56"" Jaargang. No. 10922 F. 5' Woensdag 6 Augustus 1902. NA VEERTIG JAREN. BUITENLAND. ■i V ~%u SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, F rijs per kwartaal: Yoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco .per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Ylaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen -worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags'vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat BS. Prijs der Advertentiën: Yan 16 regels fl, 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine adleeetemtiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. i de G ng> •s. Tin. ure, .37. s d( uit- nwel igen, kin- xver» ent* ot de elne- ering ?angt Di- ALiftKMBEW OVERZICHT. SCHIEDAM, 5 Augustus 1902. Zutd-Afrlka. Naar hetgeen vernomen wordt omtrent 't ■werkprogramma dor door den heer Balfour dezer dagen aangestelde enquête-commissie voor den oorlog in .Zuid-Afrika, valt van haar arbeid niet veel' to verwachten. Ten minste men hoort van een aantal beperken de bepalingen, waarnaar d© commissio zieli te gedragen heeft. Zoo zal zij' kaar onderzoekingen naar do krijgsbedrijven niet mogen uitstrekken ver- dor dan tot dei bezetting van Pretoria, waar door natuurlijk een enquête over de refu gié-kampen en al hun gruwelen is buitenge sloten, hoewel deze 'kampen tot in October 1901 onder militair toezicht stonden. Ook zijn van bet onderzoek buitengesloten de krijgsoperaties ten oosten van Pretoria, dan de mislukte troepenconcentratie bij Belfast, en de mislukte vervolging ovor Pelgrims Rust; ook de totale ongeschiktheid der hulp troepen uit Rhodesia, om de belegerde gar nizoenen aan de Transvaalscbe westgrens to ontzetten. Vorder mag geen onderzoek wor den ingesteld, naar de Engelsche nederlagen in West-Transvaal, niet naar den opstand der Kaapsclio Hollanders en nog naar zooveel meer, waar de commissie zich buiten liceft te honden. Men vraagt zich af waarom men in En geland niet liever dezo geilede zaak in den doofpot stopte nu het oindresultaat van den oorlog toch voor het land bevredigend is; nu komt men al', vóór heb aanvangen van haar arbeid door dc commissie, onder den indruk, dat al die beperkingen noodig zijn om d'e al te groote flaters te bemantelen Do „Voss. Ztg." herinnert, dat deze com missie feitelijk de voortzetting is van die in 1900 werd in bet leven geroepen om dienst te doen bij' de algemeen© parlementsverkie zingen; zij speelde toen een gewichtige rol, dio echter steeds verminderde, hoe sterker de oorlogspartij' werd. Zal dezo commissie dezelfde diensten moe ten bewijzen, nu do rogeering wat huiverig is geworden bij, het succes, dat de liberalen door do tusschentijdscho verkiezingen heb ben gehad? Men zou hot haast deuken als men do samenstelling der commissie nagaat één ofucier van marine en één infanterie- officier als de cenigc technici ca lord Elgin als voorzitter. Deze laatste is zonder twijfel een zoor achtenswaardig man, die onderko ning in Indië is geweest, doch van krijgsza ken al heel weinig op de hoogte hoet te zijn. Reuter seint uit Johannesburg aan de En- golsclio bladen dat men de politic-officieren en manschappen in Zuid-Afrika zeer aan moedigt in hot loeren van do Hollandsclie taal. Onlangs had een kleine patrouille een paar Boeren, di© zij onmoette, aangesproken in het'Hollandsch. De Boeren, denkende dat E. DEBANS. hot nationale verkenners waren, antwoord den hun met vorwijiten en. beleodigingon. Toen ziji echter begrepen dat zij zich vergis ten, toonden zij! een bijna kinderlijke blij heid, daar zij bemerkten, dab de Engelscbe politie zich do moeite getroostte hun taal te leeren. - De Boeren ontvangen overal de Engelsche politie uitstekend. Alleen de nationale ver kenners hebben het hard! te verantwoorden. De Engelsche rogeering gaat de immigra- tic van Engelsche vrouwen in de nieuwe Z.- Afrikaansche kolonies bevorderen en zal daarin gesteund worden door plaatselijke commissies in Engeland en Zuid-Afx-ika. Do uitzending van 50 dienstboden en zes mode maaksters is roeds voorbereid D'e regeering draagt 5 pond bij) in do passagekosten en sohieb de verdere rei dk oston, die later uit 't loon bij maandelijiksche termijnen terug moeten betaald worden, voor. De vrouwelij ke immigranten hebben de spoorreis door den Vrijstaat en Transvaal vrij, en de Kaapsche spoi-en zullen, naar men hoopt, een uitzondëi-iiigstari&f toestaan. Do generaals Botha, Do Wet en De la Roy vaardigden, voor zijl de reis naar Euro pa ondernamen, een geschrift uit, waarin zij bevestigden dab de reden van hun reis was fondsen bijeen te brengen voor de weduwen, weczon en gewonden. Zij' vex-zochten het volk in hot land te blij ven en op God te blijven vertrouwen. Volgens beweren lxeeft Kitchener medege bracht standbeelden van Ki-uger, Steyn, Bo tha en Cronjó, verder eenige'Long Toms en do ossenwagen van president Krugox*. Wat deze beelden betreft, heeft de gene raal zeker abuis. Er was niets anders dan een beeld van Kruger in de maak, omgeven door andere 'beelden, ,geen bepaalde perso nen voorstellend. Al dio „buit" is natuurlijk erg in den smaak gevallen, doch nu komt zelfs de „St. James's Gazetto" do bewering bestrijden, dat do zgn standbeelden van Bocrcnstaats- liedcn en -gcnex-aals, d'e Kitchener naar En- golaudi heeft meegebracht, buit zijn. Kitche ner heeft zo ten geschenke gekregen van Sa- nmol Max-ks, die ze eerst aan do stad Pre toria had willen cadeau maken. Van do „Long Toms" blijft niet veel meer over! Kitchener heeft een paar Boei.enk.x- uonnen, die do Jingoisische „Sb. James's" is aan 't wooi'd niet veel meer waren dan oud roest, op zijn kosten laten „herstellen". Eli ten slotte is de staatsie-ossenwagen van president Kruger niets dan Kitchener's eigen ossenwagen, en nooit eigendom van den heer Kruger geweest. Dit getuigenis van een onvervalscht Jin go-Mad is zeker voldoende om de gelukkige bezitters der oorlogsrol.iqui.cn van alle illu sie te berooven. Een medewerker van de „Daily News" 28) Kort daarna liet Cabus zich bij Bertha aandienen om met haar over zaken te spre ken en haar bevelen te vernemen, daar zij onder alle omstandigheden do meesteres bleef als Lancemont de fabriek niet wilde aanvaax'den. Sabine verliet hot gemeenschappelijk sa lon om zich naar haar kamer te hegeven, waarbij zo de vestibule moest passeeren. Daar zag zo Barbazeillo staan, dio op Cabus wachtte. Zij had dezen flinken en trouwen werk man altijd bed' goed mogen lijden, en hij was or altijd trots op, als liij Sabine een dienst kon 'bowijzc-n. Vriendblijk stak ze hem ook nu weder do hand toe, en vroeg hem hoe het in Montsombre ging. Hooi onverwacht vroeg zo hem toen op eens „En wanneer trouwt Johanna Cabus?" Hot scheen Barbazeillo too alsof hij uit de •wolken vielhij keek Sabine wezenloos aan en vroeg haar toen op zijn beurt „Met wien zon zo dan moeten trouwen?" „Wel natuurlijk met baar vei'loofde, den lieer Lancemont." „Maar zei is in 't gebed' niet mot George verloofd," gaf do arbeider haar nu lachend ten antwoord. y,Maar het heeft toch in al de couranten gestaan." heeft oen interview gehad met generaal Lu cas Meijer. Veel nieuws heeft dit onderhoud niet opgeleverd. De ingenomenheid van den Boerengeneraal, volgens de Engelsche bla den, met Londen, Engeland, do gobcele be volking, lord 'Roberts, lord Kitchener, lord Onslow, Chamberlain, zijn reeds overbe kend. „Nu de oorlog uit is," zei de generaal, „zal wel veel misverstand! uit den weg ge ruimd worden. Wij moeten niet over bet verleden twisten. Laat ons trachten alle na re gebeurtenissen te vergoten. Wederzijdsch vertrouwen moet er zijn." Natuurlijk, voegt de interviewer er bij; luidden do woorden niet pi-ecies zóó. Hiji spreekt Engolsch ais een Hollander, zijn zinnen zijn eenvoudig. Maar do bedoeling van den generaal is goed weergegeven. Vóór dan oorlog had Lucas Meijer zes hoeven. Alle zijn ze neergebrand. Het ver nielingswerk is volkomen geweest. „In het gebied waar ik operoeixle," ging do generaal voort, „zijn zes steden geheel' vernield. Onze ki-acliten moeten wc dus geheel wijden aan den wederopbouw. Dus hebben wijl geen tijd voor politiek. Het Britscho gouvernement geeft 3,000,000, maar we zullen 50,000,000 minstens noodig kobben." Generaal Meijer bezocht do stallos des Konigs. Hij was, als kenner, verrukt over do edele paarden. Alloon was hij verwonderd dat do staarten der schimmels niet gewas- schen werden. „Ifc vind die staarten rg vuil, zij! zouden er veel boter uitzien wmi neer zo eens flink mot water gewassclien wer den." En wat is do conclusie van den inter viewer „Deze cx-itiek van den genei-aal kan sr misschien toe leiden dat vele meiiscüen zich af zullen vx-agen of zij niet tc overhaast zijn geweest in zekere gevolgtrekkingen die zij gemaakt hadden over de gewoonten de-- B ooi-en." Abes s? nlê. De negus van Abessinië heeft een paar voelhorens uitgestoken om hel politiek ter rein in Europa te verkennen. Ras Makonnen kijkt niet alleen naar festiviteiten, naar sport en andere vermakelijkheden, die voor henx al zeer vermakelijk moeten zijn, al laat hij zulks niet merken, maar men gelooft in Londen, dat zijn bezoek aldaar ook een politiek doel heeft en, naar verzekerd wordt, ook betrek king heeft op de houding, welke Abessinië tegenover den Soudan inneemt, eon houding, die den Engelschen autoriteiten in Egypte veel zorg baart, terwjjl de Engelsche regeering, volgens een correspondentie uit Londen aan de »Matin", zich bezig houdt met de vraag, of er gelegenheid bestaat een gezantschap naar Menehk te zenden, om dezen vorst voor de betoonde vriendschap te bedanken En een vriendschappelijk woordje is dikwijls de aanleiding tot een politiek woordje. Eenzelfde gedachtenwisxeling op 't gebied der politieke kronkelpaden wordt aan politici ingegeven, door de reis van den Abessinischen metropoliet, Abuna Mateos, te tweede vo hoorn dus, naar Petersburg. De nKoln. Ztg." „Dat kan wel, maar dio lezen wij niet. Maar al heeft het er ixxx nog zoo dikwijls in gestaan, dan is het toch een lengen, Johan na Cabus is niet verloofd, en althans in geen geval met George Lancemont, dio nooit in zijn loven aan lxaar gedacht beeft. Dat weet ik wel beter," voegde hij er veelbeteekenond aan toe. „En waarom is d'e heer Lancemont niet in Montsombre?" vroeg het jonge meisje hem nu verder uit. „Mijn grootvader lxeeft hem toch de fabriek vermaakt?" „Hiji zegt dat het slechts een flauwe grap is geweest, die een ellendige spovogel verzon nen heeft." „Geloof je dat werkelijk?" „Ja, ik weet het zoo- niet FT zult heb wel heter weten dan ik „Ja zeker," antwoordde Salrine, in ge dachten vei-zonkeix. Daarna stapte ze haas tig van dat thema af, terwijl ze Barbazeille nogmaals een hand gaf, er 'biji voegende, dat hij genist aan haar moeder of aan haar mocht schrijven, als hij iets bijzonders te vragen had. Haar moeder verlangde dat ex- voor lxem, voor Cabus en voor Carcagneux in alle opzichten gezorgd' zou worden, wat er ook met de fabriek te Montsombre gebeuren mocht. Barbazeillo keek haar ontroerd na, toen ze d'aarop do kamex- binnenging. Daar kon zo zich niet langer goedhondeix. Het was dus een leugenachtig Verzinsel, dat George met Johanna verloofd was; misschien was oolc de keeïo zoogenaamde vex-honding tusschen hen een misleiding geweest, om' hen van elkan der te scheidenHij had haar niet opgege- meent, dat men moeilijk kan aannemen, dat Menelik zoover een gezantschap heelt gezon den alleen met het doel om een betere ver standhouding te zoeken tusschen de Abbes- sinische kerk en de Grieksch-Orthdoxe, Er moeten dus nadere redenen zgn. Abessinië verontrust zich over de bedrij vigheid van Engeland in Yemen en in Oosteljjk Arabië. Het doel van Engeland is, volgens dit blad, de hand op Mekka en Medina te leggen en te profiteeren van den invloed, die uit het bezit van deze beide steden zou voortvloeien. Engeland zou daarmee meester worden van den geheelen weg, loopende van Egypte naar het Zuiden van Perzië, en van West-Indië en de Roode Zee zou dan slechts een Engelsch meer worden. Rusland, noch Frankrjjk kunnen dat dulden, en Abessinië, dat zijn handel bedreigd ziet, zal misschien een beroep doen op de bescherming van Rusland. lias Mnkonnen vertoeft thans in Zwitser land. Zondag was hjj in Zurich op meg naar liet station om zjjn reis te vervolgen naar Lüzern. Plotseling kwam er een Ilaliaansch werkman op hem af, die hem de vuist onder den neus duwde en beleedigende woorden uit sprak. Dit laatste trok ras Makonnen zich met erg aan want hij verstond den man niet. Dndeljjk natuurlek een massa menschen die den aanstaanden opvolger van den Negus in veiligheid brachten. De- beleediger schijnt een bloedverwant te zjjn van een ltaliaansch soldaat, die sneu velde in den slag hij Adoua. Semengde ncdcdeeUngCH. België. Do „Messager" zegt dat indien het wecr goed is, do koning van België voor oen tocht van vex-scheideno dagen, mot de Alberta in zee is gestoken. Z. M. zal op dezen toebt vox-scbeidene Duitseho havensteden bezoeken, als Bremen met zijn voorh aven Bremexsliaven, Cuxba- ven en Hamburg. Ook zal do Koning den kelijk conige Hollandsclie bavens bezoeken. Minister de Smet de Naeyer gaat vermoe delijk mee. ruggotrokkon, in afwachting van nieuwe in structies. Een detachement infanterie lxeeft giste ren Bx-est verlaten on is naar Laudemoau gegaan om velddienst te liouden. De sluiting van do scholen te Landorneau is nog niet ge schied. ven, maar zij was' liet die zioli had laten over halen om zicli mot een ander te verloven Zij was de trouweloozo, die veiraad gepleegd had. Indien George op dat oogenblik bij haar was geweest, dan zou ze in vertwijfe ling voor hem op de knieën zijn gevallen en hem om vergeving gesmeekt hebben. Zij maakte plannen om hem to solirijven maai de gedachte dat ze daardoor hoelemaail in op stand kwam tegen haar moeder en een vol komen breuk veroorzaakte, sclu-ikto baar af. Zooveel editor stond bij lxaar vast, dat Geor ge haar in grootmoedigheid ven-e overtrof, hij die niettegenstaande zijn ai-moede ecu hem, buiten zijn toedoen, in de armen gc- woipen vermogen afwees, op dat men hem niet van onedele motieven zou kunnen be schuldigen. In een ellendïgen toestand kwam ze in Parijs terug en het kostte haar grootte moei te om voor lxaar moeder verborgen te hou den, koe het er ixx haar hart uitzag. Geox-ge Lancemont was weer naar Parijs gegaan, terwijl Cabus, Barbazeille en Car- nagueux naar Montsombre terugkeerden. Het grootste gedeelc- van den weg, kouden zij afleggen met een landolijken wagen van een der naburige dorpen. Barbazeille was heol spraakzaam, en kwam vooi*tdurend terug op het geval van Villc- fi-anche. „Die trotsclie heer, mot zijn langen baard, heeft zich zeker verbeeld, zoide hij, „dat hij daar zijn rijkdom voor zulk een schandaal gevrij waard zou wezen. Hij bader zeker wel een millioen voer over gehad als deze openlijke beleediging hem bespaard was Italië. In do Italiaansobo hofkringen wordt ver teld dat hot togonbozook van Czaar Nicolaas aan Rome, plaats zal hebben in Januari of Februari, een maand na de bevalling van koningin Helena. Dc Czaar zal met een groot gevolg komen. De politio neemt nu i-eeds haar maatrege len en lioudt streng toezicht op de anarchis ten, voornamelijk op de Italiaanscho anar chisten, dio in het buitenland vertoeven. F r a n k r ij k. Do inrichtingen der congregaties in Vien- ne (departement Iscre) en in het geheelo de partement Ain zijn zonder eenig incident gesloten. In Firminy (departement Loire) had een politie-ambtenaar de deur van een der religieuse inrichtingen verzegeld. On middellijk daarna verbrak een geestelijke dat zegel', omdat, zooals hij verklaarde, dat huis zijn eigendom was. Daarop vond een vrouw liet noodig den commissaris een klap in het gezicht te geven. De geestelijke en do vrouw zijn heiden igevangen genomen. Hit Brotagne woidt bericht dat de gen darmen gistermiddag hebben willen over gaan tot de sluiting van de congregaticscho- lcn te Vanues, de hoofdplaats van Moohi- ban, maar de gewapende bevolking heeft zielx verzet en de gendarmen hebben zich to- gewoi'den. Eerst poogde hiji zich nog schoon to wasschcn, maar ten slotte moest hij toch zijn mond houden. Alles kwam te mooi uit." „Ja zeker het kwam te mooi uit," stemde Cai-cagneux toe, die na ziju vex-wonding, zoo mogelijk, nog magerder geworden was en van tijd tot tijd hoestte. „Ik heb de fix-ma Lukas Marreau Cie te Havre ook goed gekend," voegde hij' er nog bij en een zonderling lachje speelde om zijn smalle lippen. „In dien tijd toen de dieftstal bedreven werd „Ja zokex-. Het heeft mij altijd verwon derd, dat men nooit getracht heeft het op mijn kei-fstok tc schrijven." „Zoo, was jij daar dan ook aangesteld." Cai-cagneux deed juist alsof liij die vraag niet gehoord hadhij lachtte zwijgend in zich zelf. Cabus nam geen deel aan bet ge sprek, en bad' zelfs op zijn best er naar ge luisterd. Hij zat binnensmonds te bi-ommen, want al sedert een bede poos, gevoelde hij een inwendige angst, alsof hem een groot onge luk boven het hoofd hing. Bij zulke sterke iiatiim-menschcn zijn dei-gelijke voorgevoe lens niet zeldzaam. Omdat hij niemand deel genoot wilde maken van zijxx angsten, tracht te hiji zolf zijn vrees te ovexrwinnen, wat hem echter niet gelukte. Het gezicht van dezen reusachtig steiken man was onnatuurlijk rood; telkens overvielen hem krampachtige trekkingen en bij een of andex-e onverschil lige beweging beving hem plotseling het onwederstaanbaxe verlangen om al zijn phy- sieko kracht te gebruiken, waardóór hij dan Duitsckla nd. De Beilijiusche coi-respondent van de „Dai ly Tolegraph" zegt dat er in de civiele en mi- litaire kx-ingou xiiets bekend is van een uit- noodiging van den Keizer aan lord Kitcke- nei- om een bezoek te brengen aan Duitsch- laud. In verband met do bezigheden die bei den xvacliten, acht men zoon bezoek thans zelfs onmogelijk. Keizer Wilhelm wordt op zijn uitstapje naai- Roval nog vergezeld door graaf Bülow, den opperhofmaarschalk graaf Eulenbux-g, den commandant van het militaire huis Glos sen, den adjudant-gonei-aal v. Sckoll, kapi tein v. Hsodom en eenige andere lieercn. Ook prins Eriedrich Heinrich is met do Ilohonzollorn medegegaan. Volgens berichten uit Fraxrscbe bron, is er niet veel veranderd m Elzas-Lotharingon sedert do afschaffing van hot dictatuur-arti kel. .Zoo is daar pas weer liet Fi-ansehe blad „Le Pélórin" verboden. Servië. Koxring Karol ontving in Ween en bij ztolr den minister van buitemlandsche zaken, graaf Goluchowski, met wien hij, een onder houd had dat anderhalf uur duurde. T u r k ij Volgens een bericht uit Berlijn aan bet „Wienor Frcmderibiatt" heeft lrot Macedo- nisoh Ceutraal-comité oen memorandum doen toekomen aan de diplomatieke verte genwoordigers dor grooto mogendheden in Sofia, waarin opgesomd worden de verkeerde handelingen der Turksahe overheid sinds 1897. Bovendien dringt het comité aan op de uitvoex-ing der volgende program-punten Vorming van een autonome provincie uit do vilajets SalonikaMonaster ©n Ucsküb, met de hoofdplaats Salonika; benoeming van een gouverneur, gekozen door de meei-dei-- keid der bevolking voor den tijd van vijf jaarci-kenniiig, naast het Turkseh, van do talon der vooniaaste stammen; do zorg voor het onder-wijs te laten aan de gemeenten; alles brak wat op dat oogenblik in zijn han den kwam. Toen de drie mannen laat in don avond te Montsombi-e aankwam en, en Barbazeille en Carcagneux nog oven bij Cabus binnengin gen, lag Jolianna reeds te bed. Zijl was al ge durende eenige dagen opvalleaid bleek, wat haar vader nog angstiger deed zijn, dan hiji den iaatsten tijd toch al wae. Toen hij haar goeden dag zeide, voegde zo hem gejaagd toe: „Ik voeldci me den koelen dag al' zoo ellendig, dat ik niet kon opblij ven. Ik weet niet boe liet komt; ik denk, dat ik koorts krijg." Cabus drukte zijn lippen op elkander. Hij beefde bij do gedachte dat Johanna, die zijn vx-eugde en zijn tros uitmaakte, ernstig ziek zou weiden. TexwijT hij! zich met groote krachtsinspanning belicerscktc, zeide hij tot Barbazeille „Je moet er voor zorgen, morgen bijtijds den dokter te halen." Daarna liep hij de deur uit, greep in deu tuin een kastanjeboom beet en schudde de zen met al zijxx kracht heen en weder, alsof hij hem uit den grond wilde trekken. „Wat doet vader toch?" vroeg Johanna met klanklooze stem door de openstaande deur, „hiji schijnt mijl zoo opgewonden." „Hij is alleen bezoi-gd over u, juffrouw Jo hanna," ti-achtte Badbazcille baar te kal- nieex-en. „Tracht u wat to slapen, dat is al tijd het beste geneesmiddel." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1