STADSNIEUWS. Y LAARDINftEN.^^" MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. Ree litTz aken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Landbouw en Yeeteelt. SPORT. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. koloniën jhr. mr. Van Asch van Wgck, ten einde der nakomelingschap in herinnering te brengen, wat zjj den t> weldoener van Suri name" verschuldigd is. Minister Looff. De minister van justitie, de heei Loeff, vertrok heden naar Assen, met den hoofd inspecteur over de rijkswerkinrichtingen, otn de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen en het gesticht te Avereest te bezoeken. Tweede Kamer. De afdeeüngen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs gekoze. over Hoofdstuk VII B der Staatsbegrootmg voor 1903 (Financiën), de heeren Mees, De Stuers, Merckelbach, Arts en Ketelaar over Hoofdstuk VIII der Stuatsbegrooting voor 1903 (Oorlog), de vesting begrooting voor 1903, en de wtsontwerpen tot verhoo ging der vestingbegrootiug voor 1901 en tot nadere aanvulling en verhooging van Hoofd stuk VIII der Stantsbegroolinz voor 1902, de heeren De Waal .Maleftjt, Janssen, Van Heemstra, Van Vlijmen en Maichant. President Kruger. President Kruger is gisteren om lialfzes naar Menton vertrokken. Een groote menigte was aan het station te Utrecht, die den President geestdriftig toejuichte. De besturen der afdeeling van de Ned. Zuid-Afr. Ver- eeniging en van het Ch-, Nat. Boereccomité namen afscheid van den Piesident in den salonwagen. Onder daverend gejuich vei trok de trein met den President, die veigezeld was van dr. Hijmans, ds. Van Broekhuizen, den heer Bredell en de familie Eloff. Dr. Bos. Het Kamerlid Bos is in zooverre heisteld, dat hij nog deze week in zijn woonplaats Winschoten een vergadering hoopt bij te wonen, Spoedig zal hij dus ook aan de werk zaamheden der Tweede Kamer kunnen deel nemen. De heer Bos zal in den aanstaanden winter voor de kiezers in het district Winschoten een politieke rede houden. Herstemming voor de Prov. Slaten van Zuid-Holland. Door de Afdeeling den Haag der S. D. A. P. is eene motie aangenomen, waarin zij, gezien de houding der liberalen bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in district IX te Amsterdam, waar zij als bondgenoten der clericalen optrokken tegen den candidaat der arbeiderspartij, als haar meetitng uit spreekt dat thans in den sti ijd tusschen deze bondcenooten (bij de herstemming tusschen den liberalen en clericalen candidaat te 's Gra- venhage voor de Provinciale Slaten) de arbei ders zich niet behoeve'i te mengen, waarom zij alle vooruitstrevende arbeiders-kiezers nan- raadt, zich a.s. Woensdag van stemmen te onthouden. Dir. BelIiiToerr. en Ace. Bij Kon. besluit is aan den ontvanger dei- directe belastingen, invoerrechten en accijn zen Th A. Motké, te Enschedé c. a., op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Huwelijksrecht. Eenige maandeu geleden besloot de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht een nader onderzoek in te stellen naar bet bestaande huwelijksrecht en de vei beteringen die daarin gevvenscht en in sommige landen reeds aan gebracht zijn. Met dit doel werd eene centrale commissie door de leden dier Vereeniging gekozen, ter wijl ook aan de afdeelingen werd opgediagen, afdeelingscommissiëu te vormen. De vijf leden gekozen in de centrale commissie namen hunne benoeming aan en werden 1.1. Zater dag door de Voorzitster der Vereeniging, mevrouw VersluysPoelman, in tegenwoor digheid der secretaresse ve.n bet hoofdbestuur, mevr. M. C. V. Godefroy, geinstalleerd, waarbij het doe! door de Vereeniging met deze commissie beoogd, nog nader werd uit eengezet. Daarop constitueerde de commissie zicb ais volgt: prof. mr. Molengraaf!, voorzitter; mej. E. C. van Dorp, jur. doet., secretaresse; mevr. H. C. van LoenenDe Boides, mevr. W. Drucker en mr. H. Louis Israels, leden; zij zal zich hoofdzakelijk bezighouden met het nagaan der noodzakelijke en thans leeds mo gelijke verbeteringen van ons huwelijksrecht en hierover aan het Hoofdbestuur rapport uitbrengen. Openbaar optreden.. Wij lezen in de „Christen-Democraat" Ter aanbeveling van de „Christen-Demo craat" en tot toelichting van de strekking van heb blad, zullen de redacteuren, mr. De Vries en A. P. Staalman, D. V., op ver schillende plaatsen van ons land openbaar optreden in. tal van vergaderingen. Air. De Vries heeft tot onderwerp „Vol harden hij het ideaal." De heer Staalman: „De Christen-Democraat en het Christelijk Ministeria". De bedde volgende weken, zal met de pro vincie Groningen een aanvang worden ge maakt. Finantieel ATenws. In de 2>St.-Ct." wordt bekend gemaakt, dat op 1 Oct, 1902 aan de Ned. Bank we gens te verstrekken voorschotten in onder pand was gegeven een bedrag vart zes mil lioen gulden in schatkistbiljetten, waarop eeu voorschot was verstrekt van f 229.074,40 en dat voorts op dien daturn in omloop waren schatkistpromessen tot een bedrag van zes millioen gulden. Stbl. no. 182 bevat een Kon. Besluit van den 1len dezer, waarbij, op grond dat het wenschehjk is maatregelen te nemen teneinde 's Rijks kas, desgevorderd, tijdelijk te kunnen verslet ken, gelet op artikel 4 der wet van 30 Dec. 1901 (Stbl. no. 326) en op de arti kelen 3 en 6 der wet van 5 Dec. 1881 (Stbl. no. 185), de minister van financiën gemach tigd wordt tot de uitgifte van schatkistpro messen tot een bedrag van f7,000,000. OYERSCHIE, 15 October. De gemeente raad zal een vergadering houden op Zaterdag 18 dezer des voormiddags te 10 uur. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal een vergadering houden op Dinsdag 21 dezer, des namiddags te 2 uur. Tot leden van de gezondheidscommissie alhier zijn door den Commissaris der Koningin in deze prownci/j benoemd: Tot lid ea voor zitter de lieer A. Gouka, apotheker en lid van den gemeenteraad, tot leden de heeren dr. J. Endt7, arts Th. E. J. Ktamers, bouw kundige, mr. D. Lodder, advocaat en procu reur, W. van der Most Phz., voorzitter van Patrimonium, W A. Beukers A.Jz., ingenieur en biander en mejuflrouw M. van der Ven, bestuurslid van het Volkshuis. Mej. J. C. M. Buwnlda, alhier, staat op de voordracht voor onderwijzeres te Streefkerk. De examens in boekhouden vanwege de Vereeniging van leeraren te Amsterdam zullen gehouden worden 25,26 en 27 Novem ber a.s. te Amsterdam en te 's-Gravenhage. In de examen-commissie te 's-Gravenhage is benoemd de heer M. van der "Vlies, alhier. Blijkens een in dit nummer opgenomen annonce zal het zoo gunstig bekende Haag- i-che Toonkunstkwartet (de heeren Hack, Voerman, Verhallen en Van Isterdael) bij voldoende deelneming een concert geven in Muss Sacrum alhier, met medewerking van den heer A. van der Star», baryton. Hiertoe zal er dezer dagen een lijst ter inteekening circuleeten. Wij hopen, dat er zeer druk op deze lijst geteekend zal worden, zoodat wij dit artis tieke vijftal nog weer nier mogen hooren. Hedenmorgen werd aan de vischmarkt aangevoerd 1 mand spiering. De prijzen waren vanaf f 0.30 tot f 0.471 ja. Hedenavond afslag van Schol. 'Gisteravond werd alhier ten Raadhuize door de plaatselijke schoolcommissie zitting gehouden tot toelating van leerlingen voor school A, waarvoor zich 85 leerlingen hebben doen inschiijven. 'De gestadige uitbreiding van het zielental dezer gemeente doet in alle opzichten zijn invloed geiden. Zoo is het onder meer ook gebleken dat de Ned. Herv. kerk op de Markt niet groot genoeg is om aan alle belangstel lenden een plaats te geven. Vooral de vreem delingen kunnen moeilijk de godsdienstoefe ningen bijwonen omdat het getal vrjje plaatsen zoo buitengewoon klein is. Naar wij verne men worden thans pogingen gedaan tot het stichten van een fonds waaruit de bouw van een tweede kerk kan bekostigd worden. Cfevonden voorwerpen. Aan bet; pol£tie»-bureau ie aÜ3 gewonden ge deponeerd een stuk oud vischwant; twee bonte boe zelaars een ledige boterton, gemerkt 1. B. D.; een dames-ceintuur zwart zijden lint; een bruinlederen portemonnaie inhoudende een klein bedrag aan geld; een knipmes; een doublé gouden armband. In de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, is gekozen tot voorzitter prof. Hoïvverda. Tot leden van de commissie voor Taal- en Letterkunde werden herbenoemd prof. Kern en prof. Muüer, eo benoemd dr. Salverda de Gravetot leden van de com missie voor Geschied- en Oudheid kunde herbenoemd prof. Pijper en mr. A. Telting, benoemd prof. Heeres. Aan het slot van zijn voordracht over het huwelijk van Betje Wolff deelde dr. Dyserinck mede, dat de besproken brieven (25 in getal van Betje aan haar ver trouwden vriend mr. Herm, Noordkerk) door mr. J. N. van Hall onder de papieivn van zijn grootvader gevonden en aan dr. Dyserinck geschonken, later bestemd zijn voor de bibli otheek der Maatschappij. Naar de sAmsterdamsche Courant" meldt maakt Isaac Israels den laatsten tijd iederen avond studies achter de coulissen van het Rembrandt-Theater te Amsterdam. Pauwels ontving dezer dagen het aanzoek, om wanneer hij de Duitsche taal voldoende machtig is, voor het volgend seizoen een engagement te sluiten ais le heidentenor aan het Hoftheater te Wiesbaden, De kinderdichter F. H. van Leent, die nog altijd aan het Weekblad voor de Jeugd" werkzaam is, viert 24 October zijn 72n ver jaardag. Verschenen is het eerste nummer van ïde Christen-Demokraat", -weekblad voor Neder land onder hoofdredactie van de heeren A. P. Staalman en mr. T. de Vries. Het eerste nummer is verschenen van het »Lithografjsch Vakblad", orgaan van de »Ver- eenigiging van Lithografen" en de »Neder- landsche Steendrukkers-vereeniging", Zola's dood. Uit Odessa wordt gemeld dat plechtige lijkdiensten zjjn gecelebreerd in een der oudste tempels en in verschillende Joodsche scholen in die stad ter eere van den dood van Emile Zola. Lezingen over de groote literaire en sociale beteekenis van 'den Franschen schrijver zijn gehouden voor leerlingen van scholen. Verschillende Joodsche weldadigheidsinstel lingen zonden mevrouw Zola telegrammen van rouwbeklag. Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 14 Oct. 1902, Schiedam: Straatschenderij C. H. 3 boete subs. 2 dfigen -hechtenis. In staat van dronkenschap do orde ver storen J. F. d. K. f 4 boete sulbs. 3 d. h. Verwekken van nachtrumoer J. T. G. D. f 5 boote subs. 3 d. h. Openbare dronkenschap: L. M., F. v. W. iedor f 3 boete subs. 3 d. h.A. v. G. 4 boote subs. 3d. h.D. v. d. V. (le herh.) 3 d. li. Overtreding van de Leerplichtwet: J. C. L, f 1 boote subs. 1 d. h. Overtreding van d'e arbeidswet A. M. E. P. f 10 'boete subs. 5 d. h.A. v. d. E. f 5 boeto subs. 5 d. h. Poli tic-Overtreding W. M. O., J. G. N., A. P. 'H. P. J. v. d. S„ K. J., A. C. v. d. K., F. Z. ieder 0.50 boete subs. 1 d. h.J. V. f 1 boete subs. 1 d, h. en C. V. drie dagen hechtenis. VI aardingen: Straatschenderij H. B. f 1.50 boete subs. 2 d. h. Overtreding van art. 427 2o Wetboek van Strafrecht: J. D. f 0.50 boete subs. ld. h.C. v. A. f 1 boeto subs. 1 d. h.J. W. 2 maal f 1 boete suba. 2 maal 1 d. k. Verwekken van nachtrumoer A. O. f 3 boete subs. 3 d. h. Openbare dronkenschap: J. A. v. G., M. v. d'. P., J. S., J. V. en Tt. P. ieder f 3 boete subs. 3 d. li.A. H. (3e herh.) 10 d. h. Overtreding van het Provinciaal Regle ment: J S. 2 maal f 1 boete subs. 2 maal 1 d. h. Spoorweg-overtreding J. v. K. f 2 boete subs. 2 d. h. Politie-overtreding J. S. f 0.50 boete subs. 1 d. k., J. J. E., J. V. en L. J. C. K. ieder f 1 boete subs. 1 d. h.,H. H. f3 boerte subs. 1 d. h. Heden deed de Rotterdamsche rechtbank uitspraak in zake de procedure van de reederij der stoomboot 's-Gravenhage contra de Columbus van de Holland- Amerika-lijn daar deze de 's-Graven hage in de Maas vóór de gemeente Rotter dam-in den grond had gevaren en waarover tusschen de hh. mrs. C. C. Dutilh en C. E. Havelaar pleidooien zyn gevoerd. De kwestie waar het bij deze pleidooien voornamelijk over liep was of de Maas moest beschouwd worden als een nauw of ruim vaarwater. De rechtbank overwoog aan de hand van verschillende regiementen betref fende de scheepvaart en op grond van de daar aanwezig zijnde ankerplaats, dat de rivier beschouwd moest worden als een nauw vaarwater. Verder overwoog de rechtbank, dat daar de 's-Gravenhage de rivier gedeeltelijk overstak in de richting van de Maaskade O.Z. de kapitein van dien bodem had moeten uit wijken, aangezien de Columbus aan stuurboord naderde, zoodat aan de schuld van de 's-G ravenhage de aanvaring te wijten was. De rechtbank ontzegde mitsdien eischeres hare vordering, passeerde het aan geboden getuigenverhoor en veroordeelde bovendien eischeres in de proceskosten. Door de Haagsche Rechtbank is heden de Btood- en Meelfabriek te 's Gravenhage ver oordeeld om f3000 te betalen aan een jongen, die aan de fabriek werkzaam met zijn linker hand in aanraking was gekomen met de tandraderen der scheepsbroodmachine, waar door hij twee vingertoppen had verloren, ter wijl ook de derde vinger beschadigd werd. Beroepen te Bleskensgraaf de heer C. B. Holland, cand. te Vriezenveen te Schier monnikoog ds. T. Bolt te Grgpskerke. Bedankt voor het beroep ie Bedum (Gr.) door ds. F. Tammens te Zuidbroek. Geref, Kerken. Beroepen te Terneuzen ds. J. van den Berg te Sliedrechttot derden predikant te Kampen dr. H. Bouwman te Hattem. Bedankt voor het beroep te Driesum door ds. L. Bouma te Middelburg (kerk B). R.-K. Kere. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Amsterdam pater P. C. Utjterwaal, en tot kapelaan te Poeldyk den heer J. H. W. Borsboom, Lager Onderwijs. De ïSt. Ct." no. 241 geeft de samenstel ling der commissie tot het examineeren van hen die een akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde en boekhouden, en van hen die in 1902 de akte van bekwaamheid verlangen voor de wiskunde, bedoeld in art. 65 van de wet tot regeling van het lager onderwys. uit verschillende landen ons land neemt onder de export-landen de derde plaats in, terwgl Denemarken met 43.99 pCt. van al de ge- importeerde boter in 1900 de eerste plaats bekleedde. Wij leverden in datzelfde jaar 8.37 pCt, dat is dus iets minder dan 1/5 van hetgeen Denemarken in Engeland verkocht. Wil men een vergelijking in Engelsche vaten van 1016 KG, dan leverde Denemarken 74,317 en Nedeiland 14,140. Uitgedrukt in geldswaarde, is de verhouding voor Denemar ken en Holland als 100 millioen guldens tot 18 millioen gulden0 ongeveer. De import van boter in Engeland geschiedt OstendeBrussel-rit. Omtrent den veel' besproken ©ni besok re ven Internationalen Militairen rit, welke op 27 Aug, j.l. van Brussel naar Ostende heeft plaats gehad, zijn wijl nog in de gelegenheid, het een en ander mede te doelen uit het rapport, uitgebracht door dien majoor der cavalerio baron Van der Cappellen, hetgeen wij hieronder laten volgen. De pa-arden die aan den „raid" deebiar men, waren alle volbloed of halfbloed En gelsche en Iersche paardenjammer dat do Duitsche en Oostenrijksche officieren nifet hebben medogereden, dan ware do „raid" veel interessanter geweest, aangezien men dan zoowel de Engelsdlio als de OostbPrui- sisoho en Hongaarscho paarden met elkan der had 'kunnen zien wedijveren. Omtrent do training van de ruiters tn paarden waren de Fransohe in de boste con ditie do officieren] hadden te voren oen rit van 80 K.M. in korten tijd moeten afleg gen, om te toonen dat zij de noodige krach ten bezaten om de vermoeienissen met glans te kunnen doorstaan, terwijl do paarden zeer systematisch, waren getraind naar de voorschriften en onder leiding van den commandant majoor Yarin, directeur van 't rijikundig onderwijs aan de „Ecole de Guer re", te Parijs. De officieren van de overige landen had den zoowel zich zelf als htm paarden ge oefend. Behalve dezen factor hadden do Franschen nog voor, dat men de officieren gekozen had uit de beste ruiters van Frankrijk, terwijl de uitstekendste paarden van het leger wa ren uitgezocht; ook weid voor den aanvang van den „raid" nog door den commandant Varin aan zijn officieren gelast hun paar den niet te sparen en ze desnoods dood te rijden; al sneuvelden 15 van de 17, zoo deed dit niets ter zake, mits de 2 overblij vende maar eerst aankwamen. Het moeilijk ste voor de deelnemers aan den „raid" was, dat er geen voldoende gegevens bestonden aangaande de wijze waarop zij' den tijd en de tempo's moesten verdeelen, om niet al leen zeker te zijn het einddoel te bereiken, maar ook, om dit in den kortst mogelijken tijd te doen. Zij, die zicb ten doel1 gestold hadden de 132 K.M. binnen den bepaalden tijd af te leggen, zijn bijna alle goed' aangekomen, terwijl degenen die er naar gestreefd heb ben den prijs te behalen, in de eerste uren te veel van hun paarden hadden gevergd, zoodat zijl in de laatste 32 K.M. meer had den verloren dan. zij' in het begin gewonnen 'hadden. Een bewijs hiervan leverde de Noorsche kapitein Smith Kieland die als no. 5 is aangekomen deze officier legde de eerste 100 K.M. in 4 u. en 21 m. af, terwijl hij over de laatste 32 K.M. 3 u. en 34 min. heeft gedaan. Vole paarden waren bij dezen „raid", die 100 K.M. badden afgelegd, zoodanig uitge put dat zij dood vielen vóór dat do eindpaal werd' bereikt. Van de 60 paarden hebben 14 de 100 K.M. niet gehaald, terwijl er 17 tusschen do 100 en 132 K.M. zijn 'gebleven. C,Hbld.") EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 14 October. Ingekomen is het bericht van het over lijden van het Kamerlid, den heer mr. F. J. P. M. Coenen. De VOORZITTER zegt: Met weemoed voorzeker -zult gij kennis hebben genomen van het bericht van het overlijden van mr. F. J. P. M. Coenen, een onzer jongste mede leden. Nog geen vyf maanden is het geledeu dat hg zgn intreden als lid der Kamer deed. Door ziekte geteisterd was liet hem slechts gegeven een tweetal vergaderingen bij le wonen, maar de korte tijd dien wy het voor recht bebbeo gehad hem in ons midden te zien, rechtvaardigt zeker het oprecht leed wezen dat hg niet een meer omvangrijk aan deel aan onze werkzaamheden heeft kunnen nemen. Ik stel voor het schrijven met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Daartoe wordt besloten. Mededeeling wordt gedaan van tal van ingekomen stukken. De door de Tweede Kamer laatstelijk aangenomen wetsontwerpen worden naar de afdeelingen verzonden. De VOORZITTER deelt mede dat door de Centrale Sectie is besloten morgenochtend 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen betreffende het nieuwe marine schip, de grensregelingen Hellevoetsluis— Helvoet en DordrechtDubbeldam, de speet- wet en de beroepswet en Donderdag de ont werpen betrefleude het militair strafrecht en tuchtwetten. Het voornemen is-Vrqdag li uur eene openbare vergadering te houden om af te doen wat mogelyk zal blijken. De Kamer is daarna gescheiden tot Vrijdag 11 uur. Bekroond. Eykman's physiatrische inrichting »Natura Sanat" te Scheveningen is op de tentoon stelling van hygiène en voedingsmiddelen te Amsterdam bekroond met het eerediploma. De Anuterdamsche brandweer. De eerste automobiel voor deAmsterdam- sche brandweer is gisteren le Amsterdam aangekomen. Het voertuig is gestationeerd in de kazerne-Hobbemakade, Het kan een maxi mumsnelheid krygen van 18 KM. per uur en legt bij volgeladen accumulatoren-batterij 35 KM, af. De wagen heeft twee motoren elk van 2l/s paardekracht, en de accumulatoren battery bestaat uit 44 elementen, onderge bracht in drie batterykasten, J Ito automomobiel heeft negen zitplaatsen Er zal steeds worden uitgerukt met vyf personen, teiwijl bovendien zal steeds worden medegevoerd materieel voor eerste hulp bij b!us«ching en redding. Er zyn een handrem en een elecirische rem. De lengte van den automobiel is 3.84 meter, de breedte is 1.92 meter, de hoogte 1.84 meter, het gewicht met bezetting en materieel is 5500 KG, De hoofd-brandmeester, de heer J.Ladewjjks heeft eenigen t'yd te Ilanover doorgebracht om de behandeling van de automobiel te leeren en is nu belast met onderrichten van anderen. (ïHbl,") De grootste steden van de wereld. In de dezer dagen voor den derden keer verschenen sStatistiek der bevolking van Amsterdam en eemge vnorname steden der wereld", wordt naar alphabetische volgorde de bevolking opgegeven van 113 steden. Boven 1 millioen inwoners hadden 8 steden, namelgk Londen4,544,893 Nieuw-Yoik 3,536,Ci7 Parijs2,660,559 Bellijn1,891,900 Weenen1,735,740 Chicago1,698,575 St,-Petersburg 1,248,643 Moskou1,092,695 Meer dan 500,000 inwoners telden nog 10 steden, en wel Buenos-Ayre8 834.830 Rio de Janeiro793.000 Glasgow, 764 467 Budapest744.792 Warschau724 271 Hamburg716.878 Liverpool686.454 Kajro608.910 Brussel582.665 Boston573.579 Napels463.540 Manchester544.923 Madrid528.984 Amsterdam525.662 Birmingham523.391 Miinchen503.000 Amsterdam neemt dus de 22ste plaats in, Boven 400,000 telden nogBresiai (425,000), Dresden (403,000), Leeds (431,000), Leipzig (462,000), Lyon (459,000), Murseille(491,000), Milaan (494,000) Odessa (442,000) en Rome (470,000). Het laagste cyfer der '113 steden heeft Leiden54,639, Ch. Erech. De heet Ch. Frech, de bekende gewezen trappist uit Tilbuig, heeft zich te Zuiphen als handels!eiziger gevestigd. (vZ. C") Vooruitgang van Zandvoort. lo het afg-loopen badseizoen bedroeg bet hoogste aantal tegelgk aanwezige vreemde lingen 4100 tegen 350S in 1901 en 3300 in 1900. Het geheele aantal vreemdelingen, die gedurende het laatste seizoen de badplaats bezochten, bedraagt 6496tegen 5800 in 1901 en 5500 in 1900. Een goede maatregel. Men meldt ons: By de Holl. IJz. Spoor weg-Maatschappij is thans voorgeschreven dat zoo voor 3e kl. reizigers van de tweede klasse inoet worden gebruik gemaakt, de reizigers die zich in die compartementen bevinden moeten worden uitgenoodigd om plaats te nemen in de eerste klasse. (»0. H. Ct.") Opgehaald. Het ly k van het 17-jarige Indische dienst meisje, genaamd Datem, dat voor eenige weken haar dienst had verlaten met achterlating van een briefje waarin zij haar voornemen te kennen gaf zich het leven le benemen, is uit het Kanaal te 's-Gravenhage opgehaald. Van een meisje dat graag nuttig toil zijn. Anna de S. L. in, de „Hollandscbe Lelie aan Nini „Zeker, als gij behoefte hebt u „uuttig te maken, (kom dan vóóral hier in Den Haag wonen. Gij, ikun't hier 's ochtends ai om 9 uur beginnen, met bijfv. naar do een of andere Milniek te draven, om een dokter te „helpen." Uw verdere morgen-uren kunt ge aanvul len door tentoonstetllingen af te loopen om uzelf met kunstkennis" te volmaken, of als gij meer van thuiszitten lioudb, door 't schrij ven van. diepzinnige stukjes ovor de slecht heid van den man) en zijn verdorven aard, vergeleken bijl dat hoogstaande wezen, do moderne vrouw, 's Middags „vergadert g*J natuurlijk tot verbetering van d'on man, om hem van „drankmisbruik" en andore vree- aelijkhedën te bokeeren', met behulp „Vrouwenkiesrecht" enz. Als gij welbe spraakt zij|t, dan treedt gö ook zelve op in 'fc publiek en spreekt over „Db Vrouwen- quaiestite." Tussch'enin kunt go nog eenige „cursus sen" afloopen, en des avonds studeeren voor 't een of ander valk, dat tot hiertoe alleen door een man werdi uitgeoefend, - bijv. schoorsteenveger I Natuurlijk zult go wrt

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2