VÏZuUMMÈST~~" STADSNÏËÜWS! MAASSLUIS"."" Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. C.st. ct.") ■senfcxan Von Rlioden, oen vriend van don Prins, wel- ko uifc Duitscliland overgekomen is on en- kole dagen de gast zal zijn van het Konink lijke Echtpaar. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het dept. van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip H o 1- land, onder bevel van den kapt. ter zeel. Wentholt, in den namiddag van 23 dezer van Christiania vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstoeht, Hr. Ms. kruiser Friesland, van Ned.- Indië naar Nederland, arriveerde gisteren te Suez. Provinciale Staten van Friesland, Met zekerheid kan de «Leeuw. Ct," melden, dat de heer J. van Loon Jz. zyn ontslag heelt genomen als lid der Staten van Friesland. Hierdoor is een tweede vacature ontstaan in het district Franeker. Yan 16 Mei i860 tot 1 Juli 1901, toen hij zijn ontslag nam, was hij mede onafge broken lid der Gedeputeerde Staten. De verkiezing voor een lid in zijn plaats is door Gedeputeerde Staten bepaald op den zelfden dag als die ter vervanging van wijlen den heer rar, J. Klaasesz de Boer, nl. op Dinsdag den 26 Aug. e.k. en evenzoo de stemming, zoo noodig, op Donderdag 4 Sep tember e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 18 September e.k. Do desbetreffende commissie licoffc over 't tiendrecht een wetsontwerp ontworpen met een memorie van toelichting, volgens 'twelk allo tienden zullen worden afgeschaft en ver vangen door grondrenten, terwijl de tiend- gorcchtigdeu door den Staat zullen worden schadeloos gesteld en wel' het twintigvoud van de zuivere opbrengst in geld, welke ge middeld jaarlijks anders nog van het tiend recht ware to verwachten. De .grondrente, jaarlijks aan het rijk ver schuldigd, zal ten minste 4 meer moeten bedragen dan do jaarlijikscho interest waar tegen de Staat hot geld heeft geleend, dat als schadeloosstelling wegens de ophoffing van 'hot op zoodanig perceel tot dusver be staan hc-bbend tiendrecht, door hem is uit te keereu. Die interest wordt gerekend op 4 zoodat de grondrente zou zijn 4.1 Yan landen, die gedurende de laatste der tig jaren niet tot hot kweeken van akker- vrucht en zijn aangewend, zal geen grond rente verschuldigd zijn. De berechting der geschillen over het be staan, den aard en den omvang der opgehe ven tiendrechten zal berusten bij in te stel len tiendcommissién mot beroep op het Ge- rechtsbof, doch met uitsluiting van cassatie. Heb bedrag der schadeloosstelling zal wor den vastgesteld door sokaitingscommissiën, van wier uitspraak verzet is toegelaten bij commissiën van beroep, doch geen beroep op den burgerlijken rechter. De Staat zal voor de finaucieele gevolgen een scliuld van 22 miilioen gulden aangaan, doch ten slotte zal de Staat nog een bate van een half mïllioen hebben door afboe king. Na discussie werd ten slotte met acclama tie aangenomen een voorstel' van liet dage- O O lijksch bestuur, luidende: ,,De vergadering, gelezen hebbende het verslag en de daarbij gevoegde stukken om trent het tiendrecht; gehoord de cüseussiëti dankbaar voor do door de commissie geno men moeite en deze lioogelijik waardeerende, neemt heb verslag der commissie over en draagt heb dagelijlkscih bes turn op, dit ten spoedigsto aan de Regeering in te dienen, met verzoek ten spoedigste een wetsontwerp in dien igeest aan de Staten-Generaal voor te dragen. Ten aanzien van den 'termijnliandol in granen vereenigdo de vergadering zich met de conclusie van de commissie voor dezo zaak, luidende, dat in deze niets gedaan kan worden. De heer Löhnis bracht voorts verslag uit over zijn onderzoek in zate de oprichting van goed ingerichte zuivelfabrieken. Aangenomen werd een voorstel om dit punt aan te houden tot een nadere vergade ring. De conclusie van de commissie betref fende den vleeschhandel en de vleeschkeu- ring, waarin ,wordt gezegd'1, dat als afdoende maatregel gestreefd moet worden naar het tot stand komen eener wet tot verplichte keuring van vleeseh voor export bestemd en in afwachting van het tot stand komen dier wet 'getracht moot worden door het nemen van de door de commissie geschetste maat regelen ook verbetering te verzekeren, werd met weglating van de woorden „door de commissie geschetste maatregelen" aangeno men en aan heb dagelijksch bestuur opge dragen bij de regoering aan te dringen om in den geest van het rapport to handelen. Naar aanleiding van het door deu gemeen teraad van Amsterdam genomen besluit om trent waterverschaffing, Wordt door den beer Hartogh voorgesteld1, met het oog op de nadeelen voor den landbouw, het dage- lijlksch bestuur op to dragen deze zaak na te gaan en als het daartoe grond vindt, aan do Rogeering te verzoeken wettelijke regelin gen te maken waardoor belet worde het ont trekken van water uit zand- en heidegron den ten behoeve van stedelijke waterleidin gen. Na e-enigo bespreking, waarbij er op werd gewezen, dat do Heidc-maatsckappij zich reeds sedert lang met deze zaak bezig houdt, trok de heer Hartogli zijn voor stel' in. De voorzitter sloot hierop de vergadering. Dennenrord. Er worden plannen gemaakt om de stich ting voor Christelijke verzorging van krank zinnigen, in ihet noorden des lands, te vol tooien. Er zullen namelijk nog twee pavil joenen gebouwd worden, een voor manne lijke en een bestemd voor vrouwelijke pa tiënten. Daarmede is dan de heele bouw vol tooid, daar niet meer dan 500 patiënten op „Dennenoord" geplaatst zullen worden, („Stand.") Itepnratlc-inrichtlng. De „N. R. Ct." schrijft: Naar wij vernemen heeft de Rotterdam- sche Droogdok-maatschappiji aan een beken de werf in Schotland de levering opgedragen van twee drijvende dokken. Het grootste dok zal een lidhtvermogen hebben van on geveer 8000 ton en schepen van een lengte van 500 voet kunnen opnemen. Het kleine re dok, bestemd voor schepen van 350 voet, zal binnen 10 maanden, het grootere dok binnen 12 maanden alhier opgeleverd wor den. Tegen dien tij'd hoopt men ook gereed te zijn met de nieuwe fabrieksgebouwen, die, zoowel wat fundatie als bovenbouw betreft, geheel1 modern sullen worden ingericht en waarvan o. a. het hoofdgebouw met de be langrijke gevelbrecdte van 75 Meter ontwor pen is. Voor den opzet dezer gebouwen en het gTaven eener dokhaven heeft de Maat schappij do beschikking gekregen over een aaneengesloten langs de rivier gelegen ter rein op da heneden Heyplaat van ruim 10 JT.A. oppervlakte, deels toebehoorende aan de Maatschappij., deels aan haar door den Staat in erfpacht afgestaan. Met de eorste werkzaamheden op dit terrein is oen aan vang gemaakt en binnen een jaar zal dus vermoedelijk op do thans braak liggende Heyplaat een naar de eischen de® tijds uit geruste reparatie-inrichting verrezen zijn. De aanzienlijko verhooging der jaarwedde van den. gemeentebouWkundige te 's-Gra- venliage, den heer Schadec staat, naar men verneemt, iïi verhand) met deu wensch om dien heer voor deu dienst dor openbare wer ken te 's-Gravenhage te behouden, daar hij zeer ia aanmerking kwam voor gemeente- architect te Haarlem. Drijfcostumes. Het Nationaal Bureau van Vrouwenar beid vestigt nadrukkelijk de aandacht op een merkwaardige proefneming met red- ding-drijfcostumes, te houden op Zaterdag 26 Juli ok. 's namiddags te half 4 uur op het Waudelhoofd te Sdheveningen. Deze reddingcostiunes, reeds geëxposeerd to Pa rijs, Havre en Katwijk, zijn de uitvinding eener NederL vrouw, mej. J. Bakker Zuido- wind, te Helder, die er uitstekend geslaagde proeven meo aflegde op Texel. Thans zullen a.s. Zaterdag die proeven worden herhaald op het Waudelhoofd te Sclievcningen door de welwillende medewerking van do directie van do Mij. „Zeebad Sahevcningon". Perso nen die niet kunnen zwemmen, zullen mot het reddingcostuum over- liuu kleedoren heen, in het water worden geworpen, waar op zij met liet grootste gemak blijven driji- ven en verschillende bewegingen kunnen maken, daar het costuum hen volkomen be veiligt voor zinken. Wat deze vinding kan boteekenen voor alle zeevarenden, passagiers enz. (denken we aan de ramp te Hamburg) maar ook voor bewoners van zeeplaatsen, badgasten enz. behoeft wol1 niet nader aangetoond. De cos tumes kunnen gemaakt worden voor perso nen van allerlei leeftijd en houw. Moge de uitvindster door een overdruk bezoek aan heb Waudelhoofd haar inspan ning beloond zien. i De heer C. L. Tondu, leeraar in de wis kunde aan de H. B. S. alhier is benoemd tot heraar in gelijk vak aan de II. B. S, voor jongens met 5-jarigen cursus te Rot terdam. De directeur van «Schiedam Yooruit" deelt ons mede dat aan de. Korte Haven no. 15 zal gevestigd worden een filiaal van de firma S. Q. van Oudheusden Co., pianohandel, Den Haag, agentuur van Gebr. Persina, Schwerin. Binnenkort zullen de werkzaamheden aan de brug bij de Varkenssluis zoover gevorderd zijn dat de bovenbouw van de bestaande brug wordt afgebroken. De gemeenschap tusschen de stad en het hoofd zal dan voor voetgangers onderhouden worden door het pontje dat bij de Koemarkt heeft dienst gedaan, doch dat nu zoodanig zal worden verlengd dat het zonder varen gemeenschap geeft. Wanneer een vaartuig moet passeeren zal het pontje eenvoudig omgegierd worden. Zjjn wij wel ingelicht dan zal spoedig hel ijzer voor de nieuwe brug hier arriveeien, zoodat dan met het stellen kan worden aan gevangen. S. O. Y. B(j bladstil weer werd gisteravond door het stafmuziekkorps der dd. schutterij te Rotterdam een concert gegeven in den tuin van de Ofïïcieren-Vereeniging alhier. Ta! van bekende nummers werden ver dienstelijk uitgevoerd, niet het minst viel in den smaak de fantasie uit «Paljas" arran gement van den diiecteur, den lieer A. Seidel. Eén eerste uitvoering meldde het pro gramma nl. een fantasie uit «Die Meistei- singer von Nürnberg" doch door buitengewone omstandigheden kon dit nummer niet worden uitgevoeid en werd een fantasie uit «Mig non" gegeven. De uitvoering daarvan oogstte veel bijval, welke zeker voornamelijk de met zorg uitgevoerde pistonsolo betrof, weergevend het lied «Kent g\j het land". Ook het slot nummer rhapsodie Hongroise no. 2 van Liszt werd warm toegejuicht. Het geheel was zooals men dat van de Rotterdammers verwachten kan, zeker een aandachtig gehoor waard, jammer dat nog al dikwjjls het oor onaangenaam werd aange daan door een stuk slagwerk, n.l. de bekkens die ah tegelijk de Turksche trom moet ge slagen worden niet tijdig getemperd kunnen worden en vermoedelijk tengevolge van een baist de akeligste klanken voortbrengen. In ons nummer van gisteren vermeldden w(j onder «Laatste Nieuws" het overrijden van een 6-jarig knaapje, welk bericht wij slechts onder vooibehoud mededeelden. Thans kunnen wij mededeelen dat dat bericht maar al te waar is. Het linkerbeen van het ongelukkige kereltje moet letterlijk verpletterd zijn, zoodat hij op last van den dokter onmiddeiijk naar het Ziekenhuis moest worden getransporteerd. Zijn toestand is zeer zorgeljjk. Gisteren heeft een onbekend gebleven jongen de brutaliteit gehad om in het, volle daglicht een pot geraniums uit een der perken in de Plantage te stelen en daarmede naar huis te draven. Hg woont vermoedelijk in de Gorzen want in die richting verwijderde hij zich. Door een fietsrijder werd gisternamiddag aangereden Anna KoesVeld terwjjl zjj in de Groenelaan liep, waardoor zy een ontvelling aan een harer beenen bekwam. De 6-jarigo E. Herlaar werd gisteren door een jongen van gelijken leeftijd in de Plan. lagesloot geduwd. Gelukkig waren er andere kameraadjes die er hem weder uithaalden Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 3 partgen tong, schol en bol. De prijzen waren voor tong van af f 1.55 tot f 2.171/2, schol van af f 0,22i/a tot f 0,371/» bot van af f 0,35 tot f 1,621/2, alles per koop] By het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen voor de hoofdacte slaagde o.a. de heer A. C. van Wingerden alhier. 'Heden werd alhier ter kaasmaikt aan gevoerd 29 stapels kaas, wegende 11983 KG Prijs 23321/2 cent. Handel stil. liet „UcborbrettiL" van Von "Volzogen 'lieefb gisteravond bijl een publick, dat Tivoli to Rotterdam beneden geheel vuld'o, een uit bundig succes gebad. Ook hedenavond tot en met Maanda« geeft hetzelfde, gezelschap voorstellingen. Hot is nog niet zeker of Dupuis' beeld van Bouwmeester aau het Rijksmuseum of aan den Stadsschouwburg to Amsterdam ter plaatsing zal worden aangeboden zegt de „Ilaarii. Ct." XZVlló Nederlandsch Taal- en Letter kundig Gonqres, De oproep tot toetreding tot het Con gres trekt o. m. de aandacht der belang stellenden op zekeren punten van heb pro gramma, zooails bijv. een ontworpen uit stapje naai- het in de nabijheid liggend Ha- ro'ibeike, waar hulde zou gebracht worden aan den wcrol dbero-emd en Peter Benoit die er „de wereld in" trad. Dit laatste ontwerp wordt goed verzorgd. Reeds heeft het Gemeentebestuur van Harcilbek© bericht gezonden aau de rege- lingscommissie, dat liet d'e Congresleden offi ciéél za.l ontvangen op het stadhuis op Zon dag 24 Aug. Da hulde aan Benoit zal overigens indruk- wekkend zijtn en den grootcu meestor waar dig. Een gedenksteen zal geplaatst worden in den gevel van het nederig geboortehuisje van den beroemden Vlaming. Een muzieka- le plechtigheid vau hoogo waarde wordt voorbereid; en wat de innige gevoelens der vereerders nog meer* kracht, moet bijzetten: dn aloude Rederijkerskamer „Do Zonen der Arond'sbeek," waar do moedr-r vau Peter Benoit deel van maakte en do vrouwenrol len vervulde, bereidt den Congresleden een gezellig© ontvangst in do Schouwburgzaal. Doczi heeft Schiller's gedichten iu liet Ilongaarsch vertaald en zal ook die van Goethe vertalen. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde heden P. V,, 47 jaar, wegens diefstal van geld te Vlaardmgen, tot 4 maanden ge vangenisstraf. Voor do Rotterdamsche Rechtbank stond heden ter zake landlooperij teiecht een 28- t jarig jongmensch C. G. l'Espagnol, die te Schiedam zonder middelen van bestaan had rondgezworven. Bekl. kon tengevolge van een spraakgebrek, waardoor hij bijna spiakeloos is, geen werk krijgen. Reeds 4 maanden had hij in eene rijks werkinrichting doorgebracht en toen met schrijfwerk f 12,77 verdiend en daarvan na zijn ontslag 34 dagen geteerd. Hij vroeg aan den president zoolang opgezonden te worden, tot hij voldoende uitgaanskas had om een viool te koopen en hoopte daarmede z(jn brood te verdienen daar hij geene familie had om hem eenigermale te steunen. Het 0. M. requireerde één jaar opzending. Tegen A. K. J. W. P., 37 jaren, kas sier, geboren te Maassluis, laatst wonende te 's-Giavenhage, is door de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage, dd. 18 Juli 1902, veileend rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangenneming wegens ver duistering. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch vei zoekt ten uitvoerlegging en bericht. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Hoogeloon en Eereel j (N.-Br.) de heer Th. J. L. Ruys, cand. te t Utrecht. Bedankt voor het beroep te Gameren (Geld.) door ds. H, A. Ileijer te Staphorst (0.). Remonstraotsciie Broederschap. Ter voorziening in de vaeature-Groene- wegen heeft het bestuur der Remonstrantsch- Gereformeerde gemeente te Rotterdam het navolgend, alphabetiscl), tweetal geformeerd: f ds. P. Eldering, ex-predikant van Frederis- stad en ds. L. R. Oldeman, predikant te Gouda, Hooger Onderwijs. Gepromoveerd aan de Vrije Universiteit tot doctor in de letteren (cum laude) de heer Jacob van der Valk, geb. te Rotter- dam, op een dissertatie getiteldde Lucre- j tiario Carmine, a Poeta perfecto atque ah- - soluto. In den loop van den aanstaanden cursus Meb zekerheid vernemen wij, dab mr. Touckens, gouverneur van de kolonie Sun- name, als zoodanig aan H. M. de Koningin zijn onbslag lieeft aangevraagd Do president-minister dr. Kuyper is gis teren naar Ween en vertrokken. Do minister van 'koloniën deed hem uitgeleide aan het station van de Staatsspoor. Do Minister van Koloniën heeft het voor nomen in begin Augustus voor 3 weken naar het buitenland te gaan. Militaire Willemsorde. De minister van Buitenlandsche Zaken noodigt alle op Zaterdag 2 Augustus a. s. te "s-Gravenhage aanwezige ridders der Mili taire Willemsorde uit, tot bywoning van de plechtige uitreiking op dien dag, des voor middags te 42 uren, op het exercitieterrein de «Maliebaan", van het ridderkruis der 4de klasse in de Militairs Willemsorde aan den heer W, J. van Duysberg, leerlingtolk aan Hr. Ms. legatie in China, thans met verlof hier te lande. Staatsbegrootlng. In verschillende, bladen vinden wij do ver rassende mededealing, dat de ontwerpen voor de Staatsbegroofcing, dienst 1903, dezer dagen in de departementen gereed gekomen en naar den Raad van State verzonden zijn. Gemeenlijk is dat omstreeks dezen tijd elk jaar zoo. "Wijl 'kunnen er nog bijvoegen, dat hetzelfde het geval' is met de Indische be grooting voor 1903 en tevens, dat de stuk ken tot vaststelling van d-e beide budgetten bij den aanvang van de nieuwe zitting dc-r Staten-Generaal, bij de Tweede Kamer zul len inkomen, om ze zoo mogelijk nog vóór Kerstmis af te doen. („Vad.") Pensioenwetten. Naar men verneemt, ligt liet in het voor nemen der regeering om de militaire pen sioenwetten, zoo mogelijk, met 1 November a.s. in werking te doen treden. Java-China-Japaulijn. Tusschen de Nederlandsche Scheepsbouw- Mij. te Amsterdam en het bestuur der nog op te richten JavaChinaJapan-lijn is overeengekomen, dab tusschen beide maat schappijen een contract zal worden gesloten voor den bouw en de levering van twee stoomschepen, zoodra de JavaChinaJa pan-lijn wettelijk is geconstitueerd en haar aandeelen zijn geplaatst. Woningwet. De minister van binnenlandsohe zaken heeft een schrijven gezonden aan de Ged. Staten der onderscheidene provinciën, waar bij hun wordt verzocht, do aandacht van de gemeentebesturen er op te vestigen, dat de woningweb op 1 Aug. e.k. in werking zal treden, en een nauwgezette inachtneming van dia wet ook voor zooveel de gemeente besturen berteft, wol te willen, bevorderen. Gelijk d© minister schrijft, zal de algemee- ne maatregel van bestuur tob invoering van de artt. 7, 8, 9, 26, 27, 28, 30, 34, 35 en 36 der wet, naar hij zich vleit, eerlang kunnen worden uitgevaardigd en zal hij tot vaststel ling der modellen, bedoeld bij 110. 6 van art. 6, voor de aangiften van verhuurders van woningen overgaan, zoodra hij, na 31 Juli het advies van den centralen gezond heidsraad zal kunnen hebben ingewonnen. 'Zoodra de modellen ter kennis van de ge meentebesturen zijn gebracht, behooren deze, volgens het derde lid van art. 9 der wet, over te gaan tot het vaststellen van den termijn, binnen welken de eerste aangiften moeten geschieden. Na ingewonnen advies van den centralen gezondheidsraad zal de minister, ter voldoe ning aan het tweede lid van art. 52 der wet, tevens den vorm bepalen waarin moet wor den ingericht het jaarlijks door B. en W, aan d'en gemeenteraad in te dienen berede neerd verslag van hetgeen met betrekking tob verbetering der volkshuisvesting in de gemeente is verricht. Waterstaatswerken. Volgens art. 1, onder 3o, der wet van 28 Februari 1891 (Staatsblad no. 69) worden ter bescherming van 's rijks waterstaatswer ken bij; algemeens® maatregel van bestuur, door straffen te handhaven, bepalingen vast gesteld, onder meer, betreffende het gebruak maken van dijken, onder beheer van het rijk. Tot dusverre werd aan deze bepaling geen uitvoering gegeven. De Minister van Waterstaat wenscht ech ter thans tot deze uitvoering te doen over gaan en heeft daarom de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht, hem hierover hun gevoelen mede te doelen, na raadpleging van den hoofdin genieur van 's rijks waterstaat in hun pro vincie, en, zoo noodig geacht, ook van Ged. Staten. Kamer Tan Arbeid. Bij Kon. besluit van 24 dezer is opgeheven de in September 1900 opgerichte Kamer van Arbeid voor de drukkersbedryven teGionin- gen, daar een behoorlijke samenstelling er van niet mogelijk is gebleken. i Mij. Surluame Naar aanleiding van eon gerucht dat de Minister van Koloniën aan do Maatschap pij Suriname een voorstel zou hebben ge daan omtrent overname der aan die Maat schappij verleende rechten en aanspraken en de sterke stijging der aandeelen dio Dins dag waren genoteerd 55, Woensdag 67 en Donderdag 83, wordt, op een vraag om in lichtingen bij bevoegde zijde de mededeeling gedaan dat inderdaad een aanbieding ge daan was om met terugbetaling van de wer kelijk door de maatschappij gemaakte kos ten en tegen overgave door do maatschap pij van alle activa door de Mij. verkregen als gevolg der uitgaven, alle rechten en aanspra ken der maatsch. in handen te krijgen met het doel om van staatswege te 'kunnen over gaan tot aanleg der tram naar liet Lawage- bied. De definitieve regeling is echter ge heel afhankelijk van do medewerking der wetgevende macht. Daar alleen do werke lijk© uitgaven zouden terugbetaald worden, kan de waarde der aandeelen na het tot stand komen eener wettelijke regeling, op niet veel liooger dan 70 gesteld worden, welke uitkeeritig niet voor Mei 1903 zal kun nen plaats hébben. Komt de regeling niet tot stand, dan zullen de aandeelen geleide lijk dalen, daar de mij. niet bij machte schijnt de noodig© fondsen voor den aanleg der trams te kunnen bijeenbrengen. Dezelfde bevoegde zij|do meent, dat liet zijn nat kan hebben, desa medodeeling niet aan het publiek t© onthouden, omdat het publiek reeds te veel geld verloren .heeft bij Surinaamscke zaken en ter voorkoming dat ook thans groot© verliezen zouden geleden worden door personen die aandeelen koch ten op onjuiste verwachtingen. Intern. Tentoonstelling. Blijkens een bijj het Dep. van Buitenl. Zaken van Hr. Als. gezantschap te Washing ton ontvangen bericht, zal de internationale tentoonstelling te St. Louis (Missouri) 111 plaats van 1 Mei1 December 1903 van 1 Mei tot 1 December 1904 gehouden worden. Ned. Landbouwcomitd. I11 de gisteren gehouden vergadering moest door de verkiezing van den heer Tij- daman tot vice-voorzitter een vijfde lid van heb Dag. Bestuur gekozen wordenals zoo danig werd gekozen de heer R. Dojes, te Medum, die de benoeming aannam. Het voorstel van het D'ag. Bestuur om, wegens de onoverkomelijke bezwaren daar aan verbonden, van de agenda af te voeren het vraagpunt betreffende het instellen van een onderzoek op welke wijzo d© no teer in- gen van de verschillende markten der ver schillende land- en tuinbouwproducten tob stand komen, en welke middelen zijn aan te wenden om die noteeringen juister t® be trouwbaarder te maken, vond van verschil lende kanten bestrijding. In den loop der beraadslaging werd de groote waarde eener goede noteoring in 't belang van den land bouwenden stand in 't liclib gesteld, vooral omdat gebleken is dat in Groningen de be trouwbaarheid der noteeringen niet hoven twijfel gesteld werd. Nu de Groninger Mij. van Landbouw de zaak heeft laten varen, zou men een onderzoek van een invloedrijk college als het laudbouwcomité zeer op prijs stellen. Het punt betrekkelijk het onderzoek naar de m ark tn oteeringea werd gexenvoyeerd naar het Dag. Bestuur, om te trachten in de richting als heden aangewezen, gegevens te verzamelen door middel Van een commissie van deskundigen, die later rapport zal uit brengen. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het Dag. Bestuur om te renvoyeeren naar de commissie in zake rationeel© veefok kerij het vraagpunt van den Noord-Neder- landschen Boerenbond „Eendracht", dat 't Ncd, Laudbouwcomité bij: de Regeering aandringe op meerdere subsidie ten behoeve der veefokkerij', in 't bijzonder voor het hou den van goede dekstieren. Na eenige discussie werd verworpen een voorstel om onmiddellijk subsidieverhooging aan te vragen e® werd (goedgekeurd het voorstel van het Dagelijksch Bestuur om, na onderzoek en dn overleg met de commis sie voor de veefokkerij, zich tot de Regee ring te wenden met verzoek om subsidiever hooging. Gelijk voorstel werd aangenomen om trent het vraagpunt van de GeSLdersch-Over- ijsselsche Mij. van LandbouwIs het moge lijk eu gewenscht om met de varkensfokke- rij de® weg op te gaan dien men in Dene marken gevolgd heeft i"

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2