BINNENLAND. STADSNIEUWS. V LA A .11 DIN GEN. Gemeenteraad. MAASSLUIS. Knust en Wetenschap. Landbouw en Veeteelt. bond zooveel mogelijk uit de vereld to li el- pon. Du.itsoh.land, Kolonel Yon Ziegler, commandant van de krijgsschool te Potsdam, die verleden jaar bij de legeroefeningeii in Limburg zwaar gewond werd bij oen automobielougeluk, waarbij een Nederlandsch officier, baron van Asbeek, liet leven verloor, is gistermid dag aan eon ontsteking van den blinden darm bezweken. Rusland. De „Müuchener Allg. Ztg.-' heeft in han den gekregen, en ook afgedrukt, een ver trouwelijk rondschrijven van den minister van binnenlandsehe zaken, betrekkelijk de boerenopstanden, welke in den laatsten tijd in verschillende zuidelijke en zuidoostelijke gouvernementen zich hebben voorgedaan en vergezeld gingen van gewelddadige aanval len op de eigendommen der landeigenaars. Do minister beveelt daarbij de gouver neurs aan. om, behalve de ongeregeldheden te onderdrukken en de belhamels te straf fen, een waakzaam oog te houden op do be drijvigheid der „sociaal-revolutionairen", die van elke golegenheid gebruik maken om do landelijke bevolking te winnen voor hun anti-regeeringsgezinde plannen en ze te ge bruiken voor 'het bereiken van misdadige doeleinden. Bijzonder wordt de aandacht der autoriteiten gevestigd op de geheime „Ver- eeniging ter bescherming van de rechten van het Yolk", die overal vertakkingen tracht te krijgen om plotseling een algemee- nen boeron-opstand door geheel Rusland te doen uitbreken. Deze vereeniging tracht, gelijk den Minis ter bekend is geworden, de meest ontwikkel de en krachtigste boeren voor haar zaak te winnen, door ze te onderwijzen in geschie denis, sociologie en in de vraagstukken der arbeidersbeweging. Nadat zij« dan voor de re volutionaire campagne rijp zijn geworden, worden zij naar verschillende dorpen gezon den, waar zij als dienstboden, handwerkslie den, kramers enz. gevaarlijke propagandis ten en agitators worden. Yerder draagt de Minister den gouver neurs op, nauwlettend toezicht te houden op bet leeraarspersoneel en de scholieren van geestelijke seminaria, die deze revolutio naire beweging sterk moeten steunen. Behalve dat de Czaar bevel heeft gegeven dat de Russische studenten, die sedert de onlusten van Februari in de gevangenis zijn opgesloten, allen vrij gelaten zouden worden, en vergunning krijgen tegen den herfst bun studiën aan de universiteit te hervatten, zul len ook nog een honderdtal uit Siberië naar Rusland worden teruggebracht. T u r k ij 8, Omtrent bet Libanou-vraagstuk, het be noemen van een nieuwen gouverneur, komt uit Konstantinopel het bericht, dat de ver tegenwoordigers der zes geïnteresseerde mo gendheden Woensdag hebben geconfereerd met Tewfik-Pacha. Gemeenschappelijk is be sloten tot goedkeuring van de instelling van een voorloopig bestuur over den Libanon, totdat een nieuwe gouverneur zal zijn be noemd. Tewfik-Pacha heeft daarop den naam van een nieuwen candidaat voor den post van gouverneur benoemd, waarop de gezanten hebben verklaard eenigen tijd voor zich te willen houden om deze candidatuur te beoordeelen. Vermoedelijk zullen de ge zanten de volgende week opnieuw bijeenko men. Griekenland. De Grieksche politie houdt in de voor naamste havenplaatsen, van waar schepen naar Saloniki vertrekken, een waakzaam, oog op alle reizigers met groote bagage en heeft op die wijze reeds menige verzending van wapens naar Macedonië belet. Zoo werd onlangs in den Piraeus, de ha ven van Athene, een zekere Georg Sergis aangehouden, die voornemens was, vergezeld door een Turk, vier groote kisten dynamiet, 20 kisten brandbare stoffen, vier zakken kruit en 10,000 patroonhulzen naar Saloniki over te brengen. De Turk wist te ontsnappen, maar wordt ijverig gezocht, omdat men in hem een der hoofdagenten van het Macedonisch Comité vermoedt. Abessynië. De „Djibouti", een dagblad, in Abessynië verschijnend, deelt mee dat koning Menelik besloten heeft geen monopolies in zijn rijk meer te verleenen, niettegenstaande de vele verzoeken, hem gedaan van Europeesche zijde. Columbia. Volgens een telegram uit Panama, te Washington ontvangen, beeft het oorlogs schip B a y a c a zich gedurende twee uren verdedigd, voordat het zich aan de rebellen overgaf, wier vlag het thans draagt. Men heeft reeds eenigen tijd geen berichten ont vangen van den Colnmbiaanschen generaal Berti. De toestand te Panama is ernstig, maar men is niet bevreesd voor een onmid- dellijken aanval op de stad door generaal Ferreira. De gezant van Columbia in Washington heeft bericht ontvangen dat het absoluut onwaar is dat de regeerin gs tr oeptp n 3000 man met 6 generaals zich bij Aquadulce hob- ben overgegeven. Hofbericht Daar Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden in den laatsten tijd her haaldelijk lijdende is aan rhumatisehe aan doeningen, denkt Zijne Koninklijke Hoogheid na den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin eene kuur te gaan doen te Bent- heim, Aken of Wiesbaden. President Krugor. Parysche bladen beweren het is dus niet zouder voorbehoud aan te nemen dat president Ktuger drie villa's te Mentone, aan de Zuidkust van Frankrijk, heeft gehuurd om er den wintertijd door te brengen. President Steyu. Do door president Steyn gevatte koude (zie het Tweede Blad) is gelukkig van peen ernstigen aaid en heeft een gewoon verloop. Intern. Arbitragehof. In het geschil tussehen Amerika en Mexico over kerkelijke goederen, voor het Arbitragehof gebracht, zullen arbiters zijn nr. T. M. C. Asser en jhr. mr. A. F. do Savoruin Lobman, terwijl de nieuwe ge zant van Mexico ten onzent, Emilio Pardo, dat Rijk zal vertegenwoordigen, en als Raadsman van Mexico de lieer Beernaert, Belgisch miuister van Staat, zal optreden. Onze oorlogsvloot. Blijkens by bet Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. C. Swaan, 21 dezer te Heüevoet- sluis aangekomen. Afscheidsmaaltijd aan den heer Lely. Ter gelegenheid van zijn vertrek naar Su riname wordt den heer C. Lely, den nieuw- benoemden gouverneur, op 3 September a.s. een afscheidsmaaltijd aangeboden op liet Kurhaus te Sclieveningen door een aantal in genieurs. Ingenieurs en technologen, te Delft ge promoveerd kunnen aan dezen maaltijd deel nemen, mits zij voor 28 Augustus liun naam kaartje zenden aan den heer M. Symons, Kruiskade 107, Rotterdam. Prov. Stalen van Z.-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben B. en W der verschillende gemeen ten verzocht, in verband met de inwerking treding vermoedelijk op I October, van de wet op de spoorwegen met beperkte snel heid, tijdig aau den raad de noodige voor stellen te doen tot vervanging der bestaan de bepalingen in do verordeningen. In de a.s. Najaarsvergadering zijn Ged. Staten voornemens voorstellen te doen tot wijziging der Provinciale verordening op bet léggen en gebruiken van spoorstaven in de openbare wegen. Ten bato der Bóeren-weduwen en weezen. Een in het nHótel den Ouden Doelen" te 's-Graverihage logeerend Fransch beeld houwer, Naoum Aionson uit Parijs, op een kunstreis in Nederland vertoevende, bekend om de gelijkenis die hij weet aan te brengen in de beelden der personen die hij portret teert, is op het sympathieke denkbeeld ge komen de generaals De Wet en De la Rey te verzoeken voor hem te willen poseeren met de bedoeling den generaals aan te bieden het recht van reproductie op aile mogelijke wijzen en het recht van in den handel brengen ten bate van de Bóeren- weduwen en -wepzen. De generaals hebben met groote erkente lijkheid dat aanbod aangenomen en reeds hedenmiddag zou De Wet voor de eeiste maal voor den kunstenaar poseeren. Hij was laatstelijk te St. Petersburg. waar hij o. a. de buste van Tolstoï heeft gemaakt. Te Parijs werkt Aronson thans aan een groep iLes Abaadonné's," bestemd voor de eerst volgende Salon." Dir. Belïnvoerr. en Accijnzen. Bij "s Rijks belastingen enz, zijn verplaatst ingang 30 dezer J. van Lintei, kom. Ie kl., van Peize naar Sneek; II. H. van Dael, kom. 2e kl., van Meerssen naar Oud VroonhovenG. Non- kes, kom. 2e kl., van Amsterdam naar Zuid laren (t.); H. J. Albers, kom. 2e kl., van Arnhem naar Dordrecht; D. A. van Vuu- ren, kom. 2e kl., van Delft naar Lienden; A. J. Vermeulen, kom. 3e kl./ van Alblas- serdam naar Gouda; J. H. Musters, kom. 3e 'kl., van Holterhoek naar Alblasserdam H. Eijke, kom. 3e kl., van Roosendaal naar GorinchemJ. Schuiling, kom. 3e kl., van Ylissingen naar Oud-Beijerland; J. Hen driks, kom. 3e kl., van. Sneek naar Peize; A. J. Dordiinjsen, kom. 3e kl., van Locbt naar EijsdenJ. van Leeuwen, kom. 3e kl., van Lienden naar Delft; L. J. Ranfb, kom. 3e kl., van Rucphen naar Caberg; C. Ruij- terman, kom. 3e kl., van Hansweerb naar Maastricht; J. van Heuvel, kom. 4e kl., van Oud Vroenhoven naar Holterhoek; J. F. Eken, kom. 4e kl., van Babberik naar Kot ten. Een Nederlandsche Monsterkamer In Znid-Afrlka. Omtrent de vestiging van een blijvende tentoonstelling van Nederlandsche artikelen in Zuid-Afrika deelt de Vereeniging tot Be vordering van den Nederlandschen Export fe 's-Gravenhage thans het volgende mede: 1. Het Correspondentschap der Vereeni ging te Pretoria, met bykantoor te Johan nesburg, zorgt voor een geschikt lokaal, voor de uitstalling der monsters van de deel nemende firma's. 2. Voorloopig zullen de deelnemers, ter bestrijding van de kosten voor huur en on derhoud van bovengenoemd lokaal, tien shil lings per maand bijdragen. 3. Voor genoemd bedrag zal het Corres pondentschap ook de monsters beheeren en eventueel uitdeelen, alsmede desgevraagd zoo veel inlichtingen geven als door deelnemers worden verstrekt. 4. Kosten van correspondentie moeten door belanghebbenden worden vergoed. 5. liet Correspondentschap zal elke ge- wenschte reclame maken voor de deelnemende firma's, mits de kosten door deze worden ge dragen en vooruit betaald. 6 Ook de maandelijksche bijdrage moet vooruit worden voldaan en wel voor eon tydvak van zes achtereenvolgende maanden. 7. Het is zeer gewenscht, dat zoo uitge breid mogelijke inlichtingen wordèn gegeven omtrent fabrikaat, prijzen, verpakking, eti- quetten, voorwaarden tot het openen van zaken, faciliteiten omtrent betaling, enz. 8. De Correspondeerende-Leden verstrekken zooveel mogelijk inlichtingen omtrent firma's die met deelnemers tot zaken wenschen te komen, en wel kosteloos, wanneer ook zy daarvoor geene kosten behoeven te maken. 9. Bij het bepalen der bijdrage is er op gerekend, dat de monsters, prijscouranten, enz. niet meer inhoud hebben dan l/.j, kub, Meier of een oppervlakte van circa 1/2 vierk. Meter. Groote boeveelheden zouden waar schijnlijk meer kosten veroorzaken, 10. De Vereeniging zal zorg dragen voor de expeditie, der monsters, enz. Definitief beiicht van deelname wordt tli8ns gaarne ingewacht. Het weekblad j>De Ingenieur" wijst be stuurders van tramwegen erop dat blykens artikel 71 van het Alg. Reglement voor de spoorwegen met beperkte snelheid, 111 »De Staatscourant" van 19 dezer opgenomen, bestaande tramwegen slechts dan voorloopige ontheffing van de bepalingen van dit Regle ment kunnen vei krijgen indien zy vóór 1 September 1902 den Minister van Watei staat de daar vermelde verklaring overleggen. Onze voormalige stadgenoot da heer J. E. Bijlo, thans ipferendaris ter alg. secre tarie, is benoemd tot secretaris van den raad van N.-I. De beer Jac, Mak alhier komt voor op de voordracht voor directeur der gasfabriek en bronwaterleiding te Schoonhoven. Een 60-jarlg jubileum. Heden herdacht Ary Noordam, meester knecht bij de firma Daniël Visser en Zonen, aan de Lange Haven, den dag waarop hij vóór 60 jaren bij voornoemde firma in dienst trad. Hedenmorgen werd de krasse 75-jarige jubilaris door liet gezamenlijk personeel ont vangen in de met groen en vlaggen versierde distilleerderij. Talrijke gelukwenschen, zoowel schriftelijke als mondelinge, keurige bloemenhulde enz. vielen in den loop van den morgen den meesterknecht ten deel. In den namiddag zetten de milde gaven van de patroons de kroon op den herdenkingsdag. De jubilaris werd toen door het oudste lid der firma, den heer G. Visser Bz., in allerhartelijkste bewoordingen toegesproken, waarna deze hem als blyk van waardeering voor zijn trouw en nauwgezette plichtsbetrachting, allereerst een prochtigen geïllustreerden Sta tenbijbel van dr. A. Kuyper aanbood, in raa- rokko-lederen band, vervolgens een gouden remontoir-horloge en last not least een wel voorziene beurs, strekkende om het heuglyke feit ook in den huiselijken kring op waardige wjjze te herdenken. Onder nog vele andere blijken van belang stelling van particuliere zyde ging deze dag voor meesterknecht Noordam waarlijk niet ongemerkt voorbij. De driekleur en de oranje-vlag versierden aan de buitenzijde de distilleerderij. Coöperatieve bakkerij. De vergadering der deeluerners in de coö peratieve broodbakkerij alhier zal plaets hebben op Donderdag 28 dezer, des namid dags te 8 uur, in het lokaal ^Patrimonium" aan de Tuinlaan. In deze vergadering komen de volgende punten in behandeling: 1. Voorstel van het comité om tot op richting over te gaan. 2. Behandeling van de ontwei p statuten. 3. Benoeming van een bestuur van 5 leden en van een raad van toezicht van 3 ieden. Tot betere voorbereiding en vereenvoudi ging wordt verzocht candidaten schriftelijk door ten minste 3 deelnemers op te geven bij het coöperatie-comité, de lieeien M. G. M. de Groot, Nieuwe Haven, J. Stegman, idem, A. Dirks, 't Hol, J. L. Hilkhuijzeii, Mariastraat en C. L. Moerman, Oostsingel, uiterlijk Woensdag 27 e. k. 4. Machtiging aan het bestuur om tot bouw, aankoop of huur eener bakkery over te gaan. 5. Machtiging aan het bestuur om hoog stens f 42090,op te nemen tot hoogstens 4 pCt, rente. JToralia-Tentoonstelllug. Hedenmiddag zyn wij nog eens een kijkje wezen nemen op de tentoonstelling in de Officieren Vereeniging gehouden. Met vol doening hebben wij daarbij kunnen consta- teeren dat sedert de opening nog veel is gedaan lot verfraaiing van het totaal. In de verschillende hoeken der zaal is hoog groen aangebracht, op het tooneel staat het beeld van Flora in een sierlyke omgeving van groen en bloemen, op verschillende plaatsen vinden wij nu afgesneden bloemen, waarvan enkele in bundels tot veldbouquetten saamgebonden. Wat wy ditmaal en met leedwezen missen zyn de fraaie bouquetten, bloem stukken, bloemenmanden e.d.g. Bij de vorige tentoonstelling hadden bloemisten van elders zoowel als van hier zepr fraaie werkstukken op dit gebied geëxposeerd. Ditmaal zouden, om vreemde concurrentie uit te sluiten, slechts inzendingen van stad- genooten worden aangenomen en ziet, nu ontbreekt die groep zoogoed als geheel. De afdeeling vogels van den heer Anton Sutherland uit Rotterdam is nu ook geheel gereed en vertoont een fraaie collectie van vogels in zeer uiteenloopende soorten. De zóo kostbare exemplaren die wy gisteren in ons overzicht vermeldden zijn reeds verkocht. Wy zagen juist de kistjes ter verzending gereed maken; moge zyn verkoop zoo blijven voortgaan. Gistermiddag omtreeks 7 uur viel de 6-jnrige Adr. Hamer-dag, wonende in het Hofmanshofje aan de Hoofdstraat van de Buitensluis te water. Zijn buurjongen, Joh. Winkelman, sprong, zonder zich lang te be denken, gekleed hem na en smaakte het genoegen den jeugdigen drenkeling behouden op het droge te brengen. Vanmorgen werden twee jongens, zoontjes van Combrink aan den Langen Achterweg, terwijl zy aan den kant van den Boezem stonden, door een passeerend Rotterdammer te water geduwd. Gelukkig wisten zij er zelf weer spoedig uit te klauteren. Ctcvondcn voor werpen. a. Aanwezig aan heb commissariaat van politie 2 damcsceiutuurs ,oen sleutel. b. Terug to bekomen aan <lo volgende adressen Een geldstuk bij H. Oudshoorn, Singel 85een bok biji A. G. Homburg, wagen maker te Delftshaven; een konijn bij J. Leenders, Heerenstraat 25/9een zilveren broche bij' M. L. van 'Pinxteren, Hoog straat 109. Mejuffrouw N. L. Voorbeytel alhier legde heden met gunstig gevolg het examen in de Hoogduitsche taal L, O. te 's-Gravenhage af. x\Door het hoofd der Chr. school voor L. en M. TJ. L. O. in de Konigsfcraat 2 alhier (den heer P. J. v. d. Schaar) zal op Woens dag 27 dezer des avonds van 79 uur in die school zitting worden gehouden tot inschrij ving van leerlingen, zoowel voor gewoou als voor M. U. L. O. *Door het bestuur der Vereen, voor Geref. schoolonderwijs zal alhier op Maandag 25 Augustus des avonds van 8 tot 10 uur zitting gehouden worden tob inschrijving van nieu we leerlingen voor alle klassen, in de school in de Emmastraab. *Do TJnie-collaste langs do huizen in deze gemeente gehouden, heeft opgebracht f 246.62. ^Woensdag 27 dezer des avonds te 8 uur zal heb nieuwe lokaal van het Leger des Heils in de Baansteeg no. 9 plechtig worden geopend door ensign en mrs. Fryling, met medewerking van het Schiedamsche muziek korps. s- -vr f /v, v.- a Vergadering van Vrijdag 22 Aug. 1902, des namiddags ten 3 uur. Voorzitter de heer R. A. Verploegh Chassé, burgemeester. Aanwezig 41 leden, 2 vacaturen. Afwezig de heeren Van Dusseidorp, Valk, Hummelinck en L. v. Dam. De Voorzitter opent de vergadering en doet mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. adressen van A. de Neef, D. Luyendijk, J. Proost, L. van Gelderen, P. de Bruyn, allen aanvragen om afstand van grond iti erfpacht, welke adressen gesteld worden in handen van B. en W. om advie«. Vervolgens worden 43 reclames in zake den hoofdeiijken omslag in banden gesteld van B. en W. om advies en een dankbetuiging vari L, van Ardenne voor het hem verleende pensioen. Aangenomen voor kennisgeving. Op het dubbeltal ter benoeming van 3 leden van het college van zetters, wegens periodieke aftreding werden gebracht de hee ren A. W. Schippers, J. C. vua Buuren van Heijst, P. van Gelderen, A. Hoogendijk en J. S. Figée en J. van Dusseidorp. Als leden der commissie van toezicht voor de middelbare scholen wegens het niet aan nemen der benoeming door de heeren C. A van Buuren van Heyst en J. C. M. IJzermans worden benoemd de heeren dr. Tjeenk Wil link en J. Griffijn. Ter ondeizoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden W. van der Windt Wzn. en L. van Geldereu wordt een commissie, bestaande uit de heeren Van Buuren v. Heijst, Schippers en IJzermans, benoemd, terwijl gedurende het onderzoek de voorzitter de vergadering een oogenblik schorste. Na heropening der zitting adviseert de rapporteur der commissie de heer van Buu ren van Heyst tot toelating der nieuwe le den, omdat geen aanmerking op de geloofs brieven is to maken. Op voorstel van deri voorzitter wordt daartoe besloten. De gemeenterekening over 1901 wordt voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 657.628,911/2 en in uitgaaf op f624815.20 alzoo een batig saldo opleverend van f 32.813.711/2. JHet getal der leeraren aan de Burger avondschool wordt vastgesteld op 4 leeraren en 2 assistent-leeraren, waarbij de salarissen werden geregeld overeenkomstig het ontwerp van B. en W. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering daarop gesloten. Op de gisteren gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 23 stapels kaas, wegende VQin kilo. Prijs 26 A 321/g c. per kilo. XXVlle Nederlandsch Taal- en letter, htndig Congres te Kortrijh. Donderdagmiddag vereenigde de congres, sisten zich in de feestzaal op de Houtmarkt Midden op dit plein was ter gelegenheid der f Gulden Sporenslag-feesten een reusachtig I feesttent opgetrokken, waar de kunstavonden zullen worden gehouden. Deze middag-bgeenkomst, vóór de alge- meene vergadering, had ten doel de onthulling van een borstbeeld van den Vlaamschen dichter Guido Gezelle, den geestelijke, die m 1899 op 69 jarigen leeftijd overleed en het grootste deel zijner wei ken te Kortryk dichtte. Voor het orkest stond lusschen palmen op een hoog voetstuk de marmeren buste van den dichter. De eigenlijke onthulling had zonder eenige plechtigheid pl ats gehadterwyl nog velen de zaal binnenkwamen, werd onverwachts het omhullend doek weggetrokken. Het orkest opende de plechtigheid met een uitvoering van het nWien Neerland^!, Bloed" en het oud Wilhelmus", zóo dat men slechts met moeite de volksliederen bij deze muziek zingen kon. Na opening (ter byeenkomst door den heer Camille Vergruysse, hield de Leuvemche hoogleeraar dr. G. Verriest, de feestrede, waarin hij het leven en werken van Guido Gezelle'schetste. Hy wees er op hoe in oos land Kloos, Van Deyssel, Reddingius in ver schillende blad" n op de groote verdiensten van den dichter hadden gewezen. Zeer uitvoerig schptste de redenaar de groote beteekenis van des dichters wei ken, dnarby Herhaaldelijk aanhalingen daaruit doende. De algemeene veigadering had te ciica half vyf plaats en m< cht zich niet verheugen in een druk bezoek. Dr. A. Klufjver van Leiden bracht versing uit over het sNederlandseh Woordenboek". Hy kon mededeelen dai het zesde deel is verschenen, het zevende in wording en do belangstelling steeds groot is. Dr. N, Mansvelt, oud-superiritendant bij liet onderwijs in de voormalige Zuidafiikaan- rche Republiek, trad daarna als spreker op over sliet Afrikaansch-Ilollandsch in verband met de Nederlandsche lanl". De spreker gaf een overzicht van de geschiedenis van de taal in Zuid-Afrikawees op de eigenaar digheden daarvan, deelde een en ander mede uit de letterkunde in de Afiikaansclie 4aal, die nog zeer pover is tn besloot zijne rede met als zijne meaning uit te spreken dat de mannen in Zuid-Afrika inker trots alle moei lijkheden hun taal zullen trachten Ie be houden. Dr. Kiewiet de Jonge zeide dot liet hier inderdaad een stambelang geldt en dat deze quaestie waard is morg-n behandeld te wor den in de heden geslichte vierde afdeeling van het congres, die als tan haar eerste ver gadering zal houden. Overigens sprak de lieer Kiewiet de Jonge nog een bezielend woord ter opwekking tol toetreden tot het sNederlandsch Verbond", een woord vooral gericht tot de Nedeilandsche vrouw. Te over zesse werd de aigem, vergad. ge sloten. Het voornaam ,te der sectie-vergaderingen was heden de nieuwe vierde afdeeling voor stambelangen. Hoewel de heer F. vnn der Zee alles deed om de praclisclse, economische quaestie voor Zuid-Afrika voo:op te stellen liicld de vergadering zich in hoofdzaak met de taalquaestie bezig. Een hoogst belangwekkende rede daar omtrent werd gehouden door ds. Van Broeck- huijzen van Pi'e'oria, die het goed recht van het Afrikaansch Holhmdsch duidelijk deed uitkomen. De Riding der vergadering was in handen van dr. Kiewit de Jonge. Aan den heer S. C. Sommer te 's-Gra- venhago is de levering opgedragen, van too- neeldecors voor den schouwburg te Sanm- rang, daar de beschilderde tooneddockeu door zijn atelier eenigen tijd geleden te Djokjokarta geleverd, hijzonder in -Isa smaak zijn gevallen. Voorts is do heer Som mer belast met liet schilderen der nieuws decors voor den TTfcrechfcschen schouwburg en voor de opvoering van Hoffmann's ver tellingen door de Ned. Opera in bet aan staande speelseizoen. Do ïMiddelburgsche Crt." schryft: Met het oog op de aardappelenziekte, die zich op verschillende plaatsen vertoont, meldt men ons het volgende omtrent een proef met nBouillie Bordelaise," Bordeausche pap, '6 Krabbendijke genomen door den heer Geill, arts aldaar. De proef geschiedde op een aardappelveld van 200 roeden, bepoot met zoogenaamde bonte aax'dappelen. Deze zijn, zooals men weet, erg vatbaar voor de ziekte. Minder vatbaar zyn b.v, de Hallumer gele en de Magnum borium. Bedoelde proef is genomen met pap van I1/2 procent zwavelzuur koper en 1/2 procent ongebluschle kalk. Om éénmaal to besproeien (200 roeden) is gebruikt 400 L. pap, waarvan de onkosten bedroegen f2.40 voor zwavelzuur koper*® f 0.40 de KG.. fO.10 voor 2 KG, ongebluschte kalk en f 1.871/2 voor klaarmaken en be sproeien, alzoo samen {4.371/2. Daar de proefnemer tweemaal heeft doen sproeien, is de geheelc uitgaaf geweest 2 X f 4.371/s f8.75. En het resultaat 7 Tot heden prachtig 1 Op Zaterdag 16 Augustus 1.1. stond het heele veld nog mooi groen,

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2