56"" Jaargang. Vrijdag 15 Augustus 1902. No, 10930. F. NA VEERTIG JAREN. WW Kennisgeving. Burger-Avondschool ie Schiedam. Leeraar in liet Yakteekencn BUITENLAND. V Turk ij SCHIEDAMSC COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor S c h i e d a m en V1 a a r d i n g e n fl. 4.25. Franco er post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl, 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die rij innemen. Advertentiën bq abonnement op voordeeiige voorwaarden. Taneven hor- van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ttleime opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. telefoon So. 133. IP. I en ens- scho Jat- ure. rmis 1.37. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van J. KEMP, om vergunning tot u i t- breiding zijner fabriek van koper-, zink-, lood- en ijzerwerken en;., staande aan de Hoofd straat no. 28, kadaster sectie L no. 1323, met een gasmotor van 2 paardenkracht, tot liet in beweging brengen van verschillende werktuigen 2o. van G. W. J. VAN DER SLOOT, om vergunning tot oprichting van een beivaar- plaals van lompen en beendoren, in het pand staande aan dep Langen Achterweg no. 21, kadaster sectie B no. 1113. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 28en Augustus a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mandeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schriftuion, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den Augustus 1902, Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Do Secretaris, WIJTEMA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam roepen voor den cursus 19021903 aan de Burger-Avondschool sollicitanten op naar de betrekking van (voor timmerlieden), (15 lesuren per week A f50 per lesuur), die in de praktijk werkzaam is of geweest is. Zij die in het b^zit zijn der akte M. O. lijnteekenen genieten de voorkeur. De stukken worden franco ingewacht voor 17 Augustus a.s. bij den Burgemeester. AliGEMEKX OVERZICHT. SCHIEDAM, 14 Augustus 1902. Zuid-Afrik a. De Engelsche regeering heeft de heeren Morgan en Jenkin naar Zuid-Afrika gezonden, om den toestand te bestudeeren van den Zuidafrikaanschen handel. Hun officieel rap port is nog niet verschenen, doch zij ver klaarden aan het Reuter-agentschap dat dit E. DEBANS. 36) Barbazeille .kon zijn oogen niet gelooven. Hij sloeg haastig de bladzijden om, en zijn gelaat droeg do sporen van een geweldigen schrik, toon hij op de laatste bladzijde in een duidelijke on vaste hand den naam .Bernard Moubhier", zag staau. fD'iep ge schokt nam d'e kloeke man nu andermaal'do papieren in de hand en las uitvoerig dezelf de geschiedenis, die de stervende grondbe zitter zijjn dochter had toevertrouwd. V/as bet mogelijk? Do man dien hij als de heli chaamde rechtvaardigheid en edelmoedig heid beschouwde, dien hij als een heilige ver eerd had, zou dus een misdadiger, een ge- meene dief geweest zijn? Hij was als ver doofd en het duurde en keele poos, voor dat hij' althans eerrigszins bekomen was van zijn pijnlijke ontgoocheling en verrassing. Daarna begon hij met zich zelf te overleg gen. Moutlrier liad deze zelfbeschuldiging neergeschreven, opdat de beide onschuldig veroordeelden ontlast zouden worden Van de smet die op hen rustte. Heb waren dus Jac ques Villefranclre, dien hij ter terechtzitting gezien had, waar- deze door do nawerking van dat vonnis een nieuwe beleediging had moeten ondergaan, en Julius Berger, van wien hiji niets wist, omdat George Lance- monb to Monteombre nooit over zij n groot vader gesproken had. Opdat zij gerehabili teerd zouden kunnen worden, had Cabus de opdracht gekregen om drie maanden na rapport, in onaangenamen zin, zeer verrassend zal zijn. De toestand is op het oogenblik veel ernstiger dan algemeen gedacht wordt. De steeds in omvang en aantal toenemende monopolies en trusts bedreigen de ontwikke ling van het land. De Transvaalsche politieke vereeniging te Johannesburg binnenkort opterichten stelt zich tot taak de volksvertegenwoordiging tijdelijk te vervangen door aan de wenschen der bevolking op politiek gebied tegemoet te komen. De vereeniging neemt ook Boeren in zich op en de oproeping is zoowel m 't Hollandsch als in het Engeisch gesteld. De Boerenleiders weigeren beslist er aan mede te doen, zegt de uTimes", die zooals men weet, de vereeniging zeer ongunstig be oordeelt. De sDnily Mail" verneemt dat de Boeren generaals Botha, de Wet en de la Rey gis teren te Funchal (Madeira) aangekomen zijn. Botha en de la Reij gingen aan land, om een tochtje te maken met den bergspoorweg de Wet bleef aan boord. Volgens de »Daily Mail" waren de generaals alle drie sverrukt" over het bericht dat koning Eduard hen de vlootrevue wilde laten zien en hen den dag daarop wilde ontvangen. Van St.-IIelena zijn per Her zog 49 Duitscue en vijf Nederlnndsche krijgsgevan genen vertrokken. Dinsdag kwamen 16 Fran- schen te Havre aan, eveneens krijgsgevange nen van St.-Helena. Elfhonderd Boeren-gevangenen van de Ber muda-eilanden zijn Dinsdag scheep gegaan naar Kaapstad. De regeering van Natal heeft een com missie benoemd om in Zoeloeland terreinen af te bakenen die voor de inboorlingen gere serveerd zullen blijven. De imitatie-Boerencommandant Witte, die sedert eenigen tijd in de omstreken van Berlijn voordrachten hield tegen entrée-geld over zijn persoonlijke ondervindingen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, ofschoon hij nooit in Transvaal geweest is, deze man is te Hettstedt, in de provincie Saksen gevangen genomen en van daar gisteren naar de ge vangenis te Neu-rippin overgebracht. Hij werd sedert eenige maanden door de plaat selijke autoriteiten als verdacht van bedrog en bigamie vervolgd. In Hettstedt had hij een boomgaard gepacht en hij vertoonde zich aan de inwoners steeds hoog te paard gezeten in een avontuurlijke kleeding. Zijne laatste voordrachten hield Witte in Spandau en om streken. Frankryk. Nadere berichten over de sluiting der scholen te Morlaix en Gouezec, melden dat de tegenstand van de zijde der bevolking ernstiger was dan de- eerste telegrammen deden vermoeden. De commissaris en twee gendarmes zyn door steenworpen bloedig verwond. Eensteen trof den commissaris aan het voorhoofd. Chamaillard, lid van den senaat voor het depart. Finistère zal zich den 30en dezer voor den strafrechter te verantwoorden heb ben ter zake van het verbreken der zegels op de deuren der gesloten school te Quimper. Te Bx-asparts, waar gisteren de school werd gesloten werden de gendarmes met steenen begroet. Te St, Jean nabij Nantes zijn de zegels op de scholen verbroken en een 200-tal per sonen brachten onder luid gejuich de zusters er weer binnen. Een herhaling van de bot singen met de politie is aanstaande. In de overige plaatsen, St. Meen, le Folgoet en Ploudaniël heerscht nog steeds gisting onder de bevolking. Woensdagmorgen werden de zusters ver dreven te Concarneau. De manifestatie der vrouwen, de mannen waren op zee, had weinig om 't lijf en te tien uur reeds was alles zonder incident afgeloopen. De zusters werden door de burgemeester en de dorpe lingen in de kerk onder dak gebracht. De stoet werd geopend door een omfloersd vaandel ten teeken van rouv,. De lijst van burgemeesters die wegens hun protest tegen de maatregelen der regeering geschorst worden, is sedert gisteren weder met een tweetal verrijkt. Het zijn Talansier en Barandon, burgemeestei s van Montrodat en St. Denis. V De inschrijving in Frankrijk ten bate van de slachtoffers van de ramp op Martinique heeft thans een bedrag van bijna zes milli- oen francs opgebracht. Qsmengde Mededcclünge». Engeland.. Zaterdag zal de vlootscliouw te Spithead plaats .hebben. De oorlogsschepen van de grrrooto En- gclsöhe vloot dofileeren voorbij het konink lijk jacht Victoria and Albert on der liet lossen van saluutschoten. Een vlookmanoouvre zal het schouwspel besluiten. Koning Eduard', vergezeld door de konin gin, is eergistonniddag tegenwoordig geweesn hij de wapenschouwing ilcr 1900 man kolo niale troepen, aangevoerd door sir E. Bra bant, den beruchte®, generaal uit Zuid-Afri ka in kliaki-uniform. Lord Hobcirts, lord Kitchener, minister Chamberlain en zijn vrouw, verschillende prinsen en prinsessen van koninklijke bloede, waren eveneens oog getuigen. De Koning heeft de eerste decoratie uit gereikt; daar er echter 2000 uitgedeeld moesten worden, werd deze vermoeiende cor vee verder door den prins van Wales ver richt, die later ook langs het front dor troe pen reed, terwijl' do Konmg mot do Konin gin liet vertrek dor troepen van het balkon bijwoonde om zich met noodcloos tc ver moeien. Zijne Majesteit heeft hij do aan komst der Tommies de volgende toespraak gehouden „Generaals, officieren, onderofficieren en soldaten van de contingenten mijner overzee- sclio bezittingen, die gekomen zijt om deel te nemen aan do wijdingsceremoniën, het doet mij vod 'genoegen, u te zien, en u te zeggen, hoe hoog ik uw patriotismo en uw schitterend gedrag in Zuid-Afrika waar door. De diensten, die gij hot moederland bowe- zen hebt, zullen den band tusschctn onze ver- o koloniën en de andere doelen van mijn groot rijk nog solieder maltin. Mijn ziekte heeft op een onverwachte manier uw ver blijf in Engeland verlengd on ik hoop, dat gij liet aangename er van ondervonden hebt en dat het bezoek aan de verschillende dee- len van het land uwer vooroudors n genoe gen gedaan heeft. God zogeno u. Ik wensoli u een aangename en veilige te rugreis naar uw haardsteden." De meeste koloniale detachementen ver trokken heden reeds. De troepen van de Kaapkolonie gaan eenigen tijd later, 3m' al do anderen op 30 Augustus. Do maharajah van Joy pour heeft aan ke ning Edward een praclitigeii degen geschon ken, waarvan liet hecht met diamanten is versierd. De waarde van dit vorstelijk ge schenk wordt geschat op 10,000 pond ster ling. Koning Edward heeft do kroningsgift van hot volk, 115,000 pond sterling, m liet fonds tot ondersteuning van Loudensche hospita len gestort. Portugal. Do inboorlingen van Bai'lUndo (Portu- gecsch Oost-Afrika) zijn opgestaan, maar reeds door drie Portugeesclie colonnes om- si ngold. Men verwacht dat do rust spoedig zal hersteld zijn. Moubhier's overlijden diens zelfbeschuldi ging aan notaris St. Martin te Parijs te over handigen. Daar Cabus nu insgelijks overle den was, moest hij Barbazeille m zijh plaats optreden, dab scheen onvermijdelijk. Todi voelde hij' zich niet op zijn gemak d'aarom trent maar hoe het ook zijl, hij had altijd nog tijd totdat de termijlir geëin digd was. Jacques Vil.lefranche was pas weer terug van zijn reis, toen mevrouw Vasselin ander maal' in de Avenue Kleber aanbelde. Zijl was gedurende zijn afwezigheid daar bijna dage lijks geweest, om telkens opnieuw aan zijn kinderen de verzekering te geven, dat zijj on betwistbaar overtuigd was van de onschuld van hun vader. Ziji had1 Sabine telkens we ten over te halen, haar te vergezellen, her haalde iederen keer dab zij Robert als haar aanstaanden schoonzoon beschouwde, en hield niet op met allerlei pogingen om de jongelui dichter tot elkander te brongen. Robert was daar natuurlijk zeor over ver rukt, en ook Edith was ei* aangenaam door getroffen. Zij beschouwde nu 'haar aanvanke lijke geheime antipathie tegen Bertha als een heel onbillijk, vooroordeelen zij beken de dit ook aan liaaa* vader, wien zij dagelijks schreef, hem nu integendeel niets dan goeds en liefs van de jonge weduwe vertellende. AL wist Jacques Vill'efranclie nu ook, dat Mouthior als een schurk ten opzichte van hem en Berger gehandeld had, het kwam daarom toch geenszins bij' hem op, Bertha of haar dochter de misdaad van haar vader en grootvader toe te rekenen. Maar liet be vreemdde hem toch, wei ecniigsziiis dat Ber bha zulk een opvallenden, haast toonde, om heb huwelijk tussclicn Sabine on Robert tot stand te brengen. Hij kende den trobscheii aard der weduwe en het zou hem dus daar om veel eenvoudiger toegeschenen hebbeu, als zij, zich terughoudend had geloond, tot dat 'heb hem gelukt zou zijn, zijn onschuld te bewijzen. Indien fmanciedo verhoudingen hierbij een rol hadden gespoeld, dan zou haar gedrag veel beter te begrijpen zijn ge weest. Maar liet vermogen dat Sabine bi-at of te wachten had, was oneindig grootev dan dat van haar verloofdedaarenboven wist Villefranche nu ook, dat Sabine alleen in do meening dat .liijt, dien ze liefhad, haar verraden had, en huiten twijfel door toedoen van haar moeder, besloten had, liet aanzoek van zijn zoon aan te nemen. Daarom wekte d'e Ihandelwijize van mevrouw Vasselin aller lei vermoedens bijl hem op. Eerst alleen als eon flauwe schemering, maar allengs hoe lan ger hoe duidelijker, ontwaakte in heb ge moed van den oudon heer het vermoeden, dat de weduwe een slim overlegd plan na joeg, dat zijl handelde onder don drang der noodzakelijkheid en dat alleen omdat zijl de geheole waarheid van de misdaad haars va ders wist. Onder den indruk van de in Ha vre gedane ontdekkingen werd deze argwaan hem bijna zekerheid. liet waren d'us heel an dere gevoelens, waarmede Villefranche nu de weduwe 'te gemoet trad, dan die waar mede hij haar vroeger had aangezien. Maar in do eerste en voornaamste plaats moest hij haar nu scherp en nadrukkelijk gade slaan. „Wie weet of ik de bewuste howij,zen niet van haar krijgen kan,,' zeide hij' tot zich zelf. Mevrouw Vasselin, gaf hem zoo hartelijk mogelijk de hand, 'toen zij' hem begroette, Oostenrij k-H o n g a r ij e. Nu do oogst binnen is, verloopt in Galicië de staking van de boerenarbeiders. Slechts in enkele districten duurt do agitatie nog voort, doch over liet algemeen is de toestand zeer verbeterd. Duitsehland. Do Keizer zond op 10 Aug. eon telegram uit Swinemiinde aan den prins-regent van Beieren, waarin hij verklaarde diep getrof fen te zij'n door do weigering van do golden, voor do kunst gevraagd, hetgeen hij als snoodö ondankbaarheid tegenover het huis Wittelsbadi en den prins-regent beschouw de. (De meerderheid der bltramontanen in den Boierschen Landdag stemde togen eenige begrootingsposben betreffende kunst- belangen, als antwoord op het ontslag van den minister van oeredienst Landman.) Wil helm verzocht den prins-regent d'e benoodig- de som ter beschikking te mogen stollen. De prms-regenb antwoordde met zijn innigon dank voor de warme belangstelling en het hartelijk gemeende aanbod van den Keizer uit te spreken. llij deelde mede, dat door de vrijgevigheid van een Beier, do rijksraden en de rogeering in staat waren gesteld der traditie getrouw te blijven, om ten behoeve van de kunst te besteden, wat deze noodig heoft. Zwitserland. Het officiouse orgaan van de Zwitscrsdhe regeering, do „Bund" ineldt dat koning Vic tor Emanuel op zijn doorreis van Rome naar Berlijn, door den Bondsraad ontvangen zal worden te Chiasso. Hoogstwaarschijnlijk om te laten zien aan de wereld dat hot thans tusschen Italië en Zwitserland housch weer in orde is. Do Zwitsersckc politie heeft strenge maat regelen gonomon tegen do anarchisten. Naar men to Rome verzekert i3 do Ko ning zelf er niet hijzonder ovor gesticht, dat de Bondsraad geen paal en perk stelt aan; do voortdurende beschimping van koning Humbert in do anarchistische bladen te Ge- nèvo. Do stemming ondor dc Albaneescho be volking schijnt alles behalve vredelievend te wezen. To Ipek is een groote vergadering gehou den van allo voorname Albancezon, die een beraadslaging hielde® over do botsing, die onlangs op dc Servische grens plaats liad.De meerderheid verlangde, dat oen telegram aan den Sultan zou worden gezonden, inhouden de, dat hij Servië den oorlog zou verklaren. Deze oorlog zoo heet hot daarin zou Turkije gold noch monschcn 'kosten, daar do Albaneezen alles op zich wilden nemen. Ook wordt beweerd, dat men in Constan- tinopel met een opstand der Albaneezen ge dreigd heeft en dab dezen bescherming bij Oostenrijk zouden zoeken, als niet aan hun verlangen voldaan werd. Aan .liet hoofd van deze Albaneescho be weging staat do Serven-vijand Riza Bey, die reeds verscheidene gruweldaden op zijn kerf stok heeft staan. China. Do Chinecscho oosterspoorweg heeft oen reehtsbrcoksclio verbinding voo? heb perso nenvervoer geopend tusschen Moskou en Porb-Arlhur, zoodat de treinen van den Zuid-Oessoeri spoorweg aansluiting hebben met de stoombooten die hot verkeer bedie nen tussclicn de Russische havens aan den Grooten Oceaan en do Chineesche en Japan- sehe havens. tcrwijL zijl hem deëlhemend vroeg: „Wol, mijn vriend, heeft hot geluk u gediend? Hebt u oen spoor gevonden?" Dit Honk zoo eenvoudig en natuurlijk, dat Villofranche's achterdbcht wellicht ge schokt zou zijn geworden, indien mevrouw Vasselin eveneens haar gelaat en haar oogen had kunnen bedwingen. Maar het gehikte haar niet om een zenuwachtig samentrek kon van haar lippen te verbergen fin haar blikken waren zoo straks op Villefranche ge richt, dat men kon bespeuren hoe angstig zij inwendig was. „Ik will niet zeggen, dab onze moeite te vergeefsch is geweest," antwoordde Jacques ontwijkend, maar we licbben nog niets be paalds ontdekt. Heb is al zoo ontzettend lang eleden, dat die zaak geschied is." „Ge moet de hoop niet opgeven, mijn vriend," antwoordde Bertlia op een toon die bedriegolijk oiirecht klonk. „Maar go moet er mij eons wat meer van vertellen; heb is niet alleen nieuwsgierigheid die mij daartoe drijft." „Deze verzekering is overbodig," ant woordde Villefranche veelbeteekeuond, en daarop vertelde hij haar verschillende bij zonderheden van weinig belang. Ten slotte zeide hij: „Ik lieh ook met verscheidene per sonen gesproken, die lijdgenoaten van. Mou bhier en mij zijn en die hem goed gekend licbben, maar slechts onvoldoende om geheel op de hoogte te komen van verschillende vreemde opvattingen, want terwijl sommi gen zich zeer gunstig over uw vader uitlie ten, waren er ook die dat zeor ongunstig deden." Hij zeide dit op zulk een eigenaardigen toon dat niet alleen Bertlia het gevoelde dat Venezuela. Volgens nadere bijzonderheden over de in neming van Barcelona door do opstandelin gen, is het gevecht op 3 Aug. begonnen. Op 6 Aug. drongen de opstandelingen de stad binnen, onderhielden het vuur dag on nacht en verwoestten do gehouwen, voor zoover zij voorbgerukb waren. Op 7 Aug. hadden, do zij geheel of althans gedeeltelijk ontmaskerd was, maar dat tevens Sabine, die zich möt Robert en Edith onderhield, plotseling op merkzaam werd. „Men vertelde u kwaad van mijn vader?" vroeg mevrouw Vasselin, tsrwij) zij'trotsch 't hoofd in den nek wierp, alsof zij toonen wil de dat zij slagvaardig was. „Het spijt mij, d'at ik u vooralsnog niets bepaalds kan mededeelen." „Maar dat mootu doen TT hebt al zoo veel gezegd, dat liet beleedigend.' zou wezen, indien u nu zweegb." „Mijn verzekering dat ik zelf allo pogin gen oni Bernard Mouthior verdacht te ma ken, scherp en beslist tegengesproken heb, moet u voldoende zijn," antwoordde Ville franche, die oveneens zijn weg van nu aan afgebakend had. Hij wilde namelijk trach ten om Bcrbha tot oen ondoordacht woord, tot een onvoorzichtige uiting te verleiden, opdat hij' te weten zou kunnen komen, of zij in de geheimen van haar vader ingewijd' was of niet. „Wat zeiden die menschen Ik wil het we ten en vraag u dus om -eenige nadere ophel dering," liield Bertlia aan. tZij gevoelde dab 't nn tot. een beslissing gekomen was, en dat zij den vijand moedig het hoofd moest bie den of alles gewonnen «geven. Op dit oogenblik word de deur van het salon opengedaan en een bediende zeide: "„De huismeester is hier, mevrouw, en ver langt u onmiddellijk te spreken." Nadat ze Villefranche had gevraagd, om haar even te verontschuldigen, beval Bertlia den man binnen te laten komen, die dade lijk daarop zeer ontsteld verscheen. (Wordt vervolgd.J UJt<

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1