binnenland. Gemengd Nieuws. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. j kerken School. Turk ij Do berichten over do opstandelingen, in Macedonië -wijzen op een zeer enistigen toe stand, Uit Uskub wordt gemeld, dat twee honderd opstandelingen don spoorweg in Let Oosten zijn overgetrokken en aan do bewo ners der stad Varder om brood, schapen en schoenen gevraagd hebben. Aan het hoofd van dezen troep stonden de Balgaarscho ka piteins Georgi en Jovan. Zij' zijn naar Mo- nastir vertrokken, waar men een treffen ver- acht met de Turksehe soldaten. V er. Stat en. Do Central Federated Union, vertegen woordigende 250,000 arbeiders, heeft zich tot president Roosevelt gewond met liet ve)- zoek het Congres in buitengewone z.tinig bijeen te ïoopeu 0111 een oplossing te vinden in do werkstaking dor kolcnivcrkers. Senator Ilanna moet cr zich over Le- klaagd hebben, dat do mijneigenaars rik* bemiddeling van do hand wijzen. Hij zou dan ook zijn vruchtelooze pogingen in dion zin ..staken" en verwachtte, dat de snijd nog geruinicn tijd zal duren. Hofbericht Ter aanbieding hunner gelukwenschen zal H. M. de Koningin Maandag den In Sep tember, ten halfeen uur 's namiddags, be halve de leden van liet Militair en Civiele Huis en die van hrt Huis van H. M. de Koningin-Moeder, ontvangen de presidenten der beide Kamers der Stalen-Generaal, de Ministers, den viee-piesident van den Raad van State en de.i Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Weigering van erkenning. Reuter seint uit New-York Volgens een telegram uit Willemstad heeft de Nederlandsche regeering aan Venezuela kennis gegeven, dat zij de blokkade als niet afdoende weigert te erkennen, Intern. Arbitragehof. De leden der Amerikaansche commissie \oor het Mexicaansch-Atnenkaanschegeschil zijn: Senator M. Stewart, nn. Jackson H. Ralston, agent der Vereenigde Staten voor het kerkelijk geschil» mr. C. J. Kappler, mr. W. F, S. Doyle, Hon. W. L. Penfield, en eenige sectetarissen en aJsistenten, welke groep logeert in het hotel »den Ouden Doe len" te 's-Gravenhage. VoortsAartsbisschop Riordan, Rev. C. Eamm en advocaat Enerney, adviseerende leden. Deze groep logeert in het hotel sdes Indes" aldaar. Union interparlementaire. Uit Weenen is thans beiicht ontvangen, dat de Conférence interparlementaire alsnu zal plaats hebben van 30 September tot 3 October. Do Presidente Sarmiento. Naar wij vernemen zal in het begin der volgende inaanu het Ai gemijn-elie opleidings schip vooradelboisten Presidente Sar miento de haven van Nieuwediep bezoe ken. (»Vad.") Onze oorlogsvloot. Ingevolge Kon. besluit van 25 dezer wordt Hr. Ms. pantserdekschip Friesland met 28 Aug. o.s. te Willemsoord uit dienst gesteld. Bij gemeld besluit is de kapt, ter zee J. H. M. Jansen met laatsgemelden datum eet vol van het bevel over dien bodem ontheven. Do Boerengeneraals. Naar de sGoesche Courant" meldt heb ben inwoners van Goes de generaals verzocht ook hun stad te bezoeken. Atjeh. Aan een particulier schrijven van een of ficier bij dc troepenmacht op Atjeh, haar welwillend ter beschikking gestold, ontleent de ,,Arnh. Ct.'' het volgende de Atjehers vertrouwen ons nog niethet land is nog niet gepacificeerd. AVe zijn op den goeden weg, maar het gaat uiterst langzaam. Gebrek aan voldoende troepenmacht leidt tot gemis van de ucodi- ge krachtsontwikkeling eenerzijds, tot het niet altijd betrachten van de noodige voor zichtigheid anderzijds. Niet altijd kan pic- veutief gewerkt worden, en waar men zoo gauw wil aannemen, dat men volledige on derwerping bereikt had, was het te voorzien dat wij te eeniger tijd „klop" zouden krij- gcu' „Dit is de afgeloopen weck helaas gebeurd. Hier in de Pasei-streek tweo klewangaanval- len, die ons 2 dooden, 12 gewonden en zes re peteergeweren kostten; ginds op de West kust in Seunagan (bovcn-Meulaboh) twee aanvallen met liet blanke wapen, maar in grooteren omvang. Lieten wij bij de eerste overvalling 6 dooden en 28 gewonden liggen en dat op oen geveehtssterkte van 40 man de tweede is nog niet in zijn geheel be kend. Het telegram meldt den dood van een marechaussee-luitenant, de verwonding van een controleur en een kapitein, terwijl „hoopjes" soldaten en marechaussees dood en gewond zijn13 geweren en 6 karabij nen vielen den vijand in handen. Dit spreekt boekdoelen. Dat men bij een colonne van twee compagnieën niet in staat is, onmiddel lijk de verliezen na te gaan, duidt op een toestand van grenzcnlooze verwarring, die in den tegenwoordigen, zoogenaamd rustigen" Atjeh-oorlog ongekend is. „Jelui, in Holland, met je uit den aard der zaak weinige belangstelling in koloniale zaken (onbekend maakt onbemind) kunnen je zoo geen voorstelling maken van den in- 'druk, dien deze berichten hier hebben te weeg gebracht. En waar het mij' leed doet voor do arme slachtoffers, dio gevallen zijn, zou ik dezo rampen kunnen toojuichen, om dat zij als waarschuwing zullen klinken in de ooron van hen, dio togen boter weten in, liet er maar op wagen mot con handjevol troepen, om het toch vooral op een goed koopje o heerlijke karaktertrek van ons Hollandsch gouvernement to docuMen zou die Ilollandsche economen aan do ooren willen trokken, hun toeroepen „mennokes, begrijpen jelui niet, dab wanneer je gedu rende 20 jaar f 3 uitgeeft, dit veel duurder i» dan gedurende 2 jaar olk jaar f 30 1" Daargelaten, dat men, heb laatste systeem volgende: het stolsel van flink aanpakken, van krachtsontwikkeling („ontzag" is voor don inlander synoniem met „vrees") in dio twee jaren op gunstige resultaten zal kun nen wijzen. „Maar wij, Hollanders, zijn en blijven peuteraars, wij verkneukelen ons biji kleinig heden en zien do grootc zaken over hot hoofdwij praten to veel, wij doen te wei nig wiji dooden het initiatief en kweeken den sloiu'gecst. Ik doel hier op de bureau cratie, op den ambtenaarskring, waarin hon- deiden gewichtig zitten te redeneeren over quaesties, dio een kind kan oplossen; waar in het: ..zooveel hoofden, zooveel zinnen", allen blind maakt voor het: „Time is mo ney" Dr. Knypor. De Itaünansche correspondent van de »N. R. Ct." uit Florence meldt d.d. 23 Augustus Volgens eeo bericht uit Milaan aan de sTiibuna" is minister 'Kuyper daar gisteren uit Tirol aangekomen. Z.E. zou daar of te Rome eene samenspreking met den llaliaan- schen minister van buitenlandsche zaken hebben. Van particuliere zijde vernam ik, dat de minister even hier ter stede is geweest of zal komen, om familieleden te bezoeken, en dezer dagen te Turijn wordt verwacht voor het reeds gemeld bezoek aan de tentoon stelling aldaar. Verleend ontslag. Bij Kon. besluit is aan II. Uitdenbogerd, te Bleiswp, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogheemraad van Schieland, provincie Zuid-Holland. Dankbetuiging:. Mevrouw Waszklewiczvan Schilfgaarde in den Haag, heeft van mevrouw Blignaut te Bloemfontein een dankbetuiging van vrouwen uit het concentratiekamp aldaar ontvangen, gericht vaan alle belangstellenden in Nederland en Frankrijk". Uit den brief blijkt groote erkentelijkheid voor voeding en kleeding, in het kamp uitgereikt. Mevrouw Blignaut is de echtgenoote van een der leden van het Nederlandsche Bijstands- fonds te Bloemfontein. Het is vooral aan haar te danken, dat met het geld van de Zuid- Afrikaansche Vereeniging in veler nood voor zien is kunnen worden. Goedkoop. De antiliberalen zullen trachten. Van Bylandt in de Staten van Zuid-Holland door mr. Kolkman te vervangen.'t Schijnt gebruik te worden zegt de Haagsche correspon dent van 't sN. v. d. D." aan éen persoon drie mandaten (Raad, Staten en Kamer) op te dragen. Ik geef in overweging, als düt toch kan, 't dan nog maar wat uit te breiden en te bepalen, dat iemand in hetzelfde college twee distrieten tegelijk kan vertegenwoor digen. Voor de praktijk zou 't toch op hetzelfde neerkomen en het zoeken van stroomannen overbodig maken. En in theorie Wel, als in België één kiezer twee of meer stem men kan uitbrengen, waarom zou dan ook niet b.v. mr. Kolkman in onze Kamer een dubbele stem hebben voor Rheden en 's-Gra venhage II? Het effect zou hetzelfde zijn en 't kwam nog f 2000 goedkooper uit. Patrimonium. De tweede vergadering was evenals de eerste druk bezocht. Om 9 uur geopend werd zij o n T21/g uur verdaagd. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van geluk- wensch en hulde gezonden en door H. M. telegrafisch beantwoord. De voorstellen over werkstaking werden mei belangstelling besproken. In de namiddag- vergadering hield de heer J, Herman, Am- steidarn, een referaat overcoöperatie bezien van het standpunt van eeu tegenstander. Deze lezing ondervond zeer veel bestrijding. Adhesie werd betuigd aan vooistelien be treflende vaccinatie en prostitutie. De belangrijke jaarvergadering weid ge sloten door ds. A. S. Talma. Nat. Boml voor Vreemdelingenverkeer, In de te Middelburg op 7 September te houden algemeene vergadering van den Naiio- ualen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland, zullen o,a. de navolgende bestuurs voorstellen worden behandelda. tot de inrichting van een centraal bureau van infor matie te Amsterdam b. tot uitgave van een vouwkaart van Nederland metDuitschen tekst en bovendien ook met Franschen tekst, en c. tot uitgave \an een eigeu orgaan van den Bond. Door de afdeeling Middelburg is ter gele genheid van haar tienjarig bestaan uitge schreven eene tentoonstelling van reclame- middelen, uitgegeven vanwege Vereenigingen tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer en Transportmaatschappijen (spoorweg-, stoomboot- en tramwegondernemingen) in Europa en Amerika. Daaraan is tevens ver bonden een wedstrijd voor een reclamebiljet en voor eene reclame-kaart voor Walcheren. Ned. Metselaarsbond. De Nederlandsche Metselaarsbond heeft gisteren o. a. besloten van hare leden bij een werkstaking of uitsluiting in het vak, en waai bij meer dan 10 der (eden eener afdeeling betrokken zjjn, één uur plaatselijk loon te heffen tot steun van hen die in strijd zijn. Die steun zal echter niet hooger zjjn dan 40 n/0 van het verdiende loon en 50 cent per week voor ieder kind beneden de 40 jaar. Voorts, dat de bond bij elke toonbeweging zal jjveren voor een maximaleu aibeidsdag van 10 uur, en voor afschaffing van aangenomen weik. Bij referendum zal uitgemaakt worden of de bond zich zul doen vertegenwoordigen op het internationaal socialistisch congres, dat te Amsterdam zal worden gehouden en waar voor een uitnoodiging was ingekomen. FInantleel Nieuws. Rijks-Postspaarbauk. In verband met het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 88), ge wijzigd en aangevuld bij de wet van 20 Juli 1895 (Stbl. no. 135), wordt ter algemeene kennis gebracht, dat gedurende de maand Juli 1902 zijn ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inlagenf 4,589,299.201/2 Terugbetalingen (waar onder f 12,707.73 wegens aankoop van inschrijvin gen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving) - 3,265,984.06 Meer ingelegd dan terugbetaaldf 1,323,315.141/2 Aan het einde der maand Juni 1902 was ten name van de verschillende inleg gers ingeschreven - 96,003,813.971/2 zoodat het tegoed op uit. Juli 1902 bedroeg f 97,327,129.12 In den loop der maand zijn 9591 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven, 3493 geheel af betaald, zoodat aan bet einde der maand nog 939,960 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Juli is voor een bedrag van f 1,010,396,18aan inschrijvingen ineenGroot- buek der Nationale Schuld, obligatiën ten laste van den Staat of certificaten van in schrijving ten behoeve van 1307 inleggers aangekocht. (»St.-Ct,") Gemeenteraad. De gemeenteraad zal een vergadering hou den op Dinsdag 2 September, des namiddags te 2 uur. Aan de orde zijn de volgende onderwerpen 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een wethouder. 4. Benoeming van leden v/d. Gascommissie. 5. Idem van de Comm'. voor de gemeente werken. 6. Idem van de Oommissie voor de reini gingsdienst. 7. Idem van de Commissie voor het pak huis nde Nederlanden". 8. Idem van de Commissie voor de straf verordeningen. 9. Idem van de Commissie voor de pl. belastingen en het onderzoek der bezwaar schriften. 10. Idem van de Financieele Commissie. 11. Samenstelling der afdeelingen tot het onderzoek van de begrooting voor 1903. 12. Benoeming van een' Ieeraar in het vakteekenen aan de Burgeravondschool. 13. Benoeming van leeraren in de wiskunde en de natuurlijke historie aan de Hoogere Burgerschool voor den cursu3 1902/3. Aanbevolen worden de heerenM. J. de Boer, candidaat in de wis- en natuurkunde te GroningenL. S. Ornstein, candidaat in de wis- en natuurkunde te Leiden. 14. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school B, Voorgedragen worden de dames1. E. van Biene te Schiedam2. "W. J. Visser te Schiedam3. H. H. v. Katwijk te Schiedam. 15. Voorstel van B. en AV. tot ruiling van grond aan de Gerrit Verboonstraat (koren molen r>de Hoop"). 16. Voorstel van B. en "W, tot voortzetting van de gemeentereiniging in eigen beheer. 17. Voorstel van B. en "W. tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invoide- ring van schoolgeld wegens het herhalings- onderwijs. 18. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente dienst 1902, 19. Voorstel van B. en W. tot liet toe kennen van eene jaarlijksche recognitie aan den heer J. v. d. Velden, wegens het hebben van een afvoerbuis over diens terrein. 20. Voorstel van B. en W. tot het ver huren van grond aan den heer A. C. A. Nolet. 21. Voorloopige vaststelling der rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1901. 22. Goedkeuring van de rekening van inkomsten en uitgaven der dd. schutterij, dienst 1901. 23. Goedkeuring van de rekening van inkomsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1901. 24. Rekening en verantwoording van de teekenschool van den R.-K. Volksbond over 1901. 25. Adres van J. Batenburg, baggerman bij de gemeente-reiniging om eene toelage uit de gemeentekasmet advies van B. en W. 26. Adres van de Wed. P. L. van Amerorn om hare zoon eene toelage als kweekeling te blijven uitkeereumet advies van B. en W. 27. Voorstel van de ledenP. Loopuyt, W. A. Beukers en M. C. M. de Groot tot wijziging van het Haven-reglementmet advies van B. en W. G emeente-reiniging. De commissie voor de gemeente-reiniging heeft in een uitvoerig schrijven d.d. 9 Juli 1.1. op verschillende gronden de wensehelijkheid betoogd om de exploitatie der gemeente- reiniging in eigen beheer voort te zetten. Met de aangevoerde overwegingen kunnen B, en W. zich zeer goed vereenigen, zoodat zij voorstellen de exploitatie der gemeente- reiniging in eigen beheer voort te zetten. V Uit het schrijven van de commissie voor de gemeentewerken vermelden wij het vol gende Hoewel eerst met 1 Januari a. s. de ter mijn van 5 jaren zal zijn verstreken, gedu rende welken bij wjjze van proef de reini gingsdienst in eigen beheer is genomen, acht de commissie het met het oog op de vaca ture, die ontstaan zal door het vertrek van den hoofdopzichter gewenseht dat de Raad zich nu reeds uitspreke of met de exploitatie in eigen beheer al dan niel zal worden voort gegaan. De voordeeien van eigen beheer springen in het oog (de weikzaamheden worden beter en deugdelijker verricht dan bij uitbesteding). Van 1876—-1885 werd per jaar f 10840.™ bij uitbesteding betaald, van 18861895 f 14000.-, in 1896 f 16435.50, in 1897 {16788.931/2, en bij de laatst gehouden aan besteding in 1897 f23495.zoodat er een geleidelijke stijging valt waar te nemeu. In eigen beheer waren de kosten in 1898 f 21383.681/0, in 1899 f'25938.801/3. in 1900 122487.531/2, in 1901 f 18453.60 of gemid deld {22068.401/2 per jaar. Tegenover de som van de in 1897 gehouden aanbesteding, doch niet gegund (f23495), zijn de kosten voor de gemeente minder en daardoor alleen reeds een reden vóór eigen beheer, te meer nog daar zeer zeker beter werk wordt geleverd. In de zooeven genoemde kosten over de jaren 18981901 zjjn begrepen die van zand- strooien, bezorgen van zand en zout bij brug gen en sluizen, het diepweik van havens buiten aanbesteding, het vegen van straten enz., welke werkzaamheden vroeger door gemeentewerken werd uitgevoerd, hetgeen circa f 1500 per jaar kostte benevens de kosten van de verbouwing van den paarden stal en de woning van den opzichter. Ook werden de arbeidsloonen van f7 ver hoogd tot f9. Naar aanleiding van dit alles komt het der commissie wenschelijk voor met de exploitatie in eigen beheer voort te gaan, in welken geest de commissie dan ook adviseert. De verordeningen betreffende het her- haüngsonderwijs, die met 1 November e. k. in werking moeten treden zijn nog niet door den Raad vastgesteld. B. en W. bieden thans ontwerp-verorde- ningen op de heffing en invordering aan, waarbij het met het oog op de geringe gegoed heid van de leerlingen die van'therhalings- onderwijs gebruik maken wenscheljjk is voorgekomen het schoolgeld op het minimum bedrag volgens art. 47 der wet op het Lager Onderwijs te bepalen. Korenmolen „de Hoop". B. en "W. hebben reeds meermalen over wogen of niet door wegruiming van het over blijfsel van den voormaligen windkorenmolen sde Hoop" aan de Gerrit-Verboonstraat te gemoet gekomen kon worden aan de eischen van het daar ter plaatse steeds drukker wordende verkeer, terwijl tevens de welstand zou kunnen worden verbeterd. Nadat de onderhandelingen met de eigena res, mejuffrouw A, H. Juffermans alhier, aan vankelijk tot een aanbod van de eigenaresse haddeu geleid onder voorwaarden die voor de gemeente te bezwarend waren, is thans een schrijven van mejuffr. J. ingekomen d d. 27 Juni j.l. waarbjj aan de gemeente het nog staande gedeelte van den molen wordt aan geboden onder beding, dat de gemeente aan haar afsta den grond, daarachter gelegen met een gedeelte van het terrein, waarop de molen staat. Deze ruil komt B. en W. alleszins aan bevelenswaardig voor, daar het wegbreken van het onooglijk overblijfsel van den molen, dat bovendien een sia-in-den-weg is voor het verkeer te dier plaatse, dat zeker meer en meer zal toenemen, het verkeer zeer ten goede zal komen. De nieuwe straat zal op het smalste puut en over een zeer korte lengte een rijweg breedte krijgen van ongeveer 8.70 M., terwijl uie thans 4.90 M. is. Bij het atbreken van den molenromp zou echter een uitspringende hoek verkregen worden, dio aan alle zijden slechts onaanzien lijke achtergevels zou vertoonen. Het beste middel ter vooikoming daarvan achten B. en W. door aan de ruil ie verbinden de voor waarde, dat worde ingezonden een plan van bebouwing van het terrein, dat aan de eige naresse van den molen zal worden afgestaan (235 c.4.) en dat bebouwingsplan door het college van B. en W. woide goedgekeuid. In dezen geest bieden B. en \V. den Raad een ontwerpbesluit ter vaststelling aan. Voor de vacante betrekking van directeur van gemeentewerken hebben zich 32 sollici tanten aangemeld waaronder civiel-ingenieurs, weiktuigk. ingeoieurs, officieren by het wapen der genie, architecten en opzichters bij den waterstaat en gemeentewerken. Tot ons ons leedwezen moeten wij mede- deelen dat de toestand van het zoontje van J. M., dat gisteren te Hillegersberg van een schommel viel en met het hoofdje op een paal terechtkwam nog n:et.buiten gevaar is te achten. 'Zaterdag 30 Augustus a.s. te 81/2 uur zal de afdeeling Schiedam van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel een open bare vergadering houden in »de Vriendschap" aan de Marktgraaflaan alhier. Als spreker zal optreden de heer F. W. N. Hugenholtz, lid van de Tweede Kamer en lid van den Ilaarlemschen Gemeenteraad met het onderwerp: ïKlaploopers ep (ie Kapitalistenbende". r~ TrrT' 1 '"'-i j Maandag werd vanwege het Groene Kruis 1 alhier een zestal kinderen, voor wie een ver- I blijf in de buitenlucht door de doctoren I van heilzamen invloed geacht wordt voor j hun gezondheid, onder geleid van. de diaco- j nes gebracht naar Rotterdam, waar zij' z;c'n aansloten bij do IJselmondscho vacantieko- lonie, waarmede zij) trokken naar Leur bij i Breda, om daar 3 woken to blijven. De hier gehouden Unie-collecte 'hooft op- gebracht'274.-101, waaronder ƒ10 voor 't f suppletiefonds van kork B. D© collectanten zijn echter nog niet geheel' klaar. j Do collecte voor het Wees- en Rusthuis 1 dor Gereformeerden heeft, met inbegrip van f reeds vroeger verkregen giften, opgebracht, f 551.031, terwijl nog enkele giften te watsh. ten zijn. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Groote Lindt 1 c, a. door den heer Th. J. L. Ruys, cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Bedum (B) de heef F. J. 5 Hagen, cand. te Reeuwyk. Middelbaar Onderwijs. Naar aanleiding van de opmerking, dat dit jaar het aantal jongelui die voor een kos- j telooze opleiding aan de Rijks H. 'B. S. in s aanmerking komen, hoewel velen voldoend f examen aflegden, zeer gering is, zegt „Het j Centrum" „Geheel ten onrechte wordt hier aan dr. Kuyper verweten, dat hij door hoven ge- j wraakten maatregel toont, niet genoeg te 1 willen opkomen voor do belangen der „klei- ne luyden." t „Immers, aan onvermogende jongelieden, die geen hijzonderen aanleg voor studio heb ben, wordt doorgaans oen slechte dienst be wezen, wanneer zij voortgestuwd worden op een wetenschappelijke carrièro. „Zcüfs ingeval zij hun studies mot vod inspanning teneinde brengen, bestaat er nog groote kans, dat zij' in do maatschappij slechts brekebeenen zullen zijn. „Het „geleerde proletariaat", dat bijv. in Duitschland zoo talrijk wordt aangetroffen, brengt van zijn behaalde diploma's noch voor zichzelf, noch voor de gemeenschap, eenig voordeel van bc teekenis mee. „Maar des te moer nadeel, omdat liet de markt overlaadt en hij uitstek de kweek school van ontevredenheid is gebleken. „Aan intellectueel-topzware mensohen, dio in bet Fransch „déséquilibrés" heden, be staat ten onzent waarlijk geen behoefte 1 meer. 1 „Evenmin als particuliere, zijn er dus in werkelijkheid geen algemeene belangen meo gemoeid, dat weinig begaafde of zelfs mid delmatige jongelui, die van huis uit onver mogend zijn, op Staatskosten de H. B, S. bezoeken. „Men kan gerust zeggenintegendeel. „Dr. Kuyper heeft dan ook zeer wijs ge handeld, toen hij van de ultra-democratische lijn, door zijn voorganger gevolgd, afweek en terugkeerde tot do in dit opzicht gezonde opvatting van minister Van Houten. „Alleen voor jongelieden van bijzonderen aanleg kan het gewenseht zijn, dab de Staat bij1 wijze van uitzondering de H. B. S. kosteloos openstelt." 1 Er gaat een bericht door do bladen alsof minister Kuyper iets aan do voorwaarden voor de kostelooze toelating van leerlingen op de rijks h. b. scholen had veranderd. Ons is daarvan niets hekend' en het bericht komt ons vreemd voor, omdat die voorwaarden niet bij1 ministerieel© beschikking maar bij Kon. besluit worden vastgesteld. 1 Dat de bewuste berichtgever niet volko- men goed op do hoogte is, kan daaruit blij- ken, dat bij' den oorspronkolijkon maatregel der kostelooze toelating aan minister Van Houten toeschrijft, terwijl het desbetreffen de K011. besluit is van 9 Aprl 1892 en de handteekening draagt van minister Takvm Poortvliet. („Schoolblad.") Lager Onderwijs. Het boofdbestuur der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland is naar aanleiding van een Kon. besluit van 9 Juli jl„ waarbiji ten aanzien van de sala rissen der hoofden van scholen in de gemeen- to Voorst werd beslist, dat die salarissen s evenredig hooger behooren te zijn, naar ge lang de wettelijke bijdrage in de jaarwedde van het hoofd eener school meer bedraagt, thans voornemens te beproeven, of de i Regeering dit goede beginsel niet algemeen als rcgol zou willen stellen, ook al moetvoor elk afzonderlijk geval eeu afzonderlijke be slissing worden 'genomen. j In het orgaan dor Vereeniging worden thans de hoofden van scholen met 200 of meer leerlingen uit-genoodigd, do regeling van de jaarwedde in hun .gemeenten in dien deze niot of niet voldoende het wette- lijk minimum te boven gaan aan 't hoofd bestuur medo te deelen. Een eccamen opgaaf. j In het „Nieuwe Schoolblad" worden 6 opgaven medegedeeld voor heb toelaUn0 examen tot de lo H. B. S. met 3-j. cursus j te Amsterdam en daaronder 'komt het vo gende vraagstuk voor Een hak, lang 0.125 D.M., breed' 76 cM- j

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2