jaargang Zaterdag 16 Augustus 1902. No. 10931. m R, KA VEERTIG JAREN. F. /©Ssivm nt en, s.r. Kennisgeving. BUITENLAND. SCJIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Parqs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prigs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. V -»üU' Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau JBoles-sts-sat 68. fe-jrö? Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die ij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-en Zaterdagavond verschijnen, won'en zoogenaamde fcïeuïis® méosr-Sensfiën opgenomen tot den prijs van 40 certs per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. taferc. telefoon Bfo, 1.23» im Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op do bepalingen der Hinderwet; Goven kennis aan de ingezetonen dat op heden aan J. LANDHEER en zijne rechtverkrijgenden vergnnning verleend is tot oprichting eener inrichting rot het malen van koffie, met behulp van een {pwmotor van 4 V4 paardenki acht, in het pand staande aan de Lange Haven no. G8, kadaster sectie C no. 96. Schiedam, don 14dan Augustus 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. AÏ.6ESSEEW OVERZICHT. SCHIEDAM, 15 Augustus 1902. SSuld-Afri ka. De militaire postdienst in Transvaal is eergisteren aan de burgerlijke autoriteiten overgedragen. In den Oranje-Vrijstaat is de dienst eenvoudig voor eenigen tijd gesloten. De 300 Boeren-vluchtelingen, die dezer dagen uit Portugal te Simonstown waren aangekomen, zijn io vrijheid gesteld en naar hunne hoeven gezonden. Verder zijn onder escorte 50 rebellen naar hunne respectieve districten gezonden, waar zij terecht zullen staan. De eerste luxe-trein uit Boeloewayo is te Kaapstad aangekomen en deed hierover 74 uien. In het vervolg zal er eens m de week zulk een trein loopen. Telegrammen uit Melbourne en Sydney spreken van de erbarmelijke manier, waarop de Australische soldaten uit Zuid-Afrika weer naar hun land getransporteerd worden. De ontevredenheid in Australië is groot, maar de groote Engelsche pers zwijgt er meerendeels over. Het schijnt dat de Britsche regeering de transportschepen met uit Zuid-Aiiika tciug- lceerende troepen, wei wat al te vol stopt in haar verlangen, om de soldaten spoedig terug te brengen. Zoo gebeurde het te Kaapstad dat van de troepen op de A u r a m a 7 offi cieren en 515 man aan land gezet moesten worden, omdat de boot te vol was. Buiten dezen bracht zq nog 102 officieren met 1047 man, 31 pleegzusters en een behoorlijk aantal passagiers over. Men wijt het aan deze over lading dat lijdens den overtocht aan boord van de Britannic tien soldaten zijn ge storven, terwijl er nog verscheidene ziek zijn. Reuter's correspondent te Johannesburg schreef van 18 Juli, dat men daar zeer ontevreden is over de keuze van regeerings- amblenaren, waarvoor veelal jonge mannen worden genomen, die wel met lof een Britsche universiteit hebben doortoopen, maar, niet de minste administratieve kennis bezitten. Zij kennen het land niet, waar zij thans in verantwoordelijke ambten worden geplaatst en het zal jaren duren, voordat zij geleerd hebben dat ze niets begrijpen van Zuid-Afrikaansche zaken. Zij leveren dus hinderpalen op voor een gestadige ontwik keling. En te grooter is de ontevredenheid, zegt Reuter, omdat juist deze mensehen de meest winstgevende betrekkingen krijgen. De sDaily Mail" verneemt nog van de aankomst der Boerengeneraals te Madeira: Bij het uitstapje op Funclial teekendein Botha en de !a Rey in het vreemdelingen- boek van het hotel, en generaal De la Rey vestigde Botha's aandacht op de handteeke- ningen van dr. L. S. Jameson en mr. Alfred Beit, die verleden week daar waren, op weg naar Kaapstad. Generaal Botha lachte, goed gehumeurd, en toen zeide generaal De la Rey, wjjzende op Jameson's handteekening, beteekenisvol sDoornkop". Generaal De Wet kwam niet aan land hy houdt zich steeds bezig met het schrijven van zyn boek over den oorlog. De corres pondent van bovengenoemd blad heeft aan boord van de uSaxon" een onderhoud met hem gehad. Deze deed hem het idóe aan de hand, in zijn boek een hoofdstuk te wijden aan sde haehelijkste positie," waarin hij zich gedurende den oorlog bevond. De Wet ant woordde glimlachend, dat hij nooit in een hachelijken toestand geweest was. De correspondent zeide ook nog, dat er voorgesteld was hem instructeur in de stra tegie bjj het Britsche leger te maken, waarop De Wet zijn hoofd schudde en weer glim lachte. Generaal Louis Botha scheen zoo ge lukkig als een schooljongen in zjjn vacantietijd. Generaal De la Rey is kalm hy rookt steeds en drinkt zeer matig. Lord Miiner is Donderdag van Lourenpo- Marquez vertrokken naar Barberlon, in het oosten van Transvaal. tot zes dagen gevangenis- E. DERAILS. en 'ens- sche s. ist- i ure I rmis 1.37. Utfli 37) „Wat is er 'gebeurd V' vroeg mevrouw Vas- selin, terwijl zij ihaar best deed om 'kalm te blijven, ofschoon ziji inwendig bang was dat liet noodlot, haar een gehcimzinnigeii strik spande. „Ik moot u helaas medodoelon, mevrouw," stamelde do huisbewaardor, „dab er een dief stal' heeft plaats gehad." „Een diefstal'? Waar en wanneer?" „Zooevon eerst, in uw slaapkamer, li liadt bevolen dat de portières anders gearrangeerd zouden worden. Men had daarom den behan ger laten komen, en zooeven kwam er iemand in een werkpak met liet noodi'ge ge reedschap, en. zeide dab bij door den behan ger gezonden was." „En liet je dien man alleen in mijn slaap kamer „Neon zeker niet, mevrouw. Ik golastto Antoine uitdrukkelijk om bij hom to blij ven, maar die man wist hem te verwijderen, om in een ijzerwinkel hier in do buurt eenil go spijkers te halen, die ibiji vergeten bad." „En verder, verder?" vroeg Bortha ang stig. „Toon Antoine terugkwam, was do man weg 011 de kist, dio naast den spiegel staat, opengebroken." Bij' deze woorden werd de weduwe doods bleek, „Eu wat heeft de dief gestolen?" riep ze, "hoestend© vati opgewondenheid, uit. De huisbewaarder trok do schouders op. „Dat zult u zelf het beste kunnen, nazien. Franbrl) k. De sclioolsluiting. In don hed'en gehouden ministerraad onder voorzitterschap van president Loubet, zeide de president van bet. Kabinet, do beer Com bes, dat liet hoogste college van de congre gatie dor Zustors van den Heiligen Geest in Finistère, aan hem door twee op elkander volgende brieven had medegedeeld, dat ziji twee keeren den zusters dor orde, die bijzon dere scholen in Finistère houden, bad bevo len, die scholen te verlaten, maar dat deze stappen schipbreuk hadden geleden van we- ge den tegenstand van plaatselijke eigenaars en van de bevolking. Do president voegde or bij, dab het resul taat van do officieole rapporten was, dab de beweging om tegenstand te bieden, die zich voordoet als katholiek, in werkelijkheid niet anders is dan oen royalistische beweging. De beweging is geëindigd met ernstige feiten, dio gerechtelijke vervolgingen ten gevolge zullen hebben. Do rechtbank te Grenoble lieeft graaf de Miribèl, wegens het verbroken der zegels aan eon huis dat hem behoort, doch waar een zusterschool was gevestigd, voorwaarde lijk veroordeeld straf. De „Ligue de la liberté d'cnseignement" beeft een verzoekschrift opgesteld tot bet verkrijgen van vrijheid van onderwijs in Frankrijk. Do Ligue stelt zich voor, daartoe een beweging door wettige middelen op touw te zetten. De uitzetting der geestelijke zusters blijft met dagelijks terugkecrende moeilijkheden gepaard gaan. Te Plougouvelin en te Ploumougucr wer- d„en Woensdagmiddag de scholen gesloten door 100 man van het 19e regiment uifan- terio te Brest. Do barricades te Bloudaniel zijn opge ruimd. Te Saint-Jean-la-Poterie (Morhiban) ston den eenige inwoners op den uitkijk om do overigen to waarschuwen wanneer de gewa pende macht ver-scheen. Toen de politic-commissaris D'o Lorient mot 40 gendarmes aanrukte, werd do storm klok geluid en in massa hoopten de dorpe lingen zich op voor do school, lievig lawaai makende. Na twee uren van sommaties cn mislukte pogingen om in de school to komen, slaag- do do politie er in, de tuinmuur omver to lialcn cn op deze wijze drong men in do school' door. De deuren worden verzegeld en de drie zusters verlieten de school, aan den arm van twee afgevaardigden en don burge- meestor. De menigte strooide bloemen op haar pad. Zes der manifestanten die te Camares den 30en Juli' den inspecteur Cocheb hadden be- leedigd en mishandeld op den openbaren weg, zijn door do rechtbank to St. Affrique veroordeeld tot straffen, varieoronde tus- schcn 2 en 4 maanden hechtenis en 200 frs. boete. D'o acht overigen, kregen 14 dagen en 200 frs. boete. Lahens, burgemeester van St. Laurent, en Villedcy, burgemeester van Rigny sur Ar- roux, zijn beide geschorst wegens protest te gen de sluiting dor scholen. Do burgemees- t -rs van Nomexy, Peters, en van Greux, Mi chel, zijn ieder voor een maand geschorst wegens liet uitoefenen van critick op het r&- geeringsbeleid. tesjneEigfïe S2e<f«p«SeelSngeia. Alles ligt verspreid op den grond papieren, sieraden, odeui-flcschjes." „Ik hoop dat u niets kostbaars zult mis sen, mevrouw," zeide Villefranclie, pogende do opgewonden vrouw te' kalmeeren. „In ieder geval) moest bet dadalijjc bij de politie aangegeven worden. Wil ik of Robert web- licht „O neen, ik dank u viel Bertha hem haastig in. de rede. Ziji bemerkte nu zelf, dac haar bovenmate ontsteld uiterlijk bevreem ding moest 'baren en voegde er daarom aan 10e: „Ik wil me eerst liever zelf overtuigen wat er eigenlijk gestolen is. Mocht het 1100- dig wezen dan zal ik u natuurlijk vragen, mij behulpzaam te zijin. Tot weerziens, kom Sabino." Zijl gaf Villefranclie on zijn kinderen haas tig- do liand en vertrok daarop met haar dochter. „Vlug naar huis," beval' ze den knecht, die heb portier opende, terwijl ze Sabine eerst liet instappen. „Maar mama," zeide deze laatste, „boe kunt u toch over zulk een nietige zaak zoo geheel buiten u zelve geraken." „Een nietige zaak, zog 3e?" „Wel ja. Wat beeft die man. eigenlijk kun nen stolen Ik weet dat u in die kist hot be drag voor do loopende rekeningen bewaart, op zijn ergst genomen, kan 'het dus oen quacstio van een paar duizend francs zijn dab is toch heusóli zoo erg niet." „Je denkt niet aan de sieraden." „De dingen van waarde bevinden zich niet in de kist," zeide Sabine, om spoedig daarop to vervolgen„Volgens mijn opvat ting was bet boter op zijn plaats geweest, om boos te-Worden, toen de lieer Villefran clie wél piet openlijk, maar toch duidelijk pairesseu, die aan de kroningsplechtigheid tn Westminster Abbey deelnamen een aardig souvenir. De pairs en pairessen mogen namelijk ter herinnering aan dien plechtigen dag den stoel behouden, waarop zij bij de kerkelijke plechtigheid hebben gezeten. In iederen stoel zijn de woorden gegraveerdsKrouing van Koning Edward VII". Weinigen zullen zeker vermoeden, dat de leden der hooge Engelsche aristocratie deze praktische en mooie souve nirs onmiddellijk tot handelsartikelen zouden verlagen. Dat dit desniettemin het geval is, bewijst een advertentie in een Engelsch weekblad, »The Onlooker", waarin een pairs vrouw het koninklijk cadeau voor een rede lijken prijs te koop aanbiedtDe echtheid van het artikel en vaa de inscriptie worden door de verkoopster gewaarborgd I Het is onnoodig verder te wijzen op den geest die in hooge Engelsche kringen heerscht, het toont voldoende aan dat de zucht om geld te maken zelfs bij de sgracious ladies" nog onverzwakt is. Koning Edward zal den Shall de orde van de Kouseband aanbieden. De vorige Shah kreeg de onderscheiding bij zijn bezoek aan Engeland ook, van Koningin Victoria. Te Londen loopt het gerucht, dat lord Roberts binnenkort als opperbevelhebber van liet Engelsche leger zal aftreden. Hy is door den Koning in audiëntie ontvangen en heeft toen zijn verlangen te kennen gegeven om af te treden. De hertog van Connaught, de broeder van Koning Edward, zal hem opvolgen. Aan de betrekking is een tractement verbonden van 60.000 gulden. Lord Roberts wordt 30 Sep tember 70 jaar. Frankrijk, Naar de Temps" verneemt laat de ver houding tusschen Frankrijk en Siam niets te werischen over. De Fransche gezant te Bang kok en de Siameesche gezant zullen te Parys binnenkort de onderhandelingen aanknoopen, die naar men vet wacht een eind zullen maken aan de geschillen. B n 'g e 1 a a -d. Koning Edward geelt aan alle pairs en genoog, beschuldigingen tegen grootpapa op wierp, wat mij zeer griefde." „Lief kind, do eer en de goede naam van jo grootvader zijh boven allen twijfel verhe ven cn be-hooveii niet verdedigd to worden," antwoordde Bci-tha mot bovendo lippen. „Maar jo weet, mijnheer Villafranehe is diep ongelukkig cn dan moot men liem alles niet zoo kwalijk nemen." „ÏL denk er anders over," zeide Sabino be slist, „mijnheer Viklofraiiolie beeft zelf ge zegd, dat mijn verloving met Robert als nie-t geschied moest worden beschouwd, totdat de naam Villefranclie. in core hersteld was. Eu daarom zal ik nu van mijn zijde nooit met Robert trouwen, vóór dat het gerucht omtrent mijn grootvader, waarop Villefran- chc d-oelde, opgehelderd en tegengesproken is." „Je bent niet wijs, geloof ik." „Of ik heb ben, daar kunt u uzelf van overtuigen." Mevrouw Vasselin keek liaar dochter wan trouwend aan, terwijl zij plotseling door een onvorkl aanharen angst bevangen werd, maar het rijtuig was al voor de poort gereden cn een verder gesprek werd daardoor onmoge lijk gemaakt. Zij stapten heiden uitme vrouw Vasselin zeer haastig en door zulk oen opgowoudenlieid aangegrepen, dat zij zich niet kon beliecrschen. Zonder op haar dochter te wachten snél de zo de trappen op, vloog haar slaapkamer binnen en op de opengebroken kist toe. Reeds bij den eersten oogopslag zag ze dat ook eenige nog apart afgesloten landjes ge forceerd waren. Geheel buiten zielt zelf viel ze -op dé knieën eu begon wat nog in do kist was te doorzoeken. Niet moeite kon ze een kreet van vertwij- Duitsckl-and. In Duitsehland en Rusland, vooral in Rus land, geeft men nog hoog op van de resul taten van de bijeenkomst der beide Keizers tijdens de vlootmanoeuvres te Roval. Niet slechts, zeggen de Russische bladen, hebben de persoonlijke betrekkingen tusschen de beide monarchen de harteiykste vormen aangeno men, maar ook economische en politieke quaeslies, die tusschen beide rijken beston den, zijn door de directe gedachtenwisseling van den Czaar en Keizer Wilhelm aanmer kelijk dichter bij hare oplossing gekomen. Van Duitsche zyde wordt uit St. Peters burg geschreven dat de hooggeplaatste per sonen in de onmiddellijke nabijheid van den Czaar verrukt zijn over de minzaamheid van Keizer "Wilhelm. Vooral de omgang tusschen den Czaar en den Keizer was buitengewoon hartelijk. De bijeenkomst droeg geheel een intiem karakter, daar te voren ook was afgesproken om zich van officieele toespraken te onthouden. Hierdoor had het bezoek het karakter van een vriendenbezoek. Even hartelijk als de beide monarchen, gingen ook de beide ministers met elkander om, graaf Von Bülow en graaf Lamsdorff. Met recht mag men de gevolgen van dit bezoek van veel beteekenis achten. In de eerste plaats is hier in toonaangevende kringen het spook van een5dreigenden tarie ven-oorlog verdwenen. Rusland. Naar aanleiding van den moordaanslag op den gouverneur van Charkof, prins Obolenski, zegt de ïManch. Guardian": ïDit is de laatste, voorloopig ten minste, van eenlaoge reeks aanslagen die binnen den tijd van een jaar ondernomen werden op hooggeplaatste Russische ambtenaren. En het merkwaardigste is, dat in ieder dier gevallen de daad werd gepleegd op een openbare plaats, waar de moordenaar geen kans had om te ontsnappen hiermede werd feitelijk getoond dat de aan slag niet voortvloeide uit persoonlijken haat tegen het slachtoffer, maar uit politieke be weegredenen. »0f de Nihilisten achter deze aanslagen staan, is niet duidelijkmaar zeker is het, dat zij een herleving toonen van de revoiu- tionnaire beweging, die na den dood van Alexander II in 1881 krachtig onderdrukt werd. »De baibaarsche behandeling der studenten door de politie, de voortdurende schorsing van de voornaamste bladen, en de willekeurige handelingen tegenover populaire mannen als Tolstoi en Maxim Gorki, hebben niet minder dan de onderdrukking der Finnen, er toe bijgedragen om den haat tegen liet despotisme aan te wakkeren. De censuur iaat de buiten wereld onkundig van hetgeen er in Rusland feitelijk gebeurt. Nu en dan liooren we van onlusten als niet met elkaar in verband staande, doch het is duidelijk dat de revolu tionaire beweging door het geheele Czarenrijk het hoofd weder met kracht opsteekt. In verschillende plaatsen zyn geheime drukkerijen, waar brochures worden gedrukt, die op ruime schaal worden rondgedeelden de alwetende Russische politie kan er maat niet in slagen om dip drukkerijen te ont dekken, of de verspreiders der geschriften op te sporen. Met bezorgdheid ziet men de toekomst te gemoet van dat groote landwaar elke critïek verboden is, en waar men slechts als samenzweerders kan bijeenkomen om te spre ken over zaken, die allen aan het hart liggen, en die het belang van het algemeen raken. Kalajef, een Russisch student, is uit de gevangenis te Myslowitzin in Silezië door de Pruisische overheid aan de Russische politie uitgeleverd. Hij wordt verdacht van mede plichtigheid aan den moord op minister Sipy- agin. die in April j.l. werd doodgeschoten. fcling onderdrukken, die aan baar lippen dreigde- te ontsnappen. Ze strooide alles wat nog in de groote oude kist was op bot tapijt uit, om dan eenige oogenblikken als v"r- doofd en verpletterd in do ruimte te sta ren. „De gemeene kerel)", kreunde zij' terwijl bet koude zweet bij haar uitbrak. „Waarom nam hij juist dat weg?" Dc huisbewaarder die op dat oogenblik te voet en buiten adem kwam aan geloopen haastte zich om bij zijn meesteres te infor- mceren wat ziji miste. Zijl zond hem boos weg; Sabino die even daarna binnenkwam werd eveneens op een ruwe wijze de kamer uitgezonden, waardoor bet jonge meisje zeer bedroefd word. Zijl begreep wel dat het ver lies van eenig geld en sieraden een vrouw die over zooveel millioenen te beschikken had, niet zoo van streek kon maken. Een eigenaardigo angst overviel baar zonder dat zij de reden er van duidelijk verklaren kon. Toen zij weder alleen was, herbaalde Ber tha haar wanhopende nasporingen, maar weder met dezelfde 'tremiigc gewaarwordin gen. Naar mats haar hoop verdween 11am .haar bleekheid toe zoodat zij ten slo-tte meer dood dan levend scheen te zijn. „Ik ben verloren riep zo uit. Het was natuurlijk niet de in do kist aan wezige som gelds, noeli waren het do verdwe nen sieraden, waarvan 'hot verlies haar zoo geheel ontstelde, maar tegelijkertijd was ook de blauwe verzegelde enveloppe met do ko pie van do door baar vader geschreven zelf beschuldiging verdwenen. Waarom had ze die noodlottige) blaadjes papier ook maar niet dadelijk aan de vlammen prijs gegeven Dit vroeg zo zicli nu af. Een geheim© stem had haar hiervan teruggehouden, en verder had zij ook wol' eens het plan opgevat om zoodra Robert met Sabino getrouwd zou wezen, het alles aan den hoor Villefran clie te bekennen en hem bot document te overhandigen vóór dat bet andere zou op duiken. En ten slotte was 'bij kaar, keel na tuurlijk nooit do gedachte aan de mogelijk heid van zulk een. diefstal, opgekomen Nu was hot te laat! En als nu eens op last van Jacques Villefranobc de dief de pa pieren ontvreemd had? To oordeden naar liet zonderlinge optre den van den ouden heer, dien middag, was bet zeer goed mogelijk. Half waanzinnig van angst en vertwijfeling, stond ze eindelijk op en drukte op den knop der eTectrisdlio bol. „Heeft men niet naar den behanger gezon den?" vroeg ze den binnentredendon huis meester. „Hij moet toch de verantwoorde lijkheid dragen van hetgeen zijn knechts doen." „Ik ben zelf bij hem geweest. Hij zegt dat hij nog niemand hierheen gezonden heeft." „Wat zegje?" „Hij verzekert bepaald, dat geen van zijn knechts hierheen gegaan is, omdat het zijn plan was, in den ioop van den middag zelf te komen." De behanger liet zich kort daarop aandie nen bij mevrouw Vasselin en bevestigde dit verbaalop welk© manier de dief te weten was gekomen dat men liem opgedragen had om de portieres in do slaapkamer van me vrouw Vasselin te veranderen, vermocht hij niet op te bolderen. Misschien had de be diende die bet moest uitvoeren er met een vreemde -over gesproken. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1