BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEÏi. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Italië. Do Paus heeft 'kardinaal Got tl benoemd tot gene raai-pvc-fc-ot van de Propaganda. Op do post van occouoniie-prefcet der Propa ganda werd in de plaats van kardinaal Vin cent Yamitelli, kardinaal Agliardi geroe pen. Zwitserland. Officieel is gisteren medegedeeld dat de diplomatieke betrekkingen tussebcn Italië cn Zwitserland zijn hervat. S e r t i De Skoepelitin.a heeft tot president den regecringseandidaat Rista Popowitch geko zen met 65 van de 110 stemmen. Haiti. Volgens een dépêche van den Ameri- kaansclicn kapitein der M a t h i a s hoerscht er volslagen wanorde te Kaap Haïti. Het gepeupel is meester van de stad en tegen de bmteniaudsckö consuls worden bedreigingen geuit. De kapitein zal de consuls aan boord nemen en zien te verhinderen, dat de stad zonder behoorlijke waarschuwing gebombar deerd wordt. Hofbericht H, M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen morgen voor den lunch per rijtuig van Het Loo ten Paleize te Soestdijk aankomen. Het Vorstelijk gevolg za! bestaan uit: freule Van Weideren Rengers, freule Sooeck, hofdames; jhr. Van der Staal, adjudant; graaf Van Bylandt, kamerheer en leferen- daris bij het Kabinet; majoor jhr. Van Tet<=, adjudantkapitein jhr. Van Suchtelen van de Haere, adjudant van den Prins, en ln luitenant baron Van Heemstra, Hr. Ms. or- donnance-offtcier. De terugkeer van H. M. naar Het Loo zal vermoedelijk zijn op op Maandag. Zaterdagavond geeft H. M. de Koningin- Moeder een diner op het lustslot, waaraan H. M. de Koningin en de Prins met boven genoemd gevolg zullen deelnemen. Verder zijn aan dit feestmaal genoodigd de grootmeesteres, de dames du palais, de heeren en dames van het dienstdoende huis van H. M. de Koningin-Moeder en verder van het Hof van H. M. rie Koningin de grootmeesteresse, de grootoffleieren en de chefs der departementen van de Koninklijke Hofhouding. Corps diplomatique. Waarschijnlijk zal niet voor het nieuw concilie te Rome in November a.«. een pau selijke internuntius by ons Hof ats opvolger, van wij'en Mgr. Tarnassi benoemd worden Graaf Oltokar Czernin, gezantschap-- ittaché is bevorderd tot gezaniscbapssecretmis bij het Oostenrijksch-Honganrsch gezantschap bij ons Hof en treedt op als tijdelijk zaakge lastigde gedurende de afwezigheid van den gezant. De Mexieaan-clre gezant bij ons Hof, de heer Zenil, is in rang overgeplaatst naar het Oostenrijksch-Ilongaarscbe Hof te Weenen. Sinds do toetreding van Mexico tot de Vredesconferentie in 1899, aan welker werk zaamheden de heer Zenil, toen minister re.-ident te Brussel, als medegedelegeerde een belang rijk aandeel had, is Mexico te's-Gravcnhage vertegenwoordigd. De nieuwbenoemde gezant te Weenen, thans te 's-Gravenhage aangekomen om zijn brieven van terugroeping in te leveren, had ook zitting in den raaa van beheer van het Arbitragehof. Tan Heutz. De luïteoant-generaal J. B. van Heutz, civiel- en militair gouverneur van Atjeh en Orrderhoorigheden, herdenkt 13 Augustus a.s. den dag waarop hij voor 30 jaren tot tweede- luitenant bij het 6e regiment infanterie te Breda werd benoemd. Bij Kon. besluit is aan den heer mr. W. Tonckens J.Lzn. met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijn opvolger zal overgeven, op zyn verzoek een eervol ontslag verleend uit de betrekking van gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Kabelverblnding. Op 22 Juli 1902 heeft te Berlijn de uit wisseling plaats gehad der akien van bekrach tiging van de op 24 Juli 1901 aldaar door de Nederlandsche en Duitscbe regeeiingeo gesloten overeenkomst, betreffende het tot stand brengen van kabel verbindingen met haar koloniale bezittingen in Azië. De minister dr. Kuyper is van Weenen naar Innsbruck vertrokken. Een eer. Als een bijzondere eer voor ons land kan ten aanzien van het onderzoek van een inter nationaal geschil waarin Mexico party is, waarmede het Ai bitrngehof zich in het najaar zal bezighouden, gemeld worden dat de Mexi- caansche regeering twee bekende Nederland sche autoriteiten op het gebied van interna tionaal- en volkenrecht heeft uitgenoodigd in deze zaak als advocaten of verdedigers op te treden. Bedoelde rechtsgeleerden hebben die opdracht echter niet kunnen aannemen. Ongevallenwet. Heb ..Staatsblad"' no. 153 bevat een Kon. besluit van den 14en Juli 1902, tot vaststel ling van een algemeenen maatregel van be stuur, als bedoeld in artikel 19 der Onge vallenwet 1901. Art. 19 luidt De Rijksverzekeringsbank verleent den verzekerde, wien een ongeval overkomt in verband met de uitoefening van het bedrijf, als schadeloosstelling genees- en heelkundi ge behandeling of vergoeding daarvoor vol gens regelen bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen. Boterwet, De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft, met intrekking van het be paalde bij onderscheidene beschikkingen, met het oog op wettelijke voorschriften tot uitvoering der Boterwet, ecuige nadere be palingen vastgesteld. I)e Zeeland. De zending van het pantserdekschip Zee land naar Singapore, om daar de (sinds uitgestelde) kroningsfeesten by te wonen, is daar, blykens eene uitlating van de sStraits Times", in goede aaide gevallen. Het blad stipt nog even aan dat, ten ge volge van den oorlog in Zuid Afrika, de ont vangst van de état majois van Ne.tei landsche oorlogsschepen te Singapore, in den la.itsten tijd vry koel was. ïiDe oorlog is nu echter tooi bij", schrijft het blad, en gaat dan vooitïHetis te hupen dat wij, ingez-tenen van Siugnpore, aan de offi cieren van het prachtige schip, dat Koningin Wilhelmina ter eere van de kroning van koning Edward herwaarts zond, zullen toonen dat de tijd der eenigszins gereserveerde verhouding voorby i«. YVy mogen aannemen, dat zij uitnoo- digingen hebben ontvangen voor alle, zoowel openbare als half openbare feestelijkheden, en dat men hun in het gewone dagelyksche leven zal doen gevoelen dat, nu ja, dat de oorlog voorbij is." Ambtenaren der Z. A. R. Op 5 Augustus 1902, des avonds half acht, zal in de bovenzaal v, d. Bordelaise, Passage ie 's-Gravenlmge, vergaderen de Vereeniging van de in Europa aanwezige gouvernements ambtenaren der Z.-A. Republiek. Punt van behandeling is het rapport vau de commissie, benoemd hij besluit der algem, vergadesing, dd. 2 Mei 1902, wier opdracht het zat zijn een nieuwe gedragslijn voor de Vereeniging vast te stellen, daarbij te over wegen tiet al of niet wenschelyke of nuttige van het voortbestaan der Vereeniging, en eerst daarna eventueel 4 nieuwe bestuurs leden te benoemen," liberale Unie. De Liberale Iviesvereeniging to Rausdorp besloot zich. niet bij d'e Lib. Unie aan te sluiten. Botercontröle-station. In eene algemeene vergadering, te 's-Gra venhage gehouden, van de vereeniging »Het Botercontróle-station in Zuid-Holland" con stateerde het bestuur met genoegen dat thans, één jaar na de opening, 32 produ centen met 39 zuivelbedrijven zijn aange sloten, terwijl nog voorloopige aanvragen in behandeling zijn. In meerdere andere provinciën bestaat eveneens een levendige beweging, om op gelijke wijze het publiek in de gelegenheid te stellen, beslist onvervalschte boter te bekomen. De Regeering sympathiseert met dien maat regel (naar het Bestuur mededeelde) zoodat verwacht mag worden een gunstige beschik king op het adres van moreeien steun. Aan H. M. de Koningin is by request geldelijke steun verzocht, om de kosten van aanfluiting te kunnen verlagen. Eenstemmig was de vergadering van oordeel dat wenschelijk zijn stappen om allengs "te geraken tot garantie van zuiverheid der van de leden afkomstige boter, ook wat betreft hel watergehalte. Nederlundsch Onderwijzers- Genootschap. De 57e alg. verg. ran bet Ncdorlandscli Onderwijzers-Genootschap werd gisteren voortgezet. Zij werd bijgewoond door den heer J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie. Overeenkomstig praeadvies van het hoofd bestuur werd verworpen een voorstel van de afd. Haarlem II om bij de regeering aan te dringen om in bet wetsontwerp betreffende de pensioenen der onderwijzers en hun -we duwen en weezen ook die onderwijzers en on derwijzeressen op te nemen, verbonden aan scholen zonder rijksbijdrage. Het hoofd bestuur meent zich voorloopig te moeten bepalen tot heb verkrijgen van pensioen voor weduwen en weezen van die onderwijzers werkzaam bij het openbaar lager en heb ge subsidieerd bijzonder onderwijs. Besloten werd tot voortzetting van onder steuning van weduwen en weezen uit het on dersteuningsfonds en tevens om daarin ook de onderwijzeressen op te nemen. Opgedragen werd aan het hoofdbestuur om te onderzoeken op welke wijze de vereen voudigde spelling in bet onderwijs kan wor den opgenomen. Besloten werd bij de Regeering afzonder lijke beiooning te vragen voor onderwijs, go- geven buiten de gewone schooluren. Een voorstel van Rotterdam I, om heb hoofdbestuur op te dragen alle pogingen in 't werk te stellen, opdat aan art. 35 der Leerplichtwet betreffende kindervoeding en -kleeding overal in den lande een zoo ruim mogelijke toepassing worde gegeven, werd uitgesteld tob na het verschijnen van het rapport over de werking der Leerplichtwet, waarnaar een enquête door bet 'hoofdbe stuur is ingesteld. Verworpen werd een voorstel van Rotter dam I om er bij de Regeering op aan te dringen de examens voor de hoofdakten en talen niet te doen houden in. het midden van den zomer. Tegen dit voorstel gold voor al het bezwaar, dab, aangezien de examina toren in den regel een groot, gedeelte van dén zomer vrij zijn, op eiken, anderen tijd van het jaar door het verplaatsen van den tijd voor het examen stoornis in bet onder wijs zou worden gebracht. Mede -werd verworpen een voorstel van Schiedam, om er bij de Regoering ernstig op aan te dringen de overproductie van leer krachten bij bet lager onderwijs zooveel mo gelijk te beperken door afschaffing van het premiestelsel voor do opleiding van onder wijzers, geleidelijk© opheffing der Rijksnor maallessen en oprichting van meer kweek scholen. Ook werd ven-worpen oen voorslol van Groningen, om bet hoofdbestuur op te dra gon pogingen in 't werk te stellen tot bet verkrijgen van ecu betere regeling der va- cantiën in de verschillende gemeenten van ons land. Men meende die regeling aan plaatselijke bestuurders te moeten overlaten. Verder werd aangenomen een voorstel van Olst-Wijho, om dbor middel' der afdeo- lingen een onderzoek in te stollen naar den levensstandaard den- onderwijzers in verschil lende. plaatsen des lands on daarover rapport uit te brengen. Een voorstel van Schoonhoven werd over genomen door 'tlioofdb., nl. dat'tN. O. G. uit bet Vaste Fonds zooveel mogelijk steune do op wachtgeld gestelde leden en ijvero voor betere regeling van pensioenen en wachtgelden in den geest der Belgisdie wet. Het voorst©! van het hoofdbestuur om dit to machtigen stappen to doen, die bot noo- dig oordeelt om to verkrijgen, dab d-oor wet telijke bepalingen geregeld worden de go- volgen, voortvloeiende uit de vereeniging van bet lidmaatschap der Staten-Generaal mot het ambt vau onderwijzer, werd uitge steld tot oen volgend jaar, omdat de beer Ter Laan, die dit onderwerp zou inleiden, door huiselijke omstandigheden verhinderd was aan zijn voornemen gevolg te geven. Met bijna algemeene stemmen werd ver worpen een voorstel van Sneek, om bet Ned. Onderw. Genootschap uit te noodigen uit haar kas aan het Weerstandsfonds van den Bond do helft te restitueoren van de onder- steuningskosten, uitgekeerd en nog uit te koeren aan den ontslagen onderwijzer Zwaar- dijk to Apeldoorn. De behandeling van een aantal paedago- gische stellingen verviel door ziekte van den lieer H. J. Mulder te Hengfordeu, die zich met de inleiding en verdediging van die stel lingen zou hebben belast. Als plaats voor de volgend© vergadering werd Groningen aangewezen. Na afdoening van nog eonige huishoude lijke voorstellen werden tot eereleden be noemd de heeren Meijer, oud-voorzitter, to Amsterdam en dr. Stenfert Kroese te Arn hem. In zijn slotwoord deelde d'e voorzitter nog mede dat een brandverzekering voor onder wijzers in onderzoek is. Heden zou tot slot een uitstapje naar de omstreken van Leiden worden gemaakt. Ned. Botanische Ver. De Nederl. Botanische Vereeniging beeft ditmaal baar zomervei-gadering te Middel burg gehouden, onder voorzitterschap van dr. L. Vuyck, uit Leiden. Tot nieuwe leden werden benoemd de beer B. 'P. v. d. Voo, te Londenmaj. dr. Canna Popta, conservatrice aan het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, en de heer P. J. v. Bremen, to 's-Gravenhage. Mede- deelingen van webenschappeJijken aard wer den gedaan door prof. Wijsman en prof. Jan- se uit Leiden, mej. A. Ogterop en de heeren dr. Van Vloten, Scliippor, Rieter, dr. Goet- harfc en dr. Vuyk. Voorloopig werd Heeren veen voorgesteld als plaats voor de volgende zomervergadering. Verscheiden leden maakten, do volgende d'agen botanische excursies in Walcheren en Staats-Vlaanderen. Ned. Aanneinersbond. Blijkens het jaarverslag van den Ned. Aan- nemersbond is het ledental van den Bond ge stegen van 266 tot 300, verdeeld als volgt: Amsterdam 44, Rotterdam 42, 's-Graven hage 39, Arnhem 24, Zwolle 13, Gotida 15, Haarlem .30, Kampen 7, Groningen 26, Utrecht 28, Pannerdam 10, algemeene leden 15, correspondenten 7. Ondersteuning van achtergeblevenen. Uit het verslag der Vereeniging tot voort durende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte Sc teveningsche vis- schers blijkt dat zij een legaat van f 6000 en een van f 6400 ontving. Het aantal weduwen en weezen aan wie onderstand wordt verleend bedraagt thans resp. 103 en 7'2. "Wnfcroult rekking aan de Veluvre. In eene te Barneveld gehouden landbouw- vergadering is besloten, in verband met de Amsterdamsche waterleidingplanneneen adres aan het hoofdbestuur der Geldersche Overijsselsche Maatschappij van Landbouw te richten, met verzoek zich tot de regeering te wenden om maatregelen te nemen, waarbij het onttrekken van water aan de Veluwe, ten behoeve t an groote steden, verboden worde. Teredeling van het Ambacht. De Vereeniging tot veredeling van het Ambacht houdt 4 Augustus te Amsterdam eene vergadering. Onderstaande vragen zullen alsdan behandeld worden lo. De opleiding in ambachten en vakken be hoort thuis in de werkplaats en op het werk. 2o. De eigenaardige toestand van de werk plaats, zooals die thans is, maakt opleiding aldaar onmogelijk (aanneming, speculatie- bouw, vlug werken enz.) 3o. Is het mogelijk de opleiding voor am bachten en vakken zoodanig te regelen, dat werkplaats en school te zamen daarin voor zien door bepaalde uren van den dag in de school de theorie van vak of ambacht te ouderwyzpn en de overige uren in de werk plaats aan de praktyk te besteden. De be zwaren hiei legen schynen onoverkomenlijk. Indien sub 3o. niet toe te passen is dan blijft over dat in een school ook de practische opleiding voor het ambacht beginnen moet en zyn alzoo scholen voor het ambacht nood zakelijk. Patrimonium. Do jaarvergadering van „Patrimonium" zal, 25 en 2G Aug. a. s. te Zwolle worden ge houden. De eerste zitting is gewijd aan liet afdoen der verschillende huishoudelijke zaken. In deze zitting zal in do vacature van den lieer A. Sizoo moeten worden voorzien, be nevens in de vacaturen, ontstaan door perio diek aftredonovan de lieeren J. P. Boerkool, J. Huizingacn D. Lautonbadi. Onder do verschillende van de afdcelingen ingekomen voorstellen behoort o.a. dat, om den lieer J. Hnizinga, van Kampen, meteen vast salaris te benoemen als agent voor do vakorganisatie. Verder een voorstel Dok- knm om pogingen aan te wonden tot bot verkrijgen van een toelichting op Patrimo- nium's Sociaal Program. Van de afdeeling Vlaai-dingen kwam o .a. dit voorstel in: „Wat kan er door heb par ticulier initiatief en door d'e regoering wor den gedaan om, met liet oog op de zedclijko en financieel© schade, die, ook de naar het bijna algemeen oordeel gewettigde werksta kingen, ten gevolge hebben, deze te voor komen, of zoo zo uitbreken, zoo spoedig mo gelijk tot wottigo oplossing te brengen." Belangen der Trouw. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw te Rotterdam heeft een schrijven gericht aan de Ned. Vereeniging tot wering van vallende ziekte, waarin zij med-deelt het le betreuren, dat onder de groote schare bestuurderen dier vereeniging geen enkele vrouw voorkomt, en het ver trouwen uitspreekt dat op de eerstvolgende vergadering voor eenige der nu bestaande vacatures vrouwen zullen worden gekozen. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek inge trokken do benoeming van den heer C. F. Lobrct tot ontvanger der registratie en do meinen alhier, en is hij bevestigd in zijn te genwoordige betrekking van ontvanger dor voormeld© middelen te Wageningen. Zaterdag a. s., den verjaardag van II. M. de Ifoningin-moeder, zal er geen parade worden gehouden door de schutterij alhier. Wy vernemen, dat de melasse-spiritus- fabriek »De Noord" aan de Willemskade alhier, in eigendom aan de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft is overge gaan. (>N. S. C.") Bij 't ministerie van koloniën is teiegrafbeh bericht ontvangen dat onze oud-stadgenoot de sergeant der infanterie W. Deyl bij een excursie op Atjeh den 29n Juli is gewond. Een droevig ongeluk heeft hier heden plaats gehad. De 5i-jarige T. C. Noordyk, graanrneter- weger, wonende aan de Schie, zou heden morgen naar den zolder paan van de bianderij der heeren W. A. J Wittkampf aan de Westerkade, toen hij boven aan de trap gekomen plotseling óf door mis te grijpen óf door een duizeling bevangen voorover tui melde en met het hoofd omlaag op de sleenen terechtkwam. Vrceselyk verwond aan het voor- en achter hoofd, met gebroken neusbeenderen en andere lichtere kwetsuien werd de ongelukkige op genomen en onmiddellijk de hulp van een dokter ingeroepen. Deze kon echter slechts den dood consta- teeren, die oogenblikkelyk schynt te zyn ingetreden. Per brancard is het lyk naar huis gebracht. 151000 Ourthe Grèskeien van 13 by 20 cM. tot aanleg van de Stationstraat en de Prins Hendrikstraat naar den Parallelweg en tot verbetering van de Gedempte Waai B. en W. stellen voor te vergunnen aan de heeren G. Vriens, reeder alhier, W. P. Versteeve. kuiper alhier, en J. Proost, vracht rijder nihier, respectievelijk om op het per ceel erfpachtsgrond sectie B No. 5090 aan het Prikkenwater te mogen bouwen een houten loods op steenen voet, om op open grond van het perceel erfpachtsgrond sectie B 5043 aan de Stationsstraat een houten bergplaats te mogen stichten, en om op den open grond van het perceel erfpachts grond sectie B No. 4906 aan de Stations straat te mogen stichten twee gebouwen bestemd tot woonhuizen. Ingekomen zijn de volgende verzoeken om gronden in erfpacht o. van den heer A. Verhoeff, timmerman alhier, betreffende een perceel gemeentegrond begrensd ten Noorden door de Oosterstraat, ten Westen door school C, breed 13 M. langs de Oosterstraat en diep zooals het terrein aangeeft. Hij wenscht hierop 2 gebouwen, bestemd tot woonhuizen, te stichten. b. van den heer P. A. van Deventer, aan nemer alhier, betreffende een perceel, gelegen naast de in erfpacht uitgegeven perceelen aan den Hofsingel van den heer Jac. Vogel, breed pl. m. 15 M., tot het stichten van woonhuizen. B. en W. stellen voor op beide verzoeken gunstig te beschikken. Cücvondcn voorwerpen. Te bevragen aan onderstaande adressen: een schildersstrykmes by Arentje Tons, Reo- bothstraat no. 79een pomp van een koperen muziekinstrument by P. Hoorweg, Kruger- straat no. 42een breiwerk in een geruit zakje vier breinaalden en een kluwen zwarte sajet by J. Borsboom, Prins Hendrikstraat no. 26een vrouwen hoofddekje by J. van Haften, Westhavenkade no. 40. XXVI le Xederlandsch Taal- en Letter kundig Congres. Do lijst dor spi-ekers groeit gedurig aan, niet alleen van do Noord- cn Zuid-Nederlan ders maar ook van de Zuid-Afrikaneis, met uiterst belangrijke onderwerpen. Allen kun nen wij natuurlijk niet noemen. Nameu zooals die van N. Mansvelt, Janson Jr., Van Broekhuizen, Louw, Kom, Blok, Kluyer, de Jong, .Pynacker Hordijk, Mevr. Ypcs- Spect, Vuy-lsteke, Fredcricq, Minnacrt, Fris, Keurvols, Gittens, enz., enz. zijn de we reld door bekend. Do onderwerpen door don oproep aange duid zijn dus van een belangwekkende cn grondige behandeling verzekerd. Overeenkomstig het advies van de Com-' missie voor Gemeentewerken stellen B. en W. voor hen te machtigen tot aankoop van Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 30 Juli 1902. Schiedam: Sfarooperij C. J. F. S., cn J. L. S. ieder f 1 boats subs. 1 d. 'li. Straatschenderij D. J. E., en \V. P. ieder f 1 boet© subs. 1 d. h.F. K, R. f 4 boete subs. 2 d. b. Verwekken van nachtrumoer: J. L. R. f 3 boete subs. 3d. h.J. M. L. H. f 4- boete subs. 3 d. h. Openbare dronkenschap: II. L. f 1 boete subs. I d. h.C. G. en J. A. II. V. ieder f 3 boete subs. 3 d'. h. J. M. L. IT. f 4 boete subs. 3 d. b. Loopen op een weiland S. A. M„ C. J. P., A. E. v. "W. en C. A. IT. ieder 3 boete subs. 2 d. 'li. Overtreding van bet Provinciaal Regle ment C. M. B. f 0.50 boete subs. 1 d. h. Poli tie-Overtoiling T. d. B., A. K.( M. S., M. G., J. J. K, J. II. J., A. v. d. B., A. J., F. P., M. J. K, W. M. M., J. M. v. d. .IC. ieder f 0.50 boeto subs. 1 d. li.F. S., J. J. G. ieder f 1 boete subs. ld. h.IT. J. F. C., P. B. f 3 boete subs. 1 d'. h.T. J. G. f 3 boet© subs. 5 dagen hochtemia. VI a a r d i n g e n Openbare dronkenschap: P. O. 3 boete subs. 3 d'. h.A. II. (3e> herli.) 10 dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting .gedurende 6 maan den. Overtreding van de boterwet.: J. F. T. f 4 boete subs. 3 d. h. Overtreding van dei Jachtwieit: D. d, L. Dzai. f 1 boete subs. 1 d. h. met verbeurdverklaring van het geweer. Overtreding van de Leerplichtwet: A. II. f 0.50 boete subs. 1 d. li.H. W. S. f 1 boete subs. 1 d. li.A. d. M. f 1.50 boot© subs. 1 d. h.T. G. 2 maal f 3 boeto subs. 2 maal 3 d. h. Poïitie-overtreding R. II. f 1 boeto subs. 1 d. k.J. J. H. f 4 boeto subs. 1 d. h. Voor 'liet gerechtshof te 's-Gravenhago had zich. gisteren to verantwoorden een bran dersknecht uit Schiedam, die aan een ande ren Schiedammer moutwijn van zijn patroon had afgeleverd1, om naderhand te verreko n cn, wanneer het gedistilleerd in veiligheid was. Do commiezen hadden het ovenwol1 aan gehouden en aldus werden zij heiden, do brandersknecht bij verstok, door do recht bank te Rotterdam veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf wegens diefstal in. ver eeniging. Advocaat-generaal mr. 'Reitsma, dio straf niet te gering achtend, requireerde bevesti ging- Mr. L. A. MIchiels, verdediger van den tweeden bekl., betoogde, dat ten aanzien van zijn cliënt ©r igeen diefstal ïn vereeniging maar slcclits medeplichtigheid' aan den door den brandersknecht gopleegden diefstal had plaats gehad. Voorts, dat het geleden nadeel voor het .grootste gedeelte den Staat had ge troffen, wegens ontduiking van accijns en dat dit laatste nu wol in abstracte diefstal moge zijn, doch do Wot smokkelarijl niet als zoodanig beschouwt. Op die gronden conclu deerde pleiter too het opleggen van een geld boete. Uitspraak 6 Augustus. Vrijgesproken door den Kantonrechter te 's-Gravenhage is de juffrouw die vervolgd wegens het berijden van het verhoogde schelpenpad in het Lange Voorhout aldaar, ter terechtzitting opgaf, dat zij de wielrijders- kunst niet eens machtig was. Gisteren had zilcli voor hot kantongerecht te Haarlem de beruchte Frans Rosier te verantwoorden wegens het dragen van ver boden wapenen. Het gebouw van justitie was stampvol met belangstellenden die tot eon ©ind in d'e straat stond'en to wachten, of zij ook iets van Rosier te zien konden Rrij" gen. Enkel© fotografen waren aanwezig-

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2