55 j 56"* Jaargang. Donderdag 28 Augustus 1902. No. 10941. |F.' NA VEERTIG JAREN. 11 91w3!0 Steun aan onze stamverwanten. Tot dusverre is aan ons bureau voor steun aan onze Z. Afriltaansche stamverwanten ingekomen Derde L ij s t. Van C. f5.van N. N. fl. Te zamen met de vorige opgave f120.—. BUITENLAND. SCHIEDAIVISDHE COURANT staat PW >aris. s. defl i I te le. «reals t 'j ure. .1.31' Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zor.- en Feestdagen. Prfis per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco er post fl. 1.65. Prigs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau i Botemsfcrsat ©g. Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bq abonnement op voordeehge voorwaarden van zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. Adverten tién: Van 16 regels fl. 0.02 iedere reg el Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die :ij Tarieven hier in de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, won'en zoogenaamde opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. 'Relefoos So, 13$. ALGESIEEH OVEKEEClïT. SCHIEDAM, 27 Augustus 1902, 'tuid'lfrtka. Do „Transvaal Leader" meldt, dat een sterke strijdmacht, uit infanterie, cavalerie en bereden infanterie en artillerie bestaan de, zich op weg begeeft van Krugersdorp naar Rustenburg, en van daar naar de "Wes telijke grenzen. De expeditie moet ten doel hebben om opstanden onder do Kaffers te bedwïngen.In officieelo kringen wordt toege geven, dat troepen in die richting ziju ver trokken, maar alleen om troepen, die naar Indió zullen vertrekken, te vervangen. Door oon vertegenwoordiger van do „Temps" geïnterviewd, zcido Reitz, dat hij naar do Vereenigde Staten en misschien naar Engeland zou gaan, indien hiji werd uitsfenoodisd om conferenties te houden. O O Reitz voegde er aan toe, dat de oorlog geen beschaafde oorlog was geweest. D'è don Boe ren toegebrachte schade wordt geschat op 500 millioen; do beloofde 3 millioen pond zijn oen lokmiddel. Hij verklaarde: het zou misschien niet mijn raad geweest zijn, dat men het verdrag van Vcreeniging tcckende. Indien men de wapenen had moeten neerleg gen, dan was dit omdat men slechts had moeten zwichten voor de noodzakelijkheid. 'Men moest niet het feit vergeten, dat zij, vooral worden geleid door den ongelukkigen toestand der vrouwen, dio in de concentra tiekampen zeer slecht werden gevoed, en die buiten de concentratiekampen stierven van honger. Do Boerengeneraals zullen naar En geland gaan, bezield met een geest van ver zoening als afgevaardigden van hun met voo- ten getreden en misleide medeburgers. Een telegram uit Simonsstad meldtDb T a g u s kwam alhier gisteren aan mev Cronjé, diens familio en 997 krijgsgevange nen aan boord. Sir Gordon Sprigg verkeert, mot zijn ambtgenooten, "in een allerzondcrlingsten toestand. Hij vindt in liet Kaapsche Parle ment voornamelijk steun bij de Afrikaan- dor Bondsleden, en ziet zich daardoor ge noodzaakt mot dien Bond medo te stemmen. Dramatisch noemen de Engolsche bladen do stemming van jl. Vrijdag. De Engelscho Jingo-pers is woedeud, om dat sir Gordon, thans steun vindt bij de te genstanders der beginselen, die bij lot nog toe heeft beleden. En zij1 ziet daarin een nieuw bewijs, dat het Kaapsche Parlement eigenlijk maar naar lrais moest worden ge zonden. De „Times" bev. betoogt dat „sir Gordon Sprigg zich volkomen op genade of ongenade aan den Boerenbond heeft overge leverd". Db „Westm. Gazette" daarentegen dcet uitkomen, dat sir Gordon niet anders kon handelen. Sedert hij zich tegen do schorsing der Grondwet verzet heeft, doen de zooge naamde progressisten niets anders, clan po gen liem het leven zuur en de regeering on mogelijk te maken. Sir Gordon echter laat zich daardoor niet afschrikken; hij gaat kalm zijn weg, en op elko interpellatie, op eiken aanval antwoordt liiji met zoo afdoen de argumenten, dat zijn tegenstanders wel moeten zwijgen. Do attorney-general diende Maandag in 't Kaapsche parlement de indemniteitswet in, om do goedkeuring te verkrijgen voor alle dad'on onder de 'krijgswet verricht. Volgens hem was noodzakelijk de benoeming eener commissie om de werking der krijgswet te onderzoeken. Do president van den Afrikaanderbond, Theron, zeido zich niet te zullen verzetten tegen dezo wet, doch liet parlement moest bedenken dat het te doen had met een on derdrukt en mishandeld volk, dat veel gele den. had. D'e attorney-general deelde in antwoord! op een vraag mede, dat 33 Kaapsche rebel len doodgeschoten waren tijdens den oorlog, wegens verraad. Oud-redkter Koek is te Pretoria als advo caat toegelaten. Het transportschip Staffordshire is van de Bermuda-eilanden vertrokken naar Kaapstad, met 1046 Boerenkrijgsgovange- nen aan boord. Aangaande do vestiging der Zuid-Afri- kaansché Boeren op Madagascar, vermelden sommige brieven dat aldaar verscheidene Boerenfamilies van Fransehe afkomst aange komen ziju. Zij landden in D'iego Suarez. Generaal Gallieni, do Fransclie gouvomeur, begroette de aankomenden hartelijk. E. DEBANS. 47) Toen de naam Vasselin genoemd werd, dook Sabine's beeltenis plotseling voor Geor ge op. Zijn liefde voor haar was nog steeds even groot, al had zij zieh ook onder den in vloed van leugenachtige voorstellingen van hem losgerukt en zich mot oen ander ver loofd. Daarom was de gedachte hem onver- dragelijk, dat zij nu aan do verachting der wereld zou prijsgegeven worden, als 'het za kelijke bewijs geleverd werd dat haar groot vader een dief was, „Als het ons niet gelukt dien man nit te vinden, dan zijn we nu weder even ver als vroeger," klaagde mevrouw Lancemont. „Liever ongelukkig en arm, dan eerloos door met een nietswaarcligen schelm samen te spannen om onschuldige vrouwen te be dreigen en te treffen," verklaarde George boos. „Jou kan het niets schelen," zeide zijn moeder, „om den vloek nog langer voort te slepen, waaronder wij al langer dan een. kwart eeuw gebukt gaan. Maar geen senti- menteele bijbedoelingen kunnen mij' iets meei schelen, en dat zal mevrouw Yasselin nu gewaar worden. Zij' weet heel goed dat haar vader een gemcene dief was, en dat zal ze ook ondervinden. Ik neem het aan om haar tot con bekentenis te dwingen." „Mevrouw Lancemont heeft volkomen ge- lijk," viel "Villefi'anche nu ook in, „op welke manier ous proces weder opgenomen wordt, kan mij niets scholen, maar gebeuren moet hot. Mijn kinderen moeten eindelijk weder Spanje. De reis van den Koning van Spanje, de eerste door zijn mooie land, is geen plezier reis; het tactloos optseden van zijne omge ving, gepaard met niet altijd beminnelijke eigenschappen \an dezen jeugdigen vorst, te jong nog bijna om dien naam te dragen, hebben aanleiding gegeven tot eenige zeer onaangename incidenten en incidentjes. Bij het koninklijk bezoek op het fort van San Cristobal heeft zich o. a. ook een con flict met de Pers voorgedaan. De minister van oorlog, geuesaal Weyler, had toegestaan dat de vertcgenwooidigers van de Madrileensche" bladen bij de inspectie van het fort zouden tegenwoordig zijn, mits zij geen aanteekeningen maakten. Toen Alfonso XIII op het foit aankwam, waren ook de journalisten er reeds, die zich bij het gevolg aansloten, waardoor de Koning hen bemerkte. De Koning vroeg toen nan een dor auto riteiten, hoe het kwam, dal civiele personen in het fort waren gekomen. Op het antwoord, dat dit op machtiging van den minister van Oorlog was geschied, antwoordde de Koning »De wet veroorlooft niemand aan een civiel persoon machtiging te geven oorlogsplaatsen te bezoeken, behalve mij, die de hoogste chef van het leger ben, 't Is dus in strijd met de wet en de reglementen, dat de vergunning daarioe verleend is. Wees zoogoed, die iieeren daarvan te verwittigen en hun te verzoeken zich terug te tiekken". Natuuilijk moest de Pers zich verwijderen, maar zulk een terugtocht is in geen geval prettig; ontevredenheid over dit feil uitte zich in de bladen, zonder dat zelfs onderzocht wordt, of generaal Weyler al dan niet zijne bevoegdheid over-chreden heeft. 't Is niet de eerste maal, dat generaal Weyler een lesje krijgt van zijn jeugdigen monarch, wat het volk, bij wien Alfonso zeer sympathiek i«, niet zonder leedvermaak ziet. Men vermoedt nu, dat het kabinet over een paar weken zal plaats maken voor een combinatie-Silvela. Weyle- ts den Koning niet naar St. Se- bastiaan gevolgd. Hij ging naar Madrid. Men had eerst gedacht, dat hij zijn ontslag als minister zou nernen^maar tol nog toe althans is die gedachte niet bewaarheid. met opgericht hoofd over straat kunnen gaan." Terwijl Julius Berger eveneens George tot andero gedachten poogde te brengen, was Pauline naar haar eigen kamer gegaan, die een aparteu ingang op het portaal had. Na dat er ongeveer een kwartier voorbij gegaan was onder het heen en weer praten dor drio mannen, sprong George eensklaps op, door een plotselingon sclyrik bevangen. Hij deed de deur van de kamer zijner moe der open, keek er in en zag dat zij' verdwe nen was. „Moeder is weg," zeide hij bezorgd. „Ik ben bang dat zo naar movrouw Yasselin ge gaan is." „Dat zou verkeerd wezen," meende Yille- franche. „Heel verkeerd," bevestigde Berger, „zoo iets zou niet te verontschuldigen zijn." George gunde zich nauwelijks don tijd om zijm werkpak tegen iets beters to verwisse len, en liop teen zoo vlug hij maar kon naai de woning van mevrouw Vasselin, waarheen zijn moeder zich, zooals hij heel juist ver moedde, begeven had. Toen men haar daar zeide, dat mevrouw •Tasselin ziek was, hield ze het alleen voor een voorwendsel om haar te kunnen afwij zen. Dat verbitterde baar, en zij liield daar om nog te hardnekkiger aan om door haar ontvangen te worden. Zelfs toen Sabine bij haar kwam en zeide dat haar moeder zwaar ziek was, wilde zo zelfs deze niet gelooven. Zij glimlachte ongcloovig en een harde trek vertoonde zich om haar mond. „Wilt u mij de reden zeggen," vroeg het jonge meisje liaar, „die ons de eer verschaft van u hier te zien „Jawel, de eer van mijki 'bezoek, dat zegt t a 1 1 ii. Be reis van Boning Victor Eninnuci. Een telegram uit Gó dienen melril: De Koning \aa liulie werd hier gisteien met giooten luister ontvangen, vervolgde daarna zijn veis naar üuiuchland, vergezeld, op Zwitsersch grondgebied, door den presi dent var. deu Bondsstaat De sNorddeuisclie Algcmeine Zeitung" wijdt een warm welkomstaruke! aan den Koning van Italië, vviuiini in de eerste plaats woidt gewezen op zijn juist met het Duitsehe karakter correspondcerende eigenschappen, en verder op den voorspoed van Italië ge durende het eerste jaar van de ïegeeimg des Konings, liet artikel eindigt aldus: >\Ko- ning Victor Emanuel vindt bij ons open harten. Wij veiheugen ons in deu kiachtig voor- uiistrevenden bondgenoot, wij wenschen aan het Ilaiiaansclie volk toe, dat het, evenals het Duitsehe, uit eigen kracht, op den grond slag van nationale eenheid en welvaart, zijn positie in de weteld zal inrichten. Moge alzoo eens de geschiedenis ervan gewagen, dat de regeering van den derden Victor Emanuel voor Italië een lang tijdperk van vreedzamen vooispoed en gelukkigen vooruitgang heeft gebtacht. Sempre Avanti Savoia I" In een artikel ter verwelkoming van den koning van Italië wijst de sReichsanzeiger" er op, dat de vriendschap tussehen de voi sten huizen van Duitschland en Italië van veel waarde is als onderpand voor de stevigheid van de beide landen aan elkander en aan Oostenrijk-Hongarije vastknoopende politieke betrekkingen. De sReichsanzeiger" zegt ver der Wij verheugen ons, minister Prinetti, in begeleiding van zijn souverein tot ons komend, te kunnen begroeten als den staats man die voor Italië, naar den wil van zijn Koning, aan de hernieuwing van het beproelde stelsel van territoriale waarborgen heeft medegewerkt. f*ewkcng<!c jfêede<2eeSSngc&< Frankrijk. Do commissaris van politie Vaillanfc, dio in Pont Croix bij het uitzetten van geestelijL ke zusters verwond werd, heeft in die ge meente een instructie geopend en togen acht personen een gerechtelijke vervolging we gens oproer ingesteld. De aanstoker, Pierre Croc, is, na een lang verhoor, in hechtenis gonomen. Hem wordt do mishandeling van den commissaris ten laste gelegd. Ton gunste van de zustors van den Heili gen Geest werden in verschillende gemeen ten van het departement Finistcre betoogin gen gehouden. Betreffende de beraadslagingen, Zondag door de mijnwerkers uit liet Loire-departe ment te St. Eticnne gehouden, is Maandag bekend gemaakt, dat alle onderhandelingen met de* directies der maatschappijen werden afgebroken, doordat deze onder het valsche voorwendsel, dat do verkoop van kolen in liet eerste half jaar van 1902 met 4.2 ver minderd is, elke overeenkomst met do arbei ders weigerden. Des heeft de vergadering besloten den 12n September do werkstaking to prodamecren, wanneer het nationaal mijnwerkerscongres van Commcntry niet eerder bijeenkomt. De gedelegeerden en dc secretarissen Beau regard en Cotto kregen do opdracht stappen te doen, dat deze werkstaking algemeen worde. Duitsohla nd. To Berlijn wordt officieel medegedeeld dat het bericht uit Odessa aan dc „Stan dard" geseind, betreffende een conflict tus sehen den commandant van het Duitsehe oorlogsschip Loroleyen den commandant dor stad Nicolajew, of uit den duim gezogen óf zeer sterk overdreven is. u heel juist," zeido Paulino Lancemont op een scherpen toon. Sabine ontstelde bij deze woorden, doch niettemin voegde ze er zacht aan toe „Ik zon het dan aan mijn moeder kunnen zeggen, zoodra zij in zooverre hersteld zal wezen, dab zij mij. vcistaan en begrijpen kan." „Juffrouw Vasselin," herhaalde Paulino steeds dreigender, want haar opgewonden heid klom steeds meer, „ik weet dat me vrouw vandaag al versoheiden bezoeken ont vangen heeft, en daaronder ook den heer Villofranohe en zou zp dan nu ineens zwaar ziek zijn! Hoe kunt u veronderstellen dat ik zulk een comediespel zou kunnen gelooven." „Comediespel?" fluisterde Sabine oub- roerd, met tranen in de oogen. De treurige uitdrukking die thans plotse ling -heb lieve gelaat overtoog, ontging me vrouw Lancemont niet. Zij1 was van nature volstrekt niet hardvochtig, maar verbitterd en ontdaan door die lange reeks van verne deringen en ontberingen, die ze al zooveel jaren bad moeten verduren. En haar zenuw achtigheid was nu zoo groot dat zij de zach te opwelling van medelijden onmiddellijk weer onderdrukte. „Wees zoo goed en zeg aan mevrouw Yas selin, dat ik mij niet verantwoordelijk stel voor bet verzuim. Het is toch in haar oigen belang versta mij wel, in haar eigen be lang indien zij mij do bespreking toestaat die ik van haar verlang". Sabine beefdo over geheel haar lichaam toen zij deze drei gende woorden vernam. Het werd baar steeds zekerder wat zij na Yillefranclie's be zoek al vermoed had, en zij had heb gevoel alsof een gapende afgrond zich voor baar voeten ontsloot. „Wat is er dan toch ge beurd vroeg ze zaclitlcens. Men verhaalde dat de Russische comman dant uit eigen beweging een aantal Duit sehe matrozen, die aan een open buffel op den boulevard zaten, ondei' beschuldiging van dronkenschap, naar de militaiie gevan genis heeft laten brengen, waar zij dien nacht moesten overblijven. Do clief der admiraliteit in Berlijn ont ving geen telegram uit Odessa, dat van deze onwaarschijnlijke gebeurtenis melding maakt. Rusland. Hoede zaken in Rusland gaan, blijkt plot seling langs een omweg. Want nooit ver neemt men iets rechtstreeksdaar zorgt do censuur wel voor. De Russische minister van binnonlandsche zaken heeft het echter noo- dig gevonden 'n circulaire te zenden aan alle ambtenaren van heb binncnl. bestuur. Dio circulaire, waarvan de „M'ünchcner Allgem, Zbg." een exemplaar in banden kreeg, docb oen beroep op allo provinciale gouverneurs om krachtig op te treden tegen do rovolu- tionnairc beweging, togen de geheime ge nootschappen en togen allen die een wijzi ging wenschen te brengen in het 'bestuur.Dio vorcenigingen, zegt de circulaire, worden voornamelijk geloid door vertegenwoordigers dor zoogenaamde liberale partij, doctoren, onderwijzers, advocaten. „En wijl ik berichten ontvangen heh, die mij do overtuiging schonken dat de revolu tionairen overal betrokkingen hebben aan geknoopt onder heb volk, en vooral worden gesteund door onderwijzers en onderwijzeres sen, studenten der theologische scholen, go- nceshceren, assistenten, advocaten en juris ten, verzoek ik u, dio mensehen in uw gou vernement in liet bijzonder te willen doen bewaken." De minister die dit schreef heeft er geen flauw begrip van, dat in deze circulaire de scherpste veroordeeling ligt van hot Russi sche rcgeeringsstelscl, zegt de „Westm. Ga- zotte". Want het is thans duidelijk dab dit stolsel bestreden wordt door do intelligentste cn ontwikkeldste mannen van Rusland Do officiecle cijfers over de landverhui zing uit Finland in de eerste 7 maanden van dit jaar wijzen aan, dat in Wasa 3312 passen warden afgegeven, 113 meer dan in bet ge ilede jaar 1901in Abo 1922 passen of 891 meer dan in betzelfde tijdsverloop van het vorige jaar. Het aantal Finnen in Amerika bedraagt reeds meer dan 250,000. Baron Do Staal, Russisch gezant te Lon den, do voorzitter dei- te 's-Gnavenhage ge houden vredesconferentie, heeft wegens beo gen leeftijd ontslag gevraagd. Hij wordt ver vangen door den gezant to Kopenhagen, graaf Benokendorf. „V/eet u er dan niets van?" riep Pauline honend. „Heeft uw moeder u niets gezegd?" „Niets, licelemaal niets, ik bezweer heb Paulina zag heb jonge meisje scherp aan zij beefdo van schrik en angst en daardoor wellicht zag ze er nog liever uit dan ge woonlijk. 'Haar zoon aanbad dab reine schep sel, aan wier oprechtheid zij thans niet meer twijfelde. Ecu gevoel van bewondering, ge paard aan innig medelijden, overviel haar. „Toen men mij uw naam noemde," ver volgde Sabine, terwijl onophoudelijk tranen over haar blecke wangen vloeiden, „had ik eerst lieel wat anders gedacht." „Wat dan „Ach, ik durf het u nauwelijks "bekennen. Er was een straal van hoop in mijn hart ge vallen. IJ bent de moeder van George en ik wilde u zoo 'graag mijn droefheid on mijn berouw bekennen. Maar neen, daarvan kan tussehen ons nu geen sprake meer zijn. IJ bent een tegenstandster; besluit dan nu ook, en vertel mij hetgeen u anders aan mijn moedor liad willen mededeelen." Nog geen tien minuten geleden had me vrouw Lancemont Sabine als een slimme co- mediante beschouwd; maar zij wist te goed wat ware zielesmart en vertwijfeling is, en nu zag zij in dat de waarheid voor liet jonge meisje verborgen, was gehouden. Zou. ze heb haar nu zeggen aan een wezen, dat cr toch geheel onschuldig aan was? Onschul dig? Ja. Maar was ook zij niet onschuldig en toch, hoeveel' smart en miskenning had zij met moeten verdragen die toch van rechts wege den dief en diens familie toekwamen? „Welnu dan zeide ze, „verneem dan nu, wie Plotseling hoorde men een luide woorden wisseling voor de deur, zoodat Pauline eens klaps ophield. Zij herkende de stem van kaar zoon en dadelijk daarop trad Gcoigo dan ook reeds de kamer binnen, nadat bij een be diende op zijde had geduwd, die liet hem had willen beletten. Hij had. gedacht dab bij zijn moedor sa men met mevrouw Vasselin zou vinden. Do onverwachte tegenwoordigheid van Sabino' maakte hem verlegenbijl bleef een oogen- bhk staan en boog toen voor 't jonge meisje dat blijkbaar nog meer opgewonden was dan hij. Heb doel van zijn haastig herwaarts ko men was geweest, om zoo mogelijk een ont moeting tussclien zijn moeder en mevrouw Vasselin te vermijden, opdat Sabine de ont zettende beschuldiging, dio men togen haar grootvader opgeworpen liad, niet zou verne men. Toen liij nu haar door tranen over stroomd gelaat zag, dacht liij dat hij nog te laat gekomen was, en zeido verwijlend tot zijn moeder: „Wat liebt u gedaan, moeder!" Sabino doorzag zijn edelmoedige handel wijze en diepe schaamte beving baar, dab 't haar destijds zoo gemakkelijk gevallen was, den staf over hem te breken. „Ik lieb alleen een plicht volbracht," ant woordde mevrouw Lancemont. „U dacht niet aan plicht, maar alleen aan wraak." „En zelfs al ware dat zoo „Dan had u een George zweeg plot seling, om geen te harde uitdrukking te be zigen, maar daarna vervolgde hij: „Wij hebben hier niets meer to doen en kunnen vertrekken. Excuseer mij, juffrouw Yasselin! Kom, moeder!" Wordt vervolgd.) itfli

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1