jïïgm g BINNENLAND. STADSNIEUWS. MAASSLUIS. - 229S0 bij j - '19999 dag j> - 19900 -19890 - 19825 -19705 had -19650 hou - 19641 van -19180 ban - 17990 Kunst cn Wetenschap. K e r en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Dockum ds. J. H.Buis man te 's-Heerenbergte Winterswijk ds, Homan te 't Zand (Gr.). Gemengd N i e uw s. noodlijdenden heeft een uitstekenden indruk gemaakt. Over de staking zelf verluidt, dat al zijn do stakers 150,000 man stork, hun leiders he weren, dat er voldoende ondersteuning wordt ontvangen om de staking desnoods ge durende don winter voort te zetten. President Roosevelt heeft volgens een Routertelogram uit Washington aangeboden een commissie te benoemen om do punten van geschil tussclien de mijnwerkers en do mijneigenaars te onderzooken,indien de voor zitter der Verecniging van mijnworkeis et- voor zorgt dat do stakers dadelijk aan het werk gaan. Op dit aanbod van den President is nog geen antwoord ontvangen. Columbia. Uit Colon wordt gesefttd, dat de Ameri- kannsche vice-admïraat Casey, die thans in Panama is. verboden heeft liet vervoer pnu' trein in den Isthmus (landengte) van oor logsmateriaal en troepen van Columbië, ten zij met bijzondere vergunning. Generaal Salazar beeft, na dit voorschrift met den vieoadmira.il geconfereerd en hem meegedeeld, dat dit verbod een aanval was van de zijde der Amerikaansche regeering op do souvereiuc rechten van Columbië, en een aanranding van elke moraliteit en recht vaardigheid. Do lieer Casey drukte zijn spijt uit, over dezo bonding, die hij1 verplicht was aan to nemen, wilde bij de vrijheid van handel in den Isthmus verzekerd zien. Hij beloofde echter nog in een nadere bespreking te zui len treden met de regeering in Washington. China. Ho onderkoning van Hanking Lou Kouw Yi is gistermorgen aan dysenterie overleden en zijn opvolger zal zijn Tchang Tclii Toung, een der invloedrijkste Ohinecsche staatslie den. Japan. He Britseho legatie te Tokio is tot den rang van ambassade verheven. To Yokohama loopt heb gerucht dat de Japansehe- regeering van plan is de vloot aanzienlijk uit te breiden. In een tijdperk van zes jaren zullen 4 pantseischepen en G kruisers eerste klasse en eenige oorlogsbo dems van kleinere afmetingen worden ge bouwd. De kosten 'bedragen 20 milliocn yen. De pantsersehepea zullen worden gebouwd ip Engeland, de krui-ers ten deele op En- gelscbe, Pranscbe en Duitsche werven. De Duitsclio Keizer in oas land. Yolgens de «Germania" zal de Keizer van Duitschland zijn voorgenomen reis naar En geland maken over Vlissingen. Aldaar zal hij aan boord gaan van de H o li e n z o 1- lern, die naar Engeland zal worden bege leid door de Nyraphe. Het blad spreekt van een bezoek, dat de Keizer op zijn door tocht door Nedeiland zou brengen aan If. M. de Koningin. Ontslag. Bij Kon. besluit is aan den beer J. C. Th. Kroesen, lid van den Raad van Ned.-Indië, op zijn verzoek met ingang van 10 Febr. eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. De heer Lely aangekomen. Blijkens een in den avond van 6 dezer bij het Departement van Koloniën ontvangen onge- dagteekend telegram, vermoedelijk op 4 dezer uit Paramaribo verzonden, is de Gouverneur, de heer Lely, in Suriname aangekomen en heeft hij het bestuur aldaar aanvaard. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Bïnnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 11 Oct. niet plaats hebben. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen tot goedkeuring van de inter nationale overeenkomst betreffende de suiker- belasting en tot vaststelling van de hoofdst. I (Huis der Koningin), II, (Hooge Collegiën), VIIA. (Nationale Schuld) en XI (Onvoorziene Uitgaven) der Staatsbegrooting voor 1903 en van de wet op de middelen, de heeren Van Dedem, Van Alphen, Roëll, Heemsberk en Van Raalte. Antomatisclie stemmachine. Heden en morgen wordt voor de leden van de Kamers der Staten-Generaa! in het de partement van binnenlandsche zaken ter be zichtiging gesteld een automatische stern- machine, uitgevonden door den heer K. de Vries Czn., te Zaandam, Verkiezing Tweede Kamer. Ook de liberale kiessereeniging te Wad- dingsveen heeft mr. M. M. Schim van der Loeff voorioopïg candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Gouda. De Centrale Roomsch-Katbolieke Kiesver- eeniging in het district Gouda herit tot defi nitief candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. S. de Vries Czn. te Amsterdam, candidaat der antirevolutionairen. V* Nu de verschillende liberale kiesvereeni- gïngen in het district Gouda mr. AI. M. Schim van der Loeff als hun candidaat voor de Tweede Kamer gekozen hebben, is deze thans de definitieve candidaat der liberale partij. Arme vader. Wij vernemen met leedwezen, zegt het sHbh", dat generaal De Wet Zondag 11. be richt kreeg, dat ook een zijner dochters be denkelijk ongesteld is. De heer Wolmarans. De heer Wolmarans, die reeds eenigen tijd geleden de Engelsehe legeering om een »permit" heeft verzocht voor zijn terugkeer naar Transvaal, heeft hierop nog geen beschik king o\ tvangen, maar in afwachting van eene gunstige be-chikking heeft de voormalige ge delegeerde reeds maatregelen genomen om plaats te bespreken voor zijn overtocht naar zijn vaderland. De Boerengeneraals, Omtrent de komst der Bóeren-generaals te Utrecht wordt 't volgende gemeld De aankomst is bepaald op 's morgens onge veer 10 uur. De ontvangst ge=chiedt door den Commissaris der Koningin, Burg. en Weth. en den Gemeenteraad. Van half twaalf tot half een wordt een bijeenkomst in de Dom kerk gehouden. Ten hall een wordt den gene raals een lunch aangeboden. Ten half drie begeven tie generaals zich naar den President Kruger en vertoeven bij dezen vermoedelijk tot half vijf. Na afloop van dit bezoek houden de generaals een receptie alleen voor familie leden en vrienden, 's Avonds is er eeu meeting waarop de generaals het woord voeren cd wordt hun tevens de opbrengst overhandigd van de collecten, welke Donderdag gehouden worden. De gedenkschriften van President Kruger. Men schrijft aan de jN, R. Ct." uit Munehen Aan het vl'örsenblatt lür den deutschen Buchlmndel"wordtuit Amsterdam geschreven: «Van iemand, die in nauwe verbinding tot president Kruger staal, verneem ik allerlei interessante bijzonderheden over de binnenkort te verschijnen gedenkschriften, die ik hier gaarne weergeef, liet eerste aanzoek tot het schrijven van het boek is niet van Bóeren- zijde, maar mn den uitgever J. F. Lebmann in Munehen uitgegaan. Deze bood den presi dent een hall millioen maik, indien hij er toe wilde overgaan, zijn herinneringen en mee ningen over den oorlog op te teekenen. Oom Kruger antwoordde echter met een beslist neen en met de verklaring, dat hij uitsluitend nog voor zijn arm volk, niet voor eigen eer zucht of stoffelijk belang werkzaam wilde zijn. «Een lange tijd verstreek thans, gedurende welken er van gedenkschriften zelfs geen sprake meer was. Eerst toen het krijgsbedrijf in Zuid-Afrika een beslissenden keer ten slechte nam, vatte men het oude onderwerp weer op, ditmaal echter niet van den kant der uitgevers, doch in de onmiddellijke om geving van Kruger zelf, waar men de nood zakelijkheid inzag, een gezaghebbende uiteen zetting over den ooi log in het licht te geven. aNa veel aandrang stemde nu ook Oom Kruger toe, de geschiedenis van den ooi log en zijn meeningen daarover nan een secretaris te dicteeren. Honorarium wilde hij ook nu niet aannemen, maar alles den noodlijdenden Boeren toegewezen zien. Natuurlijk ontstond op het bericht van dit besluit een groote wedstrijd onder de uitgevers, die elkander trachtten te ovei'biedeo, totdat ten slotte J. F. Lehmann in Munehen het recht van uitgave voor de geheele internationale boeken wereld bekwam. «President Kruger zette zich onverwijld aan den arbeid. Nauwgezet, zooals hij is, gal hij een geschiedenis der gebeurtenissen, waarbij ieder woord ah het ware op een goud-schaaltje gewogen werd. Met pijnlijke rechtvaardigheid streelde hij er naar, de fei ten alleen voor zich zelf te laten spreken, licht en schaduw, voor zoover het mensche- lijkenvijze mogelijk is, zonder eenige voorin genomenheid. De stijl is eenvoudig, het weergeven der gebeurtenissen spannend. Ka rakteristiek is de echt Nederduitsche droge humor, die niet alleen in het spreken en doen van den President, maar ook in zijn schrijven af en toe voor den dag komt. «De Duitsche uitgever, die zijn taak zeer ernstig opneemt, is onlangs met een lijst van 150 vragen bij President Kruger geweest, om de vertaling zoo nauwkeurig mogelijk te krij gen en het oorspronkelijk 200 mogelijk nog met authentieke toevoegingen te vermeer deren. De mededeelingen, die President Kruger nu den heer Schowalter nog doet, komen ook in alle andere vertalingen, zortdat deze alle van gelijke waarde zullen zijo." Alle uitgaven verschijnen in November. Boerengeneraals-fonds. Op initiatief van de Haagsche afdeeiing van het Christelijk Nationaal Boerencomifé hebben zich de besturen van dit comité, het Broekhuizenfonds, het AlgemeenNederiandsch Verbond, de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging, de Haagsche Pro-Boer-Yereeniging ver- eenigd tot het houden van eene algemeene inzameling te 's-Gravenhage ten behoeve van het Generale Boerenbulpforids. 200 dames en heeren zullen worden uit- genoodigd, zich met de inzameling te belasten. Voorloopig is als collectedag vastgesteld Dins dag 21 October. De verkregen som zal aan de generaals worden ter hand gesteld. Eerevoorzitter is de burgemeester, voor zitter der regelingscommissie dr. 11. Blink, penningmeester G. P. Ittmann Jr., secretaris L. Looijen, v. d. Spiegelstraat 23, te 's-Gra venhage. Weezen In Znid-Afrika. Do heer II. J. Emous schrijft: „Heb plan, dat het Engelsche bestuur in de beide voormalige Zuid-Afri'kaansche Re publieken met alle kracht zal doorzetten, is de verengolsching van 't opkomend geslacht door uitsluitend Engelsoli onderwijs. Zoo moet do Holiandsch-Afrikaansche na tie als volk worden vermoord'. Gedurende den oorlog is er in de kampen reeds een aanvang medo gemaakt. „Maar," zegt de Johannesburgsche „Star" van 12 September jl., „nu de kampsoholen allengs leegloopen, wordt hot terrein van werkzaamheidl voor het Departement van Onderwijs verplaatst. Het staat nu voor de veel' zwaardere taak 0111 bet onderwijs 'bin nen heb bereik van de verspreid wonende be volking to brengen, en liet is kenschetsend voor do wijze van werken van den heer Sar gent, liet hoofd1 van heb Departement, dat hij zonder verwijf dio nieuwe taak aanvaard heeft. Gemakkolijk waro 't geweest to wach ten totdat het land ©enigermate in rijn nor mal on toestand was teruggekomen en dan met de oprichting van scholen met gering bezwaar to beginnen. Maar met zóó te handelen, zou hot over wicht, dat men niet slechts over de kindo- reti, maar ook over do ouders in do kampen verkregen had, grootondeels verdwenen rij.ii. De jongere kinderen zouden tijd gehad heb ben om do beginselen van heb Engelsch, dio ze zich eigen hadden gemaakt, te vergeten en zeer waarschijnlijk zou heb Departement zich tegengewerkt zfcn door een aantal bij1- zondcre scholen, door de burgei's te bunnen behoeve opgericht en met een onderwijs ge-- heel' „in hun eigen taal". •Het blad zegt, dat eeoigo rijkere Boeren de onderwijzeressen, inzonderheid do Engel sehe, hebben verzocht als gouvernantes naar hun hoeven te'komen en dab in vele gevallen dio dame? met bereidwilligheid, ja, met graagte dit- uitnoodiging hebben aangeno men. Toch ziet het met bezorgdheid', dat do mannelijke onderwijskrachten nog zeer gc- ritig in aantal zijn. Onder meer, dat het aan de hand doet, dringt het er op aan, dat do onderwijzers vaaik in middelpunten samen komen om met elkaar verbonden te blijven en eindelijk, dat onverwijld in de kleinere dorpen en bij Boeren in de districten scho len geopend worden. Den Heil September lüot zich de „Star" uil Pretoria het volgende tek-gram zenden „Er gaat een gerucht, dat onder d'e Hol landers een ontwerp besproken wordt om met private scholen tegen die van het gou vernement in concurrentie op te treden. Er wordt verzekerd, dab liet geld verschaft zal worden, docli heb is niet bekend uit welke bron." Tot zoover de „Star". War© haar laatste verzekering maar waar! Maar is het niet een schandelijke gedach te, dat de honderden weezcu, wier vaders 'hun bloed hebben gestort voor eigen volks bestaan en taal, zelfs de taal hunner vade ren niet zullen leeren en die vaderen zullen loeren kennen nib de leugenachtige voorstel lingen, die jihgo-'s van dio helden en martela ren zullen geven? Gelukkig heeft vertroostende ontferming eenige tientallen dier arme weezen aan liet vreeselijk lob, dat tegen ons menschelijk ge voel vloekt, ontrukt. Bij! tien of hoogstens twaalf rijn ze of worden ze onder vertrouw de leiding in over heb land verspreide hui zen of op boerenplaatsen opgenomen. Het stelsel van enkele groote weeshuizen wordt beslist verworpen. Er mag niet worden ge draald. Deugd'elij'ke mannen hebben zich de onbeschermde ouderloozen aangetrokken.De correspondentie ligt voor ous. En waai* ons nu, in afwachting van do fondsen die eerlang als een overvloedige oogst van de barmhartigheid der beschaafde wei'eld, in heb gruwelijk geteisterde Zuid- Afrika de ellende der kulpel'oozcn en veria tenen mogen helpen lenigen, een onmiddel lijke ondersteuning wordt gevraagd voor een tien- of twaalftal weezen, die in het Lijden- burgsolie onder de hoede en verzorging van een waardig echtpaar zullen worden gesteld, doen we daartoe een beroep op de welda digheid. Voor kleeding is reeds gezorgd. Ilocgstens 10 per maand wordt voor voeding ver- eischt. Spoedig hopen we nadere aanduiding to geven. Moge voorshands de verzekering volstaan, dat de warmste aanbeveling van dit plan door mannen als ds. H. S. Bosman te Pretoria, na heen- en weerschrijven ons de vrijmoedigheid geeft om op dezo tijdelij ke voorziening aan te dringen." leger des Ileüs. V anwego het Leger des Heils zal van Maandag 2 Nov. tot 16 Nov. d'e jaarlijikschc aanvrage worden gehouden ten behoeve van het werk hier te lande. De reeds bestaande inrichtingen hebben groote behoefte aan geldelijken steun, terwijl! voor de uitbrei ding, dio men zich gedrongen gevóelt aan liet werk te geven door den nood, die zich openbaart, hulp dringend noodig is. Met den bouw van heb Tehuis voor Ont slagen Gevangenen is een aanvang gemaakt, terwijl te Rotterdam een groot gebouw voor goedkoop volkslogement, gaarkeuken en toe vlucht zal worden ingericht. Bij de aanvrage zal kosteloos een boekje worden' uitgegeven, waarin mededeelingen aangaande het werk en een statistiek van wat in heb afgdoopen jaar werd verricht. Bedankt. Ds. A. de Haan, te Zwolle, heeft voor de aanbieding van het directeurschap van de weesinrichtiog Neerbosch bedankt. Een Dnitsck liefdadigheidsfeest. De Duitsche Evangelische gemeenteschool aan de Nieuwehaven 87 te Rotterdam mag zich in een goede reputatie verheugen, van° daar dan ook dat het aantal leerlingen reeds tot 170 geklommen is en de schoolruimte daardoor veel te wenschen overlaat. Eenige invloedrijke Dultsehers hebben daarom het plan opgevat door middel van een groot feest te trachten de noodige fondsen bijeen te krij gen tot het stichten van een eigen schoolge bouw naar de tegenwoordige eischen des tijds. Er is daartoe een oproeping gericht tot alle Duitschers te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem, Antwerpen en Brussel tot deelneming aan een groot feest dat Za terdag 15 en Zondag 16 November te Rot terdam gegeven zal worden. Zaterdagavond zal in den groolen schouw burg te Rotterdam door de uit genoemde plnatsen vereenigde Duitschers een feestelyke samenkomst gehouden worden. Zang- en mu ziekuitvoeringen, voordrachten, gymnastiek oefeningen, beeldengroepen, apotheose enz. zullen het feest opluisteren. Zondagmorgen om 11 uur heeft de alge meene vaartocht plaats door de havens der stad, met bootjes beschikbaar gesteld dooi de directie der Holland-Amerika-lijnook wordt dan een der stoomschepen dier lyn door de Duitschers bezichtigd. Na afloop hier van heeft een lunch plaats in het gebouw der Deutscher Verein in de Witte deWith- strant. 's Middags ten 1 ure wordt een groote fancylair gehouden in de zalen van de sociëteit Harmonie (Doele) en des avonds concert en zanguitvoering. Des namiddags is er een algemeene maal tijd der feestvierende Duitschers. Aan het geheele feest zullen uilsluitend Duitsche corporatiën hunne medewerking verleenen, terwijl het geheele feest staat onder do hooge bescherming van den Duitschen gezant te 's-Gravenhage en onder leiding van den consul-generaal van Duitschland te Rot terdam, den president der Duitsche kolonie aldaar, den predikant der Duitsche gemeente enz. Verschillende leveranciers hebben hunne bereidwillige medewei king toegezegd. De Heijnekens bierbrouwerij schonk reeds 5000 liter bier, en eene Duitsche bakkerij al het benooriigde brood. De reünie op 15 Nov. zal plaats hebben in de zaal van Pschorr aan de Korte Hoog straat te Rotterdam. Kamer van Koophandel en Fabrieken, Gisteren hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier onder voorzitterschap van den heer mr. W. H. Jasnen vergade ring. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Een verzoek van de K. v. K. en F. te Nij megen om adhaesie aan een adres, door haar gericht aan den Minister van W. H. en N., waarin zij Zijn Excellentie te kennen geeft, dat, naar haar oordeel, de invoering van een uniform intercommunaal telephooniarief, ook al is dat liooger dan f 0.25, de voorkeur verdient boven de bestaande regeling, mits dat tarief op geen bol an gr ijk liooger bedrag worde gesteld, werd voor kennisge ving aangenomen. Hetzelfde geschiedde met een verzoek van den Algemcenen Nederiaudsolien Bond van indusbrieelën en handelslieden, gevestigd te Rotterdam, om steun te verleenen aan zijn streven om van de Regeering de instelling te verkrijgen van een Raad van handel' en nijverheid, en met een verzoek der K. v. K. en F. te Delft om adliaeste te betuigen aan haar adres aan don Minister van IV. II. en N., waarin zij haar sympathie uitspreekt voor het streven der Nederlandsolio K. v. K. te Londen, dat er eeu algemeene controle op de bereiding van boter in Nederland wor de tot stand gebracht, en, voor liet geval er tegen de invoering van een dergelijke con trol '0 van Rijkswege onoverkomelijke bcz.va- ren mochten bestaan, Zijn Excellentie ver zoekt om aan do bestaande en later op te riebten provinciale controle-stations van Rijkswege financieelen steun en ook in an dere opzichten tegemoetkomingen en mede werking te verleenen. Van het Voorloopig Comité van handel en nijverheid ih verband met heb aanstellen van Ncderlandscliö factorijen in of nabij de 7 voornaamste handelsplaatsen van Zuid- Afrika had do Kamer een afdruk ontvangen van een circulaire, waarbij bet de eerste 'klasse fabrikanten van liet district der Ka- mor oproept om aan het adres van zijn se cretaris te 's-Gravenhage vóór 16 October a.s. door toezending van een briefkaart, ver meldende naam, firma, adres en aanduiding van fabrikaat, van hun medewerking to wil len doen blijken, ten einde er na liet ver zamelen dier adressen eon gesloten, doch al gemeene vergadering worde belegd, waarop elk adressant op vertoon eener persoonlijke uitnoodigingskaarb vrijen toegang en stem zal hebben. Ook had zij ontvangen oen schrij ven van dc firma Ilawtrey and' Co. te Dur ban (Natal', Zuid-Afrika), waarin deze haar verzocht haar een opgave to willen verstrek ken dei- namen van dio fabrikanten, welke zich bij voorkeur toeleggen op de productie van gist, boter-surrogaton en geconserveerde eieren en waarin do cisehen worden vermeld, aan welke die goederen moeten voldoen. Do Kamer besloot beide stukken voor belang stellenden op de Beurs ter vilsie to leggen cn van dit laatste kennisgeving te doen in eeni ge plaatselijke bladen. Op een verzoek van B. en W. om ben in kennis to stellen met hot gevoelen der Ka mer over liet denkbeeld om voortaan tolken jaro op den verjaardag van het Hoofd van den Staat- de Beurs alhier te sluiten, werd met algemeene stemmen tot het uitbrengen van een gunstig advies besloten. De behandeling van een concept-adres aan d'e Tweede Kamer der Staten-Gcneraal naar aanleiding van de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, dio de Regeering van plan is voor te stollen, werd uitgesteld tot een spoedig to houden volgende vergadering. Bij de rondvraag word' op do vraag van een der leden hoe het stond met de uitvoe ring van het plan om te trachten in het alge meen Handelsentrepót, alhilor, waterleiding op een meter te 'krijgen, door den Voorzitter geantwoord, dab naar hot hem voorkomt heb minst bezwaarlijke zou zijn, aan ieder bé langhebbende, voor zoover do ruimte zulks gedoogt, verlof te verleenen om oen meter to doen plaatsen en dat, naar hij vertrouwt dit verlof zal' worden verleend, indien aan dó Directie van bet Entropót heb verzoek daar. toe wordt gedaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit da voorzitter do vergadering. Men meldt ons, dat onze vroegere stak genoot de heer G. Robberegt, in dienst bn de Ilospilaal-Compngnie te Haarlem, thans is bevorderd tot Adjudant-Apothekerbediende Op de reeds door ons aangekondigde leden vergadering der Schiedamsche Winkeliers- vereeniging morgenavond te 8 uur in het Verkoopiokaal te houden zullen behandeld worden rapport van de commissie in za|<e coöperatie; «Maas- en Schiebode" mede- deeling omtrent het gehouden internationaal congres te Amsterdam. Gisternamiddag had de 15-jarige J. van den Berg, in dienst bij den diogist Maltha aan de Koemarkt, het ongeluk om bij het dragen van een juk met emmers beet water in het Gioenendaal uit te glijden en te vallen tengevolge waarvan hij het heete waterover beide voeten kreeg. Na voorloopig door zijn patroon te zijn verbonden is hij per vigelante naar de ouder- lijke wor.iog in de Ploegstraat gebracht. 'J.l. Zondag werd te Delft door bet Ned, Gymn. Vei bond bet examen afgenomen ter vei krijging van het diploma vim lichamelijk; geoefendheid, bedoeld bij Kon. Besluit van 1 April 1202. De bezitters van zulk een diploma komen in aanmerking voor vei korten oefeningstijd als milicien. Onze stadgenoot T. A. Boerdam legde met gunstig gevolg bedoeld examen af. Tiet in aanbouw zijnde loggerschip op de werf van den heer L. van Dam is aange kocht door den heer A. de Neefl alhier en zal worden ingericht voor de haringvisscberij. 'Door de politie alhier zijn by een goud smid een paar gouden oorbellen in beslag genomen, afkomstig van diefstal. By Kou. besluit is benoemd tot controleur van het buitengewoon zegel te Rotterdam de heer J. W. Lintz, thans gemeente-ontvanger alhier. voor 1250GO 'Bij de gisteren gehouden aanbesteding voor het bouwen van een vischoüe- en mest fabriek volgens bestek no. 1, omvattende de .fabrieksgebouwen met onderbouw van den fabrieksschoorsteen, werd ingeschreven als volgt J. de Kioe te Maassluis, J. P. Wimmers te Maassluis, L. A. Tas, j W. J. van Dordt te Rotterdam, P. van Balen te Maassluis, J. v, d. Endt Lzri. M. Goossen J. v. d. Heul J. Slot R. Maarleveld te Vlaardingen, A. Maarleveld Het werk is nog niet gegund. «liet Volk" meldt, dat Van Kol's reis schetsen uit het «Soerabajaasch Handelsblad'' bij Sijthoff te Leiden worden uitgegeven, Zola. Gisteravond is te Madrid in het theater Vizairo een bijeenkomst belegd ter eerevan de nagedachtenis van Zola, wiens marmeren buste voor op het tooneel was geplaatst Talrjjke belaugstellenden zoowel uit de Fran- sche kolonie als Spanjaardenwaaronder enkele laadsleden waren aanwezig en vele toespraken en huldebetuigingen aan den grooten schrijver wisselden elkaar al, De afgevaardigden Soriano en Blasco Ibanez hiel den geestdriftig toegejuichte redevoeringen. Telegrammen werden gezonden aan Zolas familie en aan Anatole Irance. Geref. Kerken. Beroepen: te Bedum (B.), Gron.),ds. N. Diemer te Munnekezijl (Gron.). Doopsgezinde gemeente. Beroepen: te Roltevalle do heer -lit Hulshoff, cand. R.-K. Kerk, De bisschop van Roermond heeft benoemd- tot pastoor te Roggel den heer J. H- Roex en tot pastoor te Ilunsel den heer W. Linssen, kapelaan te Stevensweert. Een archief verbrand, Dc heer A. C. Bondam te 's-Hertogefr bosch schrijft aan' do ,,'s-H. Ct.' Zondagnacht, werd hot oud-gomeenteb» archief van Grave door brand' vernield. zo brand ontstond juist onder hot archie \e trok. Hierin stonden in rokken rondo® boven toe opgesteld do bescheiden van oude stadsbestuur. Do vloer brandde in der lioekeu door, d'e vlammen tastten oi middellijk do -kasten) en dei papieren Vs

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2