56s** NA VEERTIG JAREN. snr Kennisgeving. J ACH T. BUITENLAND. V* Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25, Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags'vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde teleine advertemtiSa opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 123. Oproeping ln activiteit van miliciens- verlofgangers der lichtingen van 1897, 1898, 1899 en 1909. De Buuge meester van Schiedam, Gelet op zijne kennisgeving van 5 Juli 1902, waarbij in activiteit zijn opgeroepen de miliciens- verlofgangers der lichtingen van 1897, 1898, 1899 en 1900, om op de daarbij vermelde dagen onder de wapenen te komen, met uit zondering van de miliciens beboerende tot bet le regiment Veld-Ai lillcric on, voor zooveel de lichting van 1899 betreft, ook bij hot 2e regi ment Veld Artillerie en de Telegraaf Compagnie van het korps Genietroependie bij gedeelten op verschillende datums onder de wapenen moeten komen en voor wie op grond daarvan eene nadere oproeping bij bedoelde kennisgeving is aangekondigd: Brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat na te melden miliciens-verlof gangers, der lichting 1899 onder de wapenen moeten komen, en zich daartoe, des namiddags voor vier ure, bij hun korps het 2e regiment Veld-Arlillerie, garnizoensplaats 's-Gravenhage, moeten aanmelden, op 19 Augustus 1902: M ARINUS DE RONDE en op 23 September 1902: PETRUS MATTHIJS GERARDUS VAN HALDEREN, JAN WOLDHUIS on ANTONIE LAROIJ. Wordende zij verwittigd, dat zij zicli, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uit rustint; door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van vei lofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten bevinden dat zij zich voo! af ter gemeente-secretarie moeten ver voegen, zoowel tot het afteokenen van hun verlof pas als tot het ontvangen van hun daggelden en zoo zij daarop aanspraak hebben van de vereischte passagebiljettendat de veilofgangors, dio nalatig blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst worden gehouden en zij, die aan de oproe ping niet voldoen, als deserteur zullen worden be handelddat zij, die wegens ziel te of gelreken aan de opioeping niet kunnen voldoen, daarvan moeten doen blijken__door eene ter gemeente-secretaiie over te leggen geneeskundige vei klaring, en dat die verlofgangers voorts verplicht zijn, zich na hun herstel onmiddellijk bij hunne korpsen te vervoegen. Na deze openbare kennisgeving worden de be trokken miliciens geacht van hunne verplichting kennis te dragen, waardoor zij gehouden zijn, zonder verdere oproeping, aan de voorschieven opkomst te voldoen, zoodat zij later geenc onwetend heid ten deze zal kunnen voorwenden. Schiedam, den 7den Augustus 1902. De Durgemcesler voornoemd, Mr. W. H.JANSEN, W. 11. De Commissahis der Koningin in de Pro vincie Zuid-iiolland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde S'aten van den 29sten Juli 1902, no. 77-, E. DEBANS. 30) La ter vial .liet BarbazeiïTci in, dat liet toch zijn. plicht was, mevrouw Vasselin in kennis to stellen mot d'ezo treurige gebeurtenissen. Hij wist dat Cabus gewoon was, in do door hom vemioklo kast zijm schrijfgereedschap to bewaren en begon nu daarnaar to zoeken en alles op orde te loggen. 'Baarbij-, kwam. een healo stapel reken in gen, akten, enz. to voor schijn, dio hij alle op tafel logde om zo to sortecron. Zoowat twintig tollen droegen 't hem bekende schrift van don lieer Moutliier on schonen to samen een soort van notarieel stuk te Vormen. Toen hiji ze bij elkaar zocht, viol zijn oog toevallig op don naam„Jao- ques Vilitofranche", en dadelijk daarop volg de het woord „veroordeeld". Zou do gestor vene iets af geweten hebben van do veroor- deeling van dezen man, vroeg Barbazeille zioh af, cn zijn nieuwsgierigheid word' nog meer opgewekt toen eenigo regd's lager weer stond„vijf en zeventig duizend franken". Desniettegenstaande weerstond hij nauwge zet en plichtmatig als hij was, do verzoeking, Verder to lezen, maar pakte de blaadjes weer bij elkander, zonder zich verder om den in houd daarvan to bekommeren. Later vond hij nog een met zwart lak verzegeld papier, dat blijkbaar als omhulsel van het stuk had dienst gedaan, maar waaruit' bet door den geweldigen r -hok gevallen was. Daaronder lag een vel', waarop eveneens met do hand van den heer Mouthier geschreven stond „D-'eiik ex* aan, Cabus, drie maanden na mijn Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevoigo bovengenoemd besluit 1°. de opening der jaebt op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Rolland is vastgesteld op Zaterdag den 30sten Augustus aanstaande met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan do opening is vast gesteld op Zaterdag den tin September aanstaande mede met zonsopgang 2°. van die opening voorts is uitgezonderd de uit oefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. lö, lett. e, der aangehaalde wet; 3°, de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 'szceeks en wel des WoensdagsVrij dags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provin ciaal blad en in de Ncdcrlandschc Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 2den Augustus 1902. Da Commissaris der Koningin voornoemd, G. J. GOEKOOP, Loco- Comm issaris. JUL«KMEKÏf OVERZICHT. SCHIEDAM, 7 Augustus 1902. Zuid-Afri ka. De Engelsche kolonisatie in Transvaal is reeds in vollen gang. De correspondent van de ïTimes" te Pretoria meldt dat reeds 5000 aanvragen tot vestiging inkwamen van ver mogende lieden. Met de plaatsing van deze kolonisten schiet het evenwel niet hard op, er is gebrek aan transportmiddelen en de geschikte landerijen moeten nog gevonden worden. Over 't algemeen wil men niet te overhaast te werk gaan. Ook wat betreft de veestapel zullen de noodige maatregelen ter verbetering getroffen worden. In een Engelsch Blauwboek bevattende rapporten van de regeerings-commissaris in Zuid-Rhodesië over de wijze, waarop in Mas- honaland en in Malabeienland Kaffers voor de mijnen worden geworven, komt voor dat meestal de Kaffers met geweld gedwongen worden om te komen werken. Aan vele mijnen is de behandeling van de zwarte arbeiders hard en onrechtvaardig. Naar aanleiding van deze rapporten dringt Chamberlain bij het bestuur der Chartered Company aan op verbetering. Het arbeiders-vraagstuk te Johannesburg is nog lang niet opgelost. Op den duur wordt blanken aibeid in de Rand mijnen, wat betreft het ruwe werk, een onmogelijkheid geacht. Men moet dus Kaffers hebben, die werken willen, onverschillig welk loon zy er voor trekken. Nu doet zich echter het onaange name feit voor dat de Kaffers wegblijven en er dus gebrek is aan arbeidskrachten. Van bevoegde zijde wordt beweerd dat het gebrek slechts tijdelijk zal zijnDe Kaffers zijn nu dood, niet vroeger- on ook niet laternota ris Sant-Martin, 'Ruo do la Paix 15, Parijs." Hot scheen dus biij|kbaar betrekk-ng te bobben op een gewichtige opdracht, die de heer Moutliier de.il armen Cabus bad ge daan. Terwijl Barbazeille de bladen weder in den omslag deed, voegde liij er in gedach ten verzonken aan toe„Brio maanden. In d'ien tijld zal mijn ouden vriend waarschijn lijk al lang weer beter zijn, zoodat hy ten uitvoer zal kunnen brengen wat hem opge dragen is." Maar daar bot mogelijk was, dat het iets liedï gewichtigs betrof, besloot hiji bot stuk niet open en bloot te laten liggen, maar liet goed' te bewaren. Voorloopig stak hij' liet in zijn borstzak. Ook ontdekte hiji nog postpa pier en enveloppen en een fleschje inkt en daarna begon hiji met ongelijke lettors zijn brief aan mevrouw Vasselin te schrijven. Hij, berichtte haar het treurig© nieuws van zijtn vriendi Cabus, benovens do ziekte van diens dochter en verzocht haar om maatre- geTeu te nemen 'betreffende do fabriek. Tegen don avond' kwam dokter Bruniea- en zride, nadat zijn onderzoek gpëindigd was, tot .groote blijdschap van Barbazeille, dat er geen levensgevaar- meer bestond. Toen de arbeider den dokter uitliet, zeide deze hem: Waarschijnlijk zal de zieke nu spoedig weer bijl kennis komen, maar' dan moet alle opwinding voorloopig ver-meden worden om een instorting te voorkomen. Vooral' mag zij niets te weten komen van den toestand van haar- Vader. Prent dat ook vrouw Corot, die zeer voorzichtig en nauw gezet schynt te zijn, in. Begrepen 7" Barbazeölïe knikte. Daarna vroeg hij, be droefd „Is heb dan zoo erg met hem. ge stold H alleen Daar huis gegaan om te zaaien, daarna komen ze weer. Te Johannesburg koestert men evenwel minder gemoedelijke gevoelens. Een directeur van een voorname mijn heeft dezer dagen te kennen gegeven dat de Kaffers zouden weg blijven als de loonen niet verhoogd werden. En dan nog zou men uit Zuid-Afrika voor de Randmynen niet genoeg zwarten kunnen krijgen Men klaagt te Johannesburg over de spoor wegvrachten, die het Engelsche bestuur zoo hoog mogelijk houdt. In het »Berl. Tageblalt" lezen wij dat de kapitein van de Friesland le Algiers heeft verteld dat van de krijgsgevangenen op Ceylon 4000 hebben geweigerd den eed van trouw af te leggen en daaruit ernstige botsingen zijn ontstaan, waarbij zelfs bloed is gevloeid. Bijzonderheden omtrent het voor gevallene zqn nog niet bekend geworden. Omtrent de vredesbetooging in Guildhall, het stadhuis te Londen, wordt bericht dat gisteravond het gemeentebestuur van Londen een groote receptie hield ter viering van den vrede. Aan lord Roberts en lord Kitchener werden met groote plechtigheid adressen aangeboden. De avond was buitengewoon schitterend; er waren ongeveer 2500 meuscben, onder wie vele leden van het kabinet, met name de premier Balfour en de heer Chamberlain, verder de Indische prinsen en tal van gene raals dio zich in Zuid-Afrika hebben onder scheiden. Roberts' en Kitchener werden bijzonder gehuldigd. Engeland. Aankomst van den Honing te ILondcn. De Koning en de Koningin zyn om 5.30 uur aan het Victoria-Station aangekomen. De Koning wandelde gemakkelijk naar't rijtuig; zijn geheele houding maakte een zeer gun- stigen indruk. Een groot gejuich van de menigte begroette H.B. M.M., die in open rijtuig naar het paleis reden. Een escorte van Life-Guards, die den stoet zou begeleiden maakte fiont toen de tiein met den salonwagen het station binnenreed. Dadelijk stapte de Koning uit en drukte de handen van de personen, die hun opwachting maakten op het perron. Daarna steeg Edward in het rijtuig, dat hem naar Buckingham- palace zou brengen. Een onafzienbare menigte verdrong zich nabij het station en juichte geestdriftig de Majesteiten toe. Het feit dat de Koning bij 7\jn aankomst zonder hulp in het rytuig steeg is zeker een gunstig teeken voor de a.s. kroningsplechtigheid. De Koning gaf bevel de kap van hel rijtuig te laten zakken en de paarden stapvoets te laten rijden, om de talrijke, spontane hulde- betoogingen van het publiek te kunnen be antwoorden. „Het is helaas te vreezen dat bij een. twee den aanval! niet zal 'kunnen doorstaan zijn krachten zullen niet toereikend wezen". „U wilt hiermede tocli niet te kennen ge ven dat bij' sterven moet?" „Helaas ja, mijin vriend. Gijj moet aan die gedachte zien te wennen. Laten we dankbaar zijin dat er kans bestaat om zijn docliter in bet Teven, to boud'on." Toon de dokter den volgenden keer kwam kon hij een aanmerkelijke beterschap con- stateeren. Johanna was weder bijl kennis ge komen zij was verbaasd geweest toen zij vrouw Corot biji baar bed zag en oprecht blijde toen de trouwe Barbazoillo in d'o deur verscheen om haar mot een van vreugde stralend' gelaat, geluk tc wonschen met haar genezing. Maar dadelijk daarop vroeg zij al angstig naar haar vader, docli liet zich ge ruststellen 'toen men liaai- vertelde dat Car bus ook koorts had gekregen en in het ziekenhuis te Rouaan werd verpleeg® om dat rneai geen twee patiënten tegelijk hier kon oppassen. Maar bijl was nu al veel betel en hoopte weldra tehuis te kunnen komen. De zieke mocht nu al wat krachtige soep gebruiken; zij, sliep veel en rustig; bot her stel maakte snelle vorderingen. Na verloop van twee dagen die zonder ©enige bijzonder heden Vei'liepen, ,gaf de postbode, dien men al gedurende een boelen rijd niet meer op Montsombro gezien had', een brief voor Bar bazeille af. Hef schrijven was een antwoord van me vrouw Vasselin op zijn brief. Zij' drukte, in de eerste plaats, haar deelneming uit in do zware ziekte van den hoofdopzichter en van zijn dochter voor wier zorgvuldige oppassing men alias moest in liet werk stellen waf slechts mogelijk was. Zijl deelde BarbazoilTo Rusland. Onimoeilng van den ©staar en Keizer Wilhclns. De sReisekaiser" Wilhelm is nauwelyks van zyn jaarlijkschen tocht naar Noorwegen teruggekeerd, of reeds heeft hij weder het anker gelicht, en is naar Rusland gestoomd, om aan Czaar Nicolaas te Reval een bezoek te brengen. De ontmoeting der beide monar chen zou anders niet zulk een beteekenis hebben, indien niet de Duitsche rijkskanselier, graaf Von Biilow, zyn vorst vergezelde. Dit moet een doel hebben, en het is dus waar- schynlyk, dat er politieke besprekingen plaats hebben. Wal er zal besproken worden daarover zijn de verschillende bladen het niet eens, doch over 't algemeen ziet men in het bezoek een vredelievende strekking. Kort na halfnegen gistermorgen kwamen de Hohenzollern en de schepen die het Duitsche keizerlijk jacht vergezelden op de reede van Reval in zicht. Toen het Rus sische keizerlijk jacht Standart met de vergezellende schepen, de Hohenzollern tegemoet varende, werd opgemerkt, gaf keizer Wilhelm bevel een eere-saluut van 31 schoten te lossen, dat door de Standart onmiddellijk werd beantwoord, De Duitsche schepen hadden de Russische en de Russische schepen de Duitsche vlag aan de groote mast in top en de muziekkorpsen aan boord speelden wederkeerig de nationale liederen der andere Staten. Daarop liet de Czaar den Duitschen Keizer met 33 saluutschoten begroeien, waarop de Hohenzollern op dezelfde wijze dank betuigde. Keizer Wilhelm ging vervolgens aan boord van de Standart; hij werd op den valreep door den Czaar ontvangen. De Vorsten be groetten elkander zeer hartölyk en omarmden elkaar herhaaldelijk. De S t a n d a r t, die de beide keizerlijke standaarden had geheschen, zette terstond, gevolgd door de Hohenzollern en de overige schepen, koers naar Reval. Zoodra HH. MM. de op de reede liggende Russische vloot, uit 14 slagschepen en 15 torpedobooten bestaande,' naderden, werd een saluut van 21 schoten door deze vloot gelost. Keizer Wil helm groette met gejubel elk der Russische schepen, waarop de manschappen joelend antwoordden. De Standart en Hohenzollern lieten tusschen de schepen der Russische vloot het anker vallen. Keizer Wilhelm ging toen weder aan boord van de Hohenzollern, waar hem de Czaar, met grootvorst Alexis en gevolg, een bezoek bracht. De Duitsche Keizer droeg de Russische admiraals-uniform met het grootkruis van de Andreas-orde, de Czaar was als Duitsch admiraal gekleed en omhangen met 't groot lint van den Zwarten Adelaar. Bij het ontbijt aan boord van de Stan dart wijdde de Duitsche Keizer een dronk aan graaf Lambsdorfde Czaar dronk op den rijkskanselier Von Bülow en den opper hofmaarschalk Von Enlenburg. tevens mode dat meai hom voor dat doel een aanzienlijk© som golds zou zeilden, waaruit hij, tevens 't loon. d'er werklieden en do ove rige onkosten der fabriok moest bestrijden. Hij zolf moest nu in plaats van Cabus op zicht houden, zoolang a,ls 'liet noodig was, en. tevens allta schikkingen treffen. Vorder voelde zij zich niet bevoogd iets to bevelen, dewijl baar vader do fabriek aan den beer Lancemont vermaakt had. Zij' hield zioh al leen gerechtigd! do zaken te drijven en de daarvoor benoodigde middelen te verschaf fen totdat hij zijm bezitting aanvaardde. Ver der zou zij Barbazeille met alles op do hoog te houden. Deze brief verwonderde den cenvoudigen Barbazeille in hooge mate. Hij begreep niet waarom Lancemont deze erfenis zoo bepaald ontkend had, terwijl' mevrouw Vasselin toch niet minder positief verklaarde, dat 'hiji de rechtmatige eigenaar van Montsombro was. „Er moot iets niet in orde zijn," was liet slof resultaat van zijn overpeinzingen. XII. Jacques Villefrancoo 'had', dewijl hij zich niet bij1 de politie wilde aanmelden, door een particulier- agentschap de woning van Julius Berger uitgevonden. Hij' reed naar de Lecourbestraat, holde de trappen op, en bel de aan de deur van zijn voormaligea kame raad. Berger deed zelf open en Jacques zag reeds bij den eersten aanblik zijn vermoeden bevestigd'de man d'ie bescheiden op zij ging om hem te laten binnenkomen was de zelfde dio hij bij de begrafenis van Bernard' Moutliier in bet kerkportaal gezien bad. George's grootvader herkend® hem even eens. 's Middags hebben de twee Keizers aan boord van het vlaggeschip M i n i n schiet oefeningen bygewoond. Het weder was gunstig. Keizer Wilhelm zal de Russische marine een huldeblyk van massief zilver vereeren, waarvoor hij zelf de teekening maakte. Gemengde BSededeclingen- Engeland. De conferentie van koloniale premiers heeft weer een vergadering gehouden, vermoedelijk op een na de laatste. Chamberlain zat voor, en behalve de premiers waren er hoofden van verschillende afdeelingeu van het minis terie van koloniën en andere regeeringsver- tegenwoordigers aanwezig. De beraadslagingen liepen hoofdzakelijk over contracten voor leveringen aan het leger en de vloot en de verlaging van de posttarie- ven in het Britsche ryk voor kranten en periodieken verder over het metrieke stelsel, de uitsluiting van Canadeesch vee van de Engelsche markt enz. Frankrijk. Alfred Dreyfus antwoordt generaal De Gaüifet in de rJourna! des Debats" en ver klaart nooit om gratie gevraagd te iiebben, hij heeft haar slechts aitngenomen. Hij onder- teebende alleen een stuk waarin hy verklaarde af te zien van een vorder revisie-beroep, en dit op aandringen van iemand die gezonden was door en uit naam van den minister van oorlog De Gallifet In Bretagne verwekt de sluiting van de zusterscholen nog altijd verbittering. Te Ploermell en te Sully zijn de scholen zonder ernstigen tegenstand door de overheid ge sloten. Te Ploudaniel, te Folgoeten teSaint-Meën zijn de dorpelingen den geheelen nacht van Dinsdag op Woensdag, ondanks een nood weer, op de been gebleven, De houding van clericale zijde ten opzichte van het sluiten der school te Saint-Meën, is dreigend. Te Quimper is da tegenstand van het volk in hare geboorte gesmoord en beduidden de betoogingen niets. Een groote menigte waaronder veel vrouwen verzamelde zich reeds vroeg voor de scholen in Chepeau Rouge en Saint-Anne. Men schreeuwde hard en veel, doch gewelddadig heden kwamen niet voor. De troepen deden de scholen ontruimen en de zusters werden bij particulieren onder dak gebracht. Du its eb.'land. In den loop der zitting van de commissie voor de toltarieven dieoden de socialisten op paragraaf 946, handelende over nkinderspeel tuig", een amendement in, strekkende, dat ridderorden, ook als ze door vorsten worden verleend, niet beneden 10004Mark per stuk mogen worden belast. De commissie wees de voorgestelde toe voeging als ongeoorloofd van de hand. ,,'U bout Jacques Villefranclie," riep bijl uit. „En u Julius Berger." „Kom 'binnen." B'o miïïionair werd binnengelaten in bet eerste der twee kamertjes. Zonder te gaan zitten, zeide bij: „Uw kleinzoon zal' u zeker wel verteld! hebben wat in d© gerechtszaal te St. Etieime over ons beiden gezegd werd. Een onverwijlde verklaring tusschen. ous beiden is deswege noodig." „Ik wilde juist hetzelfde tegen u zoggen.'' Beiden waren ontzettend opgewonden. Er heersebte een groote spanning tusschcm hen beiden, want ieder hunner beschuldigde in gedachte den ander. Vilhfranche was het meest opgewonden; do hem aangedane be- lcediging was nog te vcrsch, zoodat hij ze, levendiger gevoeld'© dan Berger dio er al twintig jaren onder leed. Het wederzijdsche wantrouwen bracht 'hen beiden in eon toe stand van moeilijk in te bouden woede1. Bij Berger was al' jaren geleden somtijds de ge dachte opgekomep, dat Villefranclie den diefstal kon hebben gepleegd', waarvan men hem beschuldigde en Villefranclie 'koester de nu dezelfde achterdocht ten opzichte van Berger, sedert mevrouw Vassol'in die bij bom bad opgewekt. Villefranclie gaf dus alleen hun beider gedachten weer, toen hiji zoider. „Een van ons heidon moet 'hot hebben gedaan." „Dat ligt voor do hand en daar- ik niet de persoon ben, laat ik de gevolgtrekking aan ui over," zeide) George's grootvader*. „Wat, giji waagt bet, om mij van diefstal te beschuldigen?" riep Jacques woedend uit. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1