instaan voor de veiligheid der vreemdelin gen, want dat een gelijktijdige aanval der opstandelingen te land en te water op de stad te verwachten was. De consuls seinden toen naar lnm regeeringen om oorlogssche pen. Gaarne vestigen wijl te dezer plaatse nog eens de aandacht onzer lezers op do Inter nationale Kunsttentoonstelling der Haag- scho Pro-Boer-Vereeniging. De tentoonstel ling is geopend van 's morgeus 10 uur tot 's avonds 7 urn- en 's Zondags tot 's avonds 8 uur. Dat zij' een bezoek overwaard is blijkt reeds uit de verschillende berichten, ciio wij er ceroids over opnamen, terwijl men door een bezoek tevens het goede doel steun rail de vrouwen en kinderen van de door den Z- Afrikaanscken oorlog getroffenen bevordert. Do toegangsprijs is zoo laag mogelijk ge steld en bedraagt f 0.25 en voor kinderen beneden de 12 jaar f 0.10. Corps diplomatique. "Wij vernemen dat mr. Westenberg, gezant van Nederland bij het Itahaanscbe Oof, te Rome, die cmet mevrouw Westenberg naar Nederiand was vertrokken, te Luzern de reis moest afbreken alwaar zijn echtgenoote na een korte ongesteldheid is overleden. De Duitsche gezant heeft z'ch gisteravond naar Hamburg begeven. Blokkade. Blijkens bericht van den waarnemenden zaakgelastigde te Caracas, dd, 21 Juii jl. heeft de Regeering van Venezuela ook voor de haven van Carupano den staat van blok kade afgekondigd. Intern. Arbitrage. Laiïan verneemt uil Newyork, dat het Haagsche Hof van Arbitrage den 9den Sep tember de quaestie te behandelen zal krijgen tusschen Mexico en de Ver. Staten o«er de verdeeling van het fonds, verzameld voor de katholieke zending in California en Beneden- Califormë, toen dit nog tot Mexico behoorde. Dankbetuiging-. Yan den gouverneur van Curagao is me- dedeeling ontvangen dat biji hem, ter zake van de deelneming en hulp door H. M. Re- geermg betoond bij de onlangs plaats ge had hebbende vulkanische uitbarsting van de Pelé, onder dagteekening van 19 Mei jl. van den gouverneur van Martinique een dankbetuiging was ingekomen, waarin hij zegt, dat de werkelijke 'hulp door de Neder landers geboden een gevoel van bijzonderen dank beeft opgewekt. Onze oorlogsvloot. Het pantserdekschip Evertsen, kom- mandant de kapt. ter zee J- Ballaan, komende van Antwerpen, keerde Maandagnamiddag ter reede Tessel terug en vertrok Dinsdag morgen weder naar de Noordzee tot het maken van een oefeningstocht. Gedurende de afwezigheid door verblijf in het buitenland van den minister-president dr. Kuyper, treedt de vice-president van den ministerraad, generaal Bergansius, tijdelijk als premier op. Ongevallenwet. Van volkomen vertrouwbare zijde vernemen ■wij, dat de Commissie van Voorbereiding in zake de Beroepswet-Ongevalien wet Dinsdag IJ. eane voorloopige conferentie hield met de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken; dat het antwoord der regeering nog niet bij de commissie is ingekomen en zij haar Verslag dus nog niet heeft kunnen vaststellendat waarschijnlijk nog nader door de commissie met de betrokken ministers zal worden geconfereerd en daarom een datum van bijeenroeping der Tweede Kamer thans met eenigen redelijken grond nog niet kan worden vermoed. (»N. R. C.") Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat het ongunstige bericht in een paar bladen omtrent den toestand van burgemeester Was onjuist was. De burgemeester heeft integen deel heden een rustigen nacht gehad. (sLeidsch Dagbl,") Bet Kamerlid Van Kol in Indlë. Aan eon particulier schrijjven van Yan Kol nib Menado op Noord-Celebes ontleent „Het Volk" hot volgende: „Vooral hier in de Minahassa is mijn taak vol bezwaren: twee elkander scherp besto kende partijten, veel onwaars en gobeims Moge het mij gelukken de waarheid te ont dekken. Morgen ga ik heb binnenland in en blijf daar tot pi. m. 2 Juni om de „goudbooo" te nemen langs Noord-Celebes en de mijubouw- strekeu van Makassar. Van daar over zee naar Anipenan en dan dwars door Lomi ok en dwars (veelal to voet) door Bali, om aan de Noordkust te Boolcleng uit ie kemen, aanvangende te Karang-Assemdan een be zoek aan den, uit den Lombok-oorlog beken den Goesti D'jilanbi'k, vorst van Ksrang-Av- sem en allo onafhankelijke vorsten. Dim naar Banjoewaugi en naar Kajoe- maas om er een week uit te rusten, d. w. z. ander werk te doen: aantpekeningen uit werken. Dan weer over Java, om velerlei aan te vullen wat ik de eerste maal moest voorbij vliegen en zoo zal1 heb wel begin September zijn eer ik na bezoek Bangka enz., weer te Batavia ben Daar moet ik nog Velen spreken, veel on- do2-zooken en veel' nalezen, en zoo doende moeb ik de reis die ik voor mijn 'genoegen zou nemen over ChinaJapanAmerika zeer waarschijnlijk opgeven. Alsdan kom ik over Suez terug, wat veel korter is en dab maakt dab ik de laatste helft van October toch thuis kan zijn. De West komt dan Jan. 1903 aan de beurt... R, K. Volksbond. Blijkens mededeeling in j>Dö Voiksbanier", orgaan van den Nederl. R. K. Volksbond, zal deze Bond deelnemen aan het Internationaal Sociaal Congres te Freiburg i. Z., en zijn tot afgevaardigden naar die bijeenkomst aange wezen de heeren W. C. J, Passtoors en Jac. P. van Term, onderscheidenlijk president en 2e secretaris van het Centraal Bestuur van genoemden Bond. Katholiekendagen. Naar we vernemen, bestaat het plan om na den te beleggen provincialen Katholiekendag in Noord-Holland ook zulk eene bijeenkomst uit te schreven in Zuid-Holland. De eerste voorbereidende maatregelen daartoe zijn reeds in gang. («Maasbode".) Ncil. Landbonw-Comité. Onder leiding van den heer P. J. A. de Bi nine hield het Nederl. Landbou w-Comité heden in de vergaderzaal der Eerste Kamer eene huishoudelijke en algemeene vergadering. De voorzitter bracht een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer A. H. van Slooten en deelde o. a. mede, dat de commissie ter zake der meelvervalsching diligent blijft. De zaak der afschaffing van den vleesch- accgns zal nog nader worden ter sprake ge bracht. De rekening over 1901 werd goedgekeurd. De contributie blijft f 10 per duizendtal leden. De heer mr. P. A. A. Tydeman werd tot vice-voorzitter gekozen. Ned. Bakkershond. De algemeene vergadering van dan Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond zal Woensdag 6 Aug. te Amsterdam worden gehouden. De agenda vermeldt o. a. benoe ming van een lid in het Centraal-Bestuur in de plaats van den secretaris, den heer C. N. J. van EtteD, die zich niet meer herkies baar stelt. Een kuMo. Hedenmiddag had op de begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam een treffende plechtigheid piaats. De leerlingen van den te vroeg ontsla pen musicus, deu heer Oscar Eberlé, eerden de nagedachtenis van hun geachten leer meester door op zijn graf een even eenvoudig als kunstvol monument te plaatsen. Het ge heel heeft een hoogte van 1.70 M. bij een breedte van 1.20 en 0.70 M. en stelt voor een afgebroken zuil staande op een rotswerk. Het geheel is uit een stuk hardsteen ge houwen dat niet minder dan 4880 kilo woog. Het monument zooals het daar nu staat weegt p. m. 2700 kiio. Aan den voet van de zuil ligt te midden van een vredepalm en waterleliën een vio loncel met drie gebroken snaren, evenals de geknotte zuil wijzende op het afgebroken leven. Op de zuil is in brons aangebracht de buste van den overledene, lerwij! voorts in zilveren letters omgeven door een lauwertak zijn gebeiteld de woorden: «Den vereerden kunstenaar Oscar Eberlé, 5 Juni 18418 Dec, 1901. Zijne leerlingen. Daaronder zijn gebeiteld twee regels muziek weergevende het lievelingslied van den overledene, de onderste muziekregel gedeeltelijk overscha duwd door de palmen en leliën welke de violoncel omgeven. Het geheel werd gebeeldhouwd door den heer A. P. Boer, steenhouwer te Rotterdam naar een ontwerp van mej. R. M. van Dantzig aldaar en strekt beiden tot eer. Finantieel Nieuws. Mr. baron van Hugenpoth heeft, namens crediteuren der Noord-Brabantsche Bank, schorsing aangevraagd en verkregen van het proces dat door eenige aandeelhouders tegen de Bank aanhangig is gemaakt. De Recht bank zal binnen een maand de curators oproepen. Men zal zich herinneren, dat, door het overlig den van den heer Van der Kun, alleen mr. Vac Leeuwen curator is. Reorganisatie der scholen A en B. In ons nummer van gisteren hebben wij mot een enkel woord lfei rcorganisafcie-vwr- stol van den heer van Westendorp gegeven met toozegging, daarop heden terug le ko- meu. Wij zullen thans dan' vooreerst het een en ander uit do hij het voorstel gevoegde me morie mededeelen. Bij misaiove Van 18 JxMI 1900, zoo lezen wij in die memorie, deden B. en W. het voor stel aan don raad tob reorganisatie der scho len met uitgebreid leerplan. Die reorganisatie bestond in het bepalen, dat tot de 3 laagste klassen der meisjesschool voortaan ook jongens zoud'em worden toege laten en dab aan de jongensschool' ook on derwijs iu de vakken, genoemd' onder de let ters m, n, o en p van artikel 2 der wet op hot Lager Onderwijs zou worden gegeven. De jongensschool" zou dus met het 4e leer jaar beginnen, 6 leerjaren omvatton, in to taal dus 9 leerjaren. Tot dit voorstel vonden B. en W. aanlei ding in het feit, dat waar voor meisjes reeds sedert jaren de gelegenheid bestond meer uitgebreid lager onderwijs te genieten, voor jongens die .gelegenheid ontbrak. Een verwijting naar gymnasium en H'. B. S. verwierpen zij, omdat het onderwijs aan die inrichtingen voor tal' van jongens met 't oog op hun verdere loopbaan, niet past, ter wijl ook vele jongens niet in staat zijn, dat onderwijs met vrucht te volgen. De reorganisatie zou geen groot financieel offer der gemeente eischen. Hoewél alzoo alia voorwaarden voor aan neming volgens den lieer Van Westendorp aanwezig waren, weid. 'het voorstal dn da zit ting van 7 Augustus door den Raad ver worpen, nadat alleen, de heer De Groot als bestrijder was opgetreden. Het is den voorsteller van deze reorgani satie niet duidelijk geworden of de door ge noemd raadslid geopperde bezwaren door de tegenstemmers werden gedeeld, dan wel of er andere, niet genoemde bezwaren waren. Uitingen van enkele raadsleden doen den voorsteller do hoop koesteren, dat liet voor stel nu misschien beter onthaal zal vinden. De heer Van W. wijst op de eigenaardig heid, dat hier wel voor meisjes, maar niet voor jongens do gelegenheid bestaat, meer uitgebreid, lager onderwijs te kunnen genie ten. Dat dit zijn grond L'erin zou vinden, dat men indertijjd in V,-.". gezet lager on derwijs voor jongens ooneirrentio zag met de H. B. S., kan de heer Van W. niet den ken, want ieder die geen onbekende is, met het onderwijs aan de 'H. B. S. gegeven, zal moeten toegeven, dab er jaarlijks leerlingen plaats vindten, die na eenige jaren sukkelen verdwijnen en veel beter hadden gedaan, op de lager school te blijtven. Dit feit is den heer Van W. <le drijfveer tot reoganisatie. Nu de H. B. S. zoo goed bevolkt is, heeft uien bovendien voor concurrentie niet te vreezen, integendeel wensdht men ze te ont volken en parallelklassen, te Voorkomen. Of dit door do reorganisatie bereikt zal worden, is te betwijfelen, doch het kan hel pen en bet mag dus als argument voor de reorganisatie aangevoerd worden. De kosten zijoi afhankelijk van twee ge vallen en wél de 7e, 8e en 9o (klasse zullen goed bevolkt worden of zij. worden het niet. In het eerste geval zullen zij bedragen in '<t eerste jaar f 225, in het 2e f 450 en in het 3e en volgende f 600, plus telkens f 100 voor de ver.hooging van bet salaris van het hoofd der jongensschool, terwijl! de heer Van W. bet hoofd' der meisjesschool voor de meer ders van baar te vorderen werkzaamheden eveneens f 100 zou willen toekennen. In bet 2e geval is er geen bezwaar bet hoofd der school het onderwijs in die klas sen geheel of gedeeltelijk op te dragen, en dan zullen de kosten slechts bestaan in het gewen van geen of enkele toelagen ad f 75. Tegenover de meerdere kosten staat be- halVfl dé meerdere ontvangst aan schoolgel den een. vermeerdering van rijkssubsidie. Voor de school van den heer Tij!' bedraagt deze thans f 1140 voor 130 leerlingen. Zoo lang het aantal leerlingen boven de 90 blijft, wordt die subsidie door uitbreiding der vakken f 1500, onder de 90, wat mee te verwachten is, bedraagt zijl f 930. Voor bet le jaar is een vermeerdering van f 360 dus zéker, voor de volgende jaren waarschijnlijk, doch ook al daalt bet aantal leerlingen tot beneden 90; dan zal' de meer dere ontvangst van schoolgelden wél opwe gen. tegen de vermindering van subsidie groot f 1140 f 930, is f 240. Dte subsidie van de school van mejuf frouw 'Kimmijser .bedraagt f 1500 voor 132 leerlingen. Door hot bijvoegen van de 3 laagste leer jaren van de school van den heer Tijl zal dit 'getal steeds behouden blijyen, zoodat er geen sprake is van vermindering wel' van vermeerdering van minstens f 260 als het aantal boven 144 stijgt, wat zeer waarschijn lijk het le jaar zal plaats hebben. De kos ten van da reorganisaltie (f 800) worden ver goed. door vermeerdering van rijkssubsidie ad f 360 en f 260, is f 620, en de meerdere opbrengst der schoolgelden, zoodot er van een financieel offer, door da gemeente te brengen, geen sprake mag zijn. Hoor ds benoeming van den hoer Bitter tot leeraar aan de H. B. S. en het Gymna sium, is er aan de jongensschool een vacatu re. Zijn er nu weinig jongens voor het 7e leerjaar, dan kunnen de lessen aan bet hoofdi der school worden opgedragen en be hoeft de vacature voorioopig niet vervuld te word'en, waardoor men althans voor het a.s. jaar f 875 minder heeft uit te geven. Ten slotte zegt de heer Van "Westendorp ten aanzien van heb bezwaar, indertijd door dén 'lieer De Groot tegen de reorganisatie geopperd, hl. dat de jongens twee scholen moeten' bezoeken, dat ieder, die naar Gym nasium of H. B. S. gaat, in hetzelfde geval verkeert. In den tijd, dat de meisjes liandwerk-on- dervijs ontvangen, zou de h'eer van W. den jongens in de eerste 2 jaren onderwijs in handenarbeid en teekenen willen laten ge ven en in het laatste jaar in rekenen. Voor splitsing Van klassen behoeft weinig wees te bestaan, omdat er in 7 jaren tijels (van 18961902) slechts eenmaal (in 1900) de 2e en eveneens slechts eenmaal de 3e M. (in 1901), zoo jongens en meisjes gecombi neerd waren geweest, waarschijnlijk ge splitst hadden moeten worden. Zooals wiji reeds meldden, is aan het schij ven van deu lieer "Van Westendorp door B. en W. een bericht van de heeren schoolop zieners toegevoegd. Do heer Jennes, schoolopziener in het dis trict Rotterdam, schrijft, d'at het zijn stelli ge overtuiging is, gebaseerd op een meer dan twintigjarige ervaring als leeraar bij' 't Middelbaar Onderwijs, dab op de H. B. S. steeds leerlingen worden aangetroffen, voor wie het onderwijss op een school voor meer uitgebreid !ager onderwijs meier doeltreffend is dan dat op de middelbare school. Dé gelegenheid om naast middelbaar on derwijs meer uitgebreid lager onderwijs te krijgen, dient dus -t ongebruikt voorbij gegaan te worden gelaten, zoodat het voorstel van. den heer Van Westendorp sym pathie vindt bij den heer Jennes. Alleen heeft deze bezwaar legen de verplaatsing van de 3 laagste klassen van do jongens school naar de meisjesschool, in plaats waar van hiji liever .gezien had verlenging van don cursus aan dé school voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens niet 3 jaar, daar het onderwijs op die school d'an oen afgerond ge heel zou 'kunnen worden. Nu echte- geble ken is, dat dit op bezwaren zou stuiten, die het geheele plan in gevaar zouden kunnen brengen, dringt d'o heer Jennes hierop niet verder aan. Dé heer Jennes adviseert dus tot aanne ming van de voorstellen van den heer Van Westendorp en .geeft daarbijl te 'kennen, dat het volgens hem alleszins billijk zou zijn op grond1 van het meerdere- aan haar Té 'komen weak, heb salaris van mej. 'Kimmijser to ver- hoogen. De arrondissean en ts-school opziener, de heer L. H. F. A. Faure schrijft in zijn be richt, dat hem de voor te stellen reorgani satie in hooge mate wenschlelijk voorkomt. Het geonis van een school' voor meer uitge breid lager onderwijs voor jongens 'hier had hem indertijd zeer bevreemd. Het zou den heer Faure werkelijk l'eed doen, zoo de raad bij zijn beslissing van 7 Augustus 1900 vol hardde. Van heb praeadvies van B. en W. moeten wij nog melden, dat ook zij op de besparing van f 875 wijizen, nu de heer Bitter tob lee raar benoemd is. iHet nadeelj aan. 't verwissalen van school verbonden, hetwelk de districtsschoolopzie ner aangeeft, deélén B. en W. niet; als de reorganisatie tot Stand ds gekomen, zal, meenen zijh, hot nadeel niet zwaarder we gen dan het onvermijdelijke nadeel aan het verwisselen van 'klasse en onderwij'zer ver bonden. Achten B. en W. een geheeleu cursus voor uitgebreid1 lager onderwijs ook al wen- schelijk, met het oog op dé -kosten achten zij hiervoor den tijld nog niet gekomen. Gelijk wij reeds mededeelden, komt B. cn W. een salaris-verhooging van het hoofd van school1 B niet gewenscht voor. "Waarom Coöperatie! De openbare vergadering, opgeroepen door de Brood- en Banketbakkersvereeniging alhier ter bespreking van de vraagWaarom Co öperatie? ingeleid door den heer Lammens van Delft beeft gisteravond in «Musis Saci urn" plaats gehad. Ook nu, als Maandag, waren zeer velen opgekomen om van de medaille, die Maandagavond was getoond, nu de keer zijde te zien. De heer B. de Goederen voorzitter der vereeniging. opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom waarna de heer Lammens het woord verkreeg. Er hangt, zoo ving spr. zijn rede aan, een geest van vervorming der bestaande orde in de lucht, die zich op verschillende wijze openbaart en in de bestaande toestanden ingrijpt en waar men met die vervorming slaagt daar wordt de orde gemaakt tot wanorde. Orde bestaat in de natuur, waar alles gaat naar vaste regelen en alles blijft in den toe stand waarin het was en die orde met zijn onveranderlijke eischen bestaat ook in de maatschappij. Wat was in het begin zal zijn aan het einde. Zoo is het ook met da standen die ver deeld zjjn in drie groepenzij die leven van kapitaalzij die leven van kapitaal en arbeid; zij die leven van arbeid. Tot de eigenlijke behandeling van zijn onderwerp overgaande wjjst spr. er op dat de heer Mol in zijn lezing van Maandagavond drie punten heeft besproken waarover ook spr. iets wenscht op te merken lo. verbetering van den toestand van den bakkersgezel. 2o. goed en goedkoop brood, 3o. het te veel betaalde aanwenden tot bevordering der algemeene volksbelangen. Ook spr. heeft zich drie punten ter bespre king gesteld als antwoord op de vraag Waarom Coöperatie en die antwoorden zijn lo. om den middenstand te doen verdwijnen als een onnoodig rad in het samenstel" der maatschappij. 2o. aan den middenstand te ontwringen het geld voor de strijdmiddelen ten behoeve ran den klassenstrijd. 3o. om eens goed te weten wat de midden stand verdient en hoe. De drie punten van den heer Mol nagaande zegt spr. dat werkelijk de toestand van den gezel niet zoo heel gunstig is, doch hij meent dat voor dien toestand alléén geen coöperatie zou worden opgericht. Immers in dat geval zou men b. v. ook kunnen oprichten een coöperatieve spoor- en tramwegmaatschappn met het doel om den toestand van die greep van arbeiders te verbeteren, die volstrekt niet in gunstiger toestand verkeeren, wat nachtarbeid en zondagsrust betreft dan de bakkersgezel. De bakkerspatroons zouden zeker gaarne iele misstanden willen wegnemen, maar zij stuiten op bezwaren, waartegen ookdecoöpe- ratie te vergeefs hebben gekampt, de con currentie, waartegen alléén de wet iets zou vermogen. 2o. Goed en goedkoop brood. Maar wie heeft daarbij meer belang vraagt spr. dan de bakkerspatroon die zich wachten moet om zijn klanten aanleiding te geven tot klagen, meer dan de coöperatie die de concurrentie niet zóó behoeft te vreezen. Trouwens heeft de heer Mol reeds zelf gezegd dat «goedkoop" een voorwaarde was die ook nu reeds nagekomen wordt. 3e. Winst als strijdmiddel. Dat is een punt dat velen en terecht naar sprekers oordeel van de coöperatie verwijdert. Steun verleenen aan de arbeidersbeweging op een neutraal standpunt slaande gaat niet een weerstandskas maken voor evenlueeie stakingen zal door zeer velen die walgen van de voortdurende stakingen, zeker niet worden gewild; oprichten van volksbibliotheken dia voldoen èn aan socialisten èn aan leden van Patrimonium is ondenkbaar; een dergelijke voorwaarde is naar sprekers oordeel onver vulbaar. Slechts dan is een coöperatieve broodbak kerij neutraal, voor allen toegankelijk, wan neer zij zich uitsluitend bepaalt tot het ma ken van winst. Tot de door hem z4f gestelde punten over gaande, zegt spr. dat Maandagavond openlijk hier is gezegd dat de coöperatieve broodbak kerij zoo goed was om de arbeiders te doen gevoelen dat zij den patroon kunnen missen. De heer Wiebaut zegt dat de midden stand niet zal verwijderd worden maar ver plaatst, immers de patroons kunnen in be trekking komen hg de coöperatie, maar deze uitspraak onderschrijft spr, niet. De coöperatie doodt de energie der indi viduen. Waar in de bestaande orde een ener giek jongmensch zich kan opwerken van ge- gewoon arbeider langs klein patroon tot groot patroon, dan kan in de coöpereerende maat schappij niemand hooger stijgen dan tot loonai beider. 2o. Strijdmiddel verschaffen ten koste van den middenstand. Deze vraag behoeft niet uitvoerig te wor den besproken, meent spr., hoewel duidelijk genoeg door den heer Mol is gezegd dat de winst die uit de bakkerij vei kregen wordt zal dienen voor den klassenstrijd, en dus zal worden aangewend tot steiking der werk stakingen, Of echter daardoor veel bereikt zal worden betwjjfelt spr. wanneer hij ziet naar de groote weikstaking voor een paar jaren in Engeland, het land der coöperatie, en waarb'y de arbeiders den strijd hebben verloren. 3o, Hoeveel en hoe verdient de bakkers patroon zijn geld. Dit is een vraag, zegt spr., die niet door hem is bedacht maar die hem in de Kamer van Arbeid te Delft categorisch is gesteld. Het doel der coöperatie is dan ook onwe- deilegbaar om den aibeid der patroons te brengeD onder het bestuur van den arbeider, Wanneer de coöperatie werkt en de arbeider zal zien wat de arbeid en wat de winst is van den bakkerspatroon dan zal hij erkennen dat die hein niet meevallen en dat hij niet begrijpt dat de leden van den middenstand van zóó weinig zóó veel kunnen doen. De coöperatie is ook ontaard. In art. 2 der wet op de coöperatie staat dat zij ten doel heeft het doen van inkoopen voor ge zamenlijke rekening van benoodigdheden en het gezamenlijk uitoefenen van het gemeen schappelijk bedrijf, dat ook kan worden uitge breid tot derden. Terwijl art. 19 en dit in antwoord aan den heer Mol die, minder parlementair, spr. als leugenaar uitmaakte voorschrijft dat elk lid der vereeniging voor zijn aandeel aan sprakelijk is wanneer er tekorten mochten ontstaan, t e n z q in de statuten anders mocht worden bepaald. Maar, vraagt spr., zou het netjes zijn om in concurrentie te treden met bakkerspa troons die naast de kans op winst ook de risico vau verlies hebben, doch zelf de risico van verlies te ecarteeren is het ook netjes tegenover de crediteuren? Men heeft ook gezegd dat de contróle in de coöperatie zoo goed was, maar dan wjjst spr. naar de coöp. broodb. «de Hoop"' In een der jaarverslagen komt voor een bedrag aan bloem van f 156619.voor melk is uitgetrokken f 53546.771/g. Een berekening door spr. opgezet brengt hem tot de uitkomst dat zou zijn verweikt een hoeveelheid van 939.774 kop melk, die gerekend tegen 4 ct. per kop een bedrag zou geven van f 37590.96; dat geeft dus een verschil vari f 15956.811fe. Waar dat geld gebleven is is nimmer ge bleken niettegenstaande daarnaar in de alge meene vergadering is gevraagd. In dat verslag kwam voorts voor: uit de brandvrije kluis gestolen f 1000,—nooit verantwoord f400.—. Aan deze soort coöperatie zijn dus belang rijke nadeeien verbonden zoo concludeert spr. en hij zou dan ook liever een coöperatie zien waarbjj een 10-tal flinke gezellen zich vereeoigden om voor gezamenlijke rekening te gaan bakken, ieder in een dépot te gaan zitten en dan het brood voor eigen rekening te slijten. Zij behouden dan het patroonsbelang

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2