56"* jaargang. Zondag 24 en Maandag 25 Augustus 1902. No. 10938 Tweede Blad HET ONGELUK. o 5 O BIMENLAKD. Ingezondeu Medcdeelingen. Kerk en School. SPORT. Kunst en Wetenschap. ALLERLEI. SCHIEDAMSCHE COURANT ID n. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents pei advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïnterc. Telefoon No. 133. 'aris. c, de» 3 W- [te. eraah Bti [(jura, li.#': jiud' Dnitscliland cn Nederland. De sKöln. Ztg." schrijft onder dit op schrift ïln de laatste weken is herhaaldelijk, zoo wel in de üuitsche als in de Nederlandsche pevs van een toenadering, een bondgenoot schap, ja zelfs van een staatsrechterlijke ver- eeniging van Nederland en Duitscliland sprake geweest. Wij zijn niet daarop ingegaan, niet omdat wij geen waarde zouden hechten aan een zoo vriendschappelijk mogelijke verhou ding tot Nederland, maar omdat wij van meening waren, dat door do beperking van mogelijkheden die voor den practischen stunts- man eenvoudig] niet aanwezig zijn, slechts het tegendeel wordt bereikt van datgene waarnaar men streeft. »Zoo is dan ook inderdaad in het Amster- damsche »Handelsb!ad" een bespreking ver schenen die van een nauwere aansluiting der Nederlanden aan Duitschland niets weten wil. Waar door deze voortgezette dagblad besprekingen de inrit uk kan gewekt worden dat er werkelijk ernstige plannen bestaan of ten minste pogingen tot toenadering worden aangewend, kunnen wij verklaren dat die besprekingen geheel ongegrond zijn. Duitschland staat met Nederland op vriendschappelijken voet, en hoopt dat deze verhouding moge voortduren en hechter wor den maar het denkt niet aan plannen die op eenige wijze de zelfstandigheid van Neder land of van zijn koloniën kunnen aantasten. De openbare bespreking van zulke plannen kan derhalve geen nut hebben, doch slechts nadeel veroorzaken, zelfs als zij goed gemeend zijn en in vriendschappelijken geest gehouden worden". Atjeh. Volgens een bij de Regeering ontvangen telegram van den militairen commandant van Atjeh is door een val tijdens een pa trouille verwond aan het linkei dijbeen de Europeesche sergeant De Boer. Aug. Kediri, Ngawi cn Solo; 3 Aug. ver blijf Solo; 4 Aug. van Solo naar Salatiga (Warak) cn 5 Aug. van Salafciga naar Ma- galang per rijtuig; 6 Aug. van Magelang naar D'jokja on 7, 8 stt 9 verblijf Vorsten landen 10 Aug. van Djokja naar Tjilatjap 11 Aug. van daar naar Garoeb; 12 Aug. van Garoet naar Bandoeng; 13 Aug. narr Soe- lcaboemi, om 14 Aug. naar Buitenzorg en Batavia to vertrekkan, vanwaar 20 Aug. per mailboot do terugreis zal worden aanvaard. Brand te Pontinnak. Blijkens een van 22 dezer gedagteekend bij het Departement van Koloniën ontvan gen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch-Indië is de Ohineesche wijk te Pontianak (residentie Westerafdeeling van Borneo) grootendeels afgebrand. Do lieer Van Kol op roïs. Uit Sitocbondo schrijft do beer Van Kol aan liet „Soer. H'bld." Wegens do hervatting der werkzaamheden van de Tweedo Kamer, 16 September aan staande, moet do reis zich verder be2ierken, tot Java. Het volgende reisplan werd vastgesteld 23 Juli te Bondowosso, 24 Juli van Boudo- vvosso naar Soerabaja; 25 on 26 Juli bezoek Solo-vallei27 en 2S Juli studie havenquaes- tic en bezoek van enkele inrichtingen te Soe rabaja; 29 Juli van Soerabaja naar Modjo- kerto cn Pasoeroean30 Juli verblijf al daar; 31 Juli Pasoeroean-LawangAIalang 1 Augustus van 'Malang naar Kediri, 2 ünlon Interparlementaire. Het bestuur der Nederlandsche groep van de Union interparlementaire deelt het vol gende mede ïWij ontvingen telegi'aphisch bericht uit Weenen, dat de bijeenkomst der Union in terparlementaire di ie weken wordt uitge steld, wegens onverwacht groote deelneming. 650 leden meldden zicli aan." Ben Klacht. Blijkons een schrijven in nNeerlandia" van dr. A. Coomans de Ruiter te Konstantinopel zullen requesten van de Nederlandsche kolo nies te Smyrna en te Konstantinopel aan den minister van buitenlandsche zaken ge zonden worden, waarin geklaagd wordt over het feit, dat een niet-Hollandsch sprekend, Ottornaansch Armeniër, met onvoldoende kennis en opleiding tot tolk van het gezant schap te Konstantinopel benoemd, tijdens bet verlof van den gezant diens plaats heeft vervuld. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag a.s. niet plaats hebben. Yerkiezing Twoedo Kamer. De Minister van Binnenl. Zaken, gezien zjjn beschikking van 18 Aug. tot vaststelling der dagen, waarop in de kiesdistricten Am sterdam IX en 's-Gravenhage II een verkie zing voor lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, alsmede, zoo noodig, de stemming en de herstemming zullen plaats hebben, heeft goedgevonden, met wijziging van gemelde beschikking te bepalen, dat die verkiezingen zullen plaats hebben op Don derdag 4 September a.s., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 11 September en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 18 September a. s. President Stoij'n. Aangaande het bezoek dat prof. Winkler gisteren aan president Steijn heeft gebracht, kunnen wij mededeelen, dat dit bezoek in verband stond met een door den president in de laatste dagen gevatte koude. lil de eigenlijke ziekte, waaraan hij lijdende is, is echter een langzame, maar toch bevre digende verbetering merkbaar. Herziening Invoerrecliton. Men schrijft aan het »N. v. d. D." Naar verluidt, zal de minister van financiën binnenkort aan de Kamer mededeelen, dot zijne voorstellen tot herziening van het tarief van invoerrechten stellig nog niet te wachten zijn in 1903, en misschien in 1904 zuilen worden ingediend. Ant i-snifeeraccijusbond De lieeren Ilesselink van Suchtelen c. s Op bet kasteel Eydeolv keeischte een koortsachtige spanning. Gcnoodigden on huisgonooten spraken slechts- over automo bielen cn wedstrijden. Geen wonder! Er werd op den straatweg langs het kasteel een wedstrijd tusscheu auto's gehouden en de overwinnaars van dit moderne tournooi, met ledereu maskers voor bet gelaat, verpersoon lijkten in de oogen der vrouwen do schim men van de ridders uit do grijze oudheid, die zich aan allerlei heldenfeiten blootstel den, alleen om "liet schoono geslacht te beha gen. „Waag uw loven en ik behoor u toe," dat is door allo eeuwen heen de belofte van het vrouwelijk geslacht geweest, hetwelk door het eeuwig-romantische bekoord wordt. Bij liet diner liop het gesprek slechts over die wetenswaardigheden on do slotvoogd wakkerde liet vuurtje steeds aan. Do graaf d'Eydeck was een oud-militair, kloek van ge stalte, dio reeds den 50-jarigeu leeftijd had overschreden, Do grijze haren deden do trek ken op het gebruinde' gelaat nog sterker sproken. Hij was getrouwd mot een jonge gravin eu had nog tweo zonen uit eeu eorste huwe lijk. Allen waren rondom zijn gastvrije tafel ver zameld, want zooals gezegd, waren er groote gebeurtenissen op tilDo groote automobie llebben aan een aantal personen een schrijven gericht, waarin zij dezen opwekken toe te treden tot een commissie tot oprichting van een anti-suikeraccijns-bond, die ten doel zal hebben een sterke verlaging, zoo mogelijk geheele afschaffing, vau den suikeraccijns. Propagandaelub. Ook to Leiden worden pogingen aange wend om te komen tot oprichting van een anti-revolutionaire propagandaclub. Pro-Bocr-coneert. Men schiijlt aan de »N. R. Ct." uit Amsterdam Het door een 500-tal zangers Dinsdag avond in het Tolhuis gehouden Pro-Boer- concert wordt 3 September oo, wanneer de belangstelling aanhoudt, ook 10 September in het Paleis voor Volksvlijt herhaald. Op het concert van 3 September zullen de be zoekers van liet concert van j.l. Dinsdag slechts 10 cents entrée betalen, aangezien zij wegens het slechte weder niet konden genieten, wat volgens programma zou uitge voerd worden. N.", dat het boek zjjn ontstaan aan een weddenschap heeft te danken. In een gezelschap, waarin de bekwaamheid van den toenmaligen kapitein Rooseboom voU komen werd erkend, werd hem echter ge zegd dat hij zeker geen kans zou zien, een roman te schryven. De geïnterpelleerde be weerde daartoe wel degelyk kans te zien en een weddenschap werd aangegaan. Met de verschijning van vHenri Raloiï" werd de weddenschap gewonnen. len-wcdstrijd ParijsMarseille werd lieden beslist cn van uur tot uur bracht een tele gram tijdingen van nieuwe overwinningen, en Do Vernon had steeds de leiding. Hij kwam eerste aan tc Fontainebleau, te Lens, te Dijtm, do man kon van zij'n overwinning verzekerd zijn. Met blijdschap werd dit op het kasteel vernomen. Vernon was een alge meen gevierd sportsman cu daarbij cn ge trouwd „O!" verklaarde do graaf glimlachend, „wat zon Vernon zicli wel gaan verbeelden, wanneer bil wist bocveel vrouwenharten liij op dit oogenblik in heftige beweging brengt. Geneert u niet, dames," ging ie gastheer op gewekt voort, „uw hart klopt zeker voor Vcnion, die overdekt met stof, badende in zijn zweet eu gekromd zittend op zijn ma chine don snolvoetigen Achilles naar de kroon steekt „Het is volstrekt niet die verafgoding," viel1 de gravin hem in de rede, „dio ons in spanning brengt, ik sidder bij de gedachte aan een mogelijk -ongeluk, één onhandigheid bij liet sturon, één steen op den weg, cn de gevolgen zij'n niet te overzien." „Dat is juist een rede waarom Vernou nog sympathieker moet worden." „Juist," beaamde een der andere dames, „het gevaar wordt yoor hem nu elke seconde grooter, en dat maakt het geval interessant." „Heb zou voor mij afschuwwekkeud zijn, wanneer er een ongeluk gebeurde." „Kom, kom," troostte do graaf, „aan hoc- 80 cent per regel, Onder de zoogenaamde besmettel ij ke ziekten die byna jaarlijks in den winter ais ongenoode gasten verschijnen, behoort ook de influenza, waarvan de aanstekings- kiem in het jaar 1892 door prof. Pfeiffer in den vorm van een kleine bacil is aange wezen. Sidderen en koorts zijn de voorboden dezer boosaardige ziekte, waaraan gepaard gaan hevige pijn in hoofd, rug en ledematen, benevens gebrek aan eetlust. AU voorzorgs maatregelen tegen influenza, verkoudheid en gevatte koude doet de meeste dienst het SALOPHEN, dat ook de hoofdpijn dadelijk bestrijdt. Bij oudere patiënten vooral ver toont zich echter niet zelden in den loop der ziekte een verzwakking en afname van krachten, waarvan de bestrijding dikwijls zeer moeilijk is. In zulke gevallen is het goed om het verzwakte organisme door licht ver teerbaar, krachtig voedsel weder te herstel len. De SAMATOSE als sterk geconcentreerd versterkingsmiddel zonder eenige bijsmaak leent zich daartoe voortreffelijk, daar zij ieeds bij kleine hoeveelheden de eetlust opwekt, aan het lichaam belangrijke voedingsstoffen toevoert en het vleesch en spierenstelsel ontwikkeld. Woensdag 23 Juli mclddo heb „Bat. Nwsbl.", na do mededec-ling dab hot publiek den heer Royaards den vorignn avond in de Harmonie warm had toegejuicht „De heer Royaards vertrekt waarschijnlijk Zondag naar de Preanger Regentschappen, daarmede zijn reis over Java aanvangend, om in October hier terug te zijn voor de op voering van „Heb G-oudvischjo" van "W. G. van Nouhuys." Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Zuiderwoude c. a. de heer J. W. Prins, cand. te Alkmaar. Geref. Kerken. Beroepen: te Oldebroek de heer F.J. Hagen, cand. te Reeuwjjk, Aangenomen: het beroep te Water graafsmeer door ds. R. P. Haan teGiessen- dam c. a.te Zalk door den heer M. Eizega, cand. te Dokkum. ,Tbr. mr. J. W. G. Boreel van Hogolan- den, eerste voorzitter vsn den Ned. Aub.- Club, heeft de leden van do N. A. C. op 29 Aug., den dag na do automobielfoesten te Schevcningen, te half een uur op zijp land goed „Waterland" nabij Yelzen uitgenoo- digd. De deelnemers worden verzocht 29 Aug. te 9 uni- aan heb hotel „De Witto Brug" na bij Schevcningen te komen, om van daar ge zamenlijk naar Haarlem te rijdenvan wel- ko plaats te 12 uur van het Brongebouw zal worden afgereden naar Yelzen. D'e Nederl.-Indische Kunstkring to Bata via heeft een kleine tentoonstelling georga niseerd van do prijzen der verloting van Ar- bi et Amicitiao te Amsterdam,welke tentoon stelling, in do loge gehouden, veel kan bij dragen om het streven van heb Amster- damseli genootschap ook in Indië meer steun en waardeering te doen vinden. („B. N.") Zooals bekend, heeft onze tegenwoordige Gouverneur-Generaal zich o.a. door het schry ven van eea roman, Ilenri Ralolf, bekend gemaakt. Minder van algemeeue bekendheid is het evenwel, zoo schrijft men aanhetrB. veel gevaren ben ik niet blootgesteld ge weest in mijn jeugd. Toen speelde het paard immers do hoofdrol, nu is liet de automobiel, dat ie hot verschil, doch liet gevaar is heb zelfde gebleven." 'Dc gasten onderhielden zich nog een poos je met dergelijke gesprekken, waaraan de graaf en de gravin niet meer deelnamen, doch elkaar zwijgend aanstaarden. Beiden hadden dezelfde gedachte, een ander auto mobilist, And ré Dure nne, hield hen bezig. Niemand had nog een woord over hom ge sproken, hoewel men hem den volgendon dag te Eydecfc verwachtte. Do jonge gravin had een zinneloozen hartstocht voor Durenue opgevat. Haar ge dachten waren steeds met hem bezig. Zij kou do scliuldige liefde niet onderdrukken, hoewel zij zich bewust was, dat zij haar echt genoot bedroog. „Wéér een telegram!" riep een dor gasten uit. Door liet openstaande venster zag men op het voetpad den postbode naderen, mot de dépêche in de hand. „Vernou is zeker al tc Lyon aangeko men l" riep do graaf uit, terwijl hem het te legram word overhandigd. Een seconde van doodsclie sliTte; lang zaam verbrak do graaf het zegel, las de wei nige woorden en sprong op in zijn stool, met gebalde vuisten en bloedrood gelaat, als door een beroert© getroffen. Zijn tafelbuurvrouw boog zich over hem Door het hoofdbestuur van den Neder- landschen Scherpschuttersbond is bepaald, dat de 7de jaarlijksche schietwedstrijd op Zaterdag 13 en Zondag 14 September zal worden gehouden op het schietterrein te Tinarloo bij het station Vries-Zuidlaren. Do lieer D'udok de Wit zal, volgens do ,,N. Yorstenh", vóór hij naar Holland terug keert nog een bezoek brongen aan den Boro- boeder en in de Preanger aan een der vele kraters, de gouvernements kina-onderne ming, theetuinen en rijstlanden, zoodat hij misschien eerst in October in Holland te rag zal zijn. De bliksem en de steden. Op dc vraag „hoe het komt dab te Amster dam en in andore groote steden zoo weinig heen en las met halfluide stem voor„On geluk automobiel-wedstrijd. Rijtuig tegen huis geslingerd. Chauffeur zwaar gekwetst. André Durenue terstond gedood." „André Durenue!" Gelukkig slaakte de gravin dien kreet niet. De graaf vestigde zijn kouden, wrecden blik op haar en het was alsof liet bcvet klonk„Zwijg in Godsnaam, 'laat niemand iets merken van je genegenheid voor hem." Een doodelijke bleekheid bedekt© het gelaat der gravin, die als verlamd scheen. Niemand behalve de graaf had de lievige gemoedsbeweging zijner vrouw opgemerkt. Alle gasten spraken door elkaar; hun on verschilligheid behield ten slotte de over hand. Het was de arme gravin of alles voor baar oogen wegzonk, een hartverscheurende stem meende zij te hooren„AndréAn dré Zij dreigde in onmacht te vallen. Ein delijk werd het dessert opgediend. De gravin herademde. Spoedig zou zij alleen zijn Na nog even de lippen bevochtigd te heb ben met een kop koffie, verliet zij het salon. De graaf volgde haar op den voet, onder steunde baar als een zieke onder de armen. „Ik kan niet meer, o God!" steunde zij- Met deze woorden verried zij zich' ge heel. Maar waarom moest zij zich nog be kommeren? Was niet alles uit? „ï'k kan niet meer!" heihaalde zij. „Houd moed! Nog één seconde. Gij hebt uw goeden naam en den mijne in de oogen der wereld gered. Alleen kwam de slag het van het inslaan van den bliksem wordt ge hoord", antwoordt dr. Manrits Snellen van het Meteorologisch Instituut le Do Bilt in het „Zondagsblad" van het „N. v. d. D." als volgt „Een stad vertoont zoovele uitstekende, punten aan torens cn huizen, die voor een groot gedeelte goed metalliek met den grond verbonden zij,n, dab daardoor ruimschoots gelegenheid bestaat, do olectriciteit eener overdrijvende wolk door zoogenaamde lang zame ontlading te noutralisceren, zonder dat daartoe een plotselinge ontlading door in slag vereischt wordt. Yandaar dat in het al gemeen een stad minder van bliksem-inslag te lijden heeft dan heb platteland. Of Amsterdam nu boven andere steden door liet zeldzaam voorkomen van bliksem inslag begunstigd is, durf ik niet bevestigend beantwoorden; om hieromtrent een oordcel uit te spreken, zon een jarenlange reeks van betrouwbare opbeekeningen omtrent liet in slaan van den bliksem vereischt worden. Aanleiding voor 'het innemen van zulk een bij uitstek gunstige positie onder de steden van Nederland zou voor Amsterdam kunnen bestaan in den moorassigen bodem, waarop onze hoofdstad ia verrezen. Hot is immers een bekend feit, dat zulle een grond een geringer weerstand tegen het doorlaten van den olectrischen stroom biedt, dan Mei of zand. De stille ontlading, waar van boven sprake was, wordt dus door deze omstandigheid bevorderd. Ook tdeplioondraden kunnen invloed op. het voorkomen van bliksem-inslag oefenen, maar niet altijd ten goede. Een stad met een uitgebreid telopkonisch verkeer wordt wel eens afgeschilderd als overdekt te zijn mot oen daarboven uitgespreid net van metaal draad. Ware dit werkelijk het geval, dan wa len de inwoners op een zóó afdoende wijze tegen het inslaan van den bliksem beveiligd als men maar denkeu kan. Echter valt cr op dc vergelijking met dat neb wel wat af te dingen. Yooreersb laat de dichtheid der mazen, hoe groot het aantal abonnés ook wezen mo ge, hier en daar toch. nog altijd wel vrat te wenschcn. Bofcndien gaat de beweging mank hier aan, dat lang niet alle hoogo punten dei- stad zich onder het net bevinden, maar vclo daarboven uitstoken, zooals torenspitsen cn andere hoogo voorwerpen. Om deze reden alleen mag men dus niet zeggen, dat het net over de stad hoen ge spannen is, maar bovendien is er nog iets, dat strijdt met dat overheen-gespaunen zijn. Streng opgevat zou dit bcteekenen, dat geeu der draden binnen de stad den grond bereik te cn dat doen ze juist allo. Er blijft dus niet veel meer van het be schermende net over. In véle gevallen zal echter toch de ontla- dingsstroom zijn weg door do telephoondra- den vinden, zich daarin verdoelen en zonder do huizen of de inwonende te deren, den grond bereiken. Maar niet altijd, want dc huisleiding van een telephoonaanleg bestaat meestal uit zoo dunnen draad, dat hij gloeit of smélt, wanneer bij moet dienen om plot seling een zoo groote hoeveelheid eloctrici- zwaarst op uzelf neer ik beklaag n want gij lijdt verschrikkelijk „D'at is zoo," steunde zij. „Maar ik be zweer u, André was mijn minnaar niet!" „Ik geloof u gaarne, maar gij bemindeb liem en hij u wederkeerig, zooals men op zijn leeftijd kan beminnen. Ik ben wel' 25 jaren ouder dan gij beidenWanneer gij thans mijn geluk al volmaakt, ik maak u niet gelukkig Wie van ons zal ooit het ware geluk vinden? „Gij schenkt mij vergiffenis? O, wat zijn gij goed!" „Geen tranen," verzocht de graaf teeder, „ga naar uw slaapkamer. Ik zal de gasten wel wijs maken, dat gij door ecu plotselinge ongesteldheid zijt overvallen." Tot aan de deur barer kamer vergezelde hij haar. Hij hoorde, hoe zij heb slot aan de binnenzijde sloot, daarna snikken en zwakke, half gesmoorde kreten: „André! Andre!" Onderdrukte wanhoopsuitingen aan het adres van den man liarer liefde, wien zij nooit haar teederbeid zou 'kunnen schenken. De graaf was diep ontroerd. Een ongeluk kige liefde was ook zijn deel. Het medelij den behield echter de overhand bij zijn trots als echtgenoot. Zijn oogen vulden zich met tranen, en zij waren nog vochtig toen hij het salon woer binnentrad om zich hij' de vroolijike gasten te voegen.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5