56'" Jaargang- Zondag 14 en Maandag 15 September 1902. No. 10956. Eerste Blad NINA. Steun aan onze stamverwanten. Twaalfde L ij s t. Sedert onze vorige opgave ont vingen wij van N. N. f2.in de bus 22x/2, zoodat het totaal van het door ons ontvangene met de vorige opgave bedraagt f 158.22%. 'TPSffisüüSr«r 3 onderwijzers(esseii) 1 onderwijzer in liandteekeiien, 1 handenarbeid 1 onderwijzeres BUITENLAND. 3) SCHIED1MSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vla ar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prys per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBotersiraat GS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. Tn de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ho. 133. Aan de HERHALINGSSCHOOL voor Jon gens en aan die voor Meisjes worden ge vraagd voor den cursus 19021903 met hoofdakte, en in nuttige handwerken. De bezoldiging bedraagt voor bovenge noemde onderwijzers of ouderwyzeressen f21 en voor de vakonderwijzers en vakonder- wijzeiessen f 16 per wekelijksch lesuur. Sollicitatiestukken m te zenden bij den Burgemeester vóór 15 Sep! ember a.s. ASiCfKMlSISBi OVERMlCHT. SCHIEDAM, 13 September 1902. Xnlii. Afrika. Koning Edward heeft een koninklijke com missie benoemd die een onderzoek zal instellen naar alle voorbereidende maatregelen voor den Zuid-Afrikaanschen oorlog, de wijze waar op die gevoerd is en de krijgsverrichtingen, die leidden tot de bezetting van Pretoria, Die commissie bestaat uit zeven leden loul Elgin, voorzitter, lord Esher, air Ileniy Norman, sir John Hopkins, sir John Edge, sir John Jackson en sir George Goldie. Ilet hygiënisch congres te Manchester, heeft de onvoldoende gezondheidsmaatregelen door het War-Office geuolïen m Zuid-Afiika. scherp geciiliseerd. De piesident schatte het aantal gevallen van dysenlene die iu het Engelsche leger voorkwamen op 75.000. De mijnbelasting vindt heftige tegenkan ting in Transvaal. De correspondent van de Naar F. W. ROBINSON'a roman uit dei Artisbemvereild. Pickerson's brommerig gelaat klaaide al lengs o-p, de sl'otbopalmg van Kitty's aanbod schoon hom zoo zcor too te laclion dat bijeen tijd lang sprakeloos zijn stiefdochter aan staarde. Van deze gunstige gelegenheid maakte vrouw Pickorson gebruik om zitli stilletjes te verwijderen en zich reisvaardig to maken. Eindeilijik vond Piokerson zijn spraak te rug en met brillende stem zeido Jiiji „Gij! hebt tocli gezegd vijftien shilling, nietwaar mejuffrouw Budo?" Kitty knikte bevestigend. „Die krijg ik dus elke week prompt uitbe taald 1" „lederen1 Maandag zoolang gij tenminste ons onzen gang laat gaan." „Maar kunt gij zoo'n som missen 1" „Zeker, Nina on ik wij verdienen beide.' „Waarom kwam zijl niet mede of in uw plaats?" „Zij beeft een der eerste nummers in do „Circus Variété" cil"om elf uur moeten wij samen' in het Alliambra optreden, buiten dien is zij' Uu jnist niet daarvoor gestemd, zij heeft genoeg aan baar eigen zorgen en is „Witb >s zijl"' vroeg Pickerson. „Het, raakt u vbrder niet, wat zij is of niet is!" pWcJ zool En waarom gaat dab mij niets aan? Ben i'k niet haar oilgen vader?" ,,'t< Is God geklaagd, maar het is zool „Is zij ziek?" „Neen, volmaakt gezond 1" „Zou zijl talent hebben voor het theater »Times" te Johannesburg seint een bestrij ding van het sStnndarcT-artikel over de oorlogsbelasting op de mijnen. Hij waarschuwt tegen liet heffen van die belasting, omdat zij de mijnindustrie zal verlammen, en de kapi talisten zal afschrikken. Hij dringt aan op spoedige vaststelling van hel bedrag en zegt dat 50 millioen Pond in drie jaar het hoogste is wat Transvaal betalen kan. Een Laflan-telegram uit Kaapstad meldt dat de Kaapsche wetgevende vergadering de tweede lezing heeft afgedaan van de »Indem- uity Bill". De Hollandsche leden gingen weer hevig te keer tegen de toepassing der krijgswet. De afgevaardigde Maasdorp zeide dat de op stand in de kolonie zonder quaestie voor een deel was toe te schrijven aan de toepassing der krijgswet. Te Graaf Reinet had men een voudig een herhaling beleefd der Spaansche inquisitie met al haar verschrikkingen. De heer de Wet verklaarde dat de bena ming Drebef' bijna een eere-naam was ge worden. Andere leden mcikten op, dat voor de vei keerde toepassing der krijgswet eerder koloniale dan Engelsche officieren aanspra kelijk moesten gesteld worden. Donderdag sprak Merriman in de wetge vende vergadering tot verdediging van zijn motie, afkeuiende de voorgestelde schorsing van de grondwet en hulde brengend aan de houding van den premier sir John Gordon Sprigg. Hij kenschetste de houding der pro- gessisten als ubeneden alle ciitiek" en viel lord Milner heftig aan over diens brief aan den gouverneur sir "Waker Hely-Hutchinson, verklarende dat hij zich als partijganger gemengd had in den strtfd. Dr. Smartt ver dedigde lord Milner, die zich loyaal heeft onderworpen aan de beslissing van minister Chamberlain en geduldig zal wachten totdat de loop der gebeurtenissen zijn houding rechtvaardigt. Men bericht dat in den Amerikaansclien Staat Pennsylvnnië 18,000 ploegen voor Zuid- Afrika zijn besteld. Te Johannesburg beslaat een inrichting voor de emigratie van Engelsche vrouwen naar Zuid-Afrika. sTtie Women's Immigra tion Department" geeft aan de Londensche afdeelitig^commissie op wal voor soort van vrouwen noodig zijn en tot nu toe werden alleen vrouwen in dienstbetrekking gezonden of zij die een zoodanige werkkring krygen waaraan kost en inwoning zijn vei bonden. Elke bezending vrouwen wordt begeleid door eene anoatrone". De emigrante heeft zich slechts te verbinden, van haar loon 12 pd, st. aan de regearing terug te betalen. De regeering betaalt overigens het passage biljet, de reiskosten in Af11ka, liet logies te Kaapstad en Johannesburg, en de emigrante „Ja, zeker dat is bet, wanneer gij1 liet nu toch wilt weten." „Juist, d'at had' ik ook iceds gehoord van een van mijn vrienden. „Wat hebben uw vrienden over haar fce ïectekavelen „Bemoei u niet mot mijn zaken, juffrouw Bud'e! Dat gaat je weer mots aanl" Op dit oogenblik trad' vrouw Pickerson do kamer binnen. Haar lioofd was getooid mot eon afgedragen, zwart vilten hoedje, mot roodo banden onder do kin vastge knoopt. De magere handen waren bedekt door verkleurde handschoenen en haar gc- heele spichtige verschijning maakte een spookaohtigen indruk. Do roodgeweende oogen en neus verhelderden haar bleek ge laat. Pickerson keek zijn vrouw min of meer be schaamd aan, hij gevoeldo zich dien avond niet bijster op zijn gemak. „Waar zijn je koffers?" vroeg hij1: „Wil ik ze soms naai- bui'ten brengen „Gisteren bob ik mijii boeltje al vooruit- gezonden, Samueli weinige dat Kitty mij toestond om mede te nemen," voegde zij er aan too. „D'en overigen den," zei Kitty tegen Pickerson. „Wat ge nog vindt van uw gading, is u gegund. „Zou hot do moe ito waard zijp, daarvoor te bedanken? Dus van nu af aan is dit buis geheel van mij mot ales wat er in is?" „Alles behoort u thans toe, oudje maak hot nu maar niet al te Spaansch „Ik verkies niet dat je mo „-oudje" noemt, stoof Pickerson woedend op. „Voor afwisse ling was hot niet onaardig al's wij nu eens iu vrede scheidden. „Ik meende hot ook zoo kwaad nitet," ant- woorddei Kitty vergoelijkend. „Samuel nu ga ik je verlaten," klonk vrouw Pick-arson's piepstemmetje, terwijl zij een schuwen blik op liaar eclitegenoot wierp rommel kunt ge bohou- wordt ondei houden totdat zij in betrekking gaat. De zorg van de regeering strekt zich zelfs uit tot de betrekking zelvede patroon wordt ondervraagd over hel logies, het loon dat bij verstrekt en het werk dat hy ver langt enz. ■sr In een correspondentie over lord Milner uit Johannesburg gedateerd 27 Juli, kwam het volgende voor sHeden had hier een bijeenkomst van Israëlieten plaats, waarin hij de eigenschap pen der Israëlieten als kolonisten hoog ge schat had. Milner zeide, dat, welke voorwaar den ook door de Transvaalsche wet werden gesteld op naturalisatie, lig er zeker van was, dat er geen onderscheid zou gemaakt worden tusschen Israëlieten, van welk land zij ook kwamen, noch dat er eenig onderscheid zou gemaakt worden ten opzichte van den gods dienst. Milner voegde er by, dat alles wat naar afkeerige gevoelens tegenover Israëlie ten van vreemden oorsprong zweemde, hem geheel vreemd was. IIy had geen vooroordeel tegen Israëlieten qua Israëlieten. Eenige Is raëlieten behoorden tot de beste menschen, die hq ooit had gekend, met wie hy persoon lijk bevriend was." Een broeder van generaal Botha, Hans Botha, is te Bray-Dunes, op acht kilomeier afstand van Duinkerken, aangekomen en door de bevolking ontvangen. De commandant be tuigde zijn dank in het JJollandsch, daar hij het Fransch niet machtig is en de «Figaro" vertelt dat hy door de inwoners zeer goed is verslaan. Andries de Wet, een neef van den gene raal, is uit Haarlem te Berlijn aangekomen, waar hy in de private kliniek van professor Bergmann, Johannisstrasse, opgenomen is. Het betreft een schotwond, die de jonge, nauwelijks twintigjarige man in den Zuid- Afrikaanschen oorlog heeft gekregen. Tot begeleiding van den jeugdigen De Wet bevindt zich een arts. Duitsche bladen meenden dat het de groote iChristiaan" zelf was, die te Berlijn kwam om een operatie le ondergaan. (aemengde Heric^eeMsugesa. Emg eland. Thans is bepaald dat de koning en konin gin van, Engeland op Zondag 19 Oct. den dankstond] in do Wcstmitostor Abdy zullen bijwonen en daags te voren de City komen bezoeken, teneinde oen rijtoer te maken door liet zuidelijk gedeelte van Londen. De hertog van Orleans, die Engeland's gastvrijheid heeft geschonden door openlijk zijn ingenomenheid! to betuigen mot Wil- lette's nummer van „Le Riro" „V'la les Angl'ais", en dientengevolge dit land heeft moeten verlaten, lieeft van koniing Edward' vergiffenis gekregen. De „Times" meldt dat de hertog en do hertogin van Orleans uit Hongarije tei Londen zijn aangekomen „na dat Engeland wederom voor hern open stond". Een brief uit Calcutta aan do „Daily News" meldt d'at er zicli in Engefech-Indie onder do bevolking een sterke strooming openbaart dio tegen bet houden der kro ningsfeesten van keizer EdSvard' te Delihi den Ion Januari a.s. ageert. D'e belastingschuldigen! moeten daarvoor 3 millioen guidon extra opbrengen. De cor respondent deelt vorder- mede dait do reg-eet- ring eeu uitnoodiging gclijik staande met een bevel tot bijwoning der feesten zond aan circa 100 inil'andsdhe Verston, die in praclib met elkaar zullen wedijveren, het geen de bevolking zal komen te staan op 15 millioen gulden. Geen wonder dat de correspondent schrijft „Iedereen wil absoluut! niets over de kro ning hoeren en groot en klein gaan gebulkt ondor do extra uitgaven. Men beschouwt do feesten als overbodig, daar Indië genoeg zaam vertegenwoordigd' was bijl de 'kroning ito Engeland, waarbij' niet moot worden ver geten, dat de bevolking bijna zonder ophou den door hongersnood wordt geteisterd Yan d'e andere zijde zegt de „Daily Mail" dat de zaken in Britsch Indië zoo slecht niet gaan. De handel bloeit, want in- en uitvoer nomen jaarlijks aanzienlijk toe. „liet is je eigen schuld, als liet je slecht bokomt," beslbot Diokei'son met oen onver schillig schouder ophalcu. „Ilc weet .het wel, Sam, en ik geloof ook niet, dat ik hot wennen zal, maar mishan deld worden zal ik niet meer, daarvoor ben ik te oud' geworden!." „Papporiapap I Ge zijt om den dood niet zwakker dan ik „Ja en, wanneer gij nu wildot beloven, dat gij. begon het vrouwtje, dook Kitty viel haar luid'o in de reder „Beloven kan hij alles, maar zijn woord houden d'at doet hij toch niet! Zoo is zijn aard altijd geweest en daarin zal wel nooit verandering komen. La ten wij daarover geen nuttoloozo woorden verspillen!" Pickerson smoorde een kraeli ti'gen vloek, die zeker niet op oen verbetering van zijn toekomstig vrijgezellen-loven, wees Hij was op het punt om nog te olfder ure do sclioone plannen van zijn stiefdbehter in het water te' doen vallen, doch het aan bod' van de klinkende munt had zijn gere- gelden -gedachtengang totaal in de war ge bracht. „Hoo spoediger gij heiden mij- uw hielen laat zien, des te aangenamer za.l het mij we zen," buM'orde Pickerson als afscheidsgroet. Een snelle hbofslag en heb rollen van een rijtuig, vermengd met het joelen van kinde ren en uitroepen van verbazing zoowel uit mannelijke alls vrouwelijke monden, dat al les zette in een oogwenk d'e gansche Grovc- sbraat op stelten. Wat was er nu weer aan de hand Pickorson trok mot een heftig gebaar de voordeur open. Beide vrouwen volgden hom. Een rijtuig met een broodmager paard be spannen, hield voor no. 45 stil', tot klimmen de verbazing van Pifekorson en verdere be woners van dei Grovestraat. Koetsier en pal frenier droegen blauwkleurige livrei met België. Do doktoren constateerden gisteren een lichte verbetering in den toestand der Ko ningin. Heden zou een nieuw consult plaats Jidbben. Frankrijk. D'e „Echo de- Paris" verzekert dat men aan hot ministerie e-rg in verlegenheid zit mot het op uon-activiteit stellen van kolonel De SaitoteRémy, want m tegenstelling met wat er gezegd wordt, duidt geen enkele tekst in de wet aan, d'at d'cze maatregel de van ambtswege op pensioen stelling medebrengt, voor ecu officier, die 30 jaar dienst heeft. In hot ministerie verlangt men zeer, dat de kolonel zelf zijn pensioen vraagt, maar De Saint-Rémy heeft integendeel' besloten iin beroep to gaan bij den staatsraad, legen den maatregel, die hem. treft. Als een ander gevolg van de schoolslui- ting in Frankrijk kondigt do „Figaro" do stichting aan. van' oen bond tot verdediging der katholieke belangen, ondor den naam „Liguo de St.-Martin". Meest allo d'ames d'er aristoci-atio behooron tot den bond, die ten dool beeft, het behoud1 van het goloof, gouden knoopen. Op het rijtuig was een. wa pen mot kroon aangebracht. „Drommeils, d'at ziet er niet kwaad uit," meende Pickerson, en ging evenals zijn bu ren, voort met open mond het verdere ver loop der gebeurtenissen; gade te slaan. Hot portier van het «rijtuig werd' inmid dels geopend en oen slanke jonge man in elegante, moderne kleeding, stapte behendig uit en groette Kitty e.n haar moeder aller beleefdst „Ik hoop d'at ik d'e d'ames niet te lang heb laten wachten1 Wij hebben gereden wat wo konden, d'ocli tot driemaal toe waren wij m dezen chaos van straten en stegen,die zoo zeer op elkaar gelijken, het spoor hijster ge worden." Het jongo mensch sprak met een oigon- aardigon neusklank in zijn stem. „Spaar mij. uw verontschuldigingen, Hans. Maar waarom hebt ge dit oudorwetsche rij tuig uitgekozen?" vroeg Kitty vorscliend. „Alleen -tot vermaak van jong en oud hier uit de huurt?" „Om tijd' te winnen, heb ik hot eerste hot beste rijtuig ik dacht niet dat gij. „Kom, stijg maar in, moeder," verzocht Kitty dringend, „Laten wij maken dat we hier vandaan komen." „Dat iis mijn moeder," ging zij' voort, op de oude vrouw wijzend „Ik ben zeer verheugd, met haar kennis te mogen maken on dio kennismaking te ge legener tijd' voort te zetten," gaf „Hans" ten antwoord, terwijl' hij vrouw Pickerson in den wagen hielp. Onrustig om zich hoen starend, liet deze zich in d'e kussens neerzakken, er in stilte van overtuigd, dat men op weg was, haar ito een gekkenhuis 'te brengen. Fluks sprong ook Kitty pn het rijtuig, dat ervan dreunde, en de jonge man wiorp liet portier d'ioht. „Wat. ga je nu beginnen? Stijg je niet hulp aan do verbannen kloosterlingen,stich ting van allerlei werken enz. Do markies de Castellane, dio den raad, door oen Fransch blad. gegeven, heeft ge volgd en als protest tegen do uitvoering der voreenigingswet rijp belasting niet heeft vol daan, heeft op zijn kasteel! Savignac 'n dieur- waarder zibn verschijnen om beslag te leg gen op zijn goederen. De man mocht echter onverriohter zake vertrekken, want in ge heel do gemeente was niemand tc vinden die als bewaarder wilde optreden. Spanje. Men meldt uit Barcelona, d'at d'e autori teiten don minister van binnenlandsclio za ken verzocht hebben don staat van 'beleg vooralsnog te bandhaven. Ter versterking van de gendarmerie wor den troepen verwacht. In San Sobastiaan loopt heb gerucht, dat binnenkort daar verwacht moet worden1 de Russische irij'kskanseldor graaf Lamsdorff, om koning Alfons zijn opwachting te maken. Düt gerucht wordt door de Spaansche bladen druk besproken en geeft weer voed sel aan db beweringen van e'en aanstaand bondgenootschap mot Frankrijk. Yan regeoringszijdc wordt verzekerd, dat zij zich met deze quaestie nog niet heeft in gelaten Oostenrij k-Hongarij e. D'e gemeenteraad van Praag heeft, om een eindo te maken aan den voortdurend e tl toevloed van Czcchische kinderen naar db Duitsche scholen, van Praag, een commissie benoemd, d'io er op zal moeten letten, dat niet- Duitsche kinderen door Duitsche scho len worden afgewezen, hoewel veel Czechi- sclie ouders wenschen, dab hun 'kindoren Dui-tsch onderwijs krijgen. Iti Briinn is het, om deze reden, tol ongc- rogoldlheden gekomen tusschen de- Czochen en de gemeenteraadsleden. Negen personen werden in hechtenis genomen. In liet stede lijk Duitsch theater werden door de betoo- gers ruiten verbrijzeld. T u r k ij Db Italriaanscho ambassade heeft bij de Porto haar beklag ingediend over de vijlan- dige houding van dbn gouverneur van Jani- na, die zich verzette tegen het bouwen van een nieuw Italiaanscli postkantoor aldaar. Gr iek enl and. Do „Standard" vernoemt uit Athene, dat een koninklijk besluit is afgekondigd, waar bij de verdere uit- en doorvoer van wapenen en ammunitie naar Albanië en Macedonië mode in riep Kilbty verwonderd door het open portierraampje. „Sta mij -toe, Kitty, dat ik „Wat moet ik toestaan?" „Ik wilde nog oen onkel woordje met uw stiefvader spreken. Ik moest het Niu beloo- ven." „Nin is een dwaas en jij nifet minder 1" schreeuwde Kitty. „Je zult op 't l'aatsto oogcnblrik nog al mijn plannen bedierven „Zeker niet zooals ik zei, ik heb 't Nin beloofd en vanavond' zien wij' elkaar toch weder laat mij' maar begaan." „Bega alsjeblieft geen domheden," snauw de Kitty. „lïob moet Niu verzocht hot dringend, dus kan ik hot niet nalaten." „Nu goed, Hans, maar pas op je tel-len, besloot Kitty, dio handig het raampje sloot en do gordijntjes aan beide zijdon liet zak ken. „Hans" gaf don koetsier het sein van ver trek, joelend deed do lieve straatjougdi uit de huurt liet rijtuig uitgeleide. De jonkman klemde zijn monocle vaster in het oog en liet zijn hiilk gaan over den hoop Grovestraat-bewoners, die hem als ©en won der stond aan te gapen. „Hm, ja... wie van d'e heeren is nu eigen lijk mijnheer Piokerson?" „Ik ben Samuel Pickerson," verklaarde de verlaten echtgenoot. „Ilct is mijl zeer aangenaam," begroette het jongo mensch buigend. „Zaudt u mij, heb genoegen willen dbon, uw hoed op te zet ten, dan kunnen wij onder heb genot van een borrel de kennismaking weder voortzet ten. Ik heb voor u een boodschap van Nin," voegde liijl er zachtjes aan toe, want do gansche Grovestraat stond mot ingehou den adem het gesprek af te luisteren. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1