Transvaal en Oranje-Vrijstaat. (nHbld.") BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Z witoerlaact. Betreffende hot bijleggen van 't Ita- 1 iaansch-Zwitserseb. gcscbil is het volgende to melden 'Do wedorzijdscho gezanten Süvestrelli en C'arrin worden teruggeroepen en voorloopig door zaakgelastigden vervangen. Tot Zwit- sersch zaakgelastigde to Eoine wordt do ge- zantscliapsat taéhé Du Marblieroy on tot Ita- liaansebo zaakgelastigde to Bern de gezant- schapsattaclié Di Marti no benoemd. Hot bij leggen van heb conflict volgde door bemid deling van Duitsehland. Do onderhandelin gen werden to Bern door bemiddeling van den Duitselion gezant aldaar, Von Bulow, gevoerd. Do Bondsraad ontving Vrijdagmor gen bet beslissende antwoord tut Komo via Berlijn. Do Zwitsersclie regeering beeft bet besluit genomen den Bondsraad voor te stellen een leerstoel voor de journalistiok aan een Zwit sersclie hoogescliool in to ruimen. Alzoo wordt de kroon gezet op don wenscli van ve len ook in bet nu afgeloopen porscongres. Griekenland. D'c Koningin is aan een groot gevaar ont- komen. Op baar reis van Weenon naar Pe tersburg is do trein bij Granica ontspoord. De vorstin bleef ongedeerd. Wat bet geval (mysterieus en verdacht maakt is, dat do dienstdoende station-beambte terstoud op de Vlucht is gegaan. Amerika. Het protocol, dat de voorwaarden bevat, waarop de Vereenigde Staten bezitters wor den van het Panama-kanaal, is definitief vastgesteld en geteekend door Conchas, ge zant van Columbia te Washington, en door Hay, minister van Buitenlansahe Zaken. Er- zijn d'aarin eenige veranderingen aan gebracht, die in de laatste zitting van bet Congres behandeld zijn deze wijzigingen zijp, het gevolg van een paar aanmerkingen door den Senaat gemaakt. Men denkt *iet, dat er zich moeilijkheden zullen voordoen bij bet weglaten van een oud artikel, dat uitsluitend gebruik van Fransck. materiaal bij den aanleg van het kanaal voorschrijft. De heer Fischer, die eenige dagen te 's-Gravenhage vertoefde, is naar Biussel teruggekeerd. De heer Emous deelt ons mede, dat de heer R. A. den Ouden, die te Caldas da Rainha gedurende meer dan een jaar den kindei en der aldaar geïnterneerde Boeren onderwijs gaf, door de Engelsche autoriteit verhinderd is om met de Boerengezinnen perss. Bava rian naar Zuid-Afrika terug te keeren. Zijn burgerschap wordt niet erkend, omdat hij het gedurende den oorlog verkregen heeft, Hij zal dus verplicht zijn naar Nederland terug te keeren. Hetzelfde lot dreigt ook andere onderwijzers in krijgsgevangenschap. Zij worden naar hier gebracht, ofschoon van onderscheidenen hun ner da vrouwen en kinderen in de zoogenaamde burgei kampen vertoeven. Welk eene wreedheid om zulke gezinnen, wier eigendommen verbrand eu gestolen zijn, tot in het oneindige gescheiden te laten. Hofbericht. De Koninklijke Familie vertrekt 1 Aug. naar Soestdyk ter bijwoning van den ver jaardag van de Koningin-Moeder en keert na enkele dagen weer naar Het Loo terug. President Steyn. Omtrent de vestiging van president Steya in ons land vernemen wij nader, dat ZHEd. met zijn gezin zijn intrek zal nemen op de villa Norma op den Badhuisweg te Sche- veningen. Prof. Winkler uit Amsterdam, die zich op het oogenblik in Duitsehland bevindt, komt over om den zieke te ondei zoeken en voor zijn behandeling van raad te dienen. Het is de wenseh van de vrienden van president Steyn en zeker ook van hem zelf, dat zijn komst hier te lande tot geenerlei betooging aanleiding geeft. (N. R. C.) Men meldt ons thans Aanvankelijk waren voor President Steijn appartementen besproken in het Parkhotel te Scheveningen. Het hotel was wel geheel bezet, doch eene der logeergasten stond haar kamers af. Nu echter ook mevrouw Steijn en 5 kin deren meekomen moest van het verblgf in het Parkhotel worden afgezien en villa sNorma" aan den Badhuisweg werd gehuurd. Het zal van 't advies van den professor afhangen of de heer Steyn te Scheveningen zal blijven, dan wel of een ander klimaat noodig is. De. Pronident lijdt aan de gevolgen van een zonnesteek. Corps diplomatique. De Duitsche gezant is in de residentie uit Hamburg teruggekeerd. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapt. ter zee J. LI. M. Jansen, in den namiddag van 25 dezer te Port-Said aangekomen en heeft onmiddellijk van daar de reis voortgezet. Tijdens het verblijf ter reede Christiania (Noorwegen) van het pantserdekschip H o 1- 1 a n d is door een noodlottig toeval de korporaal-steker J. Corneiissen overboord gevallen en verdronken. Met den trein van 7.5 m. van Amsterdam naar Antwerpen zal 29 dezT eene verzending van brieven en andere stukken plaats vinden aan het oorlogsschip Friesland, te Algiers. Opdat die brieven en andere stukken bij de sorteering op de postkantoren dadelyk in bet oog vallen, wovden belanghebbenden uitge- noodigd ze te voorzien van twee elkander snydende lijnen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. (sStet.") Het heeft aan de Koningin behaagd, bij Kabinetschrijven, den Minister van Binnen- landsche Zaken te machtigen, aan dr. W.P, Ruysch, te 's-Giavenhage, naar aanleiding van het hem, in vei band met zijn benoeming tot hoofdinspecteur van de volksgezondheid, met ingang van 1 Aug. 1902, vei leend eervol ontslag als adviseur voor de medische politie by het Dept. van Binnenlandsche Zaken, Ilr. Ms. dank te u&tn:gen voor de belangiijke diensten door hem in laatstgenoemde betrek king aan den lande bivvezen. Onderscheidingen. Het »Hhl. van Antwerpen" bevestigt thans, dat decoraties verleend zijn aan verscheidene officieren der Evertsen: kolonel Bollaan wordt commandeur; de luitenant ter zee O. van Lennep officier, en drie andere officieten ridders der Leopoldorde. Aan dr. W. A. Poort, leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Middelburg, is, naar vernomen wordt, het deskundig onderzoek opgedragen van de berekeningen en kosten voor de oprichting van een pen sioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren, beambten en werk lieden te 's-Gravenhage. Keuter seint uit Weoneu Ter eeie van den Nederlandschon minis ter-president dr. .Kuyper, heeft de Neder- landsehe gezant alhier een diner gegeven, waarbij, behalve dr. Kuyper en de familie van den gastheer, aanzatende Oostenrijik- selio minister van eeredienst en onderwijs von Kartel, ter vervanging van den presi dent-minister, minister van huitenlandsche zaken, Goluchowskide eerste afdeelings- chef van heb ministerie van buitonlandsche zaken von Lützow, en de Nedenlandsche consul-generaal. De minister van koloniën, jhr. mr. van Asch vanWijck, heeft zich heden ter audiëntie bij H. M. de Koningin naar het Loo begeven. Naar de ,,N. C." verneemt, zal de heer A. Wittmann, inspecteur-generaal van den Bel gischen Staatsspoorweg, op het einde dezer maandi of in heb begm van Augustus ons land bezoeken, teneinde kennis te maken met de verschillende spoorweginrichtingen. Vertegenwoordigers. By Kon. besluit is benoemd tot vertegen woordiger der Regeering op het van 6—10 Aug. e. k. te Brussel te houden Internationaal CoDgres tot verbetering van het lot der blin den de heer H. 3. Lenderink, directeur van het Instituut tot onderwijs van blinden en gesticht voor volwassen blinden, te Amster dam, algemeen secretaris der Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijn Koloniën. Mij. Suriname. By de regeling omtrent de overname door de regeering van rechten en bezittingen der Mij. Suriname, zal de som door de regeering te betalen, door een commissie van drie gedelegeerden bepaald worden. Tot gedele geerden zijn aangewezen van het ministerie van koloniën mr. J. P. v. Bosse, president van een raad van toezicht op de spoorweg diensten, van de vennootschap, de heer de Gelder, oud-hoofdingenieur in Nederlandsch- Indië, welke beide gedelegeerden gezamenlijk tot derden gedelegeerde hebben benoemd mr. J. D. Veegens, advocaat te 's-Graienhage. Droogmaking Zuiderzee. Heb College voor de Zeevisscherijen heeft aan een commissie uit zijn midden opgedra gen) te rapporteeren over de door de regee ring aan het college gestelde vraag: „Welken invloed een eventueel© droogleg ging eu inpoldering der Zuiderzee zoude hebben op' de visscherij In dm loop van dit jaar zal het College waarschijnlijk adviseeren. Havenwerken te Valparaiso. Onder leiding van prof. J. Kraus, hoog leeraar-directeur der Polytechnische School, worden thans te Delft de werkzaamheden verricht tot voorbereiding van het bestek voor de verbetering der haven van Valparaiso. Hieraan wordt medegewerkt door de inge nieurs H. L. van Hooff en J. Klopper, die na afloop der aanbesteding met het toezicht op de uitvoering zullen worden belast. De Chileenscho regeering is vertegenwoor digd door den heer Alberto Fagalde, die de functie van secretaris der commissie waar neemt. De raming van bedoelde werken is ongeveer fr. 40,000,000. Les uit den oorlog. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om bij het Nederlandsche leger herkennings- bewyzen in te voeren, die op het bloote lichaam moeten worden gedragen, nl. met een koord of lint om den hals. Op deze plaatjes zal de naam van den drager en het adres van den naasten bloedverwant worden geplaatst. (sTijd.") Dir. Bel., Invoerr. en Accijnzen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Rotterdam, 3e afd,, F. W. Thorbecke, ontvanger-entreposeur der invoerrechten en accijnzen aldaar; tot ont vanger der direcle belastingen te 's-Graven hage, 3e afd., J. M. Buigerhoudt, ontvanger der dir. belastingen te Rotterdam, 2e afd. Een Antirev, orgaan. Het gerucht loopt, schrijft ïDe Hollander", dat De Nederlander", het orgaan der vry- anlirevolutionairen, met 1 October zal ver schijnen in vergroot formaat, zooals de »N. Rotterd. Crt." Of van het blad ook een ochtend-editie zal verschijnen, vernamen we niet. In hoeverre dit gerucht gegrond is, kan »De IIoll," niet beoordeelen. Geheel afge scheiden van dit gerucht, geeft het dat blad evenwel aanleiding om de klacht te uiten, dat het hoofd-orgaan van onze a.-r. partij maar steeds in hetzelfde formaat blijft ver schijnen en daardoor niet voldoen kan aan de eischen, die een ieder aan een dagblad mag stellen. sDe Hollander" meent, dat de a.-r. party thans in de meest gunstige omstandigheden verkeert om te komen tot een groot dagblad. Voor een zoo invloedryke partij als de a.-r. is toch een blad als iDe Standaard" al te klein en te onvoldoende. beloofde; da-arna om te zorgen, dat de schrielheid der gemeentebesturen overwon nen word, waar zij, zich. bepalende tot de minima van het wettelijk voorschrift, het overschot van do verhooging der Rijkssubsi die aan haar bestemming onthielden om heb in de gemeentekas te storten. Uit de veerslagen der afdeeïingen blijkt, dat de strijd voor verbetering der salarissen ijver de geheelo linie gestreden werd, hier en daar mot succes, maar overal) met kracht en vaak met zooveel hardnekkigheid, dat hij niet beslist werd voor dat de hoogste autori teit als scheidsrechter was opgetreden. Ned, Tor. tot wering van vallende ziekte. Deze vereeniging zal Woensdag e. k. een buitengewone algemeene vergadering houden te 's-Gravenhage. Op de agenda komen o. a. voor: statu tenwijziging en vei kiezing van 5 nieuwe bestuursleden. Om te gemoet te komen aan bezwaren van taalkundig-religieusen aard door som mige leden geopperd, wordt voorgesteld den naam der vereeniging voortaan te doen lui den sNederl. Ver. tegen vallende ziekte." het perceel der gemeente aan den Buiten- havenweg, sectie L no. 1341 ten behoeve van een op te richten naamlooze vennootschap (melaahvarenfabriek) in eigendom te mogen bekomen. By later schryven heeft de heer Hoek namens zyn principalen bericht, dat dezen zoo er bezwaren zouden bestaan tegen boven! gemeld verzoek, genegen zouden zijn hetge! meenteperceel L no. 1341 aan den Buiten! havenweg breed 20 M. en iang 40 M. voor f0.30 per M2 te huren met recht van byhuur voor f 0.20 per M2 van het daarachter ge. legen gedeelte, 'teerst voorloopig in iluuj voor 3 jaar met recht van erfpacht voor bovengenoemde prijzen. Het komt de commissie voor gemeente- werken voor, dat er tegen een huur als bovenbedoeld, ingaande 1 Sept. a.s., geen bezwaar bestaat. Wat betreft het recht van erfpacht, geeft de commissie in overweging te bepalen, dat de huurder, mits zich ten minste 3 maanden voor het einde van <!*ea huurtijd verklarende, het recht heeft op de algemeene voorwaarden van 26 Maart j,l,jn erfpacht te bekomen een strook van gezegd psiceel breed 20 M. en lang 105 M,°tegea den canon berekend a 25 ct. per cA. voor een termijn van 50 jaren. De directeur van gemeentewerken had in zyn advies in zake den verkoop van gemeld terrein gezegd, dat verkoop geen aanbeveling verdiende, omdat bedoeld stuk aansluit legen gemeentegronden, eveneens in erfpacht uit- gegeven, waarvan de ligging zoodanig is, dat een groote waardevermeerdering mogelijk is, Maakte de directeur dus tegen verkoop be! zwaar, tegen verhuring van dien grond had hy geene bedenkingen. By het Zaterdag gehouden examen voor de hoofdacte te 's-Gravenhage slaagde onze voormalige stadgenoot de heer J. Langewisch, Onze vroegere stadgenoot, de heer Van den Bos, onderwijzer aan een christelijke school te Rotterdam, legde met goed gevolg iiet examen voor Eugelsch L. O. af. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. La- mers, ouderwijzer te Rotterdam, slaagde voor het Zaterdag gehouden examen Engelsch L. O* De heer J. M. A. Zoetmulder heeft Zater dagmiddag bij de uitbetaling van het loon als directeur van gemeentewerken afscheid genomen van de gemeentewerklieden. Spr. bracht daarbij zijn dank voor de prettige verhouding die tengevolge van den geest welke onder die werklieden heerscht tussciien hen en hem heeft kunnen bestaan. Hij spooide hen aan om denzelfdan geest te blijven bewaren, en als tol heden op ge paste wijze voort te gaan in hun pogen tot verbeteiing van hunnen toestand; hij waar schuwde hen voor de verkeerde invloeden waaraan zij zoo zeer hier zyn bloot gesteld. Spr. eindigde met de beste wenschen uit te spreken voor hen en hunne gezinnen. De werklieden dankten hartelyk voor deze woorden en wensehten hunnen chef en zijn gezin wedeikeerig alle goeds toe. Onze oud-stadgenoot, de heer J. Beumer, zal, naar men ons mededeelt, den 1 en Augustus a.s. 25 jaren als hoofd eener school zijn werkzaam geweest. Na gedurende ongeveer 31/2 jaar op Beier- sche Buurt, gemeente Stolwijk, te zyn ge weest, werd hij vóór nu ruim 21 jaren te Sassenheim benoemd, welke betrekking hij thans nog vervult. Waar de heer Beumer het beste deel van zijn leven doorbracht in het iand der bloem bollen, daar is het niet verwonderlgk dat hij zich tot deze cultuur heeft aangetrokken gevoeld. Menige nieuwe soort heeft aan zijn werken op dat gebied haar ontstaan te danken. Hier ter stede heeft de heer Beumer in een vergadering van onderwijzers eenmaal een lezing o«er dit zoo interessante onder werp gehouden. Coöperatiovc broodbakkerij. In de jl. Zaterdagavond gehouden vergade ring van het comité tot oprichting eener t coöperatieve broodbakkery te dezer stede ia besloten met de voorbereidende werkzaam heden voort te gaan, daar nu reeds 150 personen zich als aandeelhouder-ainemer heb ben lalen inschryveo, vertrouwende dat het nog ontbrekende aantal spoedig za! zyn aan gevuld. In een binnenkort te houden vergadering vanaandeelhouders-afnemers zal een definitief besluit worden genomen om daarna statuten en reglement te behandelen en vast te stellen. Het comité zal des Zaterdagsavonds iu het Volkshuis doorgaan met het in ontvangst nemen van inteekenbiljetten en bet innen van bydragen. Heden keeren de kinderen, die vier weken lang van de gezonde boschlucht hebben kunnen genieten door de goede zorg van het comité van vacantiekolonies alhier, in deze gemeente terug. Spoedig hopen wjj van de goede resultaten van hun verblyf elders het een en ander te kunnen mededeelen. Vanmorgen te lll/a uur brak aan den Noordvestsingel het achterwiel van een spoe lingwagen, waardoor de wagen kantelde en de inhoud over de straat stortte. De bestuur-' der was bjjtyds van den wagen gesprongen. A, Zaterdagnacht is een 2 meter lange spoe- f lingpomp voor de branderij van den heer B. A. J, Wittkampf aan de Westerhaven ont vreemd. Door een jongen zou een eend in de Schie nabij de Spoelingbrug zijn doodgeslagen, welke toebehoorde aan den veehouder J. Aramerlaan I aldaar. R Ij ksarchivarlssen. In de te Groningen gehouden vergadering der Ver. van Archivarissen werd door den vooizitter, mr. S. Muller Fz., medegedeeld, dat door de Regeering gewichtige zaken werden voorbereid. Zoo had de Regeering de vooi lichting der Ryksaichivarissen gevraagd over een herziening van liet Kon, besluit van 1856, dat de openbaarheid onzer Rijksarchie ven beheersclit. Het schijnt dus aannemelyk, dat dit thans verouderd Kon. besluit eei lang op zijn beurt tot de geschiedenis zal bahooreo. Een tweede belangrijke maatregel schijnt in voorbereiding: de Regeering heeft ge- wenscht ingelicht te worden over de aanwe zigheid in de Rijksdepóts van stukken, die in aanmeiking zouden kunnen komen bij een ruiling van archiefstukken met buiten- landsche depóts. Ditmaal schynt met de Pruisische Regeering onderhandeld te zullen worden. Algemeen kiesrecht. Op 3 Augustus zal te Zutphen een open lucht-meeting gehouden worden ten gunste van algemeen kiesrecht. Als sprekers zullen daarbij optreden mr. Mendels, te Zaandam, en D, de Klerk, ie Rotterdam. Bij slecht weder zal de meeting in het ge bouw der ArbeideisvereenigiDg plaats hebben. 150-jarig jubllonui der „Leeuwarder Courant". Tob de oudste nieuwsbladen van ons land behoort de „Leeuwarder Courant", waar van liet eerste nummer den datum draagt van 29 Juli 1752, zoodat dit blad morgen 150 jaren zal hebben bestaan. Ter herdenking van dit jubileum voegen de uitgevers aan. liet hedenavond verschij nend nummer, hetwelk den datum van 29 Juli draagt, een feestcourant toe, waarin do geschiedenis der „Leeuwarder Courant" ge durende do vorloopen anderhalve eeuw wordt medegedeeld door don hoofdredacteur, den. heer A. J. Brouwer. Voorts een facsimi le van het eerste nummer der courant (29 Juli 1752). Dte oprichter van het blad was de heer Abraham Ferwei-da. In, 1783 trad als direc teur op zijn schoonzoon, do heer D. R. Sme ding. In 1817 werd eigenaar der „Leeuwar der Courant" de heer P. Koumans Smeding, terwijl het bl'ad thans onder directie van d© heeren W. Sprenger en H. G. W. Sprenger wordt uitgegeven door do erfgenamen van den heer P. Koumans Smeding voornoemd onder de firma „Erven Koumans Smeding". Oorspronkelijk verscheen het blad sleolits éénmaal 's weeks, in 1757 twee maal, van 1 Januari 1812 tot 2 Februari 1814 dage lijks, daarna tot 2 October 1816 driemaal weeks. Vervolgens weer tweemaal 's weeks, sedert 2 Juli 1869 driemaal en sedert 1 Ja nuari 1879 opnieuw dagelijks. Vakorganisatie. Reeds vroeg in den ochtend brachten gis teren treinen en booten uit Schiedam, Delft, D'en Haag, Gouda, Dordrecht, Gorkum en de omliggende dorpen te Rotterdam tnlrijko betoogers aan voor de provinciale openlucht- meeting op hot excercitie-torrein. Te 12 uur stelden zich de kleine 80 vereenigimgen, met zidli voerend© 66 vaandels, banieren en, vlag gen, op het Oostvestplein op. Even half één stelde zich de ontzettend lange stoet, waarin twee muziekkorpsen, onder persoonlijke lei ding van den hoofdcommissaris Voormolen, bijgestaan door den hoofdinspecteur Van der Hoeven, in beweging en werd in de bes te orde het terrein bereikt. Daar voerden 't woord H, Spiekman, van Rotterdam, J. A. Bergmeyer,van Dordrecht, W. J. G. Eichels- heim, van Amsterdam, en J. G. Tyhof, van Enschedé. Te ruim vier uur was de meeting geëindigd. Ondanks het ongunstige weder woonde een, tieuduizental "betoogers de bij1- eenkomsb bij. Op het terrein werden als ge woonlijk vel© brochures en Vlugschriften verspreid, en het waren vooral! geheel-ont houders, die voor hun doal een welgeslaagde propaganda maakten. Verbetering van de onderwijzorssalarissen. In het jaarverslag van het „Ned. Onder wijzers Genootsoli&p" over 1901 schrijft het hoofdbestuur Het jaar 1901 onderscheidde zich door een nog 'krachtiger actio voor verbetering der salarissen dan zijn voorgangers, doordat daarin de zoo lang voorbereide verbetering der salarissen tob stand kwam. Adressen, meetings, bezoeken aan autori teiten, alles werd in het werk gesteld, eerst om gedaan te krijgen, dat de wet gunstiger voorwaarden zon bevatten dan het ontwerp Drijfcostumos. Zatermiddag hadden ie Scheveningen de aangekondigde proeven plaats met een nieuw soort reddingco«tuumvooral bestemd voor hen, die niet zwemmen kunnen. Op verzoek van de Maatschappij sZeebad Scheveningen" was de te Scheveningen ge stationeerde reddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsehe Maatschappy tot redding van drenkelingen in zee gegaan om de personen, die in zee zouden gaan, in geval van nood hulp te verleenen. Maar die hulp was niet noodig. Een vy f tal hperen en dames, die in de boot van de Mij. ïZeebad" hadden plaats geno men, dreven ongeveer een uur lang in zee, zonder dat bij hen teekenen van afmatting waren te bespeuren. Eerst bewoog het gezelschap zich geruimen tijd aan de Noordzijde van de Wandelpier; daarna vaagde men zich ook aan de andere zijde en ten slotte dreven allen ook onder de Pier door. Voor de voorstelling een aanvang nam, gaven twee Scheveningers bewyzen van hun zwemkunstliun vaardigheid in 't duiken vooral wekte algemeen bewondering. Een tahyk publiek woonde de voorstel ling bij. (»Vad.") Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam. Uit het pas verschenen verslag van do Kamer van' Koophandel en Fabrieken to Rotterdam halen wij' heb volgende aan: Do 20e eeuw zet, wat Rottendam betreft, niet gunstig in. 'Heb eerste jaar beeft de re gelmatig stijgend© lijn van vooruitgang on derbroken en de gevolgen van de economi sche crisis,, speciaal in Duitsehland, hebben zich ook in de iRotterdamsche haven doen gevoelen. Ook do rol die de ontwikkeling van het syndicaatwezen daarbiji gespeeld heeft, mag niob over heb hoofd worden gezien. Gewaarschuwd wordt echter, niet al te zwaartillend te zijn, daar er andere ver schijnselen zijn, die een vroolijlken licht wer pen op d'e economische toestanden. Rotterdam staat, niettegenstaande de emigratie naai' de rc-sid, utio, aam de spits wofc de vermeerdering van 'b belastbaar ver mogen voor de vermogensbelasting betreft. D'e goederenhandel gaf in verschillende takken geen redten tot klagen en zoo is het ook met de industrie. D'e toestand in N.-Indië was voor den handel in 1901 in menig opzicht ongunstig. Voorts memoreert 't verslag wat de Ka mer zelve in het belang van den handel en scheepvaart hot afgeloopen jaar heeft ver richt. Wat het consulaatwezen betreft, zou do Kamer, zonder nog op een geheel© reorgani satie aan te dringen, toch vel© verbeterin gen aangebracht weusclien te zien, welke na der in het verslag worden uiteengezet. Wat de oprichting van een Kamer van Arbeid voor heb spoorwegwezen betreft, be twijfelt do Kamer dei mogelijkheid. Aanvraag tan gronden. "Naar aanleiding van een verzoek van den heer L. van Eyk om nevens den nieuw aan- gelegden weg aan de Warande een stuk grond ter breedte van 7.35 M. en zoo diep als de Raad zou besluiten voor een som van f 6.per M2 in eigendom af te staan, ten einde daarop een huis te bouwen, stelt de commissie van gemeentewerken voor over eenkomstig het rapport te dezer zake van den directeur van gemeentewerken, dit ver zoek toe te staan onder voorwaarde o. a,, dat binnen 2 jaar na de dagteekening der koopakte op den grond een woonhuis ge bouwd zal worden op straffe van f25. voor iedere maand waarmede deze termijn wordt overschreden, zoo de gemeente dit noodig acht. Het terrein zal een diepte hebben van 53 M. Op de vraag of hier uitgifte in eigendom mocht geweigerd worden, meende de directeur van gemeentewerken, met wien de commissie in deze geheel mede gaat, te moeten ant woorden, dat op dit oogenblik de aanmoedi ging van den lust tot bouwen en het hier heen lokken van gegoede eigenbebouvvers van grooter belang is te achten dan het verkrygen van de kans cm uc 75 jaren, als wanneer de erfpachtsduur anders zou eindigen, het perceel weder in hatiden der gemeente te zien terugkeeren. Yan den heer Hoek is een verzoek inge komen om een strook grond lang 50 M. en breed 20 M. van het oostelijk gedeelte van

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2