s Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Italië. BINNENLAND. Propaganda. STADSNIEUWS. cabinet der toilette van een hotel in de Rue de Brabant do portefeuille terug te vinden. Blijkbaar bad. die dief, er geen geldswaardi ge in vindende, de portefeuille daar neerge legd, zonder zicli van den kostbaren inhoud rekenschap te geven. Kapt. Taylor heeft do stukken daarna een veiliger bergplaats ge geven voordat hij zijn reis vervolgde. In het Lagerhuis vroeg do afgevaardigde Gibson Bowles of het der regeering hekend was dat er tusschen Frankrijk en Spanje den 27en Juni 1900 een verdrag gesloten was gepubliceerd den 30en Maalt 1901, waarbij de Spaansche bezittingen in Adar Truarr (West-Afrika) verkleind werden en dcFran- sehe bezittingen belangrijk vergroot, en wel ke schadeloosstelling Spanje gekregen had voor dezen afstand van grond. De onder-staatssecretaris Cranborue ant woordde, dat dit verdrag zich niet beprekte tot het Westen van de Sahara, maar ook betrekking bad op do Spaansebe en Fransche bezittingen aan de golf van Guinea. Wat de schadevergoeding aanging, verwees Cranbor- ne naar het verdrag zelf. Met 1S3 tegen S6 stemmeu heeft het Huis goedgekeurd een crediet van 250,0000 pond sterling, als een concessie aan de West-Indi sche koloniën. Chamberlain verklaarde, dat deze concessie ten doel had den suikerplan ters in staat te stellen het tijdperk, dat hun tot de afschaffing der suikerpremies in 1903 nog rest, door te komen. De suikerplanters wenschten slechts eerlijk spel en meencn, dat zij, wanneer de premies zijn afgeschaft, zich tegen Europeesche concurrentie zullen 'kunnen staande houden. Chamberlain ge looft, dat het suikeiverdrag krachtig zal werken de overeenkomst moet zoowel naar den geest als naar de letter worden nage komen. De overwinning te Leeds men weet dat de Eugelsehen bijzonder veel' waarde toe kennen aan den uitslag van een tusschen- tijdsche verkiezing schijnt reeds na to werken. Woensdag stemden negen Unionis ten tegen de regeering, terwijl nog veel meer buiten stemming bleven. F r a n k r ij' k. Gistermorgen is onder presidium van den premier een ministerraad gehouden. De groote quaestie was natuurlijk het sluiten der weerspanninge scholen. De voorzitter wees er op dat in bijna alle departementen de inrichtingen die zich niet hadden ge meld. kalm waren opgeheven. Heden zou er weer een ministerraad zijn, doch onder lei ding van president Loubet en wel te Ram- bouillet, waar de besluiten tot sluiting ge- teekend worden. Algemeen verwacht men in Frankrijk dat de oppositie tegen de toepassiug dezer be sluiten het sterkst zal zijn in Bretagne. De houding der bevolking belooft niet veel goeds. Men zegt dat de regeering van plan is den datum en bet uur van de uitvoering der decreten tot het laatst toe geheim te houden, om zoo weinig mogelijk bloed te doen vloeien. Te Landerneau, waar de tegenstand der inwoners ter 'gelegenheid van de sluiting der zusterscholen ernstige troebelen deed vree- zen, is kalmte ontstaan. De zusters verlieten de scholen. Te St. Meen duurt de tegenstand voort. Door den es-kapitein Dreyfus is een brief gezonden aan den heer Ranc tengevolge van een artikel in de „Radical" verschenen, waarin het praatje werd opgehaald dat Hu- gues en Le Roux in Amerika hebben ver klaard dat Dreyfus biji zijn verzoek om gra tie volledig had! bekend, hetgeen Le Rous zelf formeel heeft tegengesproken. In dien brief wijpt de ex-kapiteiu er op dat men nu weet dat hij het borderel niet heeft geschreven, dat cr zijn die zeggen dat hij niet met Duitsehland maar met Rusland in verbinding stond en dat Felix Faure, die 'beter dan iemand anders al de omstandig heden, betrekking bobbende op de Rus- sisöh-Fransche overeenkomst, kende, wist dat hij, Dreyfus, volkomen onschuldig was. Waldeck-Rousseau is gisteren, weder te Parijs teruggekeerd. Gisteren méldden wij onder de telegram men de uitspraak van het proces-Palizzolo, een reeds lang vervolgde, wiens veroordee ling door het werken van de Mafia zoo lang werd tegengehouden, dat men dacht dat er wel nooit iets van komen zou. In 1892 werd op Sicilië de grondeigenaar Francesco Miceli vermoord, naar men alras vermoedde door leden der beruchte Mafia, aan wier hoofd stond de volksvertegenwoor diger voor Palermo, Rafael Palizzolo. In 1893 volgde een niet minder opzienbarende moord opalen vroeger en directeur der Ban co di Sicilia, Emmanuel Notarbartolo. Ook hier werd Palizzolo beschouwd als de man die de moordenaars gehuurd en betaald had. De eigenaardige toestanden in Italië maakten het noodig, dat het proces tegen Palizzolo en zijn werktuigen niet op Sicilië plaats had, evenmin als het mogelijk was den roover-moordenaar Musolino in zijn ge boortestreek Calabrië terecht te doen staan. Bologna werd uitverkoren om over Paliz zolo recht te doen en in vele kringen Lu Ita lië zal met voldoening vernomen zijn, dat deze gevaarlijke schurk van de Mafia als re sultaat der meer dan 200 zittingen, die zijn proces eisclite, en der enorme kosten, aar. de zaak verbonden, niet minder dan 30 jaar ge- kregon heeft om tot boscf van zijn misdaden te komen. Aan verdediging heeft het hem niet ont broken zijn advocaten zijn meer dan twee maanden aan 't woord geweest. Do Italiaansehe „Tribuna" deelt mee, dat de gezant to Athene, hertog Avarna, naar Bern gaat on Silvestrelli, die zich te Bern zoo onhandig aanstelde, naar Athene ver trekt. Egypte. Uit Cairo wordt geseind aan de „Figaro" dat de hertog van Connaught, vertogen woordigende 'koning Eduard, de plechtigheid zal medemakon van do inwijding dor irriga- tiewerken in Egypte, in November aanslaan de. Lord Kitchener zal dan tevens van de partij zijn, terwijl vele Parlementsleden zijn uitgenoodigd. China. De ..Times" verneemt uit Shang-hai, dat de herziening van't tarief met China gereed is. Rusland, Italië, Spanje en Portugal onr- houden zich, doch werken niet tegen. Men schrijft aan de Chineesche regeering het voornemen toe te verzoeken dat do quaestie van de betaling van do schadever goeding zal worden onderworpen aan het scheidsgerecht te 's-Gravenhage. Amerika, Engeland en Japan, waarschijnlijk ook Duitsehland, zouden oen dergelijk verzoek steunen. Een Amerikaansche zendeling heelt aan zijn gezant te Peking getelegrapheerd, dat het vermoorden van christenen en inboor lingen in Tsc-Teliouan nog steeds voortduurt en dat de zendelingen cr in oogcnblikkelijk gevaar verkeoren. Ds. Goddefroy en zijn zoon, die in Britsch- Indië gevangen hebben gezeten, zyn uit Bombay naar Trië-t onderweg. De zoon van den heer A. D. W. Wolmarans is ook uit de krijgsgevangenschap ontslagen en komt over Marseille in ons land. (»N. R. Ct.") Hofbericht De Koningin vei trok hedenmorgen 10 uur van het I.oo, gekleed in lichtblauw toilet, met Piins Hendrik in een rijtiig met vier paarden naar Soestdijk. De Prins reed zelf. Te Voorthuisen zou van paarden worden verwisseld. Consuls. De heer Mundji Bey, consul-generaal van Tuikije, is in Hotel Central te's-Gravenhage afgestapt. Audiënties, De gewone audiëntie van den Minister van Bmnenlandsche Zaken zai op Zaterdag 2 Aug e. k. niet plaats hebben. President Steljn. Men meldt ons: Bij aankomst hedenmorgen 8 uur aan de Boompjes te Rotterdam van het s. s. B a- lavier der Ned. Stoomb, Maatschappij, directeur W. H. Muller Sc Co., kreeg de gezagvoerder, kapitein W. J. Wilkens order onmiddellijk weder zee te kiezen en koers ie zeiten naar Southampton om president Steyn aldaar over te nemen van het s. s. Carisbrook Castle. Nadat de passagieis ran de Batavier III van boord gegaan waren en eer.ige nood zakelijke goederen ge!o>t waren vertrok de Batavier III om 9.45 van de Boompjes naar zee met een vertegenwoordiger der stoomvaartlijn aan boord. De Batavier III wordt Zondagavond verwacht aan den Steiger aan den Hoek van Holland der firma Win. H. Muller Co., terwij! de heer J. J. Gleichman, chef der Batavierlyo zich via Londen naar Southampton begeven heeft om maatregelen le treilen vooi de overschepirig van president Steyn van de Carisbrook Castle op de Bata vier III. Naar wij vernemen is het hrofdder fnma Wat. H. Muller Co., de heer A. G. Kroller, die zijn stoomschip beschikbaar stelde, we gens ziekte verhinderd persoonlijk de honneurs tegenover President Steyn waar te nemen. Dr. Leyds. In Hotel de Twee Steden te 's-Gravenhage is dr. Leyds aangekomen. Naar men ons mededeelt, zou het lid der Tweede Kamer, de heer C. Lely, zich bereid verklaard hebben een benoeming tot gou verneur van Suriname aan te nemen. („N. R. Ct.") Men meldt ons echter nader uit 's-Gra venhage ■Niet vroeger dan in het allerlaatst van de volgende week is de beslissing te verwach ten of do heer Lely het ambt van gouver neur van Suriname zal aannemen. Een even tueel e benoeming zou niet langer golden dan voor 3 jaar. In de tweede helft van September zou de nieuwe gouverneur naar Paramaribo scheep gaan. Koelie-onlusten. Bij het depart, van koloniën zijn resp. op 30 en 31 Juli jl. ontvangen van den gouver neur van Suriname en van de directie der Ned. Handel-Mjj. telegrammen, luidende, dat san den Landvoogd, dat op 29 Juli jl. koelie onlusten op do aan de Ned. Handel-My, toe- behoorende plantage nMariënburg" voorkwa men, waarbjj de directeur dier plantage gedood werd, en dat de procureur-generaal, de agent- generaal voor de immigratie en militairen zich ter plaatse van verzet bevonden, terwijl volgens het telegram van de directie der Ned. Handel-My. een op 31 Juli jl, bjj haar ont vangen dépêche inhield, dat de onlusten vooitduren en de troepen op de rebellen vuurden, waarbij van de laatstbedoelden 13 gedood en 40 gewond werden. (nSt.-Ct.") De Minister van Waterstaat brengt een paar weken met vacantie in Zwitserland door waarheen hij lieden vertrok. Beroeps-Ongevallenwet. Naar de ,,N. Ct," meldt, is do commissie van voorbereiding, in zake do Beroeps-onge vallenwet met haar arboid gereed gekomen en zal dezer dagen haar verslag met het ant woord' der regeoring verschijnen. Tweede Kamer. Een wetsontwerp is ingediend tot vast stelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suimame over liet dienstjaar 1899. De uitgaaf bedraagt f2,246,701.95, de ontvangst f 2,084,781.83, zoodat het nadeelig .•"•lot der lekening bediaag f 161,920.09, welk bedrag dientengevolge tot aanvulling van de koloniale middelen is noodig geweest. Krankzinnigen. Bij Kon. be.-luit van den 2isten Juli 1902 is aan bestuurde! s der Vereenigiug voor landbouw en verzorging van krankzinnigen »Huize Padua" te Boekei vergunning ver leend tot oprichting van een gesticht voor hoogstens 200 mannelijke idioten op een teirein, genaamd Hooghout, onder de ge meente Udenhout, Koode kruis ambulance. Onder de officieren die heden hunne op wachting maakten bij den Minister van Ma rine bevond zich o. a. de heer C. Pino, offi cier van gezondheid le klasse, lid der van Ceylon uit gevangenschap teruggekeerde Nederlandsche Roode kiuis ambulance. Een klacht van Fngelsche zijde. Naar wij in de Engelsche bladen lezen, heeft de heer Henniker Heaton, ten behoeve van een zekeren heer John Godden, le Tun- bridge Wells, een verzoekschrift ingediend bij het Lagerhuis, waarin hij zich beklaagd over handelingen van het gouvernement op Curasao. Hij had destijds grond gekocht op Aruba, waarvoor hij nu nog belasting betaalt. "Volgens zijn beweren, zou kort daarna het gouvernement deu grond (nota bene zijn eigendom) wedeirechtelyk hebben verhuurd aan de maat«chappij voor phospbaatont- ginning. Drie-en-lwintig jaar lang heeft de heer Godden getracht schadeloosstelling te verkrijgen voor de verwoesting van zijn land door de pho«phantmaatschappjj, doch tever geefs. Hij verzoekt nu aan het Lagerhuis, het ministerie van buitenlandsche zaken te bewegen, zich tot de Nederlandsche regeering te wenden, met het verzoek een onpartijdig onderzoek in te stellen. (ï>N. Ct.") Woningwet. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland, aan B. en W. der gemeenten in de provincie Zuid-Holland ter kennis bren gende, dat de Woningwet op 1 Augustus a.s. in werking zal treden en ten verzoeke van den Minister van Binneulandsche Zaken hun aandacht hierop vestigende, nooaigt B. en W. uit een nauwgezette inachtneming der Woningwet wel te willen bevorderen. Hiertoe zal in de eerste plaats noodig zijn, dat de Raad spoedig overga tot hel vast stellen der in art. 1 bedoelde voorschriften, en dat zorg worde gedragen, dat hierby in geen geval de in art. 8 al. 1 der wet gestelde termijn worde overschreden. Zij deelen voorts ten verzoeke van den Minister mede, dat, naar zijn Exc. hoopt, de aigemeene maatregel van bestuur tot uitvoe ring van de aitt. 7, 8, 9, 26, 27, 28, 30, 34, 35 en 36 der Woningwet eeilang zal kunnen worden uitgevaardigd. Tot vaststelling van de modellen voor de aangiften van verhuurders van woningen stelt de Minister zich voor over te gaan, zoodra na 31 Juli 1902 het advies van den Centra le» Gezondheidsraad daarover zal kunnen zijn ingewonnen. Terstond nadat die modellen ter kennis van B. en W. zullen zijn gebracht behooren zij over te gaan tot het vaststellen van den termijn binnen welken de eerste aangiften moeten geschieden. Eveneens zal de minister, na in de gele genheid te zijn geweest het advies van den centralen gezondheidsraad in te winnen den voim bepalen waarin moet worden ingericht het jaarlijks aan den raad in te dienen be redeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente is verricht. Achterlijke kinderen. Een der inspecteurs van heb lager onder wijs verzond, do volgende circulaire aan heb rijk s-school toezi ciht De regeering overweegt maatregelen tot voorziening in de behoeft© aan afzonderlijk onderwijs voor zwakzinnige, achterlijke en spraa.kgebrek.kige kinderen. Met het oog daarop is 'het gewenscht zoo nabij mogelijk te kennen heb aantal kinde ren tusschen 6 en 13 jaar, die: a. geen lage re school bezoeken wegens genoemde gebre ken b. wèl lager onderwijs ontvangen, doelt ten gevolge van zulke gebreken met zoo on voldoenden uitólag, dat ziji, ook na meerjarig schoolbezoek, het tweede leerjaar niet be hoorlijk 'kunnen volgen. Ik heb de eer u te verzoeken, mij1 zoo nauwkeurig mogelijk op te geven de cijfers voor beide rubrieken, en daarbij' tevens te vermelden, of aan dergelijke kinderen reeds afzendorlijk onderwijs wordt of word ver strekt; indien ja, op welke wijze» tot welk aantal, en met welken uitslag. Een jubileum.. Onder lal tan hartelijke blijken van be langstelling herdacht de kamei bewaarder aan het Departement vnn Koloniën, de heer G. L. Molenbroek, zijn 50-jarig ambtsjubilë io dienst van den Staat. Hedenochtend bjj den minister van genoemd Dept. ontboden, wenschte deze den jubilaris hartelijk geluk met zijn lieugelyk feest en overhandigde hem een geschenk. De oud-Minister van Koloniën, de heer Cre- mer, zond tevens als aandenken zjjn portret m fiaaie lyst, met een begeleidend schrijven van geluk wensch. Nederlandsche Organisten-Tcreeniging. Woensdag werd te 's-llerlogenbosch de 13de jaarlijksche aigemeene vergadering van de nNederl. Organisten-Vereenigmg" gehou den. Uit de verslagen bleek, dat door de veieeniging in alle aanvragen om onder steuning kon woiden voldaan, liet kapitaal der vereeniging is gestegen tot ruim f 13.000. Medpgedeeld weid, dat de Koninklijke goedkeuring was aaugevraagd op de wyzigin- geu der statuten, o. n. behelzende, dat voort aan aan weduwen van leden eetie jaarlijksche toelage zal vvoiden uitgekeerd. Vooits weid besproken en goedgekeurd het concept-examen-programnia. Een exa men-commissie werd nog niet benoemd. üe aftredende bestuursleden, Jos. A. Ver- heijen, voorzitter, en J. A. Scholte, muziek- commissaris, werden met nagenoega!geme->ne stemmen herkozen. In beginsel werd besloten tot het uitgeven van een eigen orgaan der vereeniging. De volgende aigemeene vergadering zal te Groningen worden gehouden. Physlscbe therapie en hygiëne. De eerste vergadering van de »Genees- kundige Vereeniging voor physische Therapie en Hygiëne" is in het gebouw der physin- trische inrichting te Scheveningen gehouden. Deze vereeniging stelt zich ten doel de pliy-ische therapie en hygiëne langs weten schappelijke» en practischen weg te bevor deren. Het bestuur werd als volgt samengesteld P. H. Eykman, president, dr. Dan. de Niet, secretaris; H. W. Mirx, te Renkum, pen ningmeester; dr. G. W. S. Lingbeek, te Laag Soeien en dr. S. C. M. Soer, te Ginneken. De heer Eykman betoogde de wenschelijk- lieid dat ruen in geneeskundige kringen meer dan tot dusver kennis neme van het vege tarisme. Hij wees erop dat de meeningon daaromtrent uiteenloopen, zoodat de groote geldelijke nalatenschap van prof. Baron, be stemd voor de oprichting van een vegetarisch weeshuis, op ndvies van prof. Virchow, van de hand werd gewezen door de stad Berlijn, terwijl de stad Breslau ze aanvaardde op voorstel van professoren Neisser en Flügge, Naar aanleiding van de klacht, dat, ten nadeele van de drankbestrijding, er weinig alcoholische dranken zijn die in den smaak vallen, werden verschillende dranken aange boden die een ieder gemakkelijk kan bereiden en zeer smakelijk zijn. Er werd voorts van gedachten gewisseld over de voor- en nadeelen van het gipscorset by ruggegraatsverkrommingen. Ver. van Boekhouders en Accountants. Het Comité tot oprichting eener Neder landsche Vereeniging van boekhouders en accountants, bestaande uit de heeren J. E. J. Baudet, boekhouder, hoofdbestuurslid van ïMercurius" te Rotterdam; G. van Bleyswyk Sombeek, accountant, hoofdredacteur van iDe Boekhouder", Amsterdam; M. Geverding Jr., boekhouder, hoofdbestuurslid van sMercurius" te Rotterdam C. Hageman, boekhouder, te Rotter Jam VV, P. de Vries, accountant, te Rotterdam; M. Rubens, boekhouder, Amster dam J. Stakenburg, boekhouder, Amsterdam, en A. W. Wesselius, boekhouder, Enschedé, heeft een oproeping aan de boekhouders(slers) en accountants in Nederland gericht, om eene vereeniging van boekhouders en accoun tants op te richten, die zich ten doel stelt: lo. het verkrijgen van een betereu maat- schappehiken toestand 2o. het streven naar wettelijke regeling van het beroep van boekhouder en dat van accountant; 3o, het instellen van een bureel tot plaatsing, uitsluitend voor de leden; 4o. het opleiden tot het beroep van boek houder en accountant en uitreiking van diploma's zoolang de staat niet in de behoefte van handelsdiploma's voorziet. Clirlst. Nat. "Werkmansbond. Op 10 en 1! September zal in het hótel »Du Nord" te Scheveningen, Keizerstraat, de jaarvergadering gehouden worden van den Christelijken Nationulen Werkmansbond. Op de agenda komt voorminimumloon en maximum arbeidsduur, in te leiden door P. J. Nahuijsencoöperatie, in te leiden door J. A. Uding en A. van Ooij. Door de afdee- lingen zyn ingezonden de volgei.de vragen en voorstellen o.a.Kan een lid der S. D. A. P. ook lid zijn van den Christ. Nat. Werk mansbond, en of het niet noodzakelyk is dat er bjj de Regeering aangedrongen wordt op een wettelijke regeling van het arbeidscon tract. Ook zal nog door de afdeeling 's-Gra venhage de vraag gedaan worden, op welke wijze kan de vakbeweging in onzen bond het best gediend en gepropageerd worden. Ned. Confcctiekedienden Bond. Op de laatste gehouden verg. van den Neder!, Confectiebediendenbond is besloten zich tot de patroons te wenden met het ver zoek hun winkels, uitgezonderd des Zater dags, te 9 uren des avonds tej willen sluiten zooals zy reeds des Zondags doeu. Belangen der rrouvr. Het bestuur van de j>Vereeniging tot "Ver- brteriog van den Maatschappelyken en den Rechtstoestand der vrouw in Nederland" heeft een adres aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken gezonden, waarin het met aandrang verzoekt het Ontwerp van wet tot uitvoering van de Ongevallenwet zoodanig te wijzigen dat ook vrouwen beroepbaar worden verklaard tot leden der Raden van j Beroep en van het Administrief Gerechtshof (Artt. 11, 16 en 28). l Bovengenoemd bestuur heeft tevens een adies aan den Minister van Binnenl. Zaken i gericht, waarin het te kennen geeft, dat het naar het meent te weten, in de bedoeling van j de Regeering ligt het aantal adjunet-inspec- i teurs en opzichters van den arbeid in den loop van dit jaar te vermeerderenj dat bij die vermeerdering ongetwijfeld door Zijne Excellentie zal overwogen worden, of ook het aantal vrouwen, bij die inspectie werk- zaam, zal worden vergroot; dat, lellende op het geringe annlal vrouwen van Staatswege met toezicht op den arbeid belast en op dpn grooten omvang en debe- teekenis van hetgeen door vrouwen op het gebied, aan dat toezicht onderworpen, wordt verricht, het bestuur zich vleit, dat thans tot aanstelling van meer vrouwelijke adjuncten en opzichters zal worden overgegaan dat ook de ondervinding, blijkens ambteljjke verslagen en mededeelingen buitenslands, op gedaan ten aanzien van het nut van toezicht op den aibeid door vrouwen ongetwijfeld pleit voor krachtige doorvoering van dit stelsel hier te lande; dat het Bestuur van de Veieeniging lot Verbetering van den Maatsclmppelyken- en den Rechtstoestand der Vrouw voorts zich veroorlooft den wensch uit te spreken, dat voortnan in de veislagen der Inspectie van den Ai beid, óf zelfstandige rapporten van de arijunct-inspectrices desnoods als bylage bij het verslag van een inspecteur óf berichten omtrent het deel der werkzaam heid, dat speciaal aan vrouwen is opgedragen, worden opgenomen. Op verzoek van het comité van de Ned. Vereeniging tegen de prostitutie, den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn en de Nederl.Middernachtzending- vereeniging, hebben een aantal personen zich bereid verklaard om in den aanstaanden winter in verschillende openbare vergade ringen het woord te voeren ten gunste van een Rijkswet, waarbij het houden van open lijke huizen van ontucht strafbaar gesteld en de reglemenleering afgeschaft wordt. Gewapend. Sedert het geval van muiterij in het vroe gere Huis van Bewaring te's-Gravenhage zijn de gevangenbewaarders tijdens de uitoefening van hun dienst met revolvers gewapend. De Schiedumsche processie ter vereering van de H.H. Martelaren van Goikum, ten getale van circa 450 pelgrims, onder geleide van heeien geestelijken der O. L. Vrouw Visitatiekerk, vertrok gisterochtend 81/2 ure met tweo stoombooten naar Brielle. Werd zy aanvankelijk minder door het weder begunstigd, spoedig mocht zij zich in beter weer verheugen. Omstreeks 10 ure kwamen de pelgrims te Rupge hij Brielle. waar de plechtige II. Mis in de kerk op het H. Martelveld werd opgedragen. Daarna had den verder de gewone oefeningen plaats. Gisteravond omstreeks zeven ure keerde de processie te dezer stede terug waarna in de 0. L. Vrouw Visitatiekerk, het plechtig Lof tot dankzegging werd gecelebreerd. Daar onder werd ais gewoonlijk een opwekkend woord tot besluit der bedevaart den pelgrims toegesproken. De werkzaamheden aan de afbraak der biug bij de Varkenssluis is in vollen gang en geleidelqk wordt het geheele gevaarte uit elkander genomen. Een der balansen ligt reeds op den grond en men kan nu zien hoe kolossaal dia gevaarten zijn. De duur van dit werk zal dan ook aan het publiek niet meevallen en geruimentyd zal men zich met het hulp-communicatie middel moeten tevreden stellen. Hedenmorgen is aan de vischmarkt aange- voerd 2 partijen bot en paling. De prjjzen waren voor bot vanaf f 0.25 tot f 1.621/2 en paling vanaf f 0.45 tot f 0.87, alles per koop. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juli 1902 ingelegd f 13966.55, terugbetaald f 9416.35. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 3839. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild1 Augustus. NotarisW. A. van Dolder. Drie woningen en erven in een gang uit komende aan het Oude Kerkhof, nrs. 16pi 16/4 en 16/, te zamen groot 50 centiaren. Uit de hand verkocht. Een winkel- en woonhuis met bakkery, erve en open grond aan de Raam no, 52, groot 93 centiaren, f 1625. Een woonhuis, schuurtje en erve roet open grond, aan den Vlnardingschen dijk, nr. °i groot 21 centiaren, f 690. Een woonhuis met schuur, erve en open grond, nevens het vorig perceel no. 10, groot ongeveer 1 are, f 705. Een woning en erve met open plaats aan de Zijlstraat no. 26, groot 50 centiaren, 1675. Een woning en erve met open plaats en gang, achter het vorig perceel, groot 34 centiaren, f 390.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2