56"* Jaargang. No. 10974. Eerste Blad. ondag 5 en Maandag 6 October 1902. nationale militie. NINA. jliCktiïno Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders Tan S o H I E D K M, Afsluiting Beursbrug. fer BUITENLAND. 'V SCHIEDAIMSCHE CDU RAI T Deze courant -verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pit's per kwartaalVoor Schiedam enVlaardingenil. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prq's per weekVoor Schiedam en VlnardingenlO cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau i Boicrstraat OS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itl&intc advert ent iiln opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon JVo. 133. VOOR DH Geven bij deze kennis, dat de LOTING der in het loopend jaar voor do lichting der Nationale Militie voor 1903 ingeschrevenen in deze gemeente, door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, bij besluit van 15 September 1909, A, no. 3794 (2de Afd.) Jhrov. Blad no. 100, is be paald op Maandag en Dinsdag, den 20slen en 21sten October 1902, tellens des voormiddags ten lO ure. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om op gemelde dagen te verschijnen in het gebouw de St. Joris Dode, aan Het Uoeleplein alhier, alwaar de loting zal worden gehouden, en wel: de iotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met L, op MAANDAG 20 OCTOBER, en de Iotelingen wier geslachtsnamen beginnen met een der lettors M tot en met op DINSDAG •21 OCTOBER 1909. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten dezer Provincie bezwaren worden ingebracht door belanghebbende iotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die de bezwaren inbrengt en welk verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer ge meente. Voorts wordt ter kennis van de Iotelingen ge bracht, dat op Zaterdag 95 October 1902 des voor- mijihgs van 10 tot 12 ure, in voornoemd gebouw de St. Joris Doele, zitting zal worden gehouden lot het opmaken van de getuigschriften, ter he- homing van vrijstelling wegens broederdienst. De betrokken iotelingen zullen tot dat einde moe ten vei schijnen met twee meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, die de vcreischte getuigenis kun nen afleggen en het op te maken getuigschuft kunnen onderteekenen. Tevens worden de Iotelingen er uitdrukkelijk op gewezen, dat het opgeven van de redenen van vrijstelling bij gelegenheid der loting aan den Militie Commissaris, en liet indienen van de noodige bewijsstukken aan den Burgemeester of ter secre tarie, niet voldoende is om zich de vrijstelling te vertekenen, waarop zij mcenen aanspraak te kun nen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den militieraad, die plaats zal hebben in de maand December a.s, op een nader bekend te ma- hen dag. Sn is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter algetneene kennis, dat van Minting 6 October a.s., de Beursbrug Naar F. W. ROBINSON's roman uit do Artistenvoreld. viesMni-twimbig uren moet ik atbso- ute rust hebben om tot mezelf te komen is 'b niet Zoo, dokter? iZog gij- het haar 1 ©>j zijt eon beroemd' 'geneesheer. zal 7av ««.I - P - - fcvuvui soneufcen 3@ er 21) „Gd meet me van avond niets zeggen wat ®ij zou kunnen opwinden, niet waar?" zei nana mot een vragenden blik op Gravatt gericht. „Men zal hot zorgvuldig vermijden ®!i op te winden, en vooral niet bedroefd' to Nin gijl..." wavahfc legde zijn band' op Jlans' schou- en stuitte aldus d'en woordenvloed, dib tol nadere aankondiging voor rijtuigen en voetgangers CSKSHOTE1S zal zijn en dat gedurende de sluiting het verkeer voor voet gangers daar ter plaatse zal worden onder houden door middel van een rolbrug. Schiedam, 2 October 1902. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. 'eftiglieid doch hortend en sbootend en on meer onduidelijk van de bl'eoke, ®de lippen vloeide. I "ji J00®0 dame weet reeds boe zijl moet en en is ook niet van plan iets te zeg- - 5Ia?. J® 2011 'kunnen opwinden, Hans," djl met een beteokenisvolloni blifc op uiteb,zeide deze, die den wenk haar woorden klonken Hans als ^feeder wiegelied in de ooren. jG&nk/' fluisterde hij, uaar den haard en warmde do zich 611 0<?r vuur> waar haar zuster, die nog niet ,vaa baar plaats bad' bewogen, scherp in 't oog hield, AI.6MJIEES! OVERZICHT. SCHIEDAM, 4 October 1902. Zuid-Alrl ka. In verband met de meening van de „Mor ning Post", dat de keizer do Bóeren-gene raals slechts ontvangen kan, wanneer bet verzoek daartoe door den Engelschen gezant, op aandringen van de regeering te Londen, wordt ingewilligd, schrijft de „Voss. Zfcg." „De Keizer alleen heeft te beslissen of hij' de Boeren-generaals zal ontvangen. Even min als bet Britsche hof in Berlijn behoeft te vragen, wie de Koning ontvangen zal, beeft de Keizer de meening van het bof van St. James in te winnen. De Keizer beeft Cecil Rhodes, lord Ro berts, lord Charles Beresford en vele andere Engelschen ontvangen. Niemand kan in de ontvangst der Booren-generaals een partij kiezen tegen Engeland zien. Maar de gebeole persstrijjd over de aange kondigd© ontvangst der generaals is niets dan hol geschreeuw, dat een ernstig toe schouwer niet als van beteekouis kan op vatten. Botlia, De Wet en D'e la Rey zijn thans Engelsche onderdanen, on wijs zijn er zeker van dat de Engelsche gezant te Berlijn, als hem wordt verzocht de Boeren-generaals aan don Keizer voor te stellen, volstrekt geen bezwaar zal maken, om aan dit verzoek te voldoen. In ieder geval is de ontvangst een aange legenheid, die ter beslissing staat van den Keizer en heb departement van buitenlaud- scho zaken, en niet van de pers van een vreemde mogendheid. En het allerminst zullen bedreigingen in staat zijn de ontvangst te beletten, wanneer daartoe besloten is." Een communiqué gericht aan de Berlijn- sclio bladen, wijst uit dat de Boerengene raals Maandag a.s. 6 October, Brussel be zoeken en zich den 15cn October naar Pa rijs zullen begeven. Van daar vertrekken zij naar Berlijn, waar hun ter eerc, den 17en dezer een uionster-betooging van bet publiek zal gehouden worden in het gebouw der Plri'lbarmonie en waar de Bnrenhilfsbund den generaals don volgenden dag, een aan zienlijke som gelds zal ter hand stollen uit naam van bet Duitsche volk. Ilot totaal financieel verlies, dat de Boe ren door den Transvaalseheu oorlog hebben geleden, wordt volgens een telegram uit Jo hannesburg, in een door lord Milner bij,eon- „Woar is Montmorland vroeg Kitty halfluid. „Naar buis toe." „En Paul hobu gij1 'hem aan zijn lot overgelaten?" „Tot morgen vroeg is hij op vrije voeten gesteld." Markingham bad, ondanks den dock die stevig om zijn slapen was gebonden, het grootste gedeelte van deze korte woorden wisseling verstaan. „Gij zijt bij Razebta geweest?" brulde hij opeens. „Dat is afschuwelijk gemeen van je, NihiWaar is dia woestaard' piu Hij moet onschadelijk gemaakt worden achter slot en grendel tot totdat ilk in staat .ben hem aan to klagen en dab zal ik doen ook dat zult gij béleven „Neon, zeker niet, Hans, dat zult gij wel laten, want dan kwam immers dia goheelo historie in die verwenschte nieuwsbladen en dat zou mij slechts schade en schande berok kenen," weorlegde Nin vast bedo'ton. „Ja, dat is waar daaraan dacht ik niet zoo spoedig natuurlijk, Nin, dan doe ik het stellig niet, als het jou benaideelen zou," verzekerde Mairkingham. „Neon, werkelijk, je moet dat nalaten, Hans, je bont een goede vent,t al' ware een beotjo meer verstand wel gewenscht. Spreek nu verder- niet meer! Dokter Gravatt trekt reeds een lang gezicht." Lachend keek Nin den geneesheer aan. Deze zoide: „Uw raad is voortreffelijk, juf frouw Piokeraon geroepen vergadering der mijnkamer door zaakkundigen, op 60 millioen pond toiling of 720 millioen gulden geschat. Uit Johannesburg wordt een gedeeltelijke staking gemeld in do Transvaalscho Rand- mijuen. Een deputatie van den mijnwerkers- bond heeft zich gisteren bijl lord Milner ver voegd om hem te verzoeken maatregelen te nemen m verband met de staking in de Vil lage Main-reef-mijln. 'De blankei arbeiders staken wegens overlading van werk zoodat één werktuigkundige twee machines moet bedienen, hetgeen de gezondheid zeer schaadt.. Do mijneigenaars trachten door beperking van het personeel hun winstcijfer op dezelf de hoogte te houden als vroeger omdat zij lo. reeds veel meer belasting betalen dan onder het bewind van president Kniger, 2o. omdat blankenarbeid veel duurder is dan Kafferarbeid, doch de kaffers weigeren te werken omdat zij, geen geld noodig lub ben. Vijf werktuigkundigen werken nog door met twee blanke arbeiders voor elke machi ne in plaats van vijf kaffers voor elke groep van twee machines. Met de belofte van toe kenning van aandeel in do winst behaald door de invoering van dit nieuwe systeem, hoopt de directeur het werk in de mijn spoe dig te 'kunnen hervatten. Men meldt dat de secretaris van de Ro- binson-mijngroep in heb begin der week zelf moord pleegde. Gemengde Rededcellngea. Engeland. Volgens een officieele mededeeling aan de Lcndensche pers, zal do afbakening van do Engelsch-Fransdhe grens 'ton noorden van Nigeria, van den Niger tot het Tsjad-nieer, binnen enkele weken beginnen. De gemengde commissie is reeds benoemd, en de Engelsche commissarissen schepen zieh Zaterdag te Liverpool in. België. Do gemeenteraad van Spa is voornemens oen standbeeld voor de Koningin op te rich ten, op dat mooie gedeelte bij' den waterval van Cau. Aartshertogin Stephanie en haar gemaal, graaf Lonyay, zijn eergisteren uit Engeland vertrokken, naar Hongarije Men verzekert dat aan 't Engelsche Hof groot» sympathie voor haai* bestaat, vooral bij de Koningin en dat de Engelsche gezant te Brussel op dracht heeft ontvangen om, op niet-officiee- lo, vriendschappelijke wijze, heb misnoegen van 't Engelsche Hof te uiten over de wei gering van koning Leopold, om zekere aan prinses Stephanie dierbare voorwerpen,haar door haar moedor nagelaten, af te geven. F r n k r iji k. Bij do opening der Franschc Kamer den 14en October zal de minister van buiteul zaken, Delcassé, geïnterpelleerd worden over maar nog beter zou heb zijn, wanneer gij uw mond, geheel wildot snooreu I" vulde Nin aan. „Nu, een paar troostrijke -ivoorden uit uw mond zullen hem eer goed dan kwaad' doen," vervolgde Gravatt, „alle heftigheid moet gij echter vermijden." „Heb beste zal zijn, dat Ik niets meer zeg," fluisterde Niu don geneesheer toe, ter- wijsl zij Markingham scherp aankeek. Hij is zoo verzwakt en ziet er zoo dooddijk ver moeid uit wanneer zoudt u denken dat hij vervoerd' kan worden „Over een half uur waarschijnlijk. Ik neem hem mede naar mijn woning." „Ik denk er niet aan, om mij! daarheen to begeven," riep Hans luid, die de laatste woorden had verstaan. „Ja, dat geschiedt zonder tegenspraak," vervolgde Gravatt jstreng, „Morgen leunt gij dan uw weg naar Datchington voortzet ten." „Waar is inijin rijlwiel vroeg Ilans eens klaps. „Ik 'kan nu ,ook evengoed naar Dat chington rijden, zooals ik hier kwam. Waar heeft papa Pickerson mijn rijwiel heenge bracht: Waar zit dïo kerel „Hans," begon Nin op rustigen toon, die Hans als met een tooverslag boeide, „gij gaat met dokter Gravatt mede en morgon vroeg kom ik met Kitty, om te vernemen hoe je het maakt natuurlijk wanneer do dokter het goedkeurt." „Wil je dat ,doon? Werkelijk?" „Zeker, Hans, als zij richtte haar de aan Engeland toegeschreven plannen wat Kelantan aangaat en do pogingen, die door Engeland in 'het werk zijn gesteld om den Fransclien invloed, in het Siameesche Ko ninkrijk te fnuiken. De Fransche minister-president Combes zal op den brief van den secretaris van het mijnwerkerssyndicaat, Cotte, antwoorden, met een verzoek: om nog nader uitgewerkte eischen dor mijnwerkers, opdat de regeering kan zien in hoeverre zij! aan de cisekcn dei- stakers (8-urigen werkdag en pensionnee- ring van den ouden werkman) to gemoet kan komen. Spanje. De Spaansche minister van oorlog gene raal Weyler zou besloten hebben zijn ont- slagaanvrage uit te stellen tot na opening der Cortez die 23 October plaats heeft. Duits chland. Uit Berlijn wordt officieel medegedeeld, dat de reis van keizer Wilhelm naar Italië zal plaats hebben in den loop der maand Februari. De reis zal geschieden aan boord van heb jacht H o h e n z o 1 '1 e r n. De Kei zer stapt te Napels aan wal. Rusland. Eenigen tijd geleden is medegedeeld, dat de Russische minister van financiën, de heer Witte, naar Maudsjoerij'e in Oost-Azië was vertrokken. Het doel van deze reis werd niet opgegeven. Thans meldt de Petersburg- sche correspondent van de „Frankf. Ztg." dat bijl de havenwerken te Dalui aanzienlij ke sommen zijn verduisterd. De minister wenscht persoonlijk een onderzoek daarnaar in te stellen. Griekenl and. D'e onrust/barende tijdingen van den Ma- cedonisolien opstand verwekken hevige ont roering te Athene. De bladen keureu het ge drag der Bulgaarsche comité's sterk af en spreken den wensch uit dat Turkije den op stand zal dempen, dien zijl als een kunstma tige beschouwen. De Grie'ksolie consul te Monastic heeft last gekregen, zich onmiddel lijk weder op zijn post te begeven. T u r k ij Grootvorst Nicola-as Nicolajevitcli is gis teren met den Russischen oorlogsbodem Goorgi Pobiedonostieff, te Con- stantinopel aangekomen. Een schitterende ontvangst wachtte den Russischen gast en men beschouwt het be zoek als een beleefdheid aan den Sultan om de onaangename herinnering bijl de viering der Schipkafecsten uit te wissoken. Gister avond vond een groot diner plaats in YildiZ Kiosk. Er wordt melding gemaakt van een aantal arrestaties van Albaneezen te Constantino- pol als maatregel van. voorzichtigheid met het oog op do veiligheid van den lioogen be zoeker. mooie o ogen. vragend op Grava'tt, die zich haastte te .antwoorden „Heb zal mij zeer aangenaam zijn, heide dames bij mijl te mogen ontvangen laten wij zeggen om één uur, dan kunnen we ge- zamdijk 'het tweed'e ontbijt gebruiken?" „Neon," antwoordde Nin beslist. „Wij ko men slechts een korte visite maken om naai lord Markingham's gezondheidstoestand te vragen." „Komt u dan om twee- uur." „Waarom zullen wo een uur vaststellen? Buitendien kan ik moeilijk vooraf een tijd bepalen." „Ik had u zoo gaarne onder vier oogeu gesproken, juffrouw Pickerson." verklaarde Gravatt, „en ook mijn tijd is zeer beperkt. Stel u dus liet ,uur vast „Dank u wel, dat 'kan ik onmogelijk d'oen." „Miji zult ge in ieder geval thuis treffen, Nin," verzekerde Hans. „Ik ga niet weg, voordat gijl igokoruen zijt!" „In elk goval zal ik bijtijds komen, zoodar. gij spoedig naar D'atchington kunt gaan. Wanneer ik onverwachts mocht worden ver hinderd, zal Kftty „Neen, neen, dab is onze afspraak niet. Jij zelf moet komen „Goed, best, Hans. Ik zal komen." „D!ank je weldab is me voldoende, nu hen ik zeker." „Wat is voldoende „Jo woord. Nin's woord a's zoo verbindend als een eed." Ver. Stat en. President Roosevelt's tusschenkomst iu de Amerikaansche mijuwerkersstaking blijkt zonder succes te zijn. Gisteren had Roose velt een conferentie met de directeuren van kolentransport-spoorwegeu en vertegenwoor digers van mijnwerkers, met het doel de staking in de kolenwex-ken tot een oplossing te brengen. Do President deed een krachtig beroep op het patriottisme en drong er op aan een schikking te treffen. Bij 'het eindi gen van de conferentie verklaarden de afge vaardigde mijnwerkers, dat geen schikking getroffen was. Do stakers zijn vast besloten de staking voort te zetten, zoo de bemiddeling van pre sident Roosevelt tot niets mocht leiden. In- tussclien gaan ziji voort de wetten te schen den. Woensdag hebben zij' op den New Jer sey en Central Railroad weer een kolentrein doen ontsporen. De locomotief en 5 wagens werden verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet vooi\ Roosevelt's wond heelt goed;zijn toestand is bevredigend. Uit Manilla wordt naar New-York ge seind dat een Amerikaansche colonne bij Mindanao in gevecht ib geweest met de Mo- ro's van Macht, Twintig Moro's werden ge dood en vele gewond. De Amerikanen leden geen verliezen. Generaal Chaffee, de gouverneur van de Philippijnen, is te Manilla scheep gegaan naar de Ver. Staten, na het opperbevel over gedragen te bobben aan generaal Davis. Venezuela. Uit Willemstad wordt gemeld dat gene raal Mattos zijn vereeniging met generaal Mendoza heeft bewerkstelligd nabij Cama- tagua in den. staat Miranda. Hun gecombi neerde legertjes zijn thans 6000 man sterk. Generaal Castro, die nog steeds President is, hoewel onder voor hom zeer kritieke om standigheden, werd Woensdag aan het hoofd van 4000 man door do voorhoede van do i'n- surgenten-troepen gedwongen terug te trok ken op Villa de Cura. Hij is thans te Los Toques en van plan zoo spoedig mogelijk de insurgenten 'bij Barcelona aan te tasten. Ge neraal Kolando is met een insurgenten-Ieger- tje te Tua aangekomen. Si am. In verband met de Kel'antan-quaestie zegt. oen officieus communiqué aan de Londen- sche bladen dat de handelsbetrekkingen die onlangs zijn aangeknoopt door den Siamee- schen gezant Phia-Sri-Sahadct en de Engel sche regeering, thans krachtdadig worden voortgezet en dat een definitieve overeen komst binnenkort zal worden gesloten. De staten Kelantan on Trauganu zijn onder ad ministratief beleid van Maleische rajahs ge plaatst, die schatplichtig zijn aan den ko ning van Si am. In ieder geval, zoo besluit de nota, heeft liet Engelsche bestuur speciale belangen bij deze staten ten aanzien van do nauwe ver wantschap der Maleische stammen op het Britsche schiereiland Malakka. Een kwartier later ging Hans, op den ge spierden ami van zijn peet geleund, de trap pen af. Hij stond nog niet vast op de bee- uoii, doch hot liep zonder ongelukken af, Nin wilde dat beide heeren van haar rijtuig gebruik maakten. De brandwacht zou voor Kitty en haar wol ecu huurrijtuig weten machtig tc worden. „Vmgeet onze afspraak niet!" riep lord Markingham bij het wegrijden. „Alsof ik ooit dezen nacht zal vergeten." zeido Nin tegen haar zuster, zoodra ze in 't huurrijtuig zaten. „O, deze vreeselijke, ver vloekte nacht, in welker duisternis ik mij zoo verlaten gevoel voor altijd!" brak hu iu hartstochtelijk weeklagen mo. „Wat 'bedoel jo eigenlijk, Nih Is je bij je tocht naar Razetta iets overkomen? Of heeft Hans' ongeluk je zoo van streek ge bracht?" „Neon zelfs zijn dood zou mij weinig ontroerd hebben!" „Dus de quaestie betreft Paul 1 Wat is er met hem gebeurd?" „Ik wil hem nooit weer zien, zoo waar als ik leef!" „Zoo, zoo, dan is er toch wat merkwaar digs voorgevallen," merkte Kitty op in ge spannen verwachting. Vraag mij maar niets!" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1