56*c® jaargang No. 10919. Directeur te Gaeentewta Zaterdag 2 Augustus 1902 NA VEERTIG- JAREN. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURAHI. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vó<5r een uur aan het bureau bezorgd zijn. Korean Bo terstraat 6g. Prijs der Adverten tiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere rej.el meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hur- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wonen zoogenaamde Uleia» n&vevSmntiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. I»terc. Telefoon No. 123. SOLLICITANTEN naar de betrekking van te Schiedam (annvangsjaarwedde f 2500, met twee vijfjaarlyksehe verhoogingen van 1250.genot van vrije woning en een be drag van f 00.per jaar als tegemoetkoming in de personeeie belasting en in de kosten van vuur en licht voor het kantoor) wot den uitgenoodigd hunne stukken in te zenden bij den Burgemeester vóór 9 Augustus e.k. Gelegenheid tot persoonlijke kennismaking zal alleen worden gegeven aan hen die daar toe worden opgeroepen. AEC5EMEE1» OVERZICHT. SCHIEDAM, 1 Augustus 1902. Suld-Airika. Het gerucht gaat dat lord Milner, Zuid- Afrika's Hooge Commissaris, zoo spoedig mogelijk naar Engeland zal komen, om met den heer Chamberlain te confereeren. Hoewel het tweede nog slechts een gerucht is en dus onder voorbehoud dient aanvaard, is het toch wel de aandacht waard, daar het iets waarschijnlijks heeft. Sir Gordon Sprigg, die nu net weer terug is uit Enge land, en lord Milner zijn in de zoo gewichtige quaestie van de schorsing der grondwet anti poden. En al is het nu niet bepaald een natuurwet, dat, als de eene antipode zich ergens vertoont, de ander dadelijk het veld ruimt, of het een niet met het ander in indirect verband staat, is de vraag. Er wordt dan ook in het bericht over lord Milner's komst naar Engeland nadrukkelijk bij gemeld, dal de Hooge Commissaris naar Londen gaat om ziel) met den Minister van Koloniën te verstaan over de conrtiuttioneeie quaestie. Na de jongste openlijke verklaring van den heer Chamberlain over het verschil van opinie lusscher. de Regeering te Londen en den Zuid-Afrikaanschen Commissaris zou zulk een overleg niet overbodig zijn met liet oog op de «eenheid des geesles" lusschen beide geestverwanten. Een gemis aan accoord tus«chen den heer Chamberlain en lord Milner zou een hoogst bedenkelijke zaak kunnen worden, in ver band met de verwezenlijking van beider zoetste ideaalde uitbanning van het Ool- landsche ras uit Zuid-Afnka, lletzou daarom zeer begrijpelijk zijn als het beiden idealisten van hetzelfde genre had goedgedacht in een vertrouwelijk rête tète te trachten tot over eenstemming te geraken in een quaestie, die met de zegepraal der Engelsche zaak in Zuid- Afrika zoo nauw verwant is. We moeten echter nog afwachten of de komst van lord Milner een gegrond gerucht is al dan niet. Het huwelijk van De la Rey's dochter werd ook bijgewoond door generaal Den Vil- joen, die uit St. Helena was teruggekeerd. De generaal verhaalde hoe de Boeren ep het eiland met scherpe belangstelling den loop der gebeurtenissen hadden gevolgd en over tuigd waren van het succes der Boerenzaak. Het bericht dat de vrede was verklaard, kwam tot hen als een bliksemstraal uit een blauwen hemel. Zoolang evenwel de voorwaarden niet be kend waren, was er gejuich, toen den vol genden dag bekend werd op welke voorwaar den de vrede tot stand was gekomen, werden de gevangenen diep geschokt. Evenwel schikten zich allen in de zaak, en werd geen wooid gehoord tegen de Boeren-aanvoerders die tot het laatst hadden [gestreden. Allen stelden zulk een sterk vertrouwen in hun leiders, dat zij er zeker van waren dat niet tot overgave was besloten vóórdat in het gebed God om raad was gevraagd. Met een opwekking tot samenwerking be sloot de generaal. Sprekende van de zending der Boeran- die geld voor de weduwen en weezen komen ophalen zeide Lucas Meijer, dat zij van-plan zijn door Europa te reizen, ook Engeland en Schotland, en door de Vereenigde Staten en Canada. Over de komst van de Boeren naar Europa heeft een Parijsch pro-Boer-telegraafagent- schap, dat dikwijls gezaghebbende inlichtingen uit Boerenkring verkreeg, gemeld dat de generaals Botha, De Wet, Delarey en Lucas Meyer naar Europa komen, sop speciale en directe uitnoodiging van Chamberlain, die met 'hen wenscht te beraadslagen over den inhoud van de vredesvoorwaarden en over den algemeenen toestand in Zuid-Afrika." In hoeverre dit juist is en of Chamberlain van plan is de vredesvoorwaarden uit te leggen zooals de Boerengeneraals dit zouden wenschen valt moeilijk te zeggen. ft ft In Transvaal wordt vermoedelijk spoedig de rechtspleging met gezworene ingevoerd. De regeering heeft ten minste reeds een be sluit uitgevaardigd, bepalende dat alle manne lijke personen die bezittingen hebben, op 500 p. st. waarde geraamd, of 300 p. st. iukomen genieten, tot gezworenen benoem baar zijn, met de gebruikelijke uitzonderingen. Verder zijn bepalingen uitgevaardigd vol gens welke geen vergunningsrechten aan de overheid betaald behoeven te worden over het tijdvak van den oorlog, officieel vastge steld tusschen II October 1899 en 31 Mei 1902. ft ft ft Thans bevat de «London Gazette" (het officieele Engelsche blad) het besluit van Koning Edward, waarbij de waardigheid van «burggraaf" wordt toegekend aan Horatio Herbert, Lord Kitchener van Khartoum, on der den naam en met den titel van «Viscount Kitchener." Khartoum and of the Vaal in the Colony E. DEBA.NS. 25) „Wel', wel, hoc- slim Ik verzeker jo, die man kan liet nog ver brengen/' „Ik begrijp u niet," „Ik noem aan, dat men nn heel objektief en verstandig met je over hem praten kan Het zou ook wol wat heel erg zijn a's jo nu nog ook maar liet geringste voor hem gevoel de, nadat zijn dubbelzinnigheid op zulk oen duidelijke wijze aan hot licht is gekomen." „Daarover spreken wij nu niet. „Wat waart u eerst van plan to zoggen?" „Niets andere dan dat het avontuur van dezen middag alleen een comodie is geweest; waarin hij zijn rol 'heel vernuftig heeft ge speeld." „Iïoudt u hem dan in staat... „Maar, kindlief, denk zelf nu eens na over dio zaak. Eerst maakte hij to Montsom- bro Johanna Cab us hot 'hof, die in zijn toen malige betrekking juist een geschikt» par tij voor hem was, maar toon hij begon te bespeuren, dab hij1 indruk op jou gemaakt had, veranderde hij plotseling van idee en trachtte jou een groote genegenheid van zijln kant' voor te spiegelen. Toen, ten ge volge van hot gebeurd© met den ongolukki- gen idioot zijtn verhouding tot Johanna be ken'd werd, trok dit natuurlijk een stroop door zijn rekening. De edelmoedige gift, die je grootvader, in zijp. blindo voorkeur voor dien jongen, hein schonk, wekt© toen na tuurlijk ziju hooghartig© gevoelens nog meer op. Van Johanna Cabus wildo hij toen niets meer weten, maar zijn begeerte naar rijkdommen deed hom toen een plan verzin nen, om de rijke erfgename andermaal in zijn netten te verstrikken. Daarom verzon hij dit avontuur, om je medelijden op to wekken on in jou oogen interessant te schij nen." „Maar boe kon hiji weten, dat wij juist op dat oogenblik langs den Triomfboog zou den rijden V' „Lief kind, ik dacht toch niet dat jo zoo naïef waart, Er zijn menschen in Parijs, die er een beroep van maken, andere lieden, die er hen voor betalen, op do hoogt» to hou den van aMes wat zij verlangen te weten." „Weet u -zeker," vroeg Sabine haar uit drukkelijk, „dab hij do erfenis van grootpa pa aanvaard heeft?" „Als hij dat niet gedaan had, dan zou het zeker een slimme strook van hem geweest zijn, maar dan zou notaris Saint Martin het ons zeker wel hebben doen weten, to meer daar Lanccimont er natuurlijk wel voor zou zorgen ons, en vooral jou, op do hoogte t brengen van zijn „edelmoedig" karakter." Deze geslopen betogen misten hun uitwer king niet. Sabine was wel is waar door do woorden barer moeder nog niet geheel over tuigd, maar zijl vermocht ze evenmin to we derleggen. Ziji sloot das haar twijfel zwij gend in haar "binnenste op. X, De inwoners van St. Et'ienno en van den omtrek wachtten in groote spanning het oogenblik af, waarop de zaak van Zaa-ap cn zijtn metgezellen voor do rechtbank zou wor den behandeld. Mevrouw Yassdin en haar dochter waren, of the Transvaal and of Aspell in the county of Suflelk". Deze titel zal op zijn zonen of bjj ontstentenis van dezen op Kitcheners oudste dochter, eventueel op hunne afstam melingen of bij het ontbreken daarvan op zijn broeder overgaan. In een laatste rapport over den oorlog geeft Lord Kitchener als het geheele aantnl Boeren, dat zich na den vrede onderworpen heeft, op: Transvaal 11,166. Vrijstaat 6155, Kaap kolonie 3635. In hot geheel 21,256. Lucas Meijer heeft een bezoek gebracht aan Kitchener, met wien hij een half uur is blij ven praten. Chamberlain vond hy niet aan zijn bureau hij had toen een gesprek met een der ondersecretarissen. Maandag hebben Meijer en zijn vrouw bij lord Rothschild ge dineerd, waar ook Kitchener was. Ook heb ben zij een uitnoodiging aangenomen bij lord Roberts. Engeland en Rusland. Doze bc.ide mogenbeden die scherp tegen over elkander staan on wier voorposten van oeconomiseheu invloed steeds op elkander Btuitcn hebben klaarblijkelijk hot toch weer eens kunnen worden. Uit Peking komt bericht over den stand hunmier onderhandelingen ter zake van den spoorweg. Db onderteekening van een wederzijdsch accoord, zoo wordt gemeld, zal waarschijn lijk heden pl'aats hebben. Beide partijen hebben iets toegegeven, Do door Rusland bestreden clausulo be treffende de aanstelling van militaire direc teurs zal worden geschrapt. En verder heb ben beide partijen hun goedkeuring gehecht aan dei bepaling, dat do Ghineezcn allo lij nen ten noorden van Peking zullen aanleg gen zonder de cotrole van eenige Mogend heid. Zoo schijnt dus dit geschil bijgelegd. Het is opmerkelijk, dat er en to Londen en te Petersburg een streven bestaat om alle „klei nere" geschillen in het Oost-en zooveel moge lijk in der minne te schikkcu. Maar do „grootere", dat is een andere quaestie. Als ten aanzien van deze dezelfde verzoe ningsgezindheid bleek te bestaan, als ten op zichte der kleintjes, dan zou het gevaar voor een conflict in liet verre Oosten liool wat ver minderd zijn. Het gaat echter meer zoo. Waar in cardinal» quacsties geschillen be staan, daar is meestal een neiging om de on dergeschikte in der minne te bcslcehtc-n, juist omdat men vreest dat liet van een con flict over do ondergeschikte quacsties moch ten komen tot ecu hoi-sing over de e ar d in ale punten van geschil. Met een hom moet men voorzichtig omgaan. En waar een lont in do buurt is, daar haast men zich deze te verwij deren, uit vrees dat de groote bom eens mocht barsten. Want er broeit meer on wel over Pcrzië. In het Lagerhuis heeft Lord Cranbome, ceu desbetreffende vraag bean moordende, gezegd dat de Britsclio regeering geen inlich tingen verkregen had: over den aankoop van land door een Russischen consul op liet eiland Bahrein in de Perzischo golf. Eli verder dat men wel niet zou verlangen dat alios werd medegedeeld wat met den Porsischcn vorst tijdens zijn bezoek wordt besproken. Zonder twijfel is hot voor de kwestie in die streken een belangrijk voordeel voor Engeland dat do Sliah het land bezoekt; on zij lachen dan ook in hun vuistje doch. voor dat do machtige heer naar zijn land te rug gaat, zal' Rusland hem ook nog wel even te pakken krijgen. En wie liet laatst lacht, lacht liet best. Duitse h land. In heb naburige keizerrijk zijn er twee handelingen van het openbaar gezag die de pers cn liet groote publiek mot verontwaar diging vervullen. Het eerste geval hangt cenigszins met de politiek samen, doch is daarom niet minder afkeurenswaardig. Do directeur der belastingen in de pro vincie Posen is uit zijn betrekking ontsla gen, onder voorwendsel dat hij zich ge- mcssaillccrd heeft door te trouwen met do dochter van een gewezen onderofficier. Do „Wcser Ztg." moldb aangaande deze zaak nog, dat do heer Löning, zoo heet dc betrokken ambtenaar, verklaart dat liij, evenals do meeste hooge ambtenaren van de provincie, een tegenstander is van het kras optreden in do Polen-politiek, het zooge naamde „hakalisme". „Ik moet hierbij, ech ter opmerken," zei hij verder, „dat ik eerst eenige maanden voor mijn verloving aan den ministcrieelen commissaris het volgende schrijven heb gericht: „Ik houd' het „liaka- tisme" om zijln togenwoordigen invloed scha delijk voor do provincie en juist nadeelig voor het „Duitsclidom"." Verder zegt hij, dat hij voor vreedzame uitbreiding van het Duitsclidom is, maar dat men de Polen mot rust moot laten. Hij meende dit standpunt uiteen to moeten zet ten, nu door do regeering de Polen-politiek in verband is gebracht met zijn ontslag. En uit het volgend teekenend schrijven van den opperpresident blijkt duidelijk wat do voor naamste oorzaak van het ontslag van dezen Pmisischon ambtenaar is „IJ heeft zidli met de dochter van den ro- geeringssecretaris Coccius verloofd. Op do persoonlijkheid! van uw bruid is na ingewon nen inlichtingen (tot hoe ver strekt zich do zorg van de Pruisische regeering voor liet geluk cn do welvaart Van haar onderdanen niet uit!) niets aan te merken. Maar u kuub als directeur van do provinciale belastingen niet mot do dochter van eon gewezen ser geant trouwen, evenmin als een overate do ovenals Jacques Vi lief rancho en zijn kinde ren, den vorigen avond daar aangekomen en in fhet Hotel do France- afgestapt. Robert, wiens liefde met den dag toenam, ovorfaad- do Sabine met bewijzen zijnor teoderlioid, en het jonge meisje gaf zich onderworpen aan haar noodlot over. Bertlia was overtuigd dat zij haar spel -gewonnen had, en nam blijkbaar met voldoening do hulde van Ro- borts vader aan, die opnieuw jong was ge worden, sedert hij haar had iceren kennen. In een eenvoudige herberg, in do arbei derswijk gelegen, bevonden zich de overige getuigen, die eveneens dit sensatie-proces moesten bijwonen. De hoofdopzichter Cabus die na den dood van zijn meester altijd door somber cn prikkelbaar was, Barbazei 11e, die dan vroolijk en dan weer gedrukt scheen te zijn, naar gelang zijn vooruitzichten afwis selden om do wederliefde van Johanna op to wekken, Carcagtieux, die gedeeltelijk lier- stold was van zijn verwonding, en ton slotte George Lanceinonb, wien men duidelijk do ziolesmart kon aanzien, die hij de laatste we ken ondervonden 'had. Toen zijn vroegere kameraden licm over stelpten met vragen, waarom hij niet naar Moutsombro kwam, om dc fabriek over tc nemen, had hij ten antwoord gegeven, dat alles niets dan -een grap was geweest, maar dat iemand hem had heet genomen. „Maar ik noem het dan toch een liecl ge- meeno grap," zeido Carcagnoux. „Als mij zoo iets overkwam, zou ik er niet verwon derd over zijn, maar om met Lanccinont iets dergelijks uit te halen, dat noem ik in faam." „Maar waarom kom jo dan toch niet naar Mort bsombre om samen met ons te werken," vrodg Cabus. dochter van oen sergeant. Een lid van do regeering mag zulk een huwelijk sluiten. IT bekleedt als directeur van do provinciale be lastingen oen der hoogste plaatsen in do provincie en u kunt zulks niet. Deze mcc- ning deelt ook de oommandeerendo generaal na herhaalde ruggespraak. De aan mij mede gedeelde uitlatingen over do Polen-politiek zullen i% den hals niet breken. (Het staat er woordelijkMaar wat uw verloving be treft, heeft u in uw betrekking mot de nu eenmaal' hij ons hecrschende begrippen re kening te 'houden U hebt dat niet gedaan, u moot daarom de consequenties van uw doen dragen." Een tweede vreemde geschiedenis dio grondig onderzocht dient to worden, ver meldt do „Köln. Ztg.". Het blad schrijft Een koopman in brandstoffen te Berlijn, Gustav Ackennann, begaf zich 12 Juli naar do „Stadtsvogtoi", waar hij drie dagen hech tenis moest ondergaan. Toen hij Dinsdags, den 15cn, niet terugkeerde, word zijn vrouw ongerust. Zijl zond, omdat zij zelf niet uit haar zaak weg kon, don volgenden dag een bekende naar het 'huis van bowaring. Deze kwam thuis met do boodschap, dat dc man er nog vijf dagen bijt had gekregen. Vrijdag 18 Juli ging de vrouw zelf, cn ver nam daar van den inspecteur„Do kerel is gek geworden cn Dinsdag reeds naar Herz- berg overgebracht!" Ook op liet politic-bureau werd haar be vestigd, dat haar man plotseling krankzin nig was geworden, cn dat zij hem niet eerder zou kunnen zien dan Zondag den 20n, tus schen 11 on 12 ure in den voormiddag. In spanning bracht de- vrouw beide dagen door on begaf zich op den bepaalden dag naar Ilerzberg. Tot haar ontzetting vernam zij hier, dat haar man reeds Dinsdag, den dag zijner aankomst, overleden en dien Zon- dag-rnorgen juist begraven was. Men had verder niet geweten, dat hij getrouwd waa en dus geen bericht kunnen sturen. Den dag daarna ontving de vrouw wat aan haar echtgenoot had toebehoort. Zij vermiste daarbij een horlogo en 16 mark aan geld. Ook schrikte zij niet weinig, toen. zij zag, dat jas cn vest van achteren geheel opengesneden waren. Toon zij zich voor een cn ander weer naar Ilerzberg begaf, weid. zij, afgescheept met do boodschap, dat zij eerst de kostcu moest betalen. aeasengie MieiicdccUngcs. „Omdat de fabriek toch binnen korteren of langercn tijd verkocht wordt, vond ik het raadzamer dadelijk maar naai- een andere betrekking uit te zien," gaf Laucemont ten antwoord. „Maar jo zult toch niet naar Parijs terug- gaan, zonder eerst nog eens naar Montsoni- bro te komen V vroeg hem do hoofdopzich ter. „Waarom V' „Om ons een ploizier te doenJohanna vooral zou jo zoo graag nog eens bedanken." „Johanna?" antwoordde George moede loos. „Ze heeft mijl al genoeg beloond voor do Ihulp die ik haar verleende maar zeker zonder heb zolf te wiilien," voegde hij er bittor glimlachend aan toe. „Wat bedoel je daarmee?" vroeg Barba- zeillo, die do bedoeling van deze woorden evenmin vermocht te begrijpen als de beide anderen. „Niets, niets," gaf George kortaf ton ant woord. „Laat ons nu naar het gerechtsge bouw gaan. Het is hoog tijd." De zaak zou drie dagen duren er i\ aren twintig beklaagden, behalve, do ontvluch te Sampi, die bij- verstek veroordeeld zou worden. Den eersten daig las men do omvangrijke aanklacht voor, en werden do beschuldigden ondervraagd, zonder dat er overigens iets bijzonders gebeurde. Den tweeden dag pas begon het verhoor der getuigen, eerst me vrouw Vasselin en haar dochter, daarna Ca bus, Barbazeille en Carcagneux, de gendar men en George Laneomont. Toen men den naam van dezen laatst© afriep en de slanke jonge man in een vrije, onberispelijke hou ding d'e balio voor dto rechtbank naderde, ging er een gemompel van sympathie in do Engeland. Kapitein Harry Taylor, koerier van ko ning Eduard, kwam Voor een paar dagen van Ostende te Brussel, op reis naar Peters burg, belast met de overbrenging van ge wichtige geheime stukken aan den Czaar. Toen hij in den trein wilde stappen, miste hij zijn portefeuille met de 'belangrijke do cumenten. Onmiddellijk werd de politie ver wittigd cn o wonder! hot gelukte in het zaal op. Men had den laatsten tijd overal over hem gesproken, en daarom zijn optre den met de grootst mogelijk© nieuwsgierig heid te gemoct gezien Het mooie, bleeke ge laat maakte des te meer indruk, daar men aan zijn voorhoofd nog liet littoekcn zag van de wond die veroorzaakt was door heb onge val hij den Triomfboog. Bertha keek hom vol haat en angst aan, Hoe licht zou toch een enkele vraag van den president den jongen man kunnen nopen om iets te zeggen, waardoor Sabine kon te wo- ten komen, hoe schandelijk haar moeder haar, met betrekking tot hem, bedrogen had en dan zou liet geheele gebouw dat de wedu we zoo slim opgetrokken had', ineens instor ten. Sabine, dio onbewegelijk, met neergesla gen oogen, naast haar zat, scheen niet het geringste aandeel tc nemen aan alles wat den toehoorders zoo levendig belang inboe zemde. (Maar in haar hart verhief zich een geweldige storm. Zoolang GeorgefSsprak, be speurde ze alleen een dof gcruiseh in haar ooron, dat haar alle denkvermogen benam, maar toen hij, nadat zijn verhoor afgeloopen was, zich omkeerde om weder naar ziju plaats te gaan, dwong een geheimzinnige, on wede rstaaubare maolit haar om de neerge slagen oogen tot hem op te richten. Zie zag het litteeken op zijn voorhoofd, ze zag den minachtenden glimlach die om de lippen' van den oonmaal zoo vurig beminden man speelde, en een gevoel dab ziji gebed gestor ven waande, verhief zich andermaal met Volle kracht. Bertlia, dio haar in doodsangst gadesloeg, was een oogenblik bang dat haar dochter in onmacht zou vallen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1