BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. dat in do Chineesche provincie Hunan on lusten tegen de Christenen zijn uitgebroken. Sten meent te vreten dat twee zendelingen, Lewis en Braces, zijn vermoord; deze bij zonderheid is echter nog niet bevestigd. Siam. De Slians schijnen zich door de laatste ne derlaag niet te laten ontmoedigen. Een tele gram vermeldt een hernieuwden opstand. De insurgentcn vielen de Siameeschc troepen te Muang Pré, aan de grens van Birma, aan. Een commissaris, twee officieren en verschei den ambtenaren werden gedood en meerdere families vermoord. Prins Pré trok zich tïiug naar N-.ui. hetwelk de rebellen trachtten te omsingelen. De vreemdelingen worden be schermd. Venezuela. Do havens van Venezuela zijn nog vooi t- durend door de insurgeuteu geblokkeerd. Daar deze abnormale toestand natuurlijk zeer veel schade berokkent aan den handel, hebben volgens do „Now-York Hei aid" drie Europeesche mogendheden, nl. Duitschlaud, Engeland en Fianknjk, geza menlijk tegen de blokkade geprotesteerd. Men is thans het antwoord der Venezuelaan- scho regeering wachtende. Uit Willemstad komt inmiddels een op zienbarende tijdinger zouden biunen ceni- ge dagen te La Guayra (niet ver van Cara cas) „verscheidene" Engelsohe oorlogssche pen verwacht worden. Haiti. Volgons een telegram uit Kaap Heitien, gedateerd den 16en Aug, heeft gen en al Ju- meau de stad Samt-Michel, iu het departe ment Artibonite, aangevallen. Het gevecht heeft twee dagen lang geduurd. Generaal Nord. geheel verslagen, heeft de stad verla ten, na haar in brand gestoken te liebben. De kauoneerboot Crct e-a-P i e r r o t is geankerd dielit hij Kaap Haitien met ver sterkingen van generaal Pirmin voor zijn medestander Salnave. Columbia. Engeland heeft een oorlogsschip gezonden naar Buenaventura, omdat de Columbiaau- sche autoriteiten het Engelsche stoomschip Ecuador wilden dwingen troepen te ver voeren, op grond van een contract gesloten tusschen do maatschappij!, tot welke de Ecuador behoort, en Columbia. Hofberichten. Aan de ïN. Arab. Crt." wordt gemeld Prins Hendrik maakte in den laatsten tijd meermalen tochtjes per fiets, meestal in den omtiek van Uet Loo en door niemand ver gezeld. Dinsdag bezocht de Prins in het ziekenhuis een stalknecht, die dezer dagen bij de oefeningen in de renbaan verwond werd en nog al ernstig ziek ligt. H. M. de Koningin maakte vioeger meermalen fiets tochtjes in het Koninklijk park, doch na hare ziekte werd het rijwiel opgeborgen. Het programma van het bezoek van Prins Hendrik aan de Frtesche Land bouw-tentoon stelling te Leeuwarden op 29 dezer is ah volgt: Aankomst omstreeks 10 uur per extra- trein. Daarna eerst een tournee door de stad gevolgd door een bezoek aan den commissaris van de Koningin. Te 11 uur verschijnt de Prins op het terrein der tentoonstelling. Ontvangst op de tribune gevolgd door défilé van tentoongsteld vrouwelijk fok vee uit Fries land en het vee uit andere provinciën. Be zichtiging der tentoonstelling. Luncheon in de feesthal, daarna naar de harddraverij op het sportterrein. Na afloop diner by den Commissaris der Koningin en te 9 uur ver trek per extratrein. Naar aan het »Hbld." uit Maastricht wordt gemeld, is de toestand van den oud-minister jhr. Van der Maesen de Sombreff in de laatste dagen aanmerkelijk verergerd, zoodat men het ergste vreest. Staatsloferij. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën van 19 Aug. is heb plan der 370 Staats loterij in dier voege gewijzigd, dat de daar bij bepaalde trekkingen op 1, 2, 3 en 4 Sept. a.s., zullen plaats hebben op 2, 3, 4 en 5 Sept. a s. en dat de opening der collecte voor de 5de klasse dier loterij in plaats van op 4 Sept a.s. zal plaats hebben op 5 Sept. d. a. v. Verleend ontslag. Bij Kon. besl. is aan mr. P. J. Van der Feen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met mgang van 1 Sept. e. k. eervol ontslag ver leend als griffier bij het Kantongerecht te Zutfen. Tweede Kamer. Grenswijziging. Ingediend is een wetsontwerp houdende grenswijziging tusschen de gemeenten 's-Gra- venhage en Loosduinen. Het aangeboden wetsontwerp heeft de strekking, om van Loosduinen naar 's-Gra- venhage te doen overgaan een grondgebied, groot 365 H.A., met een bevolking van 895 zielen, onder wie 100 kiezers. Het voorstel omvat het gebied ten Noord westen van den Loosdmnschen weg tot de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen en on geveer het verlengde van de Oostelijke gren3 dier begraafplaats tot strandpaal 103. Loosduinen zal aan inkomsten ongeveer f 4700 verliezen, en heeft bovendien verschil lende aflossingen van leeningen tot zijn last. Voorgesteld wordt daarom dab 's-Gravenhage aan Loosduinen vóór of op den 15 Juni van elk der jaren 1903 tot en met 190G een be drag van f 2500 zal uitkeeren, en vóór of op den 15n Juni van elk der jareii 1907 tob en met 1914 een bedrag van f 2000. Do overgang van grondgebied als gevolg van deze grensverandering heeft plaats 1 Januari 1903. Naar wy vernemen is de toestand tan de heer F. Coenen, lid van de Eerste Kamer voor Limburg, die onlangs geopereerd werd, zoo verergerd, dat het noodig geacht werd hem de sacramenten der stervenden toe te dienen. (j>Hdbld." Verkiezing- Tweede Kamer. Van socialistische zijde wordt vermoedelijk in 't district Amsterdam IX de heer Troelstra candidaat gesteld voor den zetel van mr. Lely. De heer C. V. Gerritsen heeft de vooi loopige candidatuur aangenomen en zal dus vermoe delijk Wt-I door de Vrijzinnig-democraten wor den gecandtdeei d. Van liberale zijde no-uni men mr. Pierson als candidaat. De anti-revolutionairen zullen weidia ver gaderen tot het stellen van een candidaat; er bestaat kans dat ook thans de Christelijke partijen in het distt iet zuilen samenwerken. De Boerengeneraals. Men meldt ons uit Dordrecht Op een nader vast te stellen tydstïp zullen de Boerengeneraals Dordiecht bezoeken naar aanleiding van een invitatie van den heer Hidde Nijland. Dir. Bol., Invoerr. en Accijnzen. Bij Kon. besl. is opgeheven heb ontvang kantoor der dir. bel. in. acc. te Bemmel (re sidentie Huissen) c. a. en ingesteld een kan toor dienselfde middelen te Huissen c. a., omvattende de gemeenten Huissen, Bemmel en Gent; en zijn benoemd tot ontvanger der dir. belast.invoerr. en acc. te Stadskanaal c a. FT. Feisser, ontvanger der dir. heiast. en acc. te Sohagen c. a.tob ontvanger der dir. heiast en ace. te Steenbergen e. a. G. Van de Ven, ontvanger derzelfde middelen te 's-Ilertogenbosch (buiten-gemeenten)tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Huissen c. a., A. A. A J. Stuten, ontvanger derzelf de middelen te Nieuwe-niedorp c. a Boaz. Naar men verneemt zal de jaarvergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Pa tioons joBoaz" gehouden worden den 9 Sep tember a.s. in het American Hotel" te Am sterdam. Drankgebruik. In het laatst van heb vorige jaar is dooi de Nederl. Ondervv. Propagandadub voor drankbestrijding een onderzoek ingesteld naar het drankgebruik der leerlingen van de lagere scholen in verband met gedrag en vor deringen. Dit onderzoek liep over 4340 leerlingen. Hiervan had bijna 12 nooit alcoholische dranken gebruikt, terwijl 32 nog nooit sterken drank had geproefd. Bier werd het meest gebruikt; zelfs kreeg 4 der kinde reu liet dagelijks. Ofschoon er ook onder de dagelijksche ge bruikers knappe leerlingen voorkwamen, waren bij de kinderen, die nooit alcoholische dranken geproefd hadden, 2.5 maal zooveel goede leerlingen als bij de dagelijksche ge bruikers en 1.5 maal zooveel als bijl hen, die ze af en toe eens gebruikten. Bij de slechte leerlingen bestond ongeveer de omgekeerde verhouding; 16.6 der onthouders behoor den. daartoe, 32.6 van hen, die nu en dan eens alcoholische dranken kregen en 45.3 van de dagelijksche gebruikers. Bond van Gemeente-ambtenaren. In de buitengewone vergadering der afdee- iing Zuid-Hoiland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren dezer dagen te 's-Gra venhage gehouden, werd medegedeeld dal de afdeeling thans 190 leden telt. Medegedeeld werd dat o. a. is ingesteld eene commissie met de opdracht, om, na de openbaarmaking van de thans by de regeering aanhangige plannen tot wijziging der gemeentewei, te overwegen in hoeverre daarbij is rekening gehouden niet de belangen van den Bond, zooals die in de siatuteu zijn om«chieven. Naar aanleiding dezer mededeeling werd besloten aan het Hoofdbestuur te verzoeken deze Commissie eene andere opdracht te willen geven en wel om thans reeds een rapport op te maken in zake wijzigingen der gemeentewet en aan het bestuur der afdee ling over te laten de benoeming eener com missie uit de afdeeling tot het uitbrengen van een verslag omtrent door haar gewenschte gemeentewetwijzigingen. Een crediet werd toegestaan om pogingen aan te wenden tot uitbreiding van het ledental. Breedvoerig werd nog van gedachten ge wisseld over het zenden van een adres aan Gea. Staten, om eene algemeene herziening van de jaarwedden der secretarissen en ont vangers in de provincie te verkrygen. De voorzitter verzekerde dat met de wenken bij het debat gegeven by het in te dienen rapport rekening zal worden gehouden, waarna de vergadering werd gesloten. Terug van Ceylon. Alen. schrijft uit Delft aan de „N. C." In October van het vorige jaar werd in uw blad medegedeeld, dat kolonel Maximoff, de bekende aanvoerder in den Zuid-Afri- kaanschen oorlog, te Delft een bezoek had afgelegd bij de familie 'Wicherlinek, waar van een familielid zich in krijgsgevangen schap bevond. Thans is de heer Wicherlinek van Ceylon teruggekeerd. Zijn wedervaren laat zich als volgt ver halen Gedurende 6 jaar was de heer W. als handelsbediende in Pretoria werkzaam, toon de oorlog uitbrak en hij ook do wapens groep. Hij werd ingedeeld hij -liet commando van kolonel Maximoff, dat een onderdeel uit maakte van de -legermacht onder bevel van den Vrijstaatschen generaal Kolhe, waarbij hij aan verschillende gevechten deelnam, tot hij, na ruim 8 maanden te hebben gevochten bij Thaba'nchu, met een vleeschwond iu de dij, werd gevangen genomen; na een maaud to zijn verpleegd in het hospitaal to Bloem fontein (de behandeling der Engelsche dok toren was volgens den heer W. zeor goed) werd hij ingescheept met de M o li a w k naar Colombo. Deze reis was uiterst slecht onvoldoend voedsel, weinig ruimte, slechte ïgging, onge dierte-, alle ongemakken, welke op een inder haast tot groot transportschip ingericht stoomschip kunnen zijn, waren daar dan ook. Later werd de lieer W. met oen 70-tal Hol landers, waaronder de doktoren v. Houtum en Pino, gedurende 5 maanden in heb Dy.v tilawana-kamp gehuisvest, waarna hij werd overgebracht naar het Ragama-kamp. Bijna 2 jaar heeft hij daar in, met het oog op de troepen, goed gebouwde hutten ver blijf gehoudende kost was dezelfde als voor de Europeesche soldaten. Hoewel do typhus sporadisch voorkwam, was de alge meene gezondheidstoestand vrij goed. Het leven in het kamp was geestdoodend, in den beginne worden couranten vrij door gelaten, later werden Nederlandsche streng verboden, doch kreeg men alleen gecensu reerde Fransehe en Duitsche, zoodat men niets afwist van den strijd. Deze onwetendheid werkte zenuwerlam- m end. Eindelijk ging -de heer W. met 9 anderen aan boord van de Friesland. Over de behandeling daar aan boord is de heer "W. vol lof, en heb is te begrijpen, dat liet af scheid, toen men op vaderlandscben grond kwam, van beide zijde hartelijk was. De Internationale Baad voor het onderzoek der zee. Op 22 Juli 1902 kwam de commissie tot stand, wier taak hot zijn. zal, voorbaan bij 't onderzoek der ze© regelmatige en vruchtba re samenwerking van de verschillend© in deu raad vertegenwoordigde naties te verkrijgen. Dr. Hoek's „Maandblad" deelt daarover de volgende bijzonderheden mede: Aan de eerste bijeenkomst van dien raad werd deelgenomen door vertegenwoordigers van Dënemarken, Duitschlaud, Finland, Groot-Britannië, Nederland, Noorwegen, Rusland en Zweden; er bestaat echter ge gronde hoop, dat ook België zich bij deze in ternationale organisatie zal aansluiten. Uit de mededeeüingein van de verschillen de afgevaardigden bleek, dat de landen, die aan de conferenties van Stockholm en Chns- tiauia deelgenomen hadden, ook bereid wa ren aan da uitwerking der programma/s, zoo- als zijl op die conferenties waren vastgesteld, dool to nemen; dat sommige naties geheel gereed waren om die uitwerking aanstonds ter hand te nemen, dat al do andere 'eh ge noegzaam voorbereid hadden om daartoe binnen enkele maanden over te gaan. Er werd besloten dat Denemar-kens hoofd stad, waar deze eerste bijeenkomst van den raad van 2226 Juli plaats vond, de zetel zou zijn van het bureau van 'dien raaddab de heer dr. IV. Herwig, Gelieimrath, voor zitter der Duitsche zeovissclierij-ver(Han nover), de voorzitter, en dr. O. Pettersson, hoogleeraar aan de koogeschool to Stock holm, de 2e voorzitter van den raad zou zijp. Schrijver dezor regelen werd tot algemeen- secretaris van den raad, tot chef dus van heb te Kopenhagen to vestigen bureau benoemd. Als honorair penningmeester werd de beer C. E. Drechsel', commandant van de haven van Kopenhagen, aan 't bureau toegevoegd. Do raad beno-emdo verder den heer Mar tin Knudsen, docent aan de universiteit te Kopenhagen, tot len adsistent, terwijl spoe dig tot het aanstellen van de verdere adsis- tenten zal worden overgegaan. Dr. Fridtjof Nansen, hoogleeraar te Oliris- tiania, werd uitgenoodigd zich te belasten met do directie van ,het te Christiania te ves tigen hydrographisch© laboratorium en de heer dr. W. Ekman (Stockholm) tot lttui adsistent van bedoeld laboratorium be noemd. Mot het oog op do wenschelijkkeid, de hulpmiddelen en werkkrachten waarover men in do verschil lende landen beschikte, van den aanvang af bij voorkeur- dienstig to maken aan do bewerking van enkele ook uit economisch oogpunt bijzonder belangrijke vraagstukken, werd een organisatie ontwor pen, waarbij voor elk vraagstuk aan een be kenden specialiteit werd opgedragen de na dere regeling dei- samenwerking ter hand1 te nemen. Zoo belastte d'e heer dr. Joh. Hjord (Bergen), zich met de taak van de studie van de -op het trekken der visschen betrek king hebbende vraagpunten, on de heer W. Garstang (Plymouth) met die voor hot on derzoek der quaesties van de te sterke bevis- sching der Noordzee, de vangst van kleine visch enz. enz. De stadswerkman J. van Leeuwen, die de vorige week zijn 25-jarige dienstvervulling bij de gemeente herdacht, was heden ten raadhuize bij de commissie voor gemeente werken ontboden. Bij monde van den voorzitter den heerG. Visser Bz., werd hij onder hartelijke bewoor ding namens de commissie geluk gewenscht en werd hem een couvert overhandigd. Met het oog op zyn gedrag bij de aanhou ding van een der ontvluchte gevangenen uit de gevangenis te 's Gravenhage, is de agent van politie 2e kl. Schoei door den burge meester thans nog bevorderd tot agent van politie le klasse titulair. Onze stadgenoote, mej. A. M. Janssen, slaagde heden voor het te 's Gravenhage ge houden examen in de Hoogduitsche taal L. O. A.s. Zondag zal dr. D. Plooy, cand. en beroepen piedikant te Heeze c.a., des na middags zyn intreerede houden, na des voor middags to zyn bevestigd door ds. 11. Metz, piedikant te Rotterdam. In de Parochiekerk jvan den II. Joannes den Dooper aan de Lange Haven is gisteren het eerste H. Misoffer opgedragen door den heer Kolenberg, den I5en dezer gewijd tot pater by de orde der Predikheeren. De zeereerw. pater Verhoeven, pastoor der St. Jans-paroehie alhier heeft als weder- keerig blijk van genegenheid voor zijn voor malige standplaats, de hem op 15 Augus tus door een deputatie uit Tiel aangeboden aanzienlijke geldsom aan de parochie terug geschonken en afgedragen aan het R.-K. armbestuur, met bestemming, na aftrek van een klein bedrag (voor een extra-armenbe- deeüng en onthaal van de kinderen der R.- K. parochieschool), voor een inwendige ver siering en beschildering der kerk te Tiel. De edelmoedige opdracht werd dankbaar aanvaard. Als een herinnering aan de zoo bloeiende inrichting het jSt. Andreas-Gasthuis" ont ving de jubelaris een beschryving daarvan, door pastoor Van de Tempel ryjk versierd. (»N. S. CL") Floralin-Tontoonstelllng. Een heerlijk zonnetje verheldert en ver- vroolijkt alles wat leeft; de natuur doet zicli bij uitzondering van haar schoon ste zijde zien. Is het dankbaarheid omdat lieden tentoongesteld wordt wat moeder Na tuur in zoo groots verscheidenheid deu menscli biedt? En de tentoonstelling, de derde die door Floralia hier wordt gehouden, munt uifc door uitgebreidheid. Bevatte de eeiste ten toonstelling slechts de Flora, reeds de twee de bevatte inzendingen van vogels ter opluis- tering.Ditmaal zijn de planten- en dierenwe reld beide ruim vertegenwoordigd in haar rijke afwisseling. De tentoonstelling van „Floralia" geeft in de eerste plaats de tal rijke potjes die aan de Sohiedamsche jeugd zijn toevertrouwd geworden om t© kweeken en de resultaten bewijzen dab die kinderen met veel zorg voor den bloei der plantjes hebben gewaakt; daar zijn er vele onder die werkelijk fraai zijn ontwikkeld. Naast deze afdeeling zijn een menigte planten ingezonden ter opluistering en wij kunnen volmondig getuigen dat die aan baar bestemming volkomen beantwoorden; daar zijn zeer fraaie planten voor dit doel inge zonden. Doch, hoeveel deze inzendingen ook mogon bijdragen tot verhooging van den aangeuamen indruk dieu het geheel op den bezoeker maakt, toch vreezen wij dat zij niet met zooveel belangstelling zullen worden be zichtigd als dit het geval zal zijn met do andere, meer bescheiden, zij het ook niet minder belangrijke, inzendingen. Als aansluitende aan de plantenafdeeling wijzen wij in de eerste plaats op de inzen ding van den heer Vaandrager, die een keu rige inzending heeft gegeven van gedroogde planten van Texel. Hierbij willen wij tevens vermelden een fraai bloemstuk van was, ver vaardigd en ingezonden door den lieer II. G. C. Vlek. Do dierenwereld is ditmaal, zooals wij reeds zeiden, ook ruim vertegenwoordigd. Van de H. B. School is op deze tentoonstel ling geëxposeerd een fraaie collectie opgezet te vogels, vlinders, kevers, knaagdieren, pla ten enz. enz. Daarnaast bevindt zich do werkelijk bij zonder fraaie collectie van de Broederschool ook deze lieefb op gelijk gebied een inzon ding afgestaan. De beide inrichtingen van onderwijs hebben voor hun inzendingen recht op gelijke belangstelling. De Normaalschool heeft geëxposeerd een grooto verzameling zaden, granen, gedroog de Indische planten, houtsoortenvoorts weekdieren, kruipende dieren enz. enz. Voor een inzending „bijenpark" is wel een plaats gereserveerd, doch deze is nog niet compleet, zoodat wij de mededeeling daarvan tot een volgend nummer zullen moe ten uitstellen. Een zeer merkwaardige afdeeling is voor zeker die der vogels, welke een plaatsje heeft gevonden in de veranda van het hoofd gebouw. D'e lieer Anton Sutherland van Rot terdam is daar met een collectie van meer dan 1000 exemplaren in de meest verschil lende soorten. Daarbij wijgen wij slechts op do Konings ara, waarvoor de heer Sutherland reeds is bekroond voor de grooto vaardigheid in het sproken; de 'Zuid-Amerikaansclie honing- zuiger, dio een waarde bezit van f 300, de baardvogel met een waarde van f 150. Voorts een enorme collectie van binnen- en buitcnlandsche vogels van grooterc tob de kleinste afmetingen, D'aarnaasb wij'zen wij op de inzending ka naries van den heer Heijligers: de oor spronkelijke vogel van de Canarische eilan den en de Norwickkanarie. Van denzelfden inzender is o-ok een zeor uitgebreide collectie eierende koekoeks eieren in hrt vreemde nest naast dat van den spotvogel; het ei van den struisvogel (het grootste) naast dat van het goudhaan tje (het kleinste) met ontelbare variëteiten daarnevens. De heer Van Dam, uifc Oversebie, heeft voorts een verzameling levende rep(ielea voor deze expositie ter beschikking gesteld Een niet onbelangrijke afdeeling voor dé belanghebbenden in Flora en Fauna is zekef wel do collectie platen en werken, ingezou. den door de uitgeversfirma's A. E. Kluwc-r te Deventer en J. B. Wolters te Groningen- vooral die werken, welke beweegbare platei bevatten, verdienen "Bijzondere attentie. Doch wij zullen onze beschrijving van wat r' er te zien is, voorioopig staken. "Wij meenen door wat wij hebben medegedeeld, voldoen- do te hebben aaigetoond dab de tentoonstel- ling ten volle een bezoek waardig is; w;; dui-ven dit gerust aan allen aanbevelen. Thans zouden wij de openingsplechtigheid moeten vermelden, die om 3 uur zou plaats hebben. Helaas, na gewacht te hebben tot 3l/a uurvernamen vvy van den ons als woordvoerder aangewezene, dat door het non niet geheel gereed zyn der tentoonstelling6 de officieele opening was vervallen. Wy kunnen hieraan echter wel ter gerust- stelling toevoegen dat de arbeid die nog restte hoogstens enkele uren zou in beslag nemen zoodat de bezoekers hedenavond de tentoon' stelling in haar vollen omvang en pracht zullen kunnen bewonderen. Dat liet aantal bezoekers zéér, zéér vele f moge zyn. f S. T. M. Omtrent de dienstregeling der Schiedam- sche Tramweg-Maatschappij kunnen wij thans mededeelen dat over het traject Station- Koemarkt—-Hoofdplein en omgekeerd elke 10 minuten een tram zal afryden. De dienst vangt aan te 8 uur en zal eindigen te 10 uur, gerekend naar den Amsterdarasehen tijd, De kosten per rit voor het geheele traject zullen 5 cents bedragen. Bij het gaan over de Ooievaarsbrug toen die zou worden geopend, struikelde heden- morgen 7 uur vrouw Visser, waardoor zjj viel en daarbij handen, borst, kin en tong bezeerde. Op last van een dokter .werd zij per biancard naar haar woning aan het Spinhuispad gebracht. 'Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. werd gisteravond ter voorziening in de be staande vacature het volgende drietal ge maaktds. Ei'inga te "Workum, ds. Kromsigt te Gelselaar en ds. Schokking te Weesp, Men schrijfc aan de »N. Sch. Crt." van hier Deze week is voor onze katholieke inwo ners een week vol emotie. In de eerste plaats het voor het eerst opdragen van de H. Mis door den onlangs tot priester gewijden eerw. heer J. J. Vollering uit Vlaardingei'- Ambacht, welke plechtigheid in de prachtig versieide kerk en ten aanhoore van eenover- talrijk gehoor plaats had en door vele geeste lijken van elders werd bijgewoond. De oude pastoor, de zeereerw. heer Boerkamp, en de vorige kapelnan, de zeereerw. heer Bramlage, waren daartoe overgekomen. Verder had op feestelijke wijze de opening der nieuwe R. K. parochiale jongensschool plaats in tegenwoord'glieid van alle R. K, corporaties. Na de opening zongen de kinderen eenige liederen en werden zy gelracteerd. 'Zondagmiddag te 3 uur zal in sde Vriend schap" voor de glasblazerssereeniging als spreker optreden de heer Zadelhof van Dor drecht, met het onderwerpVakorganisatie. XXVIld Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres te Eortrijk. Gisterochtend werd het congres geopend met een rede van prof. Jul, Sabbe, die de beteekenis dezer congressen voor den Diet- schen stam uiteenzette en onder groote geest drift hulde bracht aan de broeders uit Zuid- Afrika, en uiteenzette dat, wanneer de Boe rengeneraals naar Europa kwamen om een menschlievend denkbeeld ten voordeele hun ner lijdende landgenooten ten uitvoer te brengen, bier het eerst gesticht moet wordea het fonds tot onderstand van weduwen en weezen in Zuid-Afrika. Medegedeeld werd dat de heer Reitz het congres zal bezoekende presidenten Kruger en Steyn meldden niet te kunnen kornet, 925 personen deden zich als congreslid inschrijven. De komst der Boeren-generaaia te Kortryk wordt door het congresbestuur beslist ontkend. Aangenomen werd na eenige discussie een voorstel Prayon en Jan Zuylen van Gent om te stichten een vierde Congres- afdeeling en deze te belasten met hel behaitigen der algemeene Nederlandsche stambelangen. Men zegt dat de Russische autoriteiten een paspoort weigerden aan Tolsto'i, toen hij naar Bucharest wilde vei trekken. De Haagsche rechtbank heeft heden den ondernemer van het »Jeu de poule" op het Wandelhoofd te Scheveningen, beklaagd van het houden van een huis van hazardspel» ontslagen van alle rechtsvervolging ter za»e van het hem ten laste gelegde. Middelbaar Onderwijs. De minister van binncnlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de oxamens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het M. O. (me' uitzondering van die voor 'fc hand- en recht- lijnig teekenen, de gymnastiek, de Engel sche taal, do landbouwkunde, den tuinbouw,- en de houfcfceelfc) en dio voor 'het lager «jO- der wijs in de wiskunde, bedoeld1 in art. w j

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2