süüïiiör - - - - - - - - - - STADSNIEUWS. V enozuela. De opstand wint. veld. Volgens eon tele gram uit Port of Spain hebben de Venozo- laansche opstandelingen zieb op S Aug. meester gemaakt van Barcelona, na oen straatgevecht dat meer dan drie uren duur de, waarbij 't garnizoen zich na een bloe dig gevecht overgaf. De gouvemomonts-troe- pen verloren 60 man, o. a. generaal Bravo. Do iusurgenten plunderden de huizen, dn 't bijzonder die van de vreemdelingen, o. a de consulaten van Amerika, Italië en Neder land. Volgens den Amerikaanschen gezant to Caracas zijn do opstandelingen meester van do telegraafkabels. Kore a. Telegrammen uit Se-ocl melden dat ep verschillende plaatsen volksoproeren zijn uitgebroken. Deze richten zich zoowel tegen dc ambtenaren als tegen de vreemdelingen. Vooral in Jcnhama moot 't. volk erg op dc vreemdelingen geheten zijn twee Japanscnc kooplieden werden daar omgebracht en een aantal andere Japanners verdreven. Do Japansche gezant te Se-oel vraagt steun aan zijn regeering tot onderdrukking van den opstand, schadeloosstelling voor verliezen der Japansche onderdanen en ver zoekt ten slotte maatregelen te nemen om voortaan dezo opstanden spoedig te kunnen dempen. Consuls. De teScheveningen in 't Kurhaus logeerende consul der Nederlanden te Brünn, de heer Wilhelm Guinleldt, bracht gistermiddag in ambtsgewaad een bezoek aan den Minister van Buitenlandscbe Zaken aan diens Depar tement. Audiënties. De gewone audiëntie van de ministers van justitie, binnenlandscbe zaken, financiën en koloniën zullen deze week niet plaats ltebben. J, F. IV. Conrad, -f Na een korte ongesteldheid overleed gis teravond te zijnen huize te 's-Gravenhage do lieer J. F. W. Conrad, in den ouderdom van 77 ja-ar. In 1891 weid hij tot lid der Tweede Ka mer gekozen, na in 1889 gekozen te zijn tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, Ook in de Kamer trokken technische zaken hem het meest aan hij was bovenal een man der wetenschap. Op 20-jarigen leeftijd als adspirant-inge- uieuv aan zijn vader toegevoegd, klom hij tot inspecteur van den Waterstaat, uit welke betrekking hij in 1891 op zijn verzoek met den titel van hoofdinspecteur werd ontslagen. Een zijner eeiste wei ken was de groote schutsluis ann het Noordhollandsch Kanaal, in 1864 geopend, die hem de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw deed deel achtig woi'den. Sedei t was hij bij schier alle groote werken betrokken, niet slechts bier te land maar ook buitenslands. Lid der internationale commissie voorliet Suezkanaal woonde hij vele barer bijeen komsten bij en was ook de vertegenwoor diger der Ned- Regeering op verschillende sch °ep vnaricongressen. Jarenlang was hij voorzitter van het Kon. Instituut van Ingenieurs en van de Nederl. Maatschappij toL Bevord, van Nijverheid. Steeds eu overal bleef Conrad de aange name mensch, de opgewekte, geestige spre ker, die de waarheid durfde zeggen maar zonder te kwetsen, bovenal de man die zijn land en zijne natie liefhad met een natuur lijke liefde, welke hem bewoog beiden te geven al wat hij kouzijn hart en hoofd en hand. Het stoffelijk overschot van den betreurden ontslapene wordt Zaterdag half twaalf uur op de Algemeene Begraafplaats te's-Gravenhage ter aarde besteld. Naar aanleiding van het bericht, dat men de opbrengst van de lezingen, die jhr. C. G. S. Sandberg in Frankrijk en elders gehouden heeft, denkt over te dragen aan het fonds, dat de drie geneiaais zuilen zien te vormen, nemen wij uit het gedrukte verslag, dat de hec' Sandberg over zijn lezingen uitgegeven heeft, over wat hij voor de Boeren bijeen wist te brengen. Dat is niet weinig: 117,190,20 fr. Daar van zijn 6527.65 fr. onkosten afgegaan blijft 110,662 55 fr. Daarvan zijn 30,000 fr. gezon den aan den heer Aubert, consul-generaal van Franki ijk te Pretoria. Blijft 80,662.55 fr. op 31 Mei. Sedert is gelijk uit een aarr- vulfirigsverslag blijkt het bedrag gestegen tot 84,583 fr. op 7 Juli. Onder deze som men zijn begrepen de bijdragen, die men buiten de lezingen om gegeven heeft aan de Caisse internationale de Secours pour les Boers, het Comité, waarvoor de heer Sand berg propaganda maakt; - o. a. groote sommen van de vereeniging Sou des Boers enz. Het cen'rale comité voor de Caisse bestaat uit de heeren baron J. D. vau Wassenaar van liosande, G. A. A. Middelberg, Frédéric Passy en Ernest Lavissede raad van bestuur uit de heeren jhr. C. G. S. Sandberg, voor zitter, Jhr. H. G. F. Mock, secretaris en M. K. van den Berg, penningmeester. Krankzinnige gedetineerden. Bij Kon. besluit is op do voordracht van de Ministers van Binnenl. Zaken ern van Jus- tieA. aan een. Staatscommissie opgedra gen lo. een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de verpleging dient gere geld te worden: a. van gedetineerden, die krankzinnig zijn bevonden volgens genees kundige verklaring, of lijdende zijtn. aan ge krenkte of achterlijke geestvermogens; b. van hen, wier plaatsing in een krankzinni gengesticht door den strafrechter is gelast; c. van do 'krankzinnigen, die met de onder a on b genoemde personen, vrat hun ziekte toestand betreft, zijn gelijk te stellen. 2o aan de Regeering zoo spoedig als heb ver- oischte onderzoek dit toelaat, de noodige voorstellen dienaangaande te doon B. benoemd tot lid en voorz. dier comm. mr. C, Pijnacker Hordijk, lid der Eerste Kamer, te 's-Gravenhage; tob lid en secre taris dr. J. II. Schuurmans Stekhoven, in specteur voor heb Staatstoezicht op krank zinnigen en krankzinnigengestichten, te Utrecht; tot loden: mr. J. Simon van der Aa, hoofdinspecteur van het gevangeniswe zen bij het Dep. van Jnst-, te 's-Gravenha ge; dr. A. II. van Andel, inspecteur voor 't Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten, tei 's-Gravenhage; dr. T. E. F rijf mek, geneesheer-directeur van het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik; mr. II. J. II. Modderman, off. v. just, en lid van het college van regenten over do ge vangenissen on het Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar; mr. A. P. L. Nelissen, be noemd raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te Breda; mr. N. de Ridder, lid van de Tweede Kamer, off. v. just, en lid van het college van reg. over de gov. fe Groningendl'. D. Schermers, geneesheer- directeur van liet krankzinnigengesticht „Bloemendaal" te Loosduinen; mr. D'. Si mons, oud-advocaat, lioogleoraar in heb strafrecht aan de Rijks-univers. te Utrecht; dr. Th. Ziehen, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Rijiks-xuiiv. te Utrecht; e. ta bepa len, dat de leden de bevoegdheid bezitten, om in geval hun mecning afwijkt van die d'er meorderheid, van hun gevoelen door no ta's te doen blijken. Tweede Kamer. Do-or do benoeming van den heer C. Lely tot gouverneur van Suriname, komt ut" ern verkiezing voor een lid van de Tweede Ka mer in Amsterdam IX. In Juni 1901 verkreeg de antirov. H. Bij- leveld. in dat district, 1532 stommen, de heer Lely 1289, do 'lieer Gerhard', soc. S77 en d'e heer Van Gilse, vrijz. domoor. 799. Bij herstemming werd de heer Lely geko zen, die toen voor Lochem, waar hij ook ge kozen was, bedankte. De sociaal-democratcm hebben nu hoop bij dezo verkiezing dit district te veroveren; het is voor hen ongetwijfeld kansbicdend. „Het Volk" roept aldus zijn mannen tot den arbeid. Dit district, heb grootste van Amster dam, waar de arbeiders bij' tienduizenden wonen, het omvat de Van Lennepbuurt, de D'e Wittekade en omsreken, de Raampoort enz., al de groote volksbuurten tusschen Vondelpark en Haarlemmerweg gelegen,met de Nassaukadc. als grens, bevat al de ele menten, noodig om hot tot een sociaal-demo cratisch district te maken. Natuurlijk staat ons het beperkte kiesrecht hl den weg, maar als dat ook niet ware, kon IX ons ten driedubbele meerderheid boven alle burger lijke partijen samen geven. Sinds het vorige jaar is er nog wat bijge komen dat onze kansen verbetert. De arbei- derskiesverecniging „Vooruit" is sterk voor uitgegaan. De Ainsterdamsche afdeeling van de S. D. A. P. was volgens het laatste jaarverslag enorm in ledental gestegon.Kort- om de sociaal-democratie heeft sinds een jaar krachtig veld gewonnen in Amsterdam. Wij hebben thans te beschikken over een legertje van 1000 partijgenooten, die allen tob den laatsten toe, gemobiliseerd moeten en zullen worden in den nu op handen zijn- den strijd. Kortom, Amsterdamsche vrienden, er is werk aan den winkel. Tusschentijdsche ver kiezingen loopen in den regel spoedig af. 'bis altijd haastwerk. Ge zult spoedig aan het werk gaan en er zal' een stroom van so cialistische geestdrift en strijdlust losgelaten worden over dezen hoek onzer stad. De 'kiesvereeniging zal zeker héél spoedig vergaderen voor de candidaat-stelling en dan voorwaarts, voor de partij' van 'het werkende volk Van liberale zijde wordt als candidaat ge noemd mr. N. G. Pierson, van radicale zijde de heer V. C. Gerritsen. Ongevallenwet. Van volkomen vertrouwbare zijde ver nemen wij, dat gisteren door de Commissie van Voorbereiding in zake de Ongevallen- Beroepswet het verslag is vastgesteld en er gegrond vermoeden bestaat, dat de Tweede Kamer tor behandeling van dat ontwerp tegen 3 September a. s. zal worden opge roepen. (»Vad.") Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Bovengenoemde vereeniging hield gister morgen te Amsterdam hare 58ste algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J, A. Wormser, constateert met genoegen een flinke opkomst der leden. Voor nieuwe leden hadden zich 30 perso nen aangemeld. Met betrekking tot de ballotage onstond eenige discussie over de al of niet toelating van een op de candidatenlijst voorkomend lid, waarna tot de ballotage wordt overgegaan. Allen op één na worden als lid toegelaten. De heer v. Kampen zeide namens de com missie tot het nazien der rekening dat deze in orde is bevonden. Het uitgebrachte jaarverslag 1901/2 herin nert er aan dat den 13en Januari 1902 het Be stelhuis van den Nederl. Boekhandel, voor heen een naamlooze vennootschap, aan de Vereeniging in eigendom overgedragen werd, terwijl den volgenden dag, teneinde zoo goed mogelyk den toestand van het personeel te regelen, den 14ep Jamjari eep voorstel voor de voorloopige regeling van minimumloon en maximum arbeidsduur, door het bestuur is ingediend, welke werd aangenomen. De noodzakelijkheid tot een geheel ver nieuwde inrichting van het Bestelhuis wordt iederen dag meer gevoeld. De bestuursfuncties bleven in dezelfde handen als het vorige jaar, alleen trad dr. A. G. C. de Vries als secretaris op, daartoe in de laatste vergadering benoemd ter vervanging van den lieer J. H. van Heteren, dia wegens drukke werkzaamheden ontslag had aangevraagd en verkregen. Het ledental was van 540 gedaald tot 425 Op een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gericht, strekkende om van drukwerken geen hooger port te heffen dan van dag- eu weekbladen werd zonder motiveering afwijzend beschikt, In een viertal kwestie's werd de tussehen- komst van het bestuur ingeroepen. De premie van het D. A. Thieme-fonds werd het afgeloopen jaar aan den heer N. B. van der Waals, leerling van de school van het Genootschap »Kunstoefening" te Arnhem toegekend. Bij de bespreking van dit verslag wees de heer D. A. van Waalwijk erop, dat ge noemd adres van een geheel verkeerde praemissie is uitgegaan, aangezien het niet waar is, dat voor bijvoegsels van dag- en weekbladen geen port behoeft te worden be taald. Dergelijke feuilleton-bijvoegsels moeten wel degelijk afzonderlijk worden betaald en keeren zij geregeld terug, dan worden zij geheel als gewoon drukwerk beschouwd, Spr. wees er verder op, dat ten gevolge van het verzonden adres in enkele gevallen reeds moeilijkheden waren gerezen tusschen de post-adminiotratie en administraties van dagbladen, betgeen spr. het bestuur doet verzoeken in het vervolg bij zijn handelingen öok rekening te houden met de belangen van met den boekhandel verwante vakken, in de vereeniging vertegenwoordigd. De voorzitter zeide toe, dat het bestuur zich den wensch van den heer Van Waalwijk zal ter harte nemen. Aan de orde was de benoeming van twee bestuursleden, waarvan éen te Amsterdam woonachtig, in plaats van de niet herkiesbare leden, de heeren P. Noordhoff en J. L. Wil lem Seyffardt, Uitgebracht 73 geldige stemmen. Gekozen werden voor een lid uit Amster dam de heer Albert de Lange; voor buiten de stad de heer A. de Jager., Na de benoeming van correspondenten werden verschillende verslagen uitgebracht, over welke verslagen niemand het woord ver langt. Uit het verslag van den heer De Vries bijjkt dat de opbrengst van het D. A. Thieme- fonds (waarvan eens in de drie jaar een prijsvraag wordt uitgeschreven) dit jaar is besteed ter verkrijging van het sierlijkste en doelmatigste gang-fonteintje met handwasch- bakje. Aan twee inzenders werd een premie ad f25 toegekend. Tot leden eener Commissie van Toezicht op het Nieuwsblad, bestaande uit drie leden, waarvan één lid van het bestuur moet zijn, worden gekozen de heeren M. M. Olivier, L' J. Veem en R. W. de Vries. Tot lid der commissie voor de Bouwstoffen enz. wegens het aftreden van den heer R. v. d. Meulen wordt de heer v. d. Meulen herkozen. Tot commissaris van het ondersteunings fonds, wegens het altreden van het niet herkiesbare lid, den heer J. H. de Bussy, kiest de vergadering den heer J. L. Seyffardt, Tot penningmeester van het ondersteu ningsfonds wordt gekozen de heer N. G. van Kampen tot commissaris van het Bestelhuis de heer J. Funke. Tot lid eener Commissie voor het Pensioen spaarfonds van bedienden bij den boekhandel worden benoemd de heeren J. 0. Tadema en P. v. d. Kamp tot penningmeester de heer WT. A. v. Rooyen (bij herkiezing). Aan de orde werd daarna gesteld het voorstel van het Bestuur om twee leden af te vaardigen naar het a.s. Taal- en Letter kundig Congres le Kortrijk te benoemen, welk voorstel werd aangenomen. Het Bestuur wordt gemachtigd deze beide afgevaardigden te benoemen. Hierna werd pauze gehouden. In behandeling komt na de pauze het voorstel van commissarissen van hel Bestel huis, houdende een ontwerp-reglement voor maximum-loon en minimum-arbeid«duur van de werklieden van het Bestelhuis van den Nederlandschen Boekhandel. Na eenige discussie werd het voorstel aangenomen gewijzigd door amendementen van Drente (vervanging bij Zondagsarbeid) en Zuid-Holland (verhooging toeslag voor overwerk). Ter tafel kwam daarna het voorstel van de commissie voor het pensioenspaarfonds van bedienden houdende wijzigingen van het reglement', wat aangenomen werd. Aan de orde kwam een voorstel van den heer L. J. Vermeer, strekkende tot wijziging van art. 49 3 van het reglement (benoe ming van leden in commissies). Het correspondentschap-Zuid-Holland stelde voor leden van blijvende commissiën op de zelfde wyze te benoemen als de bestuurs leden, en candidaten te doen benoemendoor de verschillende correspondentschappen. Ver der houdt dit voorstel in, de leden vao com missies niet terstond herkiesbaar te stellen, tenzij hieromtrent bijzondere bepalingen zijn gemaakt. Dit laatste voorstel werd door verschillende sprekers aanbevolen. Het voorstel-Zuid-Holland, beschouwd als een amendement op het voorstel-Vermeer, werd aangenomen met 52 tegen 24 stemmen. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om' weder voor een jaar een som van f 500 te schenken aan het vaste fonds van het Pen sioenspaarfonds van bedienden. De vergadering hield zich nog bezig met een quaestie, gerezen tusschen de leden der Vereeniging, de heeren G. A. Evers te Gro ningen en S. L, van Looy te Amsterdam, beiden uitgevers, welke quaestie loopt over het recht van vertaling en uiigifte van een werk van John Ruskin. De heer Evers geeft te kennen, dat hij geen arbitrage-commissie wenschle te aan vaarden. Op voorstel van den heer Fortuin spreekt do vergadering met groote meerderheid de wenschelijkbeid uit, dat het geschil tusschen partyen door arbitrage worde uitgemaakt. 21 aanwezige leden hielden zich buiten stemming. De begrooting voor het jaar 1902/1902, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 12,750 wordt na eenige be spreking goedgekeurd. Bjj de rondvraag stelt de heer Bom voor, dat de Vereeniging adhaesie betuige aan het adres door den Uitgeversbond" aan den minister van waterstaat enz. verzonden, strekkende tot het verkrijgen van een betere regeling van de porto's voor drukwerken. De vergadering vereenigt zich met dit voorstel, waarna de vergadering met de ge bruikelijke formaliteiten werd gesloten. Flnantlcel Nieuws. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1902, in vergelijking gebracht met de op brengst over hetzelfde ty dvak van 1901, door het departement van financiën openbaar gemaakt. 1902 1901 Directe belast. f 3.026.522,— f 2.582.128,— Rechten op d. inv. - 732.947,— 705.012,— Accijnzon - 4.410.089,— 4.523.801,— Waarb. en bel. d. goud. cn zilv. w. 27.202,— 28.210,— Indir. belast. - 2.231.793.— 1.918.613,— 57.040,— 49.236,— Posterijen - 901.745,— 911.772,— Rijkstelegrafcn - 217.480,— 206.030,— Staatsloterij 9.055, 9.055, Akt. jachten viss. 55.122 53,320,— Loodsgelden - 191.024,— 190.252,— Totaal f 11.920,025,— f 11.177.434 De opbrengst over de eerste zeven maan- den van 1902 bedroeg f79.469.473.tegen f76.732.820.— over hetzelfde tijdvak van 1901. OVERSCHIE, 13 Aug. De Raad zal a. s. Zaterdag 16 Aug. vergaderen tegen H uur des morgens. Wedstrijd. Onze gemeente is in feeststemming. De vacantie op de scholen geeft den kinderen de gelegenheid langs de straten te dwalen en de moeders moeten dit wel doen om het oog op de kinderen te houdenheel Overschie beweegt zich langs de straten of heeft zich een plaatsje gezocht voor de geopende ramen. Vlaggen hangen uit zéér vele woningen, zoo dat dit reeds dadelijk een vroolijk opwekkend gezicht maakt bij het binnenkomen van het dorp. Den ganschen morgen kwamen muziek gezelschappen 't dorp binnen, lustige marschen blazende, zoodat het publiek hen reeds een eind te gemoet ging en dan ging het ge zamenlijk naar het verzamellerrein, door de R. T. M. welwillend ter beschikking gesteld. Tegen elf uur was de optocht gevormd, een banier met het wapen van Overschie voorop, dan de verschillende gezelschappen met hunne banieren. En die lange stoet van muziekgezelschap pen, die beurteling huu opwekkende toonen deden hooren, was omgeven door de feest vierende meuigte, die mede toog naar het feestterrein, de buitentuin »Land- en Sehie- zicht," waar bij aankomst reeds een taliyke schare van feestgenooten en belangstellenden aanwezig was. Te half twaalf uur ruim nam de eere- voorziiter der feestcommissie, de heer J. Bos, burgemeester van Overschie, het woord. Spr. heette allen hartelyk welkom op dezen dag, in de eerste plaats de ontwerpers van dezen vredstryd, het bestuur en den Bond van Har monie en Fanfare Gezelschappen in Z.-Hol- land, Spr. wenscht de heeren toe dat het streven niet te vergeefs moge zijn, doch dat zy in alle opzichten hunne verwachtingen verre overtroffen zullen zien. Eendracht maakt macht, zegt een oud spreekwoord en in die samenvoeging van vele kleinen, blijft elke kleine een macht, op zich zelf. Spr. wenscht aan elk en aan den Bond toe dat dit feest zal zijn een beeld van wat de latere muziekfeesten van den Bond zullen zijn. Het is voor Overschie een eer, gaat spr. voort, dat deze eerste wedstrijd van den Bond hier wordt gehouden. Nog niet fang geleden reikte spr. de her inneringsmedaille uit bij een hier gehouden festival, waarbij hij den wensch uitspiak dat weldra ook hier gelegenheid zou zyn die medailles in den strijd te verdienen en spr. had toen niet gedacht dat deze wensch zoo spoedig in vervullmg zou komen. Daarom, zegt spr., is een woord van hulde aan het Overschiesche Fanfare-gezelschap »Door hulp lot stand gekomen" hier zeker niet misplaatst. Zich tot de gezelschappen wendende, zegt spr.: Gij zijt hier gekomen om u in den stryd te meten en daardoor zullen niet allen met een medaille huiswaarts gaan. Doch laat bij deze feesten voor U niet op den voorgrond staan de medaille of de feestelijkheid maai de muziek en hare beoefening en wanneer gij overwonnen uit den strijd keert laat het U dan niet bitter stemmen maar een aan sporing zyn om met ijver te studeeren op dat gjj in een volgenden strijd de zege moogt behalen. Ten slotte roept spr. het welkom toe aan heeren juryleden en voegt daaraan toe dat hunne namen ,-ii m,og in de muziekwereld staan aangeschreven dat er. geen twijfel mogelyk is omtrent de juistheid hunner beslissingen aan het einde van den strijd. (Toejuichingen.) Dan neemt de heer Richard Hol het woord. Spr. voert het woord, zooals bij mede deelde, op verzoek van den voorzitter van deu Bond, om den heer Burgemeester van Overschie dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst die hy allen heeft bereid. Hij heeft niet alleen het welkomstwoord gesproken maar hij heeft ook een medaille beschikbaar gesteld, waarvoor bjj den dank der strijders heeft verdient. Dank ook brengt spr. aan de Overschiesche Vereeniging, aan den heer Karreman, aan de feestcommissie, aan allen die hebben medegewerkt aan de voorbereiding van het feest. Ook spr. wjjst er op dat niet allen prjjzen zullen behalen 'die aan den wedstrijd deel nemen, maar hij hoopt dat de beste gezel schappen zullen zijn een aansporing voor hen, die nog minder-goed zyn. Wijt het ock niet aan de jury, roept spr. uit, gij hebt ons zelf gekozen en gelooft ook in onze uitspraak. Daarna wijzende op de wolken in hot lucht ruim herinnert spr. er aan hoe ook over Ne derland wolken hingen van anderen, van ern- stigen aard, hoe H. M. de Koningin door een ziekte was aangegrepen. Voor geheel Neder land, ook dus voor de leden dezer muziek gezelschappen was het een blijde tjjding toen het bericht kwam dat het gevaar geweken wasdaarom stelt lnj voor om uiting te geven door het toezenden van een telegram aan H. M. de Koningin namens alle aan wezigen. (Applaus). Het telegram dat kort daarna werd ver zonden, luidt: Mevrouw De Bond van Harmonie en Fanfaregezel- tcbappen in Zuid-Holland, bijeen op hun eersten wedstrijd te Overschie, dankbaar Uw herstel herdenkende, betuigd bij dezen aan U zijn grooten eet bied, P, H. van Abshoven, Voorzitter. Nadat de heer Hol zyn toespraak had ge ëindigd verhief de heer A. Jordaans zyn dirigeerslaf en door alle aanwezige gezelschap pen gezamelyk uitgevoerd, weerklonk plechtig het Wilhelmus van Nassauwe in de oude toonzetting. Vervolgens werd door sForum Hadriani" van Voorburg uitgevoerd de bonds- marsch, gecomponeerd en opgedragen aan den Bond door den directeur dezer veree niging den heer L, C. Veerman. De beide uitvoeringen oogstten een luiden en welverdienden bijval in. Onmiddellijk daarna werd met den wed- stryd een aanvang gemaakt. Winkoliersverooniglng. Gisteravond had in het Verkooplokaal de vergadering der Winkeliersvereeniging plaats welke was uitgeschreven ingevolge het ver zoek van eenige leden. Zij was belegd ter bespreking van de squestion bruiante" hier ter stede, de coöperatie. Door plotselinge ongesteldheid van den voorzitter, den heer F. J. Smit, en verhinde ring van den vice-voorzitter, den heer B. v. d. Zee, werd het presidium waargenomen door den heer A. F. van Lissa. Nadat de notulen waren goedgekeurd en eenige ingekomen stukken medegedeeld werd het onderwerp sCoöperatie" aan de orde gesteld. De heer B, de Goederen leidde dit in. Hij betreurde het dat de W. V. niet dadelijk was opgetreden om de coöperatievestiging hier te bestryden, doch dit geheel had over gelaten aan de Bakkerspatroons-vereeniging. Thans roept de Bakkerspatroons-veieeniging de hulp en de medewerking in van de W. V. om voor te gaan tegen dezen vijand, die gevaarlijk is niet enkel voor den bakker maar voor eiken winkelier. Hy doet ingevolge het besluit van de vergadering der B. P. V. daartoe het voorstel. Deze vergadering had blijkens de toelichting op het oog om in de eerste plaats te ageeren tegen de insinuatiën voorkomende in de circulaire der oprichters van de coöperatie tegenover de bakkers patroons. De heeren Van Wijngaarden, Van R h ij n en Levi meenen dat een dergelijke bestrijding der coöperatie niet zou zijn in het belang der bakkers. Laatstgenoemde zou een dergelijke bestrijding nuttig hebben geacht dadelyk na de eerste vergadering ten behoeve der coöperatie. De beste bestrijding der coöpe- iatie door de bakkers is het leveren van goed brood tegen logen prjjs en dan zal de burgerij den particulieren patroon verkiezen boven de coöperatie. Do heer Papenhuyzen acht het wel in het belang der winkeliers om de coöperatie te bestryden, maar dit moet niet bestaan uitsluitend in de bestrijding der coöperatieve bakkerij. De heer Odé acht het principe van coöpe ratie zeer hoog en wil daarom geen bestrijding der coöperatie, wel echter is hy voor het ageeren tegen de bovengenoemde insinuatiën. De heer Loef de Meijer meent dat het voordeel der coöperatie nog moet blijken. De heer mr. Lodder wijst er op dat in de aangevallen circulaire in uitzicht wordt gesteld goed en goedkoop brood en winst. De tijd zal ieeren of de coöperatie dat ook geeft. Doet ze het niet dan verloopt zy, doet zy het wel dan bloeit ze en dan zal zij een groot gevaar voor de bakkers worden. Een circulaire zal daarop niet den minsten invloed hebben. Beter acht spr. het dat de bakkers zich aaneensluiten, hunne grondstoffen ge zamenlijk inkoopen, daardoor c,„n lagenjprys kunnen vei krijgen en zoodoende met piy sen kwaliteit kunnen concurreeren tegen de coöpe ratieve bakkerij. Ten slotte wordt de vraag gesteldZal de W. V. positie nemen tegen de coöperatie. Deze vraag wordt toestemmend beantwoordt met 23 tegen 3 stemmen. Uitvoerig werd daarna gesproken over de wjjze waarop men den strijd zou aanbindeo, waarna een commissie van 5 leden werd be noemd die de strijdmiddelen zou overwegen en voorstellen zal indienen bij de eerstvolgende vergadering. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren De Goederen, Papenhuijzen, Kalse, Van Rhjjo, Jan Zoetmulder met den adviseur mr. Lodder. De heer Levi besprak daarna de levering van gas in deze gemeente. Die levering go-

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2