56"' laargang. Donderdag 9 October 1902. No. 10977. Kennisgeving. NINA.. BUITENLAND. J xiiemmsc if ci urant Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalYoor Schiedam en Ylaardingen 0. 1.25. Franco per post 0. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiün voor hei, eerstvolgend nummer moeten des middags vóör een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureaulloterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 1G regels 0. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meitte advmrtentiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. fnterc. Telefoon Sfo. 133. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 10, punt 4 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1890 (uStaatsblad" no. 76) Doen te weten, dat de verkiezing voor vier leden van de Kamer van koophandel en fabrie ken aldaar, ter vervulling der vacaturen wegens periodieke aftreding in dit jaar van de hoeren Mr. IV. II. Jansen, G. C. BeukersD F. IV". Prins en B, A. J. Wütkampf, zal plaats hebben op IVoensdag, den 12den November aanstaande ten Raadhuize aldaar, en dat de inlevering der stembiljetten zal aan vangen des namiddags ten half twee ure en voortduren tot des namiddags ton half vier ure, na welk laatstgemeld tijdstip onmidddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Ssten October 1902. Burgmeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, WLJTEMA. AliGISWEEM OVERZICHT. SCHIEDAM, 8 October 1902. Zuid-Afrik a. De Boerengeneraals bezochten gistermorgen den tweeden dag van bun verblijf te Brussel, het Stadhuis, waar zij werden ontvangen door den burgemeester, die verklaarde ver eerd te zijn, zich in hun tegenwoordigheid te bevinden en hen uitnoodigde te teekenen in het gouden boek. De oudsten der btoemen- verkoopsters boden mevrouw De la Rey een mand bloemen aan. Vervolgens begaven de generaals zich naar het Paleis van Justitie en het Bois de la Cambre en dejeuneerden in Café Riche, daartoe door den Nederland- schen consul uitgenoodigd. Zij zullen daarna het graf van Lucas Meijer bezoeken en niet naar Waterloo gaan. Heden, Woensdagmiddag te 3.3S uur zul len de generaals te Gent komen. Des avonds vertrekken zg weder naar Brussel om den volgenden dag naar Utrecht te gaan, waar zij den 77en verjaardag van president Kruger bywonen. Omtrent het bezoek aan Parjjs weet de ïPetit Bleu" te vertellen dat de generaals Maandag a.s. te 1.51 aldaar zullen aankomen en door verschillende pro-boer-comité's ont vangen worden, die hen belangrijke giften zullen ter hand stellen, 's Avonds wordt hen een banket aangeboden. Den volgenden dag leggen de generaals verschillende bezoeken af waarover voorloopig het stilzwijgen wordt bewaard, doch die later groote verrassingen zullen opleveren. Dien avond wordt een groote openbare conferentie belegd, waar de gene raals het woord voeren. Naar F. W. ROBINSON'a roman uit do Axtasbenwereld. Woensdag 15 dezer, vertrekken de generaals naar Duitschlund. Twee hunner komen daarna terug voor een tournée van lezingen in Frank rijk, terwijl zjj met den derde, op den 26en October te Nantes samenkomen, waar op dien dag de onthulling van het monument voor kolonel de Villebois Mareuil plaats heeft. De generaals hebben verklaard bg deze plech tigheid tegenwoordig te zullen zijn ter eere van de nagedachtenis aau den dapperen Franschman, die voor hun zaak stierf. Tegen het eind der maand steken de ge neraals over naar de Vereenigde Staten. In den tusschentijd der verschillende data keeren BothaDe Wet en de la Rey nog weer naar Londen terug in verband met een zeker beloofd onderhoudterwijl zij ook de stad Luik met een bezoek zullen vereeren. V Het comité voor de ontvangst ontving mededeeling dat de Boerengeneraals waar schijnlijk denzelfden dag dat zjj te Berljjn aankomen door keizer Wilhelm in audiëntie zullen worden ontvangen. In een oproeping van genoemd comité wordt aangespoord tot deelneming aan de plechtige ontvangst en tot het schenken van bijdragen. Botha heet in het stuk de opsteller van het veldtochtplan, De la Rey, do over winnaar in de voornaamste veldslagen. De Wet de Blücher van Zuid-Afrika; sdeze mannen verpersoonljjken de kracht, de hard nekkigheid, de taaiheid en den moed van hun volk uit den Germaanschen stam." Het stuk is onderteekend o. a. door v. Kiocher, voorzitter der Pruisische Kamer, Lieberman v. Sonnenberg, lid van den Rijks dag; graaf Mirbach, lid van het Heerenhuis; dr. Otto Aïendt, lid van den Rijksdag en van de Pruisische Kamerden predikant SchowalterJohannes Trojan, redacteur van de Mlladderadatsch," den dichter Ernst v. Wildenbruch, prof. Ende, e. a. Uit Sydney wordt gemeld, dat aan gene raal De Wet door een syndicaat aldaar 3000 gulden per week zou zijn aangeboden om een reeks conferences in Australië te gaan houden. De heer Reitz heeft, naar Laffan seint, bij zjjn aankomst in Amerika aanstonds het doel zijner komst uiteengezet. Hij is naar Amerika gegaan om de Boerenzaak daar te verdedi gen en om te spreken over de wjjze waarop Engeland den oorlog heeft gevoerd en over de dubbelhartigheid van Chamberlain. Dezen beschuldigt hij, de belofte, door lord Kit chener en lord Milner bij het sluiten van den vrede afgelegddat de Knapsche op standelingen niet vervolgd zouden worden, geschonden te hebben. In tegenspraak daar mede laat men die gewezen opstandelingen thans op valsche aanklachten teiechtstaan. Lord Milner zal heden naar het Noordoosten van Transvaal vertrekken, om in de districten Lijdenbuig en Zoutpansbergzjjn inspectiereis voort te zetten en op de hoogte te komen van den toestand der bevolking in die streken. 24) Eindelijk, na met eeu vloek en een zucht de laatste hand' aan zijn coiffure geiegd te hebben, ging Markingham de trappen af en maakte -bijl bet binnentreden oen vrij treu- rigo figuur. De bediende had zijli sportcos- tuum niot weten machtig te worden en Hans had het in verstrooiing, zonder liet to bor delen, weder aangetrokken, zoodot het de Keuteokeuen droeg van den smcrigon straat- We£ naar Datokington en van den stoffige» vloer der Regenbogend allc>. Dokter Gravatt en zijn gast zaten aan weerszijden van heb haardvuur. Nin liicild 'b telegram nog in do hand. Zijl hadden reeds een gesprek gevoerd, dat merkte Hans aan stonds en zonder twijfel waren er harde voorden gevallen, want zijn peet staarde mor ernstig voor zich in heb vuur, terwijl Nin's wangen gloeiden. »Goed woord gehouden om zoo vroeg to omen, Nin 1" riep Markingham reeds hij 't 'nnenkomeu. ,,'fc Verheugt me zeer je te zien." „Ik kwam vroeg naar je toe, omdat dit egram voor je al om acht uur hij| mij word morgei Hier is het." Zo 'bood hom den on- >pc den omslag aan, dooh 'hiji staarde haar °Pe11 mond en verwilderde Willeken aan, 0 elke verrassing op zijli gelaat te voor- riep. jö het niot van mij aannemen," reeg zij schijnbaar gebelgd. Jameson en Beit, hebben op hun reis door Rhodesië (zij schepen zich dezer dagen te Beira in naar Engeland) aan de bevolking allerlei beloften gedaan. Onder meer hebben zjj toegezegd vermindering van belasting op de mijnen en vermindering van spoorweg vracht voor prikkeldraad, tot het afzetten vau terreinen. Sir Hamilton Gould-Adams, luitenant-gou verneur van de Oranje Rivier-kolonie, die thans in Johannesburg vertoeft, heeft in een interview medegedeeld, dat bet met de weder- opkomst dezer kolonie bevredigend gaat. De vroegere burgers en zy die zich pas komen vestigen, leggen zich toe op den landbouw. Aanzienlijke lappen gronds zijn aangekocht en vele irrigatie-plannen ontworpen. Metingen zijn gedaan voor spoorlijnen door Ladybrand en Maseru, terwijl lijnen geprojecteerd zijn van Harrismith naar Heilbron of Vereeniging en van Springfontein naar Jagersfontein, Koffjjfontein, Klerksdorp en Veertien stroomen' Gemengde SSfededcelingen. Engcliiiid. D'aar bet bezoek van koning dom Carlos van Portugal aan Engelland vermoedelijk meer dan veertig d'agen zal duren, tot na dö 'komst van den D;u ilschen keizer op Sau- dringliam op- 8 November as. zal besloten worden der koningin het regentschap op te dragon. Een bijzondere bijeenroeping van de Cor tes is waarschijnlijk. Do Portugeesclie ko ning zal' vermoedelijk ook koning Edward's verjaardag op 9 Nov. meevieren. Gravin Lonyay zal een bezoek brengen aan bet Oostenrij'ksclie hof. Haar reis naar Weenen zal zij onderbreken door eenigeu tijd te vertoeven in Dresden, waar baar on gelukkige zustor Louise, prinses van Coburg, in een gestiobt verpleegd wordt. F r n k r iji ik. Gistermorgen deelde de Fransche minis ter van buifcenlandscbe zaken Dtelcassé, in den ministerraad mede dat hij; de overeen komst met den Sianieesclien gezant bad on- derteekendi. Het verdrag regelde de hangen de qua es ties tusschen Frankrijk en Siam, in do eerste plaats de grensbepaling tussclien Siam en Cambodja. De koning van Siam is bevoegd Siainccsche troepen te zenden naai' den linkeroever van de Mékong-rivier, die eigendom van Siam blijft. Voor bet aanleg gen van havenwerken of spoorwegen aldaar zal dei Siameesche regeering zich in verbin ding stellen met Frankrijk. Bij de over dracht van de provincies 'Melou Prey en Bassac en de landstreek tusschen do rivieren Roluos en Prek-Kompong-Tian aau de Fran sche autoriteiten zullen deze de provincie Saiikaboun ontruimen die Fransclie troepen voorloopig bezet hielden. „Ja wol dank je van wie komt het?" vroeg hij. „Hoe zal ik het weten V' antwoordde ze ongeduldig. „Waarom hebben zij naar de Van Dijk- straat geseind „Waarschijnlijk omdat zij dachten dat i k wist, waar jij woonde en omdat onze namen m alle kringen reeds zoo m opspraak zijn gebracht dat ze onafscheidelijk verbonden zijn en omdat iedereen mij belastert eu mijn naam door het slijk sleurt!" „Neen neen Nin! 'Kom, wees met boos „Jij bent van alles de oorzaak en ik draag do ontcerc-nde gevolgen er van," riep zij' uit. „Hoe durft iemand het te wagen, jou bericht te zenden eu het aan mijn woning te adres- seeron „Jij 'hadt het telegram niet moeten aan nemen Nin..." „Natuurlijk, maar nu heb ik ook dién mis slag begaan I Zoo even deed je peet mijl nog het verwijt je te hebben gelokt heb ik dat gedaan, Hans?" „Neen, Ninl" „Heb ik jo n.ieb altijd met nadruk gezegd dat jo je biezen moest pakken?" „Ja Nin jo hebt gelijk i'k alleen, ben de schuldige. Maai' daar ben ik altijd rond voor uitgekomen." „Zog het voor do laatste maal dan tegen jo poet en verzoek hem vertrouwen in mij te stellen. Zeg het hom dat je thans in vollen cmst van mij afzibt en noch liiji noch lord Kane zal van nu af meer last vau mij lieb- ben T' „Neen, dat zeg ik nooit! Het is weer de oude geschiedenis neen, i'k zal! zeggen dat ik nooit mijd aanspraak op je zal laten varen, Nin I" „Wat? Nooit zult ge „Bij! mijn ziel, nooit, Nin!" „Welnu wees dan zoo goed en luister wat ik je eens voor altijd te zeggen kob Hans trok een Hang gezicht. Hij wist wel ke dingen er komen zouden maar hij had er een voorgevoel van iets onaangenaams te hooren. „Hans, de lastertaal en gemeene verdacht makingen aan mijn adres, worden thans voor mij ondragelijk," begon Nin. ,Jou vertrou wen ze niet en om achter mijn verhouding tot jou nog eenig fatsoen te zoeken, daar wil' men niet meel' aan golooven men ziet ill mij een sluwe intrigante die je in het ver derf wil storten, kortom alles wat gemeen is. Dokter Gravatt spreekt iu beleefde termen, doch zijd hittere pillen zijn verguld en in den grond van zijn hart denkt hiji wat „men" van mij denkt," voegde zijl er minachtend aan toe. „Waaldijk, ik moet u verzekeren, juf frouw „Val mij niet in de rede," onderbrak zij heftig. „Ik spreek thans met lord Marking ham en niet met u." Gravatt nei'gd'o het hoofd en waagde het niet, haar woorden te weerleggen. Ze ging voort „Zoo is do toestand thans geschapen, Hans, je bent voor miji en Ivitty altijd een oprecht vriend goweest, die nooit aan do achting voor ons iets heeft te kort gedaan en' zeg me nu eens eerlijk, houd je zooveel van mij „Ja N in, waarachtig, ik 'heb je ontzettend lief!" Sarafof, de Macedonische agitator, dio men te Niseh in verzekerde bewaring waan de, is volgens de „Independence" te Parijs, waar hij zich onder een valschen naam ver borgen houdt. Manau, oud-proenreur-gcner aal! van het hof van Cassatie heeft naar aanleiding van Zola's dood het volgende schrijven aan een provinciaal blad gezonden „Niemand zal' thans, na alles wat er sedert is voorgevallen, duiven beweren dat het bor derel van de hand van Dreyfus is. Geduld, dit is bet laatste woord dab ik over de „af faire" zal spreken. De vraag van rechtvaar digheid wat betreft de onschuld en de eer van een man blijft nog te bantwoorden en in naam der web zal! de dag komen waarop ondanks alles Dkeyfus zal gerehabiliteerd worden. Dio dag zullen zij, die ons overleefden, 'n sclioone taak te vervullen hebben. Dan moet men op Zdla's graftombe en op zijn stand beeld, die uitspraak vereeuwigen die1 rijn „j'accuse" zal' rechtvaardigen en zijn werk „Justice" dat zijh helaas te vroeg verstijfde hand niet kon te 'boek stéllen zal vervangen. Die dag zal een glorie-dag rijin voor Zola-, voor Dreyfus, Voor do gerechtigheid en voor Frankrijk." Denemarken. Db Rijksdag is Maand'ag bijeengekomen. Het Folkething koos tob president den heer Trier van do linker hervormingspartij. Het Laud's thing 'koos tot voorzitter den beer Hansen (onafhankelijk conservatief) met 33 stommen, terwijjl op den gewezen voorzitter, dr. Matzen, 26 stemmen waren uitgebracht. Rusland. Czaar Nicolaas komt na het bezoek van keizer Wilhelm ook naar Rome en vertrekt van Kroonstad uit ter zee naar Napels. Van Italië gaat de Czaar naai- Montene gro en Griekenland en volgens de „Gaulois" keert hij door d'eu Bosporus en via Constan- tinopel terug naar Rusland. D'o Duitsohe zoowel als do Russische mo narch, zullen tijdens hun verblijf te Rome den Pans bezoeken. T u r k ij Volgens een telegram nit Constantinopel aan do „Daily Chronicle" hebben verschei den mogendheden krachtige vertoogen tot de Porto gericht over den toestand in Macedo nië en daarin ernstig herstel d'er orde ge- eischt. Tegelijkertijd hebben zij' haar gewaar schuwd buitensporigheden van de Turksche troepen te beletten, daar deze den toestand verergeren en interventie van do mogendhe den noodzakelijk zou kunnen maken. Db „Moming Post" verneemt uit Athene, dab reeds een tweetal maanden geleden de regccringen van Griekenland en Rumenië een ovei'eeukomst hadden getroffen om een „Zou jo ih staat zijn, mijl een bewijs van je liefde te geven, zooals ik dat wil „Ja zeker dat wil zeggen als de be proeving niet te zwaai* is," beloofde lord Markingham voorzichtig. „Blijf dan op een afstand van mij, ga mij uit den weg, zooals lord Kano en deze heer het wensdheu. Ziji zeggen dat mijn afwezig heid on verstrooiing jo van je jeugdige dwaasheid zouden genezen. Welnu, probeer dat middel eens „Neen! De duivel mag mij, eerder lialen, voordat ik dat middel te baat neem!" „Ik geef je twee jaren proeftijd. Wij' zijn beiden jon>g en kunnen wachten. As jij! na verloop van die twee jaren mijl niet hebt kunnen vergeten en je hebt mij dan nog lief, dan stem ik er in toe dat je mijn man wordt, en voor mijn part mag dan de gehee- le wereld er zich tegen verzetten „Je stemt toe? Jo stemt toe?" riep Mar kingham buiten zichzelf van vreugde, „maar o Nin dio vreeselijlk lange tijd' twee jarenJe zult niet op mij', wachten er zijn er immers nog zoo'n massa, lord White- tkatch, Paul Razotta en wie weet wie nog meer „Ik beloof je, Hans, dat ik uit vrijen wil deze twee jaren wil wachten. Als liet je de moeite waard is om te wachten, dan wacht ik ook. We zijn nog vrij) en geen banden hechten ons." „O, als ik do kracht had 0111 te wachten „Wanneer je je eigen meester waart en niemand stond onze verbintenis in den weg, da n was ik morgen aan don dbg de uwe maar nu zei zij' met een plotselinge tril ling in haar stem. „Is je dat wezenlijk ernst, Nin?" beroep op do groote mogendheden te doen, opdat maatregelen getroffen zouden worden, die de troebelen in Macedonië zouden kun nen afwenden. Daar het beroep evenwel zon der gevolg bleef, moeten beide regccringen nu overwogen het zonden van een gelijklui dende diplomatieke nota over den toestand in Macedonië aau do Porte. Berichten uit Sofila wijzen op oen steeds grooter uitbreiding van den Maccdonischon opstand; zoo worden alle passen om Beto- lia door de insurgenten bezet gehouden, ter wijl de dorpen Zapan en Gawati door dö Turksche troepen bezet zijjn, zonder even wel veed verder te kunnen 'komen, daar de opstandelingen zich in alle strategische pun ten hebben genesteld. Om Be. tol ia staan vijf tig stuks Turksche kanonnen, die de stad dreigen te bombardeeren. In Monastir is de toestand niet minder ernstig; de opstandelingen staan bier onder bevel van Bulgaarseüio officieren en steeds heeft nieuwe aanvoer van geweren en ka nonnen plaats. Do berichten uit Turksche bron blijven echter do geheele beweging als onbetceke- nend kenschetsen; het aantal opstandelin gen wordt van uit Konstantiuopel op niet meer d'an 3000 geschat. Y e r. Stat en. President Roosevelt's wonde heelt zoo goed dat hij van plan is morgen te paard een revue der Amerikaanscho troepen hij' tc wonen. Het congres zal niet in buitengewone zit ting bijeengeroepen worden om over do werkstaking in de kolenmijnen te beraadsla gen. President Roosevelt is nu van oordeel, dat de quaestio alleen door het Congres en do Wetgevende vergadering van den staat Ponnsylvanië tot een oplossing gebracht moet worden. Vraagt deze Staat om den'bij stand van de Bondstroepen, dan is de Presi dent bereid zo te zonden. BehaJvo bet eenigo vaststaande feit, dab de nationale militie in Pennsylvania onder do wapens is geroepen, hetgeen ongetwijfeld niet wijst op een vermindering van den ko- lonstrijd, komen over de staking in de Ame rikaanscho kolenmijnen slechts geruchten van nieuwe conferenties tusschen de loïd'ers van beiüo groepen, patroons en arbeiders, en van weer opgevatte pogingen van presi dent Roosevelt om den strijd te doen bijleg gen. D'e president zou aan Mitchell, den voorzitter van de Miners Union, voorstellen, dab do stakers den arbeid weder opvatten. Een ander bericht wil', dat Pierpont Mor gan do man zon zijn, die den strijd tot een oplossing zal brengen en dat Mitchell reeds heeft goedgevonden do quaestio in zijn han den te stellen. De aankoop der 50,000 ton Engelscho kolen voor verdeoling onder de „Ja, Hans." „O, Nin, je bent een engel!" „Jo moet echter met je vader te rado gaan noch hij, noch je peet geloovcn iets van onze wederzij'dsohe genegenheid. Wil' je mo helpen om te bewijzen dat zij! ons ter gend' onrecht aandoen?" vroeg zij. „Wil je vertrouwen in mij stellen en in den vreemde afleiding zoeken, zooals ziji dat wenschcn?" „J... ja wanneer jijl zweert je niet te verbinden in dié twee jaren en vrij to blijven „Dat beloof ik jo plechtig, Hans!" „Je legt het er, geloof ik, op aan om mij van den hals te schuiven, is 't niet?" zeido hij weemoedig. „Ik wil slechts heb bewijs hebben dab jo mij iliefhebt, dat je mij vertrouwt en dat jo de wilskracht bezit om to wachten." „Laat ik eeu oogenblik bij mijzelf over leggen, Nin," zcide bij. „Je voorstel is waar lijk goed en dat ik wachten kan, daarvan ben ik overtuigd'. Maar zal jij zoo lang wach ten?" „Stol vertouwen in mij zooals ik in jon," zei Nin eenvoudig. Lord Markingham zonk in zijn stoel terug om zijn gedachten te verzamelen het sport- cosbuum, zijn viteoh-oogen, de opgewonden uitdrukking van zijn gelaat en de groeno omslag van het ongeopende telegram dat in zij|tt Qiand beefde, vormden een zonderling gelieel. Wordt vervolgd.)-

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1