BINNENLAND. STADSNIEUWS. 1898 - 3906.27J 1899 - 4872.39| 1900 - 3959.46 1901 - 2899.01 alleen uit tot dö antlu-aciotinijnen, doeh. Let syndicaat van do staking, ondor leiding van Mifceholl, overweegt of in de 'beweging niet kunnen worden betrokken do mijnen van zaclito steenkool en er dus eon al gein ■unie kolenstaking van gemaakt kan worden. Naar beweerd wordt, is president Boosc- volt nibt afgesckrikt door zijn tot Inden mislukte pogingen om den strijd bij te leg gen, maar wijdt hij nog al zijn aandacht aan een oplossing dei staking. Do regeering van Pcnnsylvaniè lieeft ge neraal' Miller belast met het onderzoek naar do oorzaken der wanordelijkheden, due on danks do aanwezigheid der troepen, nog steeds in de mijnstreken voorkomen. Ingeval lii) hot getal troepen voor de handhaving der orde aldaar onvoldoende acht, zon hij president Roosevelt verzoeken om er geregelde troepen heen te zenden. Zulk con maatregel, seinde men gisteren uit New-York, zou naar men dacht, eon spoedige hervatting der werkzaamheden ten gevolge hebben. Telegrammen uit Wilkcsbnre wijzen or op, dat do mededeeliug, dat de staking be slecht is, elk oogeubh'k verwacht wordt. De Amerikaanscho generaal Summer die bevel' voert tegen de Filippino's beeft van sultan Bacolod eon soli rijven ontvangen waarin deze verklaart onmiddellijk den oorlog to willen voortzetten daar hij' ver langt den godsdienst van Mahomed te hor stellen. Do sultan wil thans geen verzoe ning meer. Columbia. Columbia beeft bijl de Amevikaansche re geering geprotesteerd tegen het optreden van den Amcrikaanschcn admiraal Casey, die verbood, dat op de Panamaspoorwegen combattanten, wapens of ammunitie ver voerd zouden worden. Do Anrcrikaansclro regeering antwoordde, dat haar admiraal ze ker op goede gronden dit verbod zou bob ben uitgevaardigd, maar dat do Vor. Sta ten. niet bedoelden een aanslag to onderne men tegen de souvereiniteit varr Columbia. Volgens een telegram uit Colon hebben de gouvemementstroepen de insurgenleu bij San Juan de Cienagna geslagen en gene raal Uribe gedwongen zijn strategische stel ling nabij Tenériffe to verlaten en hem naar bet gebergte teruggedreven. De vaart op de Magclalena-rivier is hersteld. Dit New-York seint men, dat de kwestie tusscken de PanamaKmantschappij err de Fransclie regeerhrg naar aanleiding van het PanamaYanaal is opgelost en dab do Ajne- rikaarrsche staats-secretaris Hay nu do laat ste en definitieve onderhandelingen met do Columbiaanseh© regeerfng kan voeren. V enezuela. Yan d'en opstand meldt een telegram uit Willemstad, dat gisterochtend 'n gevecht be gon bij La Victoria, 40 mijl zuidwestelijk van Caracas, tusschen president Castro met 4100 man troepen err 15 kanonnen, en 6000 opstandelingen met 22 kanonnen onder Ma- tos. Haïti. De Haifcraansclre opstand! treedt weder een nieuw stadium in. Een telegram uit Cap Haiti'en zegt dab generaal Desekamps de wapenen heeft opgenomen tegen de voorloo- pige regeering van de Dominikaanscho Re publiek. S i am. Een telegram uit Bangkok méldt, dat de algemeene opinie in Siam, nopens het tus schen Frankrijk en Siam gesloten vordrag, is, dat Siam groote concessies gedaan heeft, doch dat hier tegenover het voordeel staat dat alle hangende quaesties, welke licht tot geschillen konden aanleiding geven thans de finitief geregeld zijn. De Franschen in Siam zijn echter ontevre den en achten de bijt het verdrag bedongen voordeelen niet groot genoeg. Audiënties. De gewone audiëntie van de Ministers van Marine en Financiën zullen deze week niet plaats hebben. President Krnger, Een eenvoudige plechtigheid vond gisteren in de Oosterkerk te Utrecht plaats: het afscheid nemen van President Kruger van de gemeente. De President woonde namelijk voor de laatste maal do godsdienstoefening bij en had bij deze gelegenheid den voorganger, ds. Van Minnen, verzocht in zijn naam dank te willen betuigen voor de belangstelling en vriendschap hem, den Piesident, gedurende zijn verblijf in hun midden bewezen. Na de bediening van het H. Avondmaal, waaraan ook President Kruger en diens dochter deel namen, richtte ds. Van Minnen zich tot den President met een parabel uit den bijbel. Ten slotte zong de gemeente den President de zegenbede, vervat in Psalm 121 vers 4, toe. (ïU. D.") Yoor de Boeren. De heor Brebner, thesaurier van het Ge nerale Boeren Hulpfonds, machtigt tot pu- blieeering van het volgende „Met dank erken ik dé ontvangst tot he den van de onderstaande bijdragen, uit Hol land en België, tot bet „Generale Boeren Hulpfonds." W. J. C. BREBNER. Thesaurier Gen. Boeren Hulpfonds. Vos in Tuinstraat 2. Den Haag, 13 Oct. 1902. Aug. D. Doinixvieus Angenin, Zuid-Hall. Cr. Vcrceniging 1000. Sept. E. Breeman, Brussel, 1000; II. vor Loren van Tkemaat en familie, 3700 IC. Dekkor Gzn., Schevcningcn, 1000Dr. II. Muller, 1200; J. Fontein, voor W. van der Vlugb, 1000. Oct. Zangveroeniging Rotterd. ƒ2067.10; Fop Smit en Co., 1000N. N., Arnhem, 1000; M. van Santen, voorz, coll. Vereen. Dordt, f5000; Anoniem, Den Bosch, 1500; Dames-comité,Zwolle, ƒ3000; Ko- ninkl. Ncdorl. Bond van Oud-Onderofficie- ren, Dordt, 1038 Ds d'e Liclit, namens ge deelte van Zeeland, 10,000; Dordrechtselie Courant, inboeken aren, G040 Hulp-Com. slachtoffers van den Z-A. oorlog, Antwer pen ƒ10.148 fr, d. i. ƒ4877.04; Ontv. Co mité Meppol, 2000idem Zwolle, 1658 86 idem Goes en van Zeeuwscho da me m Engeland, 1000C. G. A. van Asch van V/ijk, opbr. collecte Leeuwarden, 20,900; Comité ontvangst Arnhem, 9520. *;S; d'e heer Alma, te Snoek, 1720; IT. do Beaufort, pres. Stud. Corps Utrecht, 1000; II. Badmer van Muralb, Zurich, door II. J. van Lennep, Utrecht, 1000; prof. J. d'Aulnis, Utrecht, gecobecteerd 15,048.11; Hoofd-comité ontvangst Ave- reest en bijdragen van Redemsvaartscho col. 1188.30; ontvangen van Brussel en Gent 23,900.50 francs plus 200, d. i. ƒ11,683.86 diverse bijdragen ontvangen beneden 1000 gulden, 18,596.04. Totaal 132,730.59. ZeggeEen honclord twee en dertig dui zend zeven honderd en dertig guldon negen en vijftig cents. Hierbij dient opgemerkt te -worden dat slechts ten eindo deze lijst niet te uitvoerig te maken, d'e bedragen beneden de 1000 in totaal zijn vennold. J. R. Couperus, f In den oudenlom van 86 jaren is te's-Gra- venbage overleden de heer J. R, Couperus, oud-lid van het Hoog Militair Gerechtshof in Ned.-Indië. De heer Couperus ving in 4839 zijn rech- tetlijke loopbaan aan en bekleede onderschei dene betrekkingen, als van fiscaal bij den Raad van Justitie en auuiteur-militair te Pa- dang, lid van den Raad van Justitie te Ba tavia, gnffier en later raadsheer van het Hooggerechtshof, totdat hij in 4854 werd benoemd tot lid van het Hoog Militair Ge rechtshof welke functie hij vervulde tot 4860, toen hij den dienst met pensioen verliet. Bij die gelegenheid werd de heer Couperus te vens benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Surnumerair bij 's Rijks schatkist. De Minister van Financiën maakt bekend 4o. Dat in de maand Febr, 1903 kan wor den aangesteld een surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist; 2o. dat op Dinsdag 20 Jan. 4903 en Woens dag 21 Jan 1903, en zoo noodig op daarop volgende dagen, in het gebouw van het De partement van Financiën zal worden afge nomen het vergelijkend examen, en 3o. dat vóór of uiterlijk op Maandag 15 Dec. a, s. bij het Departement van Financiën, afdeeling Generale Thesaurie, moeten zijn ingekomen de verzoekschriften om tot dat examen te worden toegelaten, vergezeld van de bewijsstukken bedoeld bij art. 5 van het Kon. besluit van 30 October 1886, no. 20. Zitdagen van gemeonte-ontvnngors. Het is aan Ged, Staten van Zuid-Holland gebleken, dat, in weerwil van hun herhaalde uitnoodigtngen aan de gemeentebesturen, hun te wtllen opgeven de dagen en uren, waarop de gemeenteontvanger verplicht is, ten zijnen kantore aanwezig te zijn, zoomede de voor hem aangewezen zitdagen, en hun onmid dellijk kennis te geven van het aan dezen ambtenaar te verleenen verlof, niet door alle gemeente-besturen aan dit voorschrift de hand wordt gehouden. Het gevolg hiervan is ge weest, dat een commissie uit hun vergade ring, belast met bet opnemen der kassen van gemeente ontvangeis, een dezer dagen een vi ucbtelooze reis heeft gedaan. Gedep. Staten hebben daarom den burge meesters nogmaals dringend vetzocht, inliet vervolg aan genoemde uiinoodigirig te voldoen. Ter opheffing van misverstand, dat op dit punt schijnt te bestaan, voegen Gedep. Staten er aan toe, dat zij van elke afwezigheid van den ontvanger tijdig bericht wenschen te ontvangen. Naar aanleiding rati de begrootingeu. De Haagsche correspondent van de iMid- delburgsche courant" schrijft o. m. aan zijn blad, dat naar hij verneemt de begrootingen voor zoover behandeld vrij gunstig ontvangen zijn; alleen moet bij de begrooting van Ko loniën de heer Van Kol zich geducht ge weerd hebben en voornemens zijn bij de bespreking in openbare zitting alles ter sprake te brengen wat hij op zijn reis door Indië heeft gezien en vernomen. Verder lazen wij nog in dezelfde corres pondentie nAan den anderen kant werd bij geruchte vernomen dat de nieuwe minister van kolo- loniën lang niet zoo militairistisch is als wel uit den aard zijner vroegere betrekking ver wacht zou mogen worden. De begrooting van koloniën doorzijn ambts voorganger, jhr. Van Asch van Wijck, opge maakt en door den minister van oorlog onderteekend, draagt nl. een uiterst milita ristisch karakter, en nu zou de nieuwe minister van koloniën niet ongenegen zijn om, indien de Kamer dit wenschte, de militaire posten voor een groot deel te schrappen om de daardoor vrijgekomen gelden te besteden tot uitvoering van irrigatie en andere werken. In hoeverre dit bericht, dat mij van anders wel ingelichte zijde ter oore kwam, waarheid bevat, zal natuurlijk de toekomst moeten uitwijzen. Maar wat ik zeer stellig kan ver zekeren, is dat er van een heengaan van den gouverneur-gen. Rooseboom geen sprake is. Wat hierover indertijd werd gezegd, vond zijn oorzaak in het feit, dat minister Van Acch van Wjck uit Indië een begrooting ontving zóó overwegend militaristisch getint, dat hij meer dan de helft der som, voor militaire doeleinden uitgetrokken, schrapte. Dit oaf eenige wrijving tusschen het Plein en Buitenzorg en van daar het praatje van generaal Rooseboom's mogelijk aftreden. Nu is echter alles weer in orde de gouverneur- generaal blijft en minister ldenburg, beiden van huis uit genie-officieren, of zooals men die hoeren in Indië noemt: smetsel- strategen". zal hel best met hem kunnen vinden." Minimum loon. De gemeenteraad van Groningen besloot met 47 tegen 41 stemmen, in de bestekken en voorwaarden voor de aanbesteding vun gemeentewet ken bepalingen omtrent mini mum-loon op te nemen. Pos!unie niet Dnltscliïaml. De Handrlskanu-r te Keulen heelt zich per adtes tot de Duitsehe Regeering gewend met het verzoek om in het belang van handel en nijverheid het tot stand komen van een post-conventie met Nederland te willen be vorderen, Partijbenoeming. Men heiitnert zich, dat de heer DeSittei', pie-udent van het gerechtshof te Arnhem, ter gelegenheid der installatie van den heer 't Hooft, een openbare rede gehouden heeft over zoogenaamde pat tijbenoeming. Nnar wjj hebben hooren verluiden, heeft deze rede in de afdeeling der Kamer een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Residentiebode"). Nederl. Bond van Accountants. In de Zateidag te Utrecht gehouden ver gadering is definitief opgericht de Algemeene Nedeilandsche Bond van Accountants en Boekhouders. Als bestuursleden werden gekozen de hee- ren J. E. J, Baudet, G. van Blejswjk Som beek, M. Geverding, C. Hageman, J. Staken burg, W. P. de Viies, voorzitter, A. W. Wesselius. De Bond zal trachten een eigen orgaan te krijgen. Voorts zal getracht worden naar het leggen van een vasten band tusschen een der bestaande vakvereenigingen en dezen Bond. Er zal een enquête worden ingesteld naar salaris, arbeidstijd, eoz. Er moet gezocht worden naar een middel om een baud te leggen tusschen alle vakvereenigingen, waar voor een congres geschikt wordt geacht. Flnantleel Nieuws. Overzicht van de opbrengst der middelen {hoofdsom en opcenten) over de maand Sept. 4902, in vergelijking gebracht met de op brengst over hetzelfde tijdvak van 4901, door het departement van financiën openbaar gemaakt. 1902 1901 Dirccto belast.f 2.358.777,— f 2.131.550,— Rechten op d. inv. - 922.522,- 864.592,— Accijnzen.4.811.501,— - 4,548,868,— Waart», en bel. d. goud. on zilv. tv. - 30.774,- 29.274, Indir. belast... - 1.762.700.— - J.666.148,— Domeinen- 67.620,- 67.707,— Posterijen- 981.721,— - 893.138,— Rijkstelegrafcn - 226.430,- 200.213,— Staatsloterij- 17.027,— - 17.158,— Akt. jachten vias. - 13.738,- 14.110,— Loodsgelden....- 185.276,— - 179.451,— Totaalf 11.378,090,— f 10.612.213,—" De opbrengst over de eerste negen maan den vari 4902 bedroeg f 104.945.980 tegen f 97.715.375.— over hetzelfde tijdvak van 1901. De minister van financiën maakt bekend dat op 11 dezer bij de betaalmeesters in kas was f 2,475,287.99 en dat op denzeltden dag door de Nederl. Bank, in gevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voot schot was ver- stiekt ten bedrage van .- 2,779,054 651/2 Gemeente-begrooting. MEMORIE VAN ANTWOORD' van Burgemeester en Wethouders op ■het verslag van het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1903 in de aideelingen van den Raad. Vervolg en Slot.) Inkomsten. HOOFDSTUK II. Volgn, 93. Renten van kapitalen. Van. de leening groot 600,000 is tot he den opgenomen: voor liet maken van een nieu wen gashouder en andere wer ken dor gasfabriek benovens uitbreiding van het bedrijfs kapitaal 158,661.01i kosten der gddieening - 2,008.75 conversie der 4 geldieoning groot 250,000 -250,000.— voor het maken van bruggen, grondwerken enz- 10,000. Totaal ƒ420,669.761 Volgn. 12. Heffing voor het gebruik van openbaren grond en wateren. D'e zienswijze, d'at zoogen. precariobelas- ting met een geringe wijziging der betref fende verordening wek meer zal' kunnen op brengen, wordt door ons niet in! alle opzich ten gedeeldwijl zouden de voorkeur geven aan een straatbelasting. Wij houden ons aanbevolen voor de med'ed'eeliïng der wijzi gingen, die eene grootere opbrengst van de preeariobelasting ten gevolge zullen, hebben. Volgn. 14. Marktgeld'en, wik-, weeg- en meetgelden. De opbrengst der marktgdden was in 1897 ƒ3881.581 Deze cijfers mogen aautoonen, hoezeer de opbrengst der marktgelden in opvolgende jaren aan wisselingen onderhevig is geweest. In verband ook met hetgeen door ons is aan gevoerd in de algemeene beschouwingen in zake hot uitzetten der inkomsten, oordeelen wij, dat verikooging van dezen post ten zeer ste te ontraden its. Volgn. 17. Schoolgelden. D'ezo post moot verhoogd worden met 225. wegens bijdrage van onderwijzers, die deelnemen aan den1 cursus ter opleiding tot hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres. (Zie ook volgn. 137 der uitgaven.) Een voorstel tot vorhooging van school geld voor de Hoogere Burgerschool en liet Gymnasium is van on3 met. te- verwachten, de gronden daarvoor meenen wij! uitvoerig te bobben uiteengezet in ons schrijven van 19 Juni! 11., C no. 39 (gedrukte stukken bij lage L.) Besluit Uwe vergadering tot verhooging van schoolgeld, dan zal natuurlijk ingevolge art. 179a der gemeentewet, daaraan door ons college uitvoering worden gegeven. Volgn. 19. Ontvangsten tea- zake van de Gasfabriek. Een bedrag van 3000, voor onvoor ziene uitgaven op de begrootfng der gasfa briek is in overeenstemming met den om vang van het bedrijf. Wel staat ten aillen tijde de weg open om aan Uwe vergadering verhooging van de be- grooting te vragen, maar d© eindcijfers die nen zoo geraamd te worden, dat de geregeld voorkomende zijl liet ook uit versdhilende ooi-zaken voortspruitende storingen In het financieel evenwicht in de begrooting zelf geneutraliseerd kunnen worden. Een bedrag van 1000. wordt daar voor to 'gering geacht- Al is het zeer goed mogelijk, dat het voor 1903 toereikend zal zijn. ïn 1901 is voor de ovcrschri jtvingen het kolenconto aangesproken. Maar 1901 begon met een' grooten en eindigde met een' klei nen kolenvooraad. Dergelijk schipperen, schrijft ons de Commissie van bijstand in 't beheer der gasfabriek, wordt noodig, wan neer voor onvoorziene uitgaven een voldoend cijfer geraamd is. Op die gronden kunnen wij niet anders dan de verhooging van dezen post op de ge meente-begrooting verlaging op de be- giooting der gasfabriek ontraden. Niet zonder aarzeling zijn wij; er toe over gegaan, op deze begrooting uit te trekken eeii bedrag van 5300, nog uit te keeren door dö gasfabriek. De overwegingen die ons daartoe leidden, waren do volgende. Voor het jaar 1991 werd. gei-aamd een uitkeering van de gasfabriek aan de ge meente groot ongeveer ƒ13,600; de werke lijke uitkeering over dat jaar beeft echter niet meer dan ƒ4400 bedragen. Een dei- oorzaken van deze minder gunstige resulta ten van de exploitatie is geweest, dat ten behoeve van de gasfabriek zijn gemaakt nieuwe ovens en is verbouwd het kantoor; de kosten daarvan bedroegen resp. 3500 en 1500, alzoo to zameli 5000. Deze kos ten zijn uit de gewone exploitatiekosten be taald en niet uit de reserve, wat zeer goed had kunnen gebeuren. Bovendien wordt de uitkeering van do gasfabriek aan de gemeente voor het volgen de jaar ongeveer 4000 lager geraamd dan het vorige jaar. Waar nu het batig saldlo over 1901 pl.m. 27000 minder bedroeg dan dat van den vo- rigen dienst, en deze vermindering mede in de lagere uitkeering van de gasfabriek be hoort te word'en gezocht, terwijl bovendien de mindere uitkeering der gasfabriek voor liet volgende jaar de begrooting der gemeen te ongunstiger maakte, hebben wiji gemeend dat bedoelde werken alsnog wel uit het re servefonds dbr frabiek kunnen word'en be streden, teneinde niet bet aan hoofdelijiken omslag te heffen bedrag nog 5000 hooger te behoeven uittrekken. Hoezeer wiji liever dit haddon vermeden, wiji hébben gemeend in de gegeven omstan digheden niet anders te moeten handelen dan wij hebben gedaan. Volgn. 20. Ontvangsten ter zake van de waterleiding. Ook hier heeft de overweging onder volg. nummer- 19 uiteengezet, ons geleid tob heb uittrekken van het bedrag f 1780. De winst der waterleiding over 1901 heeft ruim 1780 meer opgebracht; deze meerdere winst had in d& gemeentekas kunnen vloeien; zij is in het reservefonds gestort. Volgn. 21. Ontvangsten ter zake van het vrij Entrepot. De opbrengst van het vrij Entrepot was in 1897 nihil. 1898 nihil. 1899 nihil. 1900 50.96 1901 - 1058.86 Wijf zouden met het oog op deze wissel vallige cijfers wenschen te vragen of een verhooging van dezen post wel' voldoende gemotiveerd is. Volgn. 26. Hoofdelijke omslag. Meent Uwe vergadering op een andere wijze dan door verhooging der inkomsten belasting de middelen te moeten verster ken, dan houden wij! ons aanbevolen voor een beslissing walk belastingvoorstel wij hebben in te dienen, In ons praeadvies van 17 Juni 11. C no. 39 waarbij; een ontwerp- sbraatbelasting werd aangeboden, zijp. do denkbeelden van ons Co1 lege inzake de ver schillende belastingen ontwikkeld. Volgn. 43. Andere ontvangsten, niet tot de vorenstaande behoorende. Verhooging van dezen post komt ons ajet raadzaam voor, reeds ten vorigen jare is (je poet' met ƒ400 verhoogd'. Db inkomsten liiterop ontvangen', zijh voor een deel toeval- ligo ba'ton en mitsdien zeer wisselvallig Op dezen post wordt gebracht de vergoo- ding voor schade, toegebracht aan genteen- bewerken, welke wordt gerestitueerd loot hen die d'e schade toebrachten. Bij' verhop ging van den post zouden dans mede de pos. ten van uitgaaf wegens onderhoud, herstel- ling enz. van publieke werken met een even redig bedrag moeten worden verhoogd. Begrooting Gasfabriek. Heb zal Uw vergadering" békend zijn, lat in de laatst© Troonrede o. a. wordt aange kondigd- een wijziging van d'e gemeentewet die do mogelijkheid1 voor de gemeenten zal openen om baar industrieole ondernemingen te beboeren in overeenstemming met gezon de liandelsbeginsoien. In die omstandighe den schijnt 'heb ongeraden reeds nu tot het vervangen van de kasbegrooting door een exploltatiebegrooting over te gaan. Inmiddels worden do schadelijke gevol- gen, voortvioeiende uit do onjuiste voorstel ling, die een kasbegrooting van een bedrijf geeft, zoo goed mogelijk vermeden. Zoo wordt bijtv. bijl het motiveeren der cijfers over aanschaffing van grondstoffen uitsluitend rekening gehouden met het ver moedelijk verbruik gedurende het boekjaar, evenals, wat de inkomsten betreft, mot de vermoedelijke opbrengst d'er productie. Ten aanzifen van de verlaging van den gasprijs tob 6 et. per kub. M. heeft de Com missie van 'bijstand in 't beheer dor gasfa briek ons breedvoerig haai- bezwaren tegen een dergelijk en maatregel uiteer gezet. Met verwijzing ook naar hetgeen daaromtrent door ons biji de algemeene beschouwingen is aangevoerd, moeten wijl ons met nadruk te gen verlaging verzetten en U in overweging geven eventueel nadere voorstellen der Commissie te zijner tijd af te wachten. Begrooting Drinkwater leiding. Voor 1901 was voor steenkolen uitgetrok ken een bedrag van ƒ4800, voor 1902 ƒ3600, voor 1903 3300. In 1901 bedroegen de zoogenaamde wer kelijke uitgaven aan kolen 2382,88 (beter ware te lezen gedane betalingen). Den len Januari was voor een boekwaar de van 2621,50 aan kolen in voorraad; de boekwaarde op 31 December van dat jaar was 133.70, zoodat gedurende het 'boek jaar 1901 dn werkelijkheid voor ƒ4870.68 aan kolen is verbruikt. Een nieuwe bijdrage, schrijft ons de Com missie van bijstand i'n 't beheer der gasfa briek en drinkwaterleiding, voor de waarde van een kadbegrooting. Begrooting Burgerlijk Arm bestuur en S t a d s-Z i e 'k c n h u i 3. De in d'e afdeelingen besproken kwestie betreffende de kosten van verpleging van stadsarmen in 'heb Ziekenhuis is aan onze aandacht niet ontgaan, wijl hebben met de betrokken! Commissies deze zaak reeds eer der behandeld. Tegen den maatregel, dat de kosten tan verpleging door het Burgerlijk Armbestuur worden, gedragen, bestaan overwegende be zwaren, terwijl' langs een anderen weg het beoogde doel kan worden bereikt. De com missie voor het Stads-Ziekenhuis kan n.l een bedrag vaststellen voor de kosten van iederen gratis verpleegd wordenden patiënt cn dit bedrag bijl de overweging van de uit komsten der exploitatie in aanmerking ne men. Verbetering van den toestand der brandersknechts. Het bestuur van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond heeft de volgende citctilaire aan heeren branders alhier ver zonden Hoe langer hoe duidelijker begint zich ia den laatsten tijd een streven bemerkbaar te maken, dat gericht is op verbetering van toe standen voor de werklieden. Dat zulks voor de stad onzer inwoning, en bijzonder voor diegenen welke in de branderijen werkzaam zijn, alleszins te rechtvaardigen is, behoed wel geen betoog. Het levenslot dezer enta- gorie van werklieden zal toch wel door nie mand ter wereld verkieslijk worden genoemd- Het pleit wel voor het kalme karakter onzer arbeiders, dat z(j zoolang hunne harde taak volbracht hebbenzij het dan ook niet zonder ontevredenheid dan toch met berusting in de noodzakelijkheid, welke de de zorg voor hun huisgezin hun oplegde- Aan voorbeelden uit andere sleden en aan opwekking tot het veranderen hunner ge dragslijn heeft het echter gedurenden aten tjjd niet ontbroken. En dit alles, vermeerder met de weinige zichtbare resultaten, dte de samenwerking der werklieden-vereentgingt'j tot nog toe heeft kunnen aanwijzen, wellicht velen leiden op eenen weg, die o nadeel strekt, zoowel van hen, als van patroons en van de Schiedamscha industrt De Ned. R. K. Volksbond" heeft altijd »'s zijn beginsel vastgehoudende samenwe king tusschen patroon en werkman, we dit beginsel niet gehandhaafd wordt, wa de werklieden hunne belangen willen bev deren zonder aan die van den werkgever maar te denken, waar zelfs vooropges wordt, dat deze belangen onmogelijk kb"" samengaandaar is te verwachten, da alléén verbetering door strjjd mogelijk "i

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2