at 56"* Jaargang. Donderdag 31 Juli 1902. No. 10917. ,N'. lF. NA VEERTIG JAREN. 'sö. Gymnasium te Schiedam. BUITENLAND. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal"Voor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per week"Voor Schiedam en Ylaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauISotcratraat BS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11, 0.92; iedere re;.el meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die .ij innemen. Advertentiën bq abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hur- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wor en zoogenaamde hteinm adaarlenfiëst opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere. Telefoon lo. 123. i.m. i ,ier. 3u. 8» 21 8 t hn- )lfl- 8 u. été, 3. i eiten ir. B5i- P M senw ture. 1 1.37. ABJIISSIE-KX.lSIKSr op Dinsdag 2 September a.s., des mor gens te 83/4 uur. Onder nadere goedkeuring van Curaloren •kan aan dit examen deelgenomen worden. Belanghebbenden worden verzocht zich vóór 15 Augustus a.s. schriftelijk op te geven aan Dr. O. J. VINKESTEIJN, Qymn. rector. Schiedam, 30 Juli 1902. AjMSJKMEKSÏ OVERZICHT. SCHIEDAM, 30 Juli 1902. Zuld-Afrlk a. Bij de behandeling der begrooting van koloniën zeide Chamberlain in het Lager huis, wat Zuid-Afrika betreft, dat geen verschrikkelijker taak op de schouders der regeering was gelegd dnn de laak om het land weer in een toestand van welvaart te brengen. Wat de verbanning betreft, heeft de proclamatie van het einde van den oorlog den toestand geheel veranderd, maar de regeering behoudt do macht om personen, die door hun gedrag tooneu, dat zij ongewenschte burgers zijn, den terugkeer ta weigeren. Een volledige onmiddellijke terugkeer van de Boerengevnngenen is onmogelijk en zou leiden tot de ergste gevolgen. Wat den aard van het tegenwoordig bestuur betreft, zijn de Boeren zelf er tegen, dat mannen van hun bloed zitting nemen en geven zjj de voorkeur aan Engelschen, als zij sympathiek zijn. Chamberlain concludeerde, dat de regeering niets zou doen om de ontwikkeling van de mijnen tegen te houden, en sprekende in 't algemeen, is de normale staat van zaken gevestigd, wat de bestaande mijnen betreft, maar wat de nieuwe mijnen aangaat, mogen wij ten voordeele van den staat een aardig bedrag voor de toekomstige ontwikkeling van het land vragen. Wij mogen ook verwachten een evenredig deel van het surplus van de Transraalsche inkomsten te ontvangen. Wij zouden in deze twee bronnen een voldoend jaarlijksch be drag kunnen vinden om de leening te recht vaardigen, welke zou kunnen worden ge bruikt tot de verlaging van de oorlogsuilga- ven, die Engeland gehad heeft De regeering gelooft, dat het mogelijk is op het land een groot aantal Engelsche kolonisten te plaatsen, die voorbeelden en modellen voor de Boeren zouden zijn. De regeering wenscht niet, dat de floeren hun oude tradities prijs geven en hoopt, dat zij met ons zouden sa menwerken om de welvaart van Zuid-Afrika onder Engelsche vlag te verzekeren. De re geering is in het belang van haar eer ver plicht, de vredesvoorwaarden zoowel naar den geest als naar de letter na te leven. Ook verklaarde minister Chamberlain, dat de vonnissen, in Zuid-Afrika door de krijgs raden tegen burgers uitgesproken, van kracht blijven tot de krijgswet wordt opgeheven. Beteekent dit dat waar de krijgswet op houdt in eenig district van de Kaapkolonie of van de republieken, die vonnissen ophou den van kracht te zijn en zoo de amnestie wordt uitgebreid Er zitten dan vooral in de Kaapkolonie velen nog gevangen, die van deze beslissing voordeel zullen hebben. De commandant van Durban deelt aan belanghebbende passagiers mede, dat zij niet te Lorenzo Marques aan land mogen gaan, als zij geen twintig pond deponeeren of een permit voor Transvaal hebben of zich binnen 8 dagen te Lourenpo Marques een betrekking verscjiaiï-n. Zonder dat worden zij binnen acht dagen het land uitgezet. Lucus Meijer is door de „Manchester Gu ardian" geïnterviewd en deele aangaande 'het begin der onderhandelingen a. mede. „Ongeveer don 6cn Sla art kregen wij een brief van Lord Kitchener, waarin do Neder- landsolio briefwisseling (de nota's gewisseld tusschen de Nederland'sche en do Engelsche regeering). Er was niets anders in, geen woord van Kitchener zelf. In antwoord vroegen wij (L. M. behoorde tot de Trans- vaalsche regeering) om een vrijgeleide, ten einde Steijn te raadplegen over voorstellen die wij zonden doen. Den 16e© Maart kre gen wij Kitchener's brief, waarin hij! meld1- do dat er een exbrar>troin te onzer beschik king was gesteld, on dat gedurende onze af wezigheid het retgeeringskamp niet aangeval len zou worden. Dia brieven werden door i-apporbrijders naar ouzo voorposten ge bracht, Toentertijd dachten wijl er niet aan, dat het waarschijnlijk vred'o zou worden." Verder antwoordde Lncas Meijer nog op de slechts voor een 'Engelsckman mogelijke vraag of do Boeren werkelijk zoo blij) waren Britselio onderdanen te worden Neon. „Dtenk jo, dat dat mogelijk was? Denk je als iemand al wat hiji lief gehad heeft dood en ver weg ziet, dat bijl dan blijl is? Hot was bard, zeg ik je, bitter hard. Ik zal' uiet ver geten, hoe ze koken toen hot besluit geno men. was en wij' onze onafhankelijkheid weg gingen tcekenen." Hij bevestigde verder, dab de Boeren er op gesteld waren, president Kruger volko men op d'e hoogte te houden. Er gingen tel kens rapporten naar Enropa, overgebracht door vertrouwde bod'on, die hun weg door Duitscli gebied namen, en altijd hun be stemming bereikten. E. DEBANS. 23) Nadat zo dezen brief gelezen had, Verzonk Bcrtilia in diep gepeins. Het was niet te loo chenen dat dit jonge mensch een persoonlijk heid was, een karakterhij imponeerde haar. IIoo gelukkig was het dat Sabine dien brief uiob in 'handen liad gekregen; in dat geval zou alles misschien weer vorgecfscli zijn geweest. Onder deze omstandigheden was het echter geraden den gang der zaken zoo veel' mogelijk te verhaa&tcn on Robert Vaillefraarahe gelegenheid! te geven zich zoo spoedig mogolijik te verklaren. Waren zo eenmaal gelukkig getrouwd, d'an zou de fa milie Villofraueho do oer vau de fgmilie Vasselin even goed beschermen als do hun ne. Men mocht mi echter niet langer dralen. Mevrouw Vasselin ging dan nu ook zon der tijd. te verliezen aan hot werk. Mot grootcn 'tact on zonder dat het ook maar in liet minst den sehij'n had, dat zij' een be paald doel' voor oogon had1, wist ze Robert's hartstocht voor Sabino steeds aan te wakko ren en tegelijker tijd! 'hem zekerheid te schenken dat hij' geen blauwtje zou loopen .Zijin vader maakte zo eveneens, terloops, op merkzaam op de voortdurend toenemende neiging van zijn zoon voor Sabino; daaren boven deelde zij hem on gemerkt de hoegroot heid van heb fortuin mede dat Sabino als eenig kind te wachten had. Engeland. De toestand van den Koning wordt op het oogenblik druk besproken. O.a. ook door het publiek en de verhuurders van tribunes. De vorige maal, 26 Juni, verlangden de huurders van plaatsen hun geld van de ver huurders terug. Deze weigerden echter. Het kwam tot processen en de verhuurders hebben gelijk kregen, zij hadden immers niet gegarandeerd dat de kroning op *26 Juni zou plaats hebben I 't Gevolg is dat men nu garantie voor den 9den verlangt, maar de verhuurders hebben er weinig ooren naar ora deze te geven, zoodat er weinig plaatsen verhuurd worden en de optocht »voor stoelen en banken" zal gehouden worden. En dat men over het doorgaan der kroning verre van gerust is blijkt wel uit hetgeen de Londensehe correspondent van de Parij- sche »New-York Herald" zegt over koning Eduard's toestand, nl. dat de vaststelling van een zoo nabjj üggenden datum voor de kroning slechts geschied is omdat de doktoren erge gevolgen vreesden van 's konings zorgen over deze zaak overigens is de genezing nog sneller gegaan dan zij durfden verwachten. Intusschen verzekert de correspondent dat de Koning nog een operatie zal moeten ondergaan het wormvormige aanhangsel van den blinden darm zal dan weggenomen worden. Meer pessimistisch is de n Nieuwe Gazette", wier correspondent schrijft 5De lichaamskrachten van den koning schijnen nog niet veel te beteekenen. Men overweegt nu, of Z. M. niet door een andere deur van de Westminsterabdij kan binnen treden, als door het programma is vastge steld, daar de afstand van de groote deur tot aan den troon 400 voelen bednagtook schijnt men er bezwaren tegen te hebben, dat de koning ook slechts een enkelen trap tot den troon zal opstijgen. Verder zullen wijzigingen worden aange bracht in de kleedingsceremonie. De gebrui kelijke kroningsideedij met de supertunica (bovenste onderkleed uit zuivere gouden stof), waarover een keizerlijk zwaar geborduurde mantel komt, nadat de omgovdmg met het zwaard en de aanbindiug van gulden sporen hebben plaats gehad, zullen eveneens weg vallen, daar de tunica en de mantel zeer zwaar wegen. Daarvoor zou de gansche plech tigheid door den koning in staande houding moeten verricht worden. Men gelooft, dat deze inspanning voor Z. M. al te groot zal zijn, en stelt daarom voor, dat de omgording van liet zwaard niet plaats vinde. Ook zal de weg tot aan de Westminster abdij met eene hooge laag zand bestrooid worden, om liet schokken van den wagen te vermijden. De ambulaocewagen des konings is overi gens naar Londen teruggezonden, niet wijl deze ovetbodig is, maar eene herziening of herstelling noodig heeft voor het mogelijk gebruik bij de terugreis." Ook wordt uit Londen gemeld dat de koning er van zal afzien zich in de historische karos in staatsie naar de Westminster abdij te laten rijden. Hij zou zich daarheen begeven in een draagstoel, gedragen door vier leden van het Hoogerhuis. Naar het heet, zullen de vier uitvei korenen zich oefenen zoodra de draagstoel gereed is. Iemand van zwaarder gewicht dan koning Eduard zal er in plaats nemen, en de lords zullen hem zoo de kerk rondvoeren. Met de grootste omzichtigheid zal dus de kroning plaats moeten hebben, doch het blijkt we! dat de hoofdpersoon van het feest zoo zwak is dat van zelf zich de vraag op doetzal er wel iets van komen. Het hof schijnt er optimistischer over te denken want Wat Sabino zolf betrof, do sluwo moeder had de kunst verstaan om in liaar -eon ge voel op to wokken, dat men wel is waar geen liefde, maar toch wel' levendige belangstel ling .kon noemen. Zijl bad baai* sedert lang duidelijk gemaakt dat zij Sabino bet was, -wie Robert's stille vercoring gold en dab zijb melancholieke stemming alleen daaruit ontsproot, omdat 'bij meende dat baar hart niet meer vrij was. Hoe langer boe meer trachtte bet moisje baar liefde voor den baar onwaardigen George te vergo ten on des te ontvankelijker werd zo voor do raad''evince n barer moedor, die dezo aan O baar medcdeoliiigoii bad toegevoegd. Sabine wist, volgons alles wat men liaar van kinds been af bad gezegd en geleerd!, niet anders dan dat zo in ieder geval eenmaal trouwen moest, en dan wilde zo Robert Villefraneho liever baar hand scheuken dan iemand an ders. Hij beminde baar althans eerlijk en oprecht, zijn eigen vermogen sloot allo zelf zuchtige gedachten buiten, bijl was een man van oer in alle opzichten en ziji kon over tuigd' wezen aan zijn zijflo veilig geborgen te zijn. Ook de genegenheid, die zij voor den ouden beer Villefrancho en voer Editli koes terde, droeg er bet bare toe bij', om baar te wennon aan do gedachte van een dergelijke echtverbintenis. Onder deze omstandigheden kon mevrouw Vasselin bet wagen den beslissendcn s'ag te slaan .Toen zo met vader en zoon alleen was, liet ze zich ecnige woorden ontglippen over een aspirant uit de hoogsto kringen der aris tocratie, die, zooals zij door een vertrouwd vriend! vernomen bad', Sabine's band' ver langde. De partiji was in alle opzichten schit terend te noemenbaar dochter kende den pretendent wel is waai- nog in 't geheel niet, en de wonkclijke beslissing zou natuurlij! aan 'baar liggen, maar zij' zelve, voegde me vrouw Vasselin er aan toe, zou veel liever bobben, dat baar dochter iemand uit den burgerlijken stand zou kiezen. Do medeminnaar die thaus zoo onver wacht opdook, scheen Robert Villefraneho zoo gevaarlijk toe, dat bij de tot nu toe ge bezigde terughouding opgaf en zijn hart voor zijn vader ontsloot. Dezo ging daarop naar mevrouw Vasselin om liet aanzoek vau zijn zoon te ondersteunen. Bertha deed zich eerst heel verwonderd voor, doch gaf daar na met geheel ongeveinsde blijdschap baai- toestemming en beloofde Robert's trouwe voorspraak bij Sabine to zijin. Deze belofte kwam zo in de volste bctee- kenis van bet woord na en Sabine, die meen de dat baar hart geheel gestorven was, stem- do als een gehoorzame dochter, in alles toe wat haar moeder verlangde. Toen Jacques Villefraneho volgens afspraak terugkwam om bet antwoord te balen, deelde Bortba hem met van vreugde stralende blikken mede, dat alles in orde was. „Ze beeft dus van den hertog, of wat 'rij ook zijn moge, afgezien?" vroeg de oudeheer schertsend. „Ja, als deze afstammeling der kruisrid ders iets van onzo nuMioeneu hebben wil waarom bet bom toch zeker in do eeerste plants to doen is,dan moet hij zijn zinnen nu maar op mijt zetten," gaf mevrouw Vhssolin ten antwoord, op de grap ingaande. eeds is bepaald dat de koning en koningin 7 Aug. van boord van 't Kon. jacht te Cowes naar Buckingham-palace terugkeeren. Na de kroning gaan de koning en zijn gemalin weder aan boord om zoo mogelijk de revue te Spithead mee te maken. Als alles mee loopt zou het vorstelijk echtpaar daarna een reis naar Denemarken ondernemen. Fraakryk, 'Heb blijkt dat voor meer dan vijftig de partementen geen decreet van sluiting, geen verzegeling, geen strijld noodig zal zijn, daar do inrichtingen gehoorzaamd hebben aan de eisclieu, bun gesteld. In vijf departementen waren er goen inrichtingen, waarop do cir culaire toepasselijk was; in. ver-en-twintig waren 592 inrichtingen, die sluiten moesten en gesloten zijn, zonder dat eenig verzet word! bemerkt. Wol oen bewijs dab de verontwaardiging van Frangois Coppée en zijn vriendjes wel wat overdreven is. Trouwens dat cr achter do opstootjes politiek schuilt en, niets alles politick is, bemerkt men in de Rue Saint- Mam- te Parijs. Daar besloten, de zusters van dc Ileiligo Maria tot verzet en om daar aan kracht bij te zotten, heeft men den in gang der school gebarricadeerd. De ver schansingen zijn opgericht onder toezicht van zekeren Girard, die indertijd onder Ju les Guórin in het beroemde „fort Chabrol" reeds zijn kunsten vertoond beeft. Tot de wacht aldaar behoort o. a. do royalist Jau- me, die bij dö laatste verkiezingen te Parijs duikelde. Toen dc politie verscheen om van heb sluitingsbesluit kennis te geven, ant woordde Girard door een ijzeren bok, dat 'hij en zijn vrienden zich tegen „do revolutio naire aanvallen zouden verdedigen". Op den 'gevel van bet huis ziet men, zoo boog, dat de politie er niet gemakkelijk bij kan, met groote lettors een plakkaat, waarop do woorden Do vrijheid is dood In Bretagno blijven gemeenteraden ver gaderen, keuren af, en richten requesten tot den prefect, terwijl de pastoors in de kerk preoken togen Combes. In sommige plaatsen worden de scholen biji voortduring bewaakt. Men zegt, dat do rijken hierbij den eigenlij ken bewakers bun verloren dagloon vorgoe- den. Ook wordt er ged'r-cigd met barricades, Legen dat do politie zal komen. Want deze móet nog komen. Maar telegrafisch is de commissaris van politie to Brest, dio met vacantio was, teruggeroepen. Heb doortas ten söliijhit dus to zullen beginnen. Eon van do 'gearresteerde bijl de relletjes to Parijs is een barones do Cairvaux, die met baar man vervolgd' zal worden zij wegons liet „geven van parasolsTagen aan agenten." Gemengde ^ededcellngc». Engeland. In bet Lagerhuis is in behandeling de begrooting van bet ministerie van Koloniën. De minister van Koloniën, Chamberlain, werd „Wat zegt u!" gaf Jacques met een vreemden, lach teil antwoord. „•Hebt u misschien voor nriji ook nog iemand op zicht?" „Als iemand uwer waardig was, en bet liem gelukte uw 'gunst te verwerven, dan zou ik bom don gelukkigste aller stervelin gen noemen," gaf Villefraneho thans geheol ernstig ten antwoord. „U bent een vreeselijlka vleier eii denkt zeker dab ik zoo dwaas zal wezen, om dat ie gelooven." „Ik meen alleen dab u dc bekoorlijkste weduwe van heel Frankrijk zijt." „Wel verplicht voor uw compliment. 2cg nu maai' aan Robert, dat hij; komen kan om zijin aanstaande den veiloviligskus te geven." „IJ bont do beste en liefste aller vrou wen." 'Nadat Villefranche vertrokken was, spcel- do or een zonderling lachje om de lippen dor jonge wediiwc en 'baar gedachten namen ecu zoor vermetele vlucht. Niettegenstaande zijn leeftijd was Jacques Villefraneho nog even krachtig co flink als menige jonge mail. Bertha moest toegeven dat deze statige man licel goed als echtge noot naast een zeven en dertig jarige wedu we passen zou, zonder dat deze zich daarover zou behoeven te schamen. Maar zij stond in deze oogenblikkcn niet lang stil bij dtorgelijlko overwegingen, doch gaf ziek over aan het heerlijke bewustzijn, baar doel zoo goed als bereikt te hebben. Er was nu alleen nog wat voorzichtigheid eu behoedzaamheid noodig, om eventueel© ver nietigende incidenten te vermijden. bij het binnentreden in het Huis, voor de eerste maal na zijn ongeluk, luide toegejuicht. In antwoord op de reeks vragen, door Campbell Bannerman gesteld, zeide Cham berlain betreflende de koloniale couferentie sik denk niet, dat de conlerentie zonder resultaat zal zijn, ik geloof integendeel, dat zij een stap zal hebben gedaan naar die ge- heele vereeniging, die ik zie komen." Een Ameraansch blad had gezegd, dat Chamberlain na het bekende ongeluk met zijn rijtuig, last van zijn hart had. Dit wordt in Engeland tegengesprokenChamberlain heeft geen last van zijn hart, nu zoo min als ooit. Italië. Kardinaal Ledochowski heelt zijn oudsten neef tot Erfgenaam benoemd en alleen aan den Paus een schilderij van groote waarde vermaakt. Ru si and.. Prins Nicolaas van Griekenland zal nu te St. Petersburg met de grootvorstin Helena Wladimirofna in het huwelijk verbonden worden en wel op 16/29 Augustus. De ge- heele koninklijke familie van Griekenland zou dien dag te St. Petersburg bijeen zijn. Reuter seint uit Funchal (Madera), dat de toestand van president Steijn iets beter is. Hij kan nog geen vast voedsel gebruiken of wandelen, wel kan hij aan dek blijven op een. rustbed, maar nog niet veel spreken. Zyn familie is wel. President Steijln wordt Zaterdag iu of na bij do haven van Southampton verwacht, van waar bij met een Iïollandsche boot naar Hook van Holland zou worden overge bracht. Maandag zou bij) dan to Schcvenin- gen kunnen worden verwacht. Do boeren Fischer en Wessols, Vrijstaat- sche leden van bot Bóeren-Driemanschap zullen naar men verneemt den beer Steijn tegemoet reizen. Ilofbcrlclrt. De Haagsche kroniekschrijver der ïN. Gron. Ct." meldt Het schijnt wel vast te staan dat II. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden den zomer verder op Het Loo zullen blijven doorbrengen en in Augustus niet meer op reis zullen gaan. Daarentegen moet er sprake zijn van een reis naar het Zuiden in het aanstaande najaar, ofschoon deswege nog geen stellige beschikkingen zijn genomen. Dr. Roessingh moet zeer tevreden zijn over den toestand der Koningin, die allengs haar krachten geheel teruggekregen heeft en zich alleen nog wat tegen vermoeienissen heeft te ontzien. Voor het oogenblik is een verplaatsing naar een andere luchtstreek volstrekt niet noodig. „Do zaak mag vooral niet lang gerekt worden," zeide zo tob zich zelve. Reeds een uur daarna zond Robert "Ville franeho een prachtige, met witte camelia's gevulde bloemenmand, eu volgde zelf on middellijk. Hot aannemen van zijn huwe lijksaanzoek had zij'n gewone schuchterheid verdreven en hem zooveel vuur en overre dingskracht geschonken, dat hij op Sabine nu nog een veel gunstiger indruk maakte, dan ooit 1e voren. Daarna namen dc zakon baar gewoon vei-- loop. De bruiloft werd aangezien Ber tha's wenschen ten dezen opzichte geheol strookten met die van Robert op een zoo kort mogelij'kcn termijn bepaald alles zou liccl stiL afloopen, met bet oog op den rouw der familie en de verloving werd publiek gemaakt. Juist in die dagen kregen mevrouw Vas- solin en haar dochter do dagvaarding, om voor de rechtbank to St. Etiemie te verschij nen als getuigen bij de behandeling tegen do gevangen genomen misdadigers van Montsombro. Hot was natuurlijk beiden da mes hoogst onaangenaam, maar daar haar verklaringen van veel gewicht waren, be- sLond cr geen kans dat zij er van vrijgesteld' kondon worden om baar bij' do instructie in hei protocol opgenomen getuigenissen nog maals to herbalen. Jacques Villefraneho werd eveneens gedagvaard, daar bij, tijdens zijn verblijf op Montsombro, getuige was geweest van de poging tot ontvluchting dor gevangen genomen misdadigers. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1