UIT DE PEKS, BINNENLAND. STADSNIEUWS. Chili aP.es zal aanwenden, om zijn politiek van verzoening ingang te doen vinden in Bolivia en Peru. Heb Glril een sell-A rgen t i jnséli e verdrag is in Chili gevierd op een ongekend feestelijke wijze, waarvoor geen aanleiding is te vinden. S i a m. Router's correspondent, te Saigon, die be richt heeft, dat 300 Enge'sche soldaten het onafhankelijke staatje Kolantau op verzoek van den Sultan hebben bezet, schijnt zich vergaloppeerd te hebben. He Londensehe correspondent van de „Slatin" heeft inlich- tiugen ingewonnen op het ministerie, waar de particuliere secretaris van markies Lans- downo hem antwoordde, dat dit perfide be richt geheel en al ongegrond is. Deze tocht kan dus als een mislukte .Mi litary walk" beschouwd worden. China. Na 3-jarige afwezigheid heeft het Chinee- sclie Hof dezer dagen het Zomerpaleis weer betrokken, nadat alle sporen van den roof zucht der vreemde troepen zorgvuldig waren uitgewisckt. Uit Shanghai' wordt gemeld dat een troep gewapende Boxers in de stad Tchen-Tou- Fou is binnengedrongen. Verscheidene htni- ncr werden gedood en vele gevangen ge maakt.. In de stad heersclit groote opgewon denheid. Alle winkels zijn gesloten. De Troonrede. Do gisteren door H. M. de Koningin bij de opening der Stat en-Generaal uitgespro ken Troonrede is voor vele bladen reeds aan leiding geweest tot allerlei beschouwingen. Hieronder geven wij in t kort die ver schillende meeningen weder en zullen daar bij de bladen der verschillende partijen groepeeren. Van de bladen der linkerzijde vonden wij reeds beschouwingen in de volgende De „Nieuwe Rotterdamsehe Courant acht het thans toegezegde lang niet gering, terwijl de genoemde wetsontwerpen inder daad belangrijk geuoeg zijn. De aankondiging van een geheel nieuwe Arbeidswet baart der ,.N. R. Ct. verras sing. De aangekondigde voornemens tot meer dere ontwikkeling van het hooger en mid delbaar vakonderwijs zullen zeker alle par tijen in beginsel kunnen toejuichen. Over de „meerdere vrijmaking van het hooger- en middelbaar onderwijs" zal later, als de Voorstellen worden ingediend, tc oordeelen vallen. Moge al veel in deze Troonrede beloofd worden, zij is ook merkwaardig om hetgeen er niet in wordt vermeld. Van eert herzie ning van het tarief van invoerrechten en van de verzekering tegen de gevolgen van ziek te, invaliditeit en ouderdom wordt met geen enkel woord gerept. „Ten slotte. Het vorig jaar reeds wezen wij er op, dat wat de minister-president, toen hij nog hoofdredacteur van de „Stan dard" was, afkeurend noemde „de conventio- neele phrase", de hollo klanken" over land- en zeemacht enz., in de eerste Troon rede, onder dit Kabinet uitgesproken, niet ontbraken. Zij zijn ook thans weder opgeno men en hebben dus ook onder het tweede „Christelijk" Kabinet burgerrecht verkre gen." Het „Handelsblad" meent, dat deze Troonrede in belangrijke mate afwijkt van die van het vorige jaar, waar daarin toen een beginselverklaring werd gegeven, die thans ontbreekt. De zinsneden over feiten en toestanden vindt het blad uiterst onbe- teekenend, alleen kan men in de zinsnede „de betrekkingen van Xederiand met ande re mogendheden bleven wat zij waren" een antwoord vinden op de dwaze geruchten om trent een bondgenootschap, waartoe de rei zen. van den minister Ivuypc-r aanleiding hadden gegeven. „De groote beteekenis der rede ligt in do aangekondigde maatregelen van wetgeving. Daaronder zijn er van niet gering gewicht en op allerlei gebied. De opsomming er van is eenigszins grillig, zoodat het schijn heeft of bij de eerste opstelling eenige waren ach terwege gelaten en later ingevoegd. De ver klaring zal hierin liggen, dat bij de opsom ming do werkkring der verschillende minis ters als leiddraad gevolgd schijnt to zijn." Het „Handelsblad"' gelooft, dat de toege zegde -regeling van de pensioenen van bij zondere onderwijzers en voor onderwijzers weduwen zeker aan alle partijen aangenaam zal zijn. Met leedwezen mist het blad de aan kondiging van een ontwerp op de adminis tratieve rechtspraak en partieole verbete ringen in burgerlijk en handelsrecht. "Van de invoerrechten zwijgt de troonrede. „Een nieuwe fwet, in protectionistü- schen geest. -aar een moeilijk ding, vol haken en Wij betreuren het uit stel niet; afstel v.. ons nog liever." ..Zoo bevat de openingsrede een lange lijst van toezeggingen, die stellig niet in één zittingjaar kunnen tot stand komen. Zij! toont, dat het Ministerie hard werkt en trachten wil een aantal ten deel moeilijke vraagstukken op te lossen. Of het daarbij' den steun verdient van wie niet .ot zijn geestverwanten bebooren, zal uiteraard van de strekking en den inhoud der voorsneden afhangen.'' Het „Vaderland"' had bij de bespreking van de buitcnlandiche betrekkingen een ietwat vollediger relaas ten aanzien van Ve nezuela, dat onze schoeners wegkaapte, niet ongepast gevonden. Ook merkt het blad op, dat van Atjeli geheel gezwegen wordt. Do Troonrede verder geheel nagaande, komt het Vaderland" tot de conclusie, dat liet is een Troonrede, die veel bel-ooft en ge tuigt van ernstigen wil tot ernstige arbeid zaamheid. „Maar een Troonrede, clic te weinig in de tails treedt, om vat te geven voor nitdruk- kelijken lof of blaam Wat wellicht bezwaar lijk te veranderen is. Op één puilt slechts schijnt ons dit duis ter wat bedenkelijkhet financieel pro gram der Regeeving in verband met de door haar te voeren sociale politiek, daaromtrent wordt men nu letterlijk niets gewaar. En dit is juist het punt, waarop door haar geestverwanten steeds grootv nadruk is ge legd." V* De ..Nieuwe Courant" schrijft o. m.: „Het staatsstuk, met welks voorlezing Hare Majesteit de Koningin heden do zit ting der Staten-Generaal geopend heeft, doet in rijkdom van inhoud voor dat van een jaar geleden niet onder. Verrassend is de waarneming dat zelfs, terwijl van veel wat toen in het uitzicht werd gesteld, thans niet wordt gerept, moer dan één ontwerp toegezegd wordt, waarop tevoren gansch niet was gezinspeeld. Is dan misschien de nieuwe Troonrede enkel werkprogram voor liet- aangebroken zittingjaar? Men mag het. niet aannemen: wegens de overgrooto massa ontwerpen, die zij aankondigt, maar ook omdat sommige barer zinsneden indiening in dit jaar belo ven en andere niet. Ook deze rede strekt, zich dus. gelijk haar voorgangster, over meer dan een jaar in de toekomst uit. Dat schept eenige verwarring. Overlaadde de vrees voor teleurgestelde gezichten soms d.it pro gram Vele onderwerpen zijn thans niot ge noemd, die dat het vorige jaar wel waren, waaruit de ,.N. Ct." concludeert, dat die bij de thans aangekondigde zijn achtergesteld. En de nieuwe lijst is .lang. „Maar ook zoo zij liet uiterste doen, zul len zij dit program voor half September 1903 niet afwerkennoch zal de regeering, door indiening, hen daartoe wat haar betreft, in staat stellen." Het „Nieuws van den Dag" betreurt do afwezigheid van aangekondigde ontwerpen op hooger. middelbaar en lager onderwijs, die de gebreken, die de huidige wetten aan kleven. hadden kunnen wegnemen. V De „Zutfensche Courant" is teleurgesteld. Zij' vindt de Troonrede zuiver in stijl gehou den en noemt haar een mooi nibuw ét,ui, waarin de onvervulde beloften van het, vori ge jaar keurig netjes worden opgeborgen. „Alles te zomen genomen maakt deze troonrede niet den indruk van een ding uit een stuk. maar stelt teleur door een on vastheid en een springen van den hak op den tak. dat zich uit in het aankondigen van een berg nieuwe voornemens, groot ge noeg om er den stapel vroeger gedane, maar onvervuld gebleven en nu schijnbaar voor goed opgegeven beloften onder te begraven de nieuwe kleedij, waarmee de oude plunje bedekt wordt." „Zou een streven bestaan, om die netelige zaak van zieli af te schuiven van het ecue jaar naar het andere, totdat do vierjarige periode gelukkig achter den rug is?" Ten slotte zegt het „Utr. P." „Slechts oen vage opsomming van gerech ten, aan wier namen men soms niet eens kan zién of heb pieces do resistance of hors d'ocuvres zijn, ja zelfs niet altijd' of visch dan wel vleeseh zal worden opgodischt.Necn, dezo troonrede viel ons tegen." In „Het Volk' lezen wijl o. a. „Tn dezo troonrede valt hoven alles op liaar slordige overlading. Welk een opeen stapeling van onderwerpen. Het moet den Kamerleden geel en groen voor do oogen zijn gowordmi bij het aanschouwen ervan. En welk een slordigheid. Het ministerie) smijt met beloften, Sinterklaas mot peper noten. En in zijn haast om toch maar te smijten, neemt het zijn toevlucht tot vaag heden, die bij een voortreffelijk journalist als dl'. Ktivper niet anders dan als gewilde onduidelijkheid, als zand-hi-dc-oogeu-strooic- rij kunnen worden uitgelegd. Of er iets van beteekenis van zal terecht komen, nu van al het in d'o troonrede opge noemde nog niets is ingediend, mag met grond worden betwijfeld. Er te dus voorals nog geen reden tot ernstige ongerustheid, wat, gezien het reeds gebleken reaetionnair karakter dezer regoering, andea's wel liet geval zou zijn. Treffend in deze troonrede van het minis- teric-Kuyper, dat voor een niet gering deel zijn bestaan dankt aan nationalistische op hitsing tegen Engeland, is de betuiging der zeer vriendschappelijke verhouding tot allo mogendheden. Terwijl de door Kitchener en Miltier bedrogen generaals bijl dr. Kuypw dinecroo, onderhoudt baron Melvil van Lyn don tccdea-e vriendschapsbetrekkingen tot Chamberlain. Teekenend ook is. dat na de groote werk loosheid van don afgeloopcn winter," on na do knechting der werklieden van Van Heek, waarbij dr. Kuyper zelf als een „bemoeial" een proefje mee heeft gehad van heb schrik bewind' dat door do patroonsklasse wordt uitgeoefend over de werklieden, de troon rede voor den arbeid niet anders over heeft dan een onverschillige frase. "Van arbeiderspensioen wordt dan ook met goen woordgerepfc, laat staan van arbeiders- kies recht Do tweede troonrede van dit Kabinet is ontbloot van élk socfaal gevoel, voor Neder land zoowél als voor Indië, en ontbloot van élk democratisch bewustzijn. De conserva tieve affaire wordt voortgezet op den. ouden voet, maar onder clericale firma!" De „Middelburgsehe Courant" vindt ook deze Troonrede wel wat lang, doch zaakrij ker dan de vorige. Alles liangt echter af van den inhoud der toegezegde ontwerpen, van de regelingen, die worden voorgesteld. De lange lijst van beloften brengt de „Mid- delb. Crt." er toe te zoggen: bet herinnert ons aan het bekendedaar komt toch niets van. Zij mist een regeling voor pensioenen van burgerlijke ambtenaren en hun wedu wen. „Als wij dan nog bedenken," zegt de „M. C." ten slotte, „dat er zooveel achterwege b'.ccf, in 1901 ï'eeds beloofd, dan betwijfe len wij of van bet rijke menu, ons voorge legd, veel toebereid ons zal worden voorge zet. Wij zullen nu maar leven in afwachting en hopen dat het tweede jaar vruchtbaarder zijn zal dan het eerste." V* De „Nieuwe Amh. Crt." zegt van de Troonrede „Alles bijeen genomen een werkplan zon der eenig beslist karakter, een waartoe allo partijen kunnen meewerken, doch dat door de lengte niet het vrij onheteekenende van den inhoud kan verbergen. Allerlei betrek kelijke kleinigheden moeten dienst doen cr eenig gewicht aan te geven. Het voornaam ste is o. i. wel ,,de meerdere ontwikkeling van 't hooger en middelbaar vakonderwijs". Slaagt de regeering daarin inderdaad naar wensch, dan zulen we intusschen voorloopig èn dankbaar èn voldaan zijn, temeer wijl onze verwachtnig omtrent andere belangrij ke ontwerpen, als arbeidswet en arbeidscon tract, niet hoog gespannen is." Het „Utrechtsch Dagblad" vraagt, of heb ministerie niet weet,dat hongersnood op Ja va langzamerhand tob de periodieke ver schijnselen gaat behooren. „Meent dit Kabinet, dat do christelijke beginselen onder de hongerende bevolking verspreiden wil, thans dat met een aalmoes van gouvemementswege kan worden vol staan 1 En meent het, dat zulk een aalmoes ooit iets meer zal wezen, dan een druppel op een gloeiende plaat?" Wat de herziening van de invoerrechten aangaat, vraagt het blad Generaal'lid van het Permanente Hof van Arbitrage, arbiter, aangewezon door do Ver- eenigdo Staten van Mexico. Tob agentendo heer Jackston Harvey Ralston, speciaal agent voor de Vereenivde Staten van Noord-Amerika; de heer Enii- lio Pardo, bniteiigewoou gezant en gevol machtigd Minister van Mexico bij H. M. do Koningin der Nederlanden, speciaal agent voor do Verecnigde Staten van Mexico. Raadslieden do speciale agent der Vcr- ecnigd'o Staten van Noord-Amerika zal wor den bijgestaan door: den heer William Lnu- ï'cnco Pen field, rechter; senator W. Ste wart; Ridder Descamps, senator van 'net Koninkrijk België-, Secretaris-Generaal van liet „Institut du droit International", lid van liet Permanente Hof van Arbitrage; de lieer Charles J. Kappler; do lieer W. T. S. Doyle, do lieer Garrett W. Mc, Enemey. De speciale agent der Verecnigde Staten van Mexico, zat worden bijgestaan door: den heer Bcernaort, Minister van Staat, lid van do Kamer van Volksvertegenwoordigers van België, lid van liet Permanente Hof van Arbitrage. De lieer mr. L. H. Ruyssenaers, buitenge woon gezant en gevolmachtigd Minister, Secretaris-Generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, turiaat-genoraal te vervullen, Tot secretarissen zijn benoc-md de hoeren Walter S. Penficid, Luiz. Pardo, le secreta ris bij do Mexicaansclie legatie te 's Craven- hage; jhr. W. Roëll, le secretaris van liet Internationale Bureau van liet Permanente Hof van Arbitrage. Bcslote.i is heb Fransch als officieclo taal voor de beraadslagingen aan te nemen be houdens vergunning om zich ook daarbij van de Engolsclio taal' tc bedienen. Beknopte processen-verbaal1 üillan ;n dc Fransch O' taal worden gesteld en van de zit tingen zullen stenografische verslagen wor den opgemaakt. Ook is besloten dab do debatten in bet openbaar zullen gehouden worden, maar met het oog op de beperkte plaatsruimte, zullen tob do zitting slechts worden toegelaten zij die voorzien ziju van 'toegangskaarten. grenzen openstelt voor den invoer van vee uit Nederland, schijnt veel kans op spoedige vei wezenlijking te hebben. In zijn jongste vergadering besloot de Gemeenteraad van Emmerik tot den bouw en de exploitatie van een groot slachthuis daarvoor de noodige terreinen beschikbaar te stellen en tot dekking van de vermoede lijke bouwkosten, begroot op M. 000,000 eene leening aan te gaan. Hofberichten. H. M, de Koningin heeft hedenvoormiddag ten paleize ontvangen de Commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot het aanbieden van de nominatie voor het voor zitterschap dezer Kamer. H, M. de Koningin-Moeder bezocht gister middag Pulchri Studio te 's-Gravenhage ver gezeld door jhr. De Ranits, intendant van Hr. Ms. Huis jhr. Van Tets, thesaurier, en baronnesse Van Ittersum, hofdame. H. M. werd rondgeleid door Jozef Israels, voorzitter van de Hollandsche Teeken-Maatschappij en Mesdag, voorzitter van Pulchri Studio. Ook bezocht II. M. de tentoonstelling van de Haagsche Pro-Boer-Vereeniging te Sche- veningen. Zij werd er ontvangen en rondgeleid door bet beduur, bleef er tuim een uur en wensch te bij baar vertrek het bestuur het meeste succes toe. H, M. deed aan het bestuur een gi'"t ter hand stellen voor het door de Pro-Boer- 7er- eeniging te maken fonds voor Boerer.wedu wen en weezen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden keert hedenmiddag per Staatsspoor 2 40 (spoortijd) naar Aken terug, ter voortzetting van de badkuur, Z. K. II. is vergezeld van Hoogstdeszeifs adjudant den kapitein jhr. van Suchteleo van de llaare. is uitgeuoodigd hot secro- Arbitragehof. Tot arbiters in zake -het geschil tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika cn Mexico zijn benoemd Professor H. Matzen, doctor in de rech ten, hoogleeraar aan do Universiteit te Ko penhagen, buitengewoon raadsheer in het Hooggerechtshof, president van het Land- stliing, lid van het Permanente Iiof van Arbitrage, voorzitter; de Right Honorable sir Edward Fry, doc tor in do rechten, voorheen lid van het Hof van Appèl, lid van den Privy Council van Z. M. den Koning van Engeland, lid van het Permanente Hof van Arbitrage, arbiter aangewezen door d'e Vereenigde Staten van N oord-Amorika Z.Exc. de heer de Martin, geheimraad, lid van den Raad van 'het Keizerlijk Ministerie van Buitenlandsche Zaken te St. Petersburg lid van het Permanente Hof van Arbitrage, arbiter aangewezen door de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika; de hoer T. M. C. Asser, doctor in dö rech ten, lid van den Raad van State van Neder land, oud-hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, lid! van het Permanente Hof van Arbitrage, arbiter, aangewezen door de Vereenigde Staten van Mexico de heer jhr. A. F. de Savorain Lokman, doctor in de rechten, oud-Minister van Bin- nenlandsche Zaken in Nederland, oud-hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, lid1 van de Tweede Kamer der Staten- Corps diplomatique. Onze gezant te Londen, baron Gericke van Herwijrien, zoomede de gezant van Griekenland bij ons Hof, de heer Metnxas, zijn gistei avond te 's-flage in s Hotel des Indes" aangekomen. Gouverneur lely. De gouverneur van Suriname, de heer Lely, vertrok gisteren naar Amsterdam, waar hij zicli heden inscheept naar de West, Generaal Bergansius, interimair minister van koloniën, de secretaris-generaal van dat departement mr. Elias, en eenige andere heeren, begaven zich heden naar de hoofd stad om den vertrekkenden gouverneur uit geleide te doen. Sfaatsbegrootlng. In eene Donderdagmiddag te half vier te houden vergadering van de Tweede Kamer zal de minister van financiën de Staatsbe- grootiog voor 1903 aanbieden. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal morgen-ochtend te 11 uur zitting houden. Alsdan zal mede- deeling gedaan worden van het Kon. besluit tot benoeming van baron Mackay tot voor zitter der Kamer. De Boerengeneraals. De Boerengeneraals zullen wanr«cbijnljjk een der laatste dagen van deze week zich naar België begeven. Reitz oyer Chamberlain. Do Haagsche corr. der ïFrankf. Ztg," had een onderhoud met Reitz en deze gaf nog maals te kennen, dat men hem te Kortr'yk (tijdens het congres) misverstaan had. Hij, Reitz, had niets tegen Engeland, maar veel tegen de politiek van Chamberlain, diens h ugens en tpgen h-n, die Ch. volgen. jlk heb zeide Reit/.zooveel bewijzen van zooveel schandelijke daden der Eng, poli tiek, en der Eng. oorlogsvoering in handen, dat men moet kiezen tusschen zwijgen of het zeggen der waarheid. De Bóeren-generaals en de Boerendeputatie hebben het zwijgen ge kozen. Ik Rsdtz liet zeggen der waar heid. Dientengevolge z'yn we van elkaar ge scheiden. Wij zijn vrienden gebleven, maai zy raadplegen mij niet meer en ik iien met, In handel voor mij alleen, ik behoor zelfs mijn land niet meer toe, daar ik mij niet wil onderwerpen. Reitz zal in Nevv-York zijn eerste lezing houden. Hij verklaarde verder te weten, dat de Boerengeneraals naar Duitscidand zullen gaan. Mentone. Dat arme Mentone i Men herinnert zicli het bericht, dat er zich daar een commissie had gevormd, om ter eere van President Kruger, die daar den winter gaat doorbren gen, feesten in te rich ten. Dadelijk kregen een aantal hotelhouders brieven van Engel sche gasten, dat zij dezen keer niet k women aangezien zij geen feesten ter eere van Kru ger wilden bijwonen. Herhaaldelijk heeft de burgemeester nu door telegraaf-agentschap pen laten verklaren, dat er niet 't minste plan bestaat de komst van president Kru ger te vieren. Men denkt er niet aaD, en zou verboden worden ook, zegt de burge meester, die toch zorgen moet voor de beur zen van zijn gemeentenaren. Als nu de Engelsche toch wegblijven, kan president Kruger inplaats van een feestelijke wel een minder aangename ontvangst krijgen. (dN. R. C.") Veo-ultvocr naar Duitscidand. Men schrijft aan het sHbld." verwachting dat de Regeering de De S. T. H. Het is heden een merkwaardige da« voor onze gemeente, een dag, die door bijna de geheele bevolking met spanning is verbeid Heden beeft de officieele opening p]nals! gehad van de Sehiedamsche Tramweg Maat- cbappij. Alvorens men echter zoover gekomen is heeft ook deze tot-s!and-komiog haar eigen geschiedenis. Bij Missive dd. 1 Augustus 1600 wendde de lieer i. Vürlheim Jr, zich tot den Raad dezer Gemeente met het verzoek hem Con cessie te verleenen tot het aanleggen van een trambaan in deze Gemeente, daarbij voor stellende den aanleg van drie trajectenA. van het station naar de Koemarkt; B. van de Ko'markt naar het Iloofdplein; C. van het E-uimaplein naar de Beurs. Bij missive van 25 Maait 1901 brachten B. en W. op dit adres advies uit en boden den Raad ter vaststelling aan de voorwaarden waarop hum inziens deze concessie kon wor den veileend, ln de laadszitting van 30 Apnl d. a, v, kwam het adies met bet voorstel vajiB.en YV. in behandeling. De heer De Gioot ver dedigde daarbjj liet denkbeeld van gemeente- exploitatie vnn een tuun, een denkbeeld dat, hoe waim ook verdedigd, werd verworpen met 17 tegen stemmen. Voor de meeste leden zal bij het uitbrengen hunner stem wel hebben gegolden de over weging die de voorzitter in de discussie liet doorschemeren, n.l dat van deze onderneming weinig succes verwacht werd de tram za! hier, zoo reide deze, wat leven brengen, een zeker cachet aan de gemeente geven, oiltk tout. Te meer moet dus de gemeente het in den heer Vürlheim waardeeien, dut hij, niet tegenstaande deze pessimistische ontboeze mingen, het geloof in zijn onderneming heeft behouden cn iiij, de vreemdeling nog voor kort, beeft aangeduifd hier een onmisbaar geworden vervoermiddel van den nieuweren lyd in exploitatie te brengen, waartoe geen stadgenoot lot heden had durven besluiten, Was in de concessievoorwaarden de be paling opgenomen dat de concessionaris de drie sectiën met een tusschenruimle van 2 jaren kon in exploitatie brengen, to»n lijj eenmaal niet de uitvoering zijner plannen begon besloot de heer Vüitlieim maarliever de sectiën A en B legelijkeriijd aan te leggen, wanrdoor Schiedam mi door de tramlijn in z'yn geheele lengte wordt doorsneden. Echter, ook bij den aanlog dezer werken is met verschillende moeilijkheden te kampen geweest. Zoo o. a. bestond er verschil tussclien het gemeentebestuur en den concessionaris over de plaatsing der remise, die laatst genoemda wenschte geplaatst te zien nabij liet Stations plein terwijl eerstgenoemde die meer in de richting van het Hoofd wenschte. De concessionaris heeft ten slotte aan de wensclien van liet gemeentebestuur gevolg gegeven en de remise met de stallen z'yn geplaatst op het terrein van den Ploegmolen aan de Hoofdstraat. Een der gevolgen daarvan is geweest dat de tram niet in exploitatie kon worden gebracht alvorens de nieuwe brug nabjj de Varkenssluis gelegd was. Docli thans zjjn die weiken gereed, de bezwaren die zich hebben voorgedaan z'yn overwonnen, de moeilijkheden die zicli in den weg stelden zijn weggeruimd en heden heeft de plechtige opening plaats gehad; de con cessionaris heeft, met energie do onderneming aangepakt en de npodige werken doen uit voeren thans zal hij met de wijze van exploiteeren zich de medewerking van het publiek moeten winnen. Wjj hebben de vaste overtuiging dat, zoo iemand, hij daartoe de nangewezen persoon is. Het eerste bewijs dat de directie de tram wil stellen onder het bereik van alien is, zeker w<-l hier in ie v-nden dat de prijs per rit over de geheele nu bestaande lijn slechts op 5 cent is bepaald, zoodal zeer zeker voor niemand deze kosten een beletsel zulleciyu. De wagens zijn bovendien keurig ingericht, wij hebben voor eenigeu tijd daarvan foto- giafieëu aan ons bui eau geëxposeerd en thans hebben allen wel gelegenheid gehad de wa gens zelf in oogenschouw te nemen. Het 150 nette gemakkelijke wagens; daarmede heelt 0 k aan die zijde de directie er voor gewaast dat voor het gebruik voor allen geen beletsel kan bestaan. I Een dichte menigte had zich tegen twee uur op het Stationsplein verzameld en iaugi den weg door tot aan het Hoofdplein stop het publiek, we zouden haast hebben gezeg» de bevolking en haie geschaard, om dien j eersten tocht te zien. Bij enkele bewoners van den Singel)®' Lange Nieuwstraat en bjj velen lungs A Hoofdstraat wapperde de driekleur de 'ram vroolijk toe en droeg nog bij om het feeste lijke in de straten le verhoogen. Drie waggons deden bij dezen rit dienst in de voorste namen plaats bet- Dagelijkse Bestuur der gemeente, de burgemeester f heer H. J. Versteeg, de wethoudersJ.D.H-i Westendorp J. Dz. en mr. W. II, Jansen®- de secretaris de heer mr. J. AVijtema,1^- den tweeden wagen zaten de commissaris: der S. T, M. de heeren mr. D. van Hou te A A. Oppenheim en J. Vürtheim Jr.'metAhU den heer Knobel, minister-resident van de Koningin te Peking en den ingenieur lijn de heer Van Steeden de derde wag was voor de pers gereserveerd. t De rit werd afgelegd van hetstalteü11

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2